Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#1 Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by veljaca »

Evo pokrecem ovu temu i zelio bih cuti i misljenja drugih, a radi se o sljedecem:

- Prije 3 godine uselio sam u stan na Alipasinu i promijenio one konvektorske radijatore. Raspitivao sam se i po prijedlogu jednog majstora za grijanje kupio sam 6 radijatora tipa BUDERUS - za koje mi je receno da jedino mogu na ovom podrucju. Prije tih radijatora sam postavio kuglaste ventile i oni su me spasili.
Naime 2 godine nakon procurila su mi 3 radijatora ( ne u isto vrijeme ) a na svu srecu sam odmah primjetio i zatvorio kuglaste ventile i nisam morao prazniti sistem - zamijenio sam ih istim ( 2 kao reklamacija a za treci sam morao "dati nesto na kafu" ). Ove godine mi je ponovo procurio jedan od zamijenjenih i jos 2 . Znaci od 6 kupljenih - zamijenio sam 6 komada ( jedan sam mijenjao 2 puta i ostao je jos jedan koji nije procurio ).
Istrazujuci ovo pucanje - dosao sam do informacije da Toplane stavljaju nesto u vodu ( zbog pumpi ) i onda se desava da se stvaraju nekakve struje i onda one se prazne negdje - u ovom slucaju na mojim radijatorima - i naprave rupicu kroz koju onda voda curi .....Isao sam i u Toplane - a oni nisu htjeli ni da cuju o ovome ....
Znam za jos nekoliko slucajeva istog - pucanja radijatora - na Alipasinom. Sada sam ugradio gusane radijatore ( 3 komada ) i cini mi se da samo gusani mogu ovdje kod mene.
Volio bih cuti i misljenje drugih ( pogotovo Alipasinaca ) ....a ako ima i neko iz Toplana ....
cheb
Posts: 134
Joined: 12/12/2004 17:57
Location: Sa

#2 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by cheb »

kako sam ja cuo oni stavljalju neku kiselinu radi kamenca
i rjesenje je samo gusani
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#3 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by maxell_sarajevo »

Ja sam prije par mjeseci primijenio radijatore, stavio lipovica i trenutno nema nikakvih probelma.Stan je u B-fazi.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#4 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by sabanss »

Za toplane u visokim zgradam cini mi se da su gusani jedino rjesenje. Visok pritisak i hemikalije dohakaju izgleda svakom radijatoru osim gusanom. Ismens je jedina firma koja ti daje garanciju za Inox radijatore da ce raditi na Toplanama (uglavnom kupaonski a rade i po mjeri)
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#5 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by nineinchnails »

Zbog veliog pritiska i kiseline koja se stavlja zbog kamenca, ne preporucuju se plocasti radijatori bilo kojeg proizvodjaca. Znaci, taj sto ti je preporucio plocaste radijatore nema veze sa zivotom. Imao sam iste probleme, svi su radijatori popucali i morao sam sve radijatore zamijeniti lipovicom.

Lipovica i gusani radijatori jedino valjaju za zgrade na Alipasinom i za zgrade visoke gradnje generalno. Nize zgrade (Dobrinja i Grbavica) mogu imati plocaste radijatore jer je pritisak puno manji.

Dakle, da ne bi vise trosio vremena i novaca, ulozi jednom kako treba i mirna Bosna :-D
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#6 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by veljaca »

Ama, covjek se uci dok je ziv .....
Interesuje me ( po licnom iskustvu ): koji su bolji radijatori ( uz istu visinu ) : Lipovica ili gusani ?

Ja sam prethodna 2 gusana narucio po cijeni 14 KM po rebru ( sa farbanjem ) i imaju naprijed neki dodatak - estetski . Gledam maloprije na market.ba cijena lipovice je 13 KM po clanku ( oglas je od prije godine ) ...

Hvala svima na korisnim savjetima i ako iko procita ovo od onih koji bi mogli proci isti put kao ja ( ne dao im Bog ) a ne prodju ga - onda je sa-x :thumbup: jos jednom odigrao svoju ulogu

:sax:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#7 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by chuchumbamayumbe »

U dva stana na Alipasinom turao Lipovicu (mamin i nas).
Znaci, Lipovica SE690.
Nikakvih problema, u prvom stanu vec vise od oko 6 godina, u drugom oko 3 godine.
Za gusane, ne znam, nemam iskustva.
S tim da napomenem da smo 2 puta do sada mijenjali kupaoni radijator (onaj resetkasti), i na kraju cemo morati kupiti ili inox, ili zadati onaj Lipovica dugi kupaonicki.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#8 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by gaius »

meni reče majstor da samo ismens kupaonski može trajati.. evo otišao je kod staraca pa će ići ismens.. ja renovirao i stavio lipovicu + kupaonski klasični.. traje dok traje a onda zamjena
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#9 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by and »

veljaca wrote:Ama, covjek se uci dok je ziv .....
Interesuje me ( po licnom iskustvu ): koji su bolji radijatori ( uz istu visinu ) : Lipovica ili gusani ?

Ja sam prethodna 2 gusana narucio po cijeni 14 KM po rebru ( sa farbanjem ) i imaju naprijed neki dodatak - estetski . Gledam maloprije na market.ba cijena lipovice je 13 KM po clanku ( oglas je od prije godine ) ...

Hvala svima na korisnim savjetima i ako iko procita ovo od onih koji bi mogli proci isti put kao ja ( ne dao im Bog ) a ne prodju ga - onda je sa-x :thumbup: jos jednom odigrao svoju ulogu

:sax:
gusani su zakon.dovoljno ti je pitaj u radnji gdje prodaju lipovicu da li daju garanciju i sve će ti biti jasno.
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#10 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Daphna »

maxell_sarajevo wrote:Ja sam prije par mjeseci primijenio radijatore, stavio lipovica i trenutno nema nikakvih probelma.Stan je u B-fazi.
Samo da kažem da smo mi u stanu (takođe b faza) prije skoro 7 godina zamijenili gusane sa lipovicom... I da kucnem u drvo nikad nikakvih problema :) Svega 2 puta ih ozračili do sada, griju k'o ludi.
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#11 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by ja.neron »

kod mene danas lipovica ugrijala stan (AP) na 31 stepen celzijusa iako sam tri puta stan rashlađivao i ovo im je treća godina bez ikakvih problema
User avatar
11sumirp
Posts: 573
Joined: 01/10/2009 09:07
Location: primus je u bunkeru

#12 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by 11sumirp »

Znaci brate kale, :D :D
Gusani je najbolji radijator koji postoji za nase podneblje,sve ostalo je žan žak žela... :)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#13 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by nosara »

Moze li mi neko objasnit sta fali onim konvektorima, koji su u startu ugradjeni po stanovima na AP...? :-)

Od '76. kad smo uselili, nikakvih problema, grije normalno, zimi u majicama kratkih rukava, tu i tamo se onaj lim prefarba i divota...

Koji ce klinac nekome 31 stepen u stanu...? I onda se cude kad se porazboljevaju... :-)
User avatar
11sumirp
Posts: 573
Joined: 01/10/2009 09:07
Location: primus je u bunkeru

#14 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by 11sumirp »

nosara wrote:Moze li mi neko objasnit sta fali onim konvektorima, koji su u startu ugradjeni po stanovima na AP...? :-)

Od '76. kad smo uselili, nikakvih problema, grije normalno, zimi u majicama kratkih rukava, tu i tamo se onaj lim prefarba i divota...

Koji ce klinac nekome 31 stepen u stanu...? I onda se cude kad se porazboljevaju... :-)
31?nema sanse :) to je sauna :skoljka:
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by mayab »

Svaki RELEVANTNI majstor za grijanje ce vam reci da su lijevani aluminijski radijatori Lipovica adekvatna i suvremena zamjena za gusane zeljezne radijatore, koji uz to imaju i prednost zbog manje tezine te fabrickog farbanja.
Limeni plocasti nisu pogodni za ugradnju na sistem toplana, sto pokazuje i ovaj primjer gore
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#16 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by sabanss »

mayab wrote:Svaki RELEVANTNI majstor za grijanje ce vam reci da su lijevani aluminijski radijatori Lipovica adekvatna i suvremena zamjena za gusane zeljezne radijatore, koji uz to imaju i prednost zbog manje tezine te fabrickog farbanja.
Limeni plocasti nisu pogodni za ugradnju na sistem toplana, sto pokazuje i ovaj primjer gore
Vjerujem, mada mislim da se od tog problema treba ograditi trazenjem garancije za radijator. Meni se cini da gusani griju duze, mada sumnjam da neko na Toplanama ima problema sa temperaturom. Moze im se svasta prigovoriti ali da ne griju to ne.
Last edited by sabanss on 06/01/2010 09:05, edited 1 time in total.
User avatar
11sumirp
Posts: 573
Joined: 01/10/2009 09:07
Location: primus je u bunkeru

#17 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by 11sumirp »

mayab wrote:Svaki RELEVANTNI majstor za grijanje ce vam reci da su lijevani aluminijski radijatori Lipovica adekvatna i suvremena zamjena za gusane zeljezne radijatore, koji uz to imaju i prednost zbog manje tezine te fabrickog farbanja.
Limeni plocasti nisu pogodni za ugradnju na sistem toplana, sto pokazuje i ovaj primjer gore
Tom majstoru dzaba daj i tehnicar :mrgreen:
Gus je gus,al se njima mrsko za.e.avat ,A I gus je teeeeeeška nauka :D,jer znas to manja/veca tezina,ne smeta nasem zidu na kom je radijator postavljen ,nego :roll:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#18 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by veljaca »

Hvala svima koji su se ukljucili u ovu temu.
Ideja je bila da se razmijene misljenja i da jos neki ne prodju kroz desavanje pucanja radijatora.
Kod kupovine radijatora, trebalo bi da prodavac daje neku garanciju ( a samim time i da pita gdje se ugradjuju ), kao i da se onaj koji kupuje ( zamjenjuje ) radijatore - prije raspita o tipovima radijatora u zavisnosti o mjestu ugradnje a NE DA SLUSAJU SAVJET MAJSTORA KOJI MONTIRA RADIJATORE. Ovime ne generaliziram slucaj majstora - jer ima i njih finih i kvalifikovanih, a bogami ima ih koje je sadasnja situacija natjerala da prezive. Takodjer kod bilo kakvog posla u stanu - ne trazite majstore preko oglasa i nemojte im unaprijed dati pare. Trazite majstore na neciju preporuku.
Sto se tice Toplana - mislim da bi i oni trebali snositi odgovornost zbog toga jer oni sipanjem tecnosti u sistem ( za koju oni tvrde da ne sipaju - bar su meni u njihovoj direkciji tako rekli ) a koja sluzi za sigurnost grejnog sistema - doveli do nagrizanja i pucanja radijatora ....
To je moj zakljucak u svezi ove teme ...

:sax:
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#19 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by sabanss »

veljaca wrote: Sto se tice Toplana - mislim da bi i oni trebali snositi odgovornost zbog toga jer oni sipanjem tecnosti u sistem ( za koju oni tvrde da ne sipaju - bar su meni u njihovoj direkciji tako rekli ) a koja sluzi za sigurnost grejnog sistema - doveli do nagrizanja i pucanja radijatora ....
To je moj zakljucak u svezi ove teme ...

:sax:
Na svakom mjestu gdje sam trazio radijatore su mi odmah rekli da li radijatori mogu ili ne mogu na sistem Toplana. Zato sam spomenuo Ismens za kupaonske radijatore kao jedinu firmu koja je davala garanciju na ovaj tip radijatora.

Problem Alipasina su i visoke zgrade tako da je i pritisak ogroman. U atestu radijatora se moze vidjeti i max. dozvoljeni pritisak, takodjer iz istog razloga se u stanove ne ugradjuju bakrene cijevi vec standardne crne besavne.

Dakle, raspitati se na vise mjesta i mucnuti glavom prije kupovine radijatora 8)
bakar
Posts: 7
Joined: 07/01/2010 20:04

#20 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by bakar »

Pozdrav.
Sticajem okolnosti bavim se grijanjem kao majstor.Čitam uvezi tvog problema i pisanja pojdinih.Pošto si na kotlovnici Toplana ,Toplane ne dozvoljavaju montažu drugih radijatora sem gusanih ali nedavno sam doznao da" OKI" postavlja po odobrenju Toplana ALUKAL alumuminijumske radijatore.
Ja sam postavljao i LIPOVICU više puta a i intervenisao sam zbog nekih opravki u stanovima u kojim su LIPOVICA i vlasnici nemaju problema sa njima zbog razloga koji se ovdje navode. Čak i prije rata su neki postavljeni .Tačno PLOČASTI ni ja ne preporučujem čak i kada je u pitanju individualna kotlovnica dali u kući ili stanu.Zbog toga malo se treba posavjetovati sa majstorima koji rade na tome a neslažem se sa onim što pišu da se treba savjetovat sa podavcem jer oni ipak samo prodaju i pišu neka nepisana pravila. Svaka vrsta radijatora ima atestni list ali pitanje je kakve oni nabavljaju . Dosta radijatora koji se prodaju su liveni neznase ni gdje ni ko a dosta su nabavljeni i pod greškom.
Ima i drugih radnji sem Ismensi kompani koji prodaju kvalitet ito puno bolji..
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#21 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by bpsang »

prije 7 godina ugradio Aluminijske , do danas nikad nista !
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#22 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by sabanss »

bakar wrote:.Zbog toga malo se treba posavjetovati sa majstorima koji rade na tome a neslažem se sa onim što pišu da se treba savjetovat sa podavcem jer oni ipak samo prodaju i pišu neka nepisana pravila. Svaka vrsta radijatora ima atestni list ali pitanje je kakve oni nabavljaju . Dosta radijatora koji se prodaju su liveni neznase ni gdje ni ko a dosta su nabavljeni i pod greškom.
Ima i drugih radnji sem Ismensi kompani koji prodaju kvalitet ito puno bolji..
Niko ne kaze da se treba savjetovati sa prodavcem vec da mu treba traziti garanciju i atest. Vjeruj mi da je to dovoljno da se dobije dobra naknada od prodavca, ja sam reklamirao dosta stvari i uz malo problema uspijevao manje-vise sve istjerati u svoju korist. Sto se tice savjetovanja sa majstorima postavljac teme je vec rekao, ima "majstora" i majstora. Najcesce priucenih...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#23 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by zonbirile »

svaki dunđer majstor u fušu poslije 16h ne voli gusani radijator,jer je težak za prenos,transport postavljanje,inače mrak radijatori.
bakar
Posts: 7
Joined: 07/01/2010 20:04

#24 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by bakar »

Tačno da treba tražiti atest i garanciju .Lipovica daje garanciju 20 godina na svoje radijatoreali opet je pitanjeprodavca . Kliko je on voljan da se oko toga bakće. Ali opet na kraju od vlasnika šta hoće. Mada ima i ona na kraju se daje garancija za rad i kvalitet 2 -3 godine
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#25 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by suljke »

Proslo ljeto bio u dilemi koje radijatore staviti umjesto konvektora, u pitanju je Alipasino polje C faza.
Skoro sam napravio Nauku oko zamjene.
Uglavnom na kraju su postavljeni gusani radijatori (polovni) dok je u kupaonicu stavljen kupaonicki (sto bi rekli resetkasti) Gorenje. Nakon pocetka grejne sezone kupaonicki radijator pocne da vlazi na jednom mjestu (boja se napucila i pocelo pomalo da kapa). Javim se u Gorenje servis (jer je pod garancijom 2 god.) kazu dajete garantni list i obavjesticemo vas kad dodje zamjenski radijator. Nakon sedam dana zovu donesite stari radijator, ja donio, oni nisu ni pogledali gdje curi, kazu izvolite Novi radijator.
Prilikom zamjene radijatora postavio kupaonicki protocni bojler tako dok je grejna sezona uvijek ima tople vode.
Sto se temperature u stanu tice netreba vise kvarcna grijalica pored konvektora da radi.
Investicija na stan od 56 m2 iznosila oko 1500 KM
Post Reply