Prva pomoć u avtu!?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#76 Re: Prva pomoć u avtu!?

Post by tempuser »

Ned071 wrote:u hrvatskoj su svjetla obavezna kada je obavezna i zimska oprema... sto nije lose rjesenje...
Blizu ali nije 100% tacno, u RH su obavezna svjetla dok traje zimsko racunanje vremena, tj od posljednje ned. u novembru do posljednja ned. u martu. Zimska oprema nije obavezna nikako osim na cestama za koje se proglase zimski uvjeti.
To nije lose rjesenje u smislu smaranja vozaca, stednja energije, sijalica itd, ali moras imati preduslove da bi imalo 100% smisla... Ne znam tacno, ali karikiram da su dnevna svjetla obavezna na novijim autima bar zadnjih 7-8 god. Znaci u zemljama EU gdje su ukinuli zakon o obavezim svjetlima svaki auto mladji od 7-8 god je uvijek obiljezen dnevnim svjetlia i ima rjesenu vidljivost za druge + svii oni koji imaju naknadnu ogradjena. Kad svjetla nisu obavezna znaci dajes vozacu na procjenu kad ce ih upaliti i poboljsati svoju vidljivost. Kreni ljeti po pasivnom krajevima u HR, min 1/3 vozaca sa starijim autima ljeti ne upali svjetla iako se gotovo smracilo. Krenes u preticanje i u neko dobas skontas da ti susret ide renault 4 bez svjetala, a u renaultu seljak i motokultivator.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#77 Re: Prva pomoć u avtu!?

Post by Ned071 »

ne idem po hr pasivnim krajevima pa me zaboli
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#78 Re: Prva pomoć u avtu!?

Post by tempuser »

Ned071 wrote:ne idem po hr pasivnim krajevima pa me zaboli
Nisi shvatio poentu, cijela BiH je u prosjeku na nivou pasivnh krajeva u RH, stara auta i seljaci za volanom i da u BiH ukinu obavezu svjetala itekako bi te interesovalo.
Post Reply