PROUD TO BE CROAT

Post Reply
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#126

Post by gavrilo »

praznina wrote:Gavro šta misliš u kojem bi pravcu otišla tema da umjesto Croat stoji Serb?
ne znam... mislim da bi forumasi "malo" agresivnije reagovali :roll:

al' ti nas (hrvate i srbe) isto tretiras :D nema sta ...

nemojte se samo radi gluposti svadjati... iznosite argumente i cinjenice
dr.
Posts: 436
Joined: 04/06/2005 13:32

#127

Post by dr. »

Meni su ove teme u principu rasisticke, jer niko nije odgovoran ni za boju koze ni porijeklo.

Proud to be Croat???

Proud to be Bosniak???

Proud to be Serbian???

Bog i Hrvat???

Samo Srbe Sloga Spasava???

itd.

I jos kada pocnu nametati drugom kako da naziva svoj jezik i kojoj naciji da pripada????

Pa i cuke krste po nacionalnosti????

????

Sve u svemu tema je :-)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#128

Post by gavrilo »

potpisujem :D
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#129

Post by orbit »

dr. wrote:I jos kada pocnu nametati drugom kako da naziva svoj jezik i kojoj naciji da pripada????
pogledaj tko to najvise radi!
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#130

Post by nebi »

Ta....."povijest" ili kako se vabi..to je izgleda neki opasan virus koji napada iskljucivo hrvate ma gdje bili.Srpska najsvetija rijec nije Kosovo,vec katastar,a hrvatska povijest.
Vi ili niste u stanju da shvatite ili necete:ama zovite se Hrvatima,vas jezik je hrvatski,vasa djeca su hrvatinici,vasa krvna zrnca su bijela,crvena i hrvatska,donji ves vam se zove hrvatski nakurnjak...ali braco draga,skinite nam se s kurca vise sa tom povijesti(koja se,dok ste isli u skolu,jos zvala istorija).Sve vrijeme serete o ugrozenosti i kako vas neko sprecava da govorite mili hrvatski jezik,a sve vrijeme tupite kako su Bosnjaci zapravo hrvati,koji govore hrvatskim...itd.
Mozda ste "tisucu" godina na tlu Bosne,ali kako je pocelo,sljedecu deceniju docekati necete.I zato vam niko nije kriv,osim vaseg poglavnika povjesnicara i njegovog humanog preseljenja.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#131

Post by zlata »

dr. wrote:
zlata wrote:Pa dobro...u mnogim slucajevima i Hrvati su u pravu. Cija je Hasanaginica? Jel'to nije i vazno dijelo hrvatske kulture isto kao i bosanske? Gdje je Imotski? Ko zivi u Imotskom...i kako i kad se postaje Hrvat ili Bosanac ili Bosnjak?
To je isto da pitas cija je Alhambra?
Spanska nije, ali je u Spaniji.
Oprosti, ali Spanska jeste. Ako Alhambra nije spanjolska onda ni Mostar nije bosanskohercegovacki. Ispada...da samo osvajaci imaju pravo svojatati kulturu koja nice na tlu domorodaca. Isto kao i u BiH...i u Spanjolskoj je islamiziran ogroman broj domorodaca...i njihova specificna uloga (zajedno sa Zidovima i Maurima i Arapima i Spanjolcima katolicima) u razvoju te zanimljive kulture, se ne moze umalovazavati.

Po takvom razmisljanju...ispast'ce da je Taj Mahal...."Mongolski...ali u Indiji".

Mujo Hrnjica i Tale Licanin su Licani...IZ okupirane Hrvatske...a ne Turci...niti stari Bosnjani. Sto bi se mnogi Hrvati njih rado odrekli zato sto su "izdajnici" "muslimani" "poturice"...i sto ih novokomponovanih Bosnjaci (ovi od Triglava do Djevdjelije) svojataju...to je prica za drugu temu. Kao i vecina ljudi u tom dobu...njihov identitet je bio iznad svega vjerski...muslimanski...ali iz Like...iz Hrvatske...a ne iz Zenice ili Kaknja ili Mostara. Ratovali su za Osmanlije...al'su bili Licani. To su cinjenice, cak i iz novobosnjackih izvora.
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#132

Post by orbit »

nebi wrote:Ta....."povijest" ili kako se vabi..to je izgleda neki opasan virus koji napada iskljucivo hrvate ma gdje bili.Srpska najsvetija rijec nije Kosovo,vec katastar,a hrvatska povijest.
i bosnjacka mitologija=historija!
nebi wrote:Vi ili niste u stanju da shvatite ili necete:ama zovite se Hrvatima,vas jezik je hrvatski,vasa djeca su hrvatinici,vasa krvna zrnca su bijela,crvena i hrvatska,donji ves vam se zove hrvatski nakurnjak...ali braco draga,skinite nam se s kurca vise sa tom povijesti
skinute se i vi nama s mitologijama.
nebi wrote:Sve vrijeme serete o ugrozenosti i kako vas neko sprecava da govorite mili hrvatski jezik,a sve vrijeme tupite kako su Bosnjaci zapravo hrvati,koji govore hrvatskim...itd.
ja nikoga ne ubjedjujem sta je. samo se branim od onih sto mene ubjedjuju!


i sad odoh viditi jesu se nakurnjaci osusili.

Image
dr.
Posts: 436
Joined: 04/06/2005 13:32

#133

Post by dr. »

zlata wrote:
dr. wrote:
zlata wrote:Pa dobro...u mnogim slucajevima i Hrvati su u pravu. Cija je Hasanaginica? Jel'to nije i vazno dijelo hrvatske kulture isto kao i bosanske? Gdje je Imotski? Ko zivi u Imotskom...i kako i kad se postaje Hrvat ili Bosanac ili Bosnjak?
To je isto da pitas cija je Alhambra?
Spanska nije, ali je u Spaniji.
Oprosti, ali Spanska jeste. Ako Alhambra nije spanjolska onda ni Mostar nije bosanskohercegovacki. Ispada...da samo osvajaci imaju pravo svojatati kulturu koja nice na tlu domorodaca. Isto kao i u BiH...i u Spanjolskoj je islamiziran ogroman broj domorodaca...i njihova specificna uloga (zajedno sa Zidovima i Maurima i Arapima i Spanjolcima katolicima) u razvoju te zanimljive kulture, se ne moze umalovazavati.

Po takvom razmisljanju...ispast'ce da je Taj Mahal...."Mongolski...ali u Indiji".

Mujo Hrnjica i Tale Licanin su Licani...IZ okupirane Hrvatske...a ne Turci...niti stari Bosnjani. Sto bi se mnogi Hrvati njih rado odrekli zato sto su "izdajnici" "muslimani" "poturice"...i sto ih novokomponovanih Bosnjaci (ovi od Triglava do Djevdjelije) svojataju...to je prica za drugu temu. Kao i vecina ljudi u tom dobu...njihov identitet je bio iznad svega vjerski...muslimanski...ali iz Like...iz Hrvatske...a ne iz Zenice ili Kaknja ili Mostara. Ratovali su za Osmanlije...al'su bili Licani. To su cinjenice, cak i iz novobosnjackih izvora.
Prvo, procitaj moje ranije objasnjenje za Alhambru. To je produkt Maorske kulture, a kulturno je naslijedje Spanije danas, vjerovatno bi i druge dzamije to bile da ih nisu Spanci srusili, kao sto su i stecci produkt kulture srednjovjekovnih Bosnjana, a kulturno su naslijedje Bosne i Hercegovine. Isto je i sa Hasanaginicom, kulturnim proizvodom Bosnjaka, bosnjackih begova koji su upravljali Imotskim. Nekada je i Tvrtko upravljao Imotskim, kao i Herceg Novim. Begovi su dovodili svoje porodice u pogranicne dijelove Bosanskog pasaluka i zivjeli su kao sto se zivjelo po adetima tadasnjeg Pasaluka. To je jedna sasvim druga tema.

Sto se tice novobosnjackih izvora :-) smijesno.

Ja sam historiju ucio od britanskih historicara pretezno, a od njemackih slavista sam naucio cinjenice o bosanskom jeziku. Cak u polemikama preko 90% izvora koje koristim i citiram nisu Bosnjacki, upravo da me ne bi optuzili za navodnu "novobosnjacku" historiju.

A sto neko ne zna, sto ima komplekse i u svemu vidi zavjeru, njegov problem.
praznina
Posts: 724
Joined: 11/07/2005 19:20

#134

Post by praznina »

dr. wrote:Meni su ove teme u principu rasisticke, jer niko nije odgovoran ni za boju koze ni porijeklo.

Proud to be Croat???

Proud to be Bosniak???

Proud to be Serbian???

Bog i Hrvat???

Samo Srbe Sloga Spasava???

itd.

I jos kada pocnu nametati drugom kako da naziva svoj jezik i kojoj naciji da pripada????

Pa i cuke krste po nacionalnosti????

????

Sve u svemu tema je :-)
Ne želim cjepidlačiti ali je li ti se to omaklo pa da staviš znak jednakosti između Serb i Serbian jer to dvoje nije isto.
dr.
Posts: 436
Joined: 04/06/2005 13:32

#135

Post by dr. »

praznina wrote:
dr. wrote:Meni su ove teme u principu rasisticke, jer niko nije odgovoran ni za boju koze ni porijeklo.

Proud to be Croat???

Proud to be Bosniak???

Proud to be Serbian???

Bog i Hrvat???

Samo Srbe Sloga Spasava???

itd.

I jos kada pocnu nametati drugom kako da naziva svoj jezik i kojoj naciji da pripada????

Pa i cuke krste po nacionalnosti????

????

Sve u svemu tema je :-)
Ne želim cjepidlačiti ali je li ti se to omaklo pa da staviš znak jednakosti između Serb i Serbian jer to dvoje nije isto.
Sorry, fakat nije namjerno! Mislio sam Serb.
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#136

Post by CiCiban »

nebi wrote:srpska najsvetija rijec nije Kosovo,vec katastar .
:D :D :-) loool :lol::-) :-) ..
(upravo citam ozaloscenu porodicu :P ) po ko zna koji put :cry:
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#137

Post by No_Comment »

CiCiban wrote:
nebi wrote:srpska najsvetija rijec nije Kosovo,vec katastar .
:D :D :-) loool :lol::-) :-) ..
(upravo citam ozaloscenu porodicu :P ) po ko zna koji put :cry:
M a nek si nam i ti Cile neshto napisala pa makar...samo neznam gdje je ona sa nickom ,,Danas,, :lol: :P
Last edited by No_Comment on 18/08/2005 04:10, edited 1 time in total.
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#138

Post by CiCiban »

...
:)
Bosanac_HR
Posts: 135
Joined: 13/08/2005 05:21

#139

Post by Bosanac_HR »

dr. wrote:Meni su ove teme u principu rasisticke, jer niko nije odgovoran ni za boju koze ni porijeklo.

Proud to be Croat???

Proud to be Bosniak???

Proud to be Serbian???

Bog i Hrvat???

Samo Srbe Sloga Spasava???

itd.

I jos kada pocnu nametati drugom kako da naziva svoj jezik i kojoj naciji da pripada????
Pa zašto onda ti Hrvatima u Bosni namećeš nekakav bosanski jezik, kao i bosansku iliti bošnjačku nacionalnu svijest, koju oni nikad u povijesti nisu imali?
Last edited by Bosanac_HR on 18/08/2005 06:27, edited 1 time in total.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#140

Post by zlata »

dr. wrote:
orbit wrote:
Bobi wrote: Haj ne lupetaj...onda ni Stari most nije bosansko-hercegovachki iako je u BiH...napravili ga Turci... .
bas
Stari most je djelo Osmanlijske arhitekture, to niko ziv ne spori, osim Hrvata koji su ga srusili.
To sto ti zoves "Osmanlijska Arkitektura" je upravo modifikacija Bizantijske (cita se BRAVOSLAVNE) arkitekture. A i slavljeni Sinan...tvrde da je bio Armenac. Jerbo...inace Turci su poznati po svojim jurtovima i satorima...i kao narod koji je podugo bio nomadski. Zato ti Mostar nema puno "Turskog". Kamen je Hercegovacki...trud i rad je isto "nas". Stil gradnje klasicno bizantijski-istocnosredozemski, sa -osmanlijskim cejfom. Sve je to DEBELO naplaceno.

Sto se tice Alhambre...to je bila Emirova palaca. Ja u zivotu nisam vid'la nesto lijepse. TAMO SE TREBA ICI NA HADZ. Sto nisu poslali nase papke u Spanjolsku 1995-e...da vide kako se dzamije i palace grade.

Dzamije u Sevilli i Cordobi su najpoznatije...i nisu srusene...jer su velicanstvene gradjevine. Ni Spanjolski inkvizitori nisu bili k'o Tudjmanovi krvoloci. Nisu ljudi imali srce srus'ti takvu ljepotu. Puno dzamija nije sruseno...nego su cak i male cesto prepravljene u crkve. Udjes u "crkvu" i citas "Allah-u Ekber" po zidovima. Bas se sjecam jedne male crkve u staroj Malagi...na kojoj se vidi da je bila dzamija...a u uskom sokaku iza coska...10 m dalje...danas muslimani klanjaju dzumu u otkupljenom prostoru. Malo zalosno.

Al'da ti se sad ne dize tlak od muke i nepravde...i Turci su od crkava pravl'li dzamije: eno ti Agia Sofia u Carigradu...pa cak i u Bihacu ima "Gotska" dzamija (nekad crkva). I puno drugih primjera.

Cuj...ocito je da su Mauri sa Arapima osvojili Spanjolsku...ali ne smije se umalovazavati ni uloga domorodaca...Spanjolaca: kriscana, muslimana-konvertita i Zidova. Kad je to sve zasluga Maura...sto nisu tako nesto izgradili u Mauritaniji i Maroko? Zasto bas da islamska civilizacija procvjeta u moru kriscana, zidova i na europskom tlu? Da nije mozda taj "mix"?
Alfaromeo
Posts: 302
Joined: 18/08/2005 10:48

#141

Post by Alfaromeo »

ma nesto kontam
svi se cijepaju na atome ok
ali zasto mi napravismo tu federaciju meni ni danas nije jasno kao srbi nam veci neprijatelji od hrvata ma jok oni su barem od prvog dana igrali sa otvorenim kartama i znalo se rat ali ovo sa bratskim hrvatima nema smisla prvo kao da nam pomognu pa nam spucase gore nego srbi svaka cast ali kad bi ponovo se mene pitalo sa kim bi morao da pravim federaciju ja bih 1 rekao sa srbima barem su otvorene kartei nema ovo i ono mislim na kraju krajeva sa srbima smo i dijelili vecinu opstina u bih a imamo i primjer sandzaka
Samo da kazem hvala braco hrvati dokazali ste svoje pravo lice u mojim ocima ste gori od ceta
vi pucate u ledja :x
Alfaromeo
Posts: 302
Joined: 18/08/2005 10:48

#142

Post by Alfaromeo »

ma nesto kontam
svi se cijepaju na atome ok
ali zasto mi napravismo tu federaciju meni ni danas nije jasno kao srbi nam veci neprijatelji od hrvata ma jok oni su barem od prvog dana igrali sa otvorenim kartama i znalo se rat ali ovo sa bratskim hrvatima nema smisla prvo kao da nam pomognu pa nam spucase gore nego srbi svaka cast ali kad bi ponovo se mene pitalo sa kim bi morao da pravim federaciju ja bih 1 rekao sa srbima barem su otvorene kartei nema ovo i ono mislim na kraju krajeva sa srbima smo i dijelili vecinu opstina u bih a imamo i primjer sandzaka
Samo da kazem hvala braco hrvati dokazali ste svoje pravo lice u mojim ocima ste gori od ceta
vi pucate u ledja :x
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#143

Post by Settler »

Bosanac_HR wrote:
dr. wrote:Meni su ove teme u principu rasisticke, jer niko nije odgovoran ni za boju koze ni porijeklo.

Proud to be Croat???

Proud to be Bosniak???

Proud to be Serbian???

Bog i Hrvat???

Samo Srbe Sloga Spasava???

itd.

I jos kada pocnu nametati drugom kako da naziva svoj jezik i kojoj naciji da pripada????
Pa zašto onda ti Hrvatima u Bosni namećeš nekakav bosanski jezik, kao i bosansku iliti bošnjačku nacionalnu svijest, koju oni nikad u povijesti nisu imali?
Imali imali, ali prodali za šačicu "hrvatstva". :D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#144

Post by gavrilo »

alfa ne mozes jbg cijeli narod generalizovati :roll: hrvati su integralni dio ove nase drzave, i kao takvi se trebaju tretirati.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#145

Post by BECHO »

Meni su komsije Iranci ipak puno drazi od nebeskih komsija. :D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#146

Post by gavrilo »

BECHO wrote:Meni su komsije Iranci ipak puno drazi od nebeskih komsija. :D
jedno su komsije... a drugo sugradjani :P :D
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#147

Post by BECHO »

gavrilo wrote:
BECHO wrote:Meni su komsije Iranci ipak puno drazi od nebeskih komsija. :D
jedno su komsije... a drugo sugradjani :P :D
E jesi mi ga shukn'o, komsija! :roll: :D
Last edited by BECHO on 18/08/2005 11:29, edited 1 time in total.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#148

Post by BECHO »

dupli post
Alfaromeo
Posts: 302
Joined: 18/08/2005 10:48

#149

Post by Alfaromeo »

pa naravno ovo i nije glob.
ali je samo iskren odgovor pa naravno da ne vazi za jedan cijeli narod
to se podrazumijeva samo sam htjeo reci da su mi drazi koji mi u lice kazu da me mrze nego oni koji me prvo grle pa kad im okrenem ledja oni mi zabiju noz u ledja
znas kako je bilo u bih
2 tipa se pomarisu i poslije sjede i zajedno piju pivu
iskrenost brate
Alfaromeo
Posts: 302
Joined: 18/08/2005 10:48

#150

Post by Alfaromeo »

i da
naravno ovim nisam htjeo reci da volim jedne a druge ne ili obrnuto samo sam iznio svoje licno misljenje nista vise
mislim kakva je danas federacija püa znam ja kako se bosnjaci vracaju u zapadnu hercegovinu a kako u r. srpsku
mislim trebalo bi da u 1 navedenoj nema nikakvih problema jer smo ipak sa njima u federacija mada u vecini slucajeva nije lakse nego u 2 navedenoj
kuzis
Post Reply