Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Bobi
Forum administrator
Posts: 31991
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3726 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Bobi »

Janjicar wrote: 27/07/2020 17:38 https://www.olx.ba/artikal/39183884/pas-bigl/

Imal' neko da zna dal je ovo bigl ? S obzirom da nema papira..
Izbrisan
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3727 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

Da li zna neko postoji li igdje u Sarajevu ili okolici biheviorist koji bi mi pomogao popraviti jedan mali sitni problemcic sa psom? Ili mi jos uvijek nemamo takvu osobu u citavoj BiH?
Hvala
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3728 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

alica.k wrote: 13/08/2020 11:05 Da li zna neko postoji li igdje u Sarajevu ili okolici biheviorist koji bi mi pomogao popraviti jedan mali sitni problemcic sa psom? Ili mi jos uvijek nemamo takvu osobu u citavoj BiH?
Hvala
Mi nemamo ni veterinara specijalistu za sitne zivotinje i kucne ljubimce tj. pse i macke, mislim u stvari da ima jedan u Sarajevu ali za tog je sumnjivo kako je dosao do specijalizacije s obzirom da se radi o imucnom gospodinu. A sto se tice ponasanja i problema u ponasanju nemamo ni za to strucnjaka, premda je to u domenu veterinarske struke i postoje specijalizacije za to gdje veterinari postaju specijalisti za tu oblast. Inace neophodno je za procjenu agresivnosti psa i u primjeni zakona za zastitu i dobrobit zivotinja gdje psi macke i maju poseban tretman kao kucni ljubimci ...

Trazi nekoga ko radi agility obuku pasa i vodi eventualno pse na takmicenja agility jer to su ljudi koji najbolje znaju pse i narocito sto se tice obuke i korekcije ponasanja jer koriste kliker trening tj. obuku gdje je operantno uslovljavanje s klikerom ...

http://www.canis.hr/Default.aspx?bt=17
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3729 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

SanskiBiser wrote: 13/08/2020 11:50
alica.k wrote: 13/08/2020 11:05 Da li zna neko postoji li igdje u Sarajevu ili okolici biheviorist koji bi mi pomogao popraviti jedan mali sitni problemcic sa psom? Ili mi jos uvijek nemamo takvu osobu u citavoj BiH?
Hvala
Mi nemamo ni veterinara specijalistu za sitne zivotinje i kucne ljubimce tj. pse i macke, mislim u stvari da ima jedan u Sarajevu ali za tog je sumnjivo kako je dosao do specijalizacije s obzirom da se radi o imucnom gospodinu. A sto se tice ponasanja i problema u ponasanju nemamo ni za to strucnjaka, premda je to u domenu veterinarske struke i postoje specijalizacije za to gdje veterinari postaju specijalisti za tu oblast. Inace neophodno je za procjenu agresivnosti psa i u primjeni zakona za zastitu i dobrobit zivotinja gdje psi macke i maju poseban tretman kao kucni ljubimci ...

Trazi nekoga ko radi agility obuku pasa i vodi eventualno pse na takmicenja agility jer to su ljudi koji najbolje znaju pse i narocito sto se tice obuke i korekcije ponasanja jer koriste kliker trening tj. obuku gdje je operantno uslovljavanje s klikerom ...

http://www.canis.hr/Default.aspx?bt=17
Agresivan nije, ali ne da ljudima da ga maze (generalno nije velika maza), i tu postaje jako nepredvidiv. Sto je meni ok, on daje jako puno znakova kada ne zeli da ga maze ljudi i ja to stvarno postujem, kao i svi ukucani i pustimo ga na miru.

Nazalost, drugi ljudi jednostavno ne razumiju da pas nije igracka (posebno on jer je flafasta bijela bombica i apsolutno presladak) i da nije tu da bi ga ljudi mazili vec je zivo bice koje znaju stvari i nervirati i svasta nesta. Pa bih eto voljela naci nekoga ako nista da me usmjeri kako da korigujem to ponasanje obzirom da ljudi ne haju kada im kazem da ga ne diraju kad ocito ne zeli da ga diraju.
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#3730 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Benjo34 »

Pozdrav kolege

Danas mi je psa ubo stršljen, pas je cvilio, na prvih 10ak minuta nije mi dopustio da ga dirnem, brzo sam leda stavio na mjesto gdje ga je ubo, uspio sam vidit, zakacio ga je na leđima. Pokusavao sam da nađem mjesto uboda, međutim nisam uspio naći tačno mjesto. Sada, 6 sati poslije primjetim skroz blagi otok na tom mjestu, pas je dobro raspoložen, razigran ali vidim da ga jos malo boli. Pitanje koje želim postaviti, da li je moguce da se alergijska reakcija pojavi kasnije ako je alergičan? Meni izgleda da nije. Da li postoji šansa da se nešto iskomplikuje uprkos tomu što mi djeluje sasvim ok?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#3731 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by valter.ba »

Ekipa ima li neko psa Chow Chow? Jako bih cijenio da dobijem neke informacije iz prve ruke. Može i poruka u pp.
Unaprijed se zahvaljujem!
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#3732 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by valter.ba »

Niko?
davorbob
Posts: 2
Joined: 23/09/2020 12:53

#3733 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by davorbob »

Pozdrav, nemam osobno Chow Chowa ali znam par ljudi koji imaju a kako sam u svijetu pasa znam kakvi su. Iskreno mogu biti odlični ljubimci ako znate što očekujete od tih pasa. Oni su tvrdoglavi i ne odgovaraju svima. Također puno ih je loše uzgojeno i neki uzgajivači ne rade baš dobro svoj posao pa morate bit oprezni kada nabavljate tog psa. https://worlddogfinder.com/hr/pasmine/chow-chow ovdje ima detaljniji opis pasmine
davorbob
Posts: 2
Joined: 23/09/2020 12:53

#3734 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by davorbob »

Benjo34 wrote: 15/08/2020 00:05 Pozdrav kolege

Danas mi je psa ubo stršljen, pas je cvilio, na prvih 10ak minuta nije mi dopustio da ga dirnem, brzo sam leda stavio na mjesto gdje ga je ubo, uspio sam vidit, zakacio ga je na leđima. Pokusavao sam da nađem mjesto uboda, međutim nisam uspio naći tačno mjesto. Sada, 6 sati poslije primjetim skroz blagi otok na tom mjestu, pas je dobro raspoložen, razigran ali vidim da ga jos malo boli. Pitanje koje želim postaviti, da li je moguce da se alergijska reakcija pojavi kasnije ako je alergičan? Meni izgleda da nije. Da li postoji šansa da se nešto iskomplikuje uprkos tomu što mi djeluje sasvim ok?
Ne bi smjelo biti ništa opasno :) ubod stršljena je sličan kao i kod osa ili pčela. Isto ima dobar članak za pročitat https://worlddogfinder.com/hr/blog/zdra ... i-strsljen
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#3735 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by triple mama »

Pozdrav svima. treba mi savjet u vezi 2 malinoe (mama i sin). Mami je oko 3,5 godine, a sinu mozda 1,5-2... Psi su od komsije, kuca pored naše vikendice, ali svi dijelimo zajednički vanjski prostor...jako ih volim, vrlo su umiljati i zaštitnički se odnose prema nama. Mama je jako aktivna. E sad, problem je nastao kada je mama ušla u tjeranje prije oko cca 2 sedmice i njen sin se krene motati oko nje, odn. skakati na nju....odmah smo ih razdvojili i na lance. Ustvari, to sve radi komšija čiji su i psi. Moje je pitanje, pošto želim obavezno majku da sterilišem - da li mogu odmah to uraditi ili nakon tjeranja neko vrijeme moar proći? da li je dovoljno da sterilišemo samo nju kako sin ne bi skakao na nju ili je potrebno i mužjaka kastrirati? ja nemam ama bas nikakvo iskustvo sa psima pa mi je svaki savjet dobro došao...
Kako se kreću cijene i kome da ih vodim?
hvala.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3736 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

triple mama wrote: 26/10/2020 13:29 Pozdrav svima. treba mi savjet u vezi 2 malinoe (mama i sin). Mami je oko 3,5 godine, a sinu mozda 1,5-2... Psi su od komsije, kuca pored naše vikendice, ali svi dijelimo zajednički vanjski prostor...jako ih volim, vrlo su umiljati i zaštitnički se odnose prema nama. Mama je jako aktivna. E sad, problem je nastao kada je mama ušla u tjeranje prije oko cca 2 sedmice i njen sin se krene motati oko nje, odn. skakati na nju....odmah smo ih razdvojili i na lance. Ustvari, to sve radi komšija čiji su i psi. Moje je pitanje, pošto želim obavezno majku da sterilišem - da li mogu odmah to uraditi ili nakon tjeranja neko vrijeme moar proći? da li je dovoljno da sterilišemo samo nju kako sin ne bi skakao na nju ili je potrebno i mužjaka kastrirati? ja nemam ama bas nikakvo iskustvo sa psima pa mi je svaki savjet dobro došao...
Kako se kreću cijene i kome da ih vodim?
hvala.
Muzijaka ako je vlasnicki pas ne trebate kastrirati, ako se vodi dobro briga o njemu, ako je obucen i poslusan i ako se ne pusta da luta okolo van dvorista bez kontrole, setnje su naravno druga stvar.

Zenku cim prodje tjeranje znaci ako se sad tjera za nekih 5-6 sedmica je mozete sterilizovati, to mozete besplatno uraditi ako imate blizu vas vet stanicu tj. ambulantu koja je partner Dogs Trust i radi za njih sterilizacije ili da odete u privatnu veterinarsku kliniku po mogucnosti sa dobrom reputacijom i tamo uradite sterilizaciju, cijena zavisi od velicine psa a regulisana je preporukama i cjenovnikom veterinarske komore, vise od 200 a manje od 100 KM ne bi trebalo kostati za psa srednje velicine. Kuji treba oko 3-4 dana da miruje nakon operacije uz antibiotike a oko 9 dana nakon sterilizacije moze se vratiti uobicajenim aktivnostima. Ako ne sterilizujete kuju koja se ne koristi za priplod tj. dalje razmnozavanje samo je pitanje vremena kad ce ta kuja da dobije piometru koja moze rezultirati sepsom, potpunim otkazivanjem bubrega i naravno da pas ugine na kraju za vrlo kratko vrijeme cesto i neocekivano...Sto se duze ceka na sterilizaciju zenki nakon trece godine to je teza operacija, jer dolazi do zadebljanja zidova materice i vec pocinju upalni procesi, teze se zaustavljaju krvarenja tokom operacije, psi teze podnose anestetike i mogu im se ostetiti bubrezi itd..
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#3737 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by triple mama »

SanskiBiser wrote: 27/10/2020 21:44
triple mama wrote: 26/10/2020 13:29 Pozdrav svima. treba mi savjet u vezi 2 malinoe (mama i sin). Mami je oko 3,5 godine, a sinu mozda 1,5-2... Psi su od komsije, kuca pored naše vikendice, ali svi dijelimo zajednički vanjski prostor...jako ih volim, vrlo su umiljati i zaštitnički se odnose prema nama. Mama je jako aktivna. E sad, problem je nastao kada je mama ušla u tjeranje prije oko cca 2 sedmice i njen sin se krene motati oko nje, odn. skakati na nju....odmah smo ih razdvojili i na lance. Ustvari, to sve radi komšija čiji su i psi. Moje je pitanje, pošto želim obavezno majku da sterilišem - da li mogu odmah to uraditi ili nakon tjeranja neko vrijeme moar proći? da li je dovoljno da sterilišemo samo nju kako sin ne bi skakao na nju ili je potrebno i mužjaka kastrirati? ja nemam ama bas nikakvo iskustvo sa psima pa mi je svaki savjet dobro došao...
Kako se kreću cijene i kome da ih vodim?
hvala.
Muzijaka ako je vlasnicki pas ne trebate kastrirati, ako se vodi dobro briga o njemu, ako je obucen i poslusan i ako se ne pusta da luta okolo van dvorista bez kontrole, setnje su naravno druga stvar.

Zenku cim prodje tjeranje znaci ako se sad tjera za nekih 5-6 sedmica je mozete sterilizovati, to mozete besplatno uraditi ako imate blizu vas vet stanicu tj. ambulantu koja je partner Dogs Trust i radi za njih sterilizacije ili da odete u privatnu veterinarsku kliniku po mogucnosti sa dobrom reputacijom i tamo uradite sterilizaciju, cijena zavisi od velicine psa a regulisana je preporukama i cjenovnikom veterinarske komore, vise od 200 a manje od 100 KM ne bi trebalo kostati za psa srednje velicine. Kuji treba oko 3-4 dana da miruje nakon operacije uz antibiotike a oko 9 dana nakon sterilizacije moze se vratiti uobicajenim aktivnostima. Ako ne sterilizujete kuju koja se ne koristi za priplod tj. dalje razmnozavanje samo je pitanje vremena kad ce ta kuja da dobije piometru koja moze rezultirati sepsom, potpunim otkazivanjem bubrega i naravno da pas ugine na kraju za vrlo kratko vrijeme cesto i neocekivano...Sto se duze ceka na sterilizaciju zenki nakon trece godine to je teza operacija, jer dolazi do zadebljanja zidova materice i vec pocinju upalni procesi, teze se zaustavljaju krvarenja tokom operacije, psi teze podnose anestetike i mogu im se ostetiti bubrezi itd..
Hvala puno na odgovoru. bas sam se prepala i odmah zakazala termin kod veterinara.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#3738 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by valter.ba »

davorbob wrote: 23/09/2020 13:31 Pozdrav, nemam osobno Chow Chowa ali znam par ljudi koji imaju a kako sam u svijetu pasa znam kakvi su. Iskreno mogu biti odlični ljubimci ako znate što očekujete od tih pasa. Oni su tvrdoglavi i ne odgovaraju svima. Također puno ih je loše uzgojeno i neki uzgajivači ne rade baš dobro svoj posao pa morate bit oprezni kada nabavljate tog psa. https://worlddogfinder.com/hr/pasmine/chow-chow ovdje ima detaljniji opis pasmine
Zahvaljujem se i ujedno se izvinjavam jer nisam ranije vidio post :) . Pročitao sam sve o Chow Chow, pogledao sve što se moglo naći na YouTube...
Ipak, jedno je nešto pogledati na videu a drugo je interakcija sa psom uživo. Sagledali smo sve prednosti i "mane", ostajemo fokusirani na ovog psa. Nadam se da će to biti na obostrano zadovoljstvo :mrgreen: .
Znam da treba biti oprezan ali neiskusnom je jako teško načiniti pravi izbor. Kod nas su jako rijetki a u oglasima ima onih iz Srbije kojima ne bih vjerovao tek tako. Našao sam putem internet stranice kinoloskog saveza u Srbiji zvanične odgajivačnice tako da mi se to sada čini najsigurnija opcija.
Hvala još jednom na odgovoru :thumbup:
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#3739 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Averus »

Pozdrav, treba mi savjet

Komšija "nabavio" psa. Niti znam pasminu, niti znam odakle, ali eto... Nabavio.
Još nikad niko nije vidio tog psa da je izašao iz stana
Svako jutro, pa onda opet oko 2-3 popodne i često navečer oko 9-10, to je opšti haos koliko čovjek vrišti na tog psa, ali su najčešće "dođi ovamo" isl. naredbe.

Evo danas konačno počeo je i da udara psa i više od sat vremena vrišti na njega, psuje, udara i tako u krug.
Zovnem policiju, oni su otprilike 40 sekundi bili - pozdravili se s njim, rekli da komšije zovu i otišli. Puno koristi.


Dakle, savjet koji trebam je šta sad učiniti? Čovjek je nestabilan svakako, na kraju treba jadni pas da plati to?


Zamoliću samo bez niskointeligentnih komentara tipa "ja bih ga prebio/zaklao/halalio" i slične
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3740 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by ¤ jelena ¤ »

Hm..ne možeš ti tu mnogo toga učiniti sem nastaviti da zoveš policiju.

Eventualno se žaliti upravniku zgrade pa da ga on upozori...

ali pitanje je da li će to popraviti ili još više pogoršati situaciju na račun nesretnog psa.


Idealno bi bilo kad bi postojala kod nas neka....nešto....što bi mu moglo oduzeti tog psa, možda pitati za to nekog veterinara....
ali...onda se nameće pitanje šta će biti s tim psom ako mu ga oduzmu.

Ne znam, nisam pametna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3741 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by moonca »

Vjerujem da postoji- Udruzenje za zastitu zivotinja-- snimiti komsiju- bar tonski .. i zatraziti savjet od njih...kako spasiti cuku..
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3742 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

Takvi slucajevi se prijave policji a policija bi trebala da pozove opstinskog veterinarskog inspektora, a moze se ici i najpametnije je direktno veterinarskom inspektoru. Ako ne zeli da izadje na teren po prijavi zali se na njegov rad na kantonalnom inspektoratu...Pozeljno je isto prijaviti udruzenju za zastitu zivotinja jer oni obicno saradjuju sa inspektorom vec duze vremena i mogu pomoci ako treba psa izmjestiti sa lokacije.

Inspektor moze dobiti i sudski nalog ako treba da udje u stan ako ima prijava gradjana tj. stanara da se pas zlostavlja...


Pravilnik o drzanju i zastiti pasa i macaka kao kucnih ljubimaca imamo evo vec skoro pa deceniju i deriviran je iz zakona o zastiti i dobrobiti zivotinja BiH...

PRAVILNIK


O ZAŠTITI PASA KOJI SE DRŽE KAO KUĆNI LJUBIMCI


Član 1.
(Predmet)

(1) Ovim Pravilnikom se regulira zaštita pasa koji se drže kao kućni ljubimci (Canis lupus f. familiaris).

(2) Ovaj Pravilnik ne primjenjuje se na:

a) prijevoz i

b) veterinarsko liječenje.

Član 2.
(Opći uslovi za čuvanje)

(1) Svakom psu koji se čuva u kućici ili na uzici treba osigurati adekvatno kretanje na otvorenom i društveni kontakt s njegovim vlasnikom.

(2) Ako se u objektu drži više od jednog psa, životinje trebaju živjeti u grupi. Neprilagođeni psi smiju doći u kontakt s drugim psima iz grupe samo pod nadzorom.

(3) Štenad trebaju ostati s majkom najmanje do uzrasta od osam sedmica.

Član 3.
(Uslovi za čuvanje na otvorenom)

(1) Ako se psi čuvaju na otvorenom, vlasnik treba osigurati:

a) toplotno izoliranu kućicu koja pruža zaklon i može se zagrijati tjelesnom toplinom psa;

b) mjesto gdje pas može leći izvan kućice, koje štiti od nepovoljnih vremenskih prilika.

Član 4.
(Uslovi za čuvanje u boksovima)

(1) Boks za čuvanje psa:

a) mora imati površinu od najmanje 6 m² na raspolaganju psu, dok svaka strana boksa mora imati dužinu od najmanje 2 m;

b) ako se u boksu drži više pasa, svaki drugi pas pored površine prostora iz tačke a) ovog stava mora imati još najmanje 3 m²;

c) stranice boksa moraju biti napravljene od materijala koji su neškodljivi za zdravlje, nesavladivi i ne uzrokuju povrede;

d) pod mora biti čvrste građe, ne smije izazivati povrede i bol i treba biti jednostavan za čišćenje i sušenje;

e) pregradni zidovi trebaju biti postavljeni na način da isključuju međusobno ujedanje pasa;

f) najmanje jedna strana boksa treba pružati slobodan pogled;

g) ukoliko se boks nalazi unutar zgrade, psu treba osigurati slobodan pogled prema vani.

(2) Ukoliko se u boksovima čuva više pasa, boksovi se trebaju postaviti tako da se psi mogu međusobno vidjeti.

(3) Nije dopušteno pse u boksovima držati na lancu.

Član 5.
(Uslovi za čuvanje na lancu)

(1) Lanac za čuvanje psa:

a) treba biti opremljen na način da može slobodno klizati najmanje 6 m;

b) treba biti takvih dimenzija koje omogućavaju kretanje u stranu najmanje 5 m;

c) mora biti postavljen na način da pas može ući u svoju kućicu, leći u njoj i okretati se u njoj neometano.

(2) U području predviđenom za kretanje psa ne smiju se nalaziti predmeti koji ograničavaju kretanje ili izazivaju povrede.

(3) Pod mora biti čvrste građe, ne smije izazivati povrede i bol i treba biti jednostavan za čišćenje i sušenje.

(4) Ogrlice i orme koje se koriste ne smiju sputavati psa i izazivati povrede.

(5) Lance je dopušteno koristiti samo ukoliko se postave s okretnim kolutom, ako su male težine i ako ne izazivaju povrede.

(6) Zabranjeno je vezati lancem:

a) pse uzrasta do dvanaest mjeseci;

b) kuju tokom zadnje trećine gravidnosti;

c) kuju tokom laktacije;

d) bolesnog psa ukoliko vezanje uzrokuje bol, patnju ili povredu.

Član 6.
(Prehrana i njega)

(1) Vlasnik treba osigurati da pas u svom svakodnevnom prostoru ima pristup vodi u dovoljnoj količini i u bilo koje vrijeme. Čuvar treba psu osigurati hranu adekvatne količine i kvaliteta.

(2) Vlasnik psa treba:

a) gajiti psa i pružati mu zdravstvenu zaštitu;

b) svakodnevno kontrolirati smještaj psa i odmah otkloniti nedostatke;

c) osigurati dotok svježeg zraka i adekvatnu temperaturu ukoliko se pas ostavi u vozilu bez nadzora. Pas se bez nadzora smije ostaviti u vozilu najduže 10 minuta;

d) prostor koji pas svakodnevno koristi držati čistim i slobodnim od štetočina. Izmet se mora svakodnevno uklanjati.

Član 7.
(Veličina prostora)

Minimalna veličina prostora za pse koji se drže kao kućni ljubimci mora udovoljavati niže navedenim zahtjevima:

Minimalna površina ograđenih prostora za pse

Masa psa (kg)


Minimalna površina (m²)


Minimalna visina (natkriveni, m)


Minimalna širina (m)

do 24 kg


6,0


1,8


2,0

25-28 kg


7,0


1,8


2,0

29-32 kg


8,0


1,8


2,0

od 32 kg i više


8,5


1,8


2,0

Minimalna površina ograđenih prostora (m²) u kojim boravi veći broj pasa

Broj pasa u prostoru


Min. površina - psi težine do 16 kg


Min. površina - psi težine od 17 do 28 kg


Min. površina - psi teži od 28 kg

2


7,5


10


13

3


10,0


13


17

4


12,0


15


20

5


14,0


18


24

6


16,0


20


27

7


17,5


22


29

8


19,5


24


32

9


21


26


35

10


23


28


37




U slučaju da je u ograđenom prostoru veći broj pasa različitih tjelesnih masa, veličina može biti manja za 15% od propisane uzevši da je veličina vezana uz životinju najveće tjelesne mase.

Veličina pseće kućice (širina x dubina x visina) u cm

Veličina psa - visina pleća u cm


Veličina kućice

do 55 cm


100 x 60 x 55

od 56 do 65 cm


150 x 100 x 70

od 65 cm i više


170-180 x 120 x 85




Član 8.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 07-02-151/12
14. februara 2012. godine
Sarajevo


Ministar
Mirko Šarović, s. r.

Iz drzavnog zakona a na osnovu cega postoje i clanovi KZFBIH
Član 3

(Zabrana ubijanja i mučenja)

Zabranjeno je životinju bez opravdanog razloga ubiti, nanositi joj bol, patnju i štetu, mučiti je i namjerno izlagati stresu i strahu.

GLAVA II - ZAŠTITA ŽIVOTINjA PRI DRŽANjU I UZGAJANjU

Član 4

(Zaštita životinja pri držanju)

Posebno je zabranjeno:

a) prisiljavati životinju na rad i napore koje ona, zbog svog uzrasta ili stanja, ne može podnijeti ili koji prevazilaze njezinu snagu;

b) napuštati životinje držane zbog društva i druge životinje držane pod nadzorom čovjeka;

c) uzgojenu ili othranjenu divlju životinju izložiti slobodnoj prirodi ili je ondje naseliti, ako nije pripremljena za preživljavanje u takvom životnom prostoru;

d) nanositi bol, patnju ili povredu životinjama pri dresuri;

e) nanositi bol, patnju, ubijati ili povređivati životinje tokom snimanja filmova, reklamnih poruka, izlaganja ili sličnih namjena;

f) provjeravati oštrinu životinje na drugoj životinji, huškati jednu životinju na drugu, te priređivati borbe životinja, uključujući borbe pasa, bikova, medvjeda, pijetlova kao i svih ostalih životinja;

g) huškati životinje na čovjeka, osim prilikom dresure službenih pasa ministarstva unutrašnjih poslova i vojske;

h) obavljati operativno-kozmetičke i hirurške zahvate na životinjama koji nisu propisani kao svojstveni pojedinim pasminama, o čemu će propise donijeti Kancelarija za veterinarstvo Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Kancelarija);

i) hraniti živim životinjama druge životinje;

j) upotrebljavati žive kičmenjake kao mamce u lovu i ribolovu;

k) onemogućavati kretanje životinji na način da joj se nanosi bol, patnja ili povreda;

l) bolesne, povrijeđene ili životinje s vidljivom manom koristiti u zaprezi ili pod sedlom;

m) podsticati rast životinja dodavanjem u hranu materija sa farmakološkim djelovanjem u svrhu podsticanja povećanja tjelesne mase;

n) odstranjivanje glasnica živini i psima;

o) bolno potkivanje kopitara;

p) odstranjivanje kandži mačkama;

r) spolno zloupotrebljavati;

s) pojesti životinju koja je kućni ljubimac;

t) isprobavati municiju na životinji;

u) prilikom treninga ili drugih sportskih takmičenja ili sličnih priredbi, primjenjivati mjere na životinji koje uzrokuju znatne bolove, patnje ili povrede i koje mogu uticati na sposobnost životinja, kao i davati sredstva za doping životinjama;

v) na silu hraniti životinju, osim u slučaju kada je to medicinski opravdano;

z) davati životinji hranu koja joj prouzrokuje patnju, bol i štetu;

aa) upotrebljavati nedozvoljene zamke za hvatanje životinja;

bb) uzgajati životinje u svrhu proizvodnje krzna;

cc) držati životinje u cirkusima, te ih koristiti u cirkuskim predstavama s drugim životinjama;

dd) organizovati trke pasa na tvrdim podlogama;

ee) koristiti tehničke uređaje, pomoćna sredstva ili naprave kojima se u obliku kazne utiče na ponašanje životinja, uključujući bodljikave ogrlice ili sredstva koja uključuju upotrebu električne struje ili hemisjkih supstanci;

ff) uzgajati životinje na način da trpe bol, patnju i strah, te ih namjerno povređivati, protivno pravilima struke, odnosno najnovijim naučnim dostignućima, te uvoziti i prodavati životinje koje potiču iz takvog uzgoja;

gg) povećavati agresivnost životinja selekcijom ili drugim metodama;

hh) davati žive životinje kao nagrade u igrama na sreću;

ii) prisiljavati životinje na ponašanje koje kod njih izaziva bol, patnju, povrede ili strah;

jj) izlagati životinje nepovoljnim temperaturama i vremenskim uslovima, protivno prihvaćenim zoohigijenskim standardima za pojedinu vrstu ili nedostatku kiseonika, čime se uzrokuju bol, patnja, povrede ili strah životinja;

kk) zanemarivati životinje s obzirom na njihovo zdravlje, smještaj, ishranu i njegu.
Krivicni zakon FBIH:
Član 318
Mučenje i ubijanje životinje
(1) Ko životinju teško zlostavlja ili izlaže nepotrebnim ili dugotrajnim mukama, ili joj nanosi
nepotrebne boli, ili protupravno razara životinjska staništa u većoj mjeri ili na širem prostoru,
ili protivno propisima ubija životinje, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do
šest mjeseci.

(2) Ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini radi opklade ili drugog pribavljanja
imovinske koristi, ili ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana prouzrokovano uginuće
većeg broja životinja ili životinje čija je vrsta posebno zaštićena, kaznit će se novčanom
kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#3744 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by tindbe »

Ljudi, treba mi savjet i uputa za psa.
Star je oko 2 godine, sve medicinski uredno, nađen kao mali na ulici i sada u kući živi kao lord.

Uglavnom, s psom je sve bilo u redu do prije nekoliko mjeseci, kada sam ga morao ostaviti kući dvije sedmice zbog poslovnih obaveza. Prijatelj se brinuo o njemu (izvodio na kratko u wc, hranio i sl.) u tom periodu.
Nakon mog povratka, pas se ponaša čudno u najmanju ruku. Znaci depresije, ne želi da šeta, trči, igra se, uči, a u obaveznim wc šetnjama laje i reži na prolaznike.

Prvonavedenih problema više nema, međutim ostaje lajanje i agresija.
Bilo ko da nam se približi, osim nekoliko ljudi koje poznaje od ranije, barem u prolazu... pas laje agresivno.
I prije ovoga se znao desiti po neki eksces, ali jaaako rijetko, uglavnom kada neko priđe agresivno (tipa vidno alkoholiziranih ljudi koji gledaju tuđa posla) ili smrdi na travu. :mrgreen:

Ovo ograničava naš prostor za šetnje, aktivnosti, putovanja i socijalizaciju. Pa, ako neko može preporučiti neki način da mu pomognem, istreniram i dokažem da nam svako na ulici ne želi zlo, bio bih do neba zahvalan. Brnjicu koristimo, ali ne znam koliko je korisna za budućnost i sumnjam da će iskorijeniti taj problem.
Imam vremena radnim danima po 4-5 sati minimum posvetiti se psu, a vikendima po cijele dane, tako da vrijeme ne bi trebalo biti problem.
Ali koja metoda bi mogla biti učinkovita ovdje... :?
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#3745 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zlajapravaraja »

Priupitaj ti tog svog prijatelja šta je radio s psom te 2 sedmice, odnosno na koji način ga je zlostavljao, pa kad dobiješ odgovore, javi se još jednom.
Možeš ga i suočiti sa tim prijateljem, pa posmatraj reakciju psa na njega. Sve će ti se samo reći...
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#3746 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by vindfaker »

Udomio sam prije 3 dana njemačkog ovčara starog 2-3 godine, neko ga ostavio na cesti gladnog, isprepadanog, ukratko - u neredu. Bilo mi žao i ja ga povedem kući i sad je kod mene, hranim ga, ima kućicu i sve što mu treba, polahko se navikava na mene i porodicu, ima prostora u dvorištu nije zavezan.

Međutim, kao što rekoh, isprepadan je i neko ga je sigurno tukao prije. Ne bježi od mene niti od nekog drugog, ali kad ga kreneš pomaziti trza očima malo i kao da je vazda na oprezu. Uočio sam napredak u ova 3 dana i sada je opušteniji dosta i manje je "plašljiv", ali mene zanima savjet od nekog ko ima iskustva sa tim. Šta da radim da ga više opustim, da zna da je na sigurnom? Koliko mu treba da se vrati u "normalu" kao što je bio? Vaše preporuke me zanimaju generalno. Hvala
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3747 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

vindfaker wrote: 28/01/2021 20:18 Udomio sam prije 3 dana njemačkog ovčara starog 2-3 godine, neko ga ostavio na cesti gladnog, isprepadanog, ukratko - u neredu. Bilo mi žao i ja ga povedem kući i sad je kod mene, hranim ga, ima kućicu i sve što mu treba, polahko se navikava na mene i porodicu, ima prostora u dvorištu nije zavezan.

Međutim, kao što rekoh, isprepadan je i neko ga je sigurno tukao prije. Ne bježi od mene niti od nekog drugog, ali kad ga kreneš pomaziti trza očima malo i kao da je vazda na oprezu. Uočio sam napredak u ova 3 dana i sada je opušteniji dosta i manje je "plašljiv", ali mene zanima savjet od nekog ko ima iskustva sa tim. Šta da radim da ga više opustim, da zna da je na sigurnom? Koliko mu treba da se vrati u "normalu" kao što je bio? Vaše preporuke me zanimaju generalno. Hvala
Samo dobra hrana i igra, tenisku lopticu ako hoce da donosi, treba 2-3 sedmice da stekne povjerenje. Ako se boji ruke to je sigurno da ga je neko zlostavljao ali vremenom ce se navici i na dobar tretman. Ovcari narocito brzo uce i skontaju sta mogu ocekivati od tebe i sta ti ocekujes od njih jer su psi koji zele da rade i da slusaju gazdu nisu svojeglavi kao npr. moj balkanski gonic :D tom kad je nesto cejf i kad nesto naumi dzaba ti obuka sva. Ne treba tu puno nekog posebnog rada ako nema neke jako lose navike koje je kod prethodnog vlasnika pokupio. Samo polako i strpljivo ne siliti ga sam ce on nadoci sto se tice povjerenja.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#3748 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by freelancerusk »

Ima li gdje kod nas uzeti Brit Care hrana?
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#3749 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by ugly duckling »

freelancerusk wrote: 30/01/2021 10:48 Ima li gdje kod nas uzeti Brit Care hrana?
obi ima brit program ali tanko nesto
dok je postojao merkur na stupu bilo je sve
Sigma90
Posts: 972
Joined: 16/12/2020 07:55

#3750 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Sigma90 »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/62 ... uje-slucaj

Strasno kakvi bolesnici u ovom drustvu zive. Jel zna neko sta vise o ovom slucaju?
Post Reply