Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#1 Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Robot231 »

Pozdrav,
Hocu da uvedem toplu vodu u kuhinju. Prosle godine sam kupio digitalnu cesmu koja grije vodu na struju, ali je se ta cesma pokvarila nakon godinu dana, tako da te cesme mi se ne cine kao dobra opcija. Zid gdje je cesma u kuhinji je zid koji dijeli kupatilo i kuhinju, tako da bih mogao dovesti toplu vodu iz bojlera iz kupatila, ali ne znam da li mi se isplati svaki dan grijati taj bojler u kupatilu posto je to veliki bojler, a nama ne treba puno tople vode jer nas samo dvoje zivi u stanu. Da li bi onda bilo dobro rjesenje postaviti neki protocni bojler od 5 litara u kuhinju? Ima li neko ko je koristio protocni bojler i ko mi moze reci da li protocni bojler trosi puno struje?
Last edited by Robot231 on 28/09/2022 00:09, edited 1 time in total.
User avatar
Praetorious
Posts: 1529
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Praetorious »

Protočni bojler, definitivno. Grije vodu trenutačno, dok ti treba topla voda držiš ga uključenog. Ne treba 10-litarski, tome treba vremena da se zagrije, uzmi 3-5l - iz iskustva govorim da je to sasvim dovoljno. Ne nasijedaj na elektronske bojlere, to vuče puno struje (min. 3KW pa čak do 7KW!) i strada brže od klasičnih protočnih. S druge strane, možeš dovesti i iz kupatila, i onako vam treba za kupanje, pa će preostati nešto tople za kuhinju.
Ipak, ako kuhinja treba namjenski toplu vodu a banjski bojler je prazan - protočni bojler je za to. Prilkom kupnje obrati pažnju koji tip slavine koristiš, od toga zavisi da li uzimaš za montažu iznad ili ispod sudopera.

Meni, opet, treba novi banjski, ali kako živim sam, dovoljan mi je od 20l. Sad imam stari od 50l i grijem ga na 1.5 jačinu od max. 3- sasvim dovoljno za tuširanje i još malo mlake vode da ostane za šta već treba. Međutim, ne mogu naći prokletinju od 20l, pa ako iko zna gdje se to u Sarajevu može naći, bio bih vrlo zahvalan na informaciji.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#3 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Ateista »

Obratiti paznju i na cesmu, uobicajeno za male protocne bojlere treba cesma sa tri cijevi, a te cesme su uvijek nesto skuplje.
Ima i drugi tip bojlera za koji moze cesma sa dvije cijevi, ali oni se iz nekog razloga dosta manje koriste.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by kuli1961 »

Predlozio bih protocni bojler zapremine 10 litara, ima ih raznih proizvodjaca. Ako uzimas npr. Ariston prethodno provjeri da li se radi o klasicnom tipu bojlera, tj. grijac, termostat ili elektronski kontroler. Ako je ta "elektronska" verzija, ja bih je izbjegao u sirokom luku, jer sa kupatilskim bojlerom tip Evo, imam vrlo neprijatno i preskupo iskustvo.
Koliko sam upucen, verzije kuhinjskog protocnog bojera su nadpultni, tj, montira se na zid iznad sudopera ili u kuhinjski element koji je iznad sudopera. U tom slucaju govorimo o dvocijevnoj verziji slavine, koja se spaja na vodovodnu cijev u zidu. Druga opcija je podpultni, tj. montira se u elementu sudopera, ispod slavine. Tada se postavlja 3-cijevna slavina na sudoper. Ako moras kupovati i novu slavinu, ne treba bjezati od jeftnijih varijanti, npr Unitas, Minotti. U kuci imam i Minotti i Hans Grohe i Grohe, a Minotti sasvim dobro sluzi, a barem dvostruko je jefitniji.
Ako bi instalaciju kupatila prpepravljao tako da ti topla voda kupatilskog bojlera napaja i kuhinju, naravno- moguce je. No , procijeni trosak toga-obijanje keramike, prilagodjavanje fitinga cijevi, krpanje, ponovno keramika sa obe strane, ostali materijal, rad...Varijanta zasebnog bojlera mi se cini jeftinijom.
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#5 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by NediM17 »

Vrsta slavine (2 ili 3 ulaza/izlaza) nema veze sa mjestom montaze bojlera (podpultni ili nadpultni) nego ima veze sa vrstom bojlera, tj. da li je niskotlacni ili visokotlacni.
Ako je niskotlacni tj. bez pritiska, ide slavina sa tri izvoda koja je skuplja ali je bojler jeftiniji. U toj kombinaciji cim ukljucis bojler on pocne kapati na slavini jer se tako oslobadja pritiska i kapa sve vrijeme dok je ukljucen.
Ako kupis visokotlacni bojler onda ide slavina sa dva izvoda, bojler nesto skuplji, ali slavina jeftinija i nema iritirajuceg kapanja na cesmi.
Ja licno bih isao na drugu opciju, naravno, u zavisnosti od tehnickih mogucnosti.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by kuli1961 »

NediM17 wrote: 28/09/2022 13:03 Vrsta slavine (2 ili 3 ulaza/izlaza) nema veze sa mjestom montaze bojlera (podpultni ili nadpultni) nego ima veze sa vrstom bojlera, tj. da li je niskotlacni ili visokotlacni.
Ako je niskotlacni tj. bez pritiska, ide slavina sa tri izvoda koja je skuplja ali je bojler jeftiniji. U toj kombinaciji cim ukljucis bojler on pocne kapati na slavini jer se tako oslobadja pritiska i kapa sve vrijeme dok je ukljucen.
Ako kupis visokotlacni bojler onda ide slavina sa dva izvoda, bojler nesto skuplji, ali slavina jeftinija i nema iritirajuceg kapanja na cesmi.
Ja licno bih isao na drugu opciju, naravno, u zavisnosti od tehnickih mogucnosti.
Ok ako je tako, upravo zbog moguce ispravke, napisao sam- "koliko sam upucen", izgleda da je nedovoljno
Mada se u mom stanu nalazi podpultni sa 3 cijevi slavine, ali nikada nema tog kapanja, a bojler radi bez problema?
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#7 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by NediM17 »

kuli1961 wrote: 28/09/2022 16:51
NediM17 wrote: 28/09/2022 13:03 Vrsta slavine (2 ili 3 ulaza/izlaza) nema veze sa mjestom montaze bojlera (podpultni ili nadpultni) nego ima veze sa vrstom bojlera, tj. da li je niskotlacni ili visokotlacni.
Ako je niskotlacni tj. bez pritiska, ide slavina sa tri izvoda koja je skuplja ali je bojler jeftiniji. U toj kombinaciji cim ukljucis bojler on pocne kapati na slavini jer se tako oslobadja pritiska i kapa sve vrijeme dok je ukljucen.
Ako kupis visokotlacni bojler onda ide slavina sa dva izvoda, bojler nesto skuplji, ali slavina jeftinija i nema iritirajuceg kapanja na cesmi.
Ja licno bih isao na drugu opciju, naravno, u zavisnosti od tehnickih mogucnosti.
Ok ako je tako, upravo zbog moguce ispravke, napisao sam- "koliko sam upucen", izgleda da je nedovoljno
Mada se u mom stanu nalazi podpultni sa 3 cijevi slavine, ali nikada nema tog kapanja, a bojler radi bez problema?
Niskotlačni bojler ako je priključen i radi kako treba mora kapati kad je uključen.To je otvoren sistem gdje se širenje vode prilikom zagrijavanja manifestuje kapanjem na slavini. Ti bojleri imaju radni pritisak 0 MPa, za razliku od visokotlačnih koji imaju radni pritisak do 8 MPa.
Ako bi niskotlačni bojler priključili na slavinu sa 2 izvoda došlo bi do havarije bojlera, cijevi ili slavine, zavisno šta je najslabije.
Očito da ne pereš suđe, pitaj domaćicu kapa li? :mrgreen:

https://vodoinstalaterosijek.hr/blog/ra ... e-slavine/

https://www.hansgrohe.hr/kuhinja/vodic/ ... mijesalice
Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#8 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Robot231 »

@kuli1961 @NediM17 @Praetorious @Ateista Koja od ovih opcija bi mi vise trosila struje, opcija da dovedem iz velikog bojlera iz kupatila toplu vodu, ili opcija da postavim protocni bojler u kuhinju iznad cesme?

Bojler koji se nalazi u kupatilu je bojler od 50 litara, sa potrosnjom od 2 KW. Mislim da to znaci da ako bih drzao taj bojler upaljenim 2 sata u toku dana, da bih potrosio 2 KW. Posto je 1 KW struje u BiH oko 15 feninga, 2 KW struje izadje 30 feninga. 30(dana) x 0,30(feninga) je jednako 9 maraka mjesecno za troskove bojlera, sto nije puno. Posto je nas samo dvoje u stanu (mama i ja), ne treba nam puno tople vode, tako da bi bilo sasvim dovoljno grijati taj veliki bojler u kupatilu 2 sata dnevno. Ispravite me ako sam pogrijesio u ovoj racunici.

Sada mene zanima, sto se tice potrosnje, da li vise trosi mali protocni bojler, ili veliki bojler u kupatilu? S obzirom na nasu situaciju gdje nam ne treba puno tople vode jer nas je samo dvoje ukucana u stanu, da li bi bilo ekonomicnije postaviti taj mali protocni bojler, ili bi bilo ekonomicnije dovesti vodu iz velikog bojlera iz kupatila? Kad kazem ekonomicnije mislim na potrosnju struje tj. na racune koji ce nam dolaziti za struju.
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#9 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by NediM17 »

Pretpostavljam da u kuhinji imaš samo zidni izvod za hladnu vodu tako da ti je najjednostavnije kupiti nadpultni niskotlačni bojler, odgovarajuću slavinu i flexi crijeva za povezati bojler i slavinu. Ti su bojleri obično zapremine 5-10 litara i snage 1.5-2 kW.
Jednostavnije nego dovesti toplu vodu iz kupatila.
Šta misliš je li jeftinije i brže ugrijati 10 ili 50 litara vode?

https://www.olx.ba/artikal/45868102/ces ... ni-bojler/

https://www.olx.ba/artikal/37105642/boj ... nad-pulta/

https://www.olx.ba/artikal/34576888/fle ... 2-zz-50cm/
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Ateista »

Nisam neki strucnjak za to, ali po mojoj procjeni bi trebalo da se vise isplati sto se tice struje sve sa jednog bojlera. Jeste lakse zagrijati mali bojler, ali ako se veliki bojler svakako grije bar povremeno, mislim da je to isplativije nego da pored njega jos jedan bojler grije. Jeste komplikovanije za provesti vodu naravno.
Isto tako, kazu da se vise isplati drzati stalno bojler upaljen na manjoj temperaturi nego ga gaiti i paliti, jer u prvoj varijanti odrzava temp vode a u drugoj grije iz pocetka kad se ohladi.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#11 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by crveni_makovi »

Ja sad sve rusim i renoviram. Ukidam bojler u kuhinji i dovodim toplu vodu iz bojlera koji izmjestam u ostavu i iz njega ce ici voda i u kupatilo i u kuhinju. Meni topla voda u kuhinji nije neki prioritet i ne smeta mi sto ce dolaziti do kuhinje s malom odgodom. S druge strane majstori navode stotine mana kuhinjskih malih bojlera pa sam te price o brojnim poplavama u kuhinji rado uzela zdravo za gotovo jer mi tako odgovara. Sta je istina nemam pojma.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#12 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by -Chesterfield- »

crveni_makovi wrote: 29/09/2022 09:41 Ja sad sve rusim i renoviram. Ukidam bojler u kuhinji i dovodim toplu vodu iz bojlera koji izmjestam u ostavu i iz njega ce ici voda i u kupatilo i u kuhinju. Meni topla voda u kuhinji nije neki prioritet i ne smeta mi sto ce dolaziti do kuhinje s malom odgodom. S druge strane majstori navode stotine mana kuhinjskih malih bojlera pa sam te price o brojnim poplavama u kuhinji rado uzela zdravo za gotovo jer mi tako odgovara. Sta je istina nemam pojma.
Kada već renoviraš planiraj odvod vode iz bojlera. Iz sigurnosnog ventila.

Image
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#13 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by crveni_makovi »

@-Chesterfield-
Ne razumijem ja sta mi sugerises. Imam dobar tim majstora koji ce to uraditi najbolje i najsigurnije moguce. Voda iz jednog bojlera za kupatilo i za kuhinju a bojler izdvojen u treci prostor jer mi smeta u kupatilu. U toj ostavi postavljam plocice i resetku na podu s odvodom u slucaju da nekad curi voda iz ves masine koja ce u tu ostavu.
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#14 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Hakiz »

Robot231 wrote: 29/09/2022 03:32 @kuli1961 @NediM17 @Praetorious @Ateista Koja od ovih opcija bi mi vise trosila struje, opcija da dovedem iz velikog bojlera iz kupatila toplu vodu, ili opcija da postavim protocni bojler u kuhinju iznad cesme?

Bojler koji se nalazi u kupatilu je bojler od 50 litara, sa potrosnjom od 2 KW. Mislim da to znaci da ako bih drzao taj bojler upaljenim 2 sata u toku dana, da bih potrosio 2 KW. Posto je 1 KW struje u BiH oko 15 feninga, 2 KW struje izadje 30 feninga. 30(dana) x 0,30(feninga) je jednako 9 maraka mjesecno za troskove bojlera, sto nije puno. Posto je nas samo dvoje u stanu (mama i ja), ne treba nam puno tople vode, tako da bi bilo sasvim dovoljno grijati taj veliki bojler u kupatilu 2 sata dnevno. Ispravite me ako sam pogrijesio u ovoj racunici.

Sada mene zanima, sto se tice potrosnje, da li vise trosi mali protocni bojler, ili veliki bojler u kupatilu? S obzirom na nasu situaciju gdje nam ne treba puno tople vode jer nas je samo dvoje ukucana u stanu, da li bi bilo ekonomicnije postaviti taj mali protocni bojler, ili bi bilo ekonomicnije dovesti vodu iz velikog bojlera iz kupatila? Kad kazem ekonomicnije mislim na potrosnju struje tj. na racune koji ce nam dolaziti za struju.
Ja bojler od 50 l uključim naveče kada je jeftina struja, isključim ujutro i ima dovoljno vode za cijeli dan. Jedan je bojler i za kupatilo i za kuhinju.

Sada sam dobio račun za struju 34 KM. To uključuje i frižider i šporet i mašinu za veš i TV, modem, ruter itd. I u tih 34 KM ulazi 7,5 KM za RTV pretplatu. Da, i nju plaćam. Mašinu za veš i šporet takođe koristim samo kada je jeftina struja, frižider sa jednom zamrzivačkom komorom je, naravno, stalno uključen.

Slažem se sa @crveni_makovi.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by -Chesterfield- »

crveni_makovi wrote: 29/09/2022 11:19 @-Chesterfield-
Ne razumijem ja sta mi sugerises. Imam dobar tim majstora koji ce to uraditi najbolje i najsigurnije moguce. Voda iz jednog bojlera za kupatilo i za kuhinju a bojler izdvojen u treci prostor jer mi smeta u kupatilu. U toj ostavi postavljam plocice i resetku na podu s odvodom u slucaju da nekad curi voda iz ves masine koja ce u tu ostavu.
http://www.renoviranje-stana.com/blog/p ... l-bojlera/

Da bi mogla ugraditi sifon u slučaju da bojler počne puštati vodu na sigirnosnom ventilu.
To te neće koštati puno. Mislim na taj odvod iz sigurnosnog ventila. Ne moraš ni koristiti ako bojler ne bude puštao.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#16 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Ateista »

crveni_makovi wrote: 29/09/2022 09:41 Ja sad sve rusim i renoviram. Ukidam bojler u kuhinji i dovodim toplu vodu iz bojlera koji izmjestam u ostavu i iz njega ce ici voda i u kupatilo i u kuhinju. Meni topla voda u kuhinji nije neki prioritet i ne smeta mi sto ce dolaziti do kuhinje s malom odgodom. S druge strane majstori navode stotine mana kuhinjskih malih bojlera pa sam te price o brojnim poplavama u kuhinji rado uzela zdravo za gotovo jer mi tako odgovara. Sta je istina nemam pojma.
I ja sam izmjestio bojler u hodnik koji dodje izmedju kupatila i kuhinje, te ga koristim i za jedno i za drugo. To ti je odlican potez, pogotovo ako hoces malo da uljepsas kupatilo, bojler uvijek pokvari vizuelni utisak, plus sto zna smetati.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#17 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by crveni_makovi »

Ja sam ogolila cijeli stan kao da se tek gradi i mijenjam sve. Rusim zidove, premjestam vodu, pravim novu vecu kuhinju i vecu trpezariju. Bojler i ves masina mi smetaju u kupatilu. Kupatilo nije malo kakvih ima ali nije bas ni prostrano, a ostava je super prostrana i tamo cu ih lijepo skloniti iza kliznih vrata.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#18 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by azdralovic »

Kod mene u stanu topla voda dolazi iz bojlera u WC, tako je projektovana zgrada... ako ne gasis bojler nikada, a ja ne gasim, onda ti dodje na isto... nisam imao neke nenormalne racune za struju zbog toga
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#19 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by kuli1961 »

NediM17 wrote: 28/09/2022 22:12
kuli1961 wrote: 28/09/2022 16:51

Ok ako je tako, upravo zbog moguce ispravke, napisao sam- "koliko sam upucen", izgleda da je nedovoljno
Mada se u mom stanu nalazi podpultni sa 3 cijevi slavine, ali nikada nema tog kapanja, a bojler radi bez problema?
Niskotlačni bojler ako je priključen i radi kako treba mora kapati kad je uključen.To je otvoren sistem gdje se širenje vode prilikom zagrijavanja manifestuje kapanjem na slavini. Ti bojleri imaju radni pritisak 0 MPa, za razliku od visokotlačnih koji imaju radni pritisak do 8 MPa.
Ako bi niskotlačni bojler priključili na slavinu sa 2 izvoda došlo bi do havarije bojlera, cijevi ili slavine, zavisno šta je najslabije.
Očito da ne pereš suđe, pitaj domaćicu kapa li? :mrgreen:

https://vodoinstalaterosijek.hr/blog/ra ... e-slavine/

https://www.hansgrohe.hr/kuhinja/vodic/ ... mijesalice
Hvala na pojasnjenju, a stan je iznajmljen pa se i ne sekiram oko toga..
A kod mene, kapa, mašala :) :)
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#20 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by NediM17 »

Bolje da kapa nego da curi. :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#21 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by -Chesterfield- »

NediM17 wrote: 28/09/2022 22:12 To je otvoren sistem gdje se širenje vode prilikom zagrijavanja manifestuje kapanjem na slavini. Ti bojleri imaju radni pritisak 0 MPa, za razliku od visokotlačnih koji imaju radni pritisak do 8 MPa.
Ako bi niskotlačni bojler priključili na slavinu sa 2 izvoda došlo bi do havarije bojlera, cijevi ili slavine, zavisno šta je najslabije.
Očito da ne pereš suđe, pitaj domaćicu kapa li? :mrgreen:
Jedno pitanje jer vidim da se ti razumiješ.
Nedavno mi je u šahtu popustio nepovratni ventil tako da je voda iz bunara išla u sistem iz kojeg se napaja čitavo naselje.

Ja u šahtu imam dva dovoda vode za dva sprata kuće - odvojeni satovi i računi.
Obzirom da te vode često nestaje ja sam skopčao bunar (pumpa) na sistem. Nekako sam to riješio ubacivanjem nepovratnih ventila tako da se vode za dva odvojena sprata ne miješaju kada je u funkciji seoski vodovod. Kada nestane te vode pumpa se automatski pali i napaja dva sprata. U tom slučaju nije bitno što se voda miješa jer se voda iz bunara ne plaća.

Ja sam ispod bojlera morao postaviti bocu da curi na nepovratni ventil jer vjerovatno dođe do porasta pritiska u cijevima zbog nepovratnog ventila u šahtu (bijela strelica)
Zelena strelica je ulaz za jedan sprat.

Da li bi se taj pritisak u sistemu smanjio ako bih ja odvrnuo ovaj mali šaraf na ventilu (plava strelica) da curi kap po kap.

Image

I na taj način rasteretio povećanje pritiska koji se stvara zagrijavanjem vode.

Image

Sreća pa je stradao nepovratni ventil u šahtu. Jer može se desiti da izbije voda bilo gdje u kući.
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#22 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by NediM17 »

Fkt ne bih ti znao reci, lakse ti je onda odvrnuti neku slavinu u kuci da kapa.
Meni se taj problem kapanja na sigurnosnom ventilu bojlera pojavio nakon ugradnje regulatora pritiska koji se ponasa kao nepovratni ventil.
A regulator sam ugradio nakon sto mi je u noci puklo flexi crijevo od zida do bojlera jer se pritisak u gradskom vodovodu znao nocu popeti i do 10 bara.
Sreca pa smo bili kuci, reko' ko se kupa u 4h ujutro.
Regulator drzim na cca 4 bara, ali kad se ukljuci bojler od 80 litara u neka doba pocne kapati na sigurnosnom ventilu koji je dosao uz Ariston bojler i cini mi se da je na 6 bara.
Bojler je iznad kade tako da nije problem.
Ovo je na spratu, a kada se otvori i ventil za prizemlje, onda je to jedan jedinstven sistem i dole na bojleru je zet ugradio malu ekspanzionu posudu, onda kapanja nema ni kod mene na spratu.
Last edited by NediM17 on 01/10/2022 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5607
Joined: 04/08/2020 19:22

#23 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by -Chesterfield- »

U tom slučaju morao bih razvaliti i naštimati česmu da se ne može zavrnuti. Jer bih ja to zaboravio ostaviti da curi. A treba se i zajebavati da uštimaš kap po kap svaki put nakon korištenja česme.

Više me zanimalo da li bi ovo riješilo uzrok?
Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#24 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by Robot231 »

Pricao sam sa jednim majstorom i pitao ga koji bi bio najbolji nacin da se dovede topla voda u kuhinju. Posto ja vec imam sprovedenu toplu od bojlera u kupatilu do cesme u umivaoniku sa bijelim ormaricem, masjtor mi je predlozio da sa ventila tj. cijevi koje se nalaze u ormaricu on probusi rupu kroz zid, i sprovede toplu vodu sa tih cijevi u ormaricu do sudopera u kuhinji.

Ovaj umivaonik i sudoper su na istom zidu, samo stu su na suprotnim stranama tog zida majstor bi sproveo cijev kroz zid, i onda bi je sproveo iza kuhinjskih elemenata, i proturio je kroz kuhinjski element gdje je sudoper i nakacio cesmu na sudoper.

Znaci kada bi se ovo uradilo, bojler bi grijao i vodu za cesmu na umivoaniku.

Ovdje se vidi bojler u kupatilu, i cesma na umivaoniku sa bijelim ormaricem, iz bojlera je do te cesme u umivoaniku vec sprovedena topla voda:

Image

Unutar ovog bijelog ormarica su dva ventila koja se vide na ovoj slici:
Image

Tu negdje gdje su ventili bi se probusila rupa kroz zid, i kroz zid bi se sprovela cijev koja bi usla u sobu gdje je kuhinja.

Na sljedecoj slici je crvenom bojom oznaceno mjesto odakle bi cijev izasla iz kupatila, onda bi se cijev odvela iza kuhinjskih elemenata sve do kuhinjskog elementa gdje je sudoper, cijev bi se sprovela na sudoper, a na cijev bi se stavila cesma

Image

Za ovo sto bi majstor uradio bi mi uzeo 150 KM za ruke i sitni materijal kao sto je ta cijev, plus na tu cijenu bih ja posebno morao kupiti cesmu. Sta mislite o ovom prijedlogu majstora, da li se cini kao bolja opcija od stavljanja protocnog bojlera u kuhinji?
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#25 Re: Protocni bojler ili neko drugo rjesenje za dovod tople vode u kuhinju?

Post by laserShow »

NediM17 wrote: 29/09/2022 07:47 Pretpostavljam da u kuhinji imaš samo zidni izvod za hladnu vodu tako da ti je najjednostavnije kupiti nadpultni niskotlačni bojler,
Evo trazim rjesenje za mamu, pa vidim tvoje komentare. Nije ni preskupo, pa bi se moglo nesto uraditi, pa te molim za vise info.

Niskotlacni bojler ima slavinu s tri cijevi, je li tako? Jedina losa manifestacije je to kapanje kada se grije? Zasto predlazes niskotlacni, je li onda bolje uzeti ovaj drugi? Koja je prednost i mana stavljanja ispod uplta, ili na pult?

Sto se tice ugradnje, koliko je komplikovana? Moze li manje strucan vodoinstalater to montirati? Koliko vidim, u njega ide "dovod" i onda to ide na cesmu? Ako se ne grije, je li kroz njega stalno "prolazi" voda?

Izvinjavam se na jednostavnim pitanjima.
Post Reply