Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#26 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by NediM17 »

laserShow wrote: 08/10/2022 23:09
NediM17 wrote: 29/09/2022 07:47 Pretpostavljam da u kuhinji imaš samo zidni izvod za hladnu vodu tako da ti je najjednostavnije kupiti nadpultni niskotlačni bojler,
Evo trazim rjesenje za mamu, pa vidim tvoje komentare. Nije ni preskupo, pa bi se moglo nesto uraditi, pa te molim za vise info.

Niskotlacni bojler ima slavinu s tri cijevi, je li tako? Jedina losa manifestacije je to kapanje kada se grije? Zasto predlazes niskotlacni, je li onda bolje uzeti ovaj drugi? Koja je prednost i mana stavljanja ispod uplta, ili na pult?

Sto se tice ugradnje, koliko je komplikovana? Moze li manje strucan vodoinstalater to montirati? Koliko vidim, u njega ide "dovod" i onda to ide na cesmu? Ako se ne grije, je li kroz njega stalno "prolazi" voda?

Izvinjavam se na jednostavnim pitanjima.
Sve zavisi kako ti je izvedena vodoinstalacija.
Ako je u pitanju starija gradnja gdje imaš samo zidni izvod za hladnu vodu iznad sudopera onda je najjednostavnije rješenje nadpultni niskotlačni bojler sa odgovarajućom zidnom slavinom, imaš iznad negdje linkove i objašnjenje.
Ako ti je hladna voda ispod sudopera, a slavina montirana na sudoperu onda ideš sa podpultnom montažom niskotlačnog bojlera i slavinom sa tri izvoda.
Ako imaš izvode i za hladnu i za toplu vodu onda možeš ići sa visokotlačnim bojlerom.
Ugraditi može i "sam svoj majstor" ako ima odgovarajući alat i osnovno znanje, imaš i tutorijala na internetu.
Što se tiče kapanja slavina kapa samo kada je bojler uključen da grije vodu jer se tako rasrerećuje povećanog pritiska.
Voda kroz bojler protiče samo kada je otvorena slavina za toplu vodu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#27 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by -Chesterfield- »

Robot231 wrote: 08/10/2022 21:56 Pricao sam sa jednim majstorom i pitao ga koji bi bio najbolji nacin da se dovede topla voda u kuhinju. Posto ja vec imam sprovedenu toplu od bojlera u kupatilu do cesme u umivaoniku sa bijelim ormaricem, masjtor mi je predlozio da sa ventila tj. cijevi koje se nalaze u ormaricu on probusi rupu kroz zid, i sprovede toplu vodu sa tih cijevi u ormaricu do sudopera u kuhinji.

Ovaj umivaonik i sudoper su na istom zidu, samo stu su na suprotnim stranama tog zida majstor bi sproveo cijev kroz zid, i onda bi je sproveo iza kuhinjskih elemenata, i proturio je kroz kuhinjski element gdje je sudoper i nakacio cesmu na sudoper.

Znaci kada bi se ovo uradilo, bojler bi grijao i vodu za cesmu na umivoaniku.

Ovdje se vidi bojler u kupatilu, i cesma na umivaoniku sa bijelim ormaricem, iz bojlera je do te cesme u umivoaniku vec sprovedena topla voda:

[img

Unutar ovog bijelog ormarica su dva ventila koja se vide na ovoj slici:
[im

Tu negdje gdje su ventili bi se probusila rupa kroz zid, i kroz zid bi se sprovela cijev koja bi usla u sobu gdje je kuhinja.

Na sljedecoj slici je crvenom bojom oznaceno mjesto odakle bi cijev izasla iz kupatila, onda bi se cijev odvela iza kuhinjskih elemenata sve do kuhinjskog elementa gdje je sudoper, cijev bi se sprovela na sudoper, a na cijev bi se stavila cesma

[img

Za ovo sto bi majstor uradio bi mi uzeo 150 KM za ruke i sitni materijal kao sto je ta cijev, plus na tu cijenu bih ja posebno morao kupiti cesmu. Sta mislite o ovom prijedlogu majstora, da li se cini kao bolja opcija od stavljanja protocnog bojlera u kuhinji?
Majstor vjerovatno predlaže otvorenu metodu razvođenja cijevi?
U tom slučaju bi se vidjele cijevi. Ako ne želiš da lupa pločice ovo je najeftinija opcija.


Image
Post Reply