Prvi korpus ARBiH

Post Reply
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1151 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Ovim si rekao sve o sebi i moj dijalog sa tobom je završio.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1152 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by aldinjo »

tempuser wrote: 01/12/2020 07:31
aldinjo wrote: 01/12/2020 00:33
tempuser wrote: 30/11/2020 08:10

Jah, eto mi pišemo lažne biografije, o ranjenom Bakiru diverzantu iz pozadine, relativizujemo zloćine... :-) :bih:
Smarate politikom i to već dugo. Postoji administracija za takve stvari. Neka oni odluće da li je takvo pisanje dozvoljeno ili nije? Sada piši šta hoćeš. Neću ti više replicirati.
Splačine koje ti pišeš su čista politika, odnosno proizvod politike, tako da nemaš pravo da se žališ!
Ipak još jedno repliciranje. "Šuplja" priča "ne prolazi" kod mene.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1153 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

aldinjo wrote: 02/12/2020 01:28
tempuser wrote: 01/12/2020 07:31
aldinjo wrote: 01/12/2020 00:33
Smarate politikom i to već dugo. Postoji administracija za takve stvari. Neka oni odluće da li je takvo pisanje dozvoljeno ili nije? Sada piši šta hoćeš. Neću ti više replicirati.
Splačine koje ti pišeš su čista politika, odnosno proizvod politike, tako da nemaš pravo da se žališ!
Ipak još jedno repliciranje. "Šuplja" priča "ne prolazi" kod mene.
A koja "šuplja priča" prolazi, od ranjenom Bakiru iza neprijateljskih linija?! :lol:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1154 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

1993., Sarajevo, BiH - Oprostaj ranjenika od obitelji prije odlaska iz grada konvojem. Photo: Ante Jelavic/HaloPix/PIXSELL

Image

Image
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1155 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Na danasnji dan 1992. zivot je izgubilo, izmedju ostalih 15. pripadnika ZB iz Jablanice, Konjica i Foce u vojnoj operaciji na Trebevicu.
Rahmet im dusi.

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1156 Re: Jedinice Generalštaba Armije RBiH

Post by Grean »

Ramzess Veliki wrote: 08/10/2018 07:20
Pitar s Kariba wrote:Ofanziva na Igman je bila sinhronizaovana sa napadom HVO-a na ARBiH. Zvanično su Zukini i Labudovi pred samu ofanzivu ili neposredno nakon njenog početka prekomandovani sa Igmana u Hercegovinu, jer je počinjao sukob, gorilo je na sve strane i trebalo je začepljavati rupe.

Po izvjavama očevidaca, učesnika dešavanja na Igmanu, sa kojima sam ja imao priliku razgovarati, a većinom su iz Sa, najžešće bitke prije pada su vodili Fočaci (Proskok), a kasnije kad su čete prošli Bjelašnicu i Veliko polje, glavni udar su prihvatile 7. i 17.

Hvala im!!! I njima i svima koji su makar mrvu doprinijeli da se to sve odbrani.
Zukini su razgulili ispred cetnika na Igmanu, ostavili iza sebe tone naoruzanja I jedan transporter. Da su ga bar zapalili ...
Veliko polje su napustili par sati prije nego su pobijena ona trojica nesretnika iz policije koje je neko ostavio da cekaju nesta u hotelu Igman. Ako nista Zukini su otisli zadnji.
Mi smo ih tu sreli i nista nam nisu rekli. Samo nestali ... Na Malom Polju smo se (Dobrinjci I jedinica Sultan Fatih) dobro naoruzali I obukli od onoga sto je ostalo poslije Zukinih. Tad su jedino Cedini Vukovi ostali na koti iznad skakaone, I mislim Pljevljakovi na Hrasnickoj kosi.
Bio sam tu na Mrazistu kad su natovarili kamion i po naredbi otisli za Jablanicu. Mi smo dosli tipa dva-tri sata prije toga nakon sto smo tu noc prosli kroz tunel i izasli na Veliko polje. Bilo nam je receno da ne nosimo oruzje, sve cemo dobiti gore jer su nasi "povalili HVO u Bugojnu" pa ce nam otamo dobaviti sve.

Ja nisam postupio po preporukama, jedan od rijetkih koji je dosao sa svojim oruzjem.

Bila je stvarno haoticna situacija tih deset dana kraja jula i pocetka avgusta, pogotovo taj dan na Velikom polju.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1157 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Slažem se, na nekoliko privatnih fotografija iz tog vakta vidim da ni ja nemam sa sobom naoružanje. I danas pamtim osjećaj gušenja na središnjem dijelu tunela ispod aerodromske piste a onda plućne rehabilitacije od Butmira do Igmana. Od svega mi je ostao u najboljem sjećanju osjećaj fizičke i psihičke deblokade. Tunel je vrlo bitna ratna priča.
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#1158 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 23/12/2020 08:08 Slažem se, na nekoliko privatnih fotografija iz tog vakta vidim da ni ja nemam sa sobom naoružanje. I danas pamtim osjećaj gušenja na središnjem dijelu tunela ispod aerodromske piste a onda plućne rehabilitacije od Butmira do Igmana. Od svega mi je ostao u najboljem sjećanju osjećaj fizičke i psihičke deblokade. Tunel je vrlo bitna ratna priča.
:lol: :thumbup:
NSP,prvi put kad sam izlazio kroz tunel umalo se nisam onesvjestio.Hem natovaren ko mazga svojim stvarima još mi sanduk municije uvalili...na kraju sam ga vukao po zemlji...učinilo mi se da ću izaći u Pazariću koliko mi se odužilo a kad sam izašao ,stropoštao sam se sa strane i sve mi ispred očiju frcale nekakve iskrice...cigaru nisam zapalio pola dana.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1159 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Ma jasno i dan danas :D , a stane u haman jednu rečenicu tipa ''izašli smo kroz tunel pa stigli... negdje''. Ma ja ovo više kao izraz respekta @Grean -u za pokret u taj vakat tim pravcem. Do tada su fočaci i trnovljaci lavovski se borili i ginuli na Proskoku, i zašto ne priznati činjenicu, kupili dragocjeno vrijeme da se sa raznih strana prikupimo na megdan. Respekt svima, al' eto, mahsuz njima jer ih se nekako nepravedno gura u zaborav. Čak se sprdaju teletabisi vicevima o fočacima. Pih.
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#1160 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

:thumbup:
Fočacima je okačeno zvono pobjegulja i nikakvih ljudi ali sam jedne prilike na Igmanu vidio kolonu boraca iz fočanske brigade.Dosta ih je bilo u gumenim čizmama a tek poneki kompletnu uniformu ali svaki treći je imao sijač smrti - puškomitraljez M84 koje nisu dobili na guzove nego su za svaki ginuli i krv proljevali.
Fočak je bio i onaj Đuderija što je na Proskoku podigao na rame bestrzajni top pa uništio tenk T55 a drugi mu utekao...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1161 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Hvala @Nekako s proljeća .

Da se osvrnem na one ranije komentare zasto je bilo malo vojske, da je to i neorganizovanost doprinijelo padu kao i surovanje tzv. HVO-a jer su isporucili gorivo tzv. VRS. Nama je tada receno, koliko god ludo zvucalo, da u to vrijeme jos nije bilo pravnog osnova da jedinice iz grada idu po naredbi i da mogu samo dobrovoljci. Posto kupio po to prodao. Iz moje brigade nas 182 ili 186, ne sjecam se tacno, se prijavilo da idu dobrovoljno. Ova brojka mi je ostala u sjecanju jer je u nekom biltenu Korpusa ili opstine Centar bila objavljena zahvalnica sa imenima.

Jos da dodam da je tunel bio najbolje cuvana tajna, niko od nas nije znao da postoji, mislili smo da cemo trcati preko piste. Cini mi se da nismo znali ni kad smo smjesteni u vozila da krenemo za Dobrinju.

I jos da dodam, da je Bog do' iskopan mjesec i po ranije, mislim da ni Rogoj ni Trnovo ne bi pali.

Poslije mogu dodati nase rute tih deset dana i noci, malo je podug post.

Ta prica za Focake je jedna od nasih sramotnih spinova.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1162 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Možda je to bila 1994. bilo je relativno toplo, jel proljeće ili jesen, elem nisu se nosile jakne i nadignu nas kroz tunel. Tamo sva ekipa sa D-strane, Džej, Drinco itd, sa rudarskim šljemovima i rudarama, k'o da si u Rudnik krekao došao! :lol:
Krenuli mi, ne rade pumpe i voda se polako diže, negdje na 2/3 puta na B-stranu stade kolona, voda polako raste, kad eto s leđa nekog hajirlije iz MUP-a sa činovima pukovnika ili potkukovnika (meni nekupznat, možda nije bio iz SA) i nosi nekakvu plastičnu koferčinu iznad glave i moli da se kofer s ruke na ruku pošalje naprijed. Valjda je ispalio ženu naprijed, a kofer "zakasnio"! Elem, kofer je otišao preko glava jedno 10m i nestade. Kad je kolona krenula tačno tamo gdje je nestao vidim kofer kako viri iz blata. Neko od raje ga je samo bacio pod noge da ne stoji u vodi! :lol: Kasnije mi jaran priča, 2 dana nakon toga taj isti se pojavio na B-strani dok se municija istovarala istovarala iz kombija na kolica. On kao da bude fin prišao da pita momci kako ide, kad ga ovaj jedan naš mangup uvali umjesto sebe u lanac. Qurac ćeš izaći iz lanca! :lol:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1163 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Grean wrote: 23/12/2020 12:45
Poslije mogu dodati nase rute tih deset dana i noci, malo je podug post.

Ta prica za Focake je jedna od nasih sramotnih spinova.
Hajde, ne bilo ti mrsko, približi nam te tadašnje rute kretanja pa ćemo skockati neku mapu. Da i ja nakon toliko vremena ugradim u memoriju taj komadić mozaika. Meni je taj prvi izlaz bio u noćnim satima, tako da mi je taj dan ostao u sjećanju i kao jedno od najljepših svitanja u dosadašnjem životu. Nešto malo prije, sa Žuči gledao Igman, a :D tada sa Igmana svašta nešto iz druge perspektive. Odlično. A četnici, da smo ih se bojali ne bi ni izašli, pa je l'.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1164 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Nije to neka bas interesantna prica @Nekako s proljeća ali meni je bilo zivopisno sto bi rekli.

Mi iz nase brigade smo bili podijeljeni u dvije grupe, pola je izaslo prvu noc kad je tunel prokopan, bukvalno iza kopaca kako su pricali a ja sam bio u drugoj grupi noc nakon toga. Ne sjecam se datuma, kraj jula, 30 ili 31 juli cini mi se.

Mislim da je bas na tom izlasku, tu noc ako nisam pobrkao sa nekim kasnijim izlascima, ranjen momak u glavu kako cemo cuti kasnije, pala je granata na sami ulaz malo prije nego cemo mi doci do tunela.

Taj prvi prolazak je kao i svima drugim bio tezak u smislu da ne znas koliko je to dugo, gdje mu je kraj a prema sredini sve nizi i nizi i ni tom ne znas gdje je kraj. Na sebi sam imao ruksak i svoj PM.

Od odjece mozda je bila majica dugih rukava i onaj crni kombinezon od tankog materijala. To govori o pameti i znanju sta znaci planina, znaci ja sam se na planinu zaputio bez jakne :oops: mislim da je bilo malo i do toga da smo svi imali namjeru ispuniti san i nabaviti sta maskirno na drugoj strani jer smo vec culi prije puta da se moze napraviti deal za cigare.

Bila je noc cijelim putem od izlaska iz tunela te prolaska kroz Hrasnicu. Mozda je pocelo svitati kad smo dosli do podnozja Igmana i poceli penjanje uz "tocila", od tada nova rijec u nasem vokabularu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1165 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Uglavnom u toku dana smo se popeli na Igman i dosli na Veliko polje u Mraziste gdje smo se trebali prikljuciti Zukinim.

Treba reci da iako smo bili iz iste brigade mnoge u toj koloni nismo poznavali. Isle su dvije interventne jedinice sa nivoa brigade i te koji su bili sa mnom iz jedne interventne sam znao kao i vecinu ovih iz te druge jedinice. Ostalo su bili ljudi iz bataljona. Bilo je cudnih situacija, npr. u hodu upoznamo lika, kaze ide i on, iz brigade je a vidimo da nema nikog poznatog jer se nama pridruzio u hodu. Kontas kad bi ti negdje sam bez svojih havera iz jedinice sa kojima si uz to i odrastao. Cudno ti tako sresti nekog vuka samotnjaka pogotovo sto znas da su sve dobrovoljci.

Kad smo dosli na Veliko polje receno nam je da cekamo, da vidimo na koju liniju ce nas rasporediti. Bilo je cudno, cujes palo ovo selo, palo ono selo, mi smo tu cekamo a niko ne mice. Ono bezveze ti, ti su tu da pomognes a nista. Kad smo dosli rekli su nam da je komanda Zukinih vec u Jablanici, nisu uopste tu.

Mi smo se tu razletili ali u uskom krugu da vidimo sta ima oko tebe. Vec je pocela razmjena sa vojskom sa Igmana, tim malobrojnim koji su se vrtili okolo. Oni nisu imali cigara a mi uniformi a ni meso nismo vidjeli skoro godinu. Ja od nekog momka dobijem maskirni prsluk za dvije ili tri kutije cigara. Znaci nista od jakne, ovi koji su bili sposobniji vec to odradili. Uz to za cetiri kutije dobijemo janje koje su nam ovi morali i pripremiti za raznja jer mi to ne znamo. I to se stiglo ispeci ali kako se sjecam nismo bas bili dobri s hljebom.

Nije proslo dugo poce neko komesanje iz pravca hotela Igman. Krenule su glasine. U to vidimo cini mi se bijeli dzip bez krova ili sto bi danas u rekli SUV projuri punom brzinom od hotela Igman. U dzipu su bili general Karavelic i rahmetli Solakovic, komandant I samostalnog bataljona.

Negdje ubrzo nakon toga upiru prstom prema releju, mislim i da se culo da se spusta helikopter. Tad vec nasi dolaze po nas jer su se vec sirile glasine, dolazi komandir cete da se organizujemo. Nije to daleko, mi smo tipa 50 metara od Mrazista u pravcu hotela Igman.

Negdje u tom pocinju padati prve granate na Veliko polje, kasnije cu saznati da su heliktoperima spustili dva ZIS-a na relej. Kod nas malo frka, kao prvo tek smo dosli i ne znamo ni gdje smo, drugo svi su sem mene izasli bez oruzja, trece Zukini vec natovarili kamion oruzjem i spremaju se za Jablanicu.

Tu dodju do izrazaja nase podjele koje su bile prisutne jos od puta iz Sarajeva. Iako smo brigada bliska Seferu jedan dio, uglavnom onaj iz ove druge interventne jedinice je naklonjen i Zukinim dok su vecina ovih iz moje jedinice negativni prema njima jos od samog starta. Uopste nam nije bilo drago da cemo se njima pridruziti. Treba napomenuti da je ipak jos frisko ono sto se desilo sa Jukinim na Igmanu, neki od njih su bili i iz nasih krajeva i tu na zalost da ne okolisam, dolazi ona podjela misljenja Sandzaklija i Sarajlija iako smo svi drugovi i saborci. Kakav god Juka bio (kasnije u Mostaru) nama nije bilo drago kako je to zavrsilo i sta su ovi uradili.

Mi sad jedva docekali u tom belaju da udarimo po njima ovakvi, onakvi. Tu se moji dohavizaju, provale u njihov podrum oruzja koji su ovi prije odlaska uredno zakatancili. Cijela jedinica se naoruzala iz tog podruma pa se odmah lakse disalo jer iako situacija nije dobra sasvim je drugacije kad smo svi naoruzani.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1166 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Komemoracija Igoru Pavlovicu je trebala biti odrzana jucer pa nije.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1167 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Ne znam cemu ali eto posto me @Nekako s proljeća nalozi, sto se pocelo treba se i zavrsiti, bez uljepsavanja ali opet vodeci racuna da je dostupno i onim koji prave nekakvu svoju sliku sa druge strane.

Sa obzirom da me sjecanje slabo sluzi, vec u gornjem postu sam imao nesigurnih navoda kao i jednu gresku (Solakovic nije bio komadant 1. samostalnog bataljona vec 2. samostalnog bataljona) proguglah malo da povezem hronologiju dogadjaja. Nadjoh ovu stranicu na kojoj je sve detaljno opisano s tim da moram reci da ima rupa kao i u svakoj istoriji, vjerovatno ne onih zlonamjernih ali eto npr. taj 2. samostalni nigdje ne pomenuse, slabo ili nikako ne pominju ni rezervni sastav policije koji je cini mi se izasao istu noc kad i mi iz grada, kojih cu se i ja kasnije dotaci.

Nakon citanja ovog teksta ispod sad mogu sa sigurnoscu reci da sam ja izasao kroz tunel u noci 31. juli na 1. august i da je taj dolazak na Veliko polje bio negdje u jutarnjim ili prijepodnevnim satima 1. augusta.


https://bosnae.info/index.php/operacija ... u-agresije

Tesko je malo ovo citati. Treba ove dogadjaje staviti i u kontekst opste situacije kakva je bila u ljeto 93' kao i odluka Vrhovnog staba. Danas kad ovi mladji ovo citaju vjerovatno se pitaju kako je ovo moglo doci do te kriticne tacke da je od slobodne teritorije u koju su ulazili Rogoj i Trnovo a koji su kontra svih ocekivanja oslobodjeni jos 92', slobodnog Igmana i Treskavice doslo do toga da cetnici skoro zatvore dupli obruc oko Sarajeva za sta im je trebalo 800 metara zracne linije koliko kazu ima izmedju Tresnjevog brda i Malog polja.

Ovo je konkretno kakva je politicka situacija bila u tom periodu...

"Dana 15. juna 1993. godine Franjo Tuđman i Slobodan Milošević su, uz podršku međunarodne zajednice, plasirali novi prijedlog podjele Bosne i Hercegovine na tri “republike”, odnosno tri provincije, kojeg je Alija Izetbegović odbio, kao znak protesta zbog napada srpskih snaga na Goražde. Uvjereni da će taj plan legalizovati silom osvojene teritorije, politički i vojni vrh Republike Srpske, planira poduzimanje opsežne akcije u cilju nanošenja velikih gubitaka snagama Armije Republike Bosne i Hercegovine, sprječavanja njihovog ovladavanja vojno – industrijskim kompleksom u Vogošći, Rajlovcu i Hadžićima, te ovladavanje prostorom između Treskavice, Jahorine, Igmana i Bjelašnice. Plan predstavljen pod nazivom operacija “Lukavac 93” trebao je otpočeti 2. jula 1993. godine u četiri sata ujutro. Štab Vrhovne komande OSRBiH je krajem juna procijenio da je glavni cilj srpskih snaga linijom Lukavica – Dobrinja – Stup – Azići – Rajlovac dovesti Sarajevo u potpunu izolaciju. Predviđeno je da će napad biti usmjeren i na slobodne teritorije Goražda, kako bi se ono dovelo u situaciju u kakvoj su Srebrenica i Žepa."

Za neku jos siru perspektivu treba se sjetiti da smo bili u ratu na dvije strane, srpski agresor sa jedne a vec od oktobra 92' na Armiju BiH je kukavicki udario i secesionisticki dio HVO-a napadom na Prozor (mnogi zaboravljaju da su jos prije proljeca 93' od kad su taj nazovi HVO I ABiH oficijelno u sukobu UZP-ovci napali Bosnjake Prozora u oktobru 92' i pocinili strasne zlocine). Vrhovni stab na celu sa nacelnikom Seferom Halilovicem je donio stratesku odluku da se sa velikosrpskim snagama vodi iskljucivo defanzivni rat a da se snage usmjere na slamanje hrvatskih snaga (onog dijela koji je bio za podjelu BiH). Iz ovog nije tesko zakljuciti da je to bio najtezi period za probosanske snage jer dva agresora su uglavnom djelovali koordinisano a mi smo bili zatvoreni sa dvije strane.

Iako nas je to kostalo teritorijalnih gubitaka to je bila jedina ispravna odluka sto ce se kasnije pokazati potpisivanjem Vasingtonskog sporazuma do kojeg nikad ne bi doslo da taj secesionisticki dio HVO-a nije bio pred porazom sto je primoralo Tudjmana da prvo trazi primirje a onda u tom primirju posalje hrvatske gardijske brigade u BiH za kontraofanzivu sto ce slijedom dogadjaja dovesti do diplomatskog pritiska Silajdzica a najvise Britanaca (ne iz ljubavi prema nama vec jer su jedva docekali da izjednace srpsku i hrvatsku stranu) da se Hrvatskoj udare sankcije zbog agresije na susjednu zemlju. Posto to Amerima nije bilo u interesu doveli su bosansku stranu i Hrvatsku (drzavu) za pregovaracki sto je kasnije pretvoreno u Vasingtonski sporazum.

Uz to, kao sto pomenuh, nase velike snage su bile zatvorene unutar obruca, jos uvijek neorganizovane za vece manevre i uvezano izmjestanje jedinica. To ce tek pomalo poceti u jesen 93' redovnim preuzimanjem linija na Igmanu a od zime i proljeca 94' i dalje prema srednjoj Bosni, Nisicima, Treskavici.

Nije ovo nikakav pokusaj alibija, bilo je fula ali realno ti dani jula i augusta su bili najtezi za regije Sarajeva i Gorazda u cjelokupnom ratu izuzev mozda pada Otesa kad je Sarajevo u pitanju. Za Gorazde ce kasnije u julu 95' ponoviti slicna ili gora situacija ali ona je dijelom rezultat ovog sto se desilo u julu-augustu 93' kad im je presjecena veza sa slobodnom teritorijom.
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#1168 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Grean,
:thumbup:
Svaka čast za pisanje i stavove.
Što se tiče tunela,nekako mi u glavi stoji 27 juli 1993 da je probijen tunel a 100% sam siguran da su prvi prosli momci iz 2 samostalnog odreda.A bez guglanja znam da je tog dana na Žuč palo 3770 granata.Podatak posmatraca UN iz baze kod smetljista koji su brojali detonacije...sumnjam da je od te cifre bilo 100 ”naših” granata...
Dan ili dva nakon toga izasli su i moji prijatelji iz Laste,tih dana mi je na Igmanu poginuo i jaran Saša ...
Sad sam provjerio podatke...30 jula je probijen tunel...13.08.poginuo Saša...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1169 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

PM72 wrote: 26/12/2020 15:52 Grean,
:thumbup:
Svaka čast za pisanje i stavove.
Što se tiče tunela,nekako mi u glavi stoji 27 juli 1993 da je probijen tunel a 100% sam siguran da su prvi prosli momci iz 2 samostalnog odreda.A bez guglanja znam da je tog dana na Žuč palo 3770 granata.Podatak posmatraca UN iz baze kod smetljista koji su brojali detonacije...sumnjam da je od te cifre bilo 100 ”naših” granata...
Dan ili dva nakon toga izasli su i moji prijatelji iz Laste,tih dana mi je na Igmanu poginuo i jaran Saša ...
Sad sam provjerio podatke...30 jula je probijen tunel...13.08.poginuo Saša...
Jeste, 30 jula je probijen i kao sto rekoh tu prvu noc je izasla prva grupa iz moje brigade a mi smo noc kasnije 31. jula. Obje noci je bilo raznih jedinica tako da su vjerovatno i ovi iz 2. samostalnog bili sa tom nasom prvom grupom.

Cega se ne sjecam je da li su oni krenuli na Igman odmah po prolasku ili su nas cekali u Hrasnici pa smo se zajedno penjali na Veliko polje. Logicnije je bilo ovo prvo i mislim da je tako bilo ali nisam siguran.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1170 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Gore je bila luda kuća, u kojoj je jedan dooobar dio šaputao da su očekivali vojnu intervenciju, ali da nešto ne ide u tom pravcu, več četnik do četnika, navodno po njihovom priznanju oko 300 ih je poginulo u nekoliko talasa napada u podrušju Proskoka. Fočaka direktno iz borbi prsa u prsa oko 50 poginulo, more ranjenih vjerovatno. Vidjeli da je tvrdo i odlučili se za manevar i uspjeli probiti bočnu linjiu fočaka i ne znam još koje jedinice ,na spoju 1 i 6 korpusa. Tunel je bio samo jedan od jačih kanala za pristizanje u pomoć. Mjera.
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#1171 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

NSP,
300 ih nije napadalo Proskok a kamoli da ih je poginulo...
VRS je najveće gubitke imala na Glođanskom brdu kod Zvornika kad ih je za dan izginulo 142 pa onda Žepa 45...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1172 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Sto se tunela tice kao sto rekoh na zalost malo kasno bar za ovu operaciju. Da se to uspjelo 30. juna umjesto 30. jula vjerujem da bi bilo drugacije, da su jedinice iz grada izasle u vecem broju ali prije svega ranije da upoznaju teren, uspostave logisticke rute itd.

Ali ima i druga strana price, cesto pomislim zamisli da je rat poceo nekad prije Olimpijade, prije nego je izgradjena Dobrinja kakve bi nam sanse bile jer sve sto je bilo neizgradjeno JNA i cetnicke jedinice su uzele prije nego je rat i poceo. Jedino naseljeno mjesto gdje Srbi nisu bili u vecini koje su uspjeli uzeti unutar Sarajeva je bio Otes.

PS. Sto se srpskih gubitaka u jednoj operaciji tice za ovo ne znam (njihovi izvori kazu da su angazovali ukupno 10 000 vojnika) ali mislim da su ogromne gubitke imali u pokusaju kontraofanzive na Kljuc za vrijeme operacije Sana 95'. Imali su neke pomake ali pricali su interno da je cijena bila velika, nezapamcena za njihove pojmove. Govorilo se u to vrijeme o 300 poginulih. Mladic je vodio akciju a a ucestvovali su i Arkanovci.
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#1173 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Arkanovaca je u Krajini poginulo ukupno 4 a imali 12 ranjenih...ja bih volio da su svi izginuli ali ne dade se...s obzirom da je ta stoka navikla da ”ratuje” protiv civila i ljudi naoruzanih lovackim puskama prvi ozbiljan sukob sa pravom vojskom bio im je katastrofalan s obzirom da su utekli preko Drine podvijenih repova
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1174 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Grean wrote: 26/12/2020 18:20 Sto se tunela tice kao sto rekoh na zalost malo kasno bar za ovu operaciju. Da se to uspjelo 30. juna umjesto 30. jula vjerujem da bi bilo drugacije, da su jedinice iz grada izasle u vecem broju ali prije svega ranije da upoznaju teren, uspostave logisticke rute itd.

Ali ima i druga strana price, cesto pomislim zamisli da je rat poceo nekad prije Olimpijade, prije nego je izgradjena Dobrinja kakve bi nam sanse bile jer sve sto je bilo neizgradjeno JNA i cetnicke jedinice su uzele prije nego je rat i poceo. Jedino naseljeno mjesto gdje Srbi nisu bili u vecini koje su uspjeli uzeti unutar Sarajeva je bio Otes.

PS. Sto se srpskih gubitaka u jednoj operaciji tice za ovo ne znam (njihovi izvori kazu da su angazovali ukupno 10 000 vojnika) ali mislim da su ogromne gubitke imali u pokusaju kontraofanzive na Kljuc za vrijeme operacije Sana 95'. Imali su neke pomake ali pricali su interno da je cijena bila velika, nezapamcena za njihove pojmove. Govorilo se u to vrijeme o 300 poginulih. Mladic je vodio akciju a a ucestvovali su i Arkanovci.
Uglavnom velika bitka prije zaustavljanja napadne operacije VRS Lukavac '93 , Karadzić je tražio od brata mu po zločinu Mladića da stane, jer je dobio išaret da ih navlačimo na vojnu intervenciju, da je dovoljna trenutna situcija na terenu i u skladu je sa ''mirovnim ''pregovorima u Ženevi. Dobro su se tom prilikom mimoišli general i komandant, vojnik i političar. I tu su izgubili nešto vremena dok smo se mi pregrupisavali kako smo znali i umjeli i hitali gore. Rastojanje Trešnjevog i tog drugog brda nepuni kilometar, isto kao od naselja Aerodrom do Dobrinje 1. Kurko.
To, šta bi bilo kad' bi bilo...
Mislim da su dobrinjci ili rahmetli Solaković-evi prvi isfurali kroz tunel, ima na yt onaj dokumentarac Halilovića juniora nešto kao ''bilo jednom na igmanu'' , akteri iznose mišljenje, pardon dio aktera. Nije sveto slovo ali je dragocjen izvor zabilježenih saznanja. Odlaze svjedoci sa ovog svijeta.
Tunel, iz tehničkih i sigurnosnih limita- pravo vrijeme. Tamo preko Kozigrada su dovezene vozilima skrpljene snage 17kbr i 7mbr, ljudi iz struktura odbrane Hadzića prije svih su to obavili. Iz grada jake manje borbene grupe dobrovoljaca , a najmanje viših i visokih oficira. Kerovi čekali rasplet u kabinetima. Ljudi koji su bili gore svo vrijeme su zagrizli za obavještajnu kost da će se stvari riješiti za pregovaračkim stolom svakako, što će se nakon par godina stvarno i desiti. Ali tada ne, naša pozicija je bila vrlo zeznuta, fino si ukazao na bitne okolnosti i još jedan paralelni front.

Primijetio sam da je dio civila organizovano vršio povlačenje ka dubini i Hrasnici Sok. Koloniji i dalje. Ako je evakuacija ili prirodan i realan strah za opstanak onda u redu, a ako ne onda nije, jer je među njima bilo i vojno sposobnih kojima je priča o vojnoj intervenciji koja se očekuje bila samo alibi da se ne hvataju oružja i biorbe za svoj toprak. Šta ja imam sa njegovim kućnim pragom ako on nema. Pih.

To je onaj profil ljudi iz ruralnog područja koje se pravi mutav, a do juče je vukao kolska kola natovarena sijenom u namjeri da tako prođe jedan od kontrolnih punktova -carina kojekakvih profitera pod oružjem. Prazina se uhvatio za svoj orlovski nos i naredio da se sijeno skine. Šest zaklanih krava bilo je prekriveno sijenom. Nosina je to, sa istančanim osjećajem za namazanost i marifetluke.
Kasno pameti, kada je izvlačio guzove i živu glavu bijegom, sve je ostalo četnicima na meraju. A do jučer mu jedna iskreno odvojena krava za ''branioce'' bila puno. Samo dojč marke i klara šubert.
Armija je smogla snage i dovela u red to područje,naravno i Mup u istoj misiji, a šupljaci su svakako sami otperjali dalje za poslom. Uskoro ćemo im se revanširati akcijom na Dujmovskim brdima. A mnogo je faktora tada išlo u prilog da kapituliramo. Inat silan bosanski, valjda.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1175 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

@Nekako s proljeća, ti ljudi, lokalci koji su se povlacili su po meni najmanje krivi.

Ne znam jesi li notirao dvije stvari u onom sto sam do sad napisao vezano za ova dva prva (nepuna dana). Nas dolazak na Veliko polje i kako nam niko nista ne govori niti nas pokusava rasporediti te onaj dzip bez krova koji se udaljava sa Velikog polja u panicnoj brzini te ko je u njemu. Gdje su se oni zaputili ne znam, nagadjanje je bilo Hrasnica ali je sasvim jasno kakav je to efekat imalo na sve one koji su to imali priliku vidjeti.
Post Reply