"Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#1001 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by madner »

daddy-kool wrote:
madner wrote:Tsk, kako ljudi citaju iz ovog izvjestaja sto im odgovara to nije normalno. Zamisljaju da ce sve sto im trenutno odgovara ostati isto.

Ne kontaju da ako se dobije treci, entiteti gube vecinu nadleznosti a iste dobiva drzava. Bas po ovom izvjestaju. :roll:
Plus, brisanje konstitutivnosti što je događaj stoljeća.
Nema šanse da HDZ pristane na ovo, a tek Dodik? :zoka:

Na kraju će biti, dobro je i ovako. :D
Postoje nacini da se to uradi fino i nefino.
Neki su diskutovani u tekstu. :D
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1002 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by joint union »

madner wrote:
daddy-kool wrote:
madner wrote:Tsk, kako ljudi citaju iz ovog izvjestaja sto im odgovara to nije normalno. Zamisljaju da ce sve sto im trenutno odgovara ostati isto.

Ne kontaju da ako se dobije treci, entiteti gube vecinu nadleznosti a iste dobiva drzava. Bas po ovom izvjestaju. :roll:
Plus, brisanje konstitutivnosti što je događaj stoljeća.
Nema šanse da HDZ pristane na ovo, a tek Dodik? :zoka:

Na kraju će biti, dobro je i ovako. :D
Postoje nacini da se to uradi fino i nefino.
Neki su diskutovani u tekstu. :D
Sad mi tek nije jasno, hoce bit' Gaze ili nece? Hoce bit' treceg ili nece? :?
energy star
Posts: 565
Joined: 16/06/2014 16:50

#1003 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by energy star »

joint union wrote:
Sad mi tek nije jasno, hoce bit' Gaze ili nece? Hoce bit' treceg ili nece? :?
Oće, biti će ga!
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#1004 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by madner »

joint union wrote:
madner wrote:
daddy-kool wrote: Plus, brisanje konstitutivnosti što je događaj stoljeća.
Nema šanse da HDZ pristane na ovo, a tek Dodik? :zoka:

Na kraju će biti, dobro je i ovako. :D
Postoje nacini da se to uradi fino i nefino.
Neki su diskutovani u tekstu. :D
Sad mi tek nije jasno, hoce bit' Gaze ili nece? Hoce bit' treceg ili nece? :?
Nece, ukidanje konstuitivnosti znaci da ce BiH postati puno normalnija drzava nego sada.

Nema onda vise potrebe za Domom Naroda, nego svi postajemo samo gradjani. Moguce je da federalne/administrativne jedinice cine drugi dom, no opet nece biti klubova u istom nego samo poslanika.

Entiteti takodje gube koncentraciju moci, te cemo doci do toga da ce drzavni nivo imati puno vise ovlasti nego sada, dok ce entiteti zadrzati kontrolu nad onim sto se smatra bitnim za izbjegavanje asimilacije. Skolstvo u prvoj liniji.
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1005 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by joint union »

energy star wrote:
joint union wrote:
Sad mi tek nije jasno, hoce bit' Gaze ili nece? Hoce bit' treceg ili nece? :?
Oće, biti će ga!
Namrtvo?
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#1006 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Hafis »

I koji će to delegat ukinuti konstitutivnost?
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1007 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by joint union »

madner wrote:
joint union wrote:
Sad mi tek nije jasno, hoce bit' Gaze ili nece? Hoce bit' treceg ili nece? :?
Nece, ukidanje konstuitivnosti znaci da ce BiH postati puno normalnija drzava nego sada.

Nema onda vise potrebe za Domom Naroda, nego svi postajemo samo gradjani. Moguce je da federalne/administrativne jedinice cine drugi dom, no opet nece biti klubova u istom nego samo poslanika.

Entiteti takodje gube koncentraciju moci, te cemo doci do toga da ce drzavni nivo imati puno vise ovlasti nego sada, dok ce entiteti zadrzati kontrolu nad onim sto se smatra bitnim za izbjegavanje asimilacije. Skolstvo u prvoj liniji.
Uh, znaci nista od Gaze? Nisam znao da ovo gore cilj separatista pa ovoliki dernek.
P.S. Ovo podvuceno mi se ne svidja nikako kako zvuci, mada mi je jasno u kojem kontekstu je pisano.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#1008 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by madner »

Ja sam kao i uvijek za ratnu opciju kako bi izbjegli sve te kompromise i fino uredili drzavu Bosnu, no jos nemam podrsku. :D

Uglavnom svaki narod ce nesto progutat sto mu nikako ne pase, dok ce gradjani profitirati.
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1009 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by joint union »

madner wrote:Ja sam kao i uvijek za ratnu opciju kako bi izbjegli sve te kompromise i fino uredili drzavu Bosnu, no jos nemam podrsku. :D

Uglavnom svaki narod ce nesto progutat sto mu nikako ne pase, dok ce gradjani profitirati.
Vazda seljaci nahebu!
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1010 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by daddy-kool »

Hafis wrote:I koji će to delegat ukinuti konstitutivnost?
Dobro pitanje.
Vjerovatno onaj koji uvede treći?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1011 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by mirsek »

madner wrote:
Nece, ukidanje konstuitivnosti znaci da ce BiH postati puno normalnija drzava nego sada.

Nema onda vise potrebe za Domom Naroda, nego svi postajemo samo gradjani. Moguce je da federalne/administrativne jedinice cine drugi dom, no opet nece biti klubova u istom nego samo poslanika.

Entiteti takodje gube koncentraciju moci, te cemo doci do toga da ce drzavni nivo imati puno vise ovlasti nego sada, dok ce entiteti zadrzati kontrolu nad onim sto se smatra bitnim za izbjegavanje asimilacije. Skolstvo u prvoj liniji.
Sta je sa kantonima ?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1012 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Hajvan »

madner wrote:Ja sam kao i uvijek za ratnu opciju kako bi izbjegli sve te kompromise i fino uredili drzavu Bosnu, no jos nemam podrsku. :D

Uglavnom svaki narod ce nesto progutat sto mu nikako ne pase, dok ce gradjani profitirati.

+1

(mrsko mi skupljati raznorazne papire i bodove za NZ, Aus, Can…)
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#1013 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by madner »

Bice samo jedan nivo izmedju drzavnog i lokalnog, kako ce se zvati nije bitno. Dakle kantoni mozda zdravo, mozda ostane ime. :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1014 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by daddy-kool »

mirsek wrote: Sta je sa kantonima ?
Ako se uvede treći, kantoni bi mogli nestati.
Druga varijanta je da kantoni postanu entiteti.

Doduše, ima i varijanta da se ukinu kantoni, a uvedu 2 izborne jedinice u FBiH.
Last edited by daddy-kool on 04/08/2014 14:20, edited 1 time in total.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1015 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by palermo »

Hafis wrote:I koji će to delegat ukinuti konstitutivnost?
niko ih ništa neće ni pitat produced by Mr.Yes :D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#1016 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Mister Yes »

palermo wrote:Ali zašto uopšte ikakvi planovi ako mi ni na šta ne možemo uticati. Mislim, zašto ujutro MZ ne objavi odsad živite u ovakvoj Bosnii Hercegovini ?????

Nikako mi nije ta jasna logika, niko te ništa ne pita, al eto....opet se moraju praviti dugoročni planovi da bi ih nekako prihavtio ovaj što se nikako ništa ne pita.

Ja brate kad sam bio u srednjoj školi, birvaktile, nisam se ništa pitao, i samo bi mi ujutro rekli, ili bi osvanulo na oglasnoj ploči, od danas važi ovako. Ovo nešto složenije nepitanje
Čudan si ti čovjek. Evo u mojoj firmi pita se direktor pa pomoćnik direktora itd. Ali i on mora imati neke planove kako da upravlja onima ispod sebe. Imaju pravila. Ima sindikat. U vojsci se pika veći čin ali opet imaju neka pravila. U braku se gotovo uvijek pita jedno od dvoje bračnih partnera ali opet ima razgovor i objašnjenje zašto ne može opet kupiti cipele (i tašnu jer obavezno uz cipele ide i tašna da se slaže sa cipelama) jer je kupila prije nekoliko dana. Ti isto kao da nisi nikada živio pa ne znaš kako izgleda život. Čak i kad se zna ko se pita ima neka procedura-pravilo-običaj-kultura-imidž itd zbog koje ne može taj koji se pita da se ponaša kao da je kameno doba. Mlatne ženku po glavi pa je odvuče u svoju pećinu. Prošao je taj vakat. Sad imamo prividnu demokraciju, prividna ljudska prava, ujedinjene narode i slilčne kerefeke koje služe da ljudi steknu dojam da postoji neka pravda na ovom svijetu. Plus što su tu religije za svaki slučaj da se onaj ko izgubi nadu u pravdu na ovom svijetu nada pravdi na onom svijetu. I dalje jači kači samo što prethodno podmaže da manje boli.
energy star
Posts: 565
Joined: 16/06/2014 16:50

#1017 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by energy star »

palermo wrote:
Hafis wrote:I koji će to delegat ukinuti konstitutivnost?
niko ih ništa neće ni pitat produced by Mr.Yes :D

Pa tehnički gledano nisu narodi konstitutivni u BiH.
Nego entiteti i kantoni!

Što Hrvatima ide u prilog.
U Livanjskom, Zapadnohercegovačkom, Hercegovačko- neretvanskom i Posavskom kantonu su sve jača većina kako vrijeme odmiče!
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#1018 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Mister Yes »

madner wrote:Ja sam kao i uvijek za ratnu opciju kako bi izbjegli sve te kompromise i fino uredili drzavu Bosnu, no jos nemam podrsku. :D

Uglavnom svaki narod ce nesto progutat sto mu nikako ne pase, dok ce gradjani profitirati.
:thumbup: :bih:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1019 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by daddy-kool »

energy star wrote:
Pa tehnički gledano nisu narodi konstitutivni u BiH.
Nego entiteti i kantoni!

Što Hrvatima ide u prilog.
U Livanjskom, Zapadnohercegovačkom, Hercegovačko- neretvanskom i Posavskom kantonu su sve jača većina kako vrijeme odmiče!
Tehnički gledano, nisi upravu.
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1020 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by joint union »

Mister Yes wrote:
palermo wrote:Ali zašto uopšte ikakvi planovi ako mi ni na šta ne možemo uticati. Mislim, zašto ujutro MZ ne objavi odsad živite u ovakvoj Bosnii Hercegovini ?????

Nikako mi nije ta jasna logika, niko te ništa ne pita, al eto....opet se moraju praviti dugoročni planovi da bi ih nekako prihavtio ovaj što se nikako ništa ne pita.

Ja brate kad sam bio u srednjoj školi, birvaktile, nisam se ništa pitao, i samo bi mi ujutro rekli, ili bi osvanulo na oglasnoj ploči, od danas važi ovako. Ovo nešto složenije nepitanje
Čudan si ti čovjek. Evo u mojoj firmi pita se direktor pa pomoćnik direktora itd. Ali i on mora imati neke planove kako da upravlja onima ispod sebe. Imaju pravila. Ima sindikat. U vojsci se pika veći čin ali opet imaju neka pravila. U braku se gotovo uvijek pita jedno od dvoje bračnih partnera ali opet ima razgovor i objašnjenje zašto ne može opet kupiti cipele (i tašnu jer obavezno uz cipele ide i tašna da se slaže sa cipelama) jer je kupila prije nekoliko dana. Ti isto kao da nisi nikada živio pa ne znaš kako izgleda život. Čak i kad se zna ko se pita ima neka procedura-pravilo-običaj-kultura-imidž itd zbog koje ne može taj koji se pita da se ponaša kao da je kameno doba. Mlatne ženku po glavi pa je odvuče u svoju pećinu. Prošao je taj vakat. Sad imamo prividnu demokraciju, prividna ljudska prava, ujedinjene narode i slilčne kerefeke koje služe da ljudi steknu dojam da postoji neka pravda na ovom svijetu. Plus što su tu religije za svaki slučaj da se onaj ko izgubi nadu u pravdu na ovom svijetu nada pravdi na onom svijetu. I dalje jači kači samo što prethodno podmaže da manje boli.
E nek' si mu se nagovorio!
Sta ima zena kupovati cipele kao da je stonoga!
Nego, po tebi sad ispade da ce pitati te Bosnjake hoce li da im prave Gazu?
energy star
Posts: 565
Joined: 16/06/2014 16:50

#1021 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by energy star »

Dakle ne postoje Srbi, Hrvati, Bošnjaci. OK.
Ali postoje građani ZH kantona, građani Livanjskog kantona i građani HN kantona.
Koji onda slobodno udružuju svoju volju!
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#1022 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by madner »

Ne postoje, postoje gradjani BiH. No postoje administrativne jedinice ispod koje imaju odredjene ingerencije. :roll:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1023 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by daddy-kool »

energy star wrote:Dakle ne postoje Srbi, Hrvati, Bošnjaci. OK.
Ali postoje građani ZH kantona, građani Livanjskog kantona i građani HN kantona.
Koji onda slobodno udružuju svoju volju!
Problem sa ovim prijedlozima da više ni entitet neće biti što je nekad bio. :(
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#1024 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Mister Yes »

Tri nivoa vlasti:
Opštine koje će zadovoljavati potrebe lokalne zajednice
Srednji nivo koji će zadovoljavati potrebe tri političke zajednice u BiH
Državni nivo koji će servisirati sve što EU traži da bude na državnom nivou
:thumbup: :bih:
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1025 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by palermo »

Mister Yes wrote:
Čudan si ti čovjek. Evo u mojoj firmi pita se direktor pa pomoćnik direktora itd. Ali i on mora imati neke planove kako da upravlja onima ispod sebe. Imaju pravila. Ima sindikat. U vojsci se pika veći čin ali opet imaju neka pravila. U braku se gotovo uvijek pita jedno od dvoje bračnih partnera ali opet ima razgovor i objašnjenje zašto ne može opet kupiti cipele (i tašnu jer obavezno uz cipele ide i tašna da se slaže sa cipelama) jer je kupila prije nekoliko dana. Ti isto kao da nisi nikada živio pa ne znaš kako izgleda život. Čak i kad se zna ko se pita ima neka procedura-pravilo-običaj-kultura-imidž itd zbog koje ne može taj koji se pita da se ponaša kao da je kameno doba. Mlatne ženku po glavi pa je odvuče u svoju pećinu. Prošao je taj vakat. Sad imamo prividnu demokraciju, prividna ljudska prava, ujedinjene narode i slilčne kerefeke koje služe da ljudi steknu dojam da postoji neka pravda na ovom svijetu. Plus što su tu religije za svaki slučaj da se onaj ko izgubi nadu u pravdu na ovom svijetu nada pravdi na onom svijetu. I dalje jači kači samo što prethodno podmaže da manje boli.
Bogami nisam ja čudan nego ti. Đah kažeš, ko će ih pitati, a onda sad kažeš, pa pitaju se. Pa onda kažeš ne more ti više mlatnuti po glavi, ali ima da slušaš i bez mlaćenja po glavi....

Drug, ubio me bog, ako ja tebe više išta razumijem, a bogami nisam više siguran da i ti sebe razumiješ.
Post Reply