Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1176 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Mozda se odnosi na te gubitke u operaciji Juzni potez sa kojom su hrvatske snage trebale da rasterete nase kod Kljuca.

Mladic je vracen sa lijecenja da zaustavi ofanzivu, po srpskim izvorima. Prema srpskoj verziji Wikipedije 224 vojnika i 3 policajca su poginula u toj akciji.

Kad sam govorio o gubicima na Kljucu mislio sam generalno da je kontraofanziva dala rezultate jer se doslo nadomak Kljuca ali da je kostala, da je broj zrtava bio veci nego se naviklo. Nisam mislio iskljucivo na Arkanovce. Mozda su to i bili nasi moralni spinovi, ne znam.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/%D0%9E ... 0%B5%D0%B7
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1177 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Stanje na rejonu Bjelasnice na kotama, Vlahinja, Karamustafine Caire, Sitnik, Lokvanjske Caire pocetkom Augusta 1993.
https://youtu.be/tC1uaYDEztY
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#1178 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Valter Gustav »

jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1179 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Srklet, strah i panika u nasim redovima. Totalni poraz. 1993.
https://youtu.be/bISSWE683Dw
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#1180 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Valter Gustav »

Kako postaviti video sa youtube na klix

1.
copy/paste URL koji izgleda otprilike ovako

https://www.youtube.com/watch?v=wV38egxkrxI

2.

odabrati youtube tag i klik submit/postaj

ako je link u formi

https://www.youtube.com/watch?v=wV38egxkrxI &fkajčfjwwpojca

briše se od znaka & pa nadalje...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1181 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Grean wrote: 26/12/2020 20:28 @Nekako s proljeća, ti ljudi, lokalci koji su se povlacili su po meni najmanje krivi.

Ne znam jesi li notirao dvije stvari u onom sto sam do sad napisao vezano za ova dva prva (nepuna dana). Nas dolazak na Veliko polje i kako nam niko nista ne govori niti nas pokusava rasporediti te onaj dzip bez krova koji se udaljava sa Velikog polja u panicnoj brzini te ko je u njemu. Gdje su se oni zaputili ne znam, nagadjanje je bilo Hrasnica ali je sasvim jasno kakav je to efekat imalo na sve one koji su to imali priliku vidjeti.
Jesam notirao, i pridružio drugim saznanjima koja sam memorisao, tako ja to kompariram. Ne znam trenutno tačno rastojanje od dzipa sa kom 1 korpusa gen. Karavelićem, mogu se zakopati u arhiv ako te baš baš zanima, a moguće je jer je to tvoj lični doživljaj situacije iz vakta koji stavismo u fokus. Ne tvrdim, ali po mišljenju dijela aktera događaja gore u taj vakat zaustavljanja ofanzive VRS, vrlo zahvalnu ulogu je odigralo do 100-njak osoba sa područja Hrasnice kada su pristali da se uključe u formiranju novih zadnjih linija odbrane. Indirektno tu ide zahvalnost brigadnom gen Prevljaku sigurno, jer je realno mogao iz raznih struktura prikupiti toliko njih, da izvedu inžinjerijske radove tj ukopaju linije i tako zaštite one koji su tu odlučili čekati neprijatelja. Magu dodatno provjeriti o kojoj se konkretno zoni odgovornosti radi, pa se dopuniti. U svakom slučaju ja tu vidim jedan primjer koordinacije generala Karavelića sa potčinjenom 104 viteškom brigadom. U suštini neka ba seljaka, naročito sa tog područja ,al' sa lopatom i krampom u rukama.

Što se tiče zaliha naoružanja i opreme u loguističkoj bazi Visoko, rahmetli Rasim Delić je u svojoj knjizi ''Bila je čast braniti Bosnu'' naveo određene ali zvanične podakte iz tog vremena totalnog embarga, general Jovan Divjak ih je iskoristio da bi ukazao na vrlo ograničene količine MTS-a na raspolaganju 1 korpusu. Indirektno je tim rekao da se Igman nije mogao odbraniti sa tako malim brojem raspoloživog MTS-a.
Kada pročitam tvoje svjedočenje i uporedim ga sa svojim, ne vidim logiku da kroz tunel isfuramo bez oružja i svog raspoloživog MTS-a . Možda su kabinetska paščad mislila da se podrazumijeva i naoružavanje od neprijatelja. Ili su, a da mi to ne znamo, kroz isti tunel izvlačili paralelno i neophodni MTS iz grada, što bi i trebalo tako.

Za ovo javljanje još nešto relaksiraniji dodatak, vezan je za snadbijevanje vodom a Igman je škrt po tom pitanju momački. Dobar vazduh i pitka voda su bili za desetku. Mi smo jednom i neko jagnje okrenuli na ražanj u šumi, tu negdje oko Hrasničkog stana. Par saboraca su išli vjerovatno u Lokve sa germom, da razmijene za rakiju i šta ja znam šta drugo, meso se moglo kupiti za cigarete, fini su to predasi bili. Sjetih se, bijeli bosanski brdski konj je vukao vodu iz podnožja Igmana gore na vrhu tj nas. Vjerovatno je to onaj isti na kojem je Prazina početkom 1993. najavljivao preko članka u Oslobođenju da će ujahati na njemu u grad, nakon što ga deblokira.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1182 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Da dopunim..
Igman i Bjelasnica su vrlo tanki sa izvorima a jedini kako treba bio je na Bijelim vodama.
Poznato je kako je pred olimpijadu na Igman i Bjelasnicu dovedena voda iz Hrasnice pumpama na rezervoaru u podnozju Igmana.U ratu je to prekinuto jer nije bili ni vode ni struje.Snage UN-a na Igmanu su također imali problema sa vodom pa su odlucili konsultovati strucne ljude iz Vodovoda.Cijev na Igmanu je bila prekinuta tenkovskim projektilom iz Velike aleje.Ista je popravljena uz pomoć UN i radnih vodova objekat je dobio struju iz agregata i voda je dosla u rezervoar Hrasnicki stan na Igmanu.

Radnici Vodovoda koji su to pustili u pogon pohapseni su sutra dan i sprovedeni u komandu.Sjebali su talove ” logisticarima” sa Igmana.Iz Hrasnice i Lokvi svaki dan su isle cisterne sa vodom za vojsku...a u povratku u cisternu trpani kanisteri sa gorivom i visokotarifna roba a sve umotano u kese i vreće...niko cisterne na punktovima nije ni pregledao...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1183 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Operacija “Lukavac 93”, pad Igmana i Bjelašnice 1993. godine – najteži poraz ARBiH u toku agresije?
https://bosnae.info/index.php/operacija ... u-agresije

Đurino brdo 6.08.1993.

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1184 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Po meni, a sa današnjom pameću, ne vidim ništa soprno u rješenju koje se nametnulo i zadovoljili interesi, njima voda osigurana našim cisternama ili nečijim ''žabama'' za vodu, gorivo za cisterne oni refundiraju i to im je garancija da će se data riječ održavati. Dok se data riječ održava paralelno pod što potpuniju kontrolu se uvode tokovi ljudi, roba, mts, ..čega sve ne , pa i šverca na kraju krajeva tj sive ekonomije u ekstremnim uslovima. Pa u švercersko-profiterskoj raširenosti na području Igmana do ljeta 1993. se kod velikog broja analitičara i aktera , pominje kao jedan od razloga pada velike slobodne teritorije predhodno, a frizirani izvještaji sa tog terena su davali lažnu sliku o snagama na Igmanu i njihovoj ukupnoj snazi obzirom na njegov strateški značaj za grad a samim tim i šire.

Tako da me ne iznenađuje ovaj komentar u vezi snadbijevanja pitkom vodom. Ne znam za druge al' ja nisam bio žedan dok sam bio na tom terenu, ne sjećam se cisternih već samo onog bijelog ljepotana , možda je i lipicaner , mislim da imam jednu njegovu ratnu sliku. Jedno je sigurno, ako ne i u isti dan probijanja tunela ispod aerodromske piste (hvala Nikoli Koljeviću, ubijen od četničke ruke) na sarajevskom aerodromu je potpisano primirje, još jedno od koznakoliko njih predhodnih, vjerovatno zbog mirovnih pregovora u Ženevi, gdje glavonje pokušavaju da se dogovore na osnovu stanja na terenu. Da ne politiziram dalje.

Ako postoji bolji primjer volio bih pročitati o njemu, ali je meni Igman idealno područje za primjenu jednog od pravila iz ''Vještine ratovanja'' Sun Cu Vu-a. Ono u suštini glasi ''kada okružiš neprijatelja obavezno ostavi jedan kontrolisani koridor kojim se neprijateljski vojnik ili civil može povući i bijegom se spasiti. U suprotnom ga se primorava da se brane do zadnjeg jer nemaju izlaza. Taj kontrolisani koridor je njima namijenjen, a ostale borbom prisiliti na poraz.

Tunel je svo vrijeme samo dobivao na značaju. Dobrinja- Butmir tj osovina Hadzić-Prevljak, bili su tu od početka do kraja. I onaj novoizgrađeni ratni most na Željeznici je isto vrlo bitan kotačić. Pročitajte na temi ''Stup / @Tromblon ov opis akcije upada na neprijateljski teren čija nadošla rijeka Miljacka mora da se pređe pa i forsira do sljedeće faze akcije. Jedan se utopio, prva žrtva.

I Željeznica izgleda zna nadoći , a ne možeš je zaobići ako iz grada hoćeš do Igmana. Vala je mnogo ugodnije kakvim prevozom to , preko mostova preći fino bez srkleta , a ni pješke nije nešto aman zahtjevno. Ima negdje u monografiji o 4 viteškoj uz fotografiju mosta i neki opis kako se to odvijalao i od strane koga i sl. pa nije problem da to objavim kasnije, ako koga zanima ta korisna i poučna priča o mostu. A nama je most bio samo sredstvo za dalje. Ništa posebno. A mogu zamisliti kakvo bi sjećanje bilo da se moralo kroz rijeku preko rijeke bez peraja. Od mene im veliko hvala što bar tu traumu nisam osjetio na koži. Kada je toplije i nekako, ali u zimskim uslovima samo ako bih morao i da je glava u pitanju.
Last edited by Nekako s proljeća on 27/12/2020 15:11, edited 1 time in total.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#1185 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Valter Gustav »

PM72 wrote: 27/12/2020 13:54 Da dopunim..
Igman i Bjelasnica su vrlo tanki sa izvorima a jedini kako treba bio je na Bijelim vodama.
Poznato je kako je pred olimpijadu na Igman i Bjelasnicu dovedena voda iz Hrasnice pumpama na rezervoaru u podnozju Igmana.U ratu je to prekinuto jer nije bili ni vode ni struje.Snage UN-a na Igmanu su također imali problema sa vodom pa su odlucili konsultovati strucne ljude iz Vodovoda.Cijev na Igmanu je bila prekinuta tenkovskim projektilom iz Velike aleje.Ista je popravljena uz pomoć UN i radnih vodova objekat je dobio struju iz agregata i voda je dosla u rezervoar Hrasnicki stan na Igmanu.

Radnici Vodovoda koji su to pustili u pogon pohapseni su sutra dan i sprovedeni u komandu.Sjebali su talove ” logisticarima” sa Igmana.Iz Hrasnice i Lokvi svaki dan su isle cisterne sa vodom za vojsku...a u povratku u cisternu trpani kanisteri sa gorivom i visokotarifna roba a sve umotano u kese i vreće...niko cisterne na punktovima nije ni pregledao...
Na Bijelasnici je bilo izvora,znam jer sam bio tamo.Interesantno je da si strucnjak za izvore na Bijelasnici i Igmanu a nisi mrdnuo iz grada u toku rata.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1186 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

vezano za vodu na Igmanu...voda je dosla do rezervoara Hrasnicki stan (u blizini drvene dzamije) a onda gravitacijom isla do rezervoara iznad zapaljenog hotela Mrazište.Tu su bila istočista sa kojih je vodu uzimao i UN i vojska.Do tada je voda dolazila u cisternama a do vojnika u rovovima konjima i kanisterima...
Vodovoddzije iz grada su im svojim angazmanom sjebali talove i uigranu šemu šverca a jadni se obradivali da će im neko biti zahvalan...
Komanda brigade u Hrasnici sa komandantom Fikrom je dobro omastila brkove jer su se nalazili na koridoru snabdjevanja grada i to su drzali pod svojom kontrolom.Obicna vojska i diverzanti su nadrljali po linijama i suludim akcijama tipa Famos dok je komanda vozala mercedese Šerifa Konjevića i brinula da roba dođe na vrijeme u granape i garaže po Butmiru i Sokolovic koloniji gdje su bukvalno pljackali ljude koji su izlazili iz grada...gadi mi se proći od tunela do Hrasnice...
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1187 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Valter Gustav wrote: 27/12/2020 15:02
PM72 wrote: 27/12/2020 13:54 Da dopunim..
Igman i Bjelasnica su vrlo tanki sa izvorima a jedini kako treba bio je na Bijelim vodama.
Poznato je kako je pred olimpijadu na Igman i Bjelasnicu dovedena voda iz Hrasnice pumpama na rezervoaru u podnozju Igmana.U ratu je to prekinuto jer nije bili ni vode ni struje.Snage UN-a na Igmanu su također imali problema sa vodom pa su odlucili konsultovati strucne ljude iz Vodovoda.Cijev na Igmanu je bila prekinuta tenkovskim projektilom iz Velike aleje.Ista je popravljena uz pomoć UN i radnih vodova objekat je dobio struju iz agregata i voda je dosla u rezervoar Hrasnicki stan na Igmanu.

Radnici Vodovoda koji su to pustili u pogon pohapseni su sutra dan i sprovedeni u komandu.Sjebali su talove ” logisticarima” sa Igmana.Iz Hrasnice i Lokvi svaki dan su isle cisterne sa vodom za vojsku...a u povratku u cisternu trpani kanisteri sa gorivom i visokotarifna roba a sve umotano u kese i vreće...niko cisterne na punktovima nije ni pregledao...
Na Bijelasnici je bilo izvora,znam jer sam bio tamo.Interesantno je da si strucnjak za izvore na Bijelasnici i Igmanu a nisi mrdnuo iz grada u toku rata.
Ko kaze da nisam ”mrdnuo iz grada” a Bjelasnicu i Igman sigurno znam bolje od tebe.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1188 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Po pitanju vode a po pitanju borbe nije isao.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1189 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

jefff wrote: 27/12/2020 15:10 Po pitanju vode a po pitanju borbe nije isao.
:lol: :thumbup:
Jeff...posto si ti prigradski iz Hadzica...u opkladu da znam Igman i Bjelasnicu bolje i od tebe.Od planinarskih domova pa do skijanja...svaki ćosak tih planina sam obisao.
Usput nisi nikad rastumacio kuda je Murat prenosio upaljace a nije preko Grepka.Jos sam te i zamolio a ti ni mukajet.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1190 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Vezano za slanje ispomoci na opservatorij tog 1. augusta, pominje se 8. motorizovana brigada a nigdje ne mogu da nadjem informaciju koja je to brigada, odakle su. To mijenjanje imena je napravilo zbrku, cesto vijesti nisu povezane.

"Bez obzira što je borcima na vrhu Bjelašnice stiglo pojačanje iz sastava 8. motorizovane brigade, srpske snage su u poslijepodnevnim satima 1. avgusta, bez većeg otpora, zauzele opservatoriju"

Za vodu se ni ja ne sjecam. Kao kroz maglu da je dolazila na konju.


Ovdje ima postan dokument vezano za finansiranje akcije. Nesto sto se zna ali opet da se ne zaboravi ko je i kako je doprinijeo stvaranju RS-a a danas prizeljkuje da mu se udijeli isti status.

Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#1191 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Valter Gustav »

PM72 wrote: 27/12/2020 15:05
Valter Gustav wrote: 27/12/2020 15:02
PM72 wrote: 27/12/2020 13:54 Da dopunim..
Igman i Bjelasnica su vrlo tanki sa izvorima a jedini kako treba bio je na Bijelim vodama.
Poznato je kako je pred olimpijadu na Igman i Bjelasnicu dovedena voda iz Hrasnice pumpama na rezervoaru u podnozju Igmana.U ratu je to prekinuto jer nije bili ni vode ni struje.Snage UN-a na Igmanu su također imali problema sa vodom pa su odlucili konsultovati strucne ljude iz Vodovoda.Cijev na Igmanu je bila prekinuta tenkovskim projektilom iz Velike aleje.Ista je popravljena uz pomoć UN i radnih vodova objekat je dobio struju iz agregata i voda je dosla u rezervoar Hrasnicki stan na Igmanu.

Radnici Vodovoda koji su to pustili u pogon pohapseni su sutra dan i sprovedeni u komandu.Sjebali su talove ” logisticarima” sa Igmana.Iz Hrasnice i Lokvi svaki dan su isle cisterne sa vodom za vojsku...a u povratku u cisternu trpani kanisteri sa gorivom i visokotarifna roba a sve umotano u kese i vreće...niko cisterne na punktovima nije ni pregledao...
Na Bijelasnici je bilo izvora,znam jer sam bio tamo.Interesantno je da si strucnjak za izvore na Bijelasnici i Igmanu a nisi mrdnuo iz grada u toku rata.
Ko kaze da nisam ”mrdnuo iz grada” a Bjelasnicu i Igman sigurno znam bolje od tebe.
Pricao si prije da nisi nigdje isao izvan grada jer si bio u MUP, sada si promijenio pricu.Isao si mozda u Hrasnicu po hranu.Ako si isao ispricaj nam svoje dozivljaje sa Bjelasnice,Igmana, Nisica.Ko ti sredi da nigdje ne ides?
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#1192 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by hillbill »

PM72 wrote: 27/12/2020 15:04 vezano za vodu na Igmanu...voda je dosla do rezervoara Hrasnicki stan (u blizini drvene dzamije) a onda gravitacijom isla do rezervoara iznad zapaljenog hotela Mrazište.Tu su bila istočista sa kojih je vodu uzimao i UN i vojska.Do tada je voda dolazila u cisternama a do vojnika u rovovima konjima i kanisterima...
Vodovoddzije iz grada su im svojim angazmanom sjebali talove i uigranu šemu šverca a jadni se obradivali da će im neko biti zahvalan...
Komanda brigade u Hrasnici sa komandantom Fikrom je dobro omastila brkove jer su se nalazili na koridoru snabdjevanja grada i to su drzali pod svojom kontrolom.Obicna vojska i diverzanti su nadrljali po linijama i suludim akcijama tipa Famos dok je komanda vozala mercedese Šerifa Konjevića i brinula da roba dođe na vrijeme u granape i garaže po Butmiru i Sokolovic koloniji gdje su bukvalno pljackali ljude koji su izlazili iz grada...gadi mi se proći od tunela do Hrasnice...
iiiiiiiiiiii to stanje traje do danas.................nista se nije promjenilo
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1193 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Valter Gustav wrote: 27/12/2020 15:27 Pricao si prije da nisi nigdje isao izvan grada jer si bio u MUP, sada si promijenio pricu.Isao si mozda u Hrasnicu po hranu.Ako si isao ispricaj nam svoje dozivljaje sa Bjelasnice,Igmana, Nisica.Ko ti sredi da nigdje ne ides?
:thumbup:
Polahko,ne obadaj se,gradsko si čeljade,nisi ljakse ko ovaj bombaš iz Hadzica...isli smo mozda u istu skolu (H.K.),kod učiteljice Dese K. ili Mire...iako si mlađi od mene...

Nigdje i nikad nisam napisao da nisam izasao iz grada...imam ja ,Paša moj,terena dovoljno a valjda ti sve govori da sam rat zavrsio u Krajini pa me umalo otamo ne oženise,ko dvojcu mojih kolega...

planinarenjem sam se bavio od malih nogu...ko djete me tjerali amidza i otac a onda ušlo u krv.Dočeci novih godina po domovima na Sitniku,Stanarima i Hranisavi bili su redovni...zato ti kazem da bolje znam Bjelasnicu i Igman od mnogih koji su gore prvi put bili u ratu.Popeo sam se na Hrasnicki stan prije rata na 5 godina...
kontas?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1194 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Ma naravno, ljudi koji su poznavali dobro teren su bili dragocjeni, naročito u haotičnoj situaciji u kojoj smo se našli to ljeto 1993. Ne sjećam se da sam ni ja a ni bilo ko drugi razmotao neku kartu i na njoj nas locirao trenutno. Kakva topografija kod većine. Imao sam prehodno neki kurs i stekao novi VES, nešto se na njemu naučilo i o topografiji, tj kretanju uz pomoć karti. Ali nisam niti jednu kartu imao pri ruci pa da mi se memorišu orjentiri i toponimi bar neporedne okoline oko Hrasničkog stana. Pomenu @grean tocila neki dan, pojam specifičan za to područje, čuo jesam ali nisam siguran da znam o čemu se tačno radi. Meni je ostao u sjećanju pojam ''riža, ili niz rižu'' tako nekako. A to je koliko se sjećam velika nizbrdica kroz nesto šume koja je kao dovoljna zaštita od neprijateljskog pogleda iz pravca kompleksa Famos, odatle roka Pam-om po dijelovima puta kuda se kreću vozila iz Hrasnice na Igman, par kritičnih krivina je bilo. Vjerovatno je i kraća ruta bilo to spuštanje ''niz rižu''. Ne sjećam se da je neko pucao na mene od vrha do dna Igmana.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1195 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Na karti je pisalo ”točilo” a narod govorio ”riža”.Niz ta tocila su birvaktile spustali balvane.
Ja sam se penjao prije rata uz točilo koje se nalazi ispod Golog brda a u ratu tuda nije islo nego uz nos pa do osmica...
Bio je i nekakav kamion sto se srusio niz tu rižu...navodno vozio estradne radnike na turneju...
Uvijek su mi partizani padali na um.Jebo ih igmanski marš.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1196 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

PM72 wrote: 27/12/2020 15:13
jefff wrote: 27/12/2020 15:10 Po pitanju vode a po pitanju borbe nije isao.
:lol: :thumbup:
Jeff...posto si ti prigradski iz Hadzica...u opkladu da znam Igman i Bjelasnicu bolje i od tebe.Od planinarskih domova pa do skijanja...svaki ćosak tih planina sam obisao.
Usput nisi nikad rastumacio kuda je Murat prenosio upaljace a nije preko Grepka.Jos sam te i zamolio a ti ni mukajet.
I meni se Hrasnica - Butmir - SK zgadili ali prije. Kada je JNA htjela da izuzima vojnu dokumentaciju iz opcinskih sekretarijata narodne odbrane svugdje je bio nalog da gradjani blokiraju pristup vojnoj dokumentaciji. Na Ilidzi se iskupio narod sa svih djelova opcine, najvise iz Rakovice ali iz gore pomenutih mjesnih zajednica nije dosao niko. Jeste Huso poslao policiju naoruzanu Heklerima pred sekretarijat, rezervna policija jos nije bila mobilisana.
Ja ih od tada ne volim i stid me sto pripadam Ilidzi i zbog ovoga a i zbog drugih ponatih desavanja u ratu. Upaljaci su ulazili direktno u grad.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1197 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

PM72 wrote: 27/12/2020 16:08 Na karti je pisalo ”točilo” a narod govorio ”riža”.Niz ta tocila su birvaktile spustali balvane.
Ja sam se penjao prije rata uz točilo koje se nalazi ispod Golog brda a u ratu tuda nije islo nego uz nos pa do osmica...
Bio je i nekakav kamion sto se srusio niz tu rižu...navodno vozio estradne radnike na turneju...
Uvijek su mi partizani padali na um.Jebo ih igmanski marš.
Jeste, tocilo je jarak niz koje su spustali balvane uz koje smo se penjali jer tu nije bilo rastinja. To su kao korita, suhi potoci, suhi kad nema kise. Vec sljedeci izlazak je bio u kisnim danima pa nam je voda lila u rukave, uhvatis se rukom za kamen a niz njega lije. To ce biti kasnije na jesen 93' kad se islo na redovne linije na Igman.

Nego zna li iko koja je to 8. motorizovana?
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#1198 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Valter Gustav »

PM72 wrote: 27/12/2020 15:46
Valter Gustav wrote: 27/12/2020 15:27 Pricao si prije da nisi nigdje isao izvan grada jer si bio u MUP, sada si promijenio pricu.Isao si mozda u Hrasnicu po hranu.Ako si isao ispricaj nam svoje dozivljaje sa Bjelasnice,Igmana, Nisica.Ko ti sredi da nigdje ne ides?
:thumbup:
Polahko,ne obadaj se,gradsko si čeljade,nisi ljakse ko ovaj bombaš iz Hadzica...isli smo mozda u istu skolu (H.K.),kod učiteljice Dese K. ili Mire...iako si mlađi od mene...

Nigdje i nikad nisam napisao da nisam izasao iz grada...imam ja ,Paša moj,terena dovoljno a valjda ti sve govori da sam rat zavrsio u Krajini pa me umalo otamo ne oženise,ko dvojcu mojih kolega...

planinarenjem sam se bavio od malih nogu...ko djete me tjerali amidza i otac a onda ušlo u krv.Dočeci novih godina po domovima na Sitniku,Stanarima i Hranisavi bili su redovni...zato ti kazem da bolje znam Bjelasnicu i Igman od mnogih koji su gore prvi put bili u ratu.Popeo sam se na Hrasnicki stan prije rata na 5 godina...
kontas?
Jesi li ikada ispricao taj dozivljaj iz Krajine?Sigurno te je sramota da priznas da nisi nigdje bio izvan grada.Mozda si nosio kafe po kancelarijama. :lol: Ali u redu samo ne mozes biti strucnjak za izvore po Bjelasnici i Igmanu u toku rata.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1199 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Bezveze ovo prepucavanje, ne znam pozadinu ali cirkus.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1200 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

jefff wrote: 27/12/2020 16:16
PM72 wrote: 27/12/2020 15:13
jefff wrote: 27/12/2020 15:10 Po pitanju vode a po pitanju borbe nije isao.
:lol: :thumbup:
Jeff...posto si ti prigradski iz Hadzica...u opkladu da znam Igman i Bjelasnicu bolje i od tebe.Od planinarskih domova pa do skijanja...svaki ćosak tih planina sam obisao.
Usput nisi nikad rastumacio kuda je Murat prenosio upaljace a nije preko Grepka.Jos sam te i zamolio a ti ni mukajet.
I meni se Hrasnica - Butmir - SK zgadili ali prije. Kada je JNA htjela da izuzima vojnu dokumentaciju iz opcinskih sekretarijata narodne odbrane svugdje je bio nalog da gradjani blokiraju pristup vojnoj dokumentaciji. Na Ilidzi se iskupio narod sa svih djelova opcine, najvise iz Rakovice ali iz gore pomenutih mjesnih zajednica nije dosao niko. Jeste Huso poslao policiju naoruzanu Heklerima pred sekretarijat, rezervna policija jos nije bila mobilisana.
Ja ih od tada ne volim i stid me sto pripadam Ilidzi i zbog ovoga a i zbog drugih ponatih desavanja u ratu. Upaljaci su ulazili direktno u grad.
Pojasni,ako ti nije mrsko...ko je Huso i kuda su upaljaci ulazili ”direktno”?
Post Reply