Psihicke krize.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: Psihicke krize.

Post by Sanjarko »

DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:26 Forum je zadnje mjesto na kojem treba boraviti osoba koja ima psihičke probleme.
Meni prvom ne bude dobro nakon što pročitam šta ljudi pišu.

Mani se foruma, čitaj knjige, ili ih piši, ne bi bio prvi sa psihičkim problemima koji fantastično piše.
Pišem ideje, izreke, riječi i sl. Zanimljivo šta mislim da je. Bio sam ok 3 godine skoro.

Okidač svašta nešto, najviše ova ratna njesra. To mi je misli pokrenulo pa su se rojile/množile.

Na okupacionoj terapiji mi terapeutke kažu da trebam nešto s rukama da radim.

Ali teško će ići to kod mene.

Uglavnom sam sad dobro.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27 Re: Psihicke krize.

Post by Sanjarko »

vaučer wrote: 01/11/2023 15:08 Drago mi je to čuti. :thumbup:
Polako, i tu smo ako treba bilo šta.
Stoj nam dobro.
Hvala
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14793
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#28 Re: Psihicke krize.

Post by DaysleepeR »

Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:55
DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:26 Forum je zadnje mjesto na kojem treba boraviti osoba koja ima psihičke probleme.
Meni prvom ne bude dobro nakon što pročitam šta ljudi pišu.

Mani se foruma, čitaj knjige, ili ih piši, ne bi bio prvi sa psihičkim problemima koji fantastično piše.
Pišem ideje, izreke, riječi i sl. Zanimljivo šta mislim da je. Bio sam ok 3 godine skoro.

Okidač svašta nešto, najviše ova ratna njesra. To mi je misli pokrenulo pa su se rojile/množile.

Na okupacionoj terapiji mi terapeutke kažu da trebam nešto s rukama da radim.

Ali teško će ići to kod mene.

Uglavnom sam sad dobro.
Uči svirati gitaru, prilično je lako a zahtjeva dosta vremena.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59019
Joined: 03/08/2010 19:04

#29 Re: Psihicke krize.

Post by kakavdanakneiskustvu »

DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:33 Idite ljudi psihologu, depresija nije za zajebanciju, niti se može tek tako liječiti pozitivnim razmišljanjem i ostalim glupostima.

Izgubio sam prijatelja radi depresije, obavezno razgovarati sa nekim ko je stručan prije nego ode predaleko.
:thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59019
Joined: 03/08/2010 19:04

#30 Re: Psihicke krize.

Post by kakavdanakneiskustvu »

Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:56
vaučer wrote: 01/11/2023 15:08 Drago mi je to čuti. :thumbup:
Polako, i tu smo ako treba bilo šta.
Stoj nam dobro.
Hvala
mislim,mozda i griješim,da se mi poznajemo,ako si iz Nove Zenice?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31 Re: Psihicke krize.

Post by Sanjarko »

DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:33 Idite ljudi psihologu, depresija nije za zajebanciju, niti se može tek tako liječiti pozitivnim razmišljanjem i ostalim glupostima.

Izgubio sam prijatelja radi depresije, obavezno razgovarati sa nekim ko je stručan prije nego ode predaleko.
Nije u mene depresija. Nego šizofrenija. Nažalost, ali funkcionišem ja s njom začudo solidno.

Kao da autizam imam. Takav je osjećaj itd.

U svom nekom svijetu i sl.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Psihicke krize.

Post by Sanjarko »

DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:57
Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:55
DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:26 Forum je zadnje mjesto na kojem treba boraviti osoba koja ima psihičke probleme.
Meni prvom ne bude dobro nakon što pročitam šta ljudi pišu.

Mani se foruma, čitaj knjige, ili ih piši, ne bi bio prvi sa psihičkim problemima koji fantastično piše.
Pišem ideje, izreke, riječi i sl. Zanimljivo šta mislim da je. Bio sam ok 3 godine skoro.

Okidač svašta nešto, najviše ova ratna njesra. To mi je misli pokrenulo pa su se rojile/množile.

Na okupacionoj terapiji mi terapeutke kažu da trebam nešto s rukama da radim.

Ali teško će ići to kod mene.

Uglavnom sam sad dobro.
Uči svirati gitaru, prilično je lako a zahtjeva dosta vremena.
Cintisajzer?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14793
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#33 Re: Psihicke krize.

Post by DaysleepeR »

Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:58
DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:33 Idite ljudi psihologu, depresija nije za zajebanciju, niti se može tek tako liječiti pozitivnim razmišljanjem i ostalim glupostima.

Izgubio sam prijatelja radi depresije, obavezno razgovarati sa nekim ko je stručan prije nego ode predaleko.
Nije u mene depresija. Nego šizofrenija. Nažalost, ali funkcionišem ja s njom začudo solidno.

Kao da autizam imam. Takav je osjećaj itd.

U svom nekom svijetu i sl.
Nisam tebi ni replicirao, znam tvoju dijagnozu.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14793
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#34 Re: Psihicke krize.

Post by DaysleepeR »

Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:59
DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:57
Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:55

Pišem ideje, izreke, riječi i sl. Zanimljivo šta mislim da je. Bio sam ok 3 godine skoro.

Okidač svašta nešto, najviše ova ratna njesra. To mi je misli pokrenulo pa su se rojile/množile.

Na okupacionoj terapiji mi terapeutke kažu da trebam nešto s rukama da radim.

Ali teško će ići to kod mene.

Uglavnom sam sad dobro.
Uči svirati gitaru, prilično je lako a zahtjeva dosta vremena.
Cintisajzer?
Može i to.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Psihicke krize.

Post by Sanjarko »

DaysleepeR wrote: 01/11/2023 16:01
Sanjarko wrote: 01/11/2023 15:59
DaysleepeR wrote: 01/11/2023 15:57

Uči svirati gitaru, prilično je lako a zahtjeva dosta vremena.
Cintisajzer?
Može i to.
Hvala, probam barem na mobitelu neku aplikaciju za sviranje i sl. A kad mognem i ako mognem uzmemo i cintisajzer.

Barem neki osnovni.

Njesra ovo ratno svakojako me izbaci iz takta, zabrinuo se i za staru svoju zbog svega itd.

Misli se samo vezale jedna za drugu i kvrc pukla veza.

Doktorici pokazao s pucketanjem prstiju to i reko puklo nešto i ona rekla prebacilo me je.

Druga doktorica koja me je vodila je rekla da sam brzo dobro došao sebi.

Htjela me otpustiti u petak već ali stara nije htjela jer je bilo strah da nisam i dalje baš najbolje.

Sad bitno da sam ok. To je najbitnije.
User avatar
vaučer
Posts: 9397
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#36 Re: Psihicke krize.

Post by vaučer »

Dan po dan. I ako ikako možeš, kloni se neko vrijeme vijesti i dnevnih događanja, ratnih priča, groznih videa i slika kojim nas bombardiraju. Upali Youtube, gledaj mačke ili dokumentarce o životinjama, svemiru, nešto drugačije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#37 Re: Psihicke krize.

Post by Sanjarko »

vaučer wrote: 01/11/2023 16:34 Dan po dan. I ako ikako možeš, kloni se neko vrijeme vijesti i dnevnih događanja, ratnih priča, groznih videa i slika kojim nas bombardiraju. Upali Youtube, gledaj mačke ili dokumentarce o životinjama, svemiru, nešto drugačije.
MCU juče gledao, i dosta ovih stvari oko mobitela, kompjutera i sl.

Hvala, hoću do se ustabiliziram, smanjiti vijesti i sl.

👍
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#38 Re: Psihicke krize.

Post by Isaiah4110 »

Muzika, molitva i trcanje/trening ili mix sve 3 kombinacije!

Vjezbanje je uz post i zdravu ishranu najbolja prevencija bilo koje bolesti i super djeluje na sve organe...neki su cak su predlagali da se vjezbanje propisuje kao terapija za osobe koje se bore protiv depresije...molitva cini cuda, a muzika moze svaku osobi podici s dna!

Depresija ili bilo koji poremecaj je znak da se nesto u zivotu mora promijeniti. Posao, lokacija, ljudi, okruzenje, pogled na zivot i sve, a najbolja promjena bi bila ukoliko se osoba okrene Bogu!

Mozda ste culi za tzv molekule nade!

Tokom vjezbanja dolazi do kontrakcije misica i oni ispustaju miozine, porodicu motorickih proteina koji udju u krvotok i tako dodju do mozga i djeluju kao antidepresivi...naucnici su ih prozvali molekulama nade...

Nasi misici bukvalno proizvode antidepresive...ne samo da ove molekule nade super djeluju na mentalno zdravlje, nego i opcenito na cjelokupno zdravlje i regeneraciju...miozini imaju ulogu u prevenciji raka i stite mozak od efekata starenja...vjezbanje ce ublaziti simptome depresije, anksioznosti i stresa!

Vjerovatno ste culi za dopamin i serotonin koji su nazvani hormonima zadovoljstva i srece, pozitivno uticu na mozak i raspolozenje...oni salju signale medju zivcanim stanicama a niski nivoi su povezani sa depresijom, a vjezbanjem povecamo i njihove nivoe...

Antidepresiv-tableta isto putem krvi dolazi do mozga i djeluje na ove hormone da duze ili jace djeluju na neurone, opcenito tablete djeluju na mozdanu hemiju bas kao i fizicka aktivnost...da li jaci efekat i pomoc pruzaju tablete ili fizicka aktivnost to ne znam, sigurno osoba koja pije tablete i odluci poceti vjezbati to moze procijeniti...vjezbanje nema nuspojave plus super djeluje na cjelokupno zdravlje...tablete opterecuju jetru i bubrege, ali apsolutno niko ne moze zamjeriti osoboma koje odluce piti tablete...

Vjezbanje povecava nivo triptofana, tj. aminokiseline koja se koristi za proizvodnju serotonina...sve je povezano, nisu samo bitni dopamin, serotonin, endorfin, miozini, nase raspolozenje je odraz slozenog djelovanja razlicitih hormona, a vjezbanje, dobar san, post i zdrava ishrana djeluju na nivoe svih hormona...bitna je zahvalnost i molitva, bitan je mir i smijeh, sve sto je pozitivno...

Fizicka aktivnost je promocija zdravlja, a pogotovo malo intenzivnije vjezbanje! Bili raspolozeni ili ne, imali nekih mentalnih smetnji i poreremecaja, zdravstvenih situacija ili ne, pokrenite se!

Preporucjem cucnjeve, zgibove, mrtvo dizanje, hodanje uzbrdo, malo intenzivnije ili duze trcanje, brzo hodanje, plivanje ili neki mix vjezbi 30-40 minuta dnevno, ako ne moze dnevno bar svaki drugi-treci dan...ne treba sada pretjerivati, pogotovo pocetnici, ne zelimo da nekome srce stane, pogotovo nakon korone i vakcina, srce je ugrozeno i to je cinjenica...svako nek se aktivira u skladu sa svojim mogucnostima i sposobnostima...setnja do pijace i nazad sa po 2-3kg tereta u rukama je odlicna vjezba za cijelo tijelo, dok je setnja do prodavnice samo obicna fizicka aktivnost koja bas i nece puno pomoci...ako se ta setnja pretvori u duzu i brzu setnju uz par uzbrdica i stepenica, to je vec mnogo bolje i efikasnije...

Nije navedeno u istrazivanjima ali da ovo postignemo, mislim da nam treba malo bolja kontrakcija misica ili da aktiviramo vise misicnih skupina...nisam bas siguran u pozitivne efekte i ispustanje miozina ako se uzme 1 teg u ruku i vjezba samo biceps ili proseta 10 minuta do prodavnice...ali bolje i to nego nista...
Post Reply