Prvi korpus ARBiH

Post Reply
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#276 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ins »

Ranko,

Kada su vas doveli kod Trnova, jel ofanziva VRS vec bila u toku ili ste dosli prije pocetka?

Koliko znam Mladic je planirao prekinuti koridor prema Gorazdu, sto je odmah i uspio. Potom je shvatio da fakticki prema Igmanu ne postoji odbrana i zatim se pregrupisao i krenuo dalje. Po svemu sudeci, nikada nije ni pokusao da zadrzi Igman jer je znao da nema sanse, vec mu je cilj bio da sto dublje udje.

Svi zaboravljate na glavni elemenat u ovoj prici: potpuni rat sa HVO, i katastrofalna situaciju u Hercegovini, a sto je bio glavni motiv VRS da krene na koridor preko Grebka, da iskoristi zestoko ljeto ARBIH za taj strateski udar, kao uvertiru za zimu/proljece 1994 sto je kasnije i uslijedilo (ofanziva na Gorazde u aprilu 1994 na sve ili nista).

Glavno pitanje je kako je skoro bez otpora pao Rogoj i Trnovo, i presjecen koridor preko Grebka?

To je uzrok, a Igman je posljedica. Treba nam neko iz Focanske brigade na tu temu :skoljka:
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#277 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ins »

Inace, moje misljenje da je tu nama dosao glave katastrofalan oficirski kadar na nivou bataljona, jer nije bilo komande po "dubini" fronta (ako se tako mogu izraziti :? ). Nivo čete ili odreda je funkcionisao, ali iznad nije :run:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#278 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

eh kako? Ne znam ins jel ti poznat taj region...kakva je konfiguracija terena i to?

Tamo nigdje nisi imao klasične linije potpuno uvezane tranšeama kao u Sarajevu jer je teren preširok i niko nije imao dovoljno ljudstva da to pokrije. Većinom se radilo o pozicionom držanju važnijih kota sa nekim polukružnim odbranama pri vrhu brda. Tako da se moglo proći između linija sad pa sad.

Samo zahvaljujući tome je funkcionisao put za Goražde preko Grepka a i na taj način smo i mi 94 i 95 uzeli Bjelašnicu. Npr. 95 u pokušaju deblokade noću je kroz ovakve linije ulazio po skoro čitav bataljon. I kad očistiš ove slabe odbrane sa 5-6 čuka u startu osvajaš prostor od nekih 50 km2 za prodor u dubinu. A ako imaš dovoljno oklopno-mehanizovanih sredstava (što realno oni i jesu imali) uz dobru konfiguraciju terena (što im ovdje nije bio slučaj) moreš pičit naprijed dok ne nestane benzina.
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#279 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ins »

Znam teren, ali ne znam gdje je bila linija 1992-93.

Idemo onda na slijedece pitanje: zasto je linija odbrane koridora prema enklavi sa 70-100.000 ljudi bila formirana i "utvrdjena" kao da se radi o Grmeču, Ozrenu ili Plješevici? Pa na Majevici ili oko Olova smo imali rovove na prvoj liniji, a eto ovdje k'o nismo mogli?

Drugo pitanje, ako smo odabrali taj nacin odbrane, pa i u tom slucaju postoje rezervni polozaji, zar ne? Radi se o kontrolisanim propustanjima neprijatelja, gdje stvaras lazni meki trbuh fronta, gdje neprijatelj misli da je probio tvoju prvu liniju a ti ga zapravo pustas u poluokruzenje.

Naravno, mi teoretisemo samo, ocito neko je mislio da se to drugacije radi...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#280 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zonbirile »

dogovori,dogovori....teško je ako u ekipi nisu svi upoznati,ti dogovoriš,a levat da gol.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#281 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Gile Šampion »

ins wrote:Znam teren, ali ne znam gdje je bila linija 1992-93.

Idemo onda na slijedece pitanje: zasto je linija odbrane koridora prema enklavi sa 70-100.000 ljudi bila formirana i "utvrdjena" kao da se radi o Grmeču, Ozrenu ili Plješevici? Pa na Majevici ili oko Olova smo imali rovove na prvoj liniji, a eto ovdje k'o nismo mogli?

Drugo pitanje, ako smo odabrali taj nacin odbrane, pa i u tom slucaju postoje rezervni polozaji, zar ne? Radi se o kontrolisanim propustanjima neprijatelja, gdje stvaras lazni meki trbuh fronta, gdje neprijatelj misli da je probio tvoju prvu liniju a ti ga zapravo pustas u poluokruzenje.

Naravno, mi teoretisemo samo, ocito neko je mislio da se to drugacije radi...
Pa sta ces da ocekujes od komandnog kadra tima vahid karavelic ili nedzad ajnadzic,koji su u toku ofanzive zalozili ljude...Doveli ih negdje u sumu,rekli evo to vam je linija i cuvajte je,sjeli u ladu nivu i zdusili nazad u Hrasnicu...ljudi ostavljeni u patikama i bez uniformi,bez oruzja i municije kao ovce u sumi...I danas su oni veliki generali.FUJJJJ gadi mi se i samo spominjanje njihovog imena
rankobeograd
Posts: 15
Joined: 03/05/2011 20:26

#282 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by rankobeograd »

Mislim da je bila u toku. Mi smo se sudarili Iznad Dejcica sa Focacima koji su bili na Proskoku. oni su drzali i djelove Hojte, a ne znam dokle je bilo njihovo liojevo krilo.drzali su se dobro, ali mi smo vec peti dan slusali sve vase radio veze i znali kada tuku mb 120 sa po dvije mine,ili haubica 122 sa Babinog dola jednom granatom dnevno nasa pjesadija je bila bas ne iskusna za te uslove ratovanja,.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#284 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

markos wrote:JoseMujica,radi se o letu 1993,kao ste izlazili iz Sarajeva posto kazes da su vas pre ovoga poslali u Srednju Bosnu pa ste se vratili.Pitam jer se govori o tome da je Sarajevo bilo u okruzenju a posto ne znam bas tu teritoriju kojim putem ste onda izlazili i ulazili u njega ?
Pa kroz tunel ispod piste valjda. :-D
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#285 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ins »

rankobeograd wrote:Mislim da je bila u toku. Mi smo se sudarili Iznad Dejcica sa Focacima koji su bili na Proskoku. oni su drzali i djelove Hojte, a ne znam dokle je bilo njihovo liojevo krilo.drzali su se dobro, ali mi smo vec peti dan slusali sve vase radio veze i znali kada tuku mb 120 sa po dvije mine,ili haubica 122 sa Babinog dola jednom granatom dnevno nasa pjesadija je bila bas ne iskusna za te uslove ratovanja,.
To se i uklapa u moje poznavanje situacije da je VRS bila iznenadjena lakim presijecanjem koridora na Rogoju, i da su ohrabreni time tek kasnije odlucili na daljnu ofanzivu na igman.

@markos

tunel + trcanje preko piste u civilnoj odjeci (ali je to vise bilo tokom zime 1993.)
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#286 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Lik koji je zdušio je upravo bio jedan od prvaka hrasničke SDA i MOS-a, lik koji je držao nadahnute govore prije i poslije prvih višestranačkih izbora, a hrasničani ga znaju kao komandira samozvane vojne policije na početku rata (iako vojske nismo ni imali) koji se šetkao okolo u starkama, maskirnoj uniformi, zelenoj beretci i naravno rejbankama i glumio velikog ratnika, a jedini posao ove njegove ko fol vojske je bio da pljačkaju napuštene stanove i kuće i izuzimaju auta pod izlikom traženja oružja.
Mozel info ko je taj, ak neces javno mozes na pm :?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#287 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

markos wrote:JoseMujica,radi se o letu 1993,kao ste izlazili iz Sarajeva posto kazes da su vas pre ovoga poslali u Srednju Bosnu pa ste se vratili.Pitam jer se govori o tome da je Sarajevo bilo u okruzenju a posto ne znam bas tu teritoriju kojim putem ste onda izlazili i ulazili u njega ?
4. VMBR je bila u Hrasnici i pokrivala liniju Kamenolom (Krupac) - Famos - Donji Kotorac (do aerodroma), zatim od aerodroma (Butmir) prema Šumarskoj na Ilidži do Stojčevca, tako da nismo ni morali izlaziti iz Sarajeva.

Inače za izlazak ili ulazak u grad bila su dva načina: tunel (u funkciji negdje od druge polovine 1993. godine) i trčanje preko piste. Kad je trebalo znao sam za noć pretrčati po 5-6 puta Dobrinja - Butmir i natrag (kad smo nosali MTS u grad), a nekad iz dosade kad smo bili stacionirani u Donjem Kotorcu, pa smo znali pretrčat do Dobrinje na pivu :D ili odemo na pistu samo da zajebajemo UNPROFOR-ce....ono fol trčiš iz Butmira pa pustiš da te uhvate, pa te vozaju u onom transporteru, zapališ Malboro s njima pa te pitaju đe ideš i ti mu kažeš idem u Butmir, a oni te istovare na Dobrinji :lol: ...to smo radili kad nam je mrsko trčati tamo-vamo. Inače aerodrom je kontrolisao UNPROFOR , zatim snajperi sa vaših položaja na vrhu piste, tako da se tu nije baš moglo šetakati....koliko je ljudi ubijeno na toj pisti bog te pito?!

Admire inicijali ovog lika su H. I. i svaki hrasničanin ga dobro zna, pogotovu iz vremena njegovog samozvanog komandovanja sa početka rata. Nezaboravan šminker u starkicama, beretkicom i rejbankama. Pitaj starog ko je bio u zatvoru u ljeto 1993. ili još lakše ko je zdušio sa Obješenjaka. Nas je tada spasio jedan čovjek, koji je došao iz Njemačke, gdje je živio i radio do rata, da se bori. Nikad mu ni ime nisam znao jer smo ga svi zvali Švabo. Švabo, koliko znam, nikad nije dobio ljiljana ili neki orden ali taj dan je bio jedan od naših ključnih ljudi, ne samo što je nas izvukao već i zbog uloge u uspostavi nove linije. A za održanje ove linije na Obješenjaku potez Fikreta Prevljaka sa pojačanjem (dolazak ove čete ljudi iz Kijeva) je neprocjenjiv. Znam, mnogi će Fikri zamjeriti poslijeratno hotelijerstvo i neke druge stvari, ali samo za taj fragment rata (njegova uloga u odbrani Igmana 1993.) Fikro zaslužuje spomenik!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#288 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Zar nisu oni cijeli rat drzali komplet Famos :? Nije mi jasna ta linija kamenolom-famos-donji kotorac :?

Sto se Fikre tice kome na dushu ide onaj glupi i propali napad na famos 1992, kada je svaka baba znala da se sprema i onda neko naredi ovako u sred bijela dana. ovi drugi to naravno znali, pustili momke da udju u hale i onda ih samo mitraljezima pokosili. Preko 30 ljudi izginulo totalno bezveze :-)

Da je bilo dobre komande, da se pola Sarajeva nije setalo okolo i da se na Igmanu i Bjelasnici nije uzivalo, lagano se moglo osloboditi sve do Lukavice, bash preko kamenoloma i krupca
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#289 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

a jesmo li mi prije ove njihove ofanzive drzali krupac i kamenolom i onu raskrsnicu za trnovo/focu i igman/bjelasnicu, ili su to uvijek oni kontrolisali a mi bili nesto iznad na cesti za igman?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#290 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

oni kontrolisali komunikaciju a naši položaji su bili u šumi iznad krupačkog kamenoloma. Koliko se sjećam, sad nek me neko ispravi, da smo mi kontrolisali jedno vrijeme (do polovine 92) i ono prvo selo s lijeve strane, kada se penješ prema Bjelašnici od Krupca. Znači ne one kuće dole oko kamenoloma već kada se krene uz brdo pa nakon par kilometara ima selo s lijeva, mislim da se zove Jasen.

admire za liniju sam provizorno napisao držeći se nekih toponima čisto kao orjentira. Tamo uz aerodrom naša linija je bila od piste pa išla dijelom kroz Donji Kotorac, s time da je linija bila udaljena , pa možda ni 100 metara od ulaza u tunel sa butmirske strane. Zatim je od Željeznice išla skoro ravno livadom do glavne kapije Famosa, da bi već kroz Famos vijugala jer smo i mi držali jedan manji dio Famosa ( i dio je bio ničija zemlja) i onda se penjala negdje uz brdo do ovih položaja iznad kamenoloma gdje je i završavala zona odgovornosti naše brigade. Mislim da smo tamo nekada 94 i taj dio položaja iznad kamenoloma prepustili nekoj drugoj brigadi.

slažem se za ovo vezano za Famos 92, to je bila klanica u kojoj je poginulo 40-tak momaka, sve mlade raje, ali shvati da tada i nismo imali normalne vojske već su to bile neke (sad ne znam koliko uopće planirane) ludosti. Nij jedini Famos bio 92 koji nas je koštao toliko života....bila je još jedna akcija prema Gornjem Kotorcu (mislim da se tada pokušao zauzeti Krtelj - predratna baza specijalne jedinice MUP-a i probiti prema Gavrića brdu), pa još prije toga jedno 60-tak ljudi je otišlo prema Foči ( ovdje nije bilo poginulih, ali smo izgubili i ono malo oružja što smo imali), pa zatim napad na Jahorinu 92 iz pravca Trnova sa idejom deblokade (gdje su stradali Crni Labudovi). Isto tako malo se zna o stradalima i nestalima iz napada na Ilidžu u aprilu 92. Sve su to bile manje više filmski zamišljene i nekordinirane akcije ljudi, patriota, koje još nije rat naučio pameti. Ko god šta pričao ja uvijek kažem da tamo do početka 1994. godine mi nismo ni imali prave vojske, što se tiče izgrađene strukture komandovanja, obuke i opremanja, ali je to nažalost pratilo i uvođenje oficira za moral ideološko-propagandna i (z)vjerska pitanja, što je već neka druga tema.

a kako je to sve bilo :-) sjećam se da su nas jednom poslali (samo se ne sjećam kada tačno, koje godine) da radimo nešto od Stojčevca prema Šumarskoj (teren je gola livada) i kažu nam da ćemo imati artiljerijsku podršku. U po frke ispali naša artiljerija dvije minobacačke granate od kojih obje podbace, na našu sreću imali smo tada pametnog komandira voda koji nam je rekao da ne budalešemo i ne mrdamo.

za šetkanja si isto u pravu...svašta je bilo....malo ko zna da je na primjer Juka, sva vozila iz Sarajeva izvukao preko Vojkovića na Igman. A kada su otjerali Juku i njegove iz Hotela Famos, čovjek mi je pričao da je unutra bilo ko da su upali kod Pablo Eskobara.

Ja sam imao priliku da u zimu 93 na položajima ispod Golog Brda (nakon ljetnjeg rokanja) sjedim sa Srbima iz Osjeka i razmjenjujemo konzerve i cigare ....mi njima Drinu oni nama VEK. Za mene je bio šok tada, dok su oni likovi sa straže, s obje strane rega trgovali i prvo šta su nam rekli naši, kad smo došli tu da pomjeramo liniju ispod ceste, jeste da ne pucamo i ne zakuhavamo. A na istom mjestu smo se to ljeto rokali jedno bar heftu, kada su oni nakon uzimanja Golog Brda pokušali da zauzmu i ovu cestu. Sa tog dijela se sjećam jedino jebenog enterokolitisa (sraćke...tu sam i naučio da sraćka ima ovo zajebano latinsko ime) koju smo svi redom imali...vruće za popizdit, a piješ vodu iz onih neispranih kanistera od ulja i ždereš konzerve, a to je ako od rokanja stignu da ti dobace išta....a spavanje moreš zaboravit. Ali tu nisu imali šanse da prođu, bez obzira što su sve preorali artiljerijom i patovima s Golog Brda, jer smo ih samo čekali da izađu na cestu :D Ovo rokanje je bilo, barem sada mislim, prije ovoga na Obješenjaku. Znači da smo prije povučeni iz srednje Bosne (kraj maja početak juna)...toga se sjetih jer mi je tu ranjen jedan dobar jaran, a ne sjećam se da je bio na Obješenjaku sa nama. Tako da smo prvo bili na ovoj liniji prema Golom Brdu, pa kasnije poslani na Obješenjak.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#291 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Gile Šampion »

Kad vec govoris o toj propaloj akciji kad Jahorini kad su oni nasi bili zavaljeni,sjedio sam sa likom koji je bio komandir cete u četnicima,i koji je komandovao zasjedom koju su četnici napravili našim...Lično mi je pričao detalje,poginule,zarobljene i prema njegovoj priči a ja mu vjerujem, HVO nas je tada izdao...Znali su za akciju i trebale su i neke njihove jedinice podrsku davati.medjutim nisu ucestvovali a akciju su prodali cetnicima...
Razvigor
Posts: 3
Joined: 08/05/2011 18:44

#292 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Razvigor »

Gile,
Kad pominjes zasedu na Jahorini 1992, jel mislis na onu cuvenu zasedu na Ulubickim stenama?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#293 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zonbirile »

elem general do generala,a nema akcije gdje nisu zavalili raju,onako dušmanski.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#294 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by poznanik »

Gile Šampion wrote:Kad vec govoris o toj propaloj akciji kad Jahorini kad su oni nasi bili zavaljeni,sjedio sam sa likom koji je bio komandir cete u četnicima,i koji je komandovao zasjedom koju su četnici napravili našim...Lično mi je pričao detalje,poginule,zarobljene i prema njegovoj priči a ja mu vjerujem, HVO nas je tada izdao...Znali su za akciju i trebale su i neke njihove jedinice podrsku davati.medjutim nisu ucestvovali a akciju su prodali cetnicima...
24. decembar 1992.
Moguce je da ovdje ima izdaje. Bit ce hapsenja. Nezdravo je. Sastao sam se sa Komisijom za "slucaj Jahorina". Beglerovic ce voditi "slucaj". Saslusao sam nekoliko boraca koji su bili na Jahorini... To je bio uzas. Ipak su se izmedju sebe poubijali. Uhvatila ih je panika pri spoznaji da su opkoljeni, a i to im je "neko" provukao, pa su se panicno pokusali vratiti odakle su dosli, ali su naisli na nase zaostale borce, a ovi su mislili da ih napadaju cetnici i - pocela je borba sa kobnim posljedicama
. http://www.bhdani.com/arhiva/150/t150feljton.htm
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2560
Joined: 07/05/2009 19:51

#295 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Magarece_godine »

25 000 maraka neki lik naplatio za reziranje manifestacije obiljezavanja bitke na Igmanu....
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#296 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zonbirile »

ako nije S.Kupusović,ko li je?
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2560
Joined: 07/05/2009 19:51

#297 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Magarece_godine »

zonbirile wrote:ako nije S.Kupusović,ko li je?
Ma neki anonimus, kaze Danis Tanovic da nikada nije cuo za njega ... maloprije bilo na Skupstini Kantona ...
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#298 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by domaci.ba »

provincijalac wrote:Da kažem i ja nešto o Igmanu 93.
Kao prvo,Igman 1992 oslobađaju MUP Hadzića,Igmanski odred(takođe iz Hadžića) i par jedinica iz Hrasnice i trnovskih sela.Ubrzo se zauzima Trnovo i Rogoj(jaaako važan prevoj,sa Rogoja prema Drini sve je nizbrdo).Zauzima se i Grebak.
Na Grebak dolazi Fočanska Brigada.
Onda na Igman dolazi Juka Prazina sa svojim šminkerskim ološem.Juka postaje general.Dolaze i Zukini i Dajdžini i Riječani i Hosovci i pizde materine.Tu je i dosta artiljerije.
Da ne duljim.
1993
Čete prvo napadaju na slobodnu Hadžićku teritoriju(Pazarić i Tarčin).Lome zube na Koščanu(oko 50 poginulih).To da je palo,sve bi otišlo u pizdu strininu.Koščan brane Hadzićani.Onda čete napadaju i uzimaju Golo brdo(dominantna kota između Igmana i Blažuja).Teško se moglo braniti(nema šume,golo ko...)
Takođe napadaju na Lokve ali tu ga puše.Lokve brane Hadžićani.
I onda kreće napad sa kontra strane.Pored mase vojske,oružija,artiljerije pada sve redom.Pošto pada Rogoj, Fočaci da nebi ostali u okruženju izvlače se sa Grepka prema Igmanu.Trnovo pada.pada jedno po jedno selo oko Trnova i po Bjelašnici.E da se razumijemo.Sve to pada BEZ OTPORA.Masa naroda i vojske penje se preko Dejčića ka Igmanu.
Zaim Imamović rahmetli plače u Dejčićima i MOLI jedinice da makar negdje pruže otpor.Znači čete opale artiljerijom i naši bježe bez pješadijske borbe.Činjenica.Moli Hrasničane oni neće.Moli Trnovljake,neće ni oni.Šminkere i nemoli.
Moli Fočake i oni jedini zauzimaju liniju.Tuku se par dana ko ludi.Gine ih 70.Uz bruku ranjenih.Gine i četnika bruka,al ne jebu nego guraju.Na kraju prepolovljeni Fočaci,bez pomoći od ostalih jedinica,povlače se.Hadžićka strana Igmana opstaje.četnici ni metra.
Onda izlaze jedinice iz Sarajeva.Oni na Igman,Hrasničani i Trnovljaci niz Igman.Četnici se helikopterskim desantom spuštaju na repetitor na Bjelašnici.Rasulo totalno.Gaze Babin Do,Veliko polje...Dolaze do skakaonica na malom polju.Dolaze 17 i 7.Usporavaju četnike.Diplomatija,tamo vamo i osta Igman.Znate li uopšte činjenicu da je četnicima trebalo manje od 2 kilometra da se spoje sa četnicima iz Hadzića????
Igman je bio vrhunac javašluka.Igman se mogo braniti.Imali smo vojsku,bilo je i oružija.Ali prije svega to je vukojebina sa bezbroj visova,gustom i jakom šumom.Da nije bilo 7 i 17 brigade Igman bi pao.Teško bi opsto i sa njima da nije bilo diplomatije.Igman 93 je bruka.
Danas kad gledam dokumentarce sa Seferom povraća mi se.Ko on došo i spasio Igman.

Hadžićani ne učestvuju u proslavi Igmana.Niko ih ne zove.Sami organizuju svoju proslavu,dostojanstveno obilježe 1992 i veličanstveno OSLOBOĐENJE Igmana.Svoju stranu Igmana i Bjelašnice Hadzićani su odbranili i 93.

Na kraju,napominjem da je među "prozvanim" jedinicama bilo grupa i pojedinaca koji su časno i herojski branili Igman.
Odi ti na dan odbrane Lokava pa njima objasni da su ih hadzicani odbranili '92.Raja po Pazaricu pricala kako njih boli kurac i da oni idu Lokve branit.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#299 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Hadzi Lojo »

Igman je skoro pa pao samo zbog javasluka ,svercera i kriminalaca koji su glumili vojnike i koji su ometali rad pravim domoljubima koji su dosli da se bore.
Pa znate li vi kakvi su putevi bili nepogodni prije rata da bi se doslo iz Trnova na Bjelasnicu. Pa ti puteljci su se mogli minirati na vise djelova i onemoguciti tenkovima i teskom naoruzanju napredovanje. o su neki ljudi iz Pazarica savjetovali u jos 92 da se na vise mjesta naprave eventualne brane koje bi se u slucaju potrebe minirale i zatrpale put.
Samo sa vrha Bjelasnice se mogao kontrolisati citav plato, a oni dopustili helikopterima da se spuste.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#300 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

eee moj drug kada su oni došli do Bjelašnice to je već bila treća četvrtina u ovoj priči....možda čak i 2-3 mjeseca ranije je sve krenulo sa padom Grebka i Rogoja i ljudi su samo nastavili naprijed, a sa naše strane javašluk je prije svega bio unutar višeg komandnog kadra koji nije bio u stanju da uvede red u haos na terenu.

Znama samo da nidgje nije bilo veće koncentracije naše vojske nego 93 u ovim borbama a sve je padalo. Da smo imali 95 ovaj broj vojnika gore i drugi ešalon prilikom deblokade na pravcu prema Krupcu Sarajevo bi bilo deblokirano.
Post Reply