Prvi korpus ARBiH

Post Reply
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1776 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by mali_balon »

Pa raspad armije BiH i unistavanje je pocelo 1993 kada je alija dozvolio raznim hozdama i KOSovcima da vode armiju...tada se masa skolovanih vojnih lica "povukla" nisu htjeli u SDA.....a masa ih je i usla u SDA i znamo kako su ti zavrsili a znamo kako oni drugi..........
Imam primjer u familiji JNA kapetan, pjesadija nista specijalno pobjego iz HR krio se po BiH, patriotoska liga, teritorijalna, u Armiji dobije cin majora (komadnoivo odredom, pa ga prebace u komandu u operativu), i da pocne komadovat bataljonom, bio je dobar vojnik strateg....dolazi moralista i bezbejdnjak i kazu uclani se u SDA i dobijas bataljon...naravno ovaj nije htio i ostane u operativi sa cinom kapetana.....pred kraj rata pet mu doalze daju cin pukovnika odbija, odlazi iz vojske i iz BiH......donedavno moler u slovenii sad je u penziji.....a samo da se uclanio u SDA nebo je grancia......koliko je tavkvih i slicnih kapaciteta unisteno na taj nacin.....
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1777 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

jefff wrote: 02/09/2021 22:36 Situacija je bila takva da se tadasnje rukovodstvo tadasnje RBiH kurvalo sa Velikosrbima pa se u toj mutljagi nije moglo lahko ni razaznati destruktivno djelovanje JNA sinjela u nasim redovima. Ta situacija omogucila je njima ogroman manevarski prostor za njihovo rovarenje i kao sto rekoh, od silnih izdaja njihova izdaja se nije ni primjetila.
Ko biva predsjednistvo RBiH odredilo da regruti iz BiH ne idu u JNA a i to prekasno, kada su vec pocele padati mrtve glave u SLO i HR. Ali predsjednistvo nije naredilo da svi kadrovi iz BiH napuste JNA. Da, da, da. Ogromna zvrcka nam je promaknula.
Kako da je napuste kada su neki u nju vjerovali do posljednjeg dana?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1778 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Ne dovodim ja prvenstveno taj JNA kadar u pitanje. Šta je bilo sa nasim politickim rukovodstvom u tom prelomnom momentu? Oni su imali da izdaju dekret da se nasi kadrovi povlace iz JNA a to ko ce da poslusa a ko ne, e to nije bila njihova briga.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1779 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Što se tiče našeg političkog rukovodstva u tim momentima-gluplji i nesposobniji od Alije i halke nije nas mogao zadesiti.Da su imali takmičenje u najnesposobnijim ljudima na planeti-osvojili bi drugo mjesto jer nisu sposobni ni prvo mjesto osvojiti među uhljupima.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1780 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by aldinjo »

PM72 wrote: 03/09/2021 13:14 Što se tiče našeg političkog rukovodstva u tim momentima-gluplji i nesposobniji od Alije i halke nije nas mogao zadesiti.Da su imali takmičenje u najnesposobnijim ljudima na planeti-osvojili bi drugo mjesto jer nisu sposobni ni prvo mjesto osvojiti među uhljupima.
:lol: :lol: :lol:
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1781 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by invincible1921 »

PM72 wrote: 03/09/2021 13:14 Što se tiče našeg političkog rukovodstva u tim momentima-gluplji i nesposobniji od Alije i halke nije nas mogao zadesiti.Da su imali takmičenje u najnesposobnijim ljudima na planeti-osvojili bi drugo mjesto jer nisu sposobni ni prvo mjesto osvojiti među uhljupima.
Ne branim nikoga, ali mi smo bili u daleko najgorem polozaju od svih naroda...lako je sad pricat, usput receno na stranu lideri, al vala nije ni narod se nesto previse obazirao. Ti pricas da se oficiri dezertiraju iz JnA a obican covjek vjeruje u tu JNA , bratstvo jedinstvo...da povedes ljude koji dok im noz nije doso pod grlo nisu vjerovali da im se to moze desit
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1782 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Ma kakav narod,stoka obična.Jebe se njima što će ga četnik priklat za par mjeseci,on će dati pare za PAP-ovku jer je dobra za lova ako se ne zakuha. :-)
Alija nas je gurno u rat po onoj izreci kad ideš bez one stvari u svatove.A narod mu još vjeruje...
User avatar
drugtito2011
Posts: 2885
Joined: 01/08/2011 18:45

#1783 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by drugtito2011 »

mali_balon wrote: 02/09/2021 22:56 Pa raspad armije BiH i unistavanje je pocelo 1993 kada je alija dozvolio raznim hozdama i KOSovcima da vode armiju...tada se masa skolovanih vojnih lica "povukla" nisu htjeli u SDA.....a masa ih je i usla u SDA i znamo kako su ti zavrsili a znamo kako oni drugi..........
Imam primjer u familiji JNA kapetan, pjesadija nista specijalno pobjego iz HR krio se po BiH, patriotoska liga, teritorijalna, u Armiji dobije cin majora (komadnoivo odredom, pa ga prebace u komandu u operativu), i da pocne komadovat bataljonom, bio je dobar vojnik strateg....dolazi moralista i bezbejdnjak i kazu uclani se u SDA i dobijas bataljon...naravno ovaj nije htio i ostane u operativi sa cinom kapetana.....pred kraj rata pet mu doalze daju cin pukovnika odbija, odlazi iz vojske i iz BiH......donedavno moler u slovenii sad je u penziji.....a samo da se uclanio u SDA nebo je grancia......koliko je tavkvih i slicnih kapaciteta unisteno na taj nacin.....
Koliko smo ljudi izgubili zbog stranackih idiota na komandim mjestima to nikad necemo saznati.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1784 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Bilo je mozda10% hodza i 90% JNA kadra. I ko je to u opce vidio hodze u Armiji i u borbi.
Sto se tice masa oni i nisu imali nikakav interes za rat. Bili su indoktrinirani pro JNA sredstvima informiranja a to su bili svi mediji ali i sa takvim medijima JNA i Srbi nisu bili zadovoljni. Bili su ljudi obasipani garancijama za mir i lijepim zeljama i pozdravima od zna se koga. I to su bili faktori osim onih koji su ovdje vec navedeni.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#1785 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Comanche »

PM72 wrote: 06/09/2021 19:00 Ma kakav narod,stoka obična.Jebe se njima što će ga četnik priklat za par mjeseci,on će dati pare za PAP-ovku jer je dobra za lova ako se ne zakuha. :-)
Alija nas je gurno u rat po onoj izreci kad ideš bez one stvari u svatove.A narod mu još vjeruje...
Daleko od toga da je Alija po mom misljenju bio dobar politicar, ali njie nas bas on gurnuo u rat. Milosevic i Tudjman mu bas nisu ostavili puno izbora.

Nudio je confedracijsko uredjenje Jugoslavije i to su drugi odbili, kad su se SLO i HR odvojile, tad je izbor bio ili da bude dio velike Srbije ili da i on trazi nezavisnost za BiH. Ipak mislim da je pravilno tu odlucio.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1786 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Sad je lahko naprđivat ali je trebao ili bolje pregovarat i odugovlačit dok se ne naoružamo ili od dva zla izabrati manje.Pošto je bio nesposoban,uvalio nas je u rat nenaoružane i to sa oba zla (Srbijom i Hrvatskom).Ostali smo i bez naroda i bez zemlje.
Ovo što je preživjelo i razbacano unutar teritorije BiH dodatno je zapišao,ponizio i opljačkao sa svojom SDA...
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1787 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

PM72 wrote: 07/09/2021 22:02 Sad je lahko naprđivat ali je trebao ili bolje pregovarat i odugovlačit dok se ne naoružamo ili od dva zla izabrati manje.Pošto je bio nesposoban,uvalio nas je u rat nenaoružane i to sa oba zla (Srbijom i Hrvatskom).Ostali smo i bez naroda i bez zemlje.
Ovo što je preživjelo i razbacano unutar teritorije BiH dodatno je zapišao,ponizio i opljačkao sa svojom SDA...
Gdje si nam bio ti tad... :eh:
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1788 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Chloe wrote: 07/09/2021 22:49
PM72 wrote: 07/09/2021 22:02 Sad je lahko naprđivat ali je trebao ili bolje pregovarat i odugovlačit dok se ne naoružamo ili od dva zla izabrati manje.Pošto je bio nesposoban,uvalio nas je u rat nenaoružane i to sa oba zla (Srbijom i Hrvatskom).Ostali smo i bez naroda i bez zemlje.
Ovo što je preživjelo i razbacano unutar teritorije BiH dodatno je zapišao,ponizio i opljačkao sa svojom SDA...
Gdje si nam bio ti tad... :eh:
Na opšte zadovoljstvo da se pridružim kolegi @pm72 i da "najvećeg" srpskog sina nabijem na... i cijeloj familiji poželim sretan i brz povratak u Smederevo. I nek sa sobom povedu cijelu armiju podguznih muha kojom su se okružili.

Čuj gdje si bio ti? Eh, da nam je više 'vako pametnih i qrchevitih.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1789 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

Tromblon wrote: 08/09/2021 06:05
Chloe wrote: 07/09/2021 22:49

Gdje si nam bio ti tad... :eh:
Na opšte zadovoljstvo da se pridružim kolegi @pm72 i da "najvećeg" srpskog sina nabijem na... i cijeloj familiji poželim sretan i brz povratak u Smederevo. I nek sa sobom povedu cijelu armiju podguznih muha kojom su se okružili.

Čuj gdje si bio ti? Eh, da nam je više 'vako pametnih i qrchevitih.
Lako je biti general nakon bitke.

Konstantno pljuvanje i omalovažavanje svega svog, posebno onako teško i bolno vrijeme za mene je jadno.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1790 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Fino sam ti napisao da je lahko sad naprđivat...a ako sad išta valja -reci da se divimo.Tramvajsku stanicu pravimo 2 godine i nakon toga je planiraš za rekonstrukciju...
Uostalom,ja sam ovu nakaradu od države branio i to od prvog do zadnjeg dana i imam potpuno pravo da kažem šta mi na srcu leži.A to šta je tebi jedno...zaboli me,nema tog ko će mi zabraniti da kažem šta ne valja
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1791 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

A zašto miješaš prošlost i sadašnjost?

U ratnom periodu vjerujem da su svi dali od sebe maksimum, i sa poštovanjem trebamo govoriti o tim ljudima, o tom periodu kad je jedan narod trebao nestati.

Vjerovao ili ne, i ja imam pravo reći šta mislim. 😉
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1792 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Naravno da imaš pravo reći šta misliš ali ja sam jedan od tih ljudi koji je dao svoj maksimum pa mi kažeš da je moje mišljenje -jadno.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1793 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

PM72 wrote: 08/09/2021 07:25 Naravno da imaš pravo reći šta misliš ali ja sam jedan od tih ljudi koji je dao svoj maksimum pa mi kažeš da je moje mišljenje -jadno.
Općenito kao narod mi smo takvi. A iz iskustva ( bar kad je USK ili ti 5.Korpus u pitanju) najviše pametuju oni koji su najmanje i dali.

Žao mi je, kad mi ko dirne Armiju BiH i Aliju, kao da mi dira zjenicu oka moga. Jače od mene. :mrgreen:
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1794 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Chloe wrote: 08/09/2021 07:08
Tromblon wrote: 08/09/2021 06:05

Na opšte zadovoljstvo da se pridružim kolegi @pm72 i da "najvećeg" srpskog sina nabijem na... i cijeloj familiji poželim sretan i brz povratak u Smederevo. I nek sa sobom povedu cijelu armiju podguznih muha kojom su se okružili.

Čuj gdje si bio ti? Eh, da nam je više 'vako pametnih i qrchevitih.
Lako je biti general nakon bitke.

Konstantno pljuvanje i omalovažavanje svega svog, posebno onako teško i bolno vrijeme za mene je jadno.
Nije ti jadno biti slagan, prevaren, izdan? Ok.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1795 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Chloe wrote: 08/09/2021 07:39
PM72 wrote: 08/09/2021 07:25 Naravno da imaš pravo reći šta misliš ali ja sam jedan od tih ljudi koji je dao svoj maksimum pa mi kažeš da je moje mišljenje -jadno.
Općenito kao narod mi smo takvi. A iz iskustva ( bar kad je USK ili ti 5.Korpus u pitanju) najviše pametuju oni koji su najmanje i dali.

Žao mi je, kad mi ko dirne Armiju BiH i Aliju, kao da mi dira zjenicu oka moga. Jače od mene. :mrgreen:
Nek bude da sam najmanje dao u Prvom korpusu al to je opet više od tvog ućešća ...a ovo za Aliju i zjenicu oka :zid: :zid:
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1796 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

Chloe wrote: 08/09/2021 07:39
PM72 wrote: 08/09/2021 07:25 Naravno da imaš pravo reći šta misliš ali ja sam jedan od tih ljudi koji je dao svoj maksimum pa mi kažeš da je moje mišljenje -jadno.
Općenito kao narod mi smo takvi. A iz iskustva ( bar kad je USK ili ti 5.Korpus u pitanju) najviše pametuju oni koji su najmanje i dali.

Žao mi je, kad mi ko dirne Armiju BiH i Aliju, kao da mi dira zjenicu oka moga. Jače od mene. :mrgreen:
Po tebi kako shvati trebali su ostati invalidi ili poginuti za tvoj maksimum
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1797 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

Tromblon wrote: 08/09/2021 07:40
Chloe wrote: 08/09/2021 07:08

Lako je biti general nakon bitke.

Konstantno pljuvanje i omalovažavanje svega svog, posebno onako teško i bolno vrijeme za mene je jadno.
Nije ti jadno biti slagan, prevaren, izdan? Ok.
Izadaja je ono što je ouđivani ratni zločinac Fikret napravio u Krajini. To je izdaja - čista - proračunata.

Ako polazimo od sebe i naših običnih života, nakon određenog vremena kad se okerenemo u prošlost vidimo "pogrešne" odluke,
koje su tad u tom momentu za nas bile ipak "najbolje".
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1798 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

PM72 wrote: 08/09/2021 07:44
Chloe wrote: 08/09/2021 07:39

Općenito kao narod mi smo takvi. A iz iskustva ( bar kad je USK ili ti 5.Korpus u pitanju) najviše pametuju oni koji su najmanje i dali.

Žao mi je, kad mi ko dirne Armiju BiH i Aliju, kao da mi dira zjenicu oka moga. Jače od mene. :mrgreen:
Nek bude da sam najmanje dao u Prvom korpusu al to je opet više od tvog ućešća ...a ovo za Aliju i zjenicu oka :zid: :zid:
:pasamoj: ... da si bio u Krajini i vidio i doživio što smo mi, ne bi stavio dva ta smajlića, umanjio bi bar za jedan ... :lol:
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1799 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Bile su moje kolege iz jedinice i 5 ih je poginulo...nego,kad zjenica oka tvoga proda Srebreničane i narod,i to smišljeno i proračunato,kako se to zove?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1800 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Chloe »

Niakd me niko neće uvjeriti da je Alija rahm. imao ikakvu lošu namjeru ili cilj kad je Srebrenica u pitanju.
Post Reply