Prstaci u Neumu ???

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1 Prstaci u Neumu ???

Post by problemnatravunu »

Kako planiram krajem mjeseca na vikend u Neum, i to da probam put kroz BiH, preko Svitave :mrgreen: , čujem da se u Neumu mogu sasvim legalno pojesti prstaci!
Volio bih da ponesto o tome napisu ljudi koji znaju konkretno gdje ici jesti , koje su cijene i tako to; jeli, ipak nemam namjeru da ostavim bogatstvo za porciju prstaca!
Hvala ljudi ! :thumbup:
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#2 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by PM72 »

problemnatravunu wrote:Kako planiram krajem mjeseca na vikend u Neum, i to da probam put kroz BiH, preko Svitave :mrgreen: , čujem da se u Neumu mogu sasvim legalno pojesti prstaci!
Volio bih da ponesto o tome napisu ljudi koji znaju konkretno gdje ici jesti , koje su cijene i tako to; jeli, ipak nemam namjeru da ostavim bogatstvo za porciju prstaca!
Hvala ljudi ! :thumbup:
Imaš na magistrali reklame za prstace na bar tri mjesta a porcija je oko 100 KM.Ja sam ih davno jeo na Pelješcu u nekom sosu sa paradajzom.Nije loše a nije ni kakva pljačka.Uglavnom je ukusnije nego one dagnje ili kamenice koje su meni ukusa i izgleda kao kad neko hrakne zelembać na cestu.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#3 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by vazi »

Prstaci i sve sto je skuhano, moze al kamenicei svjeze skoljke ja vise ne jedem, oparila se jednom i to dobro :izet:

http://m.metro-portal.rtl.hr/delicije-k ... vota/63770
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by mayab »

PM72 wrote:
problemnatravunu wrote:Kako planiram krajem mjeseca na vikend u Neum, i to da probam put kroz BiH, preko Svitave :mrgreen: , čujem da se u Neumu mogu sasvim legalno pojesti prstaci!
Volio bih da ponesto o tome napisu ljudi koji znaju konkretno gdje ici jesti , koje su cijene i tako to; jeli, ipak nemam namjeru da ostavim bogatstvo za porciju prstaca!
Hvala ljudi ! :thumbup:
Imaš na magistrali reklame za prstace na bar tri mjesta a porcija je oko 100 KM.Ja sam ih davno jeo na Pelješcu u nekom sosu sa paradajzom.Nije loše a nije ni kakva pljačka.Uglavnom je ukusnije nego one dagnje ili kamenice koje su meni ukusa i izgleda kao kad neko hrakne zelembać na cestu.
100KM :shock:
Mnogo brate, čak i za prstace , i uz to jos kakvo vino popit, puno, jos za dvije osobe ..... :run:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by karanana »

Zar nije euro komad? Volio bih probati. Kad volim one crne jeftine mogu mislit kako bi mi se ove svidile. Mislim da ih posluzuju sirove sa malo limuna. Sto smrdljivije meni bolje. A i afrodiziji su. Odmah spreman za akciju u nekoj uvali ga uvali.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#6 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by problemnatravunu »

karanana wrote:Zar nije euro komad? Volio bih probati. Kad volim one crne jeftine mogu mislit kako bi mi se ove svidile. Mislim da ih posluzuju sirove sa malo limuna. Sto smrdljivije meni bolje. A i afrodiziji su. Odmah spreman za akciju u nekoj uvali ga uvali.
To sta ti pises su KAMENICE, one se "srču" sirove sa malo limuna!
A prstaci se valjda kuhaju na buzaru ....

I sta, 100KM po osobi plus piće , huh, previše
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#7 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Juni »

Prstaca imaš kupiti ponekad u sarajevskim ribarnicama, koliko se sjećam oko 70 km je kila.
Skupo jeste, ali su i dosta ukusnije od dagnji (koje je isto volim) i puno više "mesa" dobije s u toj kili.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#8 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by PM72 »

Nije to hrana za Bošnju.Ja se lično ne mogu najest' ni od ribe a kamoli školjki.Sve školjke imaju "šmek" od kojeg se kontinentalci mršte a okus im nije čemu.Ovi prstaci malo odskaču ali nikakva pljačka.Dagnje su kao žvaka a jakobske kapice (i njih sam probao) su gumenaste.Kamenice su ljigave i kad ih progutaš dobiješ nagon na povraćanje.Probao sam čak i one školjke koje zovu priljepak koje dalmatinci skidaju čakijama i odmah jedu.Bljak.

Jedino od te morske hrane što mi se sviđa jesu lignje (one prave jadranske a ne zaleđene Ledo iz Patagonije).Dobro je i meso jastoga ( i to sam probao jer nisam ja finansirao ;-) ).

Grohotom sam se smijao kad su mog kolegu navratili da proba "jajašca od morskog ježa".Izvadi se morski jež,iglice se ostružu o kamen i ostane ljuska u kojoj su unutrašnji organi.To se razbije i pronađe se neka žućkasta masa koju dalmatinci srču i linafo uživaju jer je to kao zdravo...kaže moj kolega "ko da mu se neko usta posr'o". :lol:

Ne sviđa mi se ni kavijar.Ne znam kakvog je ukusa onaj ekskluzivni iz Irana i Rusije a ovaj što sam probao iz teglice liči mi na one pilule sa ribljim uljem koje su nas tjerali da gutamo kao djeca.

Sve u svemu,volim pojest zvrk pite pa makar i maslanice nego oval orada ili zubaca. :D
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#9 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by mayab »

Znači 'vako :

Hobotnica na bosanski način:

Sastojci:
1 veca hobotnica (cca 2 kg)
2 kg krompira
1 malo janje (do 15 kg)

Priprema:
Hobotnica se kuha s krompirima u puno vode i posoljena, za to vrijeme janje se vrti na ražnjuu. Kad je hobotnica gotova, a janje ispečeno, izvade se krompiri, voda prolije, a hobotnica baci mačkama i kerovima, da ne dosadjuju dok jedemo janje. Janje servirati uz hladno pivo!

Prijatno! :bih:
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#10 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Altsa »

Prstaci su preskupi. Dagnje 15 kn/kg u Stonu sirove.
User avatar
eltroxin
Posts: 2022
Joined: 30/08/2009 23:35

#11 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by eltroxin »

Prstaci se ne mogu legalno nabaviti u cijeloj Europi, a evo izgleda da u Neumu mogu :-)
Problem sa ovim skoljkama je sto se one ne mogu uzgajati na nacin kao dagnje, kamenice...
Da bi dosao do njih, mora se razbijati kamen i stijene. Kada zaronis pa one porozne stijene, pune supljina i rupica, u njima rastu prstaci.
Kazne su ogromne ako te uhvate sa macolom da hodas po jadranu :skoljka: :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#12 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Edin H. »

eltroxin wrote:Prstaci se ne mogu legalno nabaviti u cijeloj Europi, a evo izgleda da u Neumu mogu :-)
Normalno kad Evropa hoce da umjesto mora i ljepoe gledaju most i prolazece aute.

Podrska Neumu i njegovim ziteljima. :oops:
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#13 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Juni »

PM72 wrote:Nije to hrana za Bošnju.Ja se lično ne mogu najest' ni od ribe a kamoli školjki.Sve školjke imaju "šmek" od kojeg se kontinentalci mršte a okus im nije čemu.Ovi prstaci malo odskaču ali nikakva pljačka.Dagnje su kao žvaka a jakobske kapice (i njih sam probao) su gumenaste.Kamenice su ljigave i kad ih progutaš dobiješ nagon na povraćanje.Probao sam čak i one školjke koje zovu priljepak koje dalmatinci skidaju čakijama i odmah jedu.Bljak.

Jedino od te morske hrane što mi se sviđa jesu lignje (one prave jadranske a ne zaleđene Ledo iz Patagonije).Dobro je i meso jastoga ( i to sam probao jer nisam ja finansirao ;-) ).

Grohotom sam se smijao kad su mog kolegu navratili da proba "jajašca od morskog ježa".Izvadi se morski jež,iglice se ostružu o kamen i ostane ljuska u kojoj su unutrašnji organi.To se razbije i pronađe se neka žućkasta masa koju dalmatinci srču i linafo uživaju jer je to kao zdravo...kaže moj kolega "ko da mu se neko usta posr'o". :lol:

Ne sviđa mi se ni kavijar.Ne znam kakvog je ukusa onaj ekskluzivni iz Irana i Rusije a ovaj što sam probao iz teglice liči mi na one pilule sa ribljim uljem koje su nas tjerali da gutamo kao djeca.

Sve u svemu,volim pojest zvrk pite pa makar i maslanice nego oval orada ili zubaca. :D
https://m.vecernji.ba/vijesti/u-sarajev ... ma-1157116
Ovo je samo što Neum isporučuje. Znam da dosta ribe se uvozi iz Rijjeke. Ovo je samo svježa i morska, a gdje je smrznuta morska i rijecna...
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#14 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Toto »

PM72 wrote:.

Jedino od te morske hrane što mi se sviđa jesu lignje (one prave jadranske a ne zaleđene Ledo iz Patagonije).Dobro je i meso jastoga ( i to sam probao jer nisam ja finansirao ;-) )

Sve u svemu,volim pojest zvrk pite pa makar i maslanice nego oval orada ili zubaca. :D
Da to nisu lignjunji? I ja ih volim oboje. Što se okusa tiče: meni su oni isto škembići. Zato ih i mogu podvalit bosancima. :D
golman
Posts: 2683
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#15 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by golman »

Prstaci su rijetke školjke i zabranjene su skoro svugdje.Kilo je otprilike 30-40 evrića u nabavci.Onaj što reče da je plaćao 100 maraka porciju ili laže ili ne zna šta je jeo i koliko ide u porciju.U porciju ide 300 grama,a to je samo nekoliko komada,u zavisnosti od veličine.
Najbolji su na crvenu ili bijelu buzaru,a najbolji afrodizijak su kad se jedu živi.
Kamenice ili ostrige su još bolji afrodizijak,a jedu se žive sa malo soka od limuna.Preporučljivo je da se jedu samo isključivo svježe,jer su veoma osjetljive.
Dagnje ili mušulje su najjeftinije,jer ih uzgajaju masovno i veoma su lako dostupne.
Vongole su malo žilave,ali nisu loše,a i nisu skupe kao prstaci.

Neko je pomenuo i jastoge.E to već treba znati jesti i znati šta piti uz njih.Ako ne znaš,bolje poruči ćevape.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#16 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Toto »

Ja bez klijšta i šrafcigera ne idem u jastoge.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#17 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Edin H. »

golman wrote: Neko je pomenuo i jastoge.E to već treba znati jesti i znati šta piti uz njih.
Image :oops:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#18 Re: Prstaci u Neumu ???

Post by Hadzi Lojo »

Neko rece da mu je to sve gadno, vjerovatno nije bilo spremljeno kako treba inace je poslastica parexelans.
Post Reply