PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
cecka
Posts: 10
Joined: 15/03/2012 12:46

#1 PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by cecka »

S obzirom da ću iduće sedmice dobiti štene Bišona (2,5-3 mjeseca staro), a do sada nisam imala psa kao kućnog ljubimca, imam nekoliko pitanja za one iskusnije :) Štene će primiti vakcinu i biti će očišćen od parazita kada ga ja preuzmem. Mene interesuje cijena vakcina koje će morati primiti u bližem vremenskom periodu, cijena čipovanja i vađenje pasoša, te koje sve dokumente pas mora posjedovati pri prelaženju preko granice (npr.odlazak na more).

Hvala.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Friesian »

prva vakcina je 25 KM zbog izdavanje knjizice/pasosa.. ali posto ce on tu dobiti ostale vakcinacije protiv zaraznih bolesti (poznatije kao protiv stenecaka) ce te kostati 20 KM.. nju treba primiti 3-4 sedmice nakon prve i onda ostalo je po tvoj volji iako, prema americkim istrazivanja, se preporucuje svake godine ta vakcinacija dok pas ne napuni 5 godina..

ono sto po Zakonu moras uraditi je vakcinacija protiv bjesnila koju mora primiti nakon 4. mjeseca starosti.. u Federaciji kosta 30KM a u RS-u je jeftinija.. to se MORA uraditi u veterinarskoj stanici..

cipovanje je takodjer potrebno s obzirom da ces prelaziti granicu i mislim da je cijena 30KM..

za prelazak preko granice je potrebno da je cipovan i da je vakcinisan protiv bjesnila.. ali uvijek postoji mogucnost da neko zeli da maltretira pa bi to prepustio iskustvima vlasnika..
cecka
Posts: 10
Joined: 15/03/2012 12:46

#3 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by cecka »

Hvala Vam puno. :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#4 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Cholina_Lokica »

Friesian wrote:prva vakcina je 25 KM zbog izdavanje knjizice/pasosa.. ali posto ce on tu dobiti ostale vakcinacije protiv zaraznih bolesti (poznatije kao protiv stenecaka) ce te kostati 20 KM.. nju treba primiti 3-4 sedmice nakon prve i onda ostalo je po tvoj volji iako, prema americkim istrazivanja, se preporucuje svake godine ta vakcinacija dok pas ne napuni 5 godina..

ono sto po Zakonu moras uraditi je vakcinacija protiv bjesnila koju mora primiti nakon 4. mjeseca starosti.. u Federaciji kosta 30KM a u RS-u je jeftinija.. to se MORA uraditi u veterinarskoj stanici..

cipovanje je takodjer potrebno s obzirom da ces prelaziti granicu i mislim da je cijena 30KM..

za prelazak preko granice je potrebno da je cipovan i da je vakcinisan protiv bjesnila.. ali uvijek postoji mogucnost da neko zeli da maltretira pa bi to prepustio iskustvima vlasnika..
25KM je i bjesilo, ako nije poskupio zadnjih par dana :D
A preko granice mora biti i ociscen od unutrasnjih i vanjskih parazita, te imati certifikat izdat od strane veterinara da je pas zdrav i da je primio sve navedeno, certifikat kosta 30KM za EU, a ja mislim da je 12KM za Hr
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#5 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by alica.k »

nije poskupilo, bas nedavno obavismo to.
25KM bjesnilo
25KM ona druga, vanguard 5 (u leptoferm c-i)
a 25KM je mescini i cipovanje.

imam pitanje, sta bude kad se ispuni citava knjizica onim naljepnicama, jel se vadi nova il sta?meni nema vise mjesta.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#6 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Cholina_Lokica »

alica.k wrote:nije poskupilo, bas nedavno obavismo to.
25KM bjesnilo
25KM ona druga, vanguard 5 (u leptoferm c-i)
a 25KM je mescini i cipovanje.

imam pitanje, sta bude kad se ispuni citava knjizica onim naljepnicama, jel se vadi nova il sta?meni nema vise mjesta.
Koliko se sjecam uzimas novu :D
User avatar
Jasna90
Posts: 78
Joined: 13/04/2009 09:45

#7 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Jasna90 »

Mozda nastavim studije u Njemackoj, pa me zanima koja je procedura ako zelim da zivim tamo s psom (retriver). Sta treba uraditi, ako neko ima uskustva sto se tice EU zemalja. :)

Putovala sam u mnoge europske zemlje, i vidjala sam pse na povodcu bez brnjica. Prijatelj mi kaze da u Njemackoj moras stavljati brnjicu, ali ja to nisam vidjela tamo, mozda samo na nekim "jacim" rasama. Da li postoje neke drzave gdje je bas striktna ta brnjica, da li postoji u zakonu EU ili svaka drzava ima svoj zakon. Znam da u hrvatskoj brnjice trebaju imati samo odredjene rase, a ne npr retriveri...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#8 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Cholina_Lokica »

Picccolo wrote:Sutra (petak) od 12:15 do 12:45 se vrsi vakcinacija pasa na Darivi, kod "restonara" Bazeni. Pa ko zeli moze dovesti cuku. Cini mi se da je 27 maraka vakcina protiv bjesnila a oko 40 KM to + cip. Ako neko ima malog cuku koji se prvi put vakcinise, mora imati bar 3 mjeseca.
To je plakat veterinarske stanice (navodno) (eno ga preko puta ulice "restorana" Uranak, na stubu od onog dzambo plakata).
Koga oni levate, u vet. stanici 25KM samo vakcina, a na Stupu 30KM cakcina+chip, to je stalna akcija kod njih da bi se vise pasa chipovalo :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Cholina_Lokica »

Ne znam za Nahorevo, ali znam sa Stup :D Doduse ne znam je li se sad sta promjenilo sto se tice cijene tog paketa :) Ali kako god ako ce ti gore vakcinisati samo za 27KM, namah je zavrtanje love :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#10 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Cholina_Lokica »

Pa ni meni isto, ali je cinjenica da je skuplja ta akcija, nego klasicno vakcinisanje protiv bjesnila u veterinarskoj stanici... Samo to kazem :)
vedatoor
Posts: 51
Joined: 20/08/2015 10:46
Location: Sarajevo Casaba

#11 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by vedatoor »

koliko kosta redovno vakcinisanje protiv bjesnila u 2016 ?

hvala
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by febo_acm »

vedatoor wrote:koliko kosta redovno vakcinisanje protiv bjesnila u 2016 ?

hvala

Oko 30 km...
User avatar
Phoenix-sad
Posts: 543
Joined: 01/08/2019 23:34

#13 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by Phoenix-sad »

Pozdrav,

Imam pitanje vezano za promjenu podataka na mikročipu. Uskoro ću uzeti štene koje je već čipovano, ima pasoš i sve vakcine koje je do tad trebao primiti (štene je staro 4.5 mjeseca). Zanima me kako ide procedura promjene podataka (prvi put postajem vlasnica), da li mogu otići u bilo koju veterinarsku stanicu? Unaprijed hvala
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#14 Re: PSI: VAKCINACIJA,REVAKCINACIJA,CIPOVANJE,PASOS

Post by alica.k »

Ja sam isla u Vetlife, tamo su ocitali cip i izmijenili informacije. Ne sjecam se cijene jer sam i svasta nesto drugo radila a bilo je poodavno.
Post Reply