Prvi korpus ARBiH

Post Reply
ULTRAK
Posts: 546
Joined: 09/06/2013 21:49

#826 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ULTRAK »

Klavikula wrote:
Ovo je strasno. Ovi Cengici su krivi za toliko zla i izdaje u ratu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#827 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Grean »

Malo sam nesiguran cemu iznosenje ovakvih stvari po forumima s obzirom da se vecinom to svede na zaovoljavanje licne sujete a i to da su obje strane prisutne na forumu pa covjek nerado iznosi nesto s cim bi se oni drugi mogli nasladjivati 8) . Ali eto postoji interes pa da i ja doprinesem sjecanju na ove dogadjaje iz moje mikroperspektive.

Datuma se ne sjecam, znam otprilike period.

Dan 1- Dolazi obavjestenje u jedinicu da se traze dobrovoljci za izlazak na drugu stranu, u Hrasnicu i na Igman, da bi se zustavila neprijateljska ofanziva. Mislim da su u to vrijeme Grebak i Rogoj vec pali. Treba sprijeciti da se napravi dupli obruc oko Sarajeva. Direktiva je da se ne nosi oruzje jer ce ono biti prebaceno iz Bugojna gdje je Armija BiH upravo porazila HVO nakon cetverodnevnih ulicnih borbi pa ce to oni ko' nama dostaviti helikopterima. Prva grupa izlazi istu noc, ja sam u grupi koja ce izaci dan poslije.

Dan 2 - Spremni, okupljamo se pred bazom, ja mimo direktive jedini iz svoje grupe uzimam svoje oruzje jer nekako se nesigurno osjecam mahajuci saka. U Sarajevu ljeto, vruce, na meni samo kombinezon, oni crni siveni, sto su se nosali pocetkom rata. Na putu za Dobrinju dobijamo informaciju da su nasi iz prve grupe prosli bezbjedno noc ranije kroz nekakav tunel ispod piste koji je tu noc i prokopan i da ce mo i mi tim tunelom.
Dolazimo na Dobrinju pred taj tunel, noc je ne mozes ti razaznati ni gdje si, ulazimo, ono nisko i sto dalje ides sve nize, strasno sparno. Nikad mu kraja a najgore sto ne mozes ni zamisliti koliko treba ici dok ne prodjes pistu.

Ono cega se ne sjecam je da li smo ostali u Hrasnici ili smo odmah nastavili dalje a prije ce biti ovo drugo. Uglavnom zaputili smo se na Igman na Mraziste gdje su smjesteni Zukini kojima ce mo se mi pridruziti. Krenuli smo uz one ”ne znam kako se zovu” sto se balvani spustaju niz njih, ko suhi potoci.

Po dolasku na Veliko polje rano ujutro vidimo da je tu bruka vojske, naroda, cuju se price o padu Rogoja, pricaju kontra Focanskog bataljona, kao oni su krivi za to (sto ce se kasnije ispostaviti ko’ totalna suplja). Iste price kruze i vezano za pad Golog brda, strateske kote na drugoj strani Igmana koju je drzala 103 brigada iz Sarajeva (mislim da se tako zvala ova sto je drzala potez Trg Heroja – Mojmilo brdo), tj. jedan nihov bataljon. Tad su i dobili pogrdni nadimak ”rasprskavajuca”. Tu je jos i Prvi samostalni bataljon iz Sarajeva, oni su kao i 103 izasli ranije preko piste.
Cekamo da nam kazu gdje ce nas rasporediti medjutim niko ne poduzima nista. Price kruze o napredovanju neprijatelja, palo ovo selo ona padinama Bjelasnice, palo ono selo a nas bruka tu na Velikom polju i niko ni mukajet.
I pored svih problema, neizvjesnosti, nezadovoljstva i huje sto nam na ratistu ne ide dobro po covjek opet nadje snagu da misli na ono svakodnevno. Jednostavno moras, tako svi funkcionisemo.
Mi posto smo dosli iz grada, zeljni svega a najvise mesa i uniformi, razletili se kao i ostali da trampimo sa ovima sa druge strane tunela, oni nama uniforme ili janje a mi njima cigare kojih tamo nije bilo nikako kako je krenuo rat sa HVO-om. Ja posto sam uvijek polijen prvo gledam ove moje kako vrse trampu i kanim se ko’ trebo bih i ja, meni je ko’ i svima ostalim zelja imati makar nesto maskirno te se potrudim i zbavim sebi maskirni prsluk, onaj tanki, neka je cudna sara, ne znam ni od koje vojske. Mislim da sam dao dvije-tri kutije Drine za njega. Znaci sad sam ko’ malo bolje pripremljen za planinu (s tim da ja toga nisam jos svjestan da ljeto u Sarajevu i ljeto na Igmanu nije isto, pogotovo ako ces prenociti poprilican broj noci na otvorenom).
U tom su ovi ostali zbavili i janje, tri kutije cigara. Nalozila se vatra i janje okrenulo, slabo ima soli a hljeba nikako. I dalje stizu lose vijesti, u stvari to su glasine jer niko se ne brine da donosi nekakve oficijelne informacije.

Nastavit cu, mislio sam da znam ovo prepricati u kracim crtama.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#828 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sparky »

Green, išao si odmah dalje, a to uz sta si se penjao i vjerovatno padao i klizao, kao i ostali su "riže".
:bih:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#829 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Grean »

sparky wrote:Green, išao si odmah dalje, a to uz sta si se penjao i vjerovatno padao i klizao, kao i ostali su "riže".
:bih:
Jeste dobro si, uz rizu, tad sam taj izraz prvi put cuo kao mnogo sto sta vezano za sumu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#830 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Grean »

..da nastavim,

Negdje u kasno popodne pocelo je neko komesanje (i dalje niko ne mice sa Velikog polja niti pokusava usmjeriti ljude koji su dosli tu da pomognu). Prva naznaka da nesto nije u redu je bila jurnjava dzipa iz pravca hotela na Velikom polju u kojem su bili Solakovic i Karavelic, prosli su pored Mrazista u pravcu Hrasnice. Ubrzo nakon toga dolazi kamion pred Mraziste, dio jedinice Zulfikar koji je bio tu kupi najbitnije naoruzanje i tovari na kamion. Kazu idu za Jablanicu gdje je ostatak jedinice vec ranije izmjesten (interesantno da se vec znalo gdje ce i da je tu jedinica ostala do kraja rata, nikakva zamjerka kontra njih vec nekako malo baca svjetlo na sve te dogadjaje za koje ranije navedoh da su bili poput kontrolisanog haosa, ili isplaniranog haosa ali mozda sam jednostavno previse sumnjicav bez posebnog razloga).

Mi smo vec tu bijesni na njih a iskreno nismo imali neko pozitivno misljenje o njima ni na putu na Igman zbog njihove ranije uloge u sukobu sa Jukom i nacina kako se sve to zavrsilo (ne toliko zbog Juke nego zbog stradanja onih koji su bili oko njega, nemali broj njih je neko od nas poznavao, Sarajevo je ipak mali grad).
To jeste da budem iskren tu je bila ona nasa klasicna podjela, dio koji dolazi iz Sarajeva je bio negativan kontra njih od samog pocetka dok je onaj dio koji porijeklo vodi iz Sandzaka drugog misljenja. Mi tu vec rondamo na Zukine a to je vise na racun nasih drugova koji ih bezrezervno i nekriticno podrzavaju i nase kritike dozivljavaju kao nesto licno jer su im ovi zemljaci ili zemljaci njihovih roditelja. Svi smo bili za Sefera (tad je i to bilo pitanje, jesi li za Sefera ili Delica) ali po ovom pitanju se ne slazemo. Uglavnom posto je vrag odnio salu, kao sto rekoh skoro svi su bez oruzja, dok ovi tovare kamion nasi odlaze i razvaljuju vrata od jednog njihovog skladista i tu se naorazuva cijela jedinica.

Uglavnom sad je svima jasno da nas niko ne namjerava izvesti ni na kakve linije i da je nastalo rasulo. Za vrijeme dok su nasi uzimali oruzje dolaze glasine a vec se i vidi kako se helikopter spusta kod tornja na Bjelasnici. Ubrzo nakon toga padaju prve granate (helikopter je spustio beztrzajni top ili onaj brdski top manjeg kalibra) sto je nakon tako mirnog dana i te atmosfere koja je vladala na Velikom polju doslo ko' nesto nestvarno. Eh sad, mi smo tu dosli ali vecina ne zna ni gdje smo ni sta smo. Da ti neko da Sarajevo da se vratis nazad prema Hrasnici ti ne bi znao. Sve sto znamo o Igmanu je iz izleta sa roditeljima nekad ranije. Srecom komandir cete je bio sposoban momak, iz ruralnih podrucja sto je neprocjenjivo u ovakvim situacijama kad si u sumi. Izorganizovali smo se i krenuli sa Igmana prije nego sto se cetnici spuste.

To je noc koju pamtim, onako kako smo ko' djeca zamisljali Kozaru, tako je bilo. Spustanje niz padine Igmana, na svako malo naletis na stare, nemocne, ranjenike na stakama koji kao i mi traze put do Hrasnice. Dok smo se spustali u dolini gledas Vojkovice koji svjetle ko' Las Vegas a Sarajevo u totalnom mraku.

Ne trebam vam ni govoriti kakav je moral i razmisljanje bilo, meni se samo vrtilo kroz glavu kako ce sav ovaj narod kroz onaj tunel u Sarajevo jer sam bio ubjedjenja da ni Hrasnica nece opstati kako je krenulo. Naravno misli su mi lutale i postavljala su se pitanja sta je sa onima koji su vec bili na linijama prema Dejcicima, na padinama Bjelasnice, na strani prema Trnovu. Misli su bile strasne i samo je postojala nada da ce se svi uspjeti izvuci. Koliko god je covjek zabrinut za sebe taj dio mi je bio tezi i zbog neke krivice sto mi nismo stigli njima u ispomoc vec smo besmisleno proveli dan na ledini.

Nesto prije, prije nego je smrklo, smo naletili na dvojicu momaka pored haubice, mislim da su bili iz Sarajeva, kazu i oni cekaju samo naredjenje da aktiviraju granatu za samounistenje haubice i da se daju put Hrasnice.

Kasno navece dolazimo u Hrasnicu i smjestaju nas u kuglanu da prespavamo. Vjerovatno nikad u zivotu nisam dozivio nista memljivije od te prostorije. Sve je smrdilo na takvu vlagu da se ona sparina u tunelu noc ranije cinila ko' blagostanje spram ovoga. Uglavnom imali smo gdje prespavati i to je u tom momentu bilo najvaznije.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#831 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

Nekako s proljeća wrote:...
Tog dana na Igmanu je borce posjetio član Predsjedništva BiH dr. Ejup Ganić. On je bio prvi i jedini političar iz državnog vrha koji je posjetio borce na Igmanu u toku operacije „Lukavac 93 “
Iako se očekivalo da će srpske snage napustiti Bjelašnicu 4. augusta, baš toga dana general Mladić je zajedno sa grupom unproforaca posjetio vrh ove planine. Tada je za Srnu izjavio: “Vojska Republike Srpske se neće se povući sa planine, a za-
stavu UN mogu postaviti samo pored zastave Republike Srpske, ali malo niže.“ I u četvrtak, 5. augusta general Mladić je ponovo stigao na vrh Bjelašnice, ovog puta sa generalom Brikmonom. Tog dana Mladić je novinarima izjavio: „Zašto bi Bje-
lašnica trebalo da pripadne Muslimanima, a ne nama., kad je od vrha planine samo 10 do 12 kilometara do mjesta gdje sam rođen?“
Preokret na igmanskom bojištu dogodio se 4. augusta 1993. kada su srpske snage, krenule u novi pokušaj zaposjedanja cijelog Igmana i spajanja sa jedinicama iz Hadžića, odnosno zatvaranja drugog obruča oko Sarajeva. Ali, prvo su ih dočekali borci 181. trnovske brigade, kojima je u pravi čas stiglo pojačanje – četa 7. muslimanske i četa 17. krajiške i 312. travničke brigade. Oni su toga dana zaustavili napredovanje četnika preko Igmana. Još dva dana su vođene borbe na Igmanu, ispod skakaonica, ali četnici nisu prošli. Iz Sarajeva je već bilo izašlo dosta novih jedinica i na Igmanu je formirana jaka linija odbrane.
Naj... im se ja ...
Nas petnaestak ih je zadržalo cijeli dan na Velikom Polju, pojačanje je došlo tek sutradan.
Rahmet Seji Šklapu koji je taj dan pao ispred hotela Mrazište.
Pizde nas nikada nisu spomenuli, ali su nas uredno pokušali uhapsiti u Hrasnici da na nekoga Karavelić svali svoju krivicu za pad Igmana.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#832 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

Grean wrote:..
Uglavnom imali smo gdje prespavati i to je u tom momentu bilo najvaznije.
:thumbup: Nastavi. :thumbup:
solo2
Posts: 1258
Joined: 22/03/2011 19:49

#833 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by solo2 »

Nastavi.....

Pozdrav za Ramu, izgleda da smo bili komsije
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#834 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

solo2 wrote:Nastavi.....

Pozdrav za Ramu, izgleda da smo bili komsije
:thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#835 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

Dobrinja80 wrote:Amerikanci rekli STOP 93-će na Igmanu, pa onda 95 -te isto STOP pred Banjalukom.
Zvuči kao teorija zavjere da su oni kontrolisali rat, kao da su oni odlučivali dokle će ko napredovati pa čak i dokad će rat trajati.
Da u smislu da se mi zaustavimo da ne dobijemo rat.
Na Igmanu koji dan nakon što su francuzi uskočili kao između nas i njiha otamo, mi smo se provukli da izvršimo izviđanje.
Kad smo vidjeli koja je to jadna vojska došla do pred Malo Polje ... :shock:
Naše nalaze potvrdio mi je i Fikret Pljevljak potvrđujući pretpostavljeno iz prisluškivanih Mladićevih naredbi:
Agresor je pretrpio velike gubitke na Proskoku i nije imao ljudstva za nastavak operacije. Na Veliko Polje je poslao helikopterski desant sa 30 svojih gardista kao prethodnicu da zadrži pritisak na naše jedinice, a slao je i civile koji su glumili izbjeglice koji su širili priču da ide stotinu hiljada četnika. Sa gardistima smo se sukobili na Velikom Polju kad je Sejo Šklap pao.
Iza gardista poslao je za borbu neobučene ljude sa radne obaveze iz Ilijaša i Ilidže, dali su im čizme i gunjeve i potrpali u kamione.
Nalazili smo im te JNA čizme na kojima je još bio kreč od konzerviranja, kao i te gunjeve iz civilne zaštite, skidali su ih i bacali.
Položaji su im bili upravno na Hrasničku liniju, nije bilo rovova nego su pravili neke smiješne zaklone od nabacanog kamenja, kao neki zidići ali vrlo nestabilni, iza njih su ležali na hladnoj zemlji i jeli SDO (suhi dnevni obrok).
Hrasnička linija im je svo vrijeme bila iza leđa i sa boka jer su bili okrenuti Malom Polju.
Naše žalosti kad smo to vidjeli - pa njih je mogla razbucati jedna malo bolja četa ... da se francuzi nisu popriječili, i da je došlo do ozbiljnije borbe pregazili bismo ih za sat vremena. Hrasničani bi im zašli za leđa samo da su malo bolje pogledali ...

Ovakav izvještaj sam predao u ŠVK i komentar je bio - Zar smo pobjegli od 30 gardista?
Dalje smo išli i do Babinog Dola i nigdje nismo naišli na agresorske jedinice, francuzi su čuvali prazan prostor.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#836 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by trocadero »

Ramzess Veliki wrote: Da u smislu da se mi zaustavimo da ne dobijemo rat.
Na Igmanu koji dan nakon što su francuzi uskočili kao između nas i njiha otamo, mi smo se provukli da izvršimo izviđanje.
Kad smo vidjeli koja je to jadna vojska došla do pred Malo Polje ... :shock:
Naše nalaze potvrdio mi je i Fikret Pljevljak potvrđujući pretpostavljeno iz prisluškivanih Mladićevih naredbi:
Agresor je pretrpio velike gubitke na Proskoku i nije imao ljudstva za nastavak operacije. Na Veliko Polje je poslao helikopterski desant sa 30 svojih gardista kao prethodnicu da zadrži pritisak na naše jedinice, a slao je i civile koji su glumili izbjeglice koji su širili priču da ide stotinu hiljada četnika. Sa gardistima smo se sukobili na Velikom Polju kad je Sejo Šklap pao.
Iza gardista poslao je za borbu neobučene ljude sa radne obaveze iz Ilijaša i Ilidže, dali su im čizme i gunjeve i potrpali u kamione.
Nalazili smo im te JNA čizme na kojima je još bio kreč od konzerviranja, kao i te gunjeve iz civilne zaštite, skidali su ih i bacali.
Položaji su im bili upravno na Hrasničku liniju, nije bilo rovova nego su pravili neke smiješne zaklone od nabacanog kamenja, kao neki zidići ali vrlo nestabilni, iza njih su ležali na hladnoj zemlji i jeli SDO (suhi dnevni obrok).
Hrasnička linija im je svo vrijeme bila iza leđa i sa boka jer su bili okrenuti Malom Polju.
Naše žalosti kad smo to vidjeli - pa njih je mogla razbucati jedna malo bolja četa ... da se francuzi nisu popriječili, i da je došlo do ozbiljnije borbe pregazili bismo ih za sat vremena. Hrasničani bi im zašli za leđa samo da su malo bolje pogledali ...

Ovakav izvještaj sam predao u ŠVK i komentar je bio - Zar smo pobjegli od 30 gardista?
Dalje smo išli i do Babinog Dola i nigdje nismo naišli na agresorske jedinice, francuzi su čuvali prazan prostor.
:facepalm:
Ово мора да је нека шала?
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#837 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junior3 »

Trocadero sreća nije došlo do ozbiljnije borbe, dobio bi po nosu, ako si bio gore. :o :o :D Naravno šalim se.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#838 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by trocadero »

Мислим да би ме тад у јулу мјесецу спасио гуњ.Метак то не пробија. :D
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#839 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junior3 »

Znači ti si iz te radne obaveze :lol: :lol: :lol:
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#840 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by trocadero »

Тачније други радни вод прве Гуњевачке чете! :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#841 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

trocadero wrote: :facepalm:
Ово мора да је нека шала?
Pišem šta sam ja vidjeo taj dan kad smo izgubili Veliko Polje i poslije desetak dana kad smo radili izviđanje.

Ne kažem da sve znam, ograničavam se samo na ono u čemu sam sudjelovao, znači jedan dio slagalice.
I to je moje mišljenje i moje viđenje pa se ti čudi koliko ti volja.
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#842 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junior3 »

trocadero wrote:Тачније други радни вод прве Гуњевачке чете! :D
:thumbup: :D
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#843 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by trocadero »

Касно синоћ завршише Грандовци па се не стигох јавити. :D Још се завадих са женом...хоће да гласа за оног Македонца а јој велим да јој је све џаба јер ће мој Босанац побједити, од галаме ђецу разбудишмо. Уљепша ми Харис дан заједно са Нолетом. Јест да нешто не готивим ту врсту музике али да се затекнем пијан у кафани гдје он пјева задњу би ми пару из џепа извукао. :D

Аха.... тема Игман 1993. Рамзес,
Ти си мени драг и ја поштујем оно што пишеш, само понекад не могу разлучити јел се зајебаваш или мислиш озбиљно.
Тачно је да смо имали озбиљних губитака на Проскоку, високо,високо двоцифрен број али људства за даље напредовање је било итекако. Заузимањем Трнова и околине дошло је до спајања Сарајевског и Херцеговачког корпуса и смањења дужине фронта. Још су ту биле и придодате елитније јединице из Бјељине, Зворника, Крајине ...У то вријеме ВРС је имала највише војске на сарајевском ратишту током читавог рата.
Не знам какве наше цивиле смо ми могли слати испред линија да глуме Бошњаке у вашим редовима и дижу панику како иде 100 000 "четника". Тад ниједног српског цивила у Трнову и околним селима није било. Једино да смо Војковћане довозили па њих слали код мрских нам "балија"!
Нема логике, ко би такво нешто уопште и радио.
За радне водове са Илиџе сувишно је и коментарисати. Имали смо ми тад пречег посла са друге стране Игмана око Голог Брда :D !

Кад су дошли Французи наши су се по договору повукли са Игмана и Бјелашнице километрима далеко од мјеста гдје си ти ишао у извиђање тако да никог ниси ни могао видјети. То што си наилазио на СДО :thumbup: бивше ЈНА ( пасуљ са сланиницом ммм.., гавриловић нарезак, карнекс паштета) је знак да нам тад још прехрамбена логистика била добра. Забрињавајуће је било кад су после остале углавном икарове конзерве јер је то био знак да би могли изгубити рат! :D
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#844 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Repetitor »

Ovi njiOVi jurisali na Proskok,poginuo ih kako trokadero kaze visoko dvocifren broj.
Ovi nasi branili Proskok,poginulo ih dvocifren broj.(izmedju ostalog i moj rodjak,rahmet mu dusi)

Danas ovi sto su dosli iz minKenske brigade imaju svoje privatne pilane i sijeku sumu po Bjelasnici,Igmanu,Jahorini i Treskavici.
A ovi sto su jurisali jedni na druge rade kod njih da prehrane jedva porodice.

Samo ovi nasi rade po Treskavici a anaMo NJiOvi po Jahorini.


I naprdjuju ko je koga mogO da satare tad...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#845 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by agent_zero »

Repetitor wrote:Ovi njiOVi jurisali na Proskok,poginuo ih kako trokadero kaze visoko dvocifren broj.
Ovi nasi branili Proskok,poginulo ih dvocifren broj.(izmedju ostalog i moj rodjak,rahmet mu dusi)

Danas ovi sto su dosli iz minKenske brigade imaju svoje privatne pilane i sijeku sumu po Bjelasnici,Igmanu,Jahorini i Treskavici.
A ovi sto su jurisali jedni na druge rade kod njih da prehrane jedva porodice.

Samo ovi nasi rade po Treskavici a anaMo NJiOvi po Jahorini.


I naprdjuju ko je koga mogO da satare tad...
E upravo je tako :thumbup:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#846 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Max Bunker »

Evo nekih novih snimaka na youtube-u sa Igmana

[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=GbC9E8wXOPA [/youtube]

oDŽe sam dobiJo nagon na povraČanje:
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=kTZim3ov_CQ [/youtube]

Ovo već nije Igman, nego tamo ona istočna padina Bjelašnice:
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=-qOvoKlEtgE [/youtube]

[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=tC1uaYDEztY [/youtube]
shandrprcSA
Posts: 9792
Joined: 23/02/2013 08:16

#847 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by shandrprcSA »

Max Bunker wrote:Evo nekih novih snimaka na youtube-u sa Igmana



oDŽe sam dobiJo nagon na povraČanje:


Ovo već nije Igman, nego tamo ona istočna padina Bjelašnice:


User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#848 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

Ramzess Veliki wrote:
Dobrinja80 wrote:Amerikanci rekli STOP 93-će na Igmanu, pa onda 95 -te isto STOP pred Banjalukom.
Zvuči kao teorija zavjere da su oni kontrolisali rat, kao da su oni odlučivali dokle će ko napredovati pa čak i dokad će rat trajati.
Da u smislu da se mi zaustavimo da ne dobijemo rat.
Na Igmanu koji dan nakon što su francuzi uskočili kao između nas i njiha otamo, mi smo se provukli da izvršimo izviđanje.
Kad smo vidjeli koja je to jadna vojska došla do pred Malo Polje ... :shock:
Naše nalaze potvrdio mi je i Fikret Pljevljak potvrđujući pretpostavljeno iz prisluškivanih Mladićevih naredbi:
Agresor je pretrpio velike gubitke na Proskoku i nije imao ljudstva za nastavak operacije. Na Veliko Polje je poslao helikopterski desant sa 30 svojih gardista kao prethodnicu da zadrži pritisak na naše jedinice, a slao je i civile koji su glumili izbjeglice koji su širili priču da ide stotinu hiljada četnika. Sa gardistima smo se sukobili na Velikom Polju kad je Sejo Šklap pao.
Iza gardista poslao je za borbu neobučene ljude sa radne obaveze iz Ilijaša i Ilidže, dali su im čizme i gunjeve i potrpali u kamione.
Nalazili smo im te JNA čizme na kojima je još bio kreč od konzerviranja, kao i te gunjeve iz civilne zaštite, skidali su ih i bacali.
Položaji su im bili upravno na Hrasničku liniju, nije bilo rovova nego su pravili neke smiješne zaklone od nabacanog kamenja, kao neki zidići ali vrlo nestabilni, iza njih su ležali na hladnoj zemlji i jeli SDO (suhi dnevni obrok).
Hrasnička linija im je svo vrijeme bila iza leđa i sa boka jer su bili okrenuti Malom Polju.
Naše žalosti kad smo to vidjeli - pa njih je mogla razbucati jedna malo bolja četa ... da se francuzi nisu popriječili, i da je došlo do ozbiljnije borbe pregazili bismo ih za sat vremena. Hrasničani bi im zašli za leđa samo da su malo bolje pogledali ...

Ovakav izvještaj sam predao u ŠVK i komentar je bio - Zar smo pobjegli od 30 gardista?
Dalje smo išli i do Babinog Dola i nigdje nismo naišli na agresorske jedinice, francuzi su čuvali prazan prostor.
o kojoj hrasničkoj liniji govoriš?

104 viteška je začepila rupu na Obješenjaku...uajedno sa jednom Vikićevom četom koja se nastavljala na nas prema Crnom vrhu i hotelu Igman
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#849 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Dobrinja80 »

-Na snimcima se vidi neka vrsta tenkova na točkovima,bijelo UN.
Kakvo je to oružje?
Koja uloga je bila njihova na Igmanu?
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#850 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sparky »

105mm, osnovna namjena mu je antisnajpersko djelovanje. Mada su ga strumfovi koristili kao prevozno sredstvo. Ako mislimo na isto.
Amx
Post Reply