Provjera diplome

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
2604570
Posts: 290
Joined: 24/10/2014 08:44

#1 Provjera diplome

Post by 2604570 »

Pozdrav dobri narode, interesuje me gdje i na koji nacin se moze izvrsiti provjera validnosti nostrifikovane diplome iz strane zemlje.
Na diplomi pise:"Diploma je priznata u Federaciji BiH kao zavrsena srednja skola u cetverogodisnjem trajanju."
Na diplomi nema imena skole, nema institucije koja je nostrifikovala istu niti imena institucije koja ju je izdala sto izaziva sumnju u validnost te diplome.
U pitanju je potencijalni uposlenik nase firme i s toga me interesuje kome se obratiti za provjeru iste.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#2 Re: Provjera diplome

Post by arman1 »

2604570 wrote: 10/11/2021 13:47 Pozdrav dobri narode, interesuje me gdje i na koji nacin se moze izvrsiti provjera validnosti nostrifikovane diplome iz strane zemlje.
Na diplomi pise:"Diploma je priznata u Federaciji BiH kao zavrsena srednja skola u cetverogodisnjem trajanju."
Na diplomi nema imena skole, nema institucije koja je nostrifikovala istu niti imena institucije koja ju je izdala sto izaziva sumnju u validnost te diplome.
U pitanju je potencijalni uposlenik nase firme i s toga me interesuje kome se obratiti za provjeru iste.
To je falsifikat s autobuske stanice. Svak ko vrši nostrifikaciju diploma gradi image i njegovi podaci te bodu u oči i u BiH i u Francuskoj i u Keniji. Druga stvar mora biti vidljivo ime osobe koja je odobrila obradu/nostrifikaciju.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#3 Re: Provjera diplome

Post by splinter »

Ovo samo Asim Sarajlić može odgonetnuti.
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4 Re: Provjera diplome

Post by Filter »

2604570 wrote: 10/11/2021 13:47 Pozdrav dobri narode, interesuje me gdje i na koji nacin se moze izvrsiti provjera validnosti nostrifikovane diplome iz strane zemlje.
Na diplomi pise:"Diploma je priznata u Federaciji BiH kao zavrsena srednja skola u cetverogodisnjem trajanju."
Na diplomi nema imena skole, nema institucije koja je nostrifikovala istu niti imena institucije koja ju je izdala sto izaziva sumnju u validnost te diplome.
U pitanju je potencijalni uposlenik nase firme i s toga me interesuje kome se obratiti za provjeru iste.
koliko znam, federalno ministarstvo obrazovanja u mostaru nostrifikuje strane diplome.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5 Re: Provjera diplome

Post by hadzinicasa »

Moze i Sebija Izetbegovic pripomoci.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6 Re: Provjera diplome

Post by Guadalajara »

Ko je preveo diplomu? Piše ime i prezime. I imaš i pečat ovlaštenog sudskog vještaka. Listu vještaka možeš bez problema izlistati na Guglu.

Apostile pečat od suda?
Ministarstvo pravde pečat?

Ako sumnjate...imate opciju da ne zaposlite tu osobu...Ili da joj MUP i tuzilastvo natovarite...pa eto birajte...Nadji radije nekog drugog... :thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7 Re: Provjera diplome

Post by hadzinicasa »

Filter wrote: 10/11/2021 13:55
2604570 wrote: 10/11/2021 13:47 Pozdrav dobri narode, interesuje me gdje i na koji nacin se moze izvrsiti provjera validnosti nostrifikovane diplome iz strane zemlje.
Na diplomi pise:"Diploma je priznata u Federaciji BiH kao zavrsena srednja skola u cetverogodisnjem trajanju."
Na diplomi nema imena skole, nema institucije koja je nostrifikovala istu niti imena institucije koja ju je izdala sto izaziva sumnju u validnost te diplome.
U pitanju je potencijalni uposlenik nase firme i s toga me interesuje kome se obratiti za provjeru iste.
koliko znam, federalno ministarstvo obrazovanja u mostaru nostrifikuje strane diplome.
Ja sam isto morala nostrificirati diplomu srednje skole iz strane zemlje, ali da me ubijes sad nemam pojma kome sam nosila - u Sarajevu. Bilo nesto na Obali na Pravnom, k‘o kroz maglu…
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#8 Re: Provjera diplome

Post by splinter »

hadzinicasa wrote: 10/11/2021 13:58
Filter wrote: 10/11/2021 13:55

koliko znam, federalno ministarstvo obrazovanja u mostaru nostrifikuje strane diplome.
Ja sam isto morala nostrificirati diplomu srednje skole iz strane zemlje, ali da me ubijes sad nemam pojma kome sam nosila - u Sarajevu. Bilo nesto na Obali na Pravnom, k‘o kroz maglu…
Pa naravno da se ne sjećaš kad je neka čarlama bila u pitanju, lafo kroz maglu :-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#9 Re: Provjera diplome

Post by hadzinicasa »

Guadalajara wrote: 10/11/2021 13:56 Ko je preveo diplomu? Piše ime i prezime. I imaš i pečat ovlaštenog sudskog vještaka. Listu vještaka možeš bez problema izlistati na Guglu.

Apostile pečat od suda?
Ministarstvo pravde pečat?

Ako sumnjate...imate opciju da ne zaposlite tu osobu...Ili da joj MUP i tuzilastvo natovarite...pa eto birajte...Nadji radije nekog drugog... :thumbup:
Joj nemoj se tako igrati s tudjim zivotima i sudbinama…
Mozda covjek samo nije prilozio papir.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10 Re: Provjera diplome

Post by hadzinicasa »

splinter wrote: 10/11/2021 13:59
hadzinicasa wrote: 10/11/2021 13:58

Ja sam isto morala nostrificirati diplomu srednje skole iz strane zemlje, ali da me ubijes sad nemam pojma kome sam nosila - u Sarajevu. Bilo nesto na Obali na Pravnom, k‘o kroz maglu…
Pa naravno da se ne sjećaš kad je neka čarlama bila u pitanju, lafo kroz maglu :-)
Pronicljivom oku ne promace ni zehra!
Iliti - busted! :shock: :cry:

:run:
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#11 Re: Provjera diplome

Post by Filter »

hadzinicasa wrote: 10/11/2021 13:58
Filter wrote: 10/11/2021 13:55

koliko znam, federalno ministarstvo obrazovanja u mostaru nostrifikuje strane diplome.
Ja sam isto morala nostrificirati diplomu srednje skole iz strane zemlje, ali da me ubijes sad nemam pojma kome sam nosila - u Sarajevu. Bilo nesto na Obali na Pravnom, k‘o kroz maglu…
nesta su tumbali, sad je u mostaru. http://www.fmon.gov.ba/nostrifikacija/index
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#12 Re: Provjera diplome

Post by nikeze »

Vrlo lako. Testiraš ga na poslu.
Daš mu poslovni zadatak.
Tako se radi na zapadu.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#13 Re: Provjera diplome

Post by splinter »

hadzinicasa wrote: 10/11/2021 14:01
splinter wrote: 10/11/2021 13:59

Pa naravno da se ne sjećaš kad je neka čarlama bila u pitanju, lafo kroz maglu :-)
Pronicljivom oku ne promace ni zehra!
Iliti - busted! :shock: :cry:

:run:
Sad si opet vani, pa ti ta nostrifikacija ništa ne znači. :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#14 Re: Provjera diplome

Post by hadzinicasa »

splinter wrote: 10/11/2021 14:04
hadzinicasa wrote: 10/11/2021 14:01

Pronicljivom oku ne promace ni zehra!
Iliti - busted! :shock: :cry:

:run:
Sad si opet vani, pa ti ta nostrifikacija ništa ne znači. :lol:
Jest‘ al‘ u trecoj drzavi, gdje sam opet morala nostrificirati diplomu, al‘ iz Sarajeva.
Mijenjam drzave k‘o carape :lol:
Omnia mea mecum porto :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15 Re: Provjera diplome

Post by uglavnomja »

u sarajevu je prosvjetno-pedagoski zavod to radio nekada, na titovoj su imali kancelarije

da li jos uvijek radi ne znam

lako je nazvati i pitati :)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#16 Re: Provjera diplome

Post by Guadalajara »

hadzinicasa wrote: 10/11/2021 13:59
Guadalajara wrote: 10/11/2021 13:56 Ko je preveo diplomu? Piše ime i prezime. I imaš i pečat ovlaštenog sudskog vještaka. Listu vještaka možeš bez problema izlistati na Guglu.

Apostile pečat od suda?
Ministarstvo pravde pečat?

Ako sumnjate...imate opciju da ne zaposlite tu osobu...Ili da joj MUP i tuzilastvo natovarite...pa eto birajte...Nadji radije nekog drugog... :thumbup:
Joj nemoj se tako igrati s tudjim zivotima i sudbinama…
Mozda covjek samo nije prilozio papir.
Ima ba opcija...original diploma na uvid...kopija diplome...Čuj ne piše koja je obrazovna institucija u pitanju...Može se provjeriti pozivom ili slanjem upita/maila školi/fakultetu...

Na prijevodu diplome piše koja je škola/fax u pitanju.
Na originalu piše...
:-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#17 Re: Provjera diplome

Post by hadzinicasa »

Guadalajara wrote: 10/11/2021 14:10
hadzinicasa wrote: 10/11/2021 13:59

Joj nemoj se tako igrati s tudjim zivotima i sudbinama…
Mozda covjek samo nije prilozio papir.
Ima ba opcija...original diploma na uvid...kopija diplome...Čuj ne piše koja je obrazovna institucija u pitanju...Može se provjeriti pozivom ili slanjem upita/maila školi/fakultetu...

Na prijevodu diplome piše koja je škola/fax u pitanju.
Na originalu piše...
:-)
Ima nekoliko opcija, ali savjetovati da „uzme nekog drugog“ naslijepo, ovako preko foruma mi bas bahato zazvucalo.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#18 Re: Provjera diplome

Post by Guadalajara »

hadzinicasa wrote: 10/11/2021 14:13
Guadalajara wrote: 10/11/2021 14:10

Ima ba opcija...original diploma na uvid...kopija diplome...Čuj ne piše koja je obrazovna institucija u pitanju...Može se provjeriti pozivom ili slanjem upita/maila školi/fakultetu...

Na prijevodu diplome piše koja je škola/fax u pitanju.
Na originalu piše...
:-)
Ima nekoliko opcija, ali savjetovati da „uzme nekog drugog“ naslijepo, ovako preko foruma mi bas bahato zazvucalo.
Nije do mene sto čovjek nema validnu dokumentaciju. Radio sam nostrifikaciju, i za sebe, sestru, oca...Na engleski, njemački, arapski, španski..I na x dokumenata piše koja je obrazovna institucija u pitanju bez obzira na jezik.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#19 Re: Provjera diplome

Post by dystopia »

Najlakše, nazovete srednju školu koju uposlenik tvrdi da je završio i pitate.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#20 Re: Provjera diplome

Post by dystopia »

Guadalajara wrote: 10/11/2021 14:18
hadzinicasa wrote: 10/11/2021 14:13

Ima nekoliko opcija, ali savjetovati da „uzme nekog drugog“ naslijepo, ovako preko foruma mi bas bahato zazvucalo.
Nije do mene sto čovjek nema validnu dokumentaciju. Radio sam nostrifikaciju, i za sebe, sestru, oca...Na engleski, njemački, arapski, španski..I na x dokumenata piše koja je obrazovna institucija u pitanju bez obzira na jezik.
A možda je završio vanredno neku školu, ili je prvo završio 3. razreda pa neko doškolovanje, ili nešto drugo što je ekvivalent završenoj srednjoj školi.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#21 Re: Provjera diplome

Post by Guadalajara »

dystopia wrote: 10/11/2021 17:39
Guadalajara wrote: 10/11/2021 14:18
Nije do mene sto čovjek nema validnu dokumentaciju. Radio sam nostrifikaciju, i za sebe, sestru, oca...Na engleski, njemački, arapski, španski..I na x dokumenata piše koja je obrazovna institucija u pitanju bez obzira na jezik.
A možda je završio vanredno neku školu, ili je prvo završio 3. razreda pa neko doškolovanje, ili nešto drugo što je ekvivalent završenoj srednjoj školi.
Nema veze vanredno-redovno. Nema ni veze kad je prekvalifikacija u pitanju. I sa tri razreda(KV) se dobije diploma i zvanje. I poslije kad se napreduje samo se još diploma i zvanja dobije. :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#22 Re: Provjera diplome

Post by Bobi »

Ma treba provjerit diplome osoba u kadrovskoj sluzbi te firme :D, banalnu stvar ne znaju riješiti :D a u krajnjem slučaju nije liječnik, srednja škola, dovoljno da s zna potpisat, vecina poslova srednje struke se nauci za par dana :D. Ima probni rad, svasta nesto ima.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#23 Re: Provjera diplome

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 10/11/2021 19:51 Ma treba provjerit diplome osoba u kadrovskoj sluzbi te firme :D, banalnu stvar ne znaju riješiti :D a u krajnjem slučaju nije liječnik, srednja škola, dovoljno da s zna potpisat, vecina poslova srednje struke se nauci za par dana :D. Ima probni rad, svasta nesto ima.
I za srednju medicinsku treba drzavni ispit i licenca....moj Bobi...dzaba i diploma medicinskog fakulteta bez drzavnog ispita... :D Pa za strucne tehnicke se ne slazem da se nauci za par dana...Ali se lakse testiraju ovi iz strucnih tehnickih...test, usmeno i pismeno...za 10-15 minuta skontas da li zna posao ili ne zna... :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24 Re: Provjera diplome

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 10/11/2021 20:05
Bobi wrote: 10/11/2021 19:51 Ma treba provjerit diplome osoba u kadrovskoj sluzbi te firme :D, banalnu stvar ne znaju riješiti :D a u krajnjem slučaju nije liječnik, srednja škola, dovoljno da s zna potpisat, vecina poslova srednje struke se nauci za par dana :D. Ima probni rad, svasta nesto ima.
I za srednju medicinsku treba drzavni ispit i licenca....moj Bobi...dzaba i diploma medicinskog fakulteta bez drzavnog ispita... :D Pa za strucne tehnicke se ne slazem da se nauci za par dana...Ali se lakse testiraju ovi iz strucnih tehnickih...test, usmeno i pismeno...za 10-15 minuta skontas da li zna posao ili ne zna... :D
Ma kako ovi medicinari iz Širokog, dobiju posao odmah u Njemačkoj :lol: a dobro, ja rekoh vecina, elektro mašinska..treba znanja ali ovo ekonomska prodavači..pa to se za sat nauči :D. Ma ne znamo koje je zanimanje, sturo je pitanje postavljeno.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#25 Re: Provjera diplome

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 10/11/2021 20:34
Guadalajara wrote: 10/11/2021 20:05

I za srednju medicinsku treba drzavni ispit i licenca....moj Bobi...dzaba i diploma medicinskog fakulteta bez drzavnog ispita... :D Pa za strucne tehnicke se ne slazem da se nauci za par dana...Ali se lakse testiraju ovi iz strucnih tehnickih...test, usmeno i pismeno...za 10-15 minuta skontas da li zna posao ili ne zna... :D
Ma kako ovi medicinari iz Širokog, dobiju posao odmah u Njemačkoj :lol: a dobro, ja rekoh vecina, elektro mašinska..treba znanja ali ovo ekonomska prodavači..pa to se za sat nauči :D. Ma ne znamo koje je zanimanje, sturo je pitanje postavljeno.
Ti vjerovatno imaju EU putovnicu...znam da nase peglaju i da treba drzavni ispit i minimalno godinu radnog iskustva u struci...Ti ekonomisti, predavaci...moraju jos dodatno da se educiraju...certifikati...diplome...jezici... :-) Tu diploma ne znaci nista...satrologija... :D
Post Reply