Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#3676 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by heat »

SanskiBiser wrote:
heat wrote:Raja,
Da li neko zna do koje godine zivota psa (Labrador)se prima vakcina protiv stenecaka?
od 7-8 sedmice starosti ide prva vakcina polivalentna a zatim jos jedna ili dvije na svakih 21 dan zavisno od proizvodjaca vakcine.

Nakon toga pozeljno je booster shot dati oko 2 godine starosti i onda je dovoljno booster shot svake 3 godine ako se bas bojis (mada je 4-5 godina sasvim ok). Stenecak mogu dobiti i odrasli psi samo posljedice su znatno manje nego kod stenaca osim ako nemaju znantno oslabljen imunitet i neko drugo hornicno ili sistemsko oboljenje...
Navrsila mi zenkica 4 god. 22.04. i veterinar mi rece na redovnoj vakcini, da se daju do 7 god. starosti. Imam osjecaj da me opalio po usima :roll:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3677 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

heat wrote:
SanskiBiser wrote:
heat wrote:Raja,
Da li neko zna do koje godine zivota psa (Labrador)se prima vakcina protiv stenecaka?
od 7-8 sedmice starosti ide prva vakcina polivalentna a zatim jos jedna ili dvije na svakih 21 dan zavisno od proizvodjaca vakcine.

Nakon toga pozeljno je booster shot dati oko 2 godine starosti i onda je dovoljno booster shot svake 3 godine ako se bas bojis (mada je 4-5 godina sasvim ok). Stenecak mogu dobiti i odrasli psi samo posljedice su znatno manje nego kod stenaca osim ako nemaju znantno oslabljen imunitet i neko drugo hornicno ili sistemsko oboljenje...
Navrsila mi zenkica 4 god. 22.04. i veterinar mi rece na redovnoj vakcini, da se daju do 7 god. starosti. Imam osjecaj da me opalio po usima :roll:
Ah gleda on svoju zaradu. :lol: Nakon 18 mjeseci do 24 mjeseca starosti kad dobije booster vakcinu imunitet ima tj. odrzava se oko 5 godina i to kod najslabijih vakcina (brendova i tipova), imas ih koje i do 7-8 godina odrze imunitet na stenecak - imas klinicka istrazivanja o tome radjena vani... Znaci na 2 godine starosti booster shot, pa na 7, pa na 12 godina a poslije i nema smisla, ako ces da budes siguran 100% onda sa 2 godine starosti booster shot pa na 6, 10 i 14...Problem kod nas je sto nemas pojma gdje je i kako vakcina cuvana i transportovana i da li je ispostovan tzv. hladni ciklus gdje vakcina mora biti u frizideru i hladjena sve do momenta kad treba da se stavlja u spricu. A kod nas ih imas nose bocice po dzepovima i torbicama i ugrijanim gepecima bez ikakvog hladjenja...Cast izuzecima. I da, prije svakog vakcinisanja barem 7 dana prije, a idealno 14 dana prije, treba psa ocistiti od glista jer se na taj nacin pomaze pravilna imunizacija prilikom davanja vakcine. Svi psi koji imaju parazite imaju vec specificnu reakciju imunog sistema i na neki nacin im je imunitet oslabljen tako da bi vakcinacija bila potpuno uspjesna i da bi se postigla potpuna imunizacija pozeljno je ocistiti psa od glista bez obzira da li je stene ili odrastao pas s tim da je kod stenaca OBAVEZNO.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#3678 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Njanjavi »

Danas dok sam brao zovu za sok, kad se vracah kuci kraj ceste lezi belgijski ovcar, sjebana mu zadnja noga, haman ga auto udarilo.
I sta cu stanem sa njim malo, do prve cesme, vode u ruke i napoji se.
Do kuce jedno 4km.
I polako, od cesme do cesme, napojim ga sve tako, zadnja noga haman ispala iz lezista, vidi se na toj strani mala grba sa gornje strane slabina.
Jos po belaju i ja sjebo nogu dok sam brao, sepa on sepam ja.
Dodjemo kuci, nahranim ga, evo ga po avliji zuji, lezi, njuska, cuva avliju ko velki, zalaje cim neko prolazi.
Dobro pasce nije plaho ni star.
Imal sanse ljudi da mu ovo samo zaraste il ga moram veterinaru.
Nit imam para sad za to nit prevoza da to zavrsim.
Smijem li ga ostavit ovako nebil samo zaraslo il ga moram dok je frisko vodit da mu to veterinar sredi.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#3679 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Njanjavi »

Halo dog loveri, niko?
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#3680 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by belfy »

naravno da ce mu zarasti i samo ako ga ostavis, ali da ce pravilno zarasti mozes saznati samo ako odes veterinaru. naravno da je bolje da ga pregleda veterinar i da strucno misljenje. zasto uopste pitas laike da li treba strucno misljenje ako je pas sjeban na bilo koji nacin? radis sa psom kao i sa sobom. kada se razbolis ne dodjes na forum da pitas sta ti je, nego ides doktoru. sve sto mislis sebi misli identicno i sa psom i nece biti nikakvih problema. eto, od jednog velikog ljubitelja pasa...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3681 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by moonca »

Pa, napisao je da nema novaca. :roll: ali ima savjesti, brine se.
_Coconut_
Posts: 109
Joined: 07/07/2018 16:02

#3682 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by _Coconut_ »

Zdravo
Sta tacno znaci da uz psa dobijem pasos,je li to znaci da imam i njegove papire..odnosno potvrdu o vlasnistvu ? Mozda je glupo pitanje, ali moj muz i ja smo novi u ovome.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#3683 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by славянин »

_Coconut_ wrote:Zdravo
Sta tacno znaci da uz psa dobijem pasos,je li to znaci da imam i njegove papire..odnosno potvrdu o vlasnistvu ? Mozda je glupo pitanje, ali moj muz i ja smo novi u ovome.
Dobijes pasos (sa vakcinacijama,brojem cipa (opisom gdje se nalazi),opisom cuke itd.)-na isti se upisujes i kao vlasnik. i rodovnik (sa porodicnim stablom psa).



PS: Sad ja jedno pitanje... kako da zaustavim svog malog pantera da jede namjestaj- Pojeo mi je komplet vanjsku garnituru za bastu :oops: ,probao sam sa onim nekakvim sredstvima prahom koji kao odbijaju cuku da tu boravi i to... medjutim to ga izgleda ne ometa :D dodje mu valjda kao da sam posolio :lol: .Ne mogu sve micati (ustvari gotovo je sad) jer ima secija,stolice itd.... Sad moram kupiti drugi set ali kako da ga sprijecim da i to ne pojede (kad kazem pojede bukvalno iscjepa cijelu stolicu sve osim metala) - Paznje mu ne fali , mazi se pazi, ima igracke, ide u setnje stalno , druzi se sa drugim psima...... Sta da radim ?
User avatar
kabal1337
Posts: 7747
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#3684 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by kabal1337 »

Usvajam stene njemackog ovcara na poklon
mad mike
Posts: 332
Joined: 06/08/2011 16:19

#3685 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by mad mike »

Razmisljam o kupovini Mops-a, pa me interesuje sta trebam pripremiti u stanu prije same kupovine? I da li neko moze preporuciti provjerenog uzgajivaca u BiH?
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3686 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pici »

imal ko dva pit bulla na posudbu
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#3687 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by -LaNa- »

Pozdrav dragi forumasi :) ovako, imala bih jedno, neobicno pitanje za sve ljubitelje i iskusne sa teraristikom :) zanima me gdje u Sarajevu mogu regularno kupiti mladunce loptastog (kraljevskog) pitona kao i potrebnu opremu za iste? trazila sam preko neta na nekoliko mjesta i nisam imala bogzna sta srece, unaprijed vam hvala i zeljno ocekujem vas odgovor (ovdje ili u PP) :) pozz svima
User avatar
kabal1337
Posts: 7747
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#3688 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by kabal1337 »

mad mike wrote:Razmisljam o kupovini Mops-a, pa me interesuje sta trebam pripremiti u stanu prije same kupovine? I da li neko moze preporuciti provjerenog uzgajivaca u BiH?
Pa vidi, moras sebe pripremiti. Cilime ako mozes skloni jer ako je mali obavljat ce ti nuzdu dok malo ne naraste.
Uvedi pravila od malih nogu, ali neka su jednostavna.
Grickat ce papuce, stolove, i ostalo ko i svaki drugi pas ako ga ne naucis da to ne radi. Pocni sa osnovim koracima dresure odmah, sjedi, ne itd..
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3689 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

Napustio me moj pas iznenada nakon 13 godina :( Ovo mi je posljednje o cemu mi se razmislja ali, zna li neko gdje/kako ga mogu sahraniti? Jel stvarno Rad jedina opcija?!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3690 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica »

alica.k wrote:Napustio me moj pas iznenada nakon 13 godina :( Ovo mi je posljednje o cemu mi se razmislja ali, zna li neko gdje/kako ga mogu sahraniti? Jel stvarno Rad jedina opcija?!
Vecina ko nema dvorista ode na igman, nadje livadicu i zakopa... Ono, jeste i dvoriste i igrman protivzakonito ali hu kers...
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3691 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

Na kraju sam odnijela kod veterinara i rekla mu ne zelim ni da znam sta dalje rade s tijelom, tesko je al na onom najvecem snijegu nisam nista drugo ni mogla... srce me boli...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3692 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

Cholina_Lokica wrote:
alica.k wrote:Napustio me moj pas iznenada nakon 13 godina :( Ovo mi je posljednje o cemu mi se razmislja ali, zna li neko gdje/kako ga mogu sahraniti? Jel stvarno Rad jedina opcija?!
Vecina ko nema dvorista ode na igman, nadje livadicu i zakopa... Ono, jeste i dvoriste i igrman protivzakonito ali hu kers...

na privatnom posjedu i zemljistu niko ti nece praviti problem da zakopas, treba se pridrzavati propisa dubine, za pse je dovoljno 80 cm dubine a za macke 50 cm i ima tu kopanja za psa podosta da se preznojis bitno je da je pas ili macka umotana u biorazgradljiv materijal znaci plahta pamucna ili papir a ne najlon neki i sintetitka...
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3027
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#3693 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by suad-sarajevo »

Imam psa mjesanca kojega sam udomio 2013 godine, dakle tačno prije 6 godina. Odlucili smo da uradimo sterilizaciju zbog njegovog zdravlja prvenstveno ali isto tako smo primijetili da u zadnjih mjesec dana veoma često zavija.

Pas je smješten vani u kućici i ima extra uslove. Nije u dodiru sa drugim psima da bih strahovao od neke bolesti ali ipak sterilizacija je jako bitna.

Zanima me koliko traje oporavak nakon operacije, odnosno koliko sati treba da prodje da bi pas poceo samostalno hodati?

Hvala.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3694 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by febo_acm »

suad-sarajevo wrote:Imam psa mjesanca kojega sam udomio 2013 godine, dakle tačno prije 6 godina. Odlucili smo da uradimo sterilizaciju zbog njegovog zdravlja prvenstveno ali isto tako smo primijetili da u zadnjih mjesec dana veoma često zavija.

Pas je smješten vani u kućici i ima extra uslove. Nije u dodiru sa drugim psima da bih strahovao od neke bolesti ali ipak sterilizacija je jako bitna.

Zanima me koliko traje oporavak nakon operacije, odnosno koliko sati treba da prodje da bi pas poceo samostalno hodati?

Hvala.

Moja hodala cim je popustila anestezija, sterilisana oko 09:00. U 17:00 je izzveo vani... Mada bila je puno mladja.
Ugalavnom to su rutinski zahvati i cuko je nakon par dana kao nov.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#3695 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SanskiBiser »

suad-sarajevo wrote:Imam psa mjesanca kojega sam udomio 2013 godine, dakle tačno prije 6 godina. Odlucili smo da uradimo sterilizaciju zbog njegovog zdravlja prvenstveno ali isto tako smo primijetili da u zadnjih mjesec dana veoma često zavija.

Pas je smješten vani u kućici i ima extra uslove. Nije u dodiru sa drugim psima da bih strahovao od neke bolesti ali ipak sterilizacija je jako bitna.

Zanima me koliko traje oporavak nakon operacije, odnosno koliko sati treba da prodje da bi pas poceo samostalno hodati?

Hvala.
Zenka bi trebala biti na cistom i izbjegavati fizicke napore barem 7 dana, znaci trcanje, igranje i narocito skakanje i penjanje uz stepenice, prvih 48 sati je jako bitno da strogo miruje a poslije vec moze polako da se krece. 9-10 dana nakon sterilizacije ako nije bilo komplikacija zenka moze da se vrati normalnim aktivnostima postepeno...

Muzijaci prvih 48 sati mirovanje strogo nakon toga samo paziti na otok i eventualno da ne pocupa savove...

48 sati nakon sterilizacije je kriticno za zenke i muzijake da strogo miruju jer je to period u kojem mogu da popuste ligature narocito kod kuja na cerviksu i mogu da iskrvare a isto je i kod muzijaka i to je period koji je dovoljan da se dodje do zarastanja na podvezanim krvnim sudovima. Ako su psi inace zdravi...

Prvih 12ak sati nakon sterlizacije je normalno da psi odbijaju hranu i da povracanju (reakcija na anesteziju) a vec nakon 24 sata ako ne projedu nesto nije ok.
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3696 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

Zna li neko gdje u Sarajevu (osim u zoo centru) mogu kupiti onaj mali rasklopivi boks za stene da ga naucim da mi ne piski po kuci? Hvala!
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3697 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k »

Znam kako da ga naucim, naucila sam vec dvojicu vec, ali posto ovaj ima samo dva mjeseca i zima je vani radije bih na ovaj nacin. Elem, nasla sam
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#3698 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by heat »

Raja,

Da li je neko ljetovao sa psom na Makarskoj rivijeri ili u CG, pa da preporuci smjestaj ili mjesto/lokaciju ?

Hvala Vam :)
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3699 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pici »

nemam psa... trenutno, mozda ga jednog dana i nabavim, mace, cuke to je meni sve isto...




dusHa moja :kiss: :(
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#3700 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman2 »

RETROVIZOR: BORBE PASA U HRVATSKOJ Česte su i znamo lokacije! Osim kriminalaca, priča se da ih obožavaju političari i nogometaši. Kad pas izgubi, a rane su veliki trošak, ostave ga da umre'

Česte su i znamo lokacije! Osim kriminalaca, priča se da ih obožavaju političari i nogometaši. Kad pas izgubi, a rane su veliki trošak, ostave ga da
U našoj rubrici Retrovizor svakog tjedna podsjećat ćemo vas na naše najčitanije i po našem skromnom mišljenju najbolje tesktove, reportaže, intervjue i priče koje je vrijedna redakcija 100posto napravila u proteklom razdoblju. Jedna od njih je i reportaža Mie Peretić o velikom problemu o kojem svi šute - borbama pasa u Hrvatskoj.

Image

Nakon što smo krajem ožujka na Facebooku naišli na objavu "Staford korišten za borbe ubijen i vezan za drvo usred šume" koji su pratile zaista stravične slike sedam dana starog leša izmučenog četverogodišnjeg psa koji je lancem bio zavezan za drvo, ostali smo zaprepašteni i šokirani činjenicom da se nešto ovakvo događa u našem društvu i, još nevjerojatnije, u našem susjedstvu.

Nakon samo nekoliko nasumičnih pretraga internetom, uvjerili smo se koliko smo bili naivni.

Ovaj zaista mučan i tužan prizor na smrt izranjavane životinje snimio je slučajni šetač, a nastale su na području Slavonskog Broda. Sve detalje objavila je Udruga ANIMALEX, Udruga studenata Pravnog fakulteta u Zagrebu za pravnu zaštitu životinja koja redovito postupa po takvim i sličnim dojavama, a koje se često tiču ubijanja, zlostavljanja ili napuštanja životinja.

"Do uzglavlja kupirane obje uši, starije ugrizne rane i ožiljci te površine kože bez dlake po većem dijelu glave i prednjim nogama upućuju da je pas bio korišten za borbe. Odvaljena mu je polovica tijela. Tako to ide, kad pas izgubi, a rane budu prevelik trošak, onda ga se ostavi usred šume da umre i da ga nitko više ne nađe", pišu iz ANIMALEXA.

Kako doznajemo, policija Brodsko - posavske županije na ovom slučaju intenzivno radi, pa iako je kompliciran, tvrde da od njega neće odustati. Neslužbeno saznajemo kako je počinitelj pronađen, no ovo je kazneno djelo teško dokazati. Na kraju, učinit će sve da se kaznena prijava podnese DORH-u, te građanima i udrugama poručuju kako im njihov doprinos u ovom i sličnim slučajevima neizmjerno mnogo znači.

Dva psa bore se na život i smrt u ringu veličine 4x4
Ovo je samo jedan od slučajeva zaista odvratne, nemoralne, nehumane i ilegalne borbe pasa koje se i danas redovito odvijaju diljem Hrvatske, o kojima se s vremena na vrijeme piše u medijima, no, kako su nam je rekao jedan veterinar koji je želio ostati anoniman, radi se o nečemu za što znate da postoji i da se događa, no to nikada ne vidite. Za to nemate ni šansu, osim ako se ne krećete u takvim krugovima.

Borba pasa protuzakonita je organizirana aktivnost u kojoj se dva psa sučeljavaju u ringu veličine 4x4 boreći se sve dok jedan ne posustane. U tom slučaju njegov vlasnik mora javno priznati kako je protivnikov pas bolji od njegovog ili borba završava smrću jednog od pasa, stoji u objašnjenu Prijatelja životinja. Kažu nam, uz sve je, naravno, vezan i novac.

"Što se tiče novca, cifre koje se vrte na klađenju su ogromne i idu čak na desetke tisuća eura", kažu nam uz napomenu da su to informacije koje imaju, no ne mogu ih dokazati.

Općenito, s obzirom na karakter tih aktivnosti koje su u najmanju ruku ilegalne i kažnjive, bilo što vezano za borbe pasa vrlo je teško dokazivo.

Problem je slojevit: od činjenice da su na njima prisutni samo organizatori i sudionici koji vam za borbu baš neće poslati pozivnicu, do toga da se ljudi ne usuđuju petljati s kriminalnim miljeom, saznanja se uglavnom svode na anonimne dojave većinom ustrašenih građana.

"Postoje ozbiljne indicije da su u borbe pasa uključeni i neki veterinari koji nakon borbi saniraju ozljede psima, ali opet, teško provjerljiva informacija. Još vam možemo reći da je milje koji se bavi organiziranjem borbi pasa u Hrvatskoj povezan s miljeima u Bosni i Hercegovini, te Srbiji. Postoje čak sezone po pojedinim državama kada se organiziraju borbe. To su uglavnom kriminalne skupine, ali priča se da borbe pasa obožavaju i političari, nogometaši i drugi ugledni ljudi. Do informacija je teško doći jer je jedini način za neposredna saznanja uključiti se i povezati s takvim skupinama", navode Prijatelji životinja.

Borbi pasa ima u cijeloj Hrvatskoj i vrlo su česte

"Takve pse nećete sresti na ulici", kaže Iris Ban - Krošelj iz ANIMALEXA, ali naglašava da to ne znači da toga itekako nema i svi članovi udruga koje se bave zaštitom i pravima životinja to jako dobro znaju.

Predsjednik udruge Prijatelji životinja Luka Oman potvrđuje nam kako su borbe pasa prisutne u svim dijelovima Hrvatske i, nažalost, vrlo su česte.

"Primjerice, policija je u posljednje vrijeme samo u Virovitičko - podravskoj županiji razotkrila 38 slučajeva povezanih s borbama pasa. Slična situacija je i drugdje, samo je proces dokazivanja da se psi koriste u borbama vrlo težak i često dugotrajan, pa oni koji sudjeluju u organizaciji borbi i klađenju na pse najčešće ne budu sankcionirani", objašnjava nam Oman.

Za mišljenje smo pitali i ljude koji stoje iza Facebook stranice American Stafford Cro koja okuplja ljubitelje navedene pasmine. Naime, američki stafordi često se dresiraju, odnosno, bolje rečeno, maltretiraju, kako bi sudjelovali u borbama. I oni potvrđuju - organiziranih borbi pasa ima i danas.

"Situacija po tom pitanju nije dobra, dokle god postoji i jedna jedina organizirana borba, ne možemo biti zadovoljni. No puno je bolje nego je to bio slučaj unatrag nekoliko godina. Borbe se događaju u puno manjem broju".

Smatraju kako su jednu od ključnih uloga u smanjenju borbi pasa odigrale baš društvene mreže na kojima oni, kao i svi drugi koji djeluju na području zaštite životinja, javno objavljuju i prozivaju monstrume uključene u te kriminalne radnje.

Posljednja prijava stara je desetak dana i radi se o Zagrebu
Iz udruge Prijatelji životinja otkrivaju nam na kojim se lokacijama organiziraju ove nemilosrdne borbe. U Zagrebu, kažu nam, barem na tri, četiri mjesta:

"Bilo je slučajeva Dubrave, Sesveta, Maksimira, kod Velike Gorice, a u Hrvatskoj znamo za slučajeve u Dalmatinskoj zagori i kod Knina", kaže nam Luka Oman.

Posljednju su anonimnu prijavu primili prije desetak dana, odnosi se na Zagreb i u pitanju je sumnja na organizaciju i treniranje pasa za borbe, no još pokušavaju saznati sve detalje.

Iz American Stafford Cro kao lokacije za koje su tijekom godina čuli navode rubne dijelove gradova, manja mjesta i zabačena sela.

"U Hrvatskoj je okolica Zagreba ta koja prednjači, mada problem nije stran ni u Dalmaciji kao ni Istri, te Međimurju".

Iris Ban - Krošelj iz ANIMALEXA sjeća se slučaja mladića koji je "trenirao" psa na križanju Radničke i Zaharove: livadom ga je vukao, bacao po zraku i tukao nogama. Bilo je to prošle godine.

"Druga je osoba to snimila i prijavila, mi smo napisali kaznenu prijavu i sada se protiv njega vodi kazneni postupak, a pas je sretno udomljen. Mladić koji je sve vidio te je scene gledao mjesec dana i nije znao što da napravi pa je na kraju zvao policiju. Nakon toga je pas oduzet", kaže nam Ban - Krošelj.

Srećom, ovo je jedna od priča koje imaju "happy end". Pas sa snimke zove se Norton i uspio je pronaći novi dom u kojem mirno i sretno živi. Nije agresivan, nije opasan i nije završio u ringu ili ubijen.

Image

Uz pit bulle i stafforde sve češće se bore kavkaski ovčari i kangali
Za borbe se najčešće uzgajaju i dresiraju snažne i energične pasmine poput pit bull terijera, no iz American Stafford Cro kažu nam da su uvedene i neke nove:

"Zapravo staffordi i pit bullovi su se ranije najviše koristili za borbe, već godinama je situacija drugačija te se sada u većini koriste druge pasmine, velike pasmine poput kakvaskih ovčara, kangala te sličnih".

Teško dokaziv zločin

Na pitanje zašto se ovim okrutnim igrama već jednom ne stane na kraj, svi naši sugovornici daju sličan odgovor koji je dobro sumirao Luka Oman.

"Prije svega, borbe pasa se jako teško prijavljuju i jako teško dokazuju. Prvenstveno, teško da ćete ih tako lako vidjeti. Drugo, vezane su za kriminal i milje s kojim se ljudi ne žele previše petljati. Nama se često obraćaju ljudi koji imaju saznanja o borbama pasa, ali su pretežno ustrašeni i boje se prijaviti sumnje policiji ili veterinarskoj inspekciji", kaže nam Luka Oman.

Ilegalne uzgajivačnice su dobar trag

No, jedan od tragova koji može ukazati da je osoba upletena u neku vrstu posla s borbama pasa su uzgajivačnice.

"Borbu pasa ćete jako teško vidjeti, osim ako vas netko ne pozove. Ono što se nađe su uzgajivačnice. I to je jako skriveno, no psi laju, pa se to ipak nekako vidi i ljudi prijave", kaže nam Luka Oman.

Pitbullovi u Pravilniku o opasnim psima zbog zaštite njih samih
Naime, 2008. godine donesen je Pravilnik o opasnim psima koji nalaže čipiranje i kastriranje tih pasa. Oman pojašnjava da je, sukladno navedenom Pravilniku, pit bull klasificiran kao opasan pas:

"Ne zato što je sam po sebi opasan, već zato što je to pasmina od koje je najlakše, ako to želite, napraviti opasnog psa i oni koji se bave borbama pasa gotovo isključivo koriste te pasmine. Pit bull terijer je za borbe specifičan. U većini europskih zemalja pasima pit bull terijer prepoznata je kao pasmina koja se najviše koristi u ilegalnim borbama pasa i zato je u europskom zakonodavstvu označena kao "opasna pasmina". Prvenstevno kako bi se sami pit bull terijeri zaštitili od nelegalnog uzgajanja i korištenja u borbama pasa. Njihovi posjednici zbog toga svoje pse moraju kastrirati i s njima položiti test socijalizacije kako bi dokazali da nisu opasni za okolinu. Prema našem Pravilniku o opasnim psima iz 2008. godine, koji je na snazi, pasmina pit bull terijer je također označena kao "opasna". U drugim europskim zemljama uz pasmine bull (pit bull terijer, američki stafordski terijer, stafordski terijer, bull terijer i mini bull terijer) još su to pasmine: dogo argentino, rotweiler, cane corso, tosa inu".

Iris Ban - Krošelj iz ANIMALEXA dodatno pojašnjava logiku iza Pravilnika:

"Jedini razlog zašto ustrajemo u tome da pit bullovi Pravilnikom budu označeni kao opasni jest upravo zaštita njih samih, a ne zbog demoniziranja i ne zato što smatramo da oni sami po sebi jesu opasni psi. Kako bismo spriječili borbe pasa, Pravilnikom je propisano da opasni psi moraju biti kastrirani, da moraju proći školovanje, test socijalizacije i nositi brnjicu. Sve te mjere propisane su isključivo radi zaštite i sprječavanja borbi. Kastracijom se onemogućava daljnje stvaranje potomstva koje bi se koristilo u borbama. Zbog svih navedenih razloga pasmina pit bull mora ostati označena kao opasna pasmina, kako bi ih se zaštitili od mogućnosti da završe u borbama".

Kako spriječiti borbe?

Naši nam sugovornici tvrde da je organiziranim borbama pasa praktički nemoguće ući u trag i spriječiti ih, unatoč tome što su vrlo prisutne.

"Trebamo principijelno i dosljedno raditi na prevenciji jer je to jedini način da se spriječi borba pasa što je uostalom kazneno djelo po članku 205. Kaznenog zakona kojim je za usmrćivanje i teško zlostavljanje životinje predviđena zatvorska kazna do jedne godine, a ukoliko se navedena djela počine iz koristoljublja, počinitelj će se kazniti zatvorom do dvije godine. Naši zakoni za sankcioniranje tih nedjela nisu loši, no trebali bi se više provoditi", smatra Ban-Krošelj.

Dodaje kako su u ANIMALEXU posebno ponosno na sve slučajeve u kojima su spasili neku od životinja.

"Ono što mi je posebno drago jest da nas svaki od tih pasa koje smo u nekom trenutku spasili prepoznaje i godinama poslije, te nam se neizmjerno veseli".

Baš je tako bilo i u slučaju kujice Sivke koja je u podrumu bila držana isključivo za rasplod i "proizvodnju" pasa za borbe.

Za kraj, nekoliko savjeta što učiniti ako se nađete kao svjedok borbi pasa, bilo kao osoba koja o tome ima saznanja ili kao u slučaju s početka teksta, kada je za životinju već prekasno.

"Savjetujemo sačiniti što više fotografija i video, ukoliko niste u mogućnosti odmah, tada prvom prilikom dođite na isto to mjesto i pozovite policiju. Policiji dajte izjavu za zapisnik i tražit ćete ih pismeno da Vam je izdaju u policijskoj postaji. Neka pred vama zovu veterinarsko higijeničarski servis i sačekajte dok ne dođu. Nadležnog veterinarskog službenika Vašeg grada uputite da što detaljnije pregleda psa. Obavezno u obdukcijskom listu treba upisati sva oštećenja leša (oba uha odrezana, te da ima ugrizne rane i ožiljke na glavi, metke, sadržaj želudca itd.) i eventualno pokušati očitati čip. Molim da nam se tada javite u inbox. Usput, po našem iskustvu ako se ovo proširi društvenim mrežama, postoji mogućnost da leš sutradan već nestane. E pa bilo bi zanimljivo kampirati da se vidi tko je bio tako hrabar da ovo učini. Ako napravite sve po uputi, dalje preuzimamo slučaj i možete očekivati svaku našu pomoć".
https://100posto.jutarnji.hr/news/ceste ... utarnji.hr
Post Reply