Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

tesla1969
Posts: 11
Joined: 13/01/2022 11:15

#3776 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by tesla1969 »

savjet gdje bi mogao kupiti ugradbena vrata za pse tj mala vrata koja se ugradjuje u postojeca vrata da bi pas mogao samostalno ulazit ili izlazit
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3777 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica »

tesla1969 wrote: 18/01/2022 20:44 savjet gdje bi mogao kupiti ugradbena vrata za pse tj mala vrata koja se ugradjuje u postojeca vrata da bi pas mogao samostalno ulazit ili izlazit
Mi smo ima 10ak godina zvali one sto smo od njih uzeli vrata, oni nam napravili, isjekli vrata i postavili. Prije je bilo i po pet shopovima kupiti, pregledaj web kettija i zoo centra
User avatar
ljevoruki
Posts: 4746
Joined: 20/05/2011 22:49

#3778 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by ljevoruki »

Narode, odlucio sam da kupim psa, zivim u stanu. Moj prvi izbor bi bio minijaturno snaucer ili boston terijer, gdje u BiH da trazim?
Mozete li mi preporuciti uzgajivace?
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#3779 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by tindbe »

Neko zna gdje u BiH mogu nabaviti prsnik za psa s kopčanjem ispred/ispod vrata?

Ovako nešto:

Image
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#3780 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Samprotivsviju »

tindbe wrote: 09/02/2022 00:57 Neko zna gdje u BiH mogu nabaviti prsnik za psa s kopčanjem ispred/ispod vrata?

Ovako nešto:

Image
Pa ne izgleda bas prakticno za razliku od standardnog
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3781 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

tindbe wrote: 09/02/2022 00:57 Neko zna gdje u BiH mogu nabaviti prsnik za psa s kopčanjem ispred/ispod vrata?

Ovako nešto:

Image
Da li ti je bitno da se kopca ispod vrata ili da ima to za povodac ispod vrata?

Prvo, ne znam dje, ali ta kopca za povodac ispred to ima kupiti u zoo centru.
Samprotivsviju wrote: 14/02/2022 08:43 Pa ne izgleda bas prakticno za razliku od standardnog
To se koristi da psa ucis da ne vuce, jer ako povuce onda ga okrene prema tebi svaki put. Dobra stvar, posebno za jace i vece pse koje je tesko savladati.
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#3782 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Samprotivsviju »

alica.k wrote: 03/05/2022 11:44
tindbe wrote: 09/02/2022 00:57 Neko zna gdje u BiH mogu nabaviti prsnik za psa s kopčanjem ispred/ispod vrata?

Ovako nešto:

Image
Da li ti je bitno da se kopca ispod vrata ili da ima to za povodac ispod vrata?

Prvo, ne znam dje, ali ta kopca za povodac ispred to ima kupiti u zoo centru.
Samprotivsviju wrote: 14/02/2022 08:43 Pa ne izgleda bas prakticno za razliku od standardnog
To se koristi da psa ucis da ne vuce, jer ako povuce onda ga okrene prema tebi svaki put. Dobra stvar, posebno za jace i vece pse koje je tesko savladati.
Samo rekao sta mislim :skoljka:
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#3783 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by sizifinho »

Pozdrav.
Vodite li pse sa sobom na more? Imate li iskustva, gdje ici, koji apartman, imaju li pet friendly plaze?
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#3784 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Michun »

Pozdrav. Ima li neko od raje a da ima psa sa displazijom kukova…prvi je stadij i nije katastrofa, srednja rasa, godinu dana stara.
Trebalo bi mi malo ljuCkih savjeta.

Sto se tice mora. Isla je jednom vec, voznja malo stresna pa smo dali draminu u povratku.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3027
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#3785 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by suad-sarajevo »

Trebao bih ostaviti psa u Sarajevu ili okolini na pet, šest dana zbog putovanja. Ne bih ga ostavljao u stanu. U obzir dolaze samo prostori sa vanjskim prostorom. Hvala.
Nano22
Posts: 93
Joined: 06/07/2022 20:11

#3786 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Nano22 »

Koje granule uzet za americkog staforda.?
Dzinna
Posts: 359
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#3787 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Dzinna »

Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3788 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Bobi »

Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
Veliki čuko puno jede :mrgreen:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#3789 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by -Chesterfield- »

Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
Čekaju da ih neko udomi. Dobi se rimuje sa Bobi...

Image

Image

Image
Last edited by -Chesterfield- on 08/01/2023 22:51, edited 1 time in total.
Dzinna
Posts: 359
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#3790 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Dzinna »

Bobi wrote: 08/01/2023 22:21
Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
Veliki čuko puno jede :mrgreen:
Svi me strase s necim
User avatar
saiks
Posts: 1006
Joined: 12/11/2013 13:06

#3791 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by saiks »

NJO se linja haos,bar moj. Ne mozes skinuti koliko ima dlake. Manes cetkom jednom puna,i tako 100 puta dnevno
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3792 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by gentoo »

Zna li iko ko je zastupnik/uvoznik Brit hrane za BIH ?
User avatar
saiks
Posts: 1006
Joined: 12/11/2013 13:06

#3793 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by saiks »

gentoo wrote: 19/02/2023 14:33 Zna li iko ko je zastupnik/uvoznik Brit hrane za BIH ?
Ja sam prije par godina uzimao od firme sjemenarna doo ,imali su svoj webshop bilo 2 3 vrste brit hrane,od obicne do superpremium koliko se sjecam

Edit: vidim sad da imaju i dalje tu hranu premium i superpremium
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#3794 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by dacha bosanac »

Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
U zeničkom azilu ima prelijepih pasa za udomiti. Imaš nešto slika na www.udomipsazenica.com

Trenutno, ako neko hoće pametnog Belgijanca (3,5 god. stara), za udomiti jer čovjek ide iz BiH.
seven15
Posts: 44
Joined: 07/12/2022 17:53

#3795 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by seven15 »

Nemam psa, ali interesuje me nesto oko dalmatinera. Dalmatineri mogu imati problema sa urinarnim traktom/kamence, te iz ovog videa kaze da im ne treba davati visokoproteinsku hranu:
https://youtu.be/UuiatlWoeOo
Gdje kupiti tu hranu koja ne pravi probleme sa urinarnim traktom i ne stvara kamence?
User avatar
Sanabija
Posts: 1548
Joined: 13/03/2019 21:53

#3796 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Sanabija »

Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
Labrador, a ako volis fensi onda zlatni retriver, to su najbolji psi za porodicu. Ako je stan onda labrador, zlatni retriver ima dugu dlaku i vise se linja
John Cleese
Posts: 36487
Joined: 25/05/2010 18:30

#3797 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by John Cleese »

Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
To ti je velika i (uz pravilnu ishranu, dovoljno kretanja, pomnu i redovitu njegu i brigu o zdravlju i malo srece) dugogodisnja obaveza koja zahtijeva mnogo vremena, svakodnevno.
Psu treba drustvo da bi bio sretan, nije pozeljno ostavljati ga samog, pogotovo ne u stanu.
Uzgred, zivot u stanu je najcesce maltretiranje psa, prvenstveno zbog fizioloskih potreba koje ne moze obavljati kad ima potrebu nego tek onda kad ti odlucis da ga izvedes van, pa u medjuvremenu trpi.
Dalje, psa treba vaspitati, a to iziskuje odredjeno znanje i iskustvo, pa veliki pas nije bas dobar izbor za nekoga ko o psima ne zna nista (kao ni vec odrastao pas za koga nije izvjesno ko ga je i kako vaspitavao). Postoji doduse i mogucnost da to neko uradi za tebe - pretpostavljam da jos uvijek postoje ljudi koji se time profesionalno bave i nude takvu uslugu u formi nekakve osnovne obuke. Veliki pas kog nisi u stanju kontrolirati je belaj u najavi - i za psa i za tebe i za okolinu.
Ukratko, zivot sa psom moze biti divno iskustvo, ali jeste i velika odgovornost, jer pas nije igracka. Razmisli dobro.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 18973
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#3798 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by teskeredzic_22 »

Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Nismo nikada imali ljubimce osim poneka macka koja non stop landra okolo, tako da o psima ne znam nista, pa ni to jesam li spremna za psa ni sta me ceka ni kako to izgleda, niti znam ista o psima osim da ih oduvijek volim a i oni mene
Razmisljam o labradoru ili njemackom ovcaru, svakako o velikom psu.
Ako ima tko da mi reapno opise i objasni, da kakav savijet, bilo sto.. Bujrum, hvala :sax:
Da bi pas bio zdrav i sretan moraš mu obezbijediti :
1. Šetnju tri puta dnevno od po barem pola sata
2. Brinuti se o njemu kao o članu porodice (to ne znači da se prema njemu trebaš ophoditi kao prema čovjeku nego kao psu ali uz svu pažnju koje živo biće traži)
3. Moraš biti ti ta koja određuje SVA PRAVILA igre i njegovog života.

Veći pas živi kraće i traži intenzivnije šetnje po potrebi istrčavanja radi potrošnje energije.

Savjetujem ti starijeg psa iz azila jer oni su već naučili na brojne nevolje , hladnoću , samoću , šutiranja i razočarenja , strah i slično. (manje su zahtjevni kad dođu kod tebe)
Tako ćeš imati dovoljno vremena da upoznaš pse da ih dodatno zavoliš i da se spremiš za mlađeg psa.
I nemoj vratiti nakon prvog , sedmog ili dvadesetog dana , nikad ga nemoj vratiti.

Udomljeni psi će ti do kraja ostati zahvalni , neće tražiti mnogo osim ako nisu isuviše zapušteni pa ti ne dozvole da im generalno priđeš i velike su dobrice.
Uglavnom su svi kastrirani/sterilizovani tako da imaš trošak manje.

Sretno.
Last edited by teskeredzic_22 on 05/03/2023 20:07, edited 1 time in total.
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#3799 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pincic »

teskeredzic_22 wrote: 05/03/2023 13:21
Dzinna wrote: 06/01/2023 18:36 Pozdrav
Intenzivno razmisljam o psu
Savjetujem ti starijeg psa iz azila jer oni su već naučili na brojne nevolje , hladnoću , samoću , šutiranja i razočarenja , strah i slično. (manje su zahtjevni kad dođu kod tebe)
Tako ćeš imati dovoljno vremena da upoznaš pse da ih dodatno zavoliš i da se spremiš za mlađeg psa.
I nemog vratiti nakon prvog , sedmog ili dvadesetog dana , nikad ga nemoj vratiti.

Udomljeni psi će ti do kraja ostati zahvalni , neće tražiti mnogo osim ako nisu isuviše zapušteni pa ti ne dozvole da im priđeš i velike su dobrice.
Uglavnom su svi kastrirani/sterilizovani tako da imaš trošak manje.

Sretno.
Naklon do poda za azil. Ja sam sasvim slučajno "dobio" psa lutalicu. Bježao od šintora (mada ga nisu smjeli pokupiti jer je već bio obrađen od Dog Trust-a). Sakrio se kod mene na vikendici. Bukvalno k`o dijete, meni iza leđa. Da ne duljim dalje, ta zahvalnost, ta (uzajamna) ljubav ne može se riječima opisati. Doduše, pas mi je sada i ogromna obaveza. Ali to njegovo ludilo kada se pojavimo.. Kada je prvi put dobio poslastice... To je trebalo vidjeti. Ako bi mu se ne daj Bože nešto desilo.. Idući pas bio bio samo iz azila. Nisu ni oni birali svoju sudbinu. Pa ako ne mogu više, makar jednom psu mogu promjeniti život..
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#3800 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by dacha bosanac »

Pahuljica traži dom :)
Image
Post Reply