Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
voziosampremagradu
Posts: 3
Joined: 07/03/2021 19:52

#1 Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by voziosampremagradu »

Zdravo, četvrti sam razred gimnazije i planiram upisati psihologiju ove godine u Sarajevo. Jer nema Bog zna konkretnih i novijih informacija o upisu, prijemnom i rangiranju studenata, volio bi da mi neko ko zna kako ide razjasni štošta.

1.Koji su relevantni predmeti za studij? Razumijem da su bosanski i matematika, ali sam vidio da su relevantni psihologija ILI filozofija ILI sociologija. Sva tri predmeta imam, ili u slučaju sociologije imao, pa hoće li se uračunati sva tri predmeta u bodovanju ili samo psihologija? Da li imam prednost tu što em sam sva tri predmeta imao, em mi je treći izborni predmet bio sociologija?

2.Da li se vrijednuje maturski ispit ikako? Jel se on uračuna u opći uspjeh ili?

3.Za prijemne ispite znam da ima psihologija i test općeg znanja. Psihologiju trebam učit iz udžbenika za treći razred psihologije, volio bi znati koji je autor, ali kako se radi taj test općeg znanja???? Jel tu stvarno ima pitanja tipa gdje je gitara napravljena i gdje je Exit festival? Jel neko zna kakva su pitanja bila, i ima li mogućnosti ikakve da se za to unaprijed može spremiti? I ako ima negdje primjer takvog testa?

Stresiram se jer bi stvarno htjeo upisati psihologiju, al sam vidio rang listu za 2020/2021 i Bože sačuvaj. Stotine studenata, prvi pet primljenih odlikaši najvećeg stepena, a ja ovdje sa svojim jedva 4,5 prosjecima i tricama iz matematike :sad:
Hvala unaprijed za pomoć!, ako znate gdje bi mogao naći više informacija uputite me jer sam totalno pogubljen :-)
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#2 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Luminocity102 »

1. nisam siguran za ovo pitanje, mislim da gledaju samo jedno od to dvoje, vjerovatno onaj predmet sa boljim prosjekom, ili možda gledaju prvo filozofiju pa ako nemaš (većina škola nema), gledaju sociologiju koju imaju sve četverogodišnje škole koliko ja znam, ili gledaju oba ako si imao

2. maturski ispit se ne boduje

3. pročitao sam negdje da se koristi udžbenik psihologije od gimnazije tkd vjerovatno je isti za sve gimnazije, a što se tiče testa općeg znanja tu stvarno ima svega, npr. pitanja za neku važnu historijsku ličnost i slično, kao što i naziv kaže, opće znanje, možeš naći na netu neke primjere (vidio sam neki privatni univerzitet, burch, ius, nmp, je postavio primjer tog testa na stranicu pa možeš otprilike skontat)..

et ako ti je od pomoći, ako nešto što sam napisao nije tačno bar ću podići ovu temu na vrh pa će možda neko ko zna vidjeti i ispraviti :lol:
voziosampremagradu
Posts: 3
Joined: 07/03/2021 19:52

#3 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by voziosampremagradu »

Hvala, ovo mi iskreno pomaže. Većina informacija vezane za ovo su il stare dosta godina, il nedostupne zbog haosa od websajta što Univerzitet ima, pa imalo novih informacija pomaže. A u pravu si, ako ništa barem če podići temu :lol: Najviše me sikira taj test općeg znanja. Haj psihologiju iz udžbenika mogu nabubat. al šta ću uradit kad mi "Ko želi biti milijunaš" poture pod nos na prijemnom :-)
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#4 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Luminocity102 »

voziosampremagradu wrote: 09/03/2021 16:32 Hvala, ovo mi iskreno pomaže. Većina informacija vezane za ovo su il stare dosta godina, il nedostupne zbog haosa od websajta što Univerzitet ima, pa imalo novih informacija pomaže. A u pravu si, ako ništa barem če podići temu :lol: Najviše me sikira taj test općeg znanja. Haj psihologiju iz udžbenika mogu nabubat. al šta ću uradit kad mi "Ko želi biti milijunaš" poture pod nos na prijemnom :-)
Možda ti se posreći pa ni ove godine ne bude prijemni jer čini mi se prošle nije bio, samo nez baš kako bi prošao sa 4.5 prosjekom, možda ima neka skripta za taj test, mislim, ne razumijem kako da se neko pripremi za to drugačije, iako mi je uopšte taj test besmislen za fakultet, najbolje bi bilo kada bi se neko javio ko ide na psihologiju ili ju je završio/la pa da njega/nju pitaš
voziosampremagradu
Posts: 3
Joined: 07/03/2021 19:52

#5 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by voziosampremagradu »

Ahaa, znači nije bilo prijemnog prošle godine? To objašnjava zašto su relevantni predmeti davali po 80 bodova, a prijemni po 0 bodova. Ako ne bude prijemnog i ako ne zajebem ovu zadnju godinu gimnazije, mogao bi fino oko 90 bodova imati :lol: Mada ne razumijem ovu njihovu rang listu: https://www.ff.unsa.ba/files/upis_20-21 ... ija-v2.pdf Kad krenu oni što nisu bili primljeni, dosta ih ima više bodova nego oni što jesu bili primljeni. Ne shvatam, jesu li ti u upisu nešto zabrljali ili?
User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#6 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Istinu govorim »

voziosampremagradu wrote: 10/03/2021 22:47 Ahaa, znači nije bilo prijemnog prošle godine? To objašnjava zašto su relevantni predmeti davali po 80 bodova, a prijemni po 0 bodova. Ako ne bude prijemnog i ako ne zajebem ovu zadnju godinu gimnazije, mogao bi fino oko 90 bodova imati :lol: Mada ne razumijem ovu njihovu rang listu: https://www.ff.unsa.ba/files/upis_20-21 ... ija-v2.pdf Kad krenu oni što nisu bili primljeni, dosta ih ima više bodova nego oni što jesu bili primljeni. Ne shvatam, jesu li ti u upisu nešto zabrljali ili?
Prošle godine je se moglo odabrati na UTIC-i više fakulteta/smjerova, vjerovatno pošto su imali bolji prosjek, nisu stavili psihologiju ko prvu pa su bili primljeni na druge fakultete/smjerove ili nisu dostavili dokumente blagovremeno.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#7 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Luminocity102 »

Da, oni koji kao "nisu stekli uslove za upis", a imaju dovoljno bodova da bi bili upisani nisu odabrali psihologiju za prvi izbor, tkd ih program automatski diskvalifikuje jer su upali negdje drugo što im je "željeniji" izbor
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#8 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by erentedia »

Možeš probati da se upišeš na nekom drugom Univerzitetu pa da se prebaciš u Sarajevo. Npr UNMO fali studenata nema prijemnog rangira se prema srednjoj ali prime sve.

I kasnije se prebaciš, sumnjam da ćeš imati probelma.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#9 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Luminocity102 »

erentedia wrote: 13/03/2021 20:32 Možeš probati da se upišeš na nekom drugom Univerzitetu pa da se prebaciš u Sarajevo. Npr UNMO fali studenata nema prijemnog rangira se prema srednjoj ali prime sve.

I kasnije se prebaciš, sumnjam da ćeš imati probelma.
Ali u Mostaru se plaća. I kada bi se prebacio opet bi najvjerovatnije upao na samof. što on svakako može i sad, koliko sam ja razumio on hoće budžet..
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#10 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by erentedia »

Luminocity102 wrote: 16/03/2021 21:24
erentedia wrote: 13/03/2021 20:32 Možeš probati da se upišeš na nekom drugom Univerzitetu pa da se prebaciš u Sarajevo. Npr UNMO fali studenata nema prijemnog rangira se prema srednjoj ali prime sve.

I kasnije se prebaciš, sumnjam da ćeš imati probelma.
Ali u Mostaru se plaća. I kada bi se prebacio opet bi najvjerovatnije upao na samof. što on svakako može i sad, koliko sam ja razumio on hoće budžet..
Pa 400km je godina šta ti je to...prejeftino
User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#11 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Istinu govorim »

Welp u Tuzli ne znam koliko su samofinansirajući, mislim 1600 prva godina, ali zato ako pređeš u drugu je 200 (100 po semestru)
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#12 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Luminocity102 »

erentedia wrote: 16/03/2021 21:31
Luminocity102 wrote: 16/03/2021 21:24
erentedia wrote: 13/03/2021 20:32 Možeš probati da se upišeš na nekom drugom Univerzitetu pa da se prebaciš u Sarajevo. Npr UNMO fali studenata nema prijemnog rangira se prema srednjoj ali prime sve.

I kasnije se prebaciš, sumnjam da ćeš imati probelma.
Ali u Mostaru se plaća. I kada bi se prebacio opet bi najvjerovatnije upao na samof. što on svakako može i sad, koliko sam ja razumio on hoće budžet..
Pa 400km je godina šta ti je to...prejeftino
Pa dbr nisam znao da je baš toliko, relativno malo, ali opet onda bi se samo isplatilo kada bi išao samo u mostar ne vidim zašto bi se prebacivao kad će opet doći na samofinansirajuće u sarajevo
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#13 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by erentedia »

Luminocity102 wrote: 17/03/2021 18:19
erentedia wrote: 16/03/2021 21:31
Luminocity102 wrote: 16/03/2021 21:24

Ali u Mostaru se plaća. I kada bi se prebacio opet bi najvjerovatnije upao na samof. što on svakako može i sad, koliko sam ja razumio on hoće budžet..
Pa 400km je godina šta ti je to...prejeftino
Pa dbr nisam znao da je baš toliko, relativno malo, ali opet onda bi se samo isplatilo kada bi išao samo u mostar ne vidim zašto bi se prebacivao kad će opet doći na samofinansirajuće u sarajevo
Upravu si, ali eto ako mu ne uspije.
Ali najljepše je položiti prijemni i biti na budžetu. Hem što sebi olakšaš i roditeljima oko novca hem što je osjećaj dok se pripremaš stresan ali kasnije se rado toga prisjetim.
I onaj osjećaj kad vidiš rang listu...da si primljen... ahahahah
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#14 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by Luminocity102 »

erentedia wrote: 17/03/2021 20:04
Luminocity102 wrote: 17/03/2021 18:19
erentedia wrote: 16/03/2021 21:31
Pa 400km je godina šta ti je to...prejeftino
Pa dbr nisam znao da je baš toliko, relativno malo, ali opet onda bi se samo isplatilo kada bi išao samo u mostar ne vidim zašto bi se prebacivao kad će opet doći na samofinansirajuće u sarajevo
Upravu si, ali eto ako mu ne uspije.
Ali najljepše je položiti prijemni i biti na budžetu. Hem što sebi olakšaš i roditeljima oko novca hem što je osjećaj dok se pripremaš stresan ali kasnije se rado toga prisjetim.
I onaj osjećaj kad vidiš rang listu...da si primljen... ahahahah
Vjerujem hahahahah, inače i ja ove god upisujem, srećom na mom faksu nema prijemnog, a 5.0 sam učenik (izuzev 2 godine kada sam imao iz jednog predmeta vrlo dobar uspjeh) plus pored toga otac mi ratni vojni invalid tkd meni budžet ne gine hvala Bogu :lol:
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#15 Re: Psihologija u Sarajevu - upis, prijemni i rangiranje

Post by erentedia »

Luminocity102 wrote: 18/03/2021 17:58
erentedia wrote: 17/03/2021 20:04
Luminocity102 wrote: 17/03/2021 18:19

Pa dbr nisam znao da je baš toliko, relativno malo, ali opet onda bi se samo isplatilo kada bi išao samo u mostar ne vidim zašto bi se prebacivao kad će opet doći na samofinansirajuće u sarajevo
Upravu si, ali eto ako mu ne uspije.
Ali najljepše je položiti prijemni i biti na budžetu. Hem što sebi olakšaš i roditeljima oko novca hem što je osjećaj dok se pripremaš stresan ali kasnije se rado toga prisjetim.
I onaj osjećaj kad vidiš rang listu...da si primljen... ahahahah
Vjerujem hahahahah, inače i ja ove god upisujem, srećom na mom faksu nema prijemnog, a 5.0 sam učenik (izuzev 2 godine kada sam imao iz jednog predmeta vrlo dobar uspjeh) plus pored toga otac mi ratni vojni invalid tkd meni budžet ne gine hvala Bogu :lol:
ABd sretno ti...Ja nisam nikad bio 5.0
Šta upisuješ? Psihologiju ili nešto drugo?
Post Reply