PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#1 PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Post by dr.gog »

Pozdrav vrlim članovima foruma, posebno onima koji poznaju navedeni fakultet.

Ukratko, potrebni su mi savjeti za početak studija jedne mlade osobe. Naravno, može se čuti štošta, no vjerujem da među vama ima onih koji su racionalni i nemaju ličnih animoziteta prema "pojedinima".

Molim sve koji znaju, da mi pokušaju opisati taj studij generalno, te na šta je potrebno obratiti posebnu pažnju, glede učenja i vježbanja, te ponašanja i atmosfere na samom faksu (svaki fakultet je svijet za sebe, to i sam znam).

Također bih bio zahvalan za posebne savjete glede specifičnih dijelova gradiva i najboljih izvora literature.

Polaznik/ca je učenik/ca sa odličnim uspjehom , te savršeno vlada sa dva strana jezika..

Hvala :sax:

@dr.gog
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2 Re: PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Post by Bloo »

Postovani dr. Goze,

Preporucujem da mladica odmah zaprati
Staff - Studentska asocijacija Filozofskog fakulteta na Facebooku.

Izvrstan izvor informacija i savjeta.
Ja sam drugi.odsjek.na FF, ali generalni savjet je:
Neka se oboruza strpljenjem, kulturnim bezobrazlukom i ganja razmjene. :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Post by Dope_Man »

Dobar je prijedlog gore za grupu. Tu mozes dobiti novije informacije vezane za sam upis, razna pitanja oko studentske itd..

Ja, kao nekadasnji (ne tako davno :D ) student Psihologije ti mogu reci da je studij sasvim OK. Naci ces dosta raznih misljenja, ogroman broj onih koji mrze generalno FF, ili odsjek za Psihologiju. Moje iskustvo nije takvo.

Naravno, nije sve ni savrseno. Ali kada pogledam unazad na svoje godine tamo, nisam pogrijesio. Profesora imas svakakvih, vecina su u 40tim tako da nisu prestari za neke novije tokove, a ni premladi da su neiskusni. Par mladjih asistentica. Vecina ih se stvarno trudi da predavanje bude zanimljivo, da imas i primjere iz stvarnog zivota.

Neki od profesora su super za slusati, neki su malo slucajevi za sebe, ali niko sa samog odsjeka nije bio problematican studentima. Problematicni su nam bili profesor Bosanskog jezika Đevad Jahic (mislim da je sad u penziji), i grupi studenata jedan of profesora sa odsjeka za Filozofiju (koji su odabrali taj izborni predmet tad).

Ono sto moze nekog iznenaditi sto se tice studija su metodologija i statistika. To je uhvatilo nespremne 90% onih koji su tu dosli da izbjegnu brojeve. U prve tri godine dosta je fokusa upravo na naucnoj metodologiji, te na statistickoj obradi podataka. Meni je to zanimljivo polje (u kojem i danas radim) pa mi je bilo dobro, ali najveci broj onih koji su napustili studij, ili obnjavljali godine, je bio upravo zbog predmeta statistika i metodologija.

Ko voli logicko/kriticko razmisljanje, predmeti su jako zanimljivi. Za nekog ko voli uciti napamet iz knjige teoriju, imace problem sa tih par predmeta.

Takodjer, ima dosta citanja naucnih clanaka za potrebe vjezbi, uglavnom na engleskom, tako da je dobro poznavanje engleskog itekako plus za to.

Jos jedna stvar - studij psihologije osobu ne cini psihoterapeutom. Dakle, nema u okviru studija nikakvog ucenja specificnih psihoterapija, niti prakse u tom smislu. Oni koji se odluce za to mogu nakon trece godine upisati neku od edukacija po izboru. Profesori se uglavnom potrude, posebno na starijim godinama (inace isti set profesora se gleda od prve do pete) da na predavanje ponekad dovedu ljude koji rade u praksi, bilo je i posjeta domu za stare, za djecu sa poteskocama itd.. da se upoznamo sa raznim institucijama gdje psiholozi rade, i sta rade.

Iz iskustva moje generacije, i onih malo starijih/mladjih koje sam upratio, vecina ljudi nisu imali problem da se zaposle. Manji broj se zaposlio u ustanovama koje se bave mentalnim zdravljem, ili imaju osobu za to (npr. skole). Najveci dio je zavrsio u recruitment/HR sektoru, a par nas je otislo za brojevima.

Topla preporuka za osobu - neka zaganja Erasmus+ program ako je jos dostupan. Malo peglanja sa priznanjem ocjena, ali odlicna iskustva svih mojih kolega koji su isli na to. Ja sam malo bio panglu pa nisam, i to je jedino za cim zalim.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#4 Re: PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Post by dr.gog »

Bloo wrote: 16/07/2020 13:11 Postovani dr. Goze,

Preporucujem da mladica odmah zaprati
Staff - Studentska asocijacija Filozofskog fakulteta na Facebooku.

Izvrstan izvor informacija i savjeta.
Ja sam drugi.odsjek.na FF, ali generalni savjet je:
Neka se oboruza strpljenjem, kulturnim bezobrazlukom i ganja razmjene. :mrgreen:
Jel to ova grupa?

https://www.facebook.com/udruzenjestude ... je.sinapsa
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5 Re: PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Post by Bloo »

dr.gog wrote: 17/07/2020 08:13
Bloo wrote: 16/07/2020 13:11 Postovani dr. Goze,

Preporucujem da mladica odmah zaprati
Staff - Studentska asocijacija Filozofskog fakulteta na Facebooku.

Izvrstan izvor informacija i savjeta.
Ja sam drugi.odsjek.na FF, ali generalni savjet je:
Neka se oboruza strpljenjem, kulturnim bezobrazlukom i ganja razmjene. :mrgreen:
Jel to ova grupa?

https://www.facebook.com/udruzenjestude ... je.sinapsa
Ne, vec ova koja je generalno za studente FF.
https://www.facebook.com/groups/staff.unsa/?ref=share
Ako bude problem oko Invite u grupu, javi mi se na PP.


Sinapsa je specificno za studente Psihologije te svakako neka lajka/zaprati...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6 Re: PSIHOLOGIJA- Studij u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Veoma zanimljivo, ali nazalost nije bilo kad sam ja studirala. Kada postajemo stari za studiranje onako za svoj cejf? :)
Post Reply