Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#151 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

nije tu bilo anegdota,možda jedan momenat kod štala,kad su naišli Fikro i Talijan,ono s pištoljima za pasom,pozdravljaju se sa rajom a četnici baš u tom trenutku krenu iz sve snage...
jako loše,držali smo liniju iza koje više nije bilo visočije tačke do hrasnice.pomenuo sam izmiješani s momcima iz specijalne,noću granatiranje,danju i pješadija,ku.....i nato avioni nadlijeću,a to četnici iskoriste da se još približe.najgore od svega desno od nas je bila rupa od možda 2 km,pravac prema hr.stanu,sreća da su cijelo vrijeme probali baš gdje smo se ukopali.po pričama zarobljenog saborca,bataljon četnika iz krajine i ilidžanci,stare mušterije,hahaha.i za ove koji kažu pregovori ono ovo,ni tu ni igdje drugo borbe nisu prestale odmah nego su nastavljene makar dan
provincijalac
Posts: 40
Joined: 18/05/2008 20:55

#152 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by provincijalac »

Buzdovan wrote:@provincijalac, to ti je bilo na grkavici, trešnjevo brdo je kod golog brda! Isto tako kad se govori o rejonu malog polja to je jako širok pojam, misli se na splet brda, čuka i mnogo šume koje imaju imena, samo malo polje su držali četnici krajišnici su bili iza skakaonica i tako redom, linija je bila mnogo komplikovana,da se neko sjetio da napravi kartu kao što se radi svugdje u svijetu prilikom obilježavanja važnih bitki! Ja bih volio da se javio neko ko je bio u rejonu brda obješenjak. Pošto se vidim javljaju i simpatizeri druge strane, mogli bi nešto da kažu i koje su jedinice i brigade učestvovale u ofanzivi? Po onome što sam čuo, bile su prisutne elitne jedinice iz svih dijelova BIH koje su četnici držali pod kontrolom, pa i šire jer su pronalazili mrtve i iz Knina.

Vjerovatno.Imena su mi se pobrkala.Broj mrtvih četnika na grkavici je približan na tršnjevom.U svakom slučaju hvala na ispravci.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#153 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

lupaš,a i ne čudi me, braniš zločince,pitaš zašto bi m.m. bio u hagu,vjerovatno pripadaš sorti kojoj tramvaj izaziva traume...
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#154 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Pocinje

"Idi vidi koliko je ljudi u bazi.
...
Koliko? Gdje su ostali?
...
Dobro. Evo ti lista. Ti idi potrazi ih a ostale zovi kuci.
Reci im da budu u bazi za 45 minuta.
...
Ne znam jarane. Necemo sad pricati nista o tome. Cekaj da se ostali skupe pa ce se sve znati.
...
E, nemoj da ko izlazi gdje. Nema izlaska, javljanja, zvanja.
Igrajte karata, gledajte televiziju ali nema mrdanja nigdje.Kazem ti bolan sve ces saznati o cemu se radi kad se svi okupe. Nemoj me vise pitati."
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#155 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Stvari postaju jasnije

"K'o sto vjerovatno znate cetnici su uspjeli razbiti linije odbrane
kod Trnova. Linije su popustile.
Cetnici su sada u prodoru preko Igmana. Situacija je jako zaj....
Ako se ovako nastavi Igman pada.
A ako Igman padne onda smo svi mi u Sarajevu otisli u p... m....
A ako Sarajevo ode u p... m.... onda ce vjerovatno
i citava Bosna.
Sa ove strane ovi, sa druge HVO - znate i sami sta bi znacilo ako oni uspiju neutralisati Sarajevo i Prvi Korpus.
Kako je krenulo dovesti ce nas u potpuno okruzenje ako se nesta hitno ne ucini.

Zbog svega ovoga zatrazeno je od odreda da ide na Igman."
...
"To je predsjednik licno zatrazio. Pozvao je da se najjace bosanske specijalne jedinice "skinu" sa drugih ratista I da hitno idu na Igman da zaustave ofanzivu. Nasa jedinica je tu u posebnom polozaju. Mi smo tu najbliza interventna jedinica koje se moze efikasno suprostaviti neprijatelju. I zato trazimo dobrovoljce koji ce ici na Igman. Nek se sad javi k'o hoce da ide?"
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#156 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Lijeva i Desna Strana Pameti

Razmisljas. Prva stvar koju naucis u vojsci je da se
nikad ni na sta dobrovoljno ne javljas. Naj...ces. To se zna.

Onda ti jedna strana svjesti kaze "cekaj, pa ti si se u ovo inace dobrovoljno prijavio.
Nisu te regrutovali u ovu jedinicu. Sta hoces sad. Javi se."

Druga strana: "Istina. Nisu te regrutovali sam si se uvalio ali zamisli da se ti sad ovako javis i onda gore na Igmanu izgubis nogu, ili te nesta zivog razvali. Ili te zarobe"

"Ja, a zamisli padne sav Igman, i cetnici nas stave u trostruko okruzenje. Jel' bi ti onda zivot sta vrijedio"

"A bil' ti sta vrijedio da te zarobe i zivog te ogule, iskasape k'o sto su onog na Zuci"

I dok tako razmisljam ljudi se javljaju. Svi oni koje cijenim javljaju se. Je.es puno razmisljanja - idemo svi.
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#157 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Oprema na Lizing

Vjerovali ili ne, na ovaj ili onaj nacin okupi se ekipa (vecina dobrovoljno, neki idu jer nema druge).
Ovi sto ostaju (ranjeni, bolesni, tek dosli sa terena) donose svoju "dragocjenu" opremu kolegama da im se nadje.
(Ko zna specijalnu zna kako su specijalci brizno cuvali i skupljali svoju opremu. Posudba opreme bila je poseban cin podrske I prijateljstva).

"Uzmi moj 'NATO' sljem. Nemoj slucajno da bi ga sta probusilo."

"E S, daj mi onaj svoj pancir. Laksi je od moga - ne mogu ga prtljati uz Igman."

"Uzmi sljem. Trebace ti kroz tunel"
Sta bolan? Sta ce mi sljem za taj tunel?
"Vjeruj mi trebace ti. Poderaces glavu bez sljema"
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#158 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Neman

Vec na prelasku u Hrasnicu osjeca se da je u pitanju veliki
belaj. Veliki broj civila pokusava uci kroz tunel. Vojna
policija rastjeruje, upozorava da ce cetnici pucati na ulaz tunela. Neki, ko sumanuti, ne slusaju. Samo pokusavaju preci u Sarajevo.

Kontam - velike vam pameti. Pobjegli od cetnika pa da idete u zatvor gdje cete biti gladni, u mraku, cekati satima na vodu i gledati kad ce vas pogoditi nesta.

U Hrasnici se vec osjeti da je belaj u pitanju. Raja zabrinuta. Neki spominju kako ce se Hrasnica braniti. Neobicno je vidjeti vojsku u Hrasnici - svi iste unforme, naoruzani oruzjem istocnog bloka, nesta zapadnog i definitivno - siti. Nema onih
izgladnjelih, iscjedjenih vojnickih faca sa dva okvira municije na koje smo naucili u Sarajevu.

Vec se tu osjeti defetizam kojeg cemo u narednim danima sretati na sve strane - "Mladic ovo,Mladic ono. Cetnici napali ovako, dobro nas iznenadili, nema to je sila ..."
Kontam, "sta ih hvalite. K'o da im se divite." U meni nemir. Kako cemo im se mi onda suprostaviti pogotovo kad je moral mnogih na ovakvom nivou.

Cudno je biti izvan Sarajeva. Samo kilometar razdaljine a tako je sve drugacije. Drugaciji mentalitet, okolina, vojnici. Nista bolje ili losije - samo jako, jako drugacije.
Kako li ce borba izgledati u ovim okolnostima izgledati, pitam se
dok gledam uz tamnu planinu.
Iza mene Sarajevo, ovako u daljini, cini se kao oaza mira - sve poznato, sve dobro znano. Veliki, lijepi grad razlio se preko brda.
Ne vide se po njemu nikakve rane.
Iako ratom pogodjeno cini mi se da u Sarajevu znam kako da hodam, disem. Cini mi se da tamo znam svaki zvuk, fijuk i prasak. Osjecam se tamo kao da uvijek imam narod iza sebe
koji me iza prozora ili zaklona uvijek gleda, podrzava i prati.

Ovdje se velika planina nadvila - cini mi se potpuno drugacija nego prije rata.
Ne mogu je prepoznati. A tamo u dubini neka se neman krece, rusi sve pred sobom i guta slobodnu Bosnu.
Valja nama pred tu neman.


Rasulo

Po slobodnim dijelovima Igmana povlace se mjesane grupe civila i razbijenih armijskih brigada. Tad me nervirao izgled
tih ljudi u povlacenju - k'o ovce, bauljali tupog izraza k'o da ce im negdje drugo biti spasa.
Danas ih razumijem - sta su drugo mogli. Preplaseni, iznenadjeni, izgubljeni - osjecaju pravi rat mozda po prvi put.

Moji koriste priliku i od ovih razbijenih jedinica preuzimaju oruzje koje su ovi ionako bili spremni baciti.
Mijenjaju stvari iz sljedovanja za opremu. Dokopasmo se tako dobrog ruskog puskomitraljeza (PK, isti model k'o "sijac"), jednog "sarca", istocnjonjemackih bombi a sve u zamjenu za cigare, konzerve, malo kafe i ostalih "mirnodopskih" sitnica ...

Nadrealna situacija. Sumom se vuku civili, nane u dimijama, vojska sto izgleda skoro k'o zeleni kadar iz zagrebackih drama, krave, ovce, konji.

Par mojih ganja odbjeglu kravu. Gladni, hoce da je "smire" a ne znaju kako. Onaj jedan uzeo automatsku da je upuca. Svasta! Pa ces kasnije polomiti zube na kosuljicu od metaka.

Sjetih se ove lude scene kad sam prije par godina gledao "Black Hawk Down". Na pocetku filma onaj iz Delte iz helikoptera hoce da lovi africku bivolicu. K'o i ova moja "cvaka".

Igmanom tutnje granate. Ovi su se do sada trebali smiriti jer kobajagi obecavaju primirje i povlacenje. Ne pitaj. Primirje od kojeg se gubi glava.

Nisan navikao na ovakav zvuk granata. Potmula tutnjava. Suma upija zvuke ali se osjeti da je neki veliki kalibar u pitanju. Lupaju tenkovi, gruhaju haubice, zvoni VBR - prava muzika. Mislim kako li je onim koje sada melju. Jadna im majka.
Onda pomislih - a sta mislis sto smo mi tu. Onda me prodje neka zima pri pomisli da cemo se i mi prije ili kasnije naci u tom mlinu.
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#159 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

U Pravom Drustvu

Na Igmanu su Laste sto je dobar znak. Nismo sami. Neko kaze da su tu na istoj lokaciji i Fikrini izvidjaci-diverzanti
te Crni Labudovi.Ako je to istina onda se dijelom obistinjuje ono sto su nam rekli - da je sam Alija zatrazio da se najbolje bosanske jedinice prebace na Igman.

Jedan od Fikrinih rece da je Alija takodje zatrazio da se najelitniji, Travnicki bataljon Sedme skine sa fronta sa Hrvatima te da nam se pridruzi. Osjecam se ponosan i pocascen sto sam u ovoj ekipi. Je..es sve spotove i nafuravanje po Sarajevu - ovo je prava potvrda ko smo i sta smo.

Osjecam ponovo onu nezdravu euforiju od koje se lako gubi glava. Gledam sa uzivanjem oko sebe ovu elitu pa mi srce igra. Znam da ce biti gadno ali sa ovim bi momcima isao do kraja.
Bosanac uz Bosanca.Nema glupog rivalstva, tipicnog natjecanja ko je "bolji". Samo uzajamno postovanje i podrska. Ljudi su na nivou.Znamo da nam se valja sutra boriti jedan za drugoga.
Evo pisem ovo a kroz tijelo mi opet prolazi ona "struja" kao i nekad.

Rat je grozan i nikom se ne ponovio, ali osjecaj koji dozivis kao ratnik samo sa na ovakav nacin moze dozivjeti - to je ona mala i jedina nagrada koju dobijes za ucesce u ovoj odvratnoj ljudskoj tvorevini zvanoj rat.


Dobrovoljci medju Dobrovoljcima

Od ovih okupljenih jedinica na Igmanu zatrazeni su dobrovoljci za sestoki sukob sa cetnicima. Treba zaustaviti izuzetno jake srpske snage u prodoru na juznom i jugozapadnom rejonu Igmanskog ratista i ako je moguce preci u kontranapad.

Tih sam dana stekao veliko postovanje prema Sandzaklijama. Iz nase se jedinice svi borci iz Sandzaka javise da idu.
Javise se da idu da mozda ostave kosti stotinama kilometara daleko od svojih kuca braneci neku bosansku guduru (a la "Tresnjevo Brdo").

Grupisemo se u pozadini rejona operacija. I onda dolazi trenutak zbog kojeg opisujem ovu citavu operaciju. Dolazi nam u ispomoc Travnicki bataljon Sedme Muslimanske brigade.
Dolaze nam braca po oruzju (iako meni ne po vjeri).

Mladici - devetnaest, dvadedest. Uniformisani, vedri, dobro opremljeni i uniformisani sa ociglednim vjerskim simbolima. Kombinacija ruskog oruzja, americkih uniformi i muslimanskih simbola.
Prvi put vidim tako nesta pa mi neobicno.
Vijore se njihove zelene borbene zastave.
...
Razvijamo se na polozoj i formiramo obrambenu liniju. Noc prije borbe malo se opustamo, veceramo, razgovaramo,
razmijenjujemo iskustva. Z, jedan od mojih prijatelja iz jedinice pokazuje prema kolegama iz Sedme, kaze:
"Klanjaju dzenazu".
"Kome? Nisam cuo da su izgubili borca."
"Ne, ne. Oni sebi klanjaju dzenazu. Pred sutrasnju bitku."
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#160 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Celicna Kisa

...Pocinje.
cujes bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum - desetak ispaljenja negdje iz dubine sume.

kratka tisina.

Onda cujes zvizduke. Pojacavaju se, nailaze,
fijuuuuuuuuu, fijuuuuuuuu - k'o kad "placu" macke u februaru.
Pojacava se jos. Dolazi. Evo ih padaju.

Prasak - jedan, dva, tri - nemozes izbrojati - cini se da sve odjednom pada.
Pada oko nas, iza nas, blizu nas, lijevo, desno - trese se grmlje iza nas k'o da ga neko rukom trese.
Zavukao sam se sav u neki malecki jarak, zlijeb u zemlji
i molim se samo da mi ne eksplodira iznad glave.

Bum,bum,bum, bum, bum,bum,bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum,bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum - nemozes izbrojati ispaljenja ovaj put.
Onda tisina.
A onda zajauka iznad nas k'o da je neko navio stotinu sirena. Jezivi zvuk mi dere usi.
Puce sve oko mene. Zemlja se trese.
Ispadam iz jarka od detonacija.

U ovom svom ludilu sjetim se skokova sa bine na konceritma u CDA-u prije rata - odbija me zemlja k'o kad su me raja nosila na rukama poslije skoka.
Opustih se, plese tijelo, odskace od zemlje k'o na trampolini.

Nastavlja se ...
Ispaljenja, tisina, zavijanje granata, pakao.
Ponavlja se isti program. Savija se suma, gori zemlja oko nas. Cinilo mi se da je sve trajalo satima,
a ko zna mozda su u pitanju bile minute.

Onda utihnu paljba na trenutak.
Kontam - sta li je sad? Hlade cijevi?
Sjecam se iz nekog vojnog udzbenika da artiljerija ne moze neprestano udarati - mora hladiti cijevi.
Razmisljam onda "nije to".
Imaju oni dovoljno artiljerije da razdijele vatru. Zamisljam u glavi njihove baterije, desetine haubica, minobaca .

Misao mi presjece praskajuci zvuk. Grmlje oko mene se uskomesa, usi mi para praskajuci zvuk.
Cujem nekoga kako dovikuje "Dolaze. Drzi se zaklona ali osmatraj u pravcu sume. Osmatraj. Osmatraj. Dolaze!"

Kolji Turke

Iz sume ispred nas zacusmo glasove. Onda opet
poce lomjavina, prasak. Drvece, zemlja prsti.
Praskajuci zvuk od kojeg bole usi.
(shvatih kasnije da je to zvuk mitraljeskih zrna
kada su ispaljena iz blizine. Taj se zvuk ne moze prepricati)

Glasovi prilaze - cuju se blize.

Razaznaje se "Opkoli! Opkoli!"

"Hvataj ga ziva!"
Cuju se nekakvi krici, urlanje.

"Evo ga turcin - zakolji ga majku mu j" ... "okruzi desnim krilom"

Opet pucnjava prema nasim polozajima. Cuju se eksplozije. Vise kao rucne bombe nego granate.

U glavi mi se sve komesa. Pogled mi se muti.
Sta je ovo? Koga su zaklali? Jesmo li stvarno opkoljeni?
Kako se nadjosmo u ovoj situaciji - jesu li artiljerijskom vatrom
unistili nase druge polozaje pa smo samo mi ovdje ostali
u okruzenju.

Pucnjava se nastavlja. Onda se krici mjesaju sa "kolji Turke" i "evo balije". Opet pucnjava.

Ja sam po prirodi smiren i kontrolisan ali me ova situacija pocinje izludjivati.
Pogledavam oko sebe, pokusavam da sretnem pogled drugih da vidim sta se ovdje dogadja.
Nikad nisam bio u ovakvoj vrsti sumske borbe
gdje nisi siguran ko je naprijed, sa strane ili u pozadini.
Pogled mi se susretne sa jednim borcem. On mi samo pogledom namignu u smislu "Sve je u redu"

Ahhhhh, kakvo olaksanje. K'o da mi je neko rekao da je rat prestao.

...

Jedan iz Sedme dosaptava "Pusti ih da pridju blize."

...
Moj prijatelj Z prisulja se nasem polozaju.
Kaze: "ovo sto se deru - to je sranje.
Hoce da nas preplase a sebe ohrabre. Nisu oni nikoga zaklali ni zarobili. To je samo babaroga taktika"

Aaa! Babaroga taktika jel'! Cekaj onda malo.
Sad cu vam se ja malo majke naj... za ove trzoke.
Namjestam se prema grmlju ispred nas.
Prst na obaracu. Bomba, na improvizovanom grudobranu, spremne.
Z kaze - "Oni ne znaju gdje smo mi. Traze nas.
Prepadaju nas da bi vatrom odali polozaj.
Ne pucajte dok ih ne vidite. Cekajte na signal"

Kakav signal pitam se.

...

Odjednom iz grmlja pravo ispred nas ispadose nekakvi u onim
srpskim ruznim "doslo je proljece" maskirnim uniformama.
Pucaju par rafala nasumice iz "Sijaca", s ruku. Cini se da nas ne vide.
Izgledaju smjesno, k'o fol se nesta sunjaju u onim "kukanjac"
unformama - nekakvi grmalji, pogrbljeni hodaju pravo na nase linije.
Nasi miruju. Tu su nam na dlanu a niko ne puca.
Ja gledam oko sebe - samo vidim obrise nasih boraca.
Opet kontam - svi oni cekaju taj
signal. Cekam onda i ja.

Odjednom sumom odjeknu poklic - signal koji se ne moze pogrijesiti:

"Tekbiiiiiiiiiiir"

A onda se zaori "Alaaaaaaaahuuu Ekber" i pred nama se otvori pakao vatre i dima.
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#161 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Pustos

Zaglusujuca pucnjava. Detonacije rucnih bombi.
Nasi mitraljezi "deru" - usi ti otpadaju od pucnjave.

Prostor ispred mene se vise ne vidi od prasine i dima.
Ne vidim ali znam da je njihov juris rasturen i da im je pokusaj
da pridju nasim linijama propao.
...
Pucnjava traje jos neko vrijeme. Stisa se.
Par rafala zapara. Onda nista vise - samo tisina.
...
Kako mi se vraca sluh cini mi se da cujem jauke.
Ili mi se samo cini.
...
Mrtva tisina.
...
Prolaze vrijeme u toj tisini.

Odjednom bum, bum, bum, bum ... ispaljenja, fijuk, snazne eksplozije. Neprecizno.
Granate padaju prilicno iza nas. Nasumicna paljba.

blom, blom, blom, blom - zvuk kao da neko vadi cepove iz sampanjaca.
To tuce VBR!
Sistanje, huka - snazne detonacije svuda po nasim polozajima. Artiljerijska odmazda.
Osjecam da nas traze a da ne znaju gdje smo.

Ponovo pocinju haubice. Teska vatra po nasim linijama.
Trese se zemlja.
Detonacije mi izbijaju zrak iz grudi. Gruhaju k'o ludi.

Odjednom - vatra prestade.
Par minuta tisine, i onda se opet zacu onaj praskajuci zvuk.
Grancice i lisce lete ispred mene. Frca zemlja.
Pocinje novi pjesadijski napad. Jos jedan!?

Juris

Mitraljeska vatra opet "sisa" grmlje I kopa zemlju oko nas.
Opet se nesta deru. Ne znam jel' dovikuju komande ili se opet igraju one igre zastrasivanja. Slabije cujem - ova mi ja sva pucnjava omela sluh.

Komanda na nasim polozajima ostaje ista - "cekaj dok nam ne pridju. Cekaj signal da otvoris vatru."

Rucne bombe lete prema nasim polozajima.
Drvece i grmlje ih ometaju.
Mitraljez me drzi zakovanog za zemlju.

Zabio sam se u zemlju da minimaliziram sanse da me metak pogodi.
Iskopah rukama mali jarak da mogu da vidim ispred sebe.
Nadam se da me nece nista pogoditi kroz taj otvor.
Gledam mekanu zemlju oko sebe i razmisljam kako ova zemlja i nije neki zaklon.
Mitraljesko zrno kroz to prolazi kao kroz pamuk.

Puce rucna bomba ispred mene. Oci mi pritisnu detonacija.
Bez ikakvog signala neko poce pucati pored mene. Jos neko otvori
vatru. Ne vidim u sta pucam ali i ja otvorih vatru "na slijepo" u tom pravcu
da se za svaki slucaj zastitim od frontalnog napada.

Prepuzah u malo bolji polozaj. Vidim nekoliko vojnika
u "kukanjac" uniformama, prilicno blizu, kako trce prema nasem polozaju. Jedan vadi rucnu bombu. Nisanim.
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#162 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Lom

Prije nego sto uspijeh opaliti prema njima presjece ih mitraljeski rafal.
Skljokase se kao da je im je neko presjekao marionetske zice.
Puce bomba medju njima.
Jedan od njih, nekako jedva, proba da pritrci nasim polozajima i onda pade pokosen.

Nasi sasuse vatru po njima a onda prema sumarku iza njih. Opet se nista ne cuje od zaglusujuce pucnjave.

Nasi ispraznise jos par rafala i onda se utisase.
Nesto dalje iz dubine, u podnozju iz grmlja, cuju se glasovi.
Neko zapomaze. Mjesaju se zvuci. Cini se kao da neko glasno izdaje naredjenja.
Neko definitivno zapomaze.

Nasi se spremaju da pucaju. Jedan is Sedme vadi "Made in Bosna" rucnu bombu.
Velika k'o minobacaka granata. Jedan od mojih kaze "Aaa, nitroglicerinka".

Sta bolan?!

Momak iz Sedme kaze "Vi otvorite vatru a ja cu im je onda suknuti"

Glasovi se jos uvijek cuju. Neko dreknu "Pali!!!" Poce pucnjava. Grmlje se dimi, povija, lomi.

Ovaj zapali i baci "nitroglicerinku".

Tisina par trenutaka. Samo se cuje glasovi. Onda tresak k'o da je neko bacio haubicku granatu.

Tisina.
Zapomaganje.
Tisina.

Vrijeme prolazi. Opet pocinje artiljerijska vatra.
Jos par, vrlo slabih pokusaja napada. Vecinom mitraljeska vatra iz daljine.
Nije ni cudo.
Mogu misliti kakve su gubitke pretrpili - fizicke i psihicke.

Par nasih hoce da idu da izvlace tijela ove grupe sto je prisla najblize nasim polozajima. Da vide ko su.

Zar je ovo stvarno trebalo

Izvukose par tijela sa velikim naporom. Fizicki krupni ljudi. Ne izgledaju kao neki "specijalci".
Krupni, srednjih godina.

Jurisali su, u nekoliko navrata, do zadnjeg daha, na nadmocnijeg neprijatelja, na gole cijevi i poginuli su k'o vojnici.

Onda mi kroz glavu prodje slika neke mlade zene sa dvoje djece. Djeca tek posla u skolu. Imaju kucu, auto.
Od danas ta djeca vise nemaju oceve. I ne samo ta djeca nego stotinu druge djece ciji su se ocevi pretvorili od zivih
i zdravih ljudi u trupla razbacana po sumi, umeljana u zemlju i izbusena mecima i rasturena rucnim bombama.
Za sta i za koga?

Ne mogoh a da mi ne bude zao.

Ne mogoh a da ne budem cinik pa da se upitam -
jel' ovo sve trebalo samo zato da bi Karadzic mogao zvati ovu guduru srpskom gudurom.

Umjesto sad da ovaj covjek sprema svoju djecu za skolu I
da im kupuje knjige za prvi razred on sad lezi ovdje kao izbuseno truplo.

Dokumenti pokazuju da su ovi iz nekog interventnog voda vojne policije. Ne mogu se sjetili jel' ono bijase iz Lukavice ili Sokoca.
Sjecam se samo da bili iz okoline Sarajeva, iz sarajevsko-romanijskog korpusa.

U ovoj sam bici naucio I vidio par novih, vrlo znacajnih stvari:

Vidio sam ko je i sta je travnicki bataljon Sedme muslimanske I kakvi su borci.

Iskusio sam novu vrstu pjesadijske borbe - ravnopravnija, teza u smislu pjesadijskog sukoba i na drugacijem,
slobodnijem terenu gdje nisi uvijek siguran u kom je pravcu neprijatelj.

Naucio sam da i medju Srbima ima hrabrih boraca.

Takodje sam primjetio nesta cudno sto ce se kasnije ponoviti jos mnogo puta.
Kad je vakat da se gine i da se vode teske borbe nasi su protivnici uglavnom neke neglamurozne jedinice.
Arkanovaca, seseljevaca, belih orlova (onih koje mi zeljno prizeljkujemo) ni na mapi!
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#163 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Jos Par Rijeci

Ovih par zadnjih postova oko bitke na Igmanu iznudili su od cijenjenih
citalaca par vrlo zanimljivih pitanja
pa cu u narednih par dana pokusati pruziti odgovor na vecinu od njih.
Za neke cete odgovore morati biti strpljivi jer se jos toliko toga ima
reci i napisati. Mnoga ce se pitanja sama odgovoriti vremenom.

Ko je komandovao operacijama na Igmanu sa nase strane?
Je li bio neko kao Mladic na srpskoj strani?
Odgovor:
Nemam pojma ko je bio direktno zaduzen i ne bih
rekao da je bio neko ko je imao sve stvari u svojim rukama.
Neko spomenu da je Karavelic bio zaduzen za odbranu Igmana.
Ja stvarno nemam pojma.


Mi smo direktno slusali "tatu" i Kemu. Na Igmanu smo bili uvezani sa Armijom
na taktickom nivou i to je odlicno funkcionisalo
jer su u pitanju bile odlicne sa dobrim ljudstvom i
dobrom operativnom komandom.

Lokacija?
Uzi region Tresnjevog Brda

Vrijeme/datum?
Prva polovina augusta 1993

Ovo je najvise cega se sjecam sto se tice tacnog datuma i
lokacija - dosta mi je pamcenje na te ratne dane popustilo.
Cini mi se nekad da je u pitanju traumatska amnezija.

Kako su nemuslimani unutar jedinice reagovali na tekbiranje?

Nisam ulazio u glavu svakog pojedinca pa ne mogu reci.
Mogu govoriti samo u svoje ime. Dokle kod tekbiranje
nije bilo nametanje nekog vjerskog fanatizma
bilo je skroz u redu. Sve je to bilo u svrhu efikasnije borbe.
Ja inace nisam nikad iskusio nikakvu vrstu vjerskog nametanja u jedinci.
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#164 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by eltroxin »

Ovo gore je sa bloga "Vikicev Specijalac o Ponorima Rata".

Ovo je iz jednog stranog casopisa, reportaza o stranim dobrovoljcima u ABiH na sirem podrucju Igmana krajem 1992.
Image
http://rapidshare.com/files/412983931/C ... l.rar.html
Last edited by eltroxin on 14/08/2010 23:44, edited 1 time in total.
drot
Posts: 49
Joined: 17/11/2009 13:41

#165 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by drot »

Da li neko zna nesto o okolnostima pogibije Sase Petrovica i Edina Duhovića 13. avgusta 1993.?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#166 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PipiDugaDevetka »

junkers wrote:lupaš,a i ne čudi me, braniš zločince,pitaš zašto bi m.m. bio u hagu,vjerovatno pripadaš sorti kojoj tramvaj izaziva traume...
Stipu ga neka piše, pa makar i ekavicom,...Nemam ništa protiv ekavice osim psiho-reakcije u vezi sa sjećanjem na nezvane goste u mom stanu na Ilidži iz jula 1992.g.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#167 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Citajuci dalje ovu knjigu Sjena nad Igmanom, sve vishe kontam dobro smo mi ikako zivi, ne zbog cetnika, nego zbog nasih. Toliko medjusobnih sukoba, pucanja, smjena, podvala, a sve zbog love i polozaja :x :x :x :x :x

fuj
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#168 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

Admir_1984 wrote:Citajuci dalje ovu knjigu Sjena nad Igmanom, sve vishe kontam dobro smo mi ikako zivi, ne zbog cetnika, nego zbog nasih. Toliko medjusobnih sukoba, pucanja, smjena, podvala, a sve zbog love i polozaja :x :x :x :x :x

fuj

E moj Admire.Puno stvari se moglo odraditi da nismo bili kakvi smo bili.Ali vazda je bilo nekome rat nekome brat.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#169 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

riko-ga wrote:
Admir_1984 wrote:Citajuci dalje ovu knjigu Sjena nad Igmanom, sve vishe kontam dobro smo mi ikako zivi, ne zbog cetnika, nego zbog nasih. Toliko medjusobnih sukoba, pucanja, smjena, podvala, a sve zbog love i polozaja :x :x :x :x :x

fuj

E moj Admire.Puno stvari se moglo odraditi da nismo bili kakvi smo bili.Ali vazda je bilo nekome rat nekome brat.
Pa Mirsad pishe sve kakvi su bili planovi za napad na Jahorinu, Kalinovik, Krupac, Hadzice....Al zbog mesetarenja raznih komandanata, odugovlacenja, medjusobne netrpeljivosti, samovolje pojedinih ljudi (juka i slicni), nishta se nije moglo odraditi. A bilo je akcija gdje su svjesno gurali ljude u smrt, bez ikakvog plana i slicno :x :x Dosla je na Igman neka jedinica iz Mostara, juka i njemu slicni narede kao ide se u napad, morate ici i slicno, a snijeg iznad koljena, ljudi nemaju opreme kako treba i fino kazu da nisu spremni, a onda ih ovi mazlumi razoruzaju, terorishu (ruke na potiljak i trce gore dole) :x :x Stigao sam do 1993 godine, pa opet pishe detalje iz knjige

Tad je pisao da misli da aliji i ostalim na vlasti nikako ne odgovara da rat brzo stane, jer se nikako ne bi uspjeli zadrzati na vlasti. Apsolutno tacna misao je to bila
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#170 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karamazov »

Moram priznati da sam se iznenadio mnostvom dosta realnih prica vezano za ovu temu.Nisam bio na Igmanu tih dana jbg, dobio deset dana odmora pa malo do Budve, vrelo ljeto, trebe ...http://www.sarajevo-x.com/forum/images/ ... rgreen.gif. Tacno je da je VRS trebalo manje od 2 km da se spoje sa Golog Brda i Malog polja!Tacno je i to da smo navece gubitke dozivjeli na Proskoku .Ono sto ne znate je da smo imali dvije manje grupe ubacene iza vasih linija u rejonu Golog Brda, cak su na kratko i krocili cizmom na taj put spasa!
Sad sta bi bilo da nije doslo do demilitarizacije, da li bi mi uzali Igman, ili se vi odbranili mozemo samo nagadjat.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#171 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by simpozijum delirijum »

Admir_1984 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
Chisum wrote: Ma kakav on i druga strana.... neko balavo nedonosce koje surfa po youtube kanalima i lijepi ih po forumima.

Dovoljno je da mu procitas prvi post i sve bude jasno.

Jedan od bezbroj njih koji su se dovlacili na ovaj forum. Ko zna koji mu je ovo put.
Ne bih znao procijeniti njegovu zrelost od napisana samo 2 posta.
Evo, on spominje neki zločin ARBiH na Trešnjevom brdu,...????

Čini mi se da mogu da proniknem s kojim je ciljem ovdje i zašto pokušava da se uključi u raspravu.
Zanimaju ga ''napadi'' na Ilidžu iz ljeta 1992.g. ''Napadi'', pod navodnicima jer su to bili pokušaji oslobađanja Ilidže sa moje tačke gledišta. Tad je bilo ''guravo'' za četnike jer nisu bili pristigli, ni JNA sa tehnikom i oklopnim oružjem, ni paravojska tipa ''Arkanovci'', ni ostali.

Nisam učestvovao u odbrani Igmana, pa i ne diskutujem, ali pomno čitam sve šta je bilo.
Mene isto zanima za ovaj napad na Ilidzu i napad na Famos. Po nekim mojim saznanjima to je bilo zesce zavaljivanje momaka i direktno slanje u smrt, pogotovo Famos. Ne znam da je iko direktno proglasen krivcem za te uzaludne i loshe organizovane napade. Kazu za napad na Famos 10 dana cijela Hrasnica brujala, valjda se proculo, cetnici pustili da udju u hale i samo zasuli rafalima :( Ako neko zna vishe volio bi da mi jos detaljnije pojasni ovo
imaju ti cuveni TV snimci borbi oko hotela na Ilidzi , cinjenica ?
jedna velika propustena sansa da se oslobodi dio Ilidze od Stojcevca (Sumarske skole prema Hadzicima , na drugoj strani rijeke Zeljeznice )
bio sam u svojoj kuci sa familijom u Luzanima ( neka Sarajlije pojasne gdje je to naselje )
pokusao sam sa par komsija pruziti podrsku ali >?
naoruzani jednim AB 70 i M48 uz par 'kasikara" nismo mogli nista :x
Hrasnicani su hrabro napali i prodrli do hotela na Ilidzi i skoro zauzeli cijelu stranu rijeke zeljeznice , ali ?
tenkovi iz Lukavice su stigli ujutro , a nije bilo podrske iz Sarajeva, a Jukini sminkeri su pobjegli ko p..cke !
poslije je nastao osvetnicki pokolj Arkanovaca i Seseljovaca po Ilidzi ( pretpjeli su velike gubitke u ljudstvu i i bili su bijesni , navodno je i Arkan zijanio par najboljih ljudi na Ilidzi kada mu je "zolja" raznijela dzip koji je bio u njegovoj pratnji u aleji Bosne ispaljena od od strane hrabrih Hrasnicana )
naravno da se ne stidim , pobjegao sam od cetnickoga noza a pusku sam morao unistiti
nikada ne mogu prezaliti tu sansu za oslobadjanje bar jednoga dijela Ilidze i povezivanje sa Hrasnickom slobodnom teritorijom
kakva katastrofalna dezorijentacija , toliko propustenih sansi za osvojenu bitku
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#172 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Ja sam cuo pricu da su borci u cudjenju prihvatili naredbu za povlacenjem, tj nisu mogli vjerovati, jer su fakat daleko bili dogurali. Sad do koga je to pojma nemam :? :-)
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#173 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karamazov »

imaju ti cuveni TV snimci borbi oko hotela na Ilidzi , cinjenica ?
jedna velika propustena sansa da se oslobodi dio Ilidze od Stojcevca (Sumarske skole prema Hadzicima , na drugoj strani rijeke Zeljeznice )
bio sam u svojoj kuci sa familijom u Luzanima ( neka Sarajlije pojasne gdje je to naselje )
pokusao sam sa par komsija pruziti podrsku ali >?
naoruzani jednim AB 70 i M48 uz par 'kasikara" nismo mogli nista :x
Hrasnicani su hrabro napali i prodrli do hotela na Ilidzi i skoro zauzeli cijelu stranu rijeke zeljeznice , ali ?
tenkovi iz Lukavice su stigli ujutro , a nije bilo podrske iz Sarajeva, a Jukini sminkeri su pobjegli ko p..cke !
poslije je nastao osvetnicki pokolj Arkanovaca i Seseljovaca po Ilidzi ( pretpjeli su velike gubitke u ljudstvu i i bili su bijesni , navodno je i Arkan zijanio par najboljih ljudi na Ilidzi kada mu je "zolja" raznijela dzip koji je bio u njegovoj pratnji u aleji Bosne ispaljena od od strane hrabrih Hrasnicana )
naravno da se ne stidim , pobjegao sam od cetnickoga noza a pusku sam morao unistiti
nikada ne mogu prezaliti tu sansu za oslobadjanje bar jednoga dijela Ilidze i povezivanje sa Hrasnickom slobodnom teritorijom
kakva katastrofalna dezorijentacija , toliko propustenih sansi za osvojenu bitku
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosta toga napisano netacno! Zauzeli cijelu stranu rijeke Zeljeznice ?malo sutra! Tek u drugom napadu stigli samo do hotela Srbija. Arkan nikad nije bio na Ilidzi.Bio je Legija sa nekih petnestak ljudi. Dosli taman na taj drugi napad na Ilidzu.Posle odradili par kuca na pijaci na Stupu i donji dio Kasindoske. Imali par ranjenih ljudi. Koga interesuje malo vise nek nadje Legijinu knjigu "Momci iz Brazila" , opisuje neke borbe vezane za taj dio Sarajeva!
User avatar
Buzdovan
Posts: 18
Joined: 07/06/2010 15:49

#174 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Buzdovan »

junkers wrote:nije tu bilo anegdota,možda jedan momenat kod štala,kad su naišli Fikro i Talijan,ono s pištoljima za pasom,pozdravljaju se sa rajom a četnici baš u tom trenutku krenu iz sve snage...
jako loše,držali smo liniju iza koje više nije bilo visočije tačke do hrasnice.pomenuo sam izmiješani s momcima iz specijalne,noću granatiranje,danju i pješadija,ku.....i nato avioni nadlijeću,a to četnici iskoriste da se još približe.najgore od svega desno od nas je bila rupa od možda 2 km,pravac prema hr.stanu,sreća da su cijelo vrijeme probali baš gdje smo se ukopali.po pričama zarobljenog saborca,bataljon četnika iz krajine i ilidžanci,stare mušterije,hahaha.i za ove koji kažu pregovori ono ovo,ni tu ni igdje drugo borbe nisu prestale odmah nego su nastavljene makar dan
Pa ja sam to i pisao u prethodnim postovima, primirje je potpisano 2 avgusta ali su upravo tada srpske snage krenule u opsti napad na sve linije na Igmanu te su borbe trajale jos nekoliko dana, tako su radili u svim svojim ofanzivama(Srebrenica, Zepa, Gorazde...) bez reakcije medjunarodne zajednice. To samo oni koji su bili daleko od prve linije mogu pricati da je pregovorima odbranjen Igman. Recimo, sasvim druga prica je bila kad je bila ofanziva armije BiH u Krajini. Kada je Alija naredio Delicu da zaustavi napade istog momenta je ofanziva stala iako su bili pred Prijedorom i Bosanskim Novim gdje je trebalo dan-dva da se zauzmu ti gradovi. I naravno da nato snage ne bi bombardovale armiju BiH zbog toga.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#175 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by junkers »

karamazov,hajd zahebi knjigu,nego onako otprilike koliko ste imali žrtava vi i jeli tzv. jna učestvovala?
Post Reply