Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#526 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Prepoznaje li mozda neko svoju bajitu :D ispod golog brda lijevo od tocila gdje su valjda naši bili (bajita je ispod ceste nekih 20 metara)

Image

Dobro bi bilo kada bi neko napisao detaljnije bitke za golo brdo, kako smo ga izgubili. ondasnja jna je valjda prepoznala strateski znacaj golog brda i vec tada probila put do gore i razvela telefonske kablove :roll:

po nekoj logici njima je lakse bilo zauzeti golo brdo jer su napadali iz hadzica, a imali su i dva puta prema gore, sad ne znam cija je brezovaca bila i onaj put prema vrhu, pretpostavljam njihova. A nasi jednostavno gore nisu mogli izvesti tesko naouzanje, jedino da su zauzeli brezovacu i taj dio pa onda :roll: dobro bi bilo da se neko javi ko zna ove detalje
Sitijevac2011
Posts: 248
Joined: 12/01/2011 13:03

#527 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Sitijevac2011 »

Jedno pitanje, zna li iko (ako je tunel vec bio djelomicno prohodan) zasto je grupa momaka koja je spustila do Dobrinje tijela poginulih (jer ih nisu imali gdje zakopati) morala sa mejtovima na nosilima pretrcavati preko piste ? I u tom pothvatu zamalo nisu poginuli svi do jednog. Ako su vec preuzeli na sebe tu duznost, ostavili sve stvari gore i sa Igmana sisli samo da ih snesu, zasto nisu mogli kroz tunel do Dobrinje i nazad?
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#528 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by smurf »

Tunel nije nikada bio djelimicno prohodan, kada je prokopan on se koristio, nekada je voda znala biti do grla (mom jaranu) ali je koristen. Znas li slucajno mjesec i godinu kada je ta grupa prenijela tijela?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#529 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by VjecitiStudent »

Sitijevac2011 wrote:Jedno pitanje, zna li iko (ako je tunel vec bio djelomicno prohodan) zasto je grupa momaka koja je spustila do Dobrinje tijela poginulih (jer ih nisu imali gdje zakopati) morala sa mejtovima na nosilima pretrcavati preko piste ? I u tom pothvatu zamalo nisu poginuli svi do jednog. Ako su vec preuzeli na sebe tu duznost, ostavili sve stvari gore i sa Igmana sisli samo da ih snesu, zasto nisu mogli kroz tunel do Dobrinje i nazad?
Moze biti da je bio jedan od Alemkovih dana, kada je kroz tunel isla samo roba.
Sitijevac2011
Posts: 248
Joined: 12/01/2011 13:03

#530 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Sitijevac2011 »

smurf wrote:Tunel nije nikada bio djelimicno prohodan, kada je prokopan on se koristio, nekada je voda znala biti do grla (mom jaranu) ali je koristen. Znas li slucajno mjesec i godinu kada je ta grupa prenijela tijela?
Bilo je to upravo na ljeto 1993, pred sami pocetak cetnicke ofanzive. Prva granata koja je fakticki pala medju bungalove. Poginulo je nekoliko ljudi, izmedju ostalog i jedna djevojka...bolnicarka (imena se nalaze na spomen obiljezju/fontani na Trgu Heroja).

Tada su smradovi, plavi sljemovi, osvjetljavali kuda se po pisti krecu nasi vojnici sa nosilima, da bi ih u jednom trenutku presreli i natjerali da udju u transportere, i onako posprdno, na losem engleskom "ostavicemo vas cetnicima"...dok im nisu ustvari pokazali sta je na nosilima, tad su ih prebacili kod nasih.

Sturo sam ispricao, ako natjeram sudionika na jedan opsirniji razgovor, detaljnije cu i opisati, posto je to trajalo malo duze.

Nakon sto su prebacili tijela i krenuli nazad, iz komande su ih zaustavili jer "nemate sta traziti gore, cetnici su zauzeli tu liniju", te ih slijedeci dan prebacili da popune praznine na polozajima u gradu.
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#531 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karamazov »

VjecitiStudent wrote:
Sitijevac2011 wrote:Jedno pitanje, zna li iko (ako je tunel vec bio djelomicno prohodan) zasto je grupa momaka koja je spustila do Dobrinje tijela poginulih (jer ih nisu imali gdje zakopati) morala sa mejtovima na nosilima pretrcavati preko piste ? I u tom pothvatu zamalo nisu poginuli svi do jednog. Ako su vec preuzeli na sebe tu duznost, ostavili sve stvari gore i sa Igmana sisli samo da ih snesu, zasto nisu mogli kroz tunel do Dobrinje i nazad?
Moze biti da je bio jedan od Alemkovih dana, kada je kroz tunel isla samo roba.
Alemko se malo "preznojavao" one noci sa pocetka rata kad je sa Ilidze posao za grad...Krcato auto, veli vracam se ja brzo...ma ja hajde kako da ne...pusti ga pokojni Mongo...
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#532 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by smurf »

Tunel je prokopan pred samu pomenutu ofanzivu, ja sam sa svojom rajom iz Dobrinje medju prvima prosao ali mediji drugacije pisu radi nekih stvari koje nisu za foruma niti price sa bilo kim... Kako je ko od nas prolazio kroz "sastav" tako smo isti sirili... Koliko se sjecam druga polovina jula '93. je u pitanju, tako ostaje mogucnost da tunel jos nije bio gotov. Sa druge strane, tih dana je jako puno vojske izlazilo iz grada kao pojacanje na Igman, da ne grijesimo duse, provjeri ti malo datume i tok dogadjaja. U to vrijeme je zaista bio haos i nikome niti je padalo na pamet da "gura" robu ili bilo sta drugo kroz tunel DB. Ja sam u dva navrata presao preko piste umjesto kroz tunel, jednom smo izlazili iz grada i platili prijevoz transporterom, nas pet pod punom ratnom spremom, sa pancirima, pancirnim sljemovima i kabastim mts-om, ne zna se ko je visociji i krakatiji a u kratkom vremenskom razdoblju vise puta po zadatku prolazili kroz tunel i dopizdilo nam vise gledati svjetlice kada opalimo glavom u ram te ti mi u zamjenu za automatski pistolj i dva noza ugovorimo "taxi". Prije toga smo na par dana vracajuci se sa terena nas dvojica dali raji puske, sljemove i pancire da nam provuku kroz tunel na kolicima sa ranjenicima a mi se zadali u sprint preko piste.
Ja sto se navih...
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#533 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _Reds_ »

smurf wrote:Tunel je prokopan pred samu pomenutu ofanzivu, ja sam sa svojom rajom iz Dobrinje medju prvima prosao ali mediji drugacije pisu radi nekih stvari koje nisu za foruma niti price sa bilo kim... Kako je ko od nas prolazio kroz "sastav" tako smo isti sirili... Koliko se sjecam druga polovina jula '93. je u pitanju, tako ostaje mogucnost da tunel jos nije bio gotov. Sa druge strane, tih dana je jako puno vojske izlazilo iz grada kao pojacanje na Igman, da ne grijesimo duse, provjeri ti malo datume i tok dogadjaja. U to vrijeme je zaista bio haos i nikome niti je padalo na pamet da "gura" robu ili bilo sta drugo kroz tunel DB. Ja sam u dva navrata presao preko piste umjesto kroz tunel, jednom smo izlazili iz grada i platili prijevoz transporterom, nas pet pod punom ratnom spremom, sa pancirima, pancirnim sljemovima i kabastim mts-om, ne zna se ko je visociji i krakatiji a u kratkom vremenskom razdoblju vise puta po zadatku prolazili kroz tunel i dopizdilo nam vise gledati svjetlice kada opalimo glavom u ram te ti mi u zamjenu za automatski pistolj i dva noza ugovorimo "taxi". Prije toga smo na par dana vracajuci se sa terena nas dvojica dali raji puske, sljemove i pancire da nam provuku kroz tunel na kolicima sa ranjenicima a mi se zadali u sprint preko piste.
Ja sto se navih...
Ne tacno da je "jako puno" vojske izlazilo. Ovim u gradu se manje vise "jbl", dok cetnici nisu dosli haman na Babin do. Da napomenem da je Trnovo palo 11.jula, a prve ozbiljnije formacije iz Sarajeva su izasle tek zadnjih 2 dana mjeseca jula, ako grijesim ipravite me slobodno. Da dodam na su na Babinom dolu (Bjelasnica), bile nekakve elitne jednice ili sta li, kojim nije palo napamet da se okane sverca i otimacine i stan u pred cetnike.
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#534 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by smurf »

Mi smo izasli gore sa razlicitim informacijama, iz mog bataljona smo upuceni gore u civilnoj odjeci na obuku sa novim protivoklopima, nekom drugom bataljonu je receno nesto drugo i ... vec sam opisao na temi taj put.
Naredna ekipa koja je izasla vec nije mogla prici Bjelasnici jer smo je izgubili... Potiskivani smo tada po Igmanu, rasulo, haos... I u pravu si, tih dana u julu nije puno vojske izaslo, malo sam zabrzao...
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#535 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _Reds_ »

smurf wrote:Mi smo izasli gore sa razlicitim informacijama, iz mog bataljona smo upuceni gore u civilnoj odjeci na obuku sa novim protivoklopima, nekom drugom bataljonu je receno nesto drugo i ... vec sam opisao na temi taj put.
Naredna ekipa koja je izasla vec nije mogla prici Bjelasnici jer smo je izgubili... Potiskivani smo tada po Igmanu, rasulo, haos... I u pravu si, tih dana u julu nije puno vojske izaslo, malo sam zabrzao...
I postavljanje se pitanje zasto nisu izasli ranije ?? neka mi halale svi, ali meni je ova operacija "Lukavac '93" (tj. pokusaj zaustavljanja ove ofanzive) itekako uvijek mirsala na izdaju od pojednih krugova u gradu.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#536 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Nekako s proljeća »

Jeste jednim dijelom, jer su kancelarijski pacovi imali želju da se desi međunarodna vojna intervencija. Ali sleti na sarajevski aerodrom Fransoa Miteran i ...pa da je tako strašno, ne bi predsjednik jedne Francuske rizikovao svoj život...

Nemoj se bolan tom hranom hraniti, od nje se može oboliti...

Samo fajt i rezultati, ma kakvi da su.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#537 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Hadzi Lojo »

Proskok, Debelo Brdo, sve je palo i tek se linija na Malom Polju uspostavila usred ravnog Igmana. Sto niko ne kaze da su Focaci bili zavaljeni, za obracun sa Jukom i njegovima su dali i da se tenk upotrijebi a vamo kao nije bilo vojske i oruzja. Ma dobro je ovaj narod prezivio uopste kakve su nas labrnje vodile.
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#538 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by smurf »

Vec opisano Hadzi Lojo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#539 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Nekako s proljeća »

Hadzi Lojo wrote:Proskok, Debelo Brdo, sve je palo i tek se linija na Malom Polju uspostavila usred ravnog Igmana. Sto niko ne kaze da su Focaci bili zavaljeni, za obracun sa Jukom i njegovima su dali i da se tenk upotrijebi a vamo kao nije bilo vojske i oruzja. Ma dobro je ovaj narod prezivio uopste kakve su nas labrnje vodile.
Isti je Prazina napao uz upotrebu samohotke ,IKM-o vojske i države čiji je bio vojnik. Doduše, već tada je gravitirao ''malo južnije''...
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#540 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by matematicar_teski »

najbolji ratnici su bili bijeda iz foce,visegrada,gorazda,a ovi specijalci, lisice,klinci palci,obicne zabokrecine !
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#541 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _Reds_ »

Proskok i okolina juče:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#542 Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by PM72 »

IZBRISANO
Last edited by PM72 on 20/06/2012 21:16, edited 2 times in total.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#543 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by amko76 »

Ne znam zašto se čudiš, ako si bio ovdje kao što kažeš vidio si i gorih stvari. Ja sam cijeli rat gledao pojedine ''heroje'' po kafanama po Titovoj i Vase Miskina, dok sam ja sa ostalom boranijom trebao zaginuti na Treskavici.

Jedan je i dan danas šerif u Titovoj, i neće u penziju dok ga puškom ne natjeraš.

Meni je samo žao momaka koji su poginuli uzalud.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#544 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by PM72 »

IZBRISANO
Last edited by PM72 on 20/06/2012 21:17, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#545 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by PM72 »

IZBRISANO
Last edited by PM72 on 20/06/2012 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#546 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by Repetitor »

Ma frajer je krelac pravi.Vazda neke nebulozne izjave daje u Rambo stilu.
Čitao sam mu knjigu,i jos je meni gore bilo kad sam pročitao tamo da je Dobrinju odbranio petardama :lol: :lol:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#547 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

Je li Kerim objavio u toj knjizi zaplijenjene planove JNA po kojim bi Sarajevo trebalo pasti za sedam dana, a cijela BiH za 14 dana? U filmu ''Bosna ili smrt'' govori kako je on do tih planova došao...Gdje su ti papiri?
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#548 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by Zlajs »

citao sam tu knjigu i jos par slicnih. mozda se varam al cini mi se da je njegova ideja bila i tunel ispod piste :-)
ja sam se ismijo kad sam procitao neke doktorove lazi koje si gore naveo :lol:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#549 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Sarajmen wrote:Pljuvanje, disciplina koje nema na Olimpijskim igrama. Ali je itekako ima u jednom olimpijskom gradu...

Pozdrav domovini !?
Slazes se sa doktorom da je na Mojmilu bilo 45 tenkova?
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#550 Re: Kerim Lučarević i njegova knjiga o borbama u Sarajevu

Post by Repetitor »

Sarajmen wrote:Forma i suština, studiraj još malo...
Ne znam sto te toliko dojmilo ako se svi slazemo da je taj Kerim Lucarevic obicni supljator i ublehaš?

Eto ja bih volio onako jaranski da,nam objasnis konkretno njegove zasluge u odbrani bilo kojeg dijela grada Sarajeva,a Dobrinje pogotovo.

A ja ću onda tebi ako treba pisati o njegovim i njemu u Dobrinji...i to konkretno i argumentovano :)

pozz
Post Reply