Prvi korpus ARBiH

Post Reply
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2151 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Znamo da je prošlo puno vremena, ali moramo voditi računa o hronologiji rata i datumima.
Vareš su jedinice Armije (ne iz Sa) oslobodile početkom novembra 93.

Škobo Habu wrote: 09/04/2023 11:37
Govoriš o februaru '94. godine?
...
da, znači 1994.

izlazak jedinica iz Sa je započeo zadnjih dana februara 94. i uz 2 dana transporta, potom smještaj u kasarni poviše Vareša i na linije se izašlo možda 4 ili 5 marta.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2152 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

102. je bila smjestena u gradu u radnickom naselju. Kad je od granata poginulo nekoliko ljudi svi su premjesteni na Zvijezdu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2153 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

toska wrote: 09/04/2023 16:13 Znamo da je prošlo puno vremena, ali moramo voditi računa o hronologiji rata i datumima.
Vareš su jedinice Armije (ne iz Sa) oslobodile početkom novembra 93.

Škobo Habu wrote: 09/04/2023 11:37
Govoriš o februaru '94. godine?
...
da, znači 1994.

izlazak jedinica iz Sa je započeo zadnjih dana februara 94. i uz 2 dana transporta, potom smještaj u kasarni poviše Vareša i na linije se izašlo možda 4 ili 5 marta.
Upad na temu, ne znam o cemu se pisalo.

Jeste izlazak bio kraje februara. Mi smo imali dva planirana i jedan neplanirani stop.

Prvo Sokolovic Kolonija ili Hrasnica, spavanje u nekoj skoli ne sjecam se koliko noci, onda preko neke gadne planine oko Kiseljaka za Fojnicu gdje se mojoj grupi kamion pokvario pa smo ostali u Fojnici noc ili dvije, onda Radovlje, pored Donjih Mostri, Visoko. Tu smo preuzeli liniju od 3 korpusa prema HVO-u Kiseljak.

Ja sam tu nakon ne znam koliko dana dobio prve simptome zutice, vjerovatno zaradjene u onoj skoli u Hrasnici, nazad za Sarajevo. Nakon sto sam ja otisao dok su moji bili na toj liniji u Radovlju, potpisan je Vasingtonski i linija vise nije imala smisla. Nastavili su za Vares. Mislim da su na tom terenu ostali 40 i kusur dana. Ja dosta krace ali se sjecam da sam 8.mart docekao u Mostrama.

Dozivljaj, ulazimo u kafic, struja fercera u sesnest, djevojke napucane, mi im interesantni jer smo dosli sa strane a nismo ni mi bezveze bili, mislim na prijatnu spoljasnjost :oops: :D

Eh bio je to dobar teren ako izuzmem tu bolest i bolnicu po povratku kuci.
walthertz
Posts: 54
Joined: 27/04/2014 22:12

#2154 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by walthertz »

Momci hoćemo li biti iskreni, svi su ratovali zbog slobode, zbog slobodne domovine života i opstojnosti ali pokušaj oslobađanja Nišićke je bio preuranjen za 94 godinu, tada se je trebalo samo braniti i pripremati teren... Ovako kad se pogleda sa ove tačke gledišta hladne glave, mnogo samo takvih momaka poslani su da izginu... Uglavnom su slali momke koji su 2.5 godine ratovali u urbanim dijelovima grada, takve momke je trebalo ostavljati na takvim ratištima a ove brdsko planinske terene prepustiti 2 viteškog i 109 mtr koji su bili prekaljeni na takvim terenima... Samo na malom javoru je poginulom preko 200 momaka kada su i smijenili palduma... Po meni je trebao biti u zatvoru zbog toga... Svoju je guzicu sačuvao a poslao djecu u šumetinu.... Halalite mi zbog ovoliko teksta ali želio sam se malo otvoriti
Heraklit
Posts: 140
Joined: 01/10/2021 10:52

#2155 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Heraklit »

Tromblon wrote: 09/04/2023 13:22 Sarajevskih jedinica nije bilo u akciji oslobađanja Vareša od hvo. Tek mart, april 94. počinju dolaziti sarajevske jedinice jer je taj predio pripao Prvom korpusu.
A Željko komsic učestvovao u borbama oko Varesa sa HVO-m
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2156 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Heraklit wrote: 19/05/2023 10:38
Tromblon wrote: 09/04/2023 13:22 Sarajevskih jedinica nije bilo u akciji oslobađanja Vareša od hvo. Tek mart, april 94. počinju dolaziti sarajevske jedinice jer je taj predio pripao Prvom korpusu.
A Željko komsic učestvovao u borbama oko Varesa sa HVO-m
Komšić nije učestvovao u borbama za oslobođenje Vareša. To o čemu govoriš se desilo u augustu 94 kada je sa svojom jedinicom prošao kroz položaje Hvo u rejonu sela Daštansko i napao četnike odakle nisu očekivali. To je doprinijelo oslobađanju sela Brgule i Zubeta i drugih teritorija. Zbog te akcije je dobio i zlatnog ljiljana.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#2157 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by hatemondays »

Grean wrote: 09/04/2023 19:34
toska wrote: 09/04/2023 16:13 Znamo da je prošlo puno vremena, ali moramo voditi računa o hronologiji rata i datumima.
Vareš su jedinice Armije (ne iz Sa) oslobodile početkom novembra 93.



da, znači 1994.

izlazak jedinica iz Sa je započeo zadnjih dana februara 94. i uz 2 dana transporta, potom smještaj u kasarni poviše Vareša i na linije se izašlo možda 4 ili 5 marta.
Upad na temu, ne znam o cemu se pisalo.

Jeste izlazak bio kraje februara. Mi smo imali dva planirana i jedan neplanirani stop.

Prvo Sokolovic Kolonija ili Hrasnica, spavanje u nekoj skoli ne sjecam se koliko noci, onda preko neke gadne planine oko Kiseljaka za Fojnicu gdje se mojoj grupi kamion pokvario pa smo ostali u Fojnici noc ili dvije, onda Radovlje, pored Donjih Mostri, Visoko. Tu smo preuzeli liniju od 3 korpusa prema HVO-u Kiseljak.

Ja sam tu nakon ne znam koliko dana dobio prve simptome zutice, vjerovatno zaradjene u onoj skoli u Hrasnici, nazad za Sarajevo. Nakon sto sam ja otisao dok su moji bili na toj liniji u Radovlju, potpisan je Vasingtonski i linija vise nije imala smisla. Nastavili su za Vares. Mislim da su na tom terenu ostali 40 i kusur dana. Ja dosta krace ali se sjecam da sam 8.mart docekao u Mostrama.

Dozivljaj, ulazimo u kafic, struja fercera u sesnest, djevojke napucane, mi im interesantni jer smo dosli sa strane a nismo ni mi bezveze bili, mislim na prijatnu spoljasnjost :oops: :D

Eh bio je to dobar teren ako izuzmem tu bolest i bolnicu po povratku kuci.
Onda smo bili u istoj jedinici, 105.br. Proveli smo u Radovlju i okolo cini mi se 5-6 sedmica, jedan dio otisao na Vozucu (nisu se dugo zadrzali). Ekipa poslije nas je konacno zavrsila na Nisickoj. U pravu si dosta raje je fasovalo zuticu na tom terenu. Maznuo sam naku trebu iz Radovlja (fina omladinka) i jos se ponekad dopisujemo preko facebooka. Neki dan mi je poslala jednu zajednicku fotografiju iz tog perioda ( nisam imao pojma da nas je neko slikao). Moj slijedeci teren je bio august, pa decembar, pa ponovo februar i na kraju juni/juli 95 (satro deblokada). Te skole u Hrasnici se sjecam na prvom izlasku iz Sa krajem jula 93, nismo znali gdje nam je guzica. Bilo je par kafica u Mostrama, fin teren bio, dobro smo je zajebavali tada, nama svanulo nema rokanja a hrana druga planeta. Jednom smo napravili haos na pijaci u Mostrama razloga se vise ne sjecam. Sjecam se tada su se formirale divizije i sjetim sa da je nacelnik veze bio Alija Kozljak (sadasnji savjetnik Denisov), trazili smo mu da se spojimo na naku zicu u Mostrama da nasa raja moze zvati kuci u Sarajevo. Mi smo bili smjesteni u Radovlju u nekoj kuci blizu vikendice nekog naseg doktora koji se sklonio iz Sa na vrijeme u svoju vikendicu. Imao je dvije kcerke zmajevi mrtvi, opasne koke.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2158 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Emiremir33 wrote: 02/09/2021 22:45 Evo jedan primjer jesuli Srbi pred rat 1991 ili 1992 na Stupu maltene otvoreno prodavali oružje,sumnjam da KOS nije bio upoznat s tim ...na pijacu mislim na Stupu
Ne znam za Srbe, ali me podsjeti na jednu dogodovštinu. Prodavala se neka bižuterija i kreme u Vase Miskina. I decembar 91 krenemo haver i ja na stupsku pijacu po one Fa kreme, ako se ko sjeća.

Došli kod tipa gdje smo kupovali i uzeli kreme i pita on nas zanima li nas još nešto. Mi kažemo da zanima i odvede nas iz štanda. Tu parkiran tamić. Podigne ceradu unutra 4 rumunke. Popnemo se na kamion vidim trebe sjede na vojnim sanducima.

Potjera on trebe vani i otvori sanduk rumunski kalaši. Drugi sanduk okviri i municija. Kalaš sto maraka. 3 metka za marku. Okvir 5 maraka. Kupim ja kalaš, 4 okvira i metke za 80 maraka. Kaže lik sreća pa ste stare mušterije inače četnicima i balijama po 500, ustašama 300 jbg ipak sam hrvat, a nama po nabavnoj. Još da dodamo stoju i vodimo one 4 i vratimo ih sutra. Nismo ih poveli.

Ja štekovo kalaš. Poče rat i jaran kaže ide u Ljubljansku na liniju nemaju puški za sve. I ja mu iznesem kalaš i metke iz podruma. Vraća se on ujutro nema kalaša. Reko gdje puška kaže ispuco 2 okvira od straha rascvjetala se cijev umal nije dvojicu naših pobio. Crnjak umalo, a još gori jer njih trojica imali taj kalaš, tandžaru i tetejca.
Post Reply