Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
teskeredzic_22
Posts: 18973
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#3801 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by teskeredzic_22 »

dacha bosanac wrote: 05/03/2023 20:37 Pahuljica traži dom :)
Image
Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Evo je k'o lutka :srce:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#3802 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Chloe »

Pincic wrote: 05/03/2023 16:01
teskeredzic_22 wrote: 05/03/2023 13:21

Savjetujem ti starijeg psa iz azila jer oni su već naučili na brojne nevolje , hladnoću , samoću , šutiranja i razočarenja , strah i slično. (manje su zahtjevni kad dođu kod tebe)
Tako ćeš imati dovoljno vremena da upoznaš pse da ih dodatno zavoliš i da se spremiš za mlađeg psa.
I nemog vratiti nakon prvog , sedmog ili dvadesetog dana , nikad ga nemoj vratiti.

Udomljeni psi će ti do kraja ostati zahvalni , neće tražiti mnogo osim ako nisu isuviše zapušteni pa ti ne dozvole da im priđeš i velike su dobrice.
Uglavnom su svi kastrirani/sterilizovani tako da imaš trošak manje.

Sretno.
Naklon do poda za azil. Ja sam sasvim slučajno "dobio" psa lutalicu. Bježao od šintora (mada ga nisu smjeli pokupiti jer je već bio obrađen od Dog Trust-a). Sakrio se kod mene na vikendici. Bukvalno k`o dijete, meni iza leđa. Da ne duljim dalje, ta zahvalnost, ta (uzajamna) ljubav ne može se riječima opisati. Doduše, pas mi je sada i ogromna obaveza. Ali to njegovo ludilo kada se pojavimo.. Kada je prvi put dobio poslastice... To je trebalo vidjeti. Ako bi mu se ne daj Bože nešto desilo.. Idući pas bio bio samo iz azila. Nisu ni oni birali svoju sudbinu. Pa ako ne mogu više, makar jednom psu mogu promjeniti život..
:srce: lajkam lutalicu... :D nedavno sam za kolegicu sklonila psa uličara, došli smo do pasoša, ali što ti kažeš ko dijete je, još nemam puno vremena sa njom provoditi ali vidim kako voli čiku koji se brine o njoj, navikava na povodac, box I vožnju :srce:
Baš danas razmišljam da je bolje što nije kod mene non stop, ionako će mi biti žao odvojiti se od nje.
Vanesa47
Posts: 10
Joined: 21/10/2012 15:52

#3803 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Vanesa47 »

Zdravo ljudi.
Treba da uzmemo štene od uzgajivača, štene je za sad vakcinisano prvom dozom. Za par dana ide druga doza, a 10tak dana nakon toga uzgajivač kaže da možemo preuzeti psa.
Zvali smo veterinare, neki kažu da ga ne preuzimamo sve do 3 doze i tek 7 dana nakon nje, pas može u šetnju, a neki kažu da može nakon druge doze i 10-14 dana nakon da izlazi u šetnju.
Mi živimo u stanu, nismo do sada imali psa, morali bi ga izvoditi ispred, ne bi dolazio u direktan kontakt sa drugim psima, ali imamo ponekad lutalice oko zgrade.
Kada ste vi preuzeli psa od uzgajivača? Sve ovo pitam isključivo zbog straha od parvo virusa.
Hvala puno.
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3804 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by petunija »

Chloe wrote: 06/03/2023 21:51 Naklon do poda za azil.
+1 :thumbup:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3805 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Bobi »

Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3806 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Bobi »

Dzinna wrote: 08/01/2023 22:51
Bobi wrote: 08/01/2023 22:21

Veliki čuko puno jede :mrgreen:
Svi me strase s necim
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3807 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Bobi »

Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3808 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Bobi »

Upalite ton :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#3809 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by anex »

Gladni smo na svim jezicima :lol:
narancha
Posts: 6
Joined: 31/07/2023 13:25

#3810 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by narancha »

Poznaje li ko kakvog uzgajivača mastifa u Tuzli?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3811 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MarlboroGold »

narancha wrote: 03/08/2023 08:28 Poznaje li ko kakvog uzgajivača mastifa u Tuzli?
Ne znam za mastifa, ali možeš kontaktirati ovog za mops pa vidi može li te on uputiti na nekog ako je voljan

https://uzgoj-i-prodaja-pasa-mopsrottwe ... ness.site/
Sakazulu
Posts: 2261
Joined: 28/04/2012 08:02

#3812 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Sakazulu »

Da li ima uzgajivač Boksera oko Lepenice, u Lepenici ili tom dijelu kod Kiseljaka?
HelaS
Posts: 5265
Joined: 22/09/2018 13:21

#3813 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by HelaS »

Juče, 26.08. bio je Međunarodni dan pasa
Image

Iako se danas još uvijek ne zna kada je točno nastao pas, zna se da dijeli genom s vukom. Prema dosadašnjim arheološkim nalazima, smatra se da je pas domestificiran prije otprilike 14 500 godina. No, postoji mogućnost da se pas približio čovjeku i puno ranije.

Smatra se da je pas pristupio čovjeku zbog lako dostupne hrane. Tu je započeo njihov odnos i do danas se prilično razvio. Pas je u početku čovjeku pomagao pri čuvanju stoke i imanja. Imao je ulogu obavijestiti čovjeka da dolaze nepoželjni gosti, a kasnije mu je pomagao i u lovu. Čovjek je selekcijom kroz sve ove godine razvio razne pasmine pasa koje se razlikuju veličinom, ali i svojom ulogom. Pa tako danas psi pomažu čovjeku u vojsci, policiji, traže nestale osobe i životinje, čuvaju i usmjeravaju stada na pašnjacima, pomažu osobama s posebnim potrebama, vodiči su slijepih osoba... Uz pomoć čovjeka razvili su i svoje atletske sposobnosti pa danas postoji i mnogo psećih sportova poput agility-a, flyball-a, canicross-a i ostalih gdje čovjek i njegov pas uživaju u zajedničkim aktivnostima. No, najveća i najdugotrajnija uloga koju pas ima je ona biti svom čovjeku najbolji prijatelj. Složit ćeš se da nema ljepšeg osjećaja nego kad te pas pogleda svojim velikim, toplim očima punim ljubavi.

Jesi li znao?

- pseći osjećaj njuha je najmanje 10 puta bolji nego naš

- kao i ljudi, psi mogu biti dešnjaci ili ljevaci

- psi se znoje samo na šapama

- inteligencija pasa je na razini dvogodišnjeg djeteta

- otisak nosa psa je jedinstven, kao i naš otisak prsta

- kada pas čovjeku pokaže svoj trbuh, znači da ima potpuno povjerenje u njega

- krvni tlak ljudi dokazano pada dok maze psa

- psima je zijevanje jednako „zarazno“ kao i ljudima

Nedvojbeno je da je pas čovjekov najbolji prijatelj i da nam svakodnevno uveseljava život. Dani su manje stresni i ispunjeniji veseljem i srećom uz društvo psa. Sve je puno lakše kada jutro započne veselim mahanjem repa i završi mokrom pusom prije spavanja. Njihova ljubav prema čovjeku je bezuvjetna. Sigurni smo da se tvoj najbolji prijatelj neće pobuniti ako ga počastiš finom poslasticom povodom međunarodnog dana pasa.

Autor: Maja Črnjević, dr.med.vet.
https://www.zoocity.hr/blog/post/meduna ... -pasa-2608
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#3814 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by anex »

Šta je ovo, prašina na cukama...auu
Post Reply