Prvi korpus ARBiH

Post Reply
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#426 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Alive »

Zna li neko nesto o Fadilu Faku Dzozu?
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#427 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pitar s Kariba »

Trebam te wrote:
VjecitiStudent wrote:
Sarajmen wrote: Pojedinim treba nacrtati , i zadržati pravo rezerve da im ni tada neće biti jasno. Onim koji su bili u to vrijeme i na tom prostoru angažovani, sasvim sigurno je od koristi da povežu stvari, ma gdje se oni nalazili na ''nacrtanom''.

Vi koji minimizirate doprinos Armije BiH u ovoj odbrambenoj operaciji, znajte da to nikada nećete moći da dokažete. Pojedince iz komandne strukture koji su bili angažovani u uvoj obdbrambenoj operaciji, treba podvrgnuti sudu kritike i pozivati na odgovornost. Bez generaliziranja...
Sta treba dokazivati?
Da pad teritorije od Grepka do Malog polja u vremenu od 10.7. do 5.8. i dalje treba zvati pobjedom ili ...?
Ne treba i nije pobjeda vec veliki poraz, i da nije Alija bio u Zenevi cetnici su mogli komotno uci u grad.

A zasto je palo, zna se i zasto, momci dok su branili Rogoj, dva dana prije pada Rogoja (strateski najznacajnije tacke) su zvali u pomoc komandu i glavonje da se posalje oruzje i municija, niko se uopste nije odazvao na te pozive i molbe...komanda je spavala a logistika trgovala i mlatila pare.

Treba iskren biti, gledamna Hayatu neku noc prica Hamzic Selim nekakv komandant u toku tih akcija, covjek nezna da isprica sta je bilo, njegov fond rijeci je 100 u cijeloj prici se vrti oko nekakvih gluposti i prica kako su napravili prvu ratnu dzamiju na Igmanu i ko su zasluzni ljudi za pravljenje dzamije...hej on onakav sa losim ne obrazovanim govorom kako je mogao komandovati vojskom... :dance: :run:

Svasta je bilo na Igmanu, i nije istian da je 7 muslimanska zaustavila proboj cetnika, cista laz, doduse jesu odlicno bili opremljeni, moj rodjak koji mi jepricao desavanja sa Igmana je rekao da su oni u tenama isli malte ne bosi i u farmerkama, a ovako je rekao" kad sma ugledao 7 muslimansku kako je obucena mi mislili dosli americki marinci,[tu su oni 2-3 dana tekbirali i samo se izgubili"...Eto tako je logistika radila, daj jedniam sve a drugi su ostavljali po jedan metak za sebe za nedaj boze...

Igman je sramota, kako Nijaz Durakovic rece u govoru na proslogodisnjoj manifestaciji :mrgreen: :bih:
e jebi ga sad ...
nek je tebi rođak rekao kako su se Sedma (i Sedamnaesta) manekenisale po Igmanu ...
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#428 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by igmanac »

i meni je ovo zasmetalo
al ona i ne misli lose,
sve je to do toga kako je ko vidio svojim ocima
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#429 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

Igmanac jedno je gledati to iz ugla nas prašinara, a drugo iz šire perspektive i kad se sve stavi na papir. Znam đe god smo gore bili povučeni smo nakon prestanka dejstava....e sad jebiga ni sam ne znam šta bi reko :? :-?

PS

Student hvala za onaj blog...al sad mi tek se pojeba sva koncepcija jer vidim da čovjek datira borbe za Trešnjevo brdo u avgust. Sad mi tek nije jasno kad smo se borili za ovu komunikaciju Igman-Lokve (ispod Golog brda), jer bi to trebalo biti u istom periodu, jer je isti rejon. :? :-?

evo link za planinarsku kartu Bjelašnica-Igman...predratna karta i dosta je precizna pa proučite toponime

http://rapidshare.com/files/56943682/ka ... asnice.jpg
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#430 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by VjecitiStudent »

JoseMujica wrote: ...
Student hvala za onaj blog...al sad mi tek se pojeba sva koncepcija jer vidim da čovjek datira borbe za Trešnjevo brdo u avgust. Sad mi tek nije jasno kad smo se borili za ovu komunikaciju Igman-Lokve (ispod Golog brda), jer bi to trebalo biti u istom periodu, jer je isti rejon. :? :-?
...
Da li je moguce da ste branili put Igman - Lokve od napada iz pravca Hadzica?
Ako je to bio slucaj, onda to uopste ne mora biti u istom periodu, jer bitka opisana u Ponorovom blogu se desava na pravcu napada od Velikog - Malog polja.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#431 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

tačnije napadi na ovu komunikaciju su išli iz pravca Golog brda... to je onaj dio ceste koji ide prema Lokvama ispod Golog (mislim da se ovo područje zove Brezovača) , pa Trešnjevog brda ..i oba brda su na ovoj strani Igmana Ilidža-Hadžići....Ova cesta ide iz Hrasnice i glavni dio izlazi na Malo polje kod onog planinarskog doma (mislim Energoinvestovog), a jedna krak se odvaja prije Golog brda i ide ispod njega i izlazi negdje iznad Lokva (to je u suštini prečica) i tu je negdje i Trešnjevo.skini ovu kartu pa pogledaj....moguće da i ja malo preštampavam :-) a mislim da je Trešnjevo napadano iz istog prvca
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#432 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by VjecitiStudent »

JoseMujica wrote:tačnije napadi na ovu komunikaciju su išli iz pravca Golog brda... to je onaj dio ceste koji ide prema Lokvama ispod Golog , pa Trešnjevog brda ..i oba brda su na ovoj strani Igmana Ilidža-Hadžići....Ova cesta ide iz Hrasnice i glavni dio izlazi na Malo polje kod onog planinarskog doma (mislim Energoinvestovog), a jedna krak se odvaja prije Golog brda i ide ispod njega i izlazi negdje iznad Lokva (to je u suštini prečica) i tu je negdje i Trešnjevo.skini ovu kartu pa pogledaj....moguće da i ja malo preštampavam :-) a mislim da je Trešnjevo napadano iz istog prvca
Moram te malo ispraviti: Ratna cesta prema Lokvama ne ide ispod Golog brda, vec se ispod Kabalova, odnosno izmedju Kabalova i Karaule, prema karti koju si postavio, odvaja lijevo od asfaltne ceste prema Hadzicima i onda ide ispod kote 1450 i Prisoja prema Lokvama.
Ako ste branili igmanski put prema Golom brdu to je bio pravac odbrane prema Hadzicima dok se bitka na Tresnjevom brdu, ako dobro procitah Ponorov blog odnosi na pravac prema od Tresnjevog brda prema Malom-Velikom polju.

U tom trenutku je slobodni pojas bio svega par kilometara sirok, i vrlo tesko odrziv na duzi rok.

Vjerujem da Mladic nikad nije prezalio sto tad nije ignorisao tadasnje NATO-ove prijetnje i akcije, koje su, vidjelo se po slicnim dogadjajima oko Gorazda 1994. i poslije oko Bihaca, Sarajeva i Srebrenice bile vrlo neefektivne, zbog famoznog duplog kljuca pri odlucivanju gdje je svaka odluka o bombardovanju morala biti odobrena i od strane NATO-a i UN-a, pa bi u najboljem slucaju stradao tek pokoji tenk.

Sto ce se izmijeniti tek krajem avgusta 1995., ali u potpuno izmijenjenim uslovima, nakon pada sigurnih zona UN-a, Srebrenice i Zepe.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#433 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

sad me zbuni ...evo kopam po netu (problem mi je da nemrem skinuti onu kartu sa rapida) a mislim da je na onoj karti gdje su ucrtane pozicije snaga Trešnjevo brdo je pod brojem 5. (znači linija odbrane je prema Hadžićima a ne prema Malom polju ) i to isto nađoh na jednom blogu gdje kaže " neuspjeha srpskih snaga sa Hadžičke strane da značajnije napreduju (Polom, Trešnjevo brdo)". Bijela kosa je ispod Golog brda ( a tako se nazivao ovaj rejon gdje se odvaja ovaj ogranak ceste koji izlazi iznad Lokvi, znači bliže Hadžićima), a Kabalovo je skoro na Malom polju (tu izlazi ova cesta o kojoj pričamo, odnosno njena glavna ruta izlazi na Kabalovu i tu je onaj planinarski dom Energoinvesta). Po ovome (al opet kad stignem kući skinuću onu kartu da dobro pregledam toponime) Trešnjevo brdo i Golo brdo (odnosno Polom - Bijela kosa-Ajišnik) jesu na Hadžićkom dijelu ratišta i Trešnjevo brdo se moglo jedino napadati iz prvca Hadžića.

A glede Malog polja to i dan danas možeš vidjeti kad sjedneš na ski lift (dvosjed) i penješ se prema gore i sa dvosjeda vidiš u šumi lijevo od skakaonice ostatke naših linija (bunkere).

Cesta je bila ključ ali ima dva ogranka (na ovom dijelu Igmana): 1. glavni izlazi na Kabalovu i spaja na igmanski asfalt (taj prije Brezovače skreće uzbrdo prema Kabalovu); 2. sporedni (kao prečica) ide ispod Golog brda (Polom-Bijela kosa-Ajišnik ) i Trešnjevog i izlazi dosta bliže Lokvama ....mislim da je put za Pazarić kraći za barem sat vremena kad se ide rutom 2.

( ova cesta ide čitavim Igmanom i grana se na više odvojaka)


evo tog bloga i sa njega je(pretpostavljam) izvorno ona karta sa rasporedom naših snaga)
http://kiraethana.wordpress.com/2010/08 ... na-1993-1/

a sudeći po komentarima i tamo ljudi imaju iste nedoumice kao i mi ovdje



PS

pregledao sam kartu dobro nema šanse da su čete napadale Trešnjevo iz pravca Malog polja...samo sa Hadžičke strane...sad gledajući po toponimima planinarske karte naša linija je išla potezom Bijela kosa - Ajišnik, gdje Golo brdo dođe iza njihove linije, a Trešnjevo iza naših linija, jer naša prva linija nije bila na Trešnjevom brdu već ispod njega na Ajišniku. A odvojci ove ceste (nađi na karti Polom pa pogledaj raskršće ucrtano iznad njega) idu s obje strane Trešnjevog brda: jedan preko Ajišnika ( oko kojeg smo se i rokali) a drugi ide iza Trešnjevog i izlazi na Kabalovo.

Na ovoj planinarskoj karti cesta je ucrtana bijelim, dok su ovo crveno planinarske staze
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#434 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

JoseMujica wrote:evo da i ja napišem svoje igmanske doživljaje...pa ću, ako dopustite naknadno pročitati ovih 12 strana

znači ova četnička ofanziva 1993. godine počela je napadom na Rogoj i onda je sve redom padalo, Trnovo, Treskavica, Bjelašnica, sve dok nije došlo do Igmana. Sad ja se više ne sjećam vremenskog redoslijeda, šta se kad dešavalo ali se sjećam fragmenata u kojima sam i sam učestvovao kao pripadnik 4.VMBR.

Moj vod je imao neku sreću da propustimo početak ovih dešavanja jer su nas poslali u srednju Bosnu tamo nekad tokom maja i juna, dok je ostatak moje brigade (pripadnici manevarskog bataljona, odnosno DO-a) već učestvovao u borbama na Treskavici i Bjelašnici.

Uglavnom dok su nas povukli iz SB odmah smo poslani na Igman i išli smo prema rejonu Obješenjaka (to je negdje ispod Crnog Vrha prema kamenolomu). Kada smo došli gore naletili smo na jednu četu Vikićevih specijalaca (bar mislim da su bili Vikićevci) koji su se vraćali s Bjelašnice i uspjeli smo ljude ubjediti da ostanu sa nama jer se nema gdje ići dalje natrag i da tu formiramo neku improviziranu liniju odbrane koja bi uvezala položaje na Crnom Vrhu sa kamenolomom koji je držala moja brigada. Kažem improviziranu jer nismo imali dovoljno ljudstva da pokrijemo taj, poprilično širok prostor a radilo se o nepreglednom šumskom terenu.

Elem napravimo mi tu nekakvu liniju i naš krajnji rov je bio ispod špica brda na čijem vrhu počinje prvi rov specijalne. Sutradan se suočavamo s prvim napadom i pada upravo ovaj naš zadnji rov jer se je jedan delegat ufatio noge. Sad ću ovdje napraviti mali otklon, ako dozvolite, da malo pojasnim ovu situaciju i onda će mnogi shvatiti (ako je neko čitao moje antipatriotske postove) zašto mrzim ložioničare, odnosno likove što trube o patriotizmu i udaraju svakim postom ratne tam-tamove. Lik koji je zdušio je upravo bio jedan od prvaka hrasničke SDA i MOS-a, lik koji je držao nadahnute govore prije i poslije prvih višestranačkih izbora, a hrasničani ga znaju kao komandira samozvane vojne policije na početku rata (iako vojske nismo ni imali) koji se šetkao okolo u starkama, maskirnoj uniformi, zelenoj beretci i naravno rejbankama i glumio velikog ratnika, a jedini posao ove njegove ko fol vojske je bio da pljačkaju napuštene stanove i kuće i izuzimaju auta pod izlikom traženja oružja. Lik je bio i u zatvoru par dana zbog junačke bježanije, a onda su ga oprali, kao nije mu bilo dobro od detonacije. :-) :lol: a jebiga ne valja ni za moral vojske da priznaš da ti je neko pobjego i umalo zavalio skoro sto ljudi.

I da se vratim priči, dok se zapucalo, junačina je digla sidro i ufatila se noge čime je ostavljen prostor neprijatelju tačno na sastavu između dvije jedinice. Ja sam tada ostao sa par ljudi iza četničkih linija i nismo čak ni svjesni bili šta se desilo na našem desnom boku. Tek kasnije, negdje pred veče nas je pronašao jedan naš izviđač i izvukao odatle. Tu smo imali neku ludu sreću.... jer su ipak ovdje bile iskusne jedinice, pa i samo povlačenje nakon proboja linije nije bilo na vrat na nos, već organizirano, tako da su se samo krajevi linije zalomili, povukli 50 metara natrag (ispod ovog brdašceta) gdje je linija ponovo uspostavljena. Sreća je bila da su na našem drugom rovu deknuli par četalja, tako da su i oni izgubili inerciju proboja i pucanja naše linije i stali....samo su se zadovoljili zauzimanjem ove uzvisine, a nama je to bilo vitalno da se konsolidiramo.

Sad mi smo napravili novu liniju, ali nas je bilo premalo da pokrijemo toliki prostor. Tu se dešava za nas spasonosna stvar. U toku noći dolazi nam pojačanje skoro 100 ljudi iz Kijeva, full opremljenih oružje + oruđa za kopanje ( mi smo došli gore samo s oružjem i kopali do tada rukama) . Ljudi koji su bili pripadnici Trnovske brigade i koje su tako izjebali ( mislim Karavelić na Proskoku) da su ljudi popizdili, pokupili oružje i sišli u Hrasnicu. Tu ih Fikret Prevljak ubjedi da se vrate i priključi ih našoj brigadi i pošalje na Obješenjak nama u ispomoć. Šta da kažem čitavu noć, do jutra smo kopali i uspjeli napraviti pravu odbrambenu liniju. Bez ovih ljudi mogli bi mahati ušima u narednim danima.

Već ujutro počinje napad i traje cijeli dan sve do noći. I da ne duljim tako je bilo narednih 5, 7 ili 10 dana (ne sjećam se više koliko sam bio gore). Uglavnom što smo proveli vremena gore po čitav dan je rokanje bilo. Samo su se smjenjivali artiljerijski i pješadijski napadi ali smo bili dobro ukopani (tu sam skonto koliko je lopata bitna za ratovanje) i teren je bio takav da je više nama išao na ruku. Sjećam se da smo negdje 4-5 dan dobili popunu municije, po dvije kutije metaka na svakog vojnika :shock: ... to su vam, ko ne zna, da napuniš dva okvira za AK-47 a to se ispuca sad pa sad...al jebiga nije bilo više... i nije se pucalo bezveze.

Uglavnom uspjeli smo tu da ih zaustavimo i onda je došla UN rezolucija i UNPA zona pa su se čete morale povući na drugu stranu ceste. I tu je naša linija ostala gdje su čete zaustavljene, sve do operacije deblokada u ljeto 1995. godine, na liniji Crni Vrh-Obješenjak -Kamenolom. Znam kad sam sišao kući, a nisam skidao cipele brat bratu jedno 10 dana (nosao sam predratne adidasove gojzerice) tabani su mi bili u ranama i nisam mogao hodati jedno heftu.

Sad što se Golog brda tiče ono su na početku rata držale čete, pa naši uzeli i onda je palo nekada u maju ili junu 1993. Bilo je zona odgovornosti mislim 8. MTBR pa nek neko napiše kako i kad je palo.

Mi smo ga pokušali vratiti u ljeto, mislim juli 1993....Kolko se sjećam bili smo mi iz 4.VMTBR i Crni Labudovi. Samo uzmite u obzir da su moji bili destekovani prethodnim borbama tako da je tada, kad smo krenuli na Golo brdo, vod u mojoj jedinici imao u prosjeku 8 do 12 zdravih ljudi. Tu se ne sjećam da je i došlo do neke borbe jer su nas ubili artiljerijom...doslovno su preorali čitav teren....ja tu metka nisam ispalio....i onda gine Čarli i par naših ljudi, a dosta je izranjavano i povukli su nas odatle. Najgore od svega kad smo povučeni neko upali nakav radio i mi slušamo kako smo zauzeli Golo Brdo :-) jebem ti propagandu :x

neko je na početku spomenuo i onu džamiju na Igmanu i njenu ulogu :-) :lol: šta drugo nego da se nasmijem i nek mi niko ne zahatari al : Kakvu jebenu ulogu u bitci za Igman more imati nekakva džamija? Ja je nikad nisam nisam čak ni vidio ni u ratu, a ni poslije rata.

Važnu ulogu za nas su imali hoteli Famos i Igman kao IKM-ovi i kao logističke baze. Važnu ulogu je imala cesta koja je išla ispod Golog i Trešnjevog brda kao komunikacija prema Pazariću i Tarčinu. Ulogu je imalo Golo brdo kao značajna kota s koje kontrolišeš komunikaciju Ilidža - Hadžići. Važnu ulogu je imao sav teren prema Rogoju i Grepku jer je to bila logistička baza za Goražde itd. Ali džamija da je imala neku ulogu niđe veze s zdravom pameću :-)

još bih se osvrnuo na ove arape koje pojedinci spominju....bio sam na dosta ratišta i niđe niti jednog arapa vido nisam...znam samo da su jednom bili došli neki likovi arapi...mislim krajem 92-e i htjeli osloboditi Gornji Kotorac (Gavrića brdo)...zaletili se preko ledine, tekbirali i izginuli ko budale...i tu je glede zone 4.VMBR počela i završila sva priča o arapima u našim redovima i njihovom doprinosu u odbrani BiH... Ja kad sve saberem samo su nam zvono na leđa okačili, a to nam je najmanje trebalo u ratu kao i poslije rata.

eto od mene za početak....sad hoće li vam se svidjeti što pišem...ne znam...nisam odavno patriotski nastrojen, realista sam i rado mi sve ovo sranje zaboravio. A nek napiše ovaj naš ratni "kolega" rankobeograd kako je bilo sa druge strane nišana :D .

Ja mogu reći da sam nakon rata sjedio na Bjelašnici sa jednim momkom iz Milića koji je bio na onim brdima oko repetitora (Lisičija glava, Šiljak i Javorak) kada smo ih mi kasnije oslobađali 94 ili 95-te. Zamislite tamo 2001. sjedimo nas dvojica u Babinom dolu, pijemo pivu i evociramo uspomene...ja pričam o oslobađanju a on o odbrani...neprejebivo :-)
nije me dugo bilo na forumu,pa evo Jose samo da te probam malo ispraviti,ta ekipa iz specijalne je bila tek prešla iz grada i dovedena na položaj koji smo mi zaposjeli,znači to im je bio prvi teren na igmanu,čak mislim prvi izvan obruča.sve ostalo stoji,ekipa sa špica koja je "rasturena" sa par bombi i rafala :-D.a u kotarcu ja mislim da Arapi nisu stigli ni otkočiti pušku a već su bili van stroja.interesantno je da se spominju arapi,a niko ne spominje da je 92 bilo i bugara,švaba ,engleza u Armiji,mislim da znaš o čemu pričam.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#435 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

i dalje tvrdim da su nas i nakon potpisivanja tog primirja četnici nastavili napadati dan dva,za nas iz 4.je to bila odsudna odbrana jer je odatle do hrasnice je jako malo i zadnja dominantna tačka gdje se može postavit kakva takva linija.
što se tiče igmana,bjelašnice,hotela,sela gore to je bio neviđeni cirkus do tada.juka,zuka daiđa,p...e materne,generali,a borbena vrijednost tih ekipa nula.i u vrijeme njihove ofanzive smo sasvim sigurno imali brojčano nadmoć u ljudstvu,ali neznanje naših nazovi generala je dovelo da se sve ruši ko kula od karata i još gore do defetizma i pada morala.nažalost niko od njih nije suđen za propuste,zavaljivanja,a da ne pričamo o prijekom sudu.
zato se danas dešava da odbranu igmana obilježava karavelić,odbranu kotarca ekipa iz njemačke i turske,da zuka i muderiz ispadaju nekakvi heroji.
srećom ostalo je nas još živih,malo manje zdravih i pametnih koji se povremeno sretnemo(i ovako)pa se rahat ispričamo.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#436 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

de junkers živ bio pomozi da hronološki malo sredimo ove događaje

kad smo bili na Obješenjaku i koliko smo uopšte bili gore 5-7 ili 10 dana? A kad smo bili tamo na potezu Bijela Kosa-Ajišnik (ono kad su čete pokušale zauzeti cestu koja ide ispod Golog brda), jer misli da su u isto vrijeme napadali pravac Trešnjevog brda?

Jedino je sigurno da smo mi (mislim sa Crnim Labudovima) pokušali zauzeti Golo 28.7. i popušili.

PS

Sreo sam nedavno Džamiju, ako se sjećaš lika i sjebo sam se nisam čovjeka prepoznao, još gore trebala mi hefta da se sjetim ko je :(
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#437 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

JoseMujica wrote:de junkers živ bio pomozi da hronološki malo sredimo ove događaje

kad smo bili na Obješenjaku i koliko smo uopšte bili gore 5-7 ili 10 dana? A kad smo bili tamo na potezu Bijela Kosa-Ajišnik (ono kad su čete pokušale zauzeti cestu koja ide ispod Golog brda), jer misli da su u isto vrijeme napadali pravac Trešnjevog brda?

Jedino je sigurno da smo mi (mislim sa Crnim Labudovima) pokušali zauzeti Golo 28.7. i popušili.

PS

Sreo sam nedavno Džamiju, ako se sjećaš lika i sjebo sam se nisam čovjeka prepoznao, još gore trebala mi hefta da se sjetim ko je :(
od toga je prošlo mnogo,mislim da je golo brdo bilo prije obješenjaka,u vrijeme pada hotela moj vod je bio na štalama,kao protivdesantnoobezbjeđenje :lol: .a to gore je trajalo(obješenjak)4-5 dana.tu noć kad smo zauzeli liniju na obj.lijevo od nas je bila rupa do hrasničkog stana.
mene su jednu noć poslali u hrasnicu da izvedem neke momke iz 101.na položaj,dođem pred komandu oni bez oružja,noć nikad tamnija meni se čini,neki kreten ekavicom im izdaje naređenja i oni neće da idu dok ne svane,ovaj zovnu vp i cijeli vod otjera u zatvor.ujutro me pokupi jedan kurčevi operativac(mm)da pođem sa njim da on postavi liniju na ajišniku,gore hala gori,al on skrenu prvo na doručak kod šaje.a tamo jemek sofra,sirnica,teletina,štok,cigare.kod nas gore čaj od brezove metle. nejse,taj dan je bato f.naišao cestom (ajišnik)između nas i četnika,vp pucala,da bi on u neka doba kad je prestalo ustao i reko kakvi ste vi vojnici tolko ispucate i ne možete ubit čovjeka.ma to je takva smijurija od oficira bila da ne vjeruješ,načelnik mad-a navodi artiljeriju na golo brdo ispred nebodera u hrasnici.

znam Džamiju iz 4.voda,nisam ga odavno vidio,neki dan naletih na mrkog,dobar pravo.

p.s.zanimljivo,predsjednikov miljenik zuka je uoči ofanzive otišao sa svojom vojskom u hercegovinu
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#438 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

ja sam bio u 3. vodu :D
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#439 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

JoseMujica wrote:ja sam bio u 3. vodu :D
dobra ekipa,mislim da smo bili skupa i u hercegovini
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#440 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

junkers wrote:
JoseMujica wrote:ja sam bio u 3. vodu :D
dobra ekipa,mislim da smo bili skupa i u hercegovini
nismo...moj vod je tada bio u Lepenici, pa su nas nakon toga iz 2. bataljona priključili diverzantskom...baš mislim u vrijeme (prije ili poslije ?) Obješenjaka, a onda je nakon tog ljeta sve pretvoreno u Manevarski bataljon.

ja sam bio sa Dlakom, Alenom, Mekićem, Trkačem, Gligom i tom ekipom
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#441 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Gile Šampion »

Alive wrote:Zna li neko nesto o Fadilu Faku Dzozu?
Jesi li mislio na Fadila Đozu što je poginuo(ubijen iz zasjede na Grebku) ?
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#442 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by radostan dan »

Oprostite na smetnji, čitam ove vaše i Rankove postove, i non stop mi se u glavi vrte slike iz Remarkovih romana.
Et, sam toliko, pozd.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#443 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

radostan dan wrote:Oprostite na smetnji, čitam ove vaše i Rankove postove, i non stop mi se u glavi vrte slike iz Remarkovih romana.
Et, sam toliko, pozd.
a još dok počnemo opisivati postratni period :-D
pozz
22 APRIL
Posts: 2
Joined: 29/05/2011 07:49

#444 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by 22 APRIL »

Polupali ste loncice borbe o kojima pisete nisu se odvijale na Tresnjevom brdu nego na KRIVOJ TRESNJI
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#445 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

22 APRIL wrote:Polupali ste loncice borbe o kojima pisete nisu se odvijale na Tresnjevom brdu nego na KRIVOJ TRESNJI
ma jebiga nema krive trešnje upisane na karti, najbliže što je upisano je Ajišnik, a malo nas i poznaje taj teren precizno. Ja pokušavam objasniti da je Trešnjevo brdo ustvari bilo iz naše prve linije. Al šta ćeš kad svi pisani izvori koje nađemo govore o Trešnjevom brdu. Neki čak misle da je ovo brdo napadano iz pravca Malog polja :-)

Evo imam problem ljudima objasniti i o kojoj cesti pričamo, kad se govori o odbrani komunikacije prema Lokvama jer se svi kače na onaj krak koji izlazi na Kabalovo, a zaboravljaju da postoji ovaj krak koji ide Polom-Bijela kosa -Ajišnik, mislim preko Brezovače ili izlazi na Brezovači?
Last edited by JoseMujica on 29/05/2011 11:22, edited 1 time in total.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#446 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

22 APRIL wrote:Polupali ste loncice borbe o kojima pisete nisu se odvijale na Tresnjevom brdu nego na KRIVOJ TRESNJI
nismo,ni u jednom postu nisam pomenuo trešnjevo brdo,jako dobro znam o čemu pričam,znači kriva trešnja,obješenjak,četnički grobovi(legenda kaže da su ih tu partizani streljali poslije ww2,pa otud ime),štale.ovo ostalo o cemu sam pisao(ajišnik..)se dogodilo par dana prije,bar tako mislim sad poslije 18 godina.

p.s.nik ti je :thumbup:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#447 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Makadam koji pocinje iz Hrasnice ide ovako, prvo skretanje lijevo je odma na osmicama i ide boga pitaj gdje, mensecini gore na vrhove, a moze i istocno prema kamenolomu, sljedece skretanje je isto lijevo i tu se ja mislim u ratu skretalo pa se izadje na malo polje, a ako nastavis pravo izadjes na Brezovacu, tj asfalitranu cestu Hadzici/Igman i taj se put mislim nikako nije koristio. A odma desno od skakaonica mislim da je isla dalje cesta prema Lokvama :-)
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#448 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by domaci.ba »

kada ides iz Hadzica prije skakaonica se skrene desno za put prema Lokvama
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#449 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

Admir_1984 wrote:Makadam koji pocinje iz Hrasnice ide ovako, prvo skretanje lijevo je odma na osmicama i ide boga pitaj gdje, mensecini gore na vrhove, a moze i istocno prema kamenolomu, sljedece skretanje je isto lijevo i tu se ja mislim u ratu skretalo pa se izadje na malo polje, a ako nastavis pravo izadjes na Brezovacu, tj asfalitranu cestu Hadzici/Igman i taj se put mislim nikako nije koristio. A odma desno od skakaonica mislim da je isla dalje cesta prema Lokvama :-)
lijevo:vrhovi-kotorni čairi-kamenolom,desno:bijela kosa-ajišnik-brezovača.prije b.kose imaš skretanje za rasadnik-hrasnički stan...
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#450 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Alive »

Gile Šampion wrote:
Alive wrote:Zna li neko nesto o Fadilu Faku Dzozu?
Jesi li mislio na Fadila Đozu što je poginuo(ubijen iz zasjede na Grebku) ?

Da da upravo njega.
Last edited by Alive on 29/05/2011 19:33, edited 1 time in total.
Post Reply