Prvi korpus ARBiH

Post Reply
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#1 Mustafa Hajrulahović Talijan - heroj odbrane Sarajeva

Post by homar »

Osmi mart mnogi pamte po lijepom, jer Dan žena provode u krugu voljenih osoba i sjete se svojih najmilijih. No, mnogim patriotama diljem BiH taj dan prije 11 godina bio je jedan od najtužnijih, jer je stigla informacija da je ratni komandant Prvog korpusa ARBiH general Mustafa Hajrulahović Talijan iznenada umro u Hamburgu.

Ova istinska legenda ostat će u sjećanju mnogih branilaca Sarajeva i BiH, kada je u patikama i majici kratkih rukava organizovao patriote Sarajeva po ulicama i kvartovima da se suprostave agresoru na BiH. To je mogao samo čovjek, koji je istinski volio BiH i koji nije štedio sebe. Bio je omiljen među borcima, sa njima je proveo najveći dio vremena na prvim linijama.

Danas smo se okupili patriote i branioci BiH, posjetili mezar rahmetli Talijana, položoli cvijeće i proučili fatihu. Od predstavnika vlasti niko nije se sjetio ovog istinskog heroja i branioca Sarajeva i BiH. Od silnih boračkih udruženja nisam primjetio nikoga, njima je sada samo zanimljiva vlast i budžetska sredstva.
Još jednom neka je rahmet i vječno hvala našem rahmetli saborcu Mustafi Hajrulahoviću Talijanu! http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/moza ... e-sarajeva

Saborci i prijatelji. :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#2 Re: Mustafa Hajrulahović Talijan - heroj odbrane Sarajeva

Post by homar »

Ovdje ću samo kopirati jedan post sa podforuma H(I)storija koji govori o heroju Talijanu:

In memoriam: Mustafa Hajrulahovic Talijan (8.3.1998. - 8.3.2003.)

MUSTAFA ODABRANI

Ne znam da li su rahmetli Kemal Hajrulahovic, moj nekadasnji dugogodisnji radni kolega i zivotna mu saputnica Lutfija hanuma znali znacenje imena Mustafa, davne 1957. godine kada im je Allah dz.s. podario treceg sina, kojemu upravo nadjenuse takvo ime. Bez obzira jesu li ili nisu znali, imali su isaret da ce njihov mjezimac u svom ovodunjaluckom zivotu postati uistinu odabrani. Jednostavno, Stvoritelj ga je obdario osobinama koje ne posjeduju mnogi drugi, a po njima je bio prepoznatljiv narocito u vremenima najvecih kusnji.
Svoje djetinjstvo i ranu mladost je podario Vrbasu. Malo ko u Banjoj Luci je bio vjest u voznji camaca sa dajakom kao braca Hajrulahovici - Smajo i Mustafa. Bili su prave atlete. Njihov odvazni kontakt sa hirovitom zelenom rijekom izazivao je divljenje prisutnih. Ali, Mumu je veoma rano odvojila zivotna sudbina od roditelja, brace i rodnog grada, kada je zbog skolovanja na Pomorskoj akademiji, Vrbas zamijenilo more. Dolazio bi on ljeti iz Splita u Banjaluku, provozao camac-dajak, ali se vracao nekom drugom milletu i podneblju - trbuhom za kruhom. I opet bi navracao i opet se vracao. Ali, poznajuci njegov vrbaslijski i banjalucki damar, mislim da nikada nije ni odlazio.
Helem, dosle su godine iskusenja i izbora. Mumo se nije dvoumio niti je sekundu zakasnio sa odlukom. Otisao je u pravo vrijeme i na pravo mjesto, gdje su mogli i trebali i mnogi drugi Banjalucani, ali nisu, jer nisu odabrani. Sta je mustafa, bas onih banjaluckih, njegovih godina ili mladjih, otislo na neke druge strane, ali oni nisu bili odabrani, kao nas Mumo.
Volio je ljude i brzo je u Sarajevu stekao mnogo prijatelja. Jedan ugledni sarajevski novinar, bivsi sportista, je u povodu Muminog preseljenja napisao slijedece: Ne pamtim, ali posve iskreno, da sam igdje drugdje, u prici, legendi ili zivotu, susreo takvoga nesebicnog druskana kao sto je to bio i ostao Mustafa Hajrulahovic Mumo. Nikad i nigdje!
Ali, sjecanje na Mumino neponovljivo druzeljublje je samo dio onoga dobroga sto je nosio u sebi. A, nosio je najvise neizmjernu ljubav prema Domovini i svome narodu da ih, u karavaktu po oboje, kao snazni covjek i vjesti borac, srcem i dusom zastiti... Dok se crni oblaci nad Bosnom jos nisu bili ni nadvili, Mumo je sa drugim sarajevskim i bh. patriotama spremao otpor. Najprije organiziranjem Patriotske lige, a potom i Armije R BiH. Veci dio agresije je bio komandant I korpusa Armije, a kraj iste ga je zatekao u Glavnom stabu.
Generala je jos u toku agresije mnogo toga boljelo. Poslije, pogotovo. Neke rane u insanu zacijele, ali neke nikad. Mumino hrabro i plemenito srce nije kucalo jos dugo. Rane neprebolne na njemu su ucinile svoje i 8. marta 1998. je prestalo da kuca. U Njemackoj, za vrijeme posjete majci Lutfiji. Uz najvece drzavne i vojne pocasti pokopan je u haremu kod Ali-pasine dzamije u gradu kojeg je branio i odbranio - Sarajevu. Ostali su neutjesni njegova majka, supruga i dvoje djece, te dva brata, ali ostala je i Bosna i Hercegovina i Banja Luka bez jednog od svojih najboljih sinova, bez svoga gazije. Dugo po njegovom preseljenju njegov pas - snaucer "Hari" je lezao na ledjima i cvilio za svojim gospodarem. Uzaludno ga je cekao da ga potapse i pomiluje.
Ali, za gazijama ne treba tugovati, jer oni ne bi pristali na to. Oni bi, siguran sam, govorili rijecima pjesnika: Ne, nek' ne cvili za mnom niko, nek' ne kaze: "Steta, steta", jer steta je biti sejtanov, pa ic' tamo gdje se gori. Na dzenazi mojoj nek' se ne tuguje zbog rastanka, jer bas tada dusom mojom sreca sastanka zubori...

Neka Svevisnji Allah dz.s. dusi Mustafe Hajrulahovica Talijana podari svoj neizmjerni rahmet i neka je nastani u lijepom Dzennetu.
A m i n !


Bedrudin GUSIC
dobar loš ja
Posts: 97
Joined: 26/02/2009 21:42
Location: u V.H. BIHAĆ

#3 Re: Mustafa Hajrulahović Talijan - heroj odbrane Sarajeva

Post by dobar loš ja »

čuo sam sve najbole o rahmetli Mustafi Talijanu neka mu je laka zemlja za koju se borio i volio.
User avatar
dobrovoljac
Posts: 143
Joined: 09/03/2009 19:40
Location: stari grad

#4 Re: Mustafa Hajrulahović Talijan - heroj odbrane Sarajeva

Post by dobrovoljac »

Za njim idemo i kad ginemo
za njim idemo jer Bosnu volimo


Vječni rahmet veliki komandante
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#5 Re: Mustafa Hajrulahović Talijan - heroj odbrane Sarajeva

Post by homar »

dobrovoljac wrote:Za njim idemo i kad ginemo
za njim idemo jer Bosnu volimo


Vječni rahmet veliki komandante
:thumbup: :thumbup: :bih: :bih:
User avatar
Buzdovan
Posts: 18
Joined: 07/06/2010 15:49

#6 Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Buzdovan »

Svake godine pocetkom avgusta se odrzava manifestacija povodom borbi za planinu Igman iznad Sarajeva 1993. Mene zanima konkretno tok tih vojnih operacija, na kojem mjestu se odigrala kljucna bitka, koje su jedinice ucestvovale i podnijele glavni teret, znacaj igmanske dzamije...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

ja upravo htjedoh otvoriti temu za ovo jer meni nije jasno. uvijek hocu da odem na jednu od ovih manifestacija ali nikad ne mogu od posla a nikad da padne na vikend, a moram priznati, iako nemam nista protiv i religijskih obreda, mislim da su u stvari religijski obredi sve sto se i desava i da nema nekog sat istorije. a mozda nisam ni tu u pravu jer nisam bio, ali vidim po tv izvjestajima.
moze li neko reci nesto vise? da li je zaista prevladala vojna odbrana? po onome sto sam ja cuo, mladic je fakticki zauzeo i igman i bjelasnicu i fakticki zatvorio sarajevo, ali se povukao ne zbog protunapada nego zbog politickih igara na nekakvim mirovnim pregovorima koji su se bas u to vrijeme desavali negdje.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#8 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Ni meni ovo nikako nije jasno :-) Karanana, to sto pricas da su zauzeli Cetnici Igman i Bjelasnicu, zar to nije bilo pocetkom rata 1992, pa onda UN naredio da se povuku. Nije mi jasno to 1993 nikako :-) I jos me zanima Golo Brdo, jel prvo bilo njihovo, pa ga mi zauzeli, pa onda opet oni i do kraja rata ga drzali?? :-)
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#9 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by branimir stulic »

...u pocetku je bila opsta bjezanija sa Igmana.... pocev od svakakvih vrsta profitera, nekakvih specijalnih formacija koje su gore svasta radile, pa do raznoraznih bandita koji su terorisali sve zivo. MOja jedinica je zajedno sa jedinicama MUP-a prva prosla kroz tunel i moram vam priznati da je bilo vrlo "optimisticno" ,dok smo se penjali uz Igman, gledati veleslalom niz rizu koji su izvodile desetine boraca usput bacajuci ranceve, puske..... Nas deset gore, njih pedeset dole.... Sreca pa smo nekako stabilizovali linije, a nakon nekog vremena cuo zvuk helikoptera i dolazak jedne jedinice iz Srednje Bosne koji je potpuno promijenio tok bitke. Tog dana izgubili smo Golo brdo....
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#10 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

Nisam bio tamo u ljeto 1993 ali sam citao o tome u dnevniku rahmetli Saudina Becirevica. U svakom slucaju tada je se tamo vodio zestok rat. Ovu knjigu ako kupite; znat cete mnogo o skoro svim ratistima oko Sarajeva. Jer Saudin Becirevic (Pospanko) je bio na pocetku rata "linijas" na Borijama i Vasinom (kasnije Gazinom) Hanu. Pa je onda postao clan tkzv. "pete cete" koja je isla na intervencije gdje god bi bilo potrebno i koja je bila sastavljena od dobrovoljaca iz raznih jedinica. A onda je presao u izvidjace i obavljao "snajperisanje". Covjek je sva svoja desavanja od dana do dana zapisivao u dnevnik.

A dnevnik je kao prvo objavio na ovaj blog i i dalje ga mozete tu procitati; mada bih vam ja preporucio ovaj paket sa dvije njegove knjige. Malo prije smrti je drugu knjigu "sredio" za izdavanje:

http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2005/03/16

Image

Ima uprvoj knjizi detaljan opis o tim najzescim borbama na igmanu. Srbi su tada svakako napadali bas frontalno i ginuli su i oni u velikim mjerama. Imate to na ovom linku iznad negdje. Ne mogu da trazim. Ali ovo ispod se odnosi na otes i ovaj di oteksta sam slucajno ponovo nasao. Karakteristicno je za Sarajevsko ratiste i pokauzje koliko je ARBIH bila naoruzana:


NOC JE KRATKO TRAJALA A NAMA JE TREBALA NAJDUZA NA SVIJETU
Detonacije stalno odjekuju. Glava me uzasno boli, sto od straha sto od buke. Ako prezivim sve ovo, ne znam da li cu moci pricati nekome o svemu ovome. Sramota me reci da sam se danas “usrao” od straha. Ponio sam se kukavicki ali ne znam sta sam mogao uraditi da ne budem kukavica. Nemam nista, sto bi moglo nauditi tenku. Imam samo municije. Ovaj put fala bogu za razliku od Dogloda, bar nje ne fali.

Iz nase jedinice nema jos uvijek niko da je poginuo. Policija je imala ranjenih i poginulih. Imali su danas manje srece od nas. Da nam nekoga i rane, ne bih znao kako i kuda ga izvuci odavde. Kuce koje se nalaze oko nas, izgledaju sve isto, svaka je skoro na isti nacin porusena, tako da nema nekog posebnog orijentira.

Danas su cetnici promarsirali tenkovima, preko nas. Izgleda da su isprobavali, kolika je nasa moc u protivoklopu. Ostaje nam da se nadamo da nisu jos skontali da nemamo cime da ih gadamo. Ujutro cemo dobiti odgovor. Najbolje bi bilo za nas da nikada ne svane.

Sada nema granatiranja, uvukao sam se u jedan rov, pokusavao sam zaspati, ali cim oci zatvorim pojavi se tenk iznad mene. Ubitacni ritam od explozija granata odzvanja u usima. Previse ih je danas palo. Ova linija je vrlo zeznuta. Izgleda mi ko pravi pakao. Sada mi onaj nas tenk u Breziku izgleda ko mala maca. On bar ne seta po nama od kako je Lola jednog pogodio.

Svi vojnici su uplaseni, ovi moji pokusavaju da pjevaju nesto. Svaka pjesma na kraju zavrsi sa tuznim krajem, cak se ni pjesmom ne mozemo odvojiti od tuga i jada u kojme se nalazimo. Nema nista sto bi covjeka moglo raspoloziti. Siguran sam da svi mislimo samo o jednom a to jedno je sutrasnji dan

Danas sam ispalio cetiristotine metaka. Ovo je moj rekord od pocetka rata. Po prvi put sam imao municije dovoljno jos kada bi se kako nasla koja granata, koja bi razvalila ove tenkove. Puno toga bi bilo lakse. Cistio sam malo pusku, uzasno je bila prljava. Sto od blata sto od gasova.

Jos par sati i svanuce novi dan. Novi dan ce nam valjda donijeti nesto novo, svi prizeljkujemo da prezivimo, ali sigurno necemo imati svi tu srecu. Neko ce morati od ovih ljudi koji su sada tu i zivot svoj dati. Da li cu to biti ja, mozda covjek koji sjedi pored mene na stolici puseci cigaretu za cigaretom dok prica o djeci ili neko treci, to niko od nas ne moze znati.

Detonacija granate me probudila. Nisam mogao u pocetku da skontam gdje se nalazim.
- Evo ih ponovo krecu, majku im njihovu.
- Ko krece?
- Marsovci, kretenu jedan! Eto ko krece.
Ljutito mi je odgovorio covjek koji je stajao pored mene. Pogledao sam na sat i skontao da sam spavao citavih sat vremena. Dok sam u bunilu trazio pusku da pokupim, u sebi sam jebavao sve po spisku covjeku koji mi je drsko odgovorio. Da mi je to rekao kada sam bio prisebniji, zapamtio bi me kreten za sva vremena, ovako mi se izvukao, brzim izlaskom iz rova. Nekako sam skupio svu opremu te se izvukao u kaljuzu transea, gdje sam zbog zvizduka granate ponovo zalegao u blato…



DOLAZAK SMJENE
Nakon sto bi se zacuo strasan zviduk, detonacija bi odjeknula negdje u blizini. Granate su zavrsavale vecinom su u zidovima kuca oko nas. Dva periskopa koja smo donijeli sa sobom, su nam zlata vrijedni. Mozemo mirno sjediti i posmatrati prostor ispred nas. Ne moramo strepiti pri svakom izvirivanje, od snajpera koji jedva ceka da se podignemo da bi nam u celo sprasio metak.

Dok sam sjedio sa nosom zabijenim u zid transea, neko je povikao “evo tenkova! Iza kuce su izasla dva”. Uhvatila me panika u tom momentu. Nisam znao sta da radim, da li da pokusam bjezati ili da ustanem i pocnem pucati nasumice. Na kraju sam smogao snage, podigao sam se i ispalio cijeli okvir u pravcu tenka. PAM je nakon par sec poceo da ore zemlju oko transea. Dok sam ja mjenjao okvir na pusci, drugi vojnici oko mene su ih praznili.

Smrad baruta se prosirio transeom. Podigao sam ruke iznad transea u isti momenat kao i vojnik koji je stajao pored mene. Ispraznili smo okvire u pravcu cetnika. Nakon toga vise nisam osjecao strah. Da je neko ustao i krenuo naprijed, siguran sam da bih ja bio prvi koji bi krenuo za njim. Poceli smo da vristimo, zeljeli smo pokazati cetnicima da nas nije strah.

Izgleda da nam je fol upalio. Tenkovi ovaj put nisu dosli do nas. Drzali su se na odstojanju od naseg transea. Tenkovska ispaljenja granata su bila zestoka. Zemlja je podrhtavala od siline ispaljenja i explozija granata koje su se zbog blizine spajale u jedno. Pri svakom ispaljenju sam zalijegao u transeu. Padao sam u blato, iz kojeg sam se svaki put nerado dizao. Nisam imao izbora, morao sam ustati da bih ispalio svoj kratki rafal, kao odgovor da smo jos uvijek zivi. Garaza koja se nalazila iza naseg transea, pretvorena je tokom dana u hrpu smeca.

Pred vece je dosao jedan policajac do mene. Tvrdi da su oni pogodili jedan tenk danas. Sigurno i jesu, jer se danas nisu setali preko nas. Nisam siguran da bih izdrzao jos jedan pogled iz zablje perspektive na gusjenice koje prelaze preko transea.

Sjedio sam na plasticnoj stolici, koju je neko dovukao u rov. Po prvi put sam osjetio glad od kako sam ovdje stigao skoro prije 48h. Nisam mogao vjerovati da sam za ovo vrijeme pojeo samo jedan lanch paket. Sigurno sam nesvjesno pojeo nesto zemlje. Jer na meni nema niti jedan mm odjece da nije prekriven naslagama blata. Kada se ispravim izgledam kao titova bista ispred KMT-a. Samo sto sam ja izvajan od ilovace.

Posto sam pojeo lanch paket. Zalegao sam u rovu, da se malo odmorim. Mislio sam malo zaspati, ali je ubrzo dosao jedan vojnik, i rekao
- Stari grad, mozete se spremiti, za pola sata dolazi vam smjena….
sistematski pregled
Posts: 334
Joined: 09/03/2010 19:31

#11 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sistematski pregled »

Bila je to 1993. I bilo je par dana kada je stvarno kritično bilo, kao i ova pomenuta bježanija. U jednom trenutku je gore bilo samo par jedinica iz grada i dijelovi "ilidžanske" brigade. A onda je došla 17 krajiška i 7 muslimanska i glavni udar je zaustavljen.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#12 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Gile Šampion »

Bilo je gore dosta jedinica od strane ARBiH,koje su realno bile u totalnom rasulu,bježaniji,slabo opremljene i koordinirane,ali glavni teret udara i odbrane koliko ja znam podnijela su 17-ta krajiška,7 Muslimanska i jedinice iz sastava Fočanske brigade. Zatim tada 4 motorizovana(Butmir,S.Kolonija,Hrasnica),5 motorizovana(Dobrinja) te jedinice iz okoline Hadžića-Lokve,mislim da su bile neke manje grupe Crnih Labudova,Vikićevi,Laste itd. ali prve 3 brigade su odigrale odlučujuću ulogu u odbrani.

Znam da se okršaj izmedju četnika i boraca iz Dobrinje odigrao na lokalitetu Malog polja.Prvi susret je bio tako blizak,da su obje strane iznenadile jedna drugu.Na kraju su hvala Bogu četnici popušili foru :run:

To što opet pričaju da je ratko mladić mogao zauzeti Igman,ali da je politika odigrala odlučujuću ulogu,to su čiste besmislice.Pa taj idiot gdje god je mogao da vojnički uđe,on je ušao,zauzeo i napravio genocid.Da je mogao uzeti Igman,uzeo bih ga,da je mogao uzeti Bihać uzeo bi ga,da je mogao uzeti Goražde isto tako uzeo bi...itd,itd...

Nikad neću zaboraviti noć kad sam oca i brata ispraćao na Igman kroz tunel...Gore se planina prolama od grmljavine granata i borbi,ja ostajem pred tunelom,oni odlaze u borbu...noć...srce da pukne :-?


I sad mi dođe dijaspora nakon svega toga i priča mi kako im je teško bilo i kako vole Bosnu... :twisted:
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#13 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

Gile Šampion wrote:Bilo je gore dosta jedinica od strane ARBiH,koje su realno bile u totalnom rasulu,bježaniji,slabo opremljene i koordinirane,ali glavni teret udara i odbrane koliko ja znam podnijela su 17-ta krajiška,7 Muslimanska i jedinice iz sastava Fočanske brigade. Zatim tada 4 motorizovana(Butmir,S.Kolonija,Hrasnica),5 motorizovana(Dobrinja) te jedinice iz okoline Hadžića-Lokve,mislim da su bile neke manje grupe Crnih Labudova,Vikićevi,Laste itd. ali prve 3 brigade su odigrale odlučujuću ulogu u odbrani.

Znam da se okršaj izmedju četnika i boraca iz Dobrinje odigrao na lokalitetu Malog polja.Prvi susret je bio tako blizak,da su obje strane iznenadile jedna drugu.Na kraju su hvala Bogu četnici popušili foru :run:

To što opet pričaju da je ratko mladić mogao zauzeti Igman,ali da je politika odigrala odlučujuću ulogu,to su čiste besmislice.Pa taj idiot gdje god je mogao da vojnički uđe,on je ušao,zauzeo i napravio genocid.Da je mogao uzeti Igman,uzeo bih ga,da je mogao uzeti Bihać uzeo bi ga,da je mogao uzeti Goražde isto tako uzeo bi...itd,itd...

Nikad neću zaboraviti noć kad sam oca i brata ispraćao na Igman kroz tunel...Gore se planina prolama od grmljavine granata i borbi,ja ostajem pred tunelom,oni odlaze u borbu...noć...srce da pukne :-?


I sad mi dođe dijaspora nakon svega toga i priča mi kako im je teško bilo i kako vole Bosnu... :twisted:
Svaka cast na postu... :thumbup:

Jest u pravu si ispada da je dijaspora ta koja najvise zna o ratu,mozda ce te cak ubjediti da ti nisi uopce bio u Sarajevu...A jos jedan fakat je da na ovom forumu ima likova koji ne vjeruju da je 7. muslimanska i 17. krajiska zaustavila napad,vjerovatno neki sdp dijasporci :D
sistematski pregled
Posts: 334
Joined: 09/03/2010 19:31

#14 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sistematski pregled »

To da je politika zaustavila napad nije tačno. Tek kada je zaustavljen četnički napad se pristupilo pregovorima i uspostavljena je neka vrsta "sigurnosne zone". A da je bilo z.ajebano bilo je. Kada se samo sjetim da nismo znali ni ko nam je desno, lijevo, ko je ispred ko iza. I susreta s četnicima, pa ko prije provali da je to suprotna strana! Kao u filmovima. I stvarno svaka čast 17 krajiškoj i 7 muslimanskoj. Kada su oni došli sve je bilo drugačije.Respekt!
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#15 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by branimir stulic »

Istina je to za 17-tu i 7-mu.Jos mi u usima odzvanja "Allahu ekber"negdje u daljini i rafali iz automatskog naoruzanja... i onda i nas juris. Vikao sam i ja i svi moji suborci iz 2 Smtb...Davno bilo vise se ne ponovilo.Problem je sto su neki koji su sada na vlasti Igman i sve ostale "igmane" dobro unovcili...sjeme im se zatrlo
User avatar
Pikaboo
Posts: 737
Joined: 28/08/2009 12:18
Location: In the moment.

#16 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pikaboo »

Moj otac je citav rat proveo na Igmanu u 4.Motorizovanoj,izmedju ostalog i na Bjeloj Kosi i Stojcevcu.Sjecam se kad je 93 pao repetitor na Bjelasnici i sjecam se kada su usli na Igman ali ga nikada nisu citavog uzeli.I nije bilo nikakvog politickog dogovora.Sjecam se kad je tata samo uletio kod nas u podrum,pokupio municiju o nestao,a gore pakao.Nismo ga vidjeli danima.Nisam ga nikad ni pitala sta je bilo.A dijaspora nema sta da trazi na ovoj temi sem da cita i uci sta je bilo
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#17 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by The 51st State »

Koliko znam travnicki bataljon 17 krajiske je bio i da su oni zajedno sa borcima iz 7 muslimanske, zaustavili prodor cetosa i konsolidovali linije, a koliko je to sve sad apsurdno, direktnim akterima iz travnickog bataljona nije bilo dozvoljeno obracanje prilikom jedne od godisnjica, od silnog protokola i politicara.
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#18 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

The 51st State wrote:Koliko znam travnicki bataljon 17 krajiske je bio i da su oni zajedno sa borcima iz 7 muslimanske, zaustavili prodor cetosa i konsolidovali linije, a koliko je to sve sad apsurdno, direktnim akterima iz travnickog bataljona nije bilo dozvoljeno obracanje prilikom jedne od godisnjica, od silnog protokola i politicara.
Stvarno smijesno,vjerovatno je Tihic drzao govor,a covjeka 93. tukli svim raspolozivim extremitetima.... :roll:

Inace mislim da je iz 7. isao zenicki bataljon kombinovan sa kakanjskim,mada u sustini u brigadi su bili borci iz citave BiH....
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

pa cekajte, pao je repetitor, pala je citava ova strana bjelasnice prema babinom dolu. cetnici su uzeli veliko polje popalili hotele igman i borik. onda je alija zaprijetio da se povlaci iz lisabona ili odnekle. i onda su borbe zaustavljene, dosao UN i dogodilo se povlacenje cetnika sa igmana. gdje su onda linije bile uspostavljene nakon toga?
jesu li na bjelasnici ostali do kraja rata?
da li je ikada i na bilo koje vrijeme bila prekinuta ruta tunel-hrasnica-igman-slobodne teritorije van obruca?

a kad se samo sjetim 92. ljeta i zime....sve sami paunovi se shepurili gore, nekakve juke, zuke, dajdze, 15.000 spremnih boraca za deblokadu, deblokada se ocekuje svaki dan, desetine haubica, dajdza najavljuje kako ce se spustiti pobjednicki u sarajevo u pobjednickoj koloni. a sve sami kriminalci.
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#20 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Oligarh »

Samo vam mogu napisati da tada danije Klinton lupuio sakom od sto, sa Sarajevom bi svasta bilo! Zaista, tada je srpska komanda vezala 2 ogromne ofanzive na sarajevskom bojistu: Prva je slomljena krajem jula na Zuci, dok je glavni pravac druge bio u sirem rejonu Bjalsnice/Igmana/trnovskog ratista!

Sve je bilo u totalnom haosu i rasulu. Zadnja linija se fakticki vec bila postavljala skoro na Hrasnickom stanu! Doduse, jedinice koje su dosle iz Srednje Bosne su dobro amortizovale udar cetnika u sirem rejonu Malog polja. Medjutim, glavni udar oklopo-mehanizovanih snaga mladica nije uslijedio jer su tada vec na nebu bili avioni NATO-a spremni za akciju. Da je doslo do tog napada vodila bi se odsudna odbrana, jer svi su znali da bez Igmana, sve bi bilo propalo! Iskreno da nije bilo americkog ultimatuma, vrlo jebena situacija je mogla postati katastrofalna!

Interesatno je da su tada prve jedinice iz Sarajeva izasle kroz tek prokopani tunel ispod aerodroma, napunjen vodom skoro do vrha! (Lasta i II samostalni,koliko me sjecanje sluzi).

Karanana, nije tada bila prekinuta komunikacija Igmanom, ali je bilo maltene u par stotina metara. Bilo je gusto na Malom pollju, nista manje u rejonu Golog brda! A ovo za Igman se slazem sa tobom, kazu vrijeme je najbolji svjedok, a nama su tada bajke bile nuzno potrebne!
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#21 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Oligarh »

-
Last edited by Oligarh on 10/03/2013 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#22 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by kamen spoticanja »

The 51st State wrote:Koliko znam travnicki bataljon 17 krajiske je bio i da su oni zajedno sa borcima iz 7 muslimanske, zaustavili prodor cetosa i konsolidovali linije, a koliko je to sve sad apsurdno, direktnim akterima iz travnickog bataljona nije bilo dozvoljeno obracanje prilikom jedne od godisnjica, od silnog protokola i politicara.
par sjajnih momaka iz 7.muslimanske ostalo je na igmanu tada...iz zenice je tad na igman otislo sve sto je imalo muda do poda...patkovic i kompanija su tad postali poznati menscini...znam da se gradom saptalo da je tad odbranjena domovina
dvije lijeve
Posts: 29
Joined: 28/03/2008 15:57

#23 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by dvije lijeve »

Bio sam pripadnik MAD "Igman", koji se nalazio u sklopu 8 motorizovane brigade ARBiH, jedine Igmanske brigade.

Borbe na podrucju igmana I Bjelasnice u ljeto 1993 pocele su napadima Rogoj. Mislim da su pocele krajem juna, i tri ili cetiri dana nakon njihovog pocetka poslan sam u Trnovo, s 105 mm haubicom, te petoclanom posadom. Na trnovsko podrucje poslano je jos par artiljerijskih orudja, uglavnom 105-ice, jer smo za njih imali granate. Dva dana nakon dolaska u Trnovo, Rogoj je pao. Tenkovskim granatama su unistavali jednu po jednu zemunicu, te uz nedovoljno svjezih snaga koje bi pomogle ljudima koji su se nalazili na liniji nije bilo sanse da se ta linija odrzi.

Tim padom je pocelo rasulo. Ma trnovsko podrucje su stigle jedinice s GREPKA, mislim da je bila citava brigada, ali napustanje Trnova je pocelo. Povlacili smo se polako, par dana smo djelovali iz rejona Dejcica, Ledica I Ostojica, te time dali sansu civilnom stanovnistvu da se izvuce na Bjelasnicu i Igman.

Priblizavanjem srpskih snaga smanjen nam je manevarski prostor, te smo dobili komanu da predjemo na Bijelu Lijesku ( obronci Treskavice -putem kroz Sabice I Rakitnicu) Tamo provodimo pet- sest dana. S Bijele Lijeske se pruza odlican pogled na sva nabrojana sela, tako da smo mogli pratiti napredovanje srpskih snaga.
Sjecam se da smo u jednom trenutku vidjeli devet tenkova, i da smo djelovali po njima.
Mislim da je nedostatak protiv oklopnog naoruzanja glavni uzrok napredovanja neprijateljskih snaga.

Slijedeca linija obrane postavljena je na Troskoku, i ta linija se drzala dosta dugo. Troskok je brdo s tri vrha, od kojih smo mi drzali jedan , oni drugi a na trecem su vodjene se borbe prsa u prsa. Jos uvijek posjedujem snimke o unistavanju tenka, bestrzajnim topom, te izjavu covjeka koji ga je unistio ( snimak armijske sluzbe).

Stabilizovanjem te linije, mi prebacujemo svoja orudja na plato Bjelasnice, tamo je sad parking. U tom trenutku na tom mjestu imamo cetiri 105-ice i jednu haubicu od 122 mm. Granatiranje kojem je plato bio izlozen bilo je strasno, i jos uvijek se sjecam kako sam povezivao zuljeve na dlanovima da bi mogao dalje kopati, da napravimo kako -tako adekvatno skloniste.

Polozaji koje smo kontrolisali bili su u tom trenutku pod kontrolom, i nije bilo sanse ba preko Troskoka naprave prodor. prodori preko Strajista su takodje neutralizovani ( hvala predsjedniku planine), ali je krenuo prodor po novom pravcu, preko Bjelasnice.

Tog dana dobivam komandu da s posadom idem u Lukavac, te se nas cetvorica s jednim 120 mm minobacacem prebacujemo iznad Lukavca. NA odabranom polazaju smo bili oko pet ujutro, orudje je ukopano, i bili smo spremni. Da napomenem, do Lukavca smo dosli na kamionom, onom 150-icom, i znam da smo lezali na sanducima s minama ispod cerade, jer samo dva covjeka mogu stati u kabinu. Kamion je otisao, a tog dana se sjecam kao najduzeg u svom zivotu. Dejstva su pocela rano, ujutro smo gadjali ciljeve iza Rakitnice, pa kasnije Sabice, a na kraju sam Lukavac. Znam da sam u devet ujutro mislio "jos samo dvanaest sati do mraka". Niko od nas taj dan nije ranjen, ali sam dvaput zasut kamenjem od detonacija, i jedna detonacija me je izvrnula.
S dolaskom noci, i kamion je stigao po nas. U njemu je vec bilo nesto ranjenih, tako da ostavljamo minobacac, i vracamo se na Veliko polje. Ranjenici su ostavljeni u dispanzeru, i mi se javljamo u stab. Dobivamo naredjenje da se vratimo po orudje, i idemo opet na isto mjesto. Pokupili smo minobacac, te krenuli nazad. Opet ranjenici, ali ovaj put i cetiri sehida, koji su kasnije ukopani ispod hotela Igman.

Noc je bila kratka....
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#24 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by branimir stulic »

Oligarh wrote:
branimir stulic wrote:Istina je to za 17-tu i 7-mu.Jos mi u usima odzvanja "Allahu ekber"negdje u daljini i rafali iz automatskog naoruzanja... i onda i nas juris. Vikao sam i ja i svi moji suborci iz 2 Smtb...Davno bilo vise se ne ponovilo.Problem je sto su neki koji su sada na vlasti Igman i sve ostale "igmane" dobro unovcili...sjeme im se zatrlo
De me podsjeti, sjecanje mi malo izblijedilo, ali meni se cini da ste vi iz II smbat. skinuli "junf" Tunelu?

Ovo nakadno potisujem: kunem ti se Bogom da ne vidjeh tvoj prvi post! Nisam vas vidio, ali sam cuo da ste mokri ko misevi bili!!

Ja sam tada bio na izvidjanju na samom aerodromu, trebali da se prebacimo u pocetku ofanzive na Igman, ja (02.08.) dobijem rafal iz Krtelja u pancir i 4 slomljena rebra i umjesto na Igman kuci (jer u bolnici nije bilo mjesta, jebes rebra dok pluca ne probiju). Ali znam od mojih koji su radili izvidjanja da je gore haos bio, da ti ne pricam sta se sve spremalo na vas!

I ko ima sta protiv dijaspore, i ja sam dijasporac i pri tome jos lijevo orijentisan! Nije ni sva dijaspora ista!
Prosli mi i jedna jedinica MUP-a, mislim da su Vikicevi ili Laste (ne sjecam se vise) Tunel jos nije bio 100 posto gotov, ali je bio prokopan. Ne znam ko je jos bio ali znam da je uz planinu bila strava.... Penjes se gore, a odozgo bjezanija...Ljudi bacaju puske...Pa mozes mislit kako se covjek tada osjecca. Nije tacno da su oni sve drzali. Mladic se slikao na vrhu Bjelasnice i pobjegao... Oni su jedno vrijeme drzali linije na Igmanu, kasnije su bili na Proskoku (mislim da se ne zove Troskok- to je ono mjesto gdje smo im tenk slupali) ali su otjerani u onoj brzoj akciji kada smo pola Treskavice uzeli. A sto se tice ostalog, mislim da se ne bi trebali dijeliti na dijasporu i ostale... kao i politicki... (btw i ja sam lijevi.... :lol: )
dvije lijeve
Posts: 29
Joined: 28/03/2008 15:57

#25 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by dvije lijeve »

Nakon povratka na Veliko polje dobilam "dan odmora" te idem na Hrasnicki stan, gdje smo imali stalni artiljerijski polozaj. Najzad sam "kuci"- te sam se okupao, poslije dvadesetak dana.
To je bio dobar dan. Vidio sam par svojih drugova, koji se s svojim jedinicama penju na planinu. I sjecam se covjeka s bjelasnice koji se s stadom ovaca spusta u Hrasnicu. Poklonio je jedno janje, i moji spremaju razanj- telefon zvoni, popodne je, hajd nazad na veliko polje, trebas nam ujutro.
Sacekao sam pecenje, i onda po mraku kroz onu sumetinu pjeske nazad. Znao sam taj put zmireci.

Slijedece jutro idem na Grkaricu, ali po dolasku tamo stize komanda da jedna minobacacka ekipa ide na podstanicu na stazi, jer cetnici napadaju Hojtu. Javljam komadantu da cu ja ici, jer ovi mogu i bez mene. Stize lada niva, saljemo jednog borca ,koji zna put, s vozacem, minama i minobacacem. Nas trojica idemo pjeske uz stazu. Detonacija tenkovske granate me be bacila tri metra, sat vremena nisam sebe mogao cuti. Niko nije ranjen , idemo dalje. Na podstanici nas ceka nas covjek s minobacacem, vozac je otisao. Biramo mjesto da postavimo minobacac, i s vrha pocinje pucanje po nama,

Na vrhu se dize srpska zastava.

Pakujemo minobacac, sklanjamo mine u sumu, pokrivamo ih i i krecemo za igman. Dvojica nose postolje , jedan lafete a ja cijev. Silver Foks prolazi pored nas, maltene trce niz brdo, poslije par sati hodanja izbivamo na Veliko polje.

Pucnjava je prestala. vojska se okuplja. Tu noc se napusta Igman. Gledam kamione s Bjelasnice kako odlaze, nosi se sve sto se moze ponijeti. Odlazim u sumarsku kucu, tamo sam imao krevet i neke stvari. Pokupim toi vracam se u Feri. Svi odlaze. Prilazi mi komandant i kaze "ti ostajes". Gdje ostajem?
Post Reply