Ptice BiH

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#1 Ptice BiH

Post by bluesjunior »

Zadnjih mjeseci sam vidio ptice (Sarajevo) koje ne mogu identificirati (probao google), pa bi možda ovakva tema mogla biti korisna/edukativna ako bi se postavljale slike naših ptica, te imali komentari od forumaša sa nekim iskustvom u ovoj tematici?

Ukoliko postoji već ovakva tema (nisam našao...) izvinjavam se pa bih molio moderaciju da ovu odmah izbriše:)
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#2 Re: Ptice BiH

Post by zunazu »

bluesjunior wrote:Zadnjih mjeseci sam vidio ptice (Sarajevo) koje ne mogu identificirati
Kakve su ptice bile u pitanju?

Inače, BiH je veoma bogata pticama. Evo koje su sve vrste zabilježene od kraja XIX vijeka do 2006.:



Tekstualna verzija: Popis ptica zabilježenih u Bosni i Hercegovini od 1888. do 2006. godine

Bilo je novih otkrića i nakon navedenog perioda.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#3 Re: Ptice BiH

Post by bluesjunior »

ne znam kako da postavim slike na ovaj forum:(

veličina negdje izmedju vrapca i goluba:)

smeđih krila, leđa i trbuh sa bijelim pjegama...ravan (prav i špicast) kljun,
edit:
Image
User avatar
popi
Posts: 354
Joined: 09/04/2007 16:52

#4 Re: Ptice BiH

Post by popi »

Nisam neki poznavalac, ali i ja sam ih viđala u jatima, možda Čvorak:

Image
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#5 Re: Ptice BiH

Post by zunazu »

Tako je, čvorak je u pitanju. Bilo ih je uvijek kod nas, poznati su po formiranju zadivljujućih jata.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#6 Re: Ptice BiH

Post by sunceKOtepsija »

jesul opasni? neki dan gledam zagreb muku muci s vranama, napadaju ljude...
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#7 Re: Ptice BiH

Post by zunazu »

sunceKOtepsija wrote:jesul opasni? neki dan gledam zagreb muku muci s vranama, napadaju ljude...
Nijedna gradska ptica nije opasna. Što se tiče vrana i "napadanja", one čuvaju svoj teritorij uglavnom kada imaju mlade, a to je u proljeće. Tada mlade štite dok uče letjeti, prvenstveno od pasa i mačaka, a kada se radi o urbanim zonama onda su i ljudi za njih potencijalna opasnost. U tom periodu jednostavno možemo privremeno promijeniti malo rutu kretanja i izbjeći taj neki dio ulice dok priroda ne završi svoje.

U ove jesenje i zimske dane, vrane se skupljaju u jata i više su smetnja svojom bukom, a ono što ljudi nazivaju napadima je vjerovatno malo više "u strahu su velike oči". Ako je ptica proletjela blizu nekoga i on se prestrašio, to nije napad.

Eh sad, da ne bude da samo branim vrane, one nekada stvarno postanu problem ako se prenamnože u gradskom području. Po meni je tada najbolje angažovati sokolare, čije će ptice grabljivice na prirodan način napraviti balans. Vrana inače u gradu nema prirodnog neprijatelja, nema šta da kontroliše njenu populaciju.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#8 Re: Ptice BiH

Post by bluesjunior »

Hvala za odgovore, po svemu sudeći je čvorak, našao sam na wiki da nanose štetu voćnjacima - jedno jato je u ulici Aleja lipa živjelo u blizini divlje jabuke - to je bilo pravo masakriranje jabuka :-D - ljetos, onda su jesenas nestali (valjda kad su sve pojeli?), nakon toga sam ih viđao na travnjaku ispred Alte...
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#9 Re: Ptice BiH

Post by zunazu »

Bilo ih je duž glavne ulice svugdje, i u centru i dole redom preko Pofalića, Malte, do Otoke, Alipašinog... oko tramvajskih šina sam ih viđao. Imaju zanimljivo perje. :-)
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#10 Re: Ptice BiH

Post by bluesjunior »

Da i ja sam ih viđao oko tramvajskih šina
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14323
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#11 Re: Ptice BiH

Post by DaysleepeR »

ptice su zakon. prošlo ljeto sam vidio čak i malu sovu u blizini GRAS-a
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#12 Re: Ptice BiH

Post by bluesjunior »

nisam siguran da bih razlikovao sovu od ćuka, al tih ćukova ima po Grbavici...imaju taj zvuk po noći...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#13 Re: Ptice BiH

Post by Woody »

zunazu wrote:Tako je, čvorak je u pitanju. Bilo ih je uvijek kod nas, poznati su po formiranju zadivljujućih jata.
Nešto prelijepo... Ko nije imao priliku da ih vidi u prirodi:



Inače znaju biti "pain in the arse" na aerodromima :izet:
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#14 Re: Ptice BiH

Post by bluesjunior »

nevjerovatno!
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#15 Re: Ptice BiH

Post by zunazu »

DaysleepeR wrote:ptice su zakon. prošlo ljeto sam vidio čak i malu sovu u blizini GRAS-a
Sove se kroz narodna predanja i popularnu kulturu vežu za neke negativnosti, valjda zbog svog misterioznog izgleda, ali je to potpuno van pameti. Radi se o simpatičnim stvorenjima, kod kojih je ispravno jedino vezanje za mudrost, a njihova korist ljudima je ta što tamane glodare. Po tome su korisne i u gradovima, a pogotovo na selima gdje uništavaju štetočine.
bluesjunior wrote:nisam siguran da bih razlikovao sovu od ćuka, al tih ćukova ima po Grbavici...imaju taj zvuk po noći...
Ćuk je isto vrsta sove. Sova ima mnogo vrsta, a kod nas ih je oko desetak (šumska, kukuvija, kukumavka, utina, ćuk, mala, ušara...).
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#16 Re: Ptice BiH

Post by Haman2 »

Lijepa ptica koju rjedje vidjam

Image
Mnogima od nas dani prolaze u užurbanom gradskom ritmu, ispunjeni najrazličitijim aktivnostima i situacijama. Primjećujemo li promjene koje u nama samima i okolini uzrokuju izmjene prirodnih ciklusa, prve proljetne cvjetove i pjev ptica? Jedna od ptica koja svojim pjevom najavljuje dolazak proljeća je i crni kos. S pjesmom započinje već početkom veljače i ne prestaje do ranog ljeta. Crni kos je europski skitalica koji živi u vrtovima, parkovima i šumama, jedna od tristoti­njak vrsta iz porodice drozdova, ptica pjevica od kojih su, osim crnog kosa, najpoznatije slavuj i crvendać. Mužjak je prepoznatljiv po ugljeno crnom perju i jarko žutom kljunu, dok je ženka sme­đe boje. Pjeva s dobro vidljivog mjesta, većinom u zoru i sumrak, pozdravljajući Sunce i od njega se opraštajući. Pjesma mu je zvučna i ugodna, s jasnim flautastim, izmjenjujućim visokim i niskim tonovima skoro uvijek praćenim tišim, kratkim cvrkutom. Teritorij osvo­jen tijekom prvog snubljenja ženke ostaje stalan. Za razliku od vrlo rasprostranjenog crnog kosa, u Hrvatskoj žive i dvije rijetke, zakonom zaštićene vrste – planinski kos i vodenkos ili brljak. U prirodi je zabilježen i albino kos, potpuno bijelog perja, ružičastih nogu i očiju, ali zbog svoje uočljivosti rijetko doživi punu zrelost. Prirodni areal kosa je Europa, Sjeverna Amerika i dio Euroazije, no unesen je i u mnoga druga staništa, pri­mjerice Australiju i na Novi Zeland.

Da bismo zadržali kosa i druge pjevice, koje ne samo da nam jutrom svojim pjevom napajaju dušu nego su i važni čimbenici ekološke ravnoteže, važno je u gradovima održavati ne samo velike parkove nego i pojedinačna stabla, odnosno sve zelene oaze između prometnica i blokova zgrada.

Autor: Ivančica Krivdić
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#17 Re: Ptice BiH

Post by emric »

Kos je lijepa ptica, lijepog pjeva, a mnogi ne znaju da je upravo po njoj Kosovo dobilo ime.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#18 Re: Ptice BiH

Post by biggrin »

jel do mene ili ove vrane stvarno šire svoju dominaciju po gradu i potiskuju gugane?
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19 Re: Ptice BiH

Post by espn »

Vrane treba ukloniti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#20 Re: Ptice BiH

Post by amar1994 »

Sasvim slucajno sletila i ja uslikao,prelijepa domaca ptica :)

Image

Image
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#21 Re: Ptice BiH

Post by emric »

Zeba. :)

Prelijepa.
espn wrote:Vrane treba ukloniti.
Klasično svijetomrzlje neukog balkanca, smeta mu sve što diše.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#22 Re: Ptice BiH

Post by espn »

emric wrote:Zeba. :)

Prelijepa.
espn wrote:Vrane treba ukloniti.
Klasično svijetomrzlje neukog balkanca, smeta mu sve što diše.
Vrana je glasna, budi noću stanare, razbacuje smeće, kida kablove, posraše čitavo Sarajevo, tjera i jede druge ptice. Gledao sam kako vrane pojedoše živog goluba. Jel ti to treba u gradu? Šta vidiš u vrani?
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#23 Re: Ptice BiH

Post by emric »

espn wrote:Vrana je glasna, budi noću stanare, razbacuje smeće, kida kablove, posraše čitavo Sarajevo, tjera i jede druge ptice. Gledao sam kako vrane pojedoše živog goluba. Jel ti to treba u gradu? Šta vidiš u vrani?
Ljudi su glasni, bude noću stanare, razbacuju smeće, kidaju kablove, posraše čitavo Sarajevo, tjera i jede druge ptice. Gledao sam kako ljudi pojedoše živog goluba. Jel ti to treba u gradu? Šta vrana vidi u tebi?
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: Ptice BiH

Post by Haris033 »

Kod ex Standarda na Stupu u zadnjih mjesec dana prisutna su jata galebova koja, uglavnom, na krovu objekta prespavaju noć, a onda ujutro nestanu, pa se opet vrate pred mrak..
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#25 Re: Ptice BiH

Post by coek »

Jedan kolega planinar, u gradu vidio povrijeđeno (vrane ga napale) mlado sokola vjetruše. Uzeo ga i odnio na sigurnu lokaciju, gdje će se oporaviti i boraviti dok ne poleti

P.S. Nisam ni znao za tu vrstu sokola. A zovu ga još i gradski soko jer se prilagodio životu u gradu
Post Reply