Psihijatrijska ustanova / liječenje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
sukibadii
Posts: 2
Joined: 13/06/2022 17:18

#1 Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by sukibadii »

Pozdrav svima.. Da li neko ima iskustvo s psihijatrijskim liječenjem u ustanovi - Jagomir, Vrapče, bilo gdje u regionu?
Da li svaka od ovih institucija znači vezivanje za krevet i kljukanje tabletama? Je li ikom pomoglo?

:?

Hvala!
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#2 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by YouAreMyDestiny »

Mojoj kolegici je pomoglo. Nisu je vezali za krevet.
Nakon šest mjeseci se vratila na posao.
sukibadii
Posts: 2
Joined: 13/06/2022 17:18

#3 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by sukibadii »

klix wrote: 13/06/2022 17:33 Mojoj kolegici je pomoglo. Nisu je vezali za krevet.
Nakon šest mjeseci se vratila na posao.
Gdje je bila? Kojie probleme je imala ako mozes da podijelis?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by Sanjarko »

vezu se samo agresivni pacijenti, ali pri dolasku/prijemu svim pacijentima se daje inekcija s necim, sredstvo za smirenje vjerovatno, s psihijatrom iz lokalnog CZMZa se moze dogovoriti prijem na otvoreno krilo/odjel
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#5 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by YouAreMyDestiny »

sukibadii wrote: 13/06/2022 17:59
klix wrote: 13/06/2022 17:33 Mojoj kolegici je pomoglo. Nisu je vezali za krevet.
Nakon šest mjeseci se vratila na posao.
Gdje je bila? Kojie probleme je imala ako mozes da podijelis?
Bila je u Jagomiru. Znam za anksioznost i napade panike, ali mislim da je bilo još nešto.
John Cleese
Posts: 37325
Joined: 25/05/2010 18:30

#6 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by John Cleese »

klix wrote: 13/06/2022 17:33 Mojoj kolegici je pomoglo. Nisu je vezali za krevet.
Nakon šest mjeseci se vratila na posao.
Mojoj dobroj poznanici takodje.
Lijecena je od akutne psihoze na Neuropsihijatriji na Kosevu. Nisu je vezali, naravno.
Bilo je to prilicno davno, ako me sjecanje ne vara - boravila je gore par mjeseci, ne dulje od toga.
I poslije je pila tablete i isla na kontrolu, ne sjecam se koliko dugo.
Izlijecena je potpuno.
xenxen
Posts: 15
Joined: 24/02/2021 16:04

#7 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by xenxen »

sukibadii wrote: 13/06/2022 17:32 Pozdrav svima.. Da li neko ima iskustvo s psihijatrijskim liječenjem u ustanovi - Jagomir, Vrapče, bilo gdje u regionu?
Da li svaka od ovih institucija znači vezivanje za krevet i kljukanje tabletama? Je li ikom pomoglo?

:?

Hvala!
A možemo li da znamo zašto pitate, i koji problem imate?

Na Koševu se vežu pacijenti za krevete ako su ili agresivni, ili imaju neko drugo ponašanje koje nije baš prihvatljivo da tako kažem, u smislu da se skidaju goli, vrše nuždu na trpezarijskom stolu i tako, bolje da ne nabrajam. Znači, samo u takvim slučajevima.

Da, svi se kljukaju tabletama, milom ili silom, a neki dobijaju i injekcije. Uglavnom se radi o pacijentima koji su izgubili dodir sa stvarnošću i većini njih pomogne, ali nekome treba više vremena da mu nađu odgovarajuću terapiju. Možda se neki problemi mogu riješiti i bez hospitalizacije, ali hospitalizacija je dobra jer ste pod nadzorom, prije ćete riješiti problem, više ćete cijeniti slobodu i život nakon svega što tu vidite i doživite.

Ono što ja vidim kao nedostatak je činjenica da ne postoji nikakva psihoterapija, dakle samo lijekovi.Takođe imajte na umu da ćete nositi žig budale vjerovatno do kraja života, s obzirom da živimo u društvu u kakvom živimo gdje vas i sami doktori ne uzimaju za ozbiljno ali važnije od toga je kako se vi osjećate, ali budite spremni i na taj momenat. Sretno. :)
dorkcic
Posts: 754
Joined: 19/12/2008 20:26

#8 Re: Psihijatrijska ustanova / liječenje

Post by dorkcic »

xenxen wrote: 13/06/2022 22:50
sukibadii wrote: 13/06/2022 17:32 Pozdrav svima.. Da li neko ima iskustvo s psihijatrijskim liječenjem u ustanovi - Jagomir, Vrapče, bilo gdje u regionu?
Da li svaka od ovih institucija znači vezivanje za krevet i kljukanje tabletama? Je li ikom pomoglo?

:?

Hvala!
A možemo li da znamo zašto pitate, i koji problem imate?

Na Koševu se vežu pacijenti za krevete ako su ili agresivni, ili imaju neko drugo ponašanje koje nije baš prihvatljivo da tako kažem, u smislu da se skidaju goli, vrše nuždu na trpezarijskom stolu i tako, bolje da ne nabrajam. Znači, samo u takvim slučajevima.

Da, svi se kljukaju tabletama, milom ili silom, a neki dobijaju i injekcije. Uglavnom se radi o pacijentima koji su izgubili dodir sa stvarnošću i većini njih pomogne, ali nekome treba više vremena da mu nađu odgovarajuću terapiju. Možda se neki problemi mogu riješiti i bez hospitalizacije, ali hospitalizacija je dobra jer ste pod nadzorom, prije ćete riješiti problem, više ćete cijeniti slobodu i život nakon svega što tu vidite i doživite.

Ono što ja vidim kao nedostatak je činjenica da ne postoji nikakva psihoterapija, dakle samo lijekovi.Takođe imajte na umu da ćete nositi žig budale vjerovatno do kraja života, s obzirom da živimo u društvu u kakvom živimo gdje vas i sami doktori ne uzimaju za ozbiljno ali važnije od toga je kako se vi osjećate, ali budite spremni i na taj momenat. Sretno. :)
Ma koga briga više šta mahala misli, 90% njih samih ima neliječene PTSP-ove, pa se iživljava na porodici i okolini. Ako ustanova nekome može život spasiti, treba otići što prije. Šta je života izgubljeno jer je sramota priznati da imaš psihijatrijski problem.
Post Reply