Prvi bh. organik & NON GMO krompir

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#1 Prvi bh. organik & NON GMO krompir

Post by PipiDugaDevetka » 23/06/2006 20:38

Konačno!
Budućnost bh. poljoprivrede, hrana iz organskog uzgoja, upravo je počela!
Firma (Zadruga) "Trešnja-produkt" uz pomoć italijanske vlade i NVO CEFA proizvodi i pakuje krompir prema OK pravilima (Organska Kontrola) certifikacijske firme ECON.
tekst sa ambalaže wrote:Ovi proizvodi su uzgojeni kod zadruge Trešnja produkt iz Mostara prateći disiplinare organske proizvodnje predvidjene u reg. CEE 2092/91. Potrošač može biti siguran da nabavlja zdrav proizvod dobiven bez korištenja kemijskih gnojiva, pesticida i GMO, u nezagadjenom ambijentu koji daje balans u eko sistemu.
Ovi proizvodi su, takodje, rezultat podrške i pomoći italijanske Vlade i NVO CEFA.
Krompir koji je otporan na krompirovu zlaticu je jedna od rijetkih GMO biljaka za koju je naučno dokazano da je opasna za ljudsku ishranu.(Pogledati krompir koji je u planinskim dijelovima BiH upravo u cvatu ).

Pojavom prvog bh. NON-GMO & organik krompira, upakovanog i označenog po pravilima OK (Organska kontrola=prva bh. oznaka za hranu iz organskog uzgoja) načinjen je istinski korak ka svijetlijoj budućnosti bh. poljoprivrede.

Pošto je i u svijetoj budućnosti barem polovina vremena mrak, željno očekujem da neka nezavisna laboratorija potvrdi istinitost navedenih podataka sa ambalaže.

Saraswati

Post by Saraswati » 23/06/2006 21:12

Jupiiii! Za mustuluka si! Svaka cast svima zasluznim!

Jooj, I'm trully happy about this!!! :-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 23/06/2006 22:29

Saraswati wrote:Jupiiii! Za mustuluka si! Svaka cast svima zasluznim!

Jooj, I'm trully happy about this!!! :-)
Irsku je na početku 20. vijeka spasio KROMPIR od gladi.
1956. g. Irska i ex. FNRJ su bili bare-bare po razvijensti.
@Saraswati,
Samo se ti zezaj, ja ti kažem da će i nas KROMPIR spasiti.
Ali samo, NON-GMO i organik KROMPIR.

DOSTA mi je rumunskog krompira!
U potrazi sam za organik krompirušom.

Saraswati

Post by Saraswati » 23/06/2006 22:58

Ali, ne zezam se! Bogami!

Pa za mene nema bolje vijesti od napredovanja u ekoloskom smislu!

Ja sam mrtva ozbiljna :roll:

I ja sam u potrazi za autenticnom organik krompirusom! Tako mi, tako mi... Svetog Patrika :D

Ali, sad, najozbiljnije, ja sam uistinu sretna...

Nadam se i da nas (bivsi) moderator na ekologiji cita ove radosne vijesti :-D

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 23/06/2006 23:07

Zadužujem te da prilikom otvaranju prve buregdžinice sa organik krompirušom, burekom, sirnicom i zeljanicom ofarbaš Miljacku u zeleno!

Saraswati

Post by Saraswati » 24/06/2006 13:56

Sad ti mene zezas... :oops:

Elem, gdje ima kupiti tog krompira? 8-)

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 24/06/2006 18:31

Proguglaj: ECON, CEFA, http://www.organska.ba...Pijaca Grbavica na tezgi kod OK, Merkatorju, ECON vrši kućnu dostavu...Vidi tel.# ECON-a na navedenoj stranici.

A_I_

Post by A_I_ » 24/06/2006 19:14

mene prosto jeza hvata od hrane koju jedemo. ni na jednom proizvodu od cipsa, kikiriki putera, kornifleksa, muslija, svjezeg povrca i voca, do sokova, cokolada,... nije navedeno gmo ili non-gmo :roll:

u evropi je to obavezno naznaceno na proizvodima a mi dodjemo ko pokusni kunici kao i skoro cijela juzna amerika, azija, afrika :x

pothitno se moramo ukljuciti u svjetske tokove tj. regulisati posebno oznacavanje gmo hrane, oduprijeti se uticaju amerike u nastojanju manipulacije svjetskim poljoprivrednim resursima (pogotovo zitarica).

indija se oduprla americkim imperijalistickim nastojanjima da u toj zemlji dobiju ekskluzivno pravo na posebnu vrstu rize koja je genetski modificirana da 'traje' samo jednu godinu tj. da svake godine moraju od americkih korporacija(monsanto&alike) iznova kupovati sjeme :x

nekima je poznata prica o steroidnom kukuruzu:
namjeravaju ga pustiti na trziste sljedece godine - gmo kukuruz koji direktno utice na plodnost tj. unistava spermatozoide/jajne celije kod konzumenata :x - sve u cilju kontrolisanja svjetske populacije u zemljema koje ameri odaberu kao metu.

soja je vecinom gmo a stavlja se u milion razlicitih proizvoda od cokolada, aeroliza...

ljudi shvatite da sav onaj perfektni i ogromni paradajz, paprike, krompir, jabuke... sve su to gmo namirnice.
PRAVI PROBLEM JESTE STO JEDNOSTAVNO NE POSTOJE NAUCNA ISTRAZIVANJA O POTENCIJALNOJ STETNOSTI PO LJUDSKI ORGANIZAM TAKVE HRANE - AMERICKA FDA (Food and Drug Administration) JE, KAO I MNOGE DRUGE US INSTITUCIJE, ODAVNO POKLEKNULA POD UTICAJEM BESKOMPROMISNIH KORPORACIJA.

u sad-u se nikad nisu uradila zvanicna-nezavisna istrazivanja o dugorocnim efektima gmo hrane. u evropi takodje s izuzetkom Pustaja u britaniji(cini mi se na paradajzu) koji je, nakon klintonovog poziva blairu i blairovog gazdi instituta gdje je Putzaj radio, diskreditovan i usutkan. nalazi istrazivanja zaplijenjeni kao i njegov kompjuter itd itd.
vojno-industrijski kompleks hara li hara :x
Last edited by A_I_ on 24/06/2006 20:45, edited 1 time in total.

Saraswati

Post by Saraswati » 24/06/2006 19:18

PipiDugaDevetka wrote:Proguglaj: ECON, CEFA, http://www.organska.ba...Pijaca Grbavica na tezgi kod OK, Merkatorju, ECON vrši kućnu dostavu...Vidi tel.# ECON-a na navedenoj stranici.
Hvala :)

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 24/06/2006 21:46

@A_I_,
Upravo sam putem TV KISS pogledao dio reprizirane emisije Na rubu znanosti u kojoj se govorilo o GMO.
Dr. Pusztai je taj naučnik koji je demistifikovao Bt krompir koji je otporan na krompirovu zlaticu, a koji je opasan za ishranu, te bio "kulturno" otpušten nepotpisivanjem novog ugovora sa institutom u Aberdinu-Škotska.

http://www.freenetpages.co.uk/hp/a.pusztai/

http://www.actionbioscience.org/biotech ... tml#Primer
Dr. Pusztai - O krompiru i miševima wrote:In another study, young, growing rats were pair-fed on iso-proteinic and iso-caloric balanced diets containing raw or boiled non-GM potatoes and GM potatoes with the snowdrop (Galanthus nivalis) bulb lectin (GNA) gene.25 The results showed that the mucosal thickness of the stomach and the crypt length of the intestines of rats fed GM potatoes was significantly increased. Most of these effects were due to the insertion of the construct and not to GNA which had been been pre-selected as a non-mitotic lectin unable to induce hyperplastic intestinal growth26 and epithelial T lymphocyte infiltration. Although there is controversy about the tests, most of the adverse comments on this Lancet paper were personal, non-peer reviewed opinions and, as such, of limited scientific value. The findings, on the other hand, were published in a peer-reviewed publication25 and the criticism replied to.7 The work, however, has not been repeated nor results contradicted and it is therefore imperative that the effects on the gut structure and metabolism of all other GM crops developed using similar techniques and genetic vectors should be thoroughly investigated before their release into the food chain.
Jedemo mi odavno GM Bt-kukuruz firme Pioneer, luk od kojega se ne mogu napraviti sogan-dolme, paradajz,...Najgore je to što je Klas objavio da pšenicu uvozi od "preko bare" ne izjavljujući da li se radi o GM pšenici.

Image

Post Reply