Prvi korpus ARBiH

Post Reply
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#1801 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Ma ne...ne bi on,ma kakvi.Nije znao da će toliko pobit...hajd živa bila uhvati se Umjetnosti i kulture :kiss:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70839
Joined: 03/10/2011 20:11

#1802 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

Kolika bi životinja, đubre, bolesnik, pokvarenjak morao biti da poželiš masovnu smrt neprijatelju a kamo li svom narodu?!

Fikret je stoka, fanatik, al' ni za tako nešto nije bio sposoban.

Ići ću gdje ja hoću, a ne gdje me ti ili neko drugi uputi. :)
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#1803 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Cilj opravdava sredstva...čula si vjerovatno za to? A cilj je bio uvuči u sukob međunarodnu zajednicu da vojno interveniše.Šta je 5-6 hiljada ljudi za tako "plemenit cilj".

Ti si koliko primjetim,moderator na temi o Umjetnosti,nisi iz Sarajeva da bi išta znala o Prvom korpusu a još si bila dijete u ratu,žensko i Aliju porediš sa zjenicom oka...

Prema tome,nikakvih zajedničkih tema nemamo i to što si moderator ne daje ti za pravo da moje mišljenje nazivaš jadnim i da učestvuješ u diskusijama o kojima,objektivno,pojma nemaš.

To hoću li dobiti ban kad te pošaljem gdje ne treba -vjeruj da me nimalo ne sekira.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#1804 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

:bih:

Najdraži su mi ovi što ništa nisu ni pročitali, ni čuli nego onako od srca brane. Fikret je izdajnik nema govora, a Alija isto tako. I to je istina. Jer da Alija nije izdao BiH bi danas drugačija i bolja bila.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#1805 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Comanche »

PM72 wrote: 07/09/2021 22:02 Sad je lahko naprđivat ali je trebao ili bolje pregovarat i odugovlačit dok se ne naoružamo ili od dva zla izabrati manje.Pošto je bio nesposoban,uvalio nas je u rat nenaoružane i to sa oba zla (Srbijom i Hrvatskom).Ostali smo i bez naroda i bez zemlje.
Ovo što je preživjelo i razbacano unutar teritorije BiH dodatno je zapišao,ponizio i opljačkao sa svojom SDA...
Problem je sto niko nezna sta je manje zlo.

Dali je manje zlo da su Bosnjake slali da jurisaju na Vinkovce, Dubrovnik, Pristina.

Ili da smo postali dio velike Srbije pa da onda pijani rezervisti iz Nisa setaju Sarajevom, ubijaju i siluju kad im se cefne. Jer nemoj zaboraviti tamo i gdje se nije pruzio nikakav odpor, oni su ubijali, klali i silovali.

Neznamo sta bi druga opcija bila.

A evo i sad kad skupis sve te nase politicare iz svih partija, ne vidim neke koji napravise neko veliko dobro za ovu drzavu. Mozes mislit kakvi bi onda bili u ratnim uslovima.

Daleko da mislim da je Alija bio spretan politicar, ali ta postava sa Alijom, Ganicem i Silajdzicem je puno bolja od svega sto imamo na danasnjoj politickoj sceni.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#1806 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Comanche wrote: 08/09/2021 09:06
Daleko da mislim da je Alija bio spretan politicar, ali ta postava sa Alijom, Ganicem i Silajdzicem je puno bolja od svega sto imamo na danasnjoj politickoj sceni.
:thumbup:
Tačno ih poželim opet na sceni kad vidim jednog bravčeta Sarajlića ili vepra Zahiragića
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70839
Joined: 03/10/2011 20:11

#1807 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

Sarajmen wrote: 08/09/2021 09:18 Neznanje je veliki problem, duboko sam ubijeđen da od deset ljudi bilo kojeg uzrasta, njih sedam zaista ne zna šta se nama u Bosni i Hercegovini stvarno dogodilo. A čitavi gradovi , Bihać, Mostar, Maglaj, Sarajevo, Goražde, Srebrenica... bili u okruženju barbarskog neprijatelja, manje-više tokom čitavog perioda.
Na jednoj strani mi a na drugoj tri vojne i policijske organizacije i obilje raznih parastruktura. I dan danas tadašnji neprijatelji pokušavaju u miru da završe proces pokrenut silom oružja krajem marta 1992.
Image
Zato je, zbog sadašnjosti i budućnosti novih generacija, znanje o onom što nam se zaista desilo u prošlosti vrlo bitno. Činjenice su najispravniji put do istine tj korisnog znanja. Može se i naprđivanje prihvatiti kao oblik komunikacije al' u ograničenom obimu tek da se tema malo relaksira.

Embargo na uvoz naoružanja u bivšim jugoslovenskim Republikama je bio na snazi od 1991. koliko se sjećam. Valjda je jasno kojoj vojsci embargo nije predstavljao problem, štaviše , imala ga je izdajnička JNA /Vojska Jugoslavije toliko da je naoružala i opremila u svakom smislu dvije VRS/VRSK nove vojne ogranizacije na području Republika Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Republika Slovenija je preko Janeza Janše blokirala transfer naoružanja u R BIH, onog koji joj je svakako bio višak nakon kratkog sukoba sa JNA. Republika Hrvatska se fino naoružala i preko naše potrebe za istim, kontrolišući putne koridore snadbijevanja, paralelno naoružavala i angažovane dijelove svoje HV i HVO kao novu vojnu organizaciju u R BIH.
Republici Bosni i Hercegovini je uskraćeno pravo na uvoz naoružanja i opreme, kao članica Ujedinjenih Nacija. Dakle, kao mežunarodno priznatoj državi onemogućeno nam je pravo na kupovinu naoružanja a istovremeno su u UN-a blokirana lobiranja da nas druge države zaštite. Zajebana pozicija care, ili se bori ili se predaj.
:thumbup:
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#1808 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by trocadero »

Chloe wrote: 07/09/2021 22:49
PM72 wrote: 07/09/2021 22:02 Sad je lahko naprđivat ali je trebao ili bolje pregovarat i odugovlačit dok se ne naoružamo ili od dva zla izabrati manje.Pošto je bio nesposoban,uvalio nas je u rat nenaoružane i to sa oba zla (Srbijom i Hrvatskom).Ostali smo i bez naroda i bez zemlje.
Ovo što je preživjelo i razbacano unutar teritorije BiH dodatno je zapišao,ponizio i opljačkao sa svojom SDA...
Gdje si nam bio ti tad... :eh:
Tamo gdje je najjebenije , ako treba za to svjedoka mogu potvrditi i za Tromblona i Emira.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#1809 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Ovo je pdf Historija-devedesete i trebalo bi pisati argumentovano o događajima iz tog doba,
ako isti ne postoje onda bi trebalo reći "pretpostavljam", "mislim da je", "po mom sudu" i slično.
teško mi je prebirati vlastite postove, ali mislim da sam uvijek naznačavao kada se radi o ličnom stavu, a bez dokaza.

sve drugo su postovi u prazno, tvrdnje bez pokrića.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1810 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Dimu1927 »

Comanche wrote: 08/09/2021 09:06 Problem je sto niko nezna sta je manje zlo.

Dali je manje zlo da su Bosnjake slali da jurisaju na Vinkovce, Dubrovnik, Pristina.

Ili da smo postali dio velike Srbije pa da onda pijani rezervisti iz Nisa setaju Sarajevom, ubijaju i siluju kad im se cefne. Jer nemoj zaboraviti tamo i gdje se nije pruzio nikakav odpor, oni su ubijali, klali i silovali.

Neznamo sta bi druga opcija bila.

A evo i sad kad skupis sve te nase politicare iz svih partija, ne vidim neke koji napravise neko veliko dobro za ovu drzavu. Mozes mislit kakvi bi onda bili u ratnim uslovima.

Daleko da mislim da je Alija bio spretan politicar, ali ta postava sa Alijom, Ganicem i Silajdzicem je puno bolja od svega sto imamo na danasnjoj politickoj sceni.
najveci nas problem kao naroda je sto i dalje mislimo da bez alije ne bi bilo ni srebrenice, prijedora, foce, visegrada itd, eto kao mi smo se u onoj situaciji bez oruzja bez icega nesto pitali... aha kako da ne

ljudi su nam otvoreno u skupstini najavili nestanak i nakon 30 godina opet izgleda treba ljudima crtati :shock:

prezivjeli smo borbom, nikakva politika nas nije mogla spasiti onog sto se spremalo
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#1811 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tanqueray »

Dimu1927 wrote: 08/09/2021 15:27 prezivjeli smo borbom,
Kako ko.
Dimu1927 wrote: 08/09/2021 15:27nikakva politika nas nije mogla spasiti onog sto se spremalo
Mogla je i te kako. Npr Crna Gora.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#1812 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Alija i njegova politika su nas uvukli u rat.Vezivanje zastava,poruke kako nikad više krvava Drina neće teći (a nikad krvavija poslije toga nije potekla)...
Helem,pošto nas je uvalio u govna i ostavio ko govno na prtini...da smo čekali na njega i njegove iz SDA,da nas opreme i organizuju...svi bi prošli ko Kozarac,Višegrad jal Foča.A znali su uzet zasluge nakon rata za ovo malo odbranjenog jada...ono što ja znam ljudi i raje što su uzeli lovačke puške,tandžare i tetejce pa krenuli da se brane...niko nije iz SDA.Oni su bili u štabovima,merhametima i ambasadama,ko Švrakići što su prvo opuhali Stari grad a sad pokretači otpora...kojeg otpora mater im jebem,svi zajedno nisu bili 6 minuta na liniji.

I onda mi dođe balavica iz Krajine pa izjavi kako joj je Alija zjenica oka...djete drago,u kakvoj si ti zabludi
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3663
Joined: 23/04/2011 12:21

#1813 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Mr.Sojic »

Ojjjj @jefff :(

Ovaj babo što grli nišan me uhhhhhhhhhh :sad:

:bih:

uhhh gdje ode post :?
User avatar
drugtito2011
Posts: 2884
Joined: 01/08/2011 18:45

#1814 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by drugtito2011 »

PM72 wrote: 08/09/2021 17:36 Alija i njegova politika su nas uvukli u rat.Vezivanje zastava,poruke kako nikad više krvava Drina neće teći (a nikad krvavija poslije toga nije potekla)...
Helem,pošto nas je uvalio u govna i ostavio ko govno na prtini...da smo čekali na njega i njegove iz SDA,da nas opreme i organizuju...svi bi prošli ko Kozarac,Višegrad jal Foča.A znali su uzet zasluge nakon rata za ovo malo odbranjenog jada...ono što ja znam ljudi i raje što su uzeli lovačke puške,tandžare i tetejce pa krenuli da se brane...niko nije iz SDA.Oni su bili u štabovima,merhametima i ambasadama,ko Švrakići što su prvo opuhali Stari grad a sad pokretači otpora...kojeg otpora mater im jebem,svi zajedno nisu bili 6 minuta na liniji.

I onda mi dođe balavica iz Krajine pa izjavi kako joj je Alija zjenica oka...djete drago,u kakvoj si ti zabludi
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1815 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Mr.Sojic wrote: 08/09/2021 18:38 Ojjjj @jefff :(

Ovaj babo što grli nišan me uhhhhhhhhhh :sad:

:bih:

uhhh gdje ode post :?
Slike sa obiljezavanja dana sehida. Malo smo se zapricali o politici.
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#1816 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by mehoxy »

Dimu1927 wrote: 08/09/2021 15:27
Comanche wrote: 08/09/2021 09:06 Problem je sto niko nezna sta je manje zlo.

Dali je manje zlo da su Bosnjake slali da jurisaju na Vinkovce, Dubrovnik, Pristina.

Ili da smo postali dio velike Srbije pa da onda pijani rezervisti iz Nisa setaju Sarajevom, ubijaju i siluju kad im se cefne. Jer nemoj zaboraviti tamo i gdje se nije pruzio nikakav odpor, oni su ubijali, klali i silovali.

Neznamo sta bi druga opcija bila.

A evo i sad kad skupis sve te nase politicare iz svih partija, ne vidim neke koji napravise neko veliko dobro za ovu drzavu. Mozes mislit kakvi bi onda bili u ratnim uslovima.

Daleko da mislim da je Alija bio spretan politicar, ali ta postava sa Alijom, Ganicem i Silajdzicem je puno bolja od svega sto imamo na danasnjoj politickoj sceni.
najveci nas problem kao naroda je sto i dalje mislimo da bez alije ne bi bilo ni srebrenice, prijedora, foce, visegrada itd, eto kao mi smo se u onoj situaciji bez oruzja bez icega nesto pitali... aha kako da ne

ljudi su nam otvoreno u skupstini najavili nestanak i nakon 30 godina opet izgleda treba ljudima crtati :shock:

prezivjeli smo borbom, nikakva politika nas nije mogla spasiti onog sto se spremalo
:thumbup:
Srbima je u cilju ne samo prisvajanje teritorija Bosne nego i ubijanje i protjerivanje muslimana sa ovog teritorija, i ono sto se dogodilo 90-ih bi se dogodilo i sa Alijom i bez njega.

bosnjacki narod snosi veliki dio krivice, necu reci za rat ali sigurno za stradanja u onolikoj mjeri jer i pored onolikih pokolja bosnjaka u proslosti opet su vjerovali srbima i nisu se u periodu do 90-ih pokusali naoruzati bar lovackim naoruzanjem i pistoljima.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#1817 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Da onda pridodam i svoj pogled, sve treba staviti u kontekst vremena zbivanja, a ne u 2021.

Situacija se u Yu od 1990. mjenja velikom brzinom, gotovo svakodnevno, a pored srbovanja najviše je uticala i politika Hrvatske i Slovenije ka labavoj zajednici republika.
Glasovi iz Hrvatske su bili često dvosmisleni, od nezavisnosti pa do nekog preustroja Jugoslavije ka labavoj konfederaciji :
"U oktobru 1990. godine slovenski i hrvatski pravni stručnjaci objavili su svoj prijedlog rekonstrukcije Jugoslavije pod nazivom “Nacrt ugovora o Jugoslavenskoj konfederaciji – savezu jugoslavenskih republika”.
Ovaj plan je odbačen od strane srpskih vlasti.

Bošnjaci tj. Muslimani nisu imali nikakvu posebnu viziju, ni političari ni narod, niti su uopšte pitani. Moglo bi se reći da nije bilo nijednog ozbiljnog glasa koji bi zagovarao nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.

Sve se komplikuje 1991. kratkim sukobom u Sloveniji i prekidom svih dilema u Hrvatskoj koja prelazi u 100% želju za nezavisnošću. Pobunom Srba dolazi do pravog rata u Hr.

BiH (i Bošnjaci) zajedno sa Makedonijom ostaju i dalje na kursu očuvanja Jugoslavije u bilo kakvoj formi koja je prihvatljiva Srbiji i Hrvatskoj. To je bila njihova jedina politika, poznata kao Izetbegović-Gligorov.
Makedonija prva shvata da ta politika neće uspjeti i organizuje referendum o nezavisnosti 8. septembra 1991.
Slovenija je to već obavila 25. juna 1991. a Hrvatska 8. oktobra 1991. nakon tromjesečnog moratorija.

Srbi počinju sa vojnim uspjesima koji im daju samopuzdanje i preuzimaju stvar u svoje ruke, tako da :
"Od sredine septembra do sredine novembra 1991. godine, oslanjajući se na općine u kojim je osvojio vlast, SDS uspostavlja srpske autonomne oblasti (SAO), koje su u svim svojim djelovanjima bile nezavisne od centralne vlasti. Kao vrhunac, uslijedio je referendum srpskog naroda, 9. i 10. novembra 1991. godine, na kojem su Srbi izglasali uspostavljanje samostalne srpske republike u granicama BiH, s namjerom priključenja ostacima SFRJ."

BH Hrvati čine isto :
"HDZ BiH je 12. novembra 1991. proglasio tzv. Hrvatsku zajednicu Posavine u Bosanskom Brodu, a 18. novembra 1991. u Grudama je proglašena i Hrvatska zajednica Herceg Bosna (HZHB). " samo bez zvaničnih navoda o priključenju Hr.

Bošnjaci se još nadaju miru i vjeruju u opstanak bilo kakve Jugoslavije sa Sr i Hr u njenom sastavu. Njima treba pridodati i nezanemariv broj Srba i Hrvata.

Formiranjem ogromnog broja SAO gdje Srbi preuzimaju vlast, a sljede ih i Hrvati sa HRHB, krajem 1991. i početkom 1992. kod Bošnjaka sazrijeva svijest o potrebi aktivacije i politički vrh se prvi put okreće ideji nezavisnosti kao izlazu iz raspada i podjele države na samo 2 dijela, moguće sa nekim rezervatom za Bošnjake.

Dalji sljed događaja je :
"25. januara 1992. Skupština SR BiH donijela je odluku o raspisivanju referenduma o nezavisnosti, koju su podržali SDA i HDZ BiH. SDS-a u svemu tome nije bilo... "

"Referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine održan je 29. februara i 1. marta 1992."

"Glasalo je ukupno 2.073.568 glasača (izlaznost 63,7%). 99,7% bilo je za nezavisnost, a 0,3% protiv. SDS je pozvao Srbe na bojkot referenduma i spriječio njegovo održavanje u pojedinim dijelovima zemlje."

Molim sve koji čitaju post da posebnu pažnju posvete datumima, hronologiji događaja, a ja sam otvoren za pojašnjenja i diskusiju kao neko se još sjeća dosta toga.

mali dodatak, Bošnjaci-Muslimani 1990. nisu bili ni sjena današnjih Bošnjaka, nebitan faktor u Jugoslaviji pa i BiH,
ni to ne možemo posmatrati iz 2021. i donositi zaključke.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1818 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Nije postojao nikakav Izetbegovic - Gligorov plan. Gligorov rekao da on nema nista s tim planom.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1819 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Po izbijanju sukoba sa Slovenijom i Hrvatskom nasi odgovorni nisu povukli nase kadrove iz JNA i time smo mi bili ucesnici ovog sukoba i to na strani JNA i Velikosrba.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#1820 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

jefff wrote: 09/09/2021 06:57 Po izbijanju sukoba sa Slovenijom i Hrvatskom nasi odgovorni nisu povukli nase kadrove iz JNA i time smo mi bili ucesnici ovog sukoba i to na strani JNA i Velikosrba.
Ko su naši i koji je bio pravno-formalni način povlačenja osim preporuka bez ikakve značajne poleđine.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1821 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Tromblon wrote: 09/09/2021 08:43
jefff wrote: 09/09/2021 06:57 Po izbijanju sukoba sa Slovenijom i Hrvatskom nasi odgovorni nisu povukli nase kadrove iz JNA i time smo mi bili ucesnici ovog sukoba i to na strani JNA i Velikosrba.
Ko su naši i koji je bio pravno-formalni način povlačenja osim preporuka bez ikakve značajne poleđine.
Onakav kakvim smo proglasili i ratno stanje.
Mi nismo poceli stradati 1992. vec godinu ranije.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#1822 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Tromblon wrote: 09/09/2021 08:43
jefff wrote: 09/09/2021 06:57 Po izbijanju sukoba sa Slovenijom i Hrvatskom nasi odgovorni nisu povukli nase kadrove iz JNA i time smo mi bili ucesnici ovog sukoba i to na strani JNA i Velikosrba.
Ko su naši i koji je bio pravno-formalni način povlačenja osim preporuka bez ikakve značajne poleđine.
Prigradska beretka misli da je Alija 26.06.1991,kad je izbio rat u Sloveniji,trebao reći - " Ko je Musliman i muslimanskog roda a nosi oficirsku jal vojničku uniformu JNA nek napusti tu formaciju i dođe u matičnu opštinu i nek se javi sekretaru SDA radi daljeg rasporeda"...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1823 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

A sto ti njega kritiziras kada se u svemu sa njime slazes?
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#1824 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Već nam se negdje na pdf zagubila mapa opsade Sarajeva autora Fikreta Logića iz Sarajeva koji je svoj radni vijek proveo u JP Geodetskom zavodu BiH na poslovima katastra i tematske kartografije.
U toku agresije na BiH 1992-1995. radio je na istim poslovima u Zavodu na izradi topografskih karata 1:25000.


možda nije savršena, ali vjerovatno najbolja postojeća :

Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#1825 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Seawolf »

Sarajmen wrote: 09/09/2021 07:42 ....
Image
....
141. lahka brigada nije bila pod komandom 12. divizije.
Post Reply