Prvi korpus ARBiH

Post Reply
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#926 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Paravojske, ovi na Vidikovcu su ostali tamo do kraja rata.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#927 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by oridjidji »

VjecitiStudent wrote:Ramo Biber, radnik žičare, ubijen ispod Vidikovca i Kenan Demirovic sa Kobilje Glave su prve žrtve, ubijeni 2. marta.

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... boravljeni
Dan ranije je ubijen srpski svat što Srbi uzimaju za datum kad je počeo rat u BiH. Za Bibera i Demirovića prvi put sam čuo u dokumentarcu Avde Huseinovića, čini mi se da su spomenuti u "Vanzemaljci iznad Sarajeva".
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#928 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

UN-ov izvještaj spominje da je 5. aprila bilo 7 poginulih, od toga je troje poginulo u napadu na policijsku stanicu (tu se vjerovatno misli na policijsku akademiju na Vracama).

Ono što se jako rijetko spominje, jeste da je tog dana pucano i na demonstrante na mostu Bratstva i jedinstva i da je tu poginuo Milomir Mišo Vučjak, radnik UNIS-a.
Malo Sarajlija zna da je tog dana, od snajperista koji su bili pozicionirani u objektu naspram benzinske pumpe, teško ranjen Milomir Vučijak, stariji gospodin iz sarajevske ulice Obale 27. jula (danas Aleja lipa). Gospodin Vučijak ili čika Mišo, kako su ga zvala djeca s posljednjeg sprata u jednom ulazu Obale 27. jula, tek što je postao djed, preminut će od posljedica ranjavanja dva ili tri dana poslije u sarajevskoj bolnici
http://radiosarajevo.ba/novost/185032/n ... u-i-suadu-
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#929 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Koliko se sjećam,u napadu na školu MUP-a na Vracama poginula su dva srpska specijalca (Lizdek i Pupić - oba iz Mokrog) a u razmjeni vatre ubijen je i pitomac škole Samir Mešić ili Mašić.Jedan srpski teritorjalac sa Pala je poginuo na punktu kod Lapišnice,šatro ga spuc'o snajper sa Popovog gaja mada sam ubjeđen da se sam rokno radi nestručnosti.na tom punktu je bilo svakojake vojske,od regularnih vojnika JNA na odsluženju vojnog roka,rezervista JNA i srpska milicija Sao Romanije.Bilo ih je 15-tak,sjećam se smb BOV-a i kampanjola,sijača sa redenicima dugačkim par metara i sanduka sa municijom...

Ramo Biber je bio radnik Gras-a na obezbjeđenju žičare i on je ubijen na radnom mjestu isti dan kad je upucan "stari svat" na Baščaršiji.To je bilo Prvog ili Drugog marta 1992.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#930 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by Woody »

34. Direktiva Glavnog štaba Patriotske lige BiH za odbranu suvereniteta Republike Bosne i Hercegovine

Sarajevo 25. 02. 1992.

"Neprijatelji (snage dezintegracije BiH) svojim dosadašnjim vojno-političkim djelovanjem u velikoj mjeri su uspjeli narušiti sistem vlasti i stvoriti uporišta na određenim prostorima, čime su stvorili uslove za potpunu dezintegraciju bosanskohercegovačke vlasti i cijepanje teritorije BiH.

Glavna uporišta snaga dezintegracije su u banjalučkoj regiji, istočnoj i zapadnoj Hercegovini i dobojskoj regiji, a glavni nosioci su SDS sa jugoslovenskom armijom i ekstremno krilo HDZ.

U svojim dosadašnjim aktivnostima uspjeli su: ostvariti puno političko jedinstvo SDS-a i JA, stvoriti paralelne organe vlasti na cijelom prostoru BiH, formirati komande, štabove i jedinice za svoje potrebe. Reorganizacijom JA na cijeloj teritoriji BiH došlo je do velike koncentracije JA, a dolaskom Plavih šljemova ta koncentracija će biti još veća.

Ukupne snage neprijatelja su:

JA: šest korpusa KOV (sarajevski, banjalučki, tuzlanski, bihaćki i dijelovi kninskog i titogradskog korpusa) vjerovatne jačina 2-3 korpusa KOV i jedan ojačan VAK.
snage SDS-a (jačine 80. 000 do 120. 000 ljudi)
ekstremne snage HDZ-a (jačine jedna do dvije brigade)

Osnovni cilj dejstva ovih snaga je podjela teritorije BiH i priključivanje matičnim (nacionalnim državama). Ostvarivanje ovog cilja težit će da ostvare u dvije etape: u prvoj etapi stvaranje nacionalnih konfederalnih jedinica u BiH, a u drugoj priključenje istih Velikoj Srbiji i Velikoj Hrvatskoj.

Do početka opštih dejstava očekivat je: dalje intenziviranje psihološko-propagandnih dejstava na zaoštravanju medjunacionalnih odnosa, izvodjenje diverzantsko-terorističkih dejstava, izazivanje socijalnih nemira, sabotaža, kidnapovanja i atentata na najistaknutije ličnosti muslimanskog naroda.. Sa otpočinjanjem opštih dejstava očekivat je snažnu avio i artiljerijsko-raketnu podršku po svim rejonima.

2. Naše snage su organizovane u Patriotsku ligu BiH u formacije od voda do odreda i brigade, ukupne jačine do 120. 000 ljudi. Sa otpočinjanjem borbenih dejstava očekivati je veći priliv dobrovoljaca, pripadnika MUP-a BiH, pripadnika JA, kao i snaga muslimanskog naroda van teritorije BiH, što bi povećalo jačinu naših snaga na 150. 000 ljudi. Osnovni zadatak PL BiH je zaštita muslimanskog naroda, očuvanje integriteta i cjelovitosti BiH, kako bi se obezbijedio i ubuduće zajednički život svih naroda i narodnosti na državnoj teritoriji BiH. Sa otpočinjanjem borbenih dejstava izvršiti zaštitu stanovništva i istovremeno zatvaranje glavnih pravaca koji vode na teritoriju BiH, uz masovnu primjenu rušenja i zaprečavanja, a unutar Republike određenim snagama, brzim i energičnim dejstvima blokirati i zauzeti vojne objekte (skladišta naoružanja, municije i MES i kasarni) a potom što prije naoružati formirane jedinice, dalje nastaviti planirana dejstva, u cilju stvaranje što većih slobodnih teritorija i obezbjeđenje funkcionisanja legalnih organa vlasti. Posebnu pažnju pokloniti izvlačenju i obezbjeđenju stanovništva iz ugroženih podruja.

3. Sa otpočinjanjem dejstava pozvati narod Sandžaka, Kosova i Makedonije da se solidarišu sa našom pravednom borbom i odmah počnu borbena dejstva u cilju vezivanja snaga neprijatelja i slabljenja njegove udarne moći na prostoru BiH. Istovremeno uspostaviti kontakt, saradnju i koordinaciju na zajedničkim dejstvima sa hrvatskim narodom u BiH protiv zajedničkog neprijatelja. Na međunarodnom planu pozvati progresivnu svjetsku javnost da zaštiti bosanskohercegovački suverenitet.

4. Odlučio sam, uz angažovanje svih snaga Patriotske lige BiH, u sadejstvu sa susjedima, brzim i energičnim dejstvima zatvoriti glavne pravce koji izlaze na teritoriju BiH a posebno iz doline Drine i Sutjeske. Istovremeno po unutrašnjim pravcima, izvršiti zaprečavanje i posjedanje pogodnih položaja za odbranu naroda BiH, sa težištem na pravcima koji vode iz šireg regiona Banja Luke i istočne Hercegovine. Odredjenim snagama, brzim i energičnim prepadnim dejstvima zauzeti skladišta i magacine municije, MES-a i naoružanja JA, blokirati kasarne, sprečavati prodore i širenje neprijateljskih dejstava na cjelokupnom prostoru BiH. Po stvaranju povoljnih uslova preći na šira ofanzivna dejstva sa ciljem razbijanja, uništenja i protjerivanja neprijatelja sa teritorije BiH. Glavne snage imati u Centralnoj Bosni, a pomoćne u cazinsko-prijedorskom i regionu Tuzle... "

Sefer Halilović načelnik GŠ Patriotske Lige BiH,
Hasan Čengić, Meho Karišik, Rifat Bilajac i Zićro Suljević, savjetnici

Direktive za odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta RBiH
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#931 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by oridjidji »

Jedna moja ratna slika...
Image

Bilo je teško biti dijete rata. Bilo je tada teško u Sarajevu. Nekad se išđuđujem tome kroz šta smo mi prošli.
http://www.institut-genocid.unsa.ba/pdf ... di%201.pdf
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#932 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Woody wrote:34. Direktiva Glavnog štaba Patriotske lige BiH za odbranu suvereniteta Republike Bosne i Hercegovine

Sarajevo 25. 02. 1992.



2. Naše snage su organizovane u Patriotsku ligu BiH u formacije od voda do odreda i brigade, ukupne jačine do 120. 000 ljudi.
:-) :-) :-)

Da smo imali 10% te cifre - mnoge stvari bi bile drugačije.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#933 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Bogami Sarajmen,ti kao da si nekad bio drot :lol: ili da si rat proveo u Čikagu...

Valjda si svjestan cifri koje lupetaju ili ti je stalo da stvari uljepšavaš.Meni to pod kožu ne može.Da smo bogdo imali 12 000 opremljenih i organizovanih ljudi u toj famoznoj Patriotskoj lizi...
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#934 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:
PM72 wrote:Bogami Sarajmen,ti kao da si nekad bio drot :lol: ili da si rat proveo u Čikagu...

Valjda si svjestan cifri koje lupetaju ili ti je stalo da stvari uljepšavaš.Meni to pod kožu ne može.Da smo bogdo imali 12 000 opremljenih i organizovanih ljudi u toj famoznoj Patriotskoj lizi...
Ma jok stari, svjestan sam ja mnogo čega danas, al' mislim da je korektno nešto prenijeti autentično ako nam je već došlo do ruke. Pa neka svako za sebe izvuče zaključak, al' analizirajući cjelinu, a ne izdvojene dijelove iz nje. Vidiš, i kada te citiram, uradim to u cjelosti a ne da ti vadim dijelove :D
Ne znam je li autor koncipirao temu da se samo objavljuju hronološke činjenice il' se može i koja rečenica razmijeniti na objave, pa ću se suzdržati da ne bi prešao mjeru. A svakako imamo temu o PL-u pa možemo tamo razmijeniti mišljenja, na osnovu autentičnih dokumenta vezanih za nju. :wink:
Da je Muhamed Filipović mlađi pomislio bih da ste zajedno studirali. :lol: Sit se napričaš a ništa nisi rekao. :mrgreen: Opusti se malo,kako si postao desetar sav si napet,krut,gledaš okolo jel koji list pao da natjeraš vojsku da to pospremi.Valjda možemo prokomentarisati kakve su nam ublehe bacali radi kojih smo masovno stradavali...
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#935 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by calculator »

Woody wrote:34. Direktiva Glavnog štaba Patriotske lige BiH za odbranu suvereniteta Republike Bosne i Hercegovine

Sarajevo 25. 02. 1992.


Ukupne snage neprijatelja su:

JA: šest korpusa KOV (sarajevski, banjalučki, tuzlanski, bihaćki i dijelovi kninskog i titogradskog korpusa) vjerovatne jačina 2-3 korpusa KOV i jedan ojačan VAK.
snage SDS-a (jačine 80. 000 do 120. 000 ljudi)
ekstremne snage HDZ-a (jačine jedna do dvije brigade)


2. Naše snage su organizovane u Patriotsku ligu BiH u formacije od voda do odreda i brigade, ukupne jačine do 120. 000 ljudi.

3. Sa otpočinjanjem dejstava pozvati narod Sandžaka, Kosova i Makedonije da se solidarišu sa našom pravednom borbom

4. Odlučio sam, uz angažovanje svih snaga Patriotske lige BiH, u sadejstvu sa susjedima, brzim i energičnim dejstvima zatvoriti glavne pravce koji izlaze na teritoriju BiH a posebno iz doline Drine i Sutjeske.

Sefer Halilović načelnik GŠ Patriotske Lige BiH, Hasan Čengić, Meho Karišik, Rifat Bilajac i Zićro Suljević, savjetnici

Direktive za odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta RBiH
Nije li i Patriotska liga paravojna organizacija i ovakva organizacija nelegalna, protuustavna aktivnost?
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#936 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by oridjidji »

calculator wrote:
Woody wrote:34. Direktiva Glavnog štaba Patriotske lige BiH za odbranu suvereniteta Republike Bosne i Hercegovine

Sarajevo 25. 02. 1992.


Ukupne snage neprijatelja su:

JA: šest korpusa KOV (sarajevski, banjalučki, tuzlanski, bihaćki i dijelovi kninskog i titogradskog korpusa) vjerovatne jačina 2-3 korpusa KOV i jedan ojačan VAK.
snage SDS-a (jačine 80. 000 do 120. 000 ljudi)
ekstremne snage HDZ-a (jačine jedna do dvije brigade)


2. Naše snage su organizovane u Patriotsku ligu BiH u formacije od voda do odreda i brigade, ukupne jačine do 120. 000 ljudi.

3. Sa otpočinjanjem dejstava pozvati narod Sandžaka, Kosova i Makedonije da se solidarišu sa našom pravednom borbom

4. Odlučio sam, uz angažovanje svih snaga Patriotske lige BiH, u sadejstvu sa susjedima, brzim i energičnim dejstvima zatvoriti glavne pravce koji izlaze na teritoriju BiH a posebno iz doline Drine i Sutjeske.

Sefer Halilović načelnik GŠ Patriotske Lige BiH, Hasan Čengić, Meho Karišik, Rifat Bilajac i Zićro Suljević, savjetnici

Direktive za odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta RBiH
Nije li i Patriotska liga paravojna organizacija i ovakva organizacija nelegalna, protuustavna aktivnost?
Razvijala se u tajnosti. Upravo iz tih razloga jer drugačije nije mogla.
Bešlagić je najbolju stvar uradio on je praktično odbranu Tuzle organizovao šireći rezervni sastav policije.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#937 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

6. april 1992.
Demonstracije pred Skupštinom, gdje snajperisti iz Holiday Inna (gdje je bilo sjedište SDS-a) ranjavaju 13 - 15 demonstranata (ukupno je 11 poginulih u zadnja dva dana), granatiranje Starog grada i predajnika na Humu, JNA zauzima aerodrom, zarobljeni kadeti i profesori Policijske akademije na Vracama, zemlje EU priznale BiH kao nezavisnu državu ...

Image

Image

Image
Last edited by VjecitiStudent on 07/04/2016 07:26, edited 1 time in total.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#938 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by commendatore »

100% sam siguran da to priznanje danas ne bi dobili ni pod razno.....
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#939 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by muha_sa »

100% sam siguran da se danas zlocinacka armija ne bi ukopala oko Sarajeva ni pod razno
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#940 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by Woody »

100% sam siguran da bih sve to gledao na Sveriges Television AB, preko sobne antene i salvatao: "Tewbe Ja Rabbi, tewbe Astaghfirullah"

Pozdrav domovini :thumbup:
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#941 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Woody wrote:100% sam siguran da bih sve to gledao na Sveriges Television AB, preko sobne antene i salvatao: "Tewbe Ja Rabbi, tewbe Astaghfirullah"

Pozdrav domovini :thumbup:
E ta ti je dobra.Da i mi budemo golemi patrioti kao BH fanatikosi iz dijaspore. :thumbup: :bih:
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#942 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by dudlov »

PM72 wrote:
Woody wrote:100% sam siguran da bih sve to gledao na Sveriges Television AB, preko sobne antene i salvatao: "Tewbe Ja Rabbi, tewbe Astaghfirullah"

Pozdrav domovini :thumbup:
E ta ti je dobra.Da i mi budemo golemi patrioti kao BH fanatikosi iz dijaspore. :thumbup: :bih:
:D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#943 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

7. april 1992.
SAD priznale BiH, dvije nove žrtve u gradu, Koljević i Plavišić napustili Predsjedništvo BiH ...

Image

Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#945 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

8. april 1992.

Bombardovanje grada koje je uslijedilo nakon ultimatuma SDS-a, da ce bombardovati grad ako ne budu puštena trojica njihovih snajperista, koji su pucali na demonstrante 6.4. ispred Skupštine i poslije uhapšeni u Holiday Innu. Šest žrtava tog dana
Image

Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#946 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

9. april 1992.
Cyrus Vance izjavio da snage UN-a neće biti raspoređene u BiH na misiji očuvanja mira, kao i da je priznanje BiH od strane SAD i EU naštetilo mirovnom procesu.
Image
Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#947 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

10. april 1992.
Bombardovana i zapaljena policijska stanica u Novom Sarajevu i TV predajnik na Humu. Glasnogovornik JNA izjavio da je "odmetnuta tenkovska posada" učestvovala u granatiranju.

Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#948 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

11. april 1992.
Kutiljero stigao u grad. Primirje od ponoći.

Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#949 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

12. april 1992.

Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#950 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

13. april 1992.

Nastavak borbi od ranog jutra, primirje se održalo tek nešto malo duže od jednog dana.

Image
Post Reply