Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#226 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

high_volume wrote:
Admir_1984 wrote:Mislim da je njihov glavni komadant bio Zaim Imamovic, Catic o njemu pishe sve najbolje, da je bio konstantno odlucan i hrabar za akcije prema Gorazdu, ali da nije imao punu podrsku iz Sarajeva, konstantno su ga kocili. Poginuo 1995 :( :(
Nije Zaim Imamović. Imali su svog komandira čete, ali komadant im je bio Selim Hamzić.

Bio sam na 60-tak metara od mjesta pogibije Zaima Imamovića. To je nezaboravan dan, kao kad stojiš vani na kiši, ali umjesto kiše padaju mine i granate. Niko se više nije ni sakrivao...
Hvala na ispravci, pishe tamo da je Imamovic bio komadant Focacima/Trnovljacima, pa sam pomislio da je i ovoj jedinici. Imamovic je bio komadant koji je konstantno bio sa borcima na prvim linijama :thumbup: :thumbup: Takvih je u ratu malo bilo, a sto je najtuznije rijetko ko je ostao ziv :( :(

Vec krajem 92 i pocetkom 93 armija je imala dosta oruzja, al kako pishe lakse im je bilo uzeti od cetnika, nego cekati da im saja ili cengic dostave oruzje iz visokog, sve se svodilo na suplju pricu :-) :-) :x

Zato danas saja i sajici popuju da su odbranili Bosnu, a Zaim, Safet i ostali leze na grobljima i tesko da ih se iko sjeti :-) :(
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#227 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

Nesto me zanima iako ponesto znam o tome neznam tacno.Dakle kad je VRS krenuo ka Igmanu i Bjelasnici gdje su bile nase linije to jeste linije ARBiH.Dakle gdje je VRS prvo probila liniju ARBiH?
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#228 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karamazov »

exliberal wrote:
karamazov wrote:Da se razumijemo nisam dosao na ovaj forum da bih nekoga vrijedjao ! Nije mi namjera da se prepucavam sa bilo kim i da me neko "pocasti" izrazom cetnik i sl. preci cu preko toga. Iskreno ocekivao sam dosta zesce reakcije na moje postove, a znam da ce ih sigurno i biti tako da me to mnogo nece ni iznenaditi!

Mnogi su trazili da se javi i neko sa ove "druge strane" i da svoje vidjenje nekih dogadjaja. Zato sam ja sada tu , da bi razbili razne bajke i neistine tipa: helikopterskih eskadrila na Igmanu, zauzimanje stanice na Ilidzi, Arkana, ili pak ovih "letecih holandjana" ...Ne zelim nikom nametati svoj stav jer znam da svako od nas ima svoju sliku minulog rata i da to niko i nista ne moze promjeniti!

Odrastao sam na Ilidzi i tu proveo citav rat i CASNO izasao iz njega!
Koga interesuje napad na Ilidzu tog 22.aprila nek ukuca na Youtube "НАПАД НА ИЛИЏУ" da ja sad ne prenosim taj link pa neka pogleda!
Kad vec pricas o helikopterima.....kako je Mladic uzeo vrh Bjelasnice? Ja sam slusao price da je izvrsen helikopterski desant prema bivsem vojnom obavjestajnom tornju i da je odatle krenuo pjesadijski udar na tv toranj i meteorolosku stanicu. Navodno je podrska davana artiljerijom iz pravca hojte dok se nisu primakli tornju a onda je izvrsen udar,moglo se fino vidjet na tv tornju gdje su pogadjan osama sa sjeverno-zapadne strane sto znaci da je pogadjan tokom pjesadijskog napada. Ja mislim da se jos mogu vidjet slike na google earth sto ih je neki tip postavio.
Sto se tice Ilidje, znao sam momka koji se vidi na snimkama kad ispaljuje zolju. Kasnije je uhvacen u Sarajevu ali je razmjenjen za neke sa Ilidje, on mi je rekao da je najzesci napad dosao iz bivseg instituta za rehabilitaciju i da nisu mogli da odgovore svom silom jer je institut bio pun bolesnika.....
Koliko je meni poznato kada su jedinice hercegovackog korpusa uglavnom gacani i bilecani stigli do tornja on je vec bio napusten.Mozda su ispalili par granata u njega samo iz predostroznosti. Bio je samo jedan helikopter gazela , sad ne vjerujem da puno vojnika moze stati u njega da bi se izvsio veci desant. Njime se najvise letio Mladic, a koristen je za prebacivanje ranjenika i dostavu municije.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#229 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by bingov buraz »

eltroxin wrote:
bingov buraz wrote:U vezi ovoga sto pionir pise sjecam se izvjestaja da su Danci a ne Holandjani jednom prilikom topovskom paljbom rasturili neke srpske polozaje kao odgovor na srpske provokacije.Mislim da je 1994 u pitanju pa je moguce da je malo polupao loncice i nacije.Lokacije se ne sjecam.
Danci nisu sigurno koristili topovsku artiljeriju jer je nisu ni imali u Bosni, imali su leoparde ali ne znam da su ih borbeno upotrebili. Ali zato sam upoznao nekoliko danskih vojnika koji imaju PTS a u Bosni su bili stacionirani 1998.! :lol:
Moguce i da su Leopardima djelovali a ja pomijesao,sjecam se i komentara tipa ''svaka cast nedaju se oni zajebavati ipak su to potomci Vikinga'' :mrgreen:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#230 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zambaklija »

malo je OFF TOPIC ali da se nadovežem u vezi Danaca,po B.Krajini se pričalo kako su im Vikinzi :D 1-2 puta dobro pripomogli sa svojima Leopardima,po priči neke 84tvorke im pravile velike probleme i ovi ih smakli. :D :D
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#231 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by kv99 »

bingov buraz wrote:U vezi ovoga sto pionir pise sjecam se izvjestaja da su Danci a ne Holandjani jednom prilikom topovskom paljbom rasturili neke srpske polozaje kao odgovor na srpske provokacije.Mislim da je 1994 u pitanju pa je moguce da je malo polupao loncice i nacije.Lokacije se ne sjecam.
U okolini Tuzle aprila 1994 su Danci otvorili vatru iz tenkova na cetnike . Tada su prema zvanicnim izvorima ispalili 72 granate iz Leoparda i pri cemu su po sopstvenim izvorima cetnici imali 9 mrtvih i unisteno skladiste municije.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#232 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by michio »

Danci su djelovali svojim leopardima po srpskim polozajima ali negdje u sjevernoj Bosni oko koridora ili Doboja.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#233 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by bingov buraz »

kv99 wrote:
bingov buraz wrote:U vezi ovoga sto pionir pise sjecam se izvjestaja da su Danci a ne Holandjani jednom prilikom topovskom paljbom rasturili neke srpske polozaje kao odgovor na srpske provokacije.Mislim da je 1994 u pitanju pa je moguce da je malo polupao loncice i nacije.Lokacije se ne sjecam.
U okolini Tuzle aprila 1994 su Danci otvorili vatru iz tenkova na cetnike . Tada su prema zvanicnim izvorima ispalili 72 granate iz Leoparda i pri cemu su po sopstvenim izvorima cetnici imali 9 mrtvih i unisteno skladiste municije.
To je to na sta sam mislio :thumbup: a da li je i pionir na to mislio ne znam.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#234 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

riko-ga wrote:Nesto me zanima iako ponesto znam o tome neznam tacno.Dakle kad je VRS krenuo ka Igmanu i Bjelasnici gdje su bile nase linije to jeste linije ARBiH.Dakle gdje je VRS prvo probila liniju ARBiH?
Trnovo, Rogoj (na Rogoju Focanska brigada tukla se herojski, a nije imala nikakvu pdorsku ostatka armije), pa se lagano shetali prema Bjelasnici. Nikakve strategije tih dana na Igmanu nije bilo, sve se vrtilo oko sverca i ratnog profiterstva. Kad je zagustilo aktiviralo se Sarajevo, Alija i slicno
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#235 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zambaklija »

ja se stalno pitam kako li bi danas BiH izgledala da je ARBiH imala tehniku i municiju kao npr.čede :?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#236 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

zambaklija wrote:ja se stalno pitam kako li bi danas BiH izgledala da je ARBiH imala tehniku i municiju kao npr.čede :?
Imalo se ba, pogotovo krajem 92, al sverc-komerc-hvo veze i slicno nisu dopustili da se to upotrijebi
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#237 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zambaklija »

Admir_1984 wrote:
zambaklija wrote:ja se stalno pitam kako li bi danas BiH izgledala da je ARBiH imala tehniku i municiju kao npr.čede :?
Imalo se ba, pogotovo krajem 92, al sverc-komerc-hvo veze i slicno nisu dopustili da se to upotrijebi

znači ovo stanje zahvaljujemo svim bogatunima koji su kao takvi proizišli iz rata :evil:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#238 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

zambaklija wrote:
Admir_1984 wrote:
zambaklija wrote:ja se stalno pitam kako li bi danas BiH izgledala da je ARBiH imala tehniku i municiju kao npr.čede :?
Imalo se ba, pogotovo krajem 92, al sverc-komerc-hvo veze i slicno nisu dopustili da se to upotrijebi

znači ovo stanje zahvaljujemo svim bogatunima koji su kao takvi proizišli iz rata :evil:
Probaj naci ovu knjigu Sjena nad Igmanom i sam ces skontati dosta toga.

Mirsad Catic je bio medju glavnima na Igmanu 1992, planiralo se dosta toga, nakon pada Trnova i Rogoja, uspjeli smo opet osloboditi te teritorije. Sarajevo (vlast) konstantno stopala akcije sireg tipa sa Igmana, a da bi sprijecili akcija napravili su atentat na Mirsada i Djozu negdje kod Trnova (Djozo kasnije podlegao, a Catic ostao invalid, kasnije morao ici vani na operacije, a Igmanom zarili i palili juka, zuka i ti mafijasi, a sve uz podrsku sda, saje, cengica i slicno
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#239 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by zambaklija »

Hvala,potržiću je a Ćatića sam lično upoznao u Bonu prilikom nekih demonstracija,baš mi se svidio,pun šege i humora i pored problema u kojima je bio.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#240 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

zambaklija wrote:Hvala,potržiću je a Ćatića sam lično upoznao u Bonu prilikom nekih demonstracija,baš mi se svidio,pun šege i humora i pored problema u kojima je bio.
On je u Bonu bio malo zaposlen i u nasoj ambasadi, a dosta toga u knjizi pishe i o zivotu u njemackoj (preko godinu dana trebalo proci da bi dobio protezu :-) :-) )
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#241 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

karamazov wrote:
exliberal wrote:
karamazov wrote:Da se razumijemo nisam dosao na ovaj forum da bih nekoga vrijedjao ! Nije mi namjera da se prepucavam sa bilo kim i da me neko "pocasti" izrazom cetnik i sl. preci cu preko toga. Iskreno ocekivao sam dosta zesce reakcije na moje postove, a znam da ce ih sigurno i biti tako da me to mnogo nece ni iznenaditi!

Mnogi su trazili da se javi i neko sa ove "druge strane" i da svoje vidjenje nekih dogadjaja. Zato sam ja sada tu , da bi razbili razne bajke i neistine tipa: helikopterskih eskadrila na Igmanu, zauzimanje stanice na Ilidzi, Arkana, ili pak ovih "letecih holandjana" ...Ne zelim nikom nametati svoj stav jer znam da svako od nas ima svoju sliku minulog rata i da to niko i nista ne moze promjeniti!

Odrastao sam na Ilidzi i tu proveo citav rat i CASNO izasao iz njega!
Koga interesuje napad na Ilidzu tog 22.aprila nek ukuca na Youtube "НАПАД НА ИЛИЏУ" da ja sad ne prenosim taj link pa neka pogleda!
Kad vec pricas o helikopterima.....kako je Mladic uzeo vrh Bjelasnice? Ja sam slusao price da je izvrsen helikopterski desant prema bivsem vojnom obavjestajnom tornju i da je odatle krenuo pjesadijski udar na tv toranj i meteorolosku stanicu. Navodno je podrska davana artiljerijom iz pravca hojte dok se nisu primakli tornju a onda je izvrsen udar,moglo se fino vidjet na tv tornju gdje su pogadjan osama sa sjeverno-zapadne strane sto znaci da je pogadjan tokom pjesadijskog napada. Ja mislim da se jos mogu vidjet slike na google earth sto ih je neki tip postavio.
Sto se tice Ilidje, znao sam momka koji se vidi na snimkama kad ispaljuje zolju. Kasnije je uhvacen u Sarajevu ali je razmjenjen za neke sa Ilidje, on mi je rekao da je najzesci napad dosao iz bivseg instituta za rehabilitaciju i da nisu mogli da odgovore svom silom jer je institut bio pun bolesnika.....
Koliko je meni poznato kada su jedinice hercegovackog korpusa uglavnom gacani i bilecani stigli do tornja on je vec bio napusten.Mozda su ispalili par granata u njega samo iz predostroznosti. Bio je samo jedan helikopter gazela , sad ne vjerujem da puno vojnika moze stati u njega da bi se izvsio veci desant. Njime se najvise letio Mladic, a koristen je za prebacivanje ranjenika i dostavu municije.
Meni par stvari nije jasno a bas me zanima posto je moja familija porijeklom iz tog kraja. Iz kojeg pravca je VRS usla na Igman? Moj otac mi evo maloprije kaze da su oni izvrsili hlikopterski desant i da su helikopterima stigli kod skakaonica. A ti kazes da to nije istina. Sta je sada istina? I moj deda mi je pricao kako je sjedio u svojoj basti (sa druge strane Bjelasnice u jednom selu) i kako je vidio kada je avion spustio bombu na repetiror.

Ja se licno sjecam, mada vrlo slabo, pocetka rata na Ilidzi. Mi govorimo mojoj mami da ostane kuci a ona navalila da hoce da ode kod roditelja da im odnese neke sitnice. I ona otisla pjeske tamo i kaze da je oko instituta i oko pocetka aleje bilo mnogo vojske i vojnih vozila. I kaze kako su se ljubazno "pozdravili" (valjda mislili da je srpkinja :D)

A onda se sjecam kako iz sokolovic kolonije nasa ulica (koja je bila mozda i jedna od naj izmjesanijih u Sarajevu posto je bilo vise mjesanih brakova nego "cistih") kako su ti ljudi gledali kolonu od nekih 50-60 tenkova kako idu onim putem od famosa pa preko Igmana i spustaju se tamo na Ilidzu. Ti ljudi su to gledali kao turisti. Jos ovaj jedan komsija, Srbin, mom ocu govori:"Vidi bolan moramo spojiti podrume a imam ja nekih masina koje mogu da dizaju teret tako da ako nam obore kucu ipak cemo moci izaci."

Ljudi nisu imali pojma kolika je razorna moc granate. Nisu imali pojma da je to sve stvarno sto se desava.

I onda pocelo brzo prvo granatiranje S. Kolonije; Hrasnice i Butmira. I posle toga ja, nase komsije, moji roditelji izlazimo vani i to sve opet gledamo kao pravi turisti:"Ja vidi ovo; sto je interesantno (maltene)." I onda kada smo opet izasli nakon jednog od tih granatiranja u kolektivnu setnju da "procjenimo stetu" je poceo pucati snajper po nama sa instituta/ doma zdravlja i tada asmo odlucili da odemo (jer smo mogli).

Sto se tice te nase vojske; mogu samo reci da to nije bila nikakva vojska. To su bili ljudi u farmercima. Neko je imao mozda nesto maskirno na sebi. Imali su stab tamo kod onog mostica na samom izlazu iz S. Kolonije u onoj kuci na samom cosku. Tu su se ukopali u podrume i stavili vrece sa pjeskom sa svih strana. A da smo imali nesto vise od pusaka; toga nije bilo (bar na pocetku rata).
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#242 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

bingov buraz wrote:
kv99 wrote:
bingov buraz wrote:U vezi ovoga sto pionir pise sjecam se izvjestaja da su Danci a ne Holandjani jednom prilikom topovskom paljbom rasturili neke srpske polozaje kao odgovor na srpske provokacije.Mislim da je 1994 u pitanju pa je moguce da je malo polupao loncice i nacije.Lokacije se ne sjecam.
U okolini Tuzle aprila 1994 su Danci otvorili vatru iz tenkova na cetnike . Tada su prema zvanicnim izvorima ispalili 72 granate iz Leoparda i pri cemu su po sopstvenim izvorima cetnici imali 9 mrtvih i unisteno skladiste municije.
To je to na sta sam mislio :thumbup: a da li je i pionir na to mislio ne znam.
Ma ja sam ubjedjen da su dosli Holandjani na Igman prije 1995. i da su opalili po Srbima. A sada ako vi kazete da je to apsolutno nemoguce onda ne zelim da previse pametujem dok ne nadjem neki pravi dokaz.

Do sada smo utvrdili da su Holandezi ucestvovali u "istjerivanji dugova" iz Sarajeva 1995 - sa 6 topova.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#243 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by exliberal »

Previse prica ima oko ovih dogadjaja, srbi velicaju svoju uspjesnu ofanzivu i kako su zauzimali prostor izvodeci i helikopterske desante, bosnjaci velicaju odbranu Igmana....odvadi sa svih strana i mozda jednog dana dobijemo cistu sliku.
Sad cu i ja ko pionir ali meni se cini da sam gledao jedan intervju sa nekim srpskim pukovnikom/generalom koji kaze da je Mladic isao u oklopnom transporteru/tenku medju prvim i da je dao naredbu da ako dodje do bitke i sanse da bude zarobljen ovaj je trebao da dejstvuje tj da unisti to vozilo sa Mladicem...
Karamazov ti kazes da nije bilo helikoptera samo gazela,to je jurisni helikopter i sa njim se nemogu prebacivat ranjenici, niti doturat veca kolicina municije ili opreme....to je vjerovatno radjeno sa MI6

kad vec pricamo o tome ....sta je ostalo od onog vojnog objekta na vrhu ( centar veze ako se nevaram), vanjski dio je definitivno unisten dok za podzemne prostorije neznam nista, dali su one ostale ili su otisle skroz
User avatar
eltroxin
Posts: 2055
Joined: 30/08/2009 23:35

#244 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

kv99 wrote:
bingov buraz wrote:U vezi ovoga sto pionir pise sjecam se izvjestaja da su Danci a ne Holandjani jednom prilikom topovskom paljbom rasturili neke srpske polozaje kao odgovor na srpske provokacije.Mislim da je 1994 u pitanju pa je moguce da je malo polupao loncice i nacije.Lokacije se ne sjecam.
U okolini Tuzle aprila 1994 su Danci otvorili vatru iz tenkova na cetnike . Tada su prema zvanicnim izvorima ispalili 72 granate iz Leoparda i pri cemu su po sopstvenim izvorima cetnici imali 9 mrtvih i unisteno skladiste municije.
Evo sada sam nasao nesto vise o tome...Danci su bili stacionirani kod Tuzle, i bili su dio Skandinavskog bataljona. 29. aprila 1994. je napadnuta osmatrcka postaka "Tango 2" koja se nalazila sjeveroistocno od Kalesije. Posadu te osmatracnice su cinili Svedani koji su zatrazili asistenciju tenkova. Na putu prema osmatrcnici danski tenkovi (leopard 1A5) oko 23.15 upadaju u zasjedu Sekovicke brigade RS. U borbi koja je trajala skoro 2 sata iz tenkova je ispaljeno 44 visokoeksplozivne granate, 9 fosfornih i 19 pancirnih granata. Svi protutenkovski polozaji su unisteni a pogodeno je i skladiste municije napadaca. Srpski izvori navode da je poginulo 9 vojnika, a drugi izvori sa terena govore o 150 mrtvih i isto toliko ranjenih. UNPROFOR nije ima gubitaka. Ponovo su djelovali 26. oktobra 1994 kada su vracali zauzeto osmatracko mjesto kod Gradacca. Znaci Danci nisu mogli djelovati na Igmanu...A sada opet da se vratimo na temu..
ChoosenOne
Posts: 40
Joined: 19/12/2004 00:24

#245 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ChoosenOne »

riko-ga wrote:Nesto me zanima iako ponesto znam o tome neznam tacno.Dakle kad je VRS krenuo ka Igmanu i Bjelasnici gdje su bile nase linije to jeste linije ARBiH.Dakle gdje je VRS prvo probila liniju ARBiH?
Na Rogoju (Trnovo)
ChoosenOne
Posts: 40
Joined: 19/12/2004 00:24

#246 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ChoosenOne »

Admir_1984 wrote:
riko-ga wrote:Nesto me zanima iako ponesto znam o tome neznam tacno.Dakle kad je VRS krenuo ka Igmanu i Bjelasnici gdje su bile nase linije to jeste linije ARBiH.Dakle gdje je VRS prvo probila liniju ARBiH?
Trnovo, Rogoj (na Rogoju Focanska brigada tukla se herojski, a nije imala nikakvu pdorsku ostatka armije), pa se lagano shetali prema Bjelasnici. Nikakve strategije tih dana na Igmanu nije bilo, sve se vrtilo oko sverca i ratnog profiterstva. Kad je zagustilo aktiviralo se Sarajevo, Alija i slicno
Djelomicno tacno Admire. Okolne brigade su poslale podrusku u vidu odreda ili cete; nisam siguran da li pomoc nije trazena na vrijeme ili nije poslana na vrijeme - u svakom slucaju komanda ARBiH je podcijenila jacinu VRS. Mislim da VRS nije imala cilj da dogura do Igmana ali kada su vidjeli da je "u mehko" nastavili su marsirati.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#247 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by goshpar »

da i ja iznesem svoja iskustva s igmana 93...

nas 50-tak iz 10. brdske (cacine) dosli smo na igman pocetkom septembra i zauzeli smo liniju na malom polju, s vrha zicare do u podnozje. nismo imali pojma gdje se nalaze cetnici, niko nam nista nije govorio, pretpostavljali smo da su na velikom polju....

caco je (po obicaju) zakuhao sa nekim iz komande korpusa koji je trazio da mi zauzmemo neku drugu liniju sto je on odbijao jer je, navodno, mislio da nas neko hoce "zavaliti". onda su ovi iz korpusa odbili da nam daju sledovanje hrane, tako da bukvalno prva 3-4 dana nismo imali nista da jedemo. prvi dan smo pojeli ono sto smo ponijeli "za puta", a kad smo cetvrti dan vidjeli da nam niko nista nece dati, ljudi su bukvalno izgladnjeli poceli odlaziti do okolnih sela u potragu za hranom. ja sam isao do lokvi i tu su nas mjestani stvarno nahranili. nesto hrane smo i uzeli dajuci u zamjenu cigare koje su tamo bila jaaako trazena roba.

tek sesti ili sedmi dan, neko nam je na liniju poslao janjece pecenje (?!) i znam da su oni koji su se uspjeli "ogrebati" za koji zalogaj poslije imali strasnih stomacnih problema...

poslije 7 dana vratili smo se u sarajevu, "u cugu" pjeske s malog polja do mejtasa, jer nam komanda naravno nije obezbijedila nikakav prevoz.

naravno, moje iskustvo nije bilo nikakvo borbeno, jer za tih 7 dana nismo imali nikakav sukob s cetnicima, samo sam htio da i kroz ovaj primjer pokazem kako je bila losa organizacija nase vojske, kakvi su nas samo mufljuzi vodili (mislim i na cacu i na likove iz korpusa) i kako je pravo cudo, s obzirom na sve to, da smo se mi uspjeli igdje odbraniti...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#248 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

goshpar wrote:da i ja iznesem svoja iskustva s igmana 93...

nas 50-tak iz 10. brdske (cacine) dosli smo na igman pocetkom septembra i zauzeli smo liniju na malom polju, s vrha zicare do u podnozje. nismo imali pojma gdje se nalaze cetnici, niko nam nista nije govorio, pretpostavljali smo da su na velikom polju....

caco je (po obicaju) zakuhao sa nekim iz komande korpusa koji je trazio da mi zauzmemo neku drugu liniju sto je on odbijao jer je, navodno, mislio da nas neko hoce "zavaliti". onda su ovi iz korpusa odbili da nam daju sledovanje hrane, tako da bukvalno prva 3-4 dana nismo imali nista da jedemo. prvi dan smo pojeli ono sto smo ponijeli "za puta", a kad smo cetvrti dan vidjeli da nam niko nista nece dati, ljudi su bukvalno izgladnjeli poceli odlaziti do okolnih sela u potragu za hranom. ja sam isao do lokvi i tu su nas mjestani stvarno nahranili. nesto hrane smo i uzeli dajuci u zamjenu cigare koje su tamo bila jaaako trazena roba.

tek sesti ili sedmi dan, neko nam je na liniju poslao janjece pecenje (?!) i znam da su oni koji su se uspjeli "ogrebati" za koji zalogaj poslije imali strasnih stomacnih problema...

poslije 7 dana vratili smo se u sarajevu, "u cugu" pjeske s malog polja do mejtasa, jer nam komanda naravno nije obezbijedila nikakav prevoz.

naravno, moje iskustvo nije bilo nikakvo borbeno, jer za tih 7 dana nismo imali nikakav sukob s cetnicima, samo sam htio da i kroz ovaj primjer pokazem kako je bila losa organizacija nase vojske, kakvi su nas samo mufljuzi vodili (mislim i na cacu i na likove iz korpusa) i kako je pravo cudo, s obzirom na sve to, da smo se mi uspjeli igdje odbraniti...
Ja mislim da je to sve planski radjeno u kordinaciji sa drugom stranom. Nekako mi suludo izgleda da su oni tako neometano mogli krasti, a sutra dan sve izgubiti zbog cetnika. Nevini stradali, mafijasi se medjusobno porokali, vrh pokupio kajmak. Djaba svima njima to sve bogatstvo, ako bi ih cetnici ubili. Zato mislim da tu ima dosta toga mutnog
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#249 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by high_volume »

ChoosenOne wrote:
Admir_1984 wrote:
riko-ga wrote:Nesto me zanima iako ponesto znam o tome neznam tacno.Dakle kad je VRS krenuo ka Igmanu i Bjelasnici gdje su bile nase linije to jeste linije ARBiH.Dakle gdje je VRS prvo probila liniju ARBiH?
Trnovo, Rogoj (na Rogoju Focanska brigada tukla se herojski, a nije imala nikakvu pdorsku ostatka armije), pa se lagano shetali prema Bjelasnici. Nikakve strategije tih dana na Igmanu nije bilo, sve se vrtilo oko sverca i ratnog profiterstva. Kad je zagustilo aktiviralo se Sarajevo, Alija i slicno
Djelomicno tacno Admire. Okolne brigade su poslale podrusku u vidu odreda ili cete; nisam siguran da li pomoc nije trazena na vrijeme ili nije poslana na vrijeme - u svakom slucaju komanda ARBiH je podcijenila jacinu VRS. Mislim da VRS nije imala cilj da dogura do Igmana ali kada su vidjeli da je "u mehko" nastavili su marsirati.

Gdje je ovdje uloga pukovnika Seada Rekića?
ChoosenOne
Posts: 40
Joined: 19/12/2004 00:24

#250 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ChoosenOne »

high_volume wrote: Gdje je ovdje uloga pukovnika Seada Rekića?
Rekic je "poceo" puno ranije - 1992. U proljece 1993 je takodjer sumnjano u Jovana Divjaka da je KOS-ov agent ( to je period kada pocinje "ocita islamizacija" ARBiH")
Post Reply