Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#3701 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Benjo34 »

Pozdrav društvo

Imam psa, mješanca, manjeg rasta, 2 godine star. Sinoc sam oko 3 primjetio da u kolibi proizvodi cudne zvukove.. Kada sam došao do njeg, imao je nekakav napad, treso se sav baš kao epi napad. Zvao sam odmah veterinara, dosao je, rekao je da je to epi napad, dao mu neke 2 inekcije, rekao da bi se trebao smiriti ali, napadi su dolazili konstantno, rekao mi je da je to sve sto može uraditi trenutno. Odveo sam psa u podrum, tu je toplije, ostavio vode. Ujutro, napade nije imao ali se tresao kao da ima groznicu. Malo sam ga nahranio, nakon nekog vremena to je povratio zajedno sa nekom zelenom kao sluzi. Vodu pije, pomalo sam se oslanja na koge ali nije stabilan, djeluje zbunjeno, van sebe, ali bar 60% je bolje nego sinoć... Moje pitanje je, jel zaista moguce da je ovo epi napad i da mu treba ovoliko da se oporavi? Jel neko imao slično iskustvo? Savjet, kako da mu pomognem?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3702 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

Benjo34 wrote: 08/01/2020 13:40 Pozdrav društvo

Imam psa, mješanca, manjeg rasta, 2 godine star. Sinoc sam oko 3 primjetio da u kolibi proizvodi cudne zvukove.. Kada sam došao do njeg, imao je nekakav napad, treso se sav baš kao epi napad. Zvao sam odmah veterinara, dosao je, rekao je da je to epi napad, dao mu neke 2 inekcije, rekao da bi se trebao smiriti ali, napadi su dolazili konstantno, rekao mi je da je to sve sto može uraditi trenutno. Odveo sam psa u podrum, tu je toplije, ostavio vode. Ujutro, napade nije imao ali se tresao kao da ima groznicu. Malo sam ga nahranio, nakon nekog vremena to je povratio zajedno sa nekom zelenom kao sluzi. Vodu pije, pomalo sam se oslanja na koge ali nije stabilan, djeluje zbunjeno, van sebe, ali bar 60% je bolje nego sinoć... Moje pitanje je, jel zaista moguce da je ovo epi napad i da mu treba ovoliko da se oporavi? Jel neko imao slično iskustvo? Savjet, kako da mu pomognem?
Kao prvo jako malo veterinara ima iskustvo sa epilepsijom pasa i jako malo ih zna i moze tretirati epilepsiju uspjesno, prije svega jer je glavni lijek Fenobarbital koji je kod nas legalno za pse prakticno nemoguce dobiti jer je na listi kontrolisanih supstanci i obicno je terapija dozivotna.

Dalje prvo treba ustanoviti da li je to bio epi napad, da li se pas upiskio tokom napada i obavio veliku nuzdu, ako jeste onda ti je garantovano epi napad. Da li je pas slinio na usta i da li je bilo mukusa i oko njuske ako jeste onda je i to simptom koji ukazuje na epi napada. Ako nije moguce da je djelimicni epi napad ogranicen samo na dio mozga i to bi bio blazi slucaj. Sto se tice epi napada, pas je mlad da bi to bio neki neoplasticni proces na mozgu, ali nije iskljuceno ni to, jedino ako je prebolovao stenecak pa ostale neuroloske posljedice onda se moze desiti da pas ima epilepsiju u toj dobi - druga opcija za epi napad da pas tako iznenada dobije je neko trovanje.

Dalje, veterinar je krajnje neprofesionalno postupio jer ako je bio epi napad onda je to bio po opisu klaster napad gdje je vise uzastopnih napada unutar 24 sata cim ima vise od 1 epi napada u 24 sata smatra se da pas ima klaster napade. Tu je obavezna terapija postavljanje braunile u venu i davanje diazepama direktno u venu i davanje infuzije glukoze 5% i obicno multivitamina. Sa svakim novim napadom omogucava se laksa eksitacija neurona na tim istim neuronskim "stazama" na kojima se vec desio napad tako da se se progresivno stanje pogorsava.

Ako je bio epi napad obavezno psu moras dati da ima stalno hrane da jede jer tokom napada gube velike kolicine rezervi glikogena u misicima, epilepsija sama po sebi ne ubija vec je problem sto tokom napada dolazi do hipoksije tj. nema dovoljno kisika u mozgu i moze doci ako napad traje duze od 3 minuta ili ako pas ima vise napada tokom 24 sata do ostecenja mozga zbog toga i do pogorsanja stanja i ulaska psa u status epileptikus kad pas bukvalno ima napade svakih par minuta i obicno je ishod fatalan i takvi se psi u nasim uslovima kvalitete veterinarske usluge obicno uspavljuju.

Obicno kod pasa koji imaju takve epi napade apetit je velik poslije napada kad se pocnu oporavljati tako da mi to sto je povratio ukazuje da bi napad mogao biti posljedica i nekog trovanja, pogledaj tu okolo da mu nije ko sta bacio...


U zadnjih 20 godina kod mene su bila tri psa sa epilepsijom i uzeta su i vodio sam brigu o njima bas zbog toga sto su imali epilepsiju, jedan je uginuo u 4 godini jer nije bilo lijekova a stanje se pogorsalo, drugi je zivio 13 godina a dosla je kod mnene sa 6 mjeseci kad je vec imala prve napade i evo sad treca kuja 15 godina koja je kao stene udarena u glavu, auto je udario i kao posljedica ima tzv. strukturalnu epilepsiju koja je pod kontrolom vec evo deceniju i po.
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#3703 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Benjo34 »

SanskiBiser wrote: 08/01/2020 14:30
Benjo34 wrote: 08/01/2020 13:40 Pozdrav društvo

Imam psa, mješanca, manjeg rasta, 2 godine star. Sinoc sam oko 3 primjetio da u kolibi proizvodi cudne zvukove.. Kada sam došao do njeg, imao je nekakav napad, treso se sav baš kao epi napad. Zvao sam odmah veterinara, dosao je, rekao je da je to epi napad, dao mu neke 2 inekcije, rekao da bi se trebao smiriti ali, napadi su dolazili konstantno, rekao mi je da je to sve sto može uraditi trenutno. Odveo sam psa u podrum, tu je toplije, ostavio vode. Ujutro, napade nije imao ali se tresao kao da ima groznicu. Malo sam ga nahranio, nakon nekog vremena to je povratio zajedno sa nekom zelenom kao sluzi. Vodu pije, pomalo sam se oslanja na koge ali nije stabilan, djeluje zbunjeno, van sebe, ali bar 60% je bolje nego sinoć... Moje pitanje je, jel zaista moguce da je ovo epi napad i da mu treba ovoliko da se oporavi? Jel neko imao slično iskustvo? Savjet, kako da mu pomognem?
Kao prvo jako malo veterinara ima iskustvo sa epilepsijom pasa i jako malo ih zna i moze tretirati epilepsiju uspjesno, prije svega jer je glavni lijek Fenobarbital koji je kod nas legalno za pse prakticno nemoguce dobiti jer je na listi kontrolisanih supstanci i obicno je terapija dozivotna.

Dalje prvo treba ustanoviti da li je to bio epi napad, da li se pas upiskio tokom napada i obavio veliku nuzdu, ako jeste onda ti je garantovano epi napad. Da li je pas slinio na usta i da li je bilo mukusa i oko njuske ako jeste onda je i to simptom koji ukazuje na epi napada. Ako nije moguce da je djelimicni epi napad ogranicen samo na dio mozga i to bi bio blazi slucaj. Sto se tice epi napada, pas je mlad da bi to bio neki neoplasticni proces na mozgu, ali nije iskljuceno ni to, jedino ako je prebolovao stenecak pa ostale neuroloske posljedice onda se moze desiti da pas ima epilepsiju u toj dobi - druga opcija za epi napad da pas tako iznenada dobije je neko trovanje.

Dalje, veterinar je krajnje neprofesionalno postupio jer ako je bio epi napad onda je to bio po opisu klaster napad gdje je vise uzastopnih napada unutar 24 sata cim ima vise od 1 epi napada u 24 sata smatra se da pas ima klaster napade. Tu je obavezna terapija postavljanje braunile u venu i davanje diazepama direktno u venu i davanje infuzije glukoze 5% i obicno multivitamina. Sa svakim novim napadom omogucava se laksa eksitacija neurona na tim istim neuronskim "stazama" na kojima se vec desio napad tako da se se progresivno stanje pogorsava.

Ako je bio epi napad obavezno psu moras dati da ima stalno hrane da jede jer tokom napada gube velike kolicine rezervi glikogena u misicima, epilepsija sama po sebi ne ubija vec je problem sto tokom napada dolazi do hipoksije tj. nema dovoljno kisika u mozgu i moze doci ako napad traje duze od 3 minuta ili ako pas ima vise napada tokom 24 sata do ostecenja mozga zbog toga i do pogorsanja stanja i ulaska psa u status epileptikus kad pas bukvalno ima napade svakih par minuta i obicno je ishod fatalan i takvi se psi u nasim uslovima kvalitete veterinarske usluge obicno uspavljuju.

Obicno kod pasa koji imaju takve epi napade apetit je velik poslije napada kad se pocnu oporavljati tako da mi to sto je povratio ukazuje da bi napad mogao biti posljedica i nekog trovanja, pogledaj tu okolo da mu nije ko sta bacio...


U zadnjih 20 godina kod mene su bila tri psa sa epilepsijom i uzeta su i vodio sam brigu o njima bas zbog toga sto su imali epilepsiju, jedan je uginuo u 4 godini jer nije bilo lijekova a stanje se pogorsalo, drugi je zivio 13 godina a dosla je kod mnene sa 6 mjeseci kad je vec imala prve napade i evo sad treca kuja 15 godina koja je kao stene udarena u glavu, auto je udario i kao posljedica ima tzv. strukturalnu epilepsiju koja je pod kontrolom vec evo deceniju i po.
Hvala puno drug. Psa sam vakcinisao kao malog, sve onako kako su veterinari govorili, sa mjesec tj nakon sto je prestao sisati kod mene je dobio vakcinu, iskreno ne razumijem se baš pa sam rekao da mu odrade sve sto misle da treba. Napad je bio bas strasan tj više napada, nakon sto je veterinar otišao i kad sam vidio da više nemam kome da se obratim, rastopio sam četvrtinu apaurina i iz sprice mu dao, i tako isto jutros oko 8 sati. Trenutno stanje mu je dosta bolje, skroz malo drhti kao da mu je zima, a u toplom je, prilično toplom, hranu je povratio šro je uzeo i ne želi da jede iako sam pokusao ma razne načine da ga nahranim. Vodu pije, sam je počeo da sjedi i ispravlja se a to nije mogao. Također primjetim mu na desnom oku, da mu je rožnjača crvena, tj pod određenim uglom se vidi kao ta neka crvena boja..

Vjeruj drug, sjebem se koja smo mi vukojebina, znači nisu pare problem, daj šta treba samo da mu se olakša

I da, da napomenem, nije vrsio nuzdu tokom napada, slinio je pojačano i grčio se, ubrzano skroz disao
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3704 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

Benjo34 wrote: 08/01/2020 15:34
SanskiBiser wrote: 08/01/2020 14:30
Benjo34 wrote: 08/01/2020 13:40 Pozdrav društvo

Imam psa, mješanca, manjeg rasta, 2 godine star. Sinoc sam oko 3 primjetio da u kolibi proizvodi cudne zvukove.. Kada sam došao do njeg, imao je nekakav napad, treso se sav baš kao epi napad. Zvao sam odmah veterinara, dosao je, rekao je da je to epi napad, dao mu neke 2 inekcije, rekao da bi se trebao smiriti ali, napadi su dolazili konstantno, rekao mi je da je to sve sto može uraditi trenutno. Odveo sam psa u podrum, tu je toplije, ostavio vode. Ujutro, napade nije imao ali se tresao kao da ima groznicu. Malo sam ga nahranio, nakon nekog vremena to je povratio zajedno sa nekom zelenom kao sluzi. Vodu pije, pomalo sam se oslanja na koge ali nije stabilan, djeluje zbunjeno, van sebe, ali bar 60% je bolje nego sinoć... Moje pitanje je, jel zaista moguce da je ovo epi napad i da mu treba ovoliko da se oporavi? Jel neko imao slično iskustvo? Savjet, kako da mu pomognem?
Kao prvo jako malo veterinara ima iskustvo sa epilepsijom pasa i jako malo ih zna i moze tretirati epilepsiju uspjesno, prije svega jer je glavni lijek Fenobarbital koji je kod nas legalno za pse prakticno nemoguce dobiti jer je na listi kontrolisanih supstanci i obicno je terapija dozivotna.

Dalje prvo treba ustanoviti da li je to bio epi napad, da li se pas upiskio tokom napada i obavio veliku nuzdu, ako jeste onda ti je garantovano epi napad. Da li je pas slinio na usta i da li je bilo mukusa i oko njuske ako jeste onda je i to simptom koji ukazuje na epi napada. Ako nije moguce da je djelimicni epi napad ogranicen samo na dio mozga i to bi bio blazi slucaj. Sto se tice epi napada, pas je mlad da bi to bio neki neoplasticni proces na mozgu, ali nije iskljuceno ni to, jedino ako je prebolovao stenecak pa ostale neuroloske posljedice onda se moze desiti da pas ima epilepsiju u toj dobi - druga opcija za epi napad da pas tako iznenada dobije je neko trovanje.

Dalje, veterinar je krajnje neprofesionalno postupio jer ako je bio epi napad onda je to bio po opisu klaster napad gdje je vise uzastopnih napada unutar 24 sata cim ima vise od 1 epi napada u 24 sata smatra se da pas ima klaster napade. Tu je obavezna terapija postavljanje braunile u venu i davanje diazepama direktno u venu i davanje infuzije glukoze 5% i obicno multivitamina. Sa svakim novim napadom omogucava se laksa eksitacija neurona na tim istim neuronskim "stazama" na kojima se vec desio napad tako da se se progresivno stanje pogorsava.

Ako je bio epi napad obavezno psu moras dati da ima stalno hrane da jede jer tokom napada gube velike kolicine rezervi glikogena u misicima, epilepsija sama po sebi ne ubija vec je problem sto tokom napada dolazi do hipoksije tj. nema dovoljno kisika u mozgu i moze doci ako napad traje duze od 3 minuta ili ako pas ima vise napada tokom 24 sata do ostecenja mozga zbog toga i do pogorsanja stanja i ulaska psa u status epileptikus kad pas bukvalno ima napade svakih par minuta i obicno je ishod fatalan i takvi se psi u nasim uslovima kvalitete veterinarske usluge obicno uspavljuju.

Obicno kod pasa koji imaju takve epi napade apetit je velik poslije napada kad se pocnu oporavljati tako da mi to sto je povratio ukazuje da bi napad mogao biti posljedica i nekog trovanja, pogledaj tu okolo da mu nije ko sta bacio...


U zadnjih 20 godina kod mene su bila tri psa sa epilepsijom i uzeta su i vodio sam brigu o njima bas zbog toga sto su imali epilepsiju, jedan je uginuo u 4 godini jer nije bilo lijekova a stanje se pogorsalo, drugi je zivio 13 godina a dosla je kod mnene sa 6 mjeseci kad je vec imala prve napade i evo sad treca kuja 15 godina koja je kao stene udarena u glavu, auto je udario i kao posljedica ima tzv. strukturalnu epilepsiju koja je pod kontrolom vec evo deceniju i po.
Hvala puno drug. Psa sam vakcinisao kao malog, sve onako kako su veterinari govorili, sa mjesec tj nakon sto je prestao sisati kod mene je dobio vakcinu, iskreno ne razumijem se baš pa sam rekao da mu odrade sve sto misle da treba. Napad je bio bas strasan tj više napada, nakon sto je veterinar otišao i kad sam vidio da više nemam kome da se obratim, rastopio sam četvrtinu apaurina i iz sprice mu dao, i tako isto jutros oko 8 sati. Trenutno stanje mu je dosta bolje, skroz malo drhti kao da mu je zima, a u toplom je, prilično toplom, hranu je povratio šro je uzeo i ne želi da jede iako sam pokusao ma razne načine da ga nahranim. Vodu pije, sam je počeo da sjedi i ispravlja se a to nije mogao. Također primjetim mu na desnom oku, da mu je rožnjača crvena, tj pod određenim uglom se vidi kao ta neka crvena boja..

Vjeruj drug, sjebem se koja smo mi vukojebina, znači nisu pare problem, daj šta treba samo da mu se olakša

I da, da napomenem, nije vrsio nuzdu tokom napada, slinio je pojačano i grčio se, ubrzano skroz disao
Moguce je cak i da nije epilepsija, moguce da je pankreatitis narocito ako je jeo otpad iz kuhinje i neko smece ako je pojeo kazem osim ako se nije zatrovao, mokrenje pod sebe i nuzda su obavezni kod klasicnog epi napada, kod parcijalnog epi napada oporavak je brz par sati obicno. Za svaki slucaj ako je pankreatitis nemoj mu davati hranu da jede 48 sati znaci samo mu vodu ostavi cistu a hranu nakon 24 sata skuhaj bijelu rizu samu onako rijetko i dodaj bjelanca od kuhanih jaja i to je to par dana samo to da jede. Simptomaticno je to sto odbija hranu i povraca, kazem moguce i trovanje neko da je, sa pankreatitisom pasa imam iskustva i cesto neiskusni vlasnici i veterinari pobrkaju to stanje sa epilepsijom jer epizode su jako bolne, pas tesko dise, povraca pjenu, ne prima mu stomak hranu i povraca, abdomen ne dopusta da se dodiruje jer je bolan dodir, jako bolno stanje za psa.

U principu za pankreatitis trebalo bi mu davati infuziju jer oni cesto i vodu povracaju dok se pankreas ne smiri i trebalo bi mu dati barem dvije injekcije Nolpaza na 24 sata po jedna (omeprazol) da se zastiti stomak i crijeva dok ne bude mogao da jede normalno, infuzija bi se mogla i potkozno dati sa obicnom fizioloskom ako veterinar ne moze vec ili ne zna ugraditi braunilu. Takodje injekcija Reglana na 8 sati ako povraca. Inace kod pankreatitisa - ako je - jako je bitan ako ne i najvazniji post i rehidracija, da pas ne jede barem 48 sati nista i da mu se daje tecnost. U praksi cak i voda kad je pije pogorsava nekad stanje i izaziva reakciju i usporava oporavak pankreasa zato se ide sa infuzijom...Hranu mu njemoj na silu pokusavati davati ni vodu. Oni instinktivno reaguju na neka stanja tijela i kazem ako je pankreatitis hranu ni okusiti ne smije barem 48 sati, cak ni vodu jedino ako sam hoce da pije.

Naravno najbolje je psa u auto pa do boljeg veterinara koji ima vec dobru reputaciju sto ste tice pasa ili macaka ali to kosta.

BTW jednom kad vidis pravi epi napad kod psa uzivo nema sanse da pobrkas sa bilo kojim drugim stanjem kod psa a kod nas u BiH takva iskustva ima jako malo veterinara i to uglavnom po vecim gradovima...
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#3705 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Benjo34 »

Sad mi sve vise lici da je pankreatitis ili da se otrovao nečim, jer povraca hranu koju je jeo jučer još, ošamućen je još ali dosta dosta bolje nego sinoć.

Ma brate ne znam kako možeš bit veterinar i dopustit sebi da ti bude mrsko detaljno pregledat psa, nisam ga džaba doveo

@SanskiBiser
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3706 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

Benjo34 wrote: 08/01/2020 16:15 Sad mi sve vise lici da je pankreatitis ili da se otrovao nečim, jer povraca hranu koju je jeo jučer još, ošamućen je još ali dosta dosta bolje nego sinoć.

Ma brate ne znam kako možeš bit veterinar i dopustit sebi da ti bude mrsko detaljno pregledat psa, nisam ga džaba doveo

@SanskiBiser

A skuhaj jaja i odvoji bjelanca i stavi mu u posudu neka stoji ako bude htio jesti jer on ce sam traziti hranu kad bude osjecao da treba da jede, posto ne mozes infuziju da mu dajes onda samo ostavi cistu obicno vodu blizu neka on sam pije kad mu bude odgovovaralo i mozes uzeti grozdjani secer ima ga po centrima uzeti i mozes razmutiti punu kasiku u malo vode i to mu probati dati na usta da popije 3-4 puta dnevno kolko toliko da dobije energije nazad da se ne iscrpljuje. Nema kod epilepsije povracanja naprotiv psi budu pretjerano gladni i mora im se davati vise hrane tj. ceste a manje obroke imas taj takozvani postiktalni period nakon epi napada kad imaju veliki osjecaj gladi i stalno traze da jedu tj. stalno su gladni i to obicno traje par dana nakon sto se stabilizuju i nema novih napada.

Akutni pankreatitis se zna smiriti nakon par dana i ne mora znaciti da ce ga pas ikad vise dobiti ali treba razmisliti i o tome sta je pas jeo da ga je dovelo u to stanje jer najcesci uzrok je to sto pas jede odpad iz kuhinje koji vremenom "premori" pankreas.
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#3707 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Benjo34 »

@SanskiBiser

Hvala ti puno drug, mnogo si mi pomogao, da si živ i zdrav
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#3708 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Ravenn »

Benjo34 wrote: 08/01/2020 16:15 Sad mi sve vise lici da je pankreatitis ili da se otrovao nečim, jer povraca hranu koju je jeo jučer još, ošamućen je još ali dosta dosta bolje nego sinoć.

Ma brate ne znam kako možeš bit veterinar i dopustit sebi da ti bude mrsko detaljno pregledat psa, nisam ga džaba doveo

@SanskiBiser
hidratacija obavezna (kao što Vam je već @SanskiBiser napisao)
iz iskustva, ako je pankreatitis ovo jedino pomaže: 1/4 do 1/2 tablete metrozol (ljudski antibiotik, Bosnalijek) + 1/4 do 1/2 ranibosa, uz to ako ima probiotik (ja sam kupila Pro-Enteric)
PS doze zavise od veličine psa, moj je 9 kg pa je 1/3 bila doza
PPS još jedan siguran znak pankreatitisa je krvava stolica (svježa krv) i balavljenje od mučnine, a to grčenje koje pominjete je takođe simptom (izgleda kao da im kroz tijelo odjednom prođe struja i cijelo tijelo se ukoči); meni je bilo strašno dok nismo našli kombinaciju koja djeluje
Image
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3709 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica »

Moja Happy je imala na pocetku kad je tek dobila epilepsiju grand malove bez vrsenja nuzde, tek kasnije je pocelo i to. Iz iskustva raje po drugim gradovima, ako su epi napadi, slabo gdje ima vet koji je upucen, samo kod nas u Sarajevu se razumiju. Moju lijece na veterini, jedini imaju da provjere nivo phenobarbitona u krvi.
Kad je tek pocelo, trebalo joj nekoliko dana da se dozove, restartovana skroz bila
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#3710 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Benjo34 »

Ravenn wrote: 09/01/2020 22:35
Benjo34 wrote: 08/01/2020 16:15 Sad mi sve vise lici da je pankreatitis ili da se otrovao nečim, jer povraca hranu koju je jeo jučer još, ošamućen je još ali dosta dosta bolje nego sinoć.

Ma brate ne znam kako možeš bit veterinar i dopustit sebi da ti bude mrsko detaljno pregledat psa, nisam ga džaba doveo

@SanskiBiser
hidratacija obavezna (kao što Vam je već @SanskiBiser napisao)
iz iskustva, ako je pankreatitis ovo jedino pomaže: 1/4 do 1/2 tablete metrozol (ljudski antibiotik, Bosnalijek) + 1/4 do 1/2 ranibosa, uz to ako ima probiotik (ja sam kupila Pro-Enteric)
PS doze zavise od veličine psa, moj je 9 kg pa je 1/3 bila doza
PPS još jedan siguran znak pankreatitisa je krvava stolica (svježa krv) i balavljenje od mučnine, a to grčenje koje pominjete je takođe simptom (izgleda kao da im kroz tijelo odjednom prođe struja i cijelo tijelo se ukoči); meni je bilo strašno dok nismo našli kombinaciju koja djeluje
Image
Doveo sam drugog veterinara, koji je utvrdio da je pas vjerovatno se otrovao hranom jer po mom opisu to nije epi napad. Dao mu je neke vitamine, inekciju za stomak i jos neku. Pas je nakon 2,3 sata počeo da jede, i 2 dana nakon toga je kao nov, hvala vam svima na savjetima i pomoći zaista sam se bio zabrinuo pravo
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#3712 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by _someone »

Ima li ko iskustva sa povisenom temperaturom kod psa, pas je jutros imao epilepticni napad koji je trajao bas dugo, inace su dosad napadi trajali kratko.Citav dan proveo kod veterinara, ali temperaturu mu nisu uspjeli skinuti, dali su mu neke injekcije ali temperatura i dalje ne pada ispod 41, probali su svasta nesto ali evo temperatura ne pada.Ako ovako ostane bojim se da nece docekati jutro jer je pas stariji, oko 12 godina :( meni je receno da ga pratim preko noci i da ujutro opet zovem njih ali kako docekati jutro ovako
User avatar
Phoenix-sad
Posts: 543
Joined: 01/08/2019 23:34

#3713 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Phoenix-sad »

Da li neko ima boston terijera i kakva su mu iskustva sa tom pasminom? Ja sam svog nabavila prije sest mjeseci, uvezla iz srbije (stene) od provjerenog uzgajivaca ali sve mi se cini da nisam bas najbolje prosla.

Vodila sam ga i na dresuru u Dogs Trust medjutim pas je poceo da iskazuje veliku neposlusnost (ispocetka nije bilo tako, odjednom je pocelo). Znam da svi terijeri su "na svoju ruku", u samom pocetku je sve bilo ok medjutim zadnjih mjesec dana pocela sam to da primjecujem. Pratim sve po pravilu sto se tice ishrane, pas ima dovoljno i fizicke i mentalne aktivnosti, posvjecujem mu stvarno dosta vremena koliko se to moze (citaj svo svoje slobodno vrijeme haha) ali pocela sam da primjecujem nepravilnosti u ponasanju i sve sto sam citala zasto se to moze desiti, ja ne radim te stvari.

Dresiran je kroz sistem nagrada, voljen mazen i pazen i ovo mi jako tesko pada :(
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3714 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MarlboroGold »

Nema te dresure koja ce vecini terijera izbiti tvrdoglavost, izuzetno izrazenu ljubomoru i njihove hirove. Toliko to zna biti izrazeno da se znaju i razboliti.

Imam westija koji je dresiran, tako da govorim i iz vlastitog iskustva i iskustva drugih koji imaju terijere. Zato su dosta inteligentni i srcani.

Jos ako su cistokrvni muzjaci i alfe kao ovaj moj... sve naprijed navedeno puta 2 :D
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#3715 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by DEMONIKA »

jebemu
cijelo vrijeme čitam psi,
kao taj grčki znak Ψ
a ono je množina od pas, pa je psi :roll: :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3716 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MarlboroGold »

DEMONIKA wrote: 05/06/2020 02:23 jebemu
cijelo vrijeme čitam psi,
kao taj grčki znak Ψ
a ono je množina od pas, pa je psi :roll: :lol:
Kraljica :lol:
User avatar
Tatjana75
Posts: 68
Joined: 19/10/2012 12:47

#3717 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Tatjana75 »

POMOČ...
Počet ću od početka...
U februaru sam udomila maltezerku staru 4 godine. Od prvog dana se jako za mene vezala tipa prati me po stanu, soba,wc,kuhinja....shvatam strah je da je i ja ne napustim . Sve je bilo relativno OK sem ostajanja u kući nje same, zgradu digne na noge lajući dok sam na poslu i komšije su se počele buniti ma dobije teško ludilo kad je sama. Ali ostalo je bilo ok. U zadnje vrijeme radi ono što nikad do sad nije a to je da OBAVLJA i veliku i malu nuždu u kući. Ali samo navečer ili ujutro uglavnom dok ja spavam ...I ujutro kad ustanem ludilo...Ne znam šta joj je jer to nije radila . Ima li ko iskustva sa tim, šta se dešava..... :(
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3718 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MarlboroGold »

Tatjana75 wrote: 06/06/2020 10:34 POMOČ...
Počet ću od početka...
U februaru sam udomila maltezerku staru 4 godine. Od prvog dana se jako za mene vezala tipa prati me po stanu, soba,wc,kuhinja....shvatam strah je da je i ja ne napustim . Sve je bilo relativno OK sem ostajanja u kući nje same, zgradu digne na noge lajući dok sam na poslu i komšije su se počele buniti ma dobije teško ludilo kad je sama. Ali ostalo je bilo ok. U zadnje vrijeme radi ono što nikad do sad nije a to je da OBAVLJA i veliku i malu nuždu u kući. Ali samo navečer ili ujutro uglavnom dok ja spavam ...I ujutro kad ustanem ludilo...Ne znam šta joj je jer to nije radila . Ima li ko iskustva sa tim, šta se dešava..... :(
Obavlja li uvijek na istim mjestima? Kako god gledaj da uvijek detaljno očistiš ta mjesta da ne ostaje miris, jer ako ne ukloniš najvjerovatnije će nastaviti. Može biti i anksioznost koja se vremenom razvila kod nje tim šokovima kada si je ostavljala samu. Nemoj je kažnjavati kad obavi nuždu jer je to kontraproduktivno i pokušaj je nekako lagano pripremiti pred odlazak iz kuće. Uvijek gledaj da nagradiš dobro ponašanje. U svakom slučaju bilo bi dobro da je prvo odvedeš veterinaru, jer možda ima neki zdravstveni problem mada sumnjam.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#3719 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by DEMONIKA »

MarlboroGold wrote: 05/06/2020 08:13
DEMONIKA wrote: 05/06/2020 02:23 jebemu
cijelo vrijeme čitam psi,
kao taj grčki znak Ψ
a ono je množina od pas, pa je psi :roll: :lol:
Kraljica :lol:
:mrgreen:
ja imaden pasa, moj pas čurlja kost, ja mnogo volim svoga pasa :lol:
moj prijatelj iz Dalmacije i njegov sastav iz hrvatskog jezika kada je bio u osnovnoj :mrgreen:
User avatar
Tatjana75
Posts: 68
Joined: 19/10/2012 12:47

#3720 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Tatjana75 »

MarlboroGold wrote: 06/06/2020 11:47
Tatjana75 wrote: 06/06/2020 10:34 POMOČ...
Počet ću od početka...
U februaru sam udomila maltezerku staru 4 godine. Od prvog dana se jako za mene vezala tipa prati me po stanu, soba,wc,kuhinja....shvatam strah je da je i ja ne napustim . Sve je bilo relativno OK sem ostajanja u kući nje same, zgradu digne na noge lajući dok sam na poslu i komšije su se počele buniti ma dobije teško ludilo kad je sama. Ali ostalo je bilo ok. U zadnje vrijeme radi ono što nikad do sad nije a to je da OBAVLJA i veliku i malu nuždu u kući. Ali samo navečer ili ujutro uglavnom dok ja spavam ...I ujutro kad ustanem ludilo...Ne znam šta joj je jer to nije radila . Ima li ko iskustva sa tim, šta se dešava..... :(
Obavlja li uvijek na istim mjestima? Kako god gledaj da uvijek detaljno očistiš ta mjesta da ne ostaje miris, jer ako ne ukloniš najvjerovatnije će nastaviti. Može biti i anksioznost koja se vremenom razvila kod nje tim šokovima kada si je ostavljala samu. Nemoj je kažnjavati kad obavi nuždu jer je to kontraproduktivno i pokušaj je nekako lagano pripremiti pred odlazak iz kuće. Uvijek gledaj da nagradiš dobro ponašanje. U svakom slučaju bilo bi dobro da je prvo odvedeš veterinaru, jer možda ima neki zdravstveni problem mada sumnjam.

Prvo da se zahvalim na savjetu.
E sad o njoj ne uvjek na drugom mjestu je obavlja čini mi se da je ono gdje stigne. Vodila sam je veterinaru već i rekao je da je ankcioznost u pitanju kod nje....po njenom ponašanju . Ne kažnjavam je iako mi dođe da je ubijem (Ne mislim bukvalno) sinoć je isto uradila kad sam se vratila s posla,imala sam šta da vidim ,a to do sad nije . Nezz kako se izboriti sa tim...nadam se da ce prestati iskreno. Jer ovo me iskreno rečeno izludi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3721 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MarlboroGold »

Tatjana75 wrote: 07/06/2020 10:13
MarlboroGold wrote: 06/06/2020 11:47
Tatjana75 wrote: 06/06/2020 10:34 POMOČ...
Počet ću od početka...
U februaru sam udomila maltezerku staru 4 godine. Od prvog dana se jako za mene vezala tipa prati me po stanu, soba,wc,kuhinja....shvatam strah je da je i ja ne napustim . Sve je bilo relativno OK sem ostajanja u kući nje same, zgradu digne na noge lajući dok sam na poslu i komšije su se počele buniti ma dobije teško ludilo kad je sama. Ali ostalo je bilo ok. U zadnje vrijeme radi ono što nikad do sad nije a to je da OBAVLJA i veliku i malu nuždu u kući. Ali samo navečer ili ujutro uglavnom dok ja spavam ...I ujutro kad ustanem ludilo...Ne znam šta joj je jer to nije radila . Ima li ko iskustva sa tim, šta se dešava..... :(
Obavlja li uvijek na istim mjestima? Kako god gledaj da uvijek detaljno očistiš ta mjesta da ne ostaje miris, jer ako ne ukloniš najvjerovatnije će nastaviti. Može biti i anksioznost koja se vremenom razvila kod nje tim šokovima kada si je ostavljala samu. Nemoj je kažnjavati kad obavi nuždu jer je to kontraproduktivno i pokušaj je nekako lagano pripremiti pred odlazak iz kuće. Uvijek gledaj da nagradiš dobro ponašanje. U svakom slučaju bilo bi dobro da je prvo odvedeš veterinaru, jer možda ima neki zdravstveni problem mada sumnjam.

Prvo da se zahvalim na savjetu.
E sad o njoj ne uvjek na drugom mjestu je obavlja čini mi se da je ono gdje stigne. Vodila sam je veterinaru već i rekao je da je ankcioznost u pitanju kod nje....po njenom ponašanju . Ne kažnjavam je iako mi dođe da je ubijem (Ne mislim bukvalno) sinoć je isto uradila kad sam se vratila s posla,imala sam šta da vidim ,a to do sad nije . Nezz kako se izboriti sa tim...nadam se da ce prestati iskreno. Jer ovo me iskreno rečeno izludi.
Molim.
Ne znam šta bih ti rekao... raspitaj se kod drugih vlasnika vezano za tu anksioznost kako su je oni prevazišli. Imaš sigurno i na netu savjete.
User avatar
Tatjana75
Posts: 68
Joined: 19/10/2012 12:47

#3722 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Tatjana75 »

Naravo istražujem zapitkujem.... moram joj nekako pomoći. Hvala ti puno... lp
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#3723 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Janjicar »

.....
Last edited by Janjicar on 27/07/2020 17:38, edited 1 time in total.
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#3724 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Janjicar »

https://www.olx.ba/artikal/39183884/pas-bigl/

Imal' neko da zna dal je ovo bigl ? S obzirom da nema papira..
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3725 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pici »

DEMONIKA wrote: 06/06/2020 23:25
MarlboroGold wrote: 05/06/2020 08:13
DEMONIKA wrote: 05/06/2020 02:23 jebemu
cijelo vrijeme čitam psi,
kao taj grčki znak Ψ
a ono je množina od pas, pa je psi :roll: :lol:
Kraljica :lol:
:mrgreen:
ja imaden pasa, moj pas čurlja kost, ja mnogo volim svoga pasa :lol:
moj prijatelj iz Dalmacije i njegov sastav iz hrvatskog jezika kada je bio u osnovnoj :mrgreen:
Image
Post Reply