Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#1076 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by madner »

geralt wrote: 27/08/2020 08:48
tempuser wrote: 26/08/2020 14:53 Da ta seoska milicija je satrala HV prvog dana Oluje na Baniji dok komandu na tom dijelu ratišta od Ivana Basarca preuzeno veliki gospodin Petar Stipetić koji je oslobađanje Banije uvježbavao i razrađivao godinama.
Branili su se citav jedan dan na jednom od tri fronta koji su napadnuti, koji je iz pozicije napadaca bio sporedan u odnosu na Knin.

Iz ove perspektive meni nikako nije jasno kako je Martic mogao biti toliko glup da odbije plan Z4. Morao je znati da se ne moze vojnicki odbraniti od drzave sa 10 puta vise stanovnika, morao je znati da se HV godinama priprema i naoruzava, a da njegove snage nisu nista jace nego '91., moralo mu je biti jasno sta se sprema Kninu kad je HV poceo napredovati u zapadnoj Bosni i zauzimati vrhove Dinare... Je li mislio da je prijetnja Orkana Zagrebu dovoljna da ih odvrati? Ili da ce Slobo poslati vojsku da ga spasi sa 500 km udaljenosti, bez podrske avijacije, gdje sve linije snabdjevanja idu kroz Posavski koridor i sumske puteve?

RSK se nikad nije mogla vojnim putem odbraniti, odnos snaga je jednostavno bio prevelik.
92 i 93 su se uspjesno odbranili, pa su podcjenili HV.

No glavni moment tu je prihvatanje poraza i uvodjenje u RH. Nije ni Karadzic ni Mladic to mogao prihvatiti dok nije dosao u situaciju da je vojni poraz bio moguc ishod.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1077 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

Emiremir33 wrote: 27/08/2020 11:20
Škobo Habu wrote: 27/08/2020 11:14
bingov buraz wrote: 27/08/2020 10:47
Izginuli.

Podsjetnik šta su uradili nakon što su popušili na Ključu

https://bs.wikipedia.org/wiki/Masakr_u_Sasini
Koje sve su jedinice 1.Korpusa učestovale u operaciji "Sana 95"?

Bilo je još ovakvih zločina posebice u okolini Sanskog Mosta.
MUP,dijelovi 101 brigade,Lasta,Radjina jedinica..ko zna jos neka napiše...
Mislim da je bila i 126. ilijaška lahka brigada, djelovi 1. Olovske slavne sa "Džokerima" i sokolačkim "Kobrama". Svi skupa su bili na Sanskom Mostu.

Maloprije na YT nađoh i video sa jedinicom iz 2. Korpusa u Sanskom Mostu.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1078 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Zatrolaste momački temu o Prvom korpusu ARBIH, pokušajte malo izbalansirati mišljenja o događajima ili ljudima iz njegove zone odgovornosti. Jasno je da se pri izvođenju operacija tj najsloženijih borbenih djelovanja, mora izaći iz definisane zone odgovornosti ali bi valjalo da se ipak na kraju mišljenjem vratimo u njen vremenski okvir i događaj o kojem razmjenjujemo mišljenje.
Image
Image

Prelomna godina je 1993., u kojoj su Oružane snage RBIH bile primorane da vode borbu na tri fronta u isto vrijeme. Uspješno realizovanom Vareškom operacijom je ostvareno sadejstvo 1,2 i 3 korpusa ARBIH, nakon kojeg je HVO-u i HV-i bilo jasno da ne mogu ostvariti svoj cilj i da moraju ići ka mirnom rješenju. Procenat od 20% kontrolisane teritorije (HVO i HV) prije sukoba sa Armijom je prepolovljen.
U toj fazi je bitno istaći uključivanje administracije SAD-a koja je pregovore dovela do faze potpisivanja Vašingtonskog sporazuma.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1079 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/08/2020 12:26 Zatrolaste momački temu o Prvom korpusu ARBIH, pokušajte malo izbalansirati mišljenja o događajima ili ljudima iz njegove zone odgovornosti. Jasno je da se pri izvođenju operacija tj najsloženijih borbenih djelovanja, mora izaći iz definisane zone odgovornosti ali bi valjalo da se ipak na kraju mišljenjem vratimo u njen vremenski okvir i događaj o kojem razmjenjujemo mišljenje.
Image
Image

Prelomna godina je 1993., u kojoj su Oružane snage RBIH bile primorane da vode borbu na tri fronta u isto vrijeme. Uspješno realizovanom Vareškom operacijom je ostvareno sadejstvo 1,2 i 3 korpusa ARBIH, nakon kojeg je HVO-u i HV-i bilo jasno da ne mogu ostvariti svoj cilj i da moraju ići ka mirnom rješenju. Procenat od 20% kontrolisane teritorije (HVO i HV) prije sukoba sa Armijom je prepolovljen.
U toj fazi je bitno istaći uključivanje administracije SAD-a koja je pregovore dovela do faze potpisivanja Vašingtonskog sporazuma.
Svaka je godina prelomna bila u okviru 1 Korpusa,u untrašnjem i vanjskom prstenu ,znas i sam da je vrlo malo bilo nazovi mirnih dana
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1080 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by geralt »

Nekako s proljeća wrote: 27/08/2020 12:26 Prelomna godina je 1993., u kojoj su Oružane snage RBIH bile primorane da vode borbu na tri fronta u isto vrijeme. Uspješno realizovanom Vareškom operacijom je ostvareno sadejstvo 1,2 i 3 korpusa ARBIH, nakon kojeg je HVO-u i HV-i bilo jasno da ne mogu ostvariti svoj cilj i da moraju ići ka mirnom rješenju. Procenat od 20% kontrolisane teritorije (HVO i HV) prije sukoba sa Armijom je prepolovljen.
U kolikoj je mjeri 1. korpus ucestvovao u Vareskoj operaciji? Ja sam sve do danas mislio da je to bila teritorija 3. korpusa i da su oni vodili tu operaciju.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1081 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

geralt wrote: 27/08/2020 13:39
Nekako s proljeća wrote: 27/08/2020 12:26 Prelomna godina je 1993., u kojoj su Oružane snage RBIH bile primorane da vode borbu na tri fronta u isto vrijeme. Uspješno realizovanom Vareškom operacijom je ostvareno sadejstvo 1,2 i 3 korpusa ARBIH, nakon kojeg je HVO-u i HV-i bilo jasno da ne mogu ostvariti svoj cilj i da moraju ići ka mirnom rješenju. Procenat od 20% kontrolisane teritorije (HVO i HV) prije sukoba sa Armijom je prepolovljen.
U kolikoj je mjeri 1. korpus ucestvovao u Vareskoj operaciji? Ja sam sve do danas mislio da je to bila teritorija 3. korpusa i da su oni vodili tu operaciju.
Nimalo. Tek početkom 94 ili krajem 93 Vareš je dospio u zonu 1.K.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1082 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Tako nekako, jer saznanja o konkretnom učešću jedinica iz Prvog korpusa nemam. U to vrijeme je koliko se sjećam bilo nekoliko operativnih grupa a jedna od njih je i OG Visoko koja je bila usmjerena prema Sarajevu i njegovim pokušajima deblokade tzv visočkim pravcem. Nebitno, do mene je.
Vareš jeste bio po svom položaju nekako na ''tromeđi'' prvog, drugog i trećeg korpusa, pa mi je nekako logično da je, ako ne tokom njegovog zauzimanja u okviru operacije, onda bar nakon njegovog vojnog zauzimanja morala da postoji određena koordinacija u fazi ulaska u zonu odgovornosti Prvog korpusa A RBiH. Tu podrazumijevam i angažovanje MUP-a, zato sam naveo pojam Oružane snage.

Neka suština mog mišljenja u kojem sam naveo vojno zauzimanje Vareša je zbog činjenice da se nakon te realnosti na terenu, u sferi političke razvija jedan novi odnos iz kojeg će se , uz vrlo bitno posredničku ulogu administracije SAD-a, doći do smirivanja i prekida vojnih sukoba između Armije i HVO/HV.
U zoni odgovornosti Prvog korpusa A RBIH je sredinom te iste prelomne 1993. zaustavljena julska ofanziva SRK VRS- iz okvira operacije Lukavac '93 na Žuči, a zatim i na području Igmana. O značaju prokopavanja tunela ispod sarajevskog aerodroma i fizičkog povezivanja sa ostalom slobodnom teritorijom je suvišno pričati.
Te 1993. smo bili u vrlo nepovoljnoj situaciji na svim poljima. Onako po sjećanju, mislim da je sredinom 1993. VRS pod kontrolom držao oko 70%, HVO/HV oko 20% a Armija RBIH preostali dio teritorija Republike Bosne i Hercegovine. Bruka bh gradova u potpunom okruženju, nekoliko njih se proglašava zaštićenim zonama, logistički putevi presječeni, evropski jebivjetri u svakom ''mirovnom'' planu su imali polazište u podjeli Bosne i Hercegovine... vrlo vrlo zeznuta je bila 1993.
Danas možemo da i naprđujemo kako smo to sve predeverali.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1083 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Februar 1994. i tzv zona isključenja teškog naoružanja oko Sarajeva. Po sjećanju u radijusu od 20 kilometara.
Image
Legendu sam zbog bolje preglednosti malo uvećao.
Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1084 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Škobo Habu wrote: 27/08/2020 07:42 Za prvo, imaš li konkretan dokaz? Ako nemaš, onnda samo trkeljaš. Ko nas bre zavadi? :-)

Druga stvar, šta je to učinio HV u decembru 1994. u jeku najžešće srpske ofanzive na Bihać? Konkretno?
Apsulutno sve što sam napisao je konretan dokaz, od činjenica, hronologije do izjave Jove Divjaka, samo je pitanje misliš li svojom glavom da povežeš stvari ili za tebe misle drugi.
Šta je HV trebao učiniti? Ne znaš s koje strane im je trebala olakšati, a tvrdiš da je nešto trebao učiniti?! Čuj fingiraju napad, a ljudi u tom trenutku već krenuli pripreme za Oluju i deblokadu Bihaća, osvajaju Dinaru i Livanjsko polje i prilaze 2. krajiškom korpusu s leđa. Pojma ti nemaš! Sam Mladić to navodi kao jedan od razloga za zaustavljanje ofanzive. Nemaš ti mene šta podjećati, uvoz robe u APZB Abdiću je omogućio Jovica Stanišić i operacija Pauk koji su ga vratili u 2. automiju i na tome uzeli xy miliona maraka. RH ili HV nisu imalo doticaja s stim osim što je Abdić preko svoje firme u RH kupovao robu.
Škobo Habu wrote: 27/08/2020 07:42 Čuj "satrala"? :lol:

Pa da su Srbi razbili HV na tom dijelu ratišta onda bi "Oluja" doživjela fail!? Hrvati su imali veći gubitaka prilikom forsiranja Une, nego li na Baniji.
Što se tiče "Oluje", ja sam je u spomenuo u kontekstu oslobađanja hrvatskog teritorija, a ne da je planirana direktno zbog Bihaća.
Zbog otpora VRSK na Baniji prvi dan Oluje i jeste bio apsilutni fail. Ne znam da bi seoska milicija mogla zaustaviti napad koji vodi jedan general zbog čega je Tuđman morao zvati Petra Stipetića s kojim je bio u sukobu od prodaje Posavine. :-)
Ako imalo razmišljaš shvatićeš da je Oluja je jedna od završnih operacija za okončanje rata u BiH koji je osmislila Amerika i koja je uvijek podrazumjevala i pitanje Bihaća.
Škobo Habu wrote: 27/08/2020 07:42 Arhitekta Daytonskog sporazuma, baš kao i neki druge američke diplomate, potvrdi da je Izetbegoviću dao zeleno svijetlo da se zauzme Prijedor, i onda se ti nađeš da mi prodaješ demagogiju kojom ništa ne kažeš?
Istraži malo šta je bila operacija Una HV-a, šta je Mareković izjavio vezano za tu operaciju i famozno zeleno svjetlo na uzimanje Prijedora. Da li ti je ikad palo namapet da je to bila samo predstava za narod bez stvarne namjere i formalni pritisak da u RS-u nalegnu na Dejton.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1085 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

geralt wrote: 27/08/2020 08:48 Branili su se citav jedan dan na jednom od tri fronta koji su napadnuti, koji je iz pozicije napadaca bio sporedan u odnosu na Knin.

Iz ove perspektive meni nikako nije jasno kako je Martic mogao biti toliko glup da odbije plan Z4. Morao je znati da se ne moze vojnicki odbraniti od drzave sa 10 puta vise stanovnika, morao je znati da se HV godinama priprema i naoruzava, a da njegove snage nisu nista jace nego '91., moralo mu je biti jasno sta se sprema Kninu kad je HV poceo napredovati u zapadnoj Bosni i zauzimati vrhove Dinare... Je li mislio da je prijetnja Orkana Zagrebu dovoljna da ih odvrati? Ili da ce Slobo poslati vojsku da ga spasi sa 500 km udaljenosti, bez podrske avijacije, gdje sve linije snabdjevanja idu kroz Posavski koridor i sumske puteve?

RSK se nikad nije mogla vojnim putem odbraniti, odnos snaga je jednostavno bio prevelik.
Pa i jedan dan je puno za seosku miliciju s obzirom na to kako je HV prolazio na drugim pravcima! Knin je bio simbol pada RKS-a, ali ovaj pravac nije bio ništa manje važan, tad bio RSK-a je bio naslonjen na RS i da se to nije rješilo Tuđman bi do daljnjeg imao VRSK na domak Zagreba.
Moje je mišljenje da se išlo na to da se Martiću ponudi plan za koji se znalo da ga neće prihvatiti, da ga se označi kao nekoopertivnog i ratobornog, što bi bio opravdanje da se RSK pomete s lica zemlje, a Slobi izgovor da ih pusti niz vodu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1086 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

madner wrote: 27/08/2020 11:30
No glavni moment tu je prihvatanje poraza i uvodjenje u RH. Nije ni Karadzic ni Mladic to mogao prihvatiti dok nije dosao u situaciju da je vojni poraz bio moguc ishod.
A to se savim slučano desilo i nema nikakve veze sa međunarodnom zajednicom i s tim što je Sloba zavrno'o pipu?! :D
Onaj ko je sa srpske strane počeo rat, taj ga je i završio, marionete su samo dovedene pred svršen čin. As simple as that.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1087 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

tempuser wrote: 28/08/2020 09:28

Apsulutno sve što sam napisao je konretan dokaz, od činjenica, hronologije do izjave Jove Divjaka, samo je pitanje misliš li svojom glavom da povežeš stvari ili za tebe misle drugi.
Šta je HV trebao učiniti? Ne znaš s koje strane im je trebala olakšati, a tvrdiš da je nešto trebao učiniti?! Čuj fingiraju napad, a ljudi u tom trenutku već krenuli pripreme za Oluju i deblokadu Bihaća, osvajaju Dinaru i Livanjsko polje i prilaze 2. krajiškom korpusu s leđa. Pojma ti nemaš! Sam Mladić to navodi kao jedan od razloga za zaustavljanje ofanzive. Nemaš ti mene šta podjećati, uvoz robe u APZB Abdiću je omogućio Jovica Stanišić i operacija Pauk koji su ga vratili u 2. automiju i na tome uzeli xy miliona maraka. RH ili HV nisu imalo doticaja s stim osim što je Abdić preko svoje firme u RH kupovao robu.

Dalja rasprava je samo gubljenje vremena sa tobom.

Operacija "Skok" i osvajanje Dinare se dešava u aprilu 1995. godine. srpske snage na ulazu u Bihać su bile u decembru 1994. godine.
Bihać je tada bio u najgoroj mogućoj situaciji, bez ikakve pomoći, i samo je međunarodni pritisak zaustavio srpske snage, dok ti trkeljaš o pomoći HV?

Fikret Abdić cijelo vrijeme imao slobodnu komunikaciju sa ostatkom hrvatske države, čak mu kasnije sljedbenici završavaju u Topuskom, a nakon rata dobija političku i svaku drugu žaštitu od Tuđmana.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1088 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by _Reds_ »

Fikret Abdić je sve vrijeme koristio Rijeku za uvoz, a u zagrebu imao preduzeće preko kojeg je poslova. Koliko je god on produkt Miloševića, toliko je i Tuđmana.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1089 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Škobo Habu wrote: 28/08/2020 10:32
tempuser wrote: 28/08/2020 09:28

Apsulutno sve što sam napisao je konretan dokaz, od činjenica, hronologije do izjave Jove Divjaka, samo je pitanje misliš li svojom glavom da povežeš stvari ili za tebe misle drugi.
Šta je HV trebao učiniti? Ne znaš s koje strane im je trebala olakšati, a tvrdiš da je nešto trebao učiniti?! Čuj fingiraju napad, a ljudi u tom trenutku već krenuli pripreme za Oluju i deblokadu Bihaća, osvajaju Dinaru i Livanjsko polje i prilaze 2. krajiškom korpusu s leđa. Pojma ti nemaš! Sam Mladić to navodi kao jedan od razloga za zaustavljanje ofanzive. Nemaš ti mene šta podjećati, uvoz robe u APZB Abdiću je omogućio Jovica Stanišić i operacija Pauk koji su ga vratili u 2. automiju i na tome uzeli xy miliona maraka. RH ili HV nisu imalo doticaja s stim osim što je Abdić preko svoje firme u RH kupovao robu.

Dalja rasprava je samo gubljenje vremena sa tobom.

Operacija "Skok" i osvajanje Dinare se dešava u aprilu 1995. godine. srpske snage na ulazu u Bihać su bile u decembru 1994. godine.
Bihać je tada bio u najgoroj mogućoj situaciji, bez ikakve pomoći, i samo je međunarodni pritisak zaustavio srpske snage, dok ti trkeljaš o pomoći HV?

Fikret Abdić cijelo vrijeme imao slobodnu komunikaciju sa ostatkom hrvatske države, čak mu kasnije sljedbenici završavaju u Topuskom, a nakon rata dobija političku i svaku drugu žaštitu od Tuđmana.
Sta je prehodilo opraciji Skok?
Ajd veliki poznavaoče za početak objasni šta je operacija Zima 94, ko je poduzeo, kad i šta je rezultat akcije pa ćemo onda ko s kim gubi vrijeme!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1090 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

_Reds_ wrote: 28/08/2020 12:11 Fikret Abdić je sve vrijeme koristio Rijeku za uvoz, a u zagrebu imao preduzeće preko kojeg je poslova. Koliko je god on produkt Miloševića, toliko je i Tuđmana.
Ne konta lik da je Abdić imao svoje firme i Karlovcu i Rijeci i da nikakvih prepreka za kretanje i transport roba u RH nije imao, kao što ne bi imao niko drugi, a da RH nije imala nikakve veze s tim kako je on robu prebacivao preko RSK, a prebacivao je preko Jovice Stanišića i Crvenih beretki!
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1091 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

tempuser wrote: 28/08/2020 12:55
_Reds_ wrote: 28/08/2020 12:11 Fikret Abdić je sve vrijeme koristio Rijeku za uvoz, a u zagrebu imao preduzeće preko kojeg je poslova. Koliko je god on produkt Miloševića, toliko je i Tuđmana.
Ne konta lik da je Abdić imao svoje firme i Karlovcu i Rijeci i da nikakvih prepreka za kretanje i transport roba u RH nije imao, kao što ne bi imao niko drugi, a da RH nije imala nikakve veze s tim kako je on robu prebacivao preko RSK, a prebacivao je preko Jovice Stanišića i Crvenih beretki!
:lol:

Kažem ja da je sa tobom bilo kakva rasprava gubljenje vremena.

Prebacivao je iz Rijeke preko Vojnića i Knina, a da zato Franjo nije znao!? Franjo na taj način direktno podrivao 5. Korpus ABiH.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1092 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Škobo Habu wrote: 28/08/2020 13:10
tempuser wrote: 28/08/2020 12:55
_Reds_ wrote: 28/08/2020 12:11 Fikret Abdić je sve vrijeme koristio Rijeku za uvoz, a u zagrebu imao preduzeće preko kojeg je poslova. Koliko je god on produkt Miloševića, toliko je i Tuđmana.
Ne konta lik da je Abdić imao svoje firme i Karlovcu i Rijeci i da nikakvih prepreka za kretanje i transport roba u RH nije imao, kao što ne bi imao niko drugi, a da RH nije imala nikakve veze s tim kako je on robu prebacivao preko RSK, a prebacivao je preko Jovice Stanišića i Crvenih beretki!
:lol:

Kažem ja da je sa tobom bilo kakva rasprava gubljenje vremena.

Prebacivao je iz Rijeke preko Vojnića i Knina, a da zato Franjo nije znao!? Franjo na taj način direktno podrivao 5. Korpus ABiH.
Objasni ti nama prvo šta je bila operacija Zima 94, kad se dešavala u odnosu na ofanzivu VRS-a na Bihać, pa ću ti i nacrtati i za ovo ostalo!
Last edited by tempuser on 28/08/2020 13:58, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1093 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

tempuser wrote: 28/08/2020 13:36
Objasni ti prvo šta je bila operacija Zima 94 pa ću ti i ostatak nacrtati!
Kakve direktne veze ima operacija "Zima 94" sa napadima na Bihać? Jesu li Srbi obustavili napade nakon toga?

HV iskoristio srpsku ofanzivu na Bihać da bi se infiltrirali na teritorij VRS, ovladali odrđenim položajima koji su bili priprema za operaciju "Skok" u aprilu 1995. godine.
Sa druge strane, hrvatska vojna i politička kamarila žmirila na Fikreta Abdića i davala mu podršku. Mogao je u Zagreb i Beograd kada je htio.
Uvozio naftu za svoj begluk, trgovao na sve strane i time plaćao Legiju i ostale.

Drugim riječima, Franjo Tuđman i tadašnja hrvatska politika je direktno potpomagala Fikretovu tzv. AP ZP u borbi sa 5. Korpusom. Da mu je Tuđman zavrnuo pipu, teško da bi Fikret bio to što je bio.

Na kraju, i onaj atentat koji je AID pokušao na Babu, provalile su hrvatske obavještajne službe. Što dovoljno govori od kakve je važnosti bio za Tuđmana.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1094 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Škobo Habu wrote: 28/08/2020 13:51 Kakve direktne veze ima operacija "Zima 94" sa napadima na Bihać? Jesu li Srbi obustavili napade nakon toga?

HV iskoristio srpsku ofanzivu na Bihać da bi se infiltrirali na teritorij VRS, ovladali odrđenim položajima koji su bili priprema za operaciju "Skok" u aprilu 1995. godine.
Sa druge strane, hrvatska vojna i politička kamarila žmirila na Fikreta Abdića i davala mu podršku. Mogao je u Zagreb i Beograd kada je htio.
Uvozio naftu za svoj begluk, trgovao na sve strane i time plaćao Legiju i ostale.

Drugim riječima, Franjo Tuđman i tadašnja hrvatska politika je direktno potpomagala Fikretovu tzv. AP ZP u borbi sa 5. Korpusom. Da mu je Tuđman zavrnuo pipu, teško da bi Fikret bio to što je bio.

Na kraju, i onaj atentat koji je AID pokušao na Babu, provalile su hrvatske obavještajne službe. Što dovoljno govori od kakve je važnosti bio za Tuđmana.
Operacija Zima 94. je jedan od razloga za zaustavljanje ofanzive VRS-a na Bihać jer HV izbija 2 KK-u iza leđa, to je i sam Mladić potvrdio. Operacija VRS-a Štit 94, tj ofanziva na Bihać, kojom komanduje M. Milovanović, poćinje 17.11.1994. a operacija Zima 94 29.11.1994. Niema tu nikakve direktne veze, HV je skontala da iskoristi ofanzivz VRS-a na Bihaćto da se infiltrira njihov u terotorij, pa u 12 dana isplanirala akciju, Rojs probio ceste na DInari da bi se izvukli tenkovi i MTS i zauzeli dio Dinare i većinu Livanjskog polja! :lol:
Početkom januara 1995. Milovanović pokreće operaciju Dinara 95 za povrat izgubljenih teritorija zbog čega prebaciju dio snaga sa Bihaća prema Livanjskom polju. Operacija propala, a V. korpus kreće u ofanzivu i za 2 mjeseca vraća dio teritorije oko Bihaća. Valjda možeš sam spojiti tačkice.
Jesi li se ikad zamislio što je Fikret mogao u Bgd i Zgb kad je htio i čime je to Slobi kompenzirano odustajanje od RSK i 1/3 BiH, odnosno Velike Srbije? Možda basnoslovnim ciframa koje je preko SDB-a izvlačio od Fikreta i APZB?
Ti i dalje vjeruj u bajke da su se za ishod pitali lokalni lideri i komadanti na terenu i da je Dejton rezultat vojnih operacija, a ne obratno!
Last edited by tempuser on 29/08/2020 17:51, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1095 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Na današnji dan 1995.
Granata ispaljena 28 avgusta sa položaja SRK VRS na uže područje gradske tržnice Markale, ubila je više od 37 a ranila oko 85 osoba. Eksplodirala je nekoliko metara od mjesta na kojem je isti masakr počinjen 5 februara 1994., kada je ubijeno 68 osoba a 144 osoba ranio.

Operacija ''Namjerna sila'' (Operation Deliberate Force) je pokrenuta 30. avgusta i trajala do sredine septembra 1995. O samoj operaciji ima zasebna tema.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1096 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by invincible1921 »

Jedno pitanje cisto informativnog karaktera bez ikakve lose namjere.

Ako je 1korpus imao toliko ljudstvo kako se 93 kad je igman padao nije moglo da se mobilise vise ljudi. Koliko sam gledao po izvjestajima jedva se skrpilo vojske da se posalje gore? Mislim bez ovih jedinica iz SB govorim cisto unutar obruca
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1097 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by _Reds_ »

invincible1921 wrote: 10/09/2020 23:47 Jedno pitanje cisto informativnog karaktera bez ikakve lose namjere.

Ako je 1korpus imao toliko ljudstvo kako se 93 kad je igman padao nije moglo da se mobilise vise ljudi. Koliko sam gledao po izvjestajima jedva se skrpilo vojske da se posalje gore? Mislim bez ovih jedinica iz SB govorim cisto unutar obruca
Nikad saznat nećemo, ne ponovilo se.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1098 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by aldinjo »

invincible1921 wrote: 10/09/2020 23:47 Jedno pitanje cisto informativnog karaktera bez ikakve lose namjere.

Ako je 1korpus imao toliko ljudstvo kako se 93 kad je igman padao nije moglo da se mobilise vise ljudi. Koliko sam gledao po izvjestajima jedva se skrpilo vojske da se posalje gore? Mislim bez ovih jedinica iz SB govorim cisto unutar obruca
Šta je SB?
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#1099 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by megaribi1 »

invincible1921 wrote: 10/09/2020 23:47 Jedno pitanje cisto informativnog karaktera bez ikakve lose namjere.

Ako je 1korpus imao toliko ljudstvo kako se 93 kad je igman padao nije moglo da se mobilise vise ljudi. Koliko sam gledao po izvjestajima jedva se skrpilo vojske da se posalje gore? Mislim bez ovih jedinica iz SB govorim cisto unutar obruca
Tunel još nije bio gotov
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1100 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by invincible1921 »

aldinjo wrote: 11/09/2020 02:43
invincible1921 wrote: 10/09/2020 23:47 Jedno pitanje cisto informativnog karaktera bez ikakve lose namjere.

Ako je 1korpus imao toliko ljudstvo kako se 93 kad je igman padao nije moglo da se mobilise vise ljudi. Koliko sam gledao po izvjestajima jedva se skrpilo vojske da se posalje gore? Mislim bez ovih jedinica iz SB govorim cisto unutar obruca
Šta je SB?
Srednja bosna
Post Reply