Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#51 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by exliberal »

U isto vrijeme kad je bio okrsaj na igmanu srbi su poklopili i uzeli golo brdo na zuci ako me sjecanje nevara....kasnije sam citao da je to uradjeno da bi se zavezale jedinice u Sarajevu jer je postojala mogucnost da cijela zuc padne...
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#52 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by drndalo »

@don01

Ako si dobro citao, ja sam rekao da je u startu u SA bilo i do 35% onih koji nisu muslimani, dakle, ne samo Srba... Bilo je tu dosta i "ostalih" koji se nisu bas dobro snalazili u tim prebrojavanjima krvnih zrnaca i koji su zbog toga kasnije imali i problema u toj vojsci, iako su imali po 2-3 godine staza u toj uniformi, neki i ranjavani, ali su sa bezbjednjacima imali posla jer su se drugacije zvali, i imali "muda" da ukazu na sranja koja se desavaju...

Ja imam i 7 dana vojnickog pritvora zbog odbijanja naredjenja krkanu komandircicu, koji je od cigareta iz sljedovanja onih koji su bili na bolovanju svaki dan rucao cevape na Al. polju kod "Brajlovica", a mi udarali najcesce po glat-rizi... Koliko je bio dobar covjek govori cinjenica da su ga nakon rata vlastita zena i sin zboli nozem namrtvo... Toliko o kadrovima nakon Delicevsko-SDA ustrojavanja Armije... To nije bilo jal po babu, jal po stricevima, nego i po babu, i po stricevima...

Dozvoljavam da je tvoje vidjenje nekih stvari drugacije, ali dozvoli da i ja znam neke ljude koji su sa mnom grijali i prdili u iste deke >3 godine...

Kao sto i ja i ti znamo, jako smo uspjesno deblokirali Sarajevo, i ja iznutra, i ti izvana... Zato ove godine slavimo uspjeh 15-godisnice deblokade... Koji ono broj ? Aha, 278, jubilarne...

Te price o Arapima slobodno okaci macku o rep, poginulo ih je mozda par stotina sve skupa, a ostali su kao politicki komesari radili druge stvari... Toliko mrtvih je imala samo moja brigada kad je 92-93 orilo-gorilo na pravcu, Otes-Azici-Stup-Ilidza... Tu ih jako malo znam koji nisu iz grada bili, barem sa privremenim boravkom, studenti itd... Dakle ljudi koji su bili u SA... Tako da mi moje bitke ti nemoj prepricavati, kao sto ni ja tebi necu tvoje... Ja postujem svakoga ko je bar noc proveo u rovu, bajti, transeju, na strazi, i one koji su dali zivot za deblokadu No.1 izvana, ali nemoj se zavaravati da ih je manje izginulo u raznim "organizovanim" Sehitlucima i "iznutra"... Voljeli smo pjevati pjesmu "Zavaljeni, zavaljeni...", ali nismo bili zavaljeni u fotelje, nego u silne akcije "nigdje"... Od tih 82.000 Bosnjaka u Armiji (Koje je Alija preveo iz Muslimana tek pred kraj rata, iako je Zulfikarpasic to ime gurao od '90, a isti to nije dao...) u Prvom korpusu, 30.000 ima pravo da se nazove vojnik, ostali su skupljali cigare...

O Hiljadama km2 u Krajini bi bilo posteno da naglasis da je veci dio toga uzet kada su HV nakon Oluje nagrnuli od Knina i od Glamoca... Tek nakon toga su ljudi koji su herojski odbranili Bihac mogli preci u ofanzivu... Do tada su se borili za goli zivot... I zao ta odsudna odbrana i jeste bila tako zestoka, jer se nije imalo gdje pobjeci... I ja sam ucestvovao u oslobadjanju nekih teritorija oko Olova, i znam da se kopalo kilometrima, sedmicama i mjesecima, da bi se pomjerila linija naprijed, naustrb nicije zemlje, i onda cujem na radiju:"Oslobodjena 3km2 teritorije, hrabrim naporima, bla, bla, bla... Da smo slusali i sabirali sve teritorije koje su svi u ratu oslobodili, sabrali bi teritoriju velicine Njemacke, sadasnje, dakle Zapadna + Istocna...

Rasim Delic je bio sposoban, islo je sve bolje...? Pa naravno da je islo nabolje, kad su Srbi imali sve manje municije, oruzja, ljudstva, a mi sve vise, i pored provizije koju je uzimao HVO za prolaz nama... I moja mater da je bila komandant, islo bi joj bolje '95, nego '93... Prve postene granate za svoju haubicu nakon zarobljenih ostataka JNA sam vidio u ljeto '95... Prije se znalo desiti da nam za puske dodje municija 7.62, samo je neki kreten iz SDA ministarstva za nabavke zaboravio da provjeri ima li jos koji takav kalibar, pa smo dobili NATO 7.62x51 za nase kalasnjikove 7.62x39...

Ti si taj koji pljuje na sve moje kolege koji trunu pod zemljom, jer su bili na strani "koja nije ista kao ona tamo" a ti se upinjes dokazati da jeste... I sta sad ? Da svi sa tekbirom na usnama jurnemo u juris, gdje ? Na Evropu ? Pa i u Tursku tako da krenemo jebali bi nam znanje... A Afganista mi je malo predaleko, i prepustinjsko da bi me interesovalo...
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#53 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by neki »

nekad davno sam slusao od sudionika borbi na igmanu dogadjaje koji su se desavali u ljeto '93. pricao je da su prilikom povlacenja nasi zapalili sve hotele na bjelasnici i igmanu da ne bi pali u cetnicke ruke kao i unistili sve zicare i predajnik na bjelasnici.
Da li je ovo stvarno tacno?
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#54 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

zna li neko gdje se ima kupiti ona nova knjiga o cedi domuzu, mislim da se zove grom u njedrima igmana ili tako nesto?

meni neko rece da se i danas neke od zicara kao i ski masinerije sa igmana i bjelasnice mogu vidjeti u funkciji na jahorini.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#55 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by exliberal »

neki wrote:nekad davno sam slusao od sudionika borbi na igmanu dogadjaje koji su se desavali u ljeto '93. pricao je da su prilikom povlacenja nasi zapalili sve hotele na bjelasnici i igmanu da ne bi pali u cetnicke ruke kao i unistili sve zicare i predajnik na bjelasnici.
Da li je ovo stvarno tacno?

Moj dobri kolega mi je ispricao da je njegova jedinica zapalila hotel igman jer je bio pun uniformi i ostale opreme koju nisu stigli da izvuku pa da nebi pala srbima u ruke zapali su hotel.
Toranj je podigao mladic u vazduh, sjecam se ko jucer gledam bjelasnicu i samo vidis pecurka se dize gdje je bio vojni toranj .......onaj drugi se nakrivio.
ismb
Posts: 127
Joined: 04/05/2010 18:31
Location: dmsa

#56 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ismb »

don01 wrote:Znaci ovo su cinjenice druze,2/3 Ozrena,3000km2 krajine,Vlasic,Prenj,Vozuca,D. Vakuf....sve su to mjesta koja su oslobodili bosnjaci muslimani sa tekbirom na usnama,a sta su te tvoje nemuslimanske snage oslobodile,pokazi mi molim te.....

Deblokada Sarajeva 1992.,znas li koliko je brace iz 7. muslimanske dalo zivote,koliko je arapa izginulo kod Ilijasa da bi mamlaz kao sto si ti mogao na sve to pljunuti....
Lažeš (1 bold), lažeš (2 bold), lažeš (3 bold)

Ima li iko po tvojoj priči mimo Selefija (Bošnjaci nisu išli "s tekbirom", nego za Bosnu i Hercegovinu) da se borio za BiH? Sram te bilo...

EOD
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#57 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

ismb wrote:
don01 wrote:Znaci ovo su cinjenice druze,2/3 Ozrena,3000km2 krajine,Vlasic,Prenj,Vozuca,D. Vakuf....sve su to mjesta koja su oslobodili bosnjaci muslimani sa tekbirom na usnama,a sta su te tvoje nemuslimanske snage oslobodile,pokazi mi molim te.....

Deblokada Sarajeva 1992.,znas li koliko je brace iz 7. muslimanske dalo zivote,koliko je arapa izginulo kod Ilijasa da bi mamlaz kao sto si ti mogao na sve to pljunuti....
Lažeš (1 bold), lažeš (2 bold), lažeš (3 bold)

Ima li iko po tvojoj priči mimo Selefija (Bošnjaci nisu išli "s tekbirom", nego za Bosnu i Hercegovinu) da se borio za BiH? Sram te bilo...

EOD
http://www.youtube.com/watch?v=EJLf3clEozE
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#58 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

drndalo wrote:@don01

Ako si dobro citao, ja sam rekao da je u startu u SA bilo i do 35% onih koji nisu muslimani, dakle, ne samo Srba... Bilo je tu dosta i "ostalih" koji se nisu bas dobro snalazili u tim prebrojavanjima krvnih zrnaca i koji su zbog toga kasnije imali i problema u toj vojsci, iako su imali po 2-3 godine staza u toj uniformi, neki i ranjavani, ali su sa bezbjednjacima imali posla jer su se drugacije zvali, i imali "muda" da ukazu na sranja koja se desavaju...

Ja imam i 7 dana vojnickog pritvora zbog odbijanja naredjenja krkanu komandircicu, koji je od cigareta iz sljedovanja onih koji su bili na bolovanju svaki dan rucao cevape na Al. polju kod "Brajlovica", a mi udarali najcesce po glat-rizi... Koliko je bio dobar covjek govori cinjenica da su ga nakon rata vlastita zena i sin zboli nozem namrtvo... Toliko o kadrovima nakon Delicevsko-SDA ustrojavanja Armije... To nije bilo jal po babu, jal po stricevima, nego i po babu, i po stricevima...

Dozvoljavam da je tvoje vidjenje nekih stvari drugacije, ali dozvoli da i ja znam neke ljude koji su sa mnom grijali i prdili u iste deke >3 godine...

Kao sto i ja i ti znamo, jako smo uspjesno deblokirali Sarajevo, i ja iznutra, i ti izvana... Zato ove godine slavimo uspjeh 15-godisnice deblokade... Koji ono broj ? Aha, 278, jubilarne...

Te price o Arapima slobodno okaci macku o rep, poginulo ih je mozda par stotina sve skupa, a ostali su kao politicki komesari radili druge stvari... Toliko mrtvih je imala samo moja brigada kad je 92-93 orilo-gorilo na pravcu, Otes-Azici-Stup-Ilidza... Tu ih jako malo znam koji nisu iz grada bili, barem sa privremenim boravkom, studenti itd... Dakle ljudi koji su bili u SA... Tako da mi moje bitke ti nemoj prepricavati, kao sto ni ja tebi necu tvoje... Ja postujem svakoga ko je bar noc proveo u rovu, bajti, transeju, na strazi, i one koji su dali zivot za deblokadu No.1 izvana, ali nemoj se zavaravati da ih je manje izginulo u raznim "organizovanim" Sehitlucima i "iznutra"... Voljeli smo pjevati pjesmu "Zavaljeni, zavaljeni...", ali nismo bili zavaljeni u fotelje, nego u silne akcije "nigdje"... Od tih 82.000 Bosnjaka u Armiji (Koje je Alija preveo iz Muslimana tek pred kraj rata, iako je Zulfikarpasic to ime gurao od '90, a isti to nije dao...) u Prvom korpusu, 30.000 ima pravo da se nazove vojnik, ostali su skupljali cigare...

O Hiljadama km2 u Krajini bi bilo posteno da naglasis da je veci dio toga uzet kada su HV nakon Oluje nagrnuli od Knina i od Glamoca... Tek nakon toga su ljudi koji su herojski odbranili Bihac mogli preci u ofanzivu... Do tada su se borili za goli zivot... I zao ta odsudna odbrana i jeste bila tako zestoka, jer se nije imalo gdje pobjeci... I ja sam ucestvovao u oslobadjanju nekih teritorija oko Olova, i znam da se kopalo kilometrima, sedmicama i mjesecima, da bi se pomjerila linija naprijed, naustrb nicije zemlje, i onda cujem na radiju:"Oslobodjena 3km2 teritorije, hrabrim naporima, bla, bla, bla... Da smo slusali i sabirali sve teritorije koje su svi u ratu oslobodili, sabrali bi teritoriju velicine Njemacke, sadasnje, dakle Zapadna + Istocna...

Rasim Delic je bio sposoban, islo je sve bolje...? Pa naravno da je islo nabolje, kad su Srbi imali sve manje municije, oruzja, ljudstva, a mi sve vise, i pored provizije koju je uzimao HVO za prolaz nama... I moja mater da je bila komandant, islo bi joj bolje '95, nego '93... Prve postene granate za svoju haubicu nakon zarobljenih ostataka JNA sam vidio u ljeto '95... Prije se znalo desiti da nam za puske dodje municija 7.62, samo je neki kreten iz SDA ministarstva za nabavke zaboravio da provjeri ima li jos koji takav kalibar, pa smo dobili NATO 7.62x51 za nase kalasnjikove 7.62x39...

Ti si taj koji pljuje na sve moje kolege koji trunu pod zemljom, jer su bili na strani "koja nije ista kao ona tamo" a ti se upinjes dokazati da jeste... I sta sad ? Da svi sa tekbirom na usnama jurnemo u juris, gdje ? Na Evropu ? Pa i u Tursku tako da krenemo jebali bi nam znanje... A Afganista mi je malo predaleko, i prepustinjsko da bi me interesovalo...
Ok dosta realan post,slazem se u dosta stvari samo mi smeta ovo ciljano omalovazavanje bosnjaka,brate ako cemo realno budimo do kraja realni,evo statistika za 1. korpus

http://--- NO LINKS ---/index.php ... armije-bih

Nije mi bila namjera da te povrijedim ili bilo koga drugog..... ;-)
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#59 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Jazz_Junkie »

Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#60 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _majevica_ »

Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Nisam sve ispratio al....stranaca mudzahida nije bilo vise od 1% u ABiH.Grubo receno od 200 000 vojih knjizica na
kraju rata nije bilo vise od 2000 stranaca...to je to....
Sto se tice gotovo svakog bosnjaka u ABiH vjerovatno je svaki u sebi ponekad se prisjetio koje molitve....e sada
ako je i taj bosnjak mudzahid kao stranci...onda je vjerovatno preko 90% takvih bilo u ABiH.To je stvar ubjedjenja
kako prestaviti sliku uopste o ABiH i o Bosnjacima...
Znaci treba postaviti dijagnozu na stvarnom stanju....a ne koristiti kako kome pase....znaci da se jedni velicaju
a drugi umanjuju...Obje grupe gledati u ratu sa jednim ciljem..opstanka cjelovite BiH i Bosnjaka.A sve poslije rata
uporedjivati te dvije grupe a sa drugim ciljevima je samo dnevno politicka aktuelnost i kupljenje nekih pojena za sve
razlicite stranke i dnevno politicke ciljeve...
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#61 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Dobro drug kako ti kazes....

Naravno da sam ponosan na islamizaciju,ma da ne samo Travnik vec i Bugojno,Konjic,Jablanica,92 posto N. Travnika,Vares,D. Vakuf,Kakanj,Zenica,Vlasic,Vozuca,2/3 Ozrena itd itd....

dzaba ti drug,mudzahedini 7. i 17. su spasili grad od blokade,a to sto vama komunjarama smeta,pa neka smeta,vi ste nebitan faktor u ovoj drzavi :-D
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#62 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

_majevica_ wrote:
Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Nisam sve ispratio al....stranaca mudzahida nije bilo vise od 1% u ABiH.Grubo receno od 200 000 vojih knjizica na
kraju rata nije bilo vise od 2000 stranaca...to je to....
Sto se tice gotovo svakog bosnjaka u ABiH vjerovatno je svaki u sebi ponekad se prisjetio koje molitve....e sada
ako je i taj bosnjak mudzahid kao stranci...onda je vjerovatno preko 90% takvih bilo u ABiH.To je stvar ubjedjenja
kako prestaviti sliku uopste o ABiH i o Bosnjacima...
Znaci treba postaviti dijagnozu na stvarnom stanju....a ne koristiti kako kome pase....znaci da se jedni velicaju
a drugi umanjuju...Obje grupe gledati u ratu sa jednim ciljem..opstanka cjelovite BiH i Bosnjaka.A sve poslije rata
uporedjivati te dvije grupe a sa drugim ciljevima je samo dnevno politicka aktuelnost i kupljenje nekih pojena za sve
razlicite stranke i dnevno politicke ciljeve...
Ma stranaca je bilo i manje u armiji,kazem ponovo treba biti realan,bosnjaci muslimani su izborili slobodu kakvu takvu kao sto imamo,ne nemuslimani u armiji,i ne sekularne komunjare.....

Naravno slazem se s tobom da svako uzima sliku onakvu kako hoce predstaviti,ali stvar je onog sto se u sustini desilo,srbi to svi stavljaju pod jedan kos,ali ne moze se covjek nazivati mudzahidom a otici pijan na liniju,to jednostavno ne ide....

Po nekom mom sudu ja najvise prihvatam 505. i rahmetli Izeta Nanica kao uzor bosnjacima,naravno umjeren je brat bio a nimalo extreman.....
User avatar
Cyrax
Posts: 2533
Joined: 13/06/2009 19:47
Location: Najveći bludnik grada Cikaga.

#63 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Cyrax »

don01 wrote:
Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Dobro drug kako ti kazes....

Naravno da sam ponosan na islamizaciju,ma da ne samo Travnik vec i Bugojno,Konjic,Jablanica,92 posto N. Travnika,Vares,D. Vakuf,Kakanj,Zenica,Vlasic,Vozuca,2/3 Ozrena itd itd....

dzaba ti drug,mudzahedini 7. i 17. su spasili grad od blokade,a to sto vama komunjarama smeta,pa neka smeta,vi ste nebitan faktor u ovoj drzavi :-D
Fuj :) .Bas zbog takvih kao ti ova drzava je ovakva kakva jeste.Jadna i bijedna.Te "komunjare" i nemuslimani su davali svoje zivote za ovaj grad i ovu drzavu.Prije svega ovaj grad su odbranili LJUDI pa tek onda Bosnjaci,Hrvati,Srbi itd ali opet indijancu kao sto si ti ne vrijedi objasnjavati .Sto se mene tice razlike izmedju tebe i onih hvo crnokosuljasa i raznoraznih orlova,tigrova nema.Ista ste...znas vec sta ;-)
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#64 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Shoshana »

POlako, momci, hladnih glava... Politika je gore, kod Zooma pa bujrum...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#65 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Meni stari kaze (4mbr) da se znali desiti da nashu liniju samo Srbi cuvaju, pa je to kao bila smijesna situacija na liniji pravo. A isto tako mi kaze kako se uzasno osjecao kad su maltene prekonoci komadanti postali muslimani i odjednom se tekbiralo, provjeravalo se ko klanja i slicno. Kaze stari da mu je pravo neugodno bilo zbog njegovih prijatelja koji nisu bili Muslimani, a od prvog do posljednjeg dana su sa njim u rovu bili

Naravno na kraju posteni ljudi nishta maltene nisu dobili, a fikro i razni fikrici vile izgradili :( :-) :x
doe.johndoe
Posts: 100
Joined: 18/12/2008 00:39

#66 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by doe.johndoe »

don01 wrote:
_majevica_ wrote:
Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Nisam sve ispratio al....stranaca mudzahida nije bilo vise od 1% u ABiH.Grubo receno od 200 000 vojih knjizica na
kraju rata nije bilo vise od 2000 stranaca...to je to....
Sto se tice gotovo svakog bosnjaka u ABiH vjerovatno je svaki u sebi ponekad se prisjetio koje molitve....e sada
ako je i taj bosnjak mudzahid kao stranci...onda je vjerovatno preko 90% takvih bilo u ABiH.To je stvar ubjedjenja
kako prestaviti sliku uopste o ABiH i o Bosnjacima...
Znaci treba postaviti dijagnozu na stvarnom stanju....a ne koristiti kako kome pase....znaci da se jedni velicaju
a drugi umanjuju...Obje grupe gledati u ratu sa jednim ciljem..opstanka cjelovite BiH i Bosnjaka.A sve poslije rata
uporedjivati te dvije grupe a sa drugim ciljevima je samo dnevno politicka aktuelnost i kupljenje nekih pojena za sve
razlicite stranke i dnevno politicke ciljeve...
Ma stranaca je bilo i manje u armiji,kazem ponovo treba biti realan,bosnjaci muslimani su izborili slobodu kakvu takvu kao sto imamo,ne nemuslimani u armiji,i ne sekularne komunjare.....

Naravno slazem se s tobom da svako uzima sliku onakvu kako hoce predstaviti,ali stvar je onog sto se u sustini desilo,srbi to svi stavljaju pod jedan kos,ali ne moze se covjek nazivati mudzahidom a otici pijan na liniju,to jednostavno ne ide....

Po nekom mom sudu ja najvise prihvatam 505. i rahmetli Izeta Nanica kao uzor bosnjacima,naravno umjeren je brat bio a nimalo extreman.....
don01 neznam iz koje si ti vukojebine i koje su tvoje traume prilikom odrastanja ali znam jednu stvar recimo prva slavna nekad zvana velesiscko -pofalicka brigada je odbranila velesice i pofalice , uzela zuc kad je to bilo nemoguce pa onda odbranila to isto brdo od svih napada-nebi da sudim ali to brdo je za sarajevo bilo 10000X vaznije od vukojebine zvane vozuca i slicnih...e sad poenta ..moj stari nije musliman a bio je komandir cete koja se prva popela na kotu 850....i jos nesto vezano za tu brigadu.....jesu li ubili i jednog zarobljenog cetnika..o civilima da ne pricam....oni su bili i ostali ponos sarajeva...svaka cast forumasima koji su ucestvovali u stvarnim bitkama i sad su ovde da kazu kako je bilo ...respect
nsu
Posts: 36
Joined: 09/01/2010 01:09

#67 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by nsu »

1993 godine bio sam mlad da bih bio pripadnik ARBiH, ali se ipak dobro sjećam dramatičnih izvještaja na radiju i priča raje koja je bila na Igmanu i Bjelašnici. Zaista, jedino veliko HVALA svim pripadnicima Armije koji su iznijeli tu i sve ostale bitke i tako spasili Sarajevo i BiH.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#68 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by cyprus »

don01 wrote:
Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Dobro drug kako ti kazes....

Naravno da sam ponosan na islamizaciju,ma da ne samo Travnik vec i Bugojno,Konjic,Jablanica,92 posto N. Travnika,Vares,D. Vakuf,Kakanj,Zenica,Vlasic,Vozuca,2/3 Ozrena itd itd....

dzaba ti drug,mudzahedini 7. i 17. su spasili grad od blokade,a to sto vama komunjarama smeta,pa neka smeta,vi ste nebitan faktor u ovoj drzavi :-D
Inače? Kako napreduje front oko Kandahara? :D
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#69 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by BiH-x »

_majevica_ wrote:Nisam sve ispratio al....stranaca mudzahida nije bilo vise od 1% u ABiH.Grubo receno od 200 000 vojih knjizica na
kraju rata nije bilo vise od 2000 stranaca...to je to....
Sto se tice gotovo svakog bosnjaka u ABiH vjerovatno je svaki u sebi ponekad se prisjetio koje molitve....e sada
ako je i taj bosnjak mudzahid kao stranci...onda je vjerovatno preko 90% takvih bilo u ABiH.To je stvar ubjedjenja
kako prestaviti sliku uopste o ABiH i o Bosnjacima...
Znaci treba postaviti dijagnozu na stvarnom stanju....a ne koristiti kako kome pase....znaci da se jedni velicaju
a drugi umanjuju...Obje grupe gledati u ratu sa jednim ciljem..opstanka cjelovite BiH i Bosnjaka.A sve poslije rata
uporedjivati te dvije grupe a sa drugim ciljevima je samo dnevno politicka aktuelnost i kupljenje nekih pojena za sve
razlicite stranke i dnevno politicke ciljeve...
:thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#70 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by drndalo »

don01 wrote:brate ako cemo realno budimo do kraja realni,evo statistika za 1. korpus

http://--- NO LINKS ---/index.php ... armije-bih

Nije mi bila namjera da te povrijedim ili bilo koga drugog..... ;-)
Gledaj, ne znam zasto bi neka statistika neke "bosnahistorija" stranice o kojoj ne znam nista, kao ni npr. Wikipedije, na kojoj svako moze dopisati nesto bila puno relevantnija od onoga sto ja kazem iz prve ruke...? Pretezno se ogranicavam na Sarajevo, jer sam (srecom ili nesrecom, kako se uzme) vecinu rata proveo "unutra", sa par mjesecnih tura na relaciji Vares-Olovo "izvana"...

Statistika ti je inace jedna jako lijepa "nauka", mozes je uvijek citati onako kako tebi odgovara... Uzecu ti primjer sa tvoje stranice, kako to da je od samo 1.3% boraca Srba i 1. Korpusu 1993 god. na kraju te godine, od svih poginulih 1. Korpusa, Srba boraca bilo 3.82% ??? Po tome ispada da je Srba u 1. Korpusu ginulo 3x vise u odnosu na njihov broj u totalnoj populaciji ? Sad bi mogli siroko "isplesti" zasto je to tako bilo, a "SRNA" bi sigurno imala svoje vidjenje te statistike... Naravno da ovi bojevi posto su dosta mali, mogu biti smatrani i statistickom greskom, mogu biti i posljedica toga da se u ratu na "ovoj" strani nije bilo prijatno zvati Srbinom, pa su se ljudi izjasnjavali drugacije... Moze biti i da JE STATISTIKA 1. KORPUSA PRILAGODJENA PO SDA VOLJI, da bi se postiglo nesto sto su oni mislili da je ISPRAVNA ISTINA... Opet jedan primjer, moj... 1992 sam se u jedinici izjasnjavao kao Bosanac ! Licno poznajem 50-ak takvih ljudi, od kojih mi je 20 njih bilo u ceti... Svi smo iste generacije, iz istog velikog naselja, iz slicnih skola... Po ovome Bosanac, trebali smo biti pod ovim: Ostali... Dakle od svih 460 OSTALIH, u okruzenom Sarajevu, u 1. Korpusu po ovoj tvojoj statistici, ja sa svojih 50 koje licno poznajem, ispada da poznajem 10% svih OSTALIH u Sarajevu, koji je prilicno velik grad bio, cak i 1992...

Po tom mom poznavanju 10% OSTALIH, bilo bi logicno da licno poznajem i Bosnjake, Srbe, Hrvate u slicnom procentu... Pa posto ih je u okruzenom Sarajevu zajedno bilo 26980 kom., ja bih trebao licno poznavati 2698 ljudi... Jebi ga, ne znam toliko ljudi licno ni dan danas, a ne racunam one koje znam samo iz "Avaza"...

Statistika je cudo...
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#71 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by jutarnji »

Jazz_Junkie wrote: Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske.
Imas li ti neku informaciju o onima koji su otjerani, ko, sta, koliko, kada?
Jazz_Junkie wrote:Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu.
Opet, ko je ociscen i kada? Kad si vec pomenuo, nije "slavni" vec SLAVNI, i nije 3., nego 7.
:)
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#72 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

Cyrax wrote:
don01 wrote:
Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Dobro drug kako ti kazes....

Naravno da sam ponosan na islamizaciju,ma da ne samo Travnik vec i Bugojno,Konjic,Jablanica,92 posto N. Travnika,Vares,D. Vakuf,Kakanj,Zenica,Vlasic,Vozuca,2/3 Ozrena itd itd....

dzaba ti drug,mudzahedini 7. i 17. su spasili grad od blokade,a to sto vama komunjarama smeta,pa neka smeta,vi ste nebitan faktor u ovoj drzavi :-D
Fuj :) .Bas zbog takvih kao ti ova drzava je ovakva kakva jeste.Jadna i bijedna.Te "komunjare" i nemuslimani su davali svoje zivote za ovaj grad i ovu drzavu.Prije svega ovaj grad su odbranili LJUDI pa tek onda Bosnjaci,Hrvati,Srbi itd ali opet indijancu kao sto si ti ne vrijedi objasnjavati .Sto se mene tice razlike izmedju tebe i onih hvo crnokosuljasa i raznoraznih orlova,tigrova nema.Ista ste...znas vec sta ;-)
Boga mi i meni isto,ha cetnici,komunjare,ustase,ateisti svi ste vi u pet deka sto bi se reklo,inace kako je sdp-u na vlasti :lol:
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#73 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

doe.johndoe wrote:
don01 wrote:
Jazz_Junkie wrote:Nije tesko zakljuciti da ti linije vidio nisi, don01. Nitko nije omalovazavao Bosnjake nego se ti ponosis na islamizaciju iste te Armije BiH u kojoj se borio drndalo. Covjek je fino opisao karakter vojske na pocetku rata. Nije Sarajevo Travnik gdje ste tekbirali i tjerali i ono malo nemuslimana iz vojske. Cistki je bilo cak u 2. korpusu, a kako je tek bilo tamo u tom "slavnom" 3. korpusu. Ispast ce jos da su Sarajlije sjedile u kaficima, a mudzahedini im oslobadjali grad. Kao sto sam vec rekao, nikada ti linije vidio nisi.
Nisam sve ispratio al....stranaca mudzahida nije bilo vise od 1% u ABiH.Grubo receno od 200 000 vojih knjizica na
kraju rata nije bilo vise od 2000 stranaca...to je to....
Sto se tice gotovo svakog bosnjaka u ABiH vjerovatno je svaki u sebi ponekad se prisjetio koje molitve....e sada
ako je i taj bosnjak mudzahid kao stranci...onda je vjerovatno preko 90% takvih bilo u ABiH.To je stvar ubjedjenja
kako prestaviti sliku uopste o ABiH i o Bosnjacima...
Znaci treba postaviti dijagnozu na stvarnom stanju....a ne koristiti kako kome pase....znaci da se jedni velicaju
a drugi umanjuju...Obje grupe gledati u ratu sa jednim ciljem..opstanka cjelovite BiH i Bosnjaka.A sve poslije rata
uporedjivati te dvije grupe a sa drugim ciljevima je samo dnevno politicka aktuelnost i kupljenje nekih pojena za sve
razlicite stranke i dnevno politicke ciljeve...
Ma stranaca je bilo i manje u armiji,kazem ponovo treba biti realan,bosnjaci muslimani su izborili slobodu kakvu takvu kao sto imamo,ne nemuslimani u armiji,i ne sekularne komunjare.....

Naravno slazem se s tobom da svako uzima sliku onakvu kako hoce predstaviti,ali stvar je onog sto se u sustini desilo,srbi to svi stavljaju pod jedan kos,ali ne moze se covjek nazivati mudzahidom a otici pijan na liniju,to jednostavno ne ide....

Po nekom mom sudu ja najvise prihvatam 505. i rahmetli Izeta Nanica kao uzor bosnjacima,naravno umjeren je brat bio a nimalo extreman.....
don01 neznam iz koje si ti vukojebine i koje su tvoje traume prilikom odrastanja ali znam jednu stvar recimo prva slavna nekad zvana velesiscko -pofalicka brigada je odbranila velesice i pofalice , uzela zuc kad je to bilo nemoguce pa onda odbranila to isto brdo od svih napada-nebi da sudim ali to brdo je za sarajevo bilo 10000X vaznije od vukojebine zvane vozuca i slicnih...e sad poenta ..moj stari nije musliman a bio je komandir cete koja se prva popela na kotu 850....i jos nesto vezano za tu brigadu.....jesu li ubili i jednog zarobljenog cetnika..o civilima da ne pricam....oni su bili i ostali ponos sarajeva...svaka cast forumasima koji su ucestvovali u stvarnim bitkama i sad su ovde da kazu kako je bilo ...respect[/quote]Druze moj moj rodjak se prvi popeo na kotu 850,ako treba na pp cu ti dati ime,on je dakle prvi probo zastavu armiej BiH,jednostavno tvoje misljenje je nebitno u citavoj prici,mislim ipak vi u Sarajevu relano govoreci imali ste najvise oruzja a najmanje ucinka,vidim kako su vam pomogle te komunjare i ti silni ateisti :lol:
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#74 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sa obzirom na... »

Bio sam pred sami rat na u onom hotelu tadasnjeg ZOILA (danasnjeg Sarajevo-osiguranja), cudi me da tako jako firma nije ni do danas obnovila hotel. bio je ekstra.
Jedan forumas spomenu kao jedan od razloga pada dijela Igmana boravak raznih oslobodilaca, Juka, Djedova na Igmanu.pa se sjetih da upitam, da li je neki prethodni medjusobni sukob tih jedinica na Igmanu rezultirao bjegom Juke u HVO Mostar i njegovom sramnom ucestovanju u zauizmanju komande Armije BiH U Mostaru u Vranjici.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#75 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _majevica_ »

sa obzirom na... wrote:Bio sam pred sami rat na u onom hotelu tadasnjeg ZOILA (danasnjeg Sarajevo-osiguranja), cudi me da tako jako firma nije ni do danas obnovila hotel. bio je ekstra.
Jedan forumas spomenu kao jedan od razloga pada dijela Igmana boravak raznih oslobodilaca, Juka, Djedova na Igmanu.pa se sjetih da upitam, da li je neki prethodni medjusobni sukob tih jedinica na Igmanu rezultirao bjegom Juke u HVO Mostar i njegovom sramnom ucestovanju u zauizmanju komande Armije BiH U Mostaru u Vranjici.
Nesto cini mi se da je bilo sukoba izmedju Juke i svojevremeno jednog od komadanata ABiH..izvjesnog cini mi se
pukovnika Karica...i tada je Juka se posvadjao i napao fizicki istog i udaljio se u Mostar...
Post Reply