Protesti u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#301 Re: Protesti u Zenici

Post by Hare_ze »

ajdin_ze wrote: Proziva imenom i prezimenom ali samo Milenko Karovic po citavom gradu koji je iste te indijce istjerao iz kancelarije kad su njemu ponudili 20 000 km.
Istu stvar je uradio i Huso Smajlovic.To niko nekaze.
Naravno da ga je Huso istjerao a onda se poslije grlio sa indijcima i oblacio majice sa logom Mitalla :-) :-) :-) . Cak i da je istina da Huso nema nista sa tim, a nije, moze barem vrsiti pritisak, javno biti na strani gradjana a ne pricati kako "zagadjena nema i kako mu je cast sto saradjuje sa Mitallom".
A da je kriminalac i lopov, to sigurno jeste...kao i 90% politicara u Zenici.

Nije ovo suplja prica, ja radim za sebe i sasvim fino zivim, ali ne zelim da me truju neki idioti jer su se nasi politicari naguzili i prodali.
ajdin_ze
Posts: 48
Joined: 18/08/2004 18:03
Location: Zenica

#302 Re: Protesti u Zenici

Post by ajdin_ze »

Hare_ze wrote:
ajdin_ze wrote: Proziva imenom i prezimenom ali samo Milenko Karovic po citavom gradu koji je iste te indijce istjerao iz kancelarije kad su njemu ponudili 20 000 km.
Istu stvar je uradio i Huso Smajlovic.To niko nekaze.
Naravno da ga je Huso istjerao a onda se poslije grlio sa indijcima i oblacio majice sa logom Mitalla :-) :-) :-) . Cak i da je istina da Huso nema nista sa tim, a nije, moze barem vrsiti pritisak, javno biti na strani gradjana a ne pricati kako "zagadjena nema i kako mu je cast sto saradjuje sa Mitallom".
A da je kriminalac i lopov, to sigurno jeste...kao i 90% politicara u Zenici.

Nije ovo suplja prica, ja radim za sebe i sasvim fino zivim, ali ne zelim da me truju neki idioti jer su se nasi politicari naguzili i prodali.

Ovo si dobro rekao.Samo je problem sto su nas sve davno prodali ljudi koji nemaju veze sa zenicom.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#303 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Cudo naseg naroda-jel nesto ne valja nacelnik je kriv i lopov i kriminalac.
Nezna niko da kaze da on sa Zeljezarom nema veze.
Moj ajdinu....Zaista ne znam ko te je ovako isprovocirao, ali ako je to bila moja malenkost onda ću ti pokušati dati par odgovora, ne bi li se svi malo štošta upitali...Zaista! G.Načelnik nema veze sa prodajom Željezare...NIKAKVE! Ama baš nikakve!!! Ali zato SADA I ONDA ima veze sa mnom, tobom, i ostalim Zeničanima!!! G. načelnik ima vezu sa svima nama, kao što ima veze i Vlada sa Željezarom...Znači, simbioza je nikakva!!! Ogledalo grada, jedan gradonačelnik stremi ka privrednom razvoju regije, ali ne možemo i nećemo dozvoliti, da se politički poeni kupuju na račun našeg zdravlja, kao što je to Vlada činila kada je i prodavala državno vlasništvo...Znači, ponašanje je bilo, i još uvijek je neodgovorno i neetično!
Niko ne govori da je Haris Silajdzic prvi doveo kuvajcane u zeljezaru da operu pare i da se uhvate noge.
Nezna niko da kaze da je zeljezaru prodala federalna vlada a ne Huso Smajlovic.
Niko nekaze da je federalna vlada dala rok za ugradnju filtera cestica na zeljezari.
Pa ako nam je načelnik, kao predstavnik svih Zeničana tako racionalan, zašto njega ne vidimo prvog u redu, da se stavke i pozicije iz kupoprodajnog ugovra počnu mijenjati odnosno pomjerati? Ako naši Vijećnici to znaju, zašto onda gube vrijeme? Koga SADA trebam kriviti zbog indolentnosti, sporosti, apatije???
Samim tim federalna vlada je prodala zenicu i niko drugi upravo onako kako sad sebi dizu plate do neba i svi sute.
Apsoluno si u pravu!
Niko nekaze da su upravo Milenko Karovic(bivsi presjedavajuci OV) i Huso Smajlovic prvi potegli pitanje filtera.
Niko nekaze i neproziva imenima ko je sve primio novce iz Opstinskog Vijeca od inidjaca da ne glasa za taj novi zakon.
Proziva imenom i prezimenom ali samo Milenko Karovic po citavom gradu koji je iste te indijce istjerao iz kancelarije kad su njemu ponudili 20 000 km.
Zavidim na informiranosti! Trebamo takve insidere. Ako imaš koji dokaz možeš slati na PP...a kojem je to Zakonu riječ?
Istu stvar je uradio i Huso Smajlovic.To niko nekaze.
Direktor grijanja nije smjenjen sam nego je upravo onaj na koga svi kukate potegao to pitanje.
G. IZ GRIJANJA JE I NAGRAĐEN FUNKCIJOM SAVJETNIKA...možda misliš, da g.Heat se nije nagledao svega i svačega...OVO MU JE NAGRADA!!! Možda ga je preopasno pustiti tek na cestu...Ojađen pas zna bit najopasniji!!! A ako mu je tu funkciju odobrio g. načelnik, onda je dobio još jedan minus...ni manje ni više
Koliko ljudi-Zenicana je izaslo na protest sa studentima.0 bodova.Sramota a svi samo pricaju i seru navazdan kako im je nacelnik kriv.
Manite se suplje price.Prihvatite se posla i kad bude protest organizujte sto vise ljudi da dodje i da se pokusa nesto promjenit.
Ti zaista ne razumiješ, da je svaki protest dobar. Da li je mjerilo, koliko je ljudi bilo za dobar/loš protest? To su organizovali studenti u 48 sati. Budi dobar pa ti organizuj nešto za to vrijeme! Ne trebas ni organizovati...A hvale za svoje bližnje i tako ne mogu komentirati.
Budi dobar!
p.s. A naš načelnik je bio puno puta nagrađivan svim i svačim...evo i jedne brošure, pa kad pročitaš...povuci crtu i dobiti ćeš svoju sliku. Pa prijatno čitanje!
BUKVAR DOBROG LIDERSTVA, STR. 25-40
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#304 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Hare_ze wrote: moze barem vrsiti pritisak, javno biti na strani gradjana a ne pricati kako "zagadjena nema i kako mu je cast sto saradjuje sa Mitallom".
ODLIČNO!!!
- gdje je načelnik bio ,kada je bila nesreća u MIttalu? Zašto nije javno istupio, izrazio sućut poginulim?
- zašto se načelnik javno ne ogradi od "priča u kuloarima" da je MIttalov saveznik, ZAŠTO ne demantira te optužbe?
- zašto načelnik ne stoji na strani Zeničana?
- zašto načelnik misli, da će 10% smanjenje troškova nikakvog grijanja pomoći Zeničanima?
- gradonačelnik misli, da će nam sadnice, kante za smeće i reciklirane klupe pomoći...da li je to privredni razvoj? Ako su donacije privredni razvoj onda je Zenica pod trećeg svijeta!!!
- gdje je načelnik bio, kada mu se prezentiraju rezultati zagađenja, ili je zagađenje u Zenici bilo i prije ne znam koliko godina?
- da li studenti trebaju naći svoje odgovore na pitanja o Studiju o smanjenju emisija na UNZE-u samo zato što je ta rađena tamo???...Tim je dao doznanja, da ne zna ništa o čemu se radi. Taj dokument je davno odbijen od Vlade!!!
- da je načelnik, vršio bi SVAKODNEVNO pritiske tako na MIttal, tako na Vladu....ako bi rekao "Zenica rise"!!! Svi bi ustali!!! Ali on ne govori ništa!!! Zenica šuti
- Zeničani nisu krivi za neinformisanost o nastaloj situaciji...KRIVA JE LOKALNA I FEDERALNA VLADA! Ali ako ne počnemo čistiti pred svojim pragom, teško da ćemo šta uraditi i na susjednom...

pozdrav!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#305 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

A Zeleni iz Zenice znaju valjda šta rade....pokrenuta tužba protiv kantonalne vlade

članak ovdje
ajdin_ze
Posts: 48
Joined: 18/08/2004 18:03
Location: Zenica

#306 Re: Protesti u Zenici

Post by ajdin_ze »

kozolec wrote: Da li je mjerilo, koliko je ljudi bilo za dobar/loš protest?

Sa citavim tvojim postom se ja slazem.Ali sa ovim nazalost nemogu.
Nisam govorio o tome je li protest dobar ili los nego o cinjenici da je zalosno koliko su upravo sami Zenicani nezainteresovani za desavanja kao da se njih ne tice.
Ta nezainteresiranost se upravo mjeri posjetom protesta.Barem ja tako mislim.I iskreno i ja sam saznao 5 do 12 sto bi rekli ali sam uspio doci a takodje za tako bitnu stvar sam ocekivao puno vecu posjecenost tog skupa.PUNO VECU.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#307 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

ajdin_ze wrote:Nisam govorio o tome je li protest dobar ili los nego o cinjenici da je zalosno koliko su upravo sami Zenicani nezainteresovani za desavanja kao da se njih ne tice.
Ta nezainteresiranost se upravo mjeri posjetom protesta.Barem ja tako mislim.I iskreno i ja sam saznao 5 do 12 sto bi rekli ali sam uspio doci a takodje za tako bitnu stvar sam ocekivao puno vecu posjecenost tog skupa.PUNO VECU.
OK. ajdin_ze. Kontekst mog posta si shvatio. Nadam se. I zaista vidim, da nisi rekao o protestu ništa kao "loš/dobar"...sorry!
Nezaintresovanost građana je opravdana!!! Čudno ali istinito. Pa vidi...Svi Zeničani mahom imaju dosta svojih problema i ne bave se s time da bi skočili za svoja prava..kada dođe do kože onda su tu...pa tako i sa grijanjem. Kada im je postalo hladno eto ih na ulicu...A koliko je ih je došlo? Pa razlog neinformisanosti društva uopšte treba tražiti u nadležnim organima, koji imaju pojedine zadatke, a ne izvršavaju ih na način koji im je određen zakonom. Konkretno oko zagađenja zraka...federalno ministarstvo za okoliš i turizam ima tu dužnost da informiše građane o svim vidovima emisija u zrak, vodu i sl. Oni prema Zakonu o zaštiti okoliša MORAJU obavještavati građanstvo o svim negativnim uticajima na okoliš...I da li smo mi kao građanstvo dobili informaciju? Možda...kao i za ovaj protest! Imamo jako slabu informativnu mrežu! A kako kaže, nekome je to i u interesu... Da imamo dobru mrežu informisanja onda bi na ulicama bila čitava Zenica!!! A toga se vlasti i boje! I to već prije bi bili protesti u Zenici i to u kakvom broju, kada bi te iste informacije došle do javnosti*. Znači, stvari se prikrivaju, minimiziraju, odugovlače i daju na stranu...Da li je slučajno, da smo u jednom danu dobili i grijanje, i mjernu stanicu? :!: Općina je tako dala doznanja Zeničanima, da eto oni brinu za nas, a ustvari su i sami ovisni tako od federalne vlade tako i od Mittala...Lokalna vlast nastoji održati tron ne da bi se ispostavljala. Idu jednom d.o.o. na koljena i pregovaraju za grijanje!!! Blamaža...Ali moramo i razumijeti, da nemaju kome otići da rješavaju grijanje...Znači, dali su sada do znanja Zeničanima, da su bili uspješni u pregovorima, i pored toga su nabavili mobilnu mjernu jedinicu! Elem dva uspjeha! Akcija-Reakcija! .....I sada nastupa mir i staloženost istih komunalaca...Apsurd!!! Da su dostojni svojih funkcija, da imaju moral i moralnu odgovornost do svojih sugrađana već odavno su ONI trebali biti oni, koji trebaju skočiti za svoja prava! ONI bi trebali biti oni, koji bi branili prava Zeničana u Parlamentu i Vladi. ONI, koji bi trebali reći NE zagađenju i blamažama sa grijanjem! ONI, koji su trebali reći NE "društveno korisnim"donacijama i zalagati se za zdravlje sredine uopšte...zamjenik ministra za okliš i turizam je sam izjavio, kako su uslovi u Mittalu nikakvi, a izgleda niti ne pomišlja da bi možda dao ostavku skupa sa svojim sa šefom! A za situaciju u Zenici je direktno odgovoran!!
I pošto ONI nisu ti, koji bi trebali uraditi nabrojano, preostaje nam da se sami borimo i vršimo pritisak. Ovo zlo se nastavlja nauštrb naše djece...A ONI kao i da nemaju svoju djecu!
ajdin_ze
Posts: 48
Joined: 18/08/2004 18:03
Location: Zenica

#308 Re: Protesti u Zenici

Post by ajdin_ze »

Svaki normalan covjek koji imalo razmislja o svojoj i buducnosti svoje djece bi nakon citanja tvog posta trebao da se zapita gdje i u kakvom drustvu zivi i gdje sta treba minirat da se tome svemu stane u kraj.Drago mi je da si shvatio moj post o protestu kojih na nasu zalost ima malo upravo zbog neinformisanosti gradjana.Kako je krenulo
kada bude kakav masovniji protest doci cemo u situaciju kao prije par godina kad su rudare tukli po autoputu.Zalosno ali nije daleko od istine.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#309 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

reminder za račune grijanja (real player)
[url=rtsp://195.222.58.181:7070/ftv/dnevnik1203-03.rm]izvještaj FTV[/url]
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#310 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Hvala A.!

U nastavku rezultati novembarskog zagađenja u Zenici. Podsjećam, da je prosjek od 90mg/m3 prekoračen više puta. Međutim, neko će reći to je samo prosjek...Pa jedan dan malo više, drugi dan malo manje...a mi bi trebali brinuti za one dane kada su emisije bile daleko iznad prosjeka.

Image

Image
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#311 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Podatak koji je zabrinjavajući, a vezano na naše BIH zakone je taj, da se u toku jedne godine dozvoljavaju emisije SO2 od 240mg/m3 samo 7 dana u godini! Po EU regulativama taj nivo je dosta niži...svega 125 mg/m3 SO2, 3 dana u godini!
Kako onda implementirati EU regulative kada se ni ovaj nas BIH zakon ne prizna?
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#312 Re: Protesti u Zenici

Post by Gandalf »

Ma kod nas se ne priznaje ni razmišljanje vlastitom glavom , a kako će se tek priznavati regulative EU - dok mi uđemo u EU , svi će pobjeći iz EU - smatraće se da je to suvišna , dekadentna organizacija.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#313 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Image
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#314 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Mittal Steel je obavezan ulagati u zaštitu okoliša

Ovaj Anex su sačinila tri ministarstva i ovim dokumentom se AMittalu daje još više manevarskog prostora za neučinjeno. Znači sve ono što su trebali učiniti u zadnjih 5 godina nisu učinili, i opet im se daju rokovi, predaje im se i imovina Željezare Zenica d.o.o. i sl. Naslov poput ovog je floskula sa kojom se već par godina zavarava javnost. Eto da se ipak nešto radi i da ne oramo brinuti. Zaista jadno!

- Pa o tih $135 miliona se non-stop govori. Pa zar nisu novci otišli na ulaganje u proizvodnju ($100) i radni kapital ($30)??? A da ne govorimo o sredstvima dobivenih od EBRD-a, 25mil EUR ($34 mil.)
- Broj zaposlenih je sigurno manji od 4000, i garant neće upošljavati više. Napominjem da na nivou grupacije otpuštaju 9000 radnika.
- Ekološki standardi nisu zadovoljeni!
- Nemaju Okolinske dozvole

Pa hajdemo pogledati sve AKTERE u slučaju AMittal:
Image

LEAP izrađuje firma Dvokut d.o.o., koja uzgred rečeno radi i interni monitoring AMittala. Navodno je ovaj posao internog monitoringa (koji se uspostavlja nakon 5 godina!!!) dobijen preko međunarodnog tendera, kojega BTW nije za vidjeti na netu...Gdje je onda javni tender za izradu LEAP-a, a kojeg je naručila Općina?

Tri ministarstva i Vlada snose najveći dio odgovornosti za nastalu situaciju, a isto tako je i javnost ona koja nije obavještena o detaljima. Ako bi znali pojedinosti, na ulicama bi bilo više ljudi na protestima.

Pojam Okolinske dozvole u RS poznaju kao Ekološka dozvola. Šta se događa u Omarskoj? Pogledajmo...c/p u nastavku
Prema Zakonu o zaštiti životne sredine RS, ekološkoj dozvoli mora prethoditi tzv. Procjena uticaja na životnu sredinu. U konkretnom slučaju AM je dobio ekološku dozvolu za stare kopove koje će zatvoriti sljedeće godine “Jezero” i “Mamuze”, za te kopove je bila izrađena studija tj. Procjena uticaja na ž.s. još ’81. godine i nadležno ministarstvo ju je prihvatilo kao validnu. Sve promjene na rijeci Gomjenici oni su izvršili prema nekim građevinskim dozvolama iz ’81. godine?! Za novi kop “Buvač” koji je još bliži naseljenom mjestu negdje i 50m od prvih kuća oni još nisu izradili studiju. Prvo je bilo potrebno da se usvoji regulacioni plan opštine. Ono što je zapanjujuće da nadležno ministarstvo prihvata “Rudarski institut” D.O.O. kao instituciju koja je ovlašćena za , izradu tzv. “Dokaza uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole” tj. Studije. Vlasnik 77,7% “Rudarskog instituta” D.o.o. Prijedor su R.Ž.R.”Ljubija” Prijedor, a vlasnik “Ljubije” je ArcelorMittal Prijedor, uzgred rečeno svi se nalaze na istoj adresi u istoj zgradi
Pogađate! Teoretski gledano AMittal sam sebi izdaje dozvolu!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#315 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

SAŽETAK IZVJEŠTAJA FEDERALNE INSPEKCIJE 26.09.2008

- Utvrđeno je postojanje nepravilnosti, a odnose se na to da nisu urađena mjerenja emisija u zrak...
- Utvrđeno je da pravni subjekt nije izvršio uplatu u iznosu od 1.406.679,00 KM....
- Preduzeću "Arcelor Mittal" doo, Zenica, istekla je vodoprivredna dozvola izdata od strane Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva...
- Department Kovačnica: pregledano 8 trafostanica i utvrđeno više zajedničkih i posebnih nedostataka ključnih za siguran rad postrojenja...
- Visok broj utvrđenih nedostataka posebno onih koji ugrožavaju sigurnost pogona i ljudi...
- poslodavac uvodi prekovremeni rad, rad duži od punog radnog vremena koji traje duže od tri radne sedmice neprekidno, odnosno više od deset sedmica u toku kalendarske godine;
- Nakon završetka projekta „Fenix“ nije izvršena primopredaja radova između izvođača radova (eksterni izvođači sa podizvođačima ) i nadzornog organa
- Department Koksara ( proizvodnja koksa ) Puštena postrojenja pripreme rude (istovarne stanice , aglomeracija i visoka peć ) bez potrebnih ispitivanja ( zaštite od dodirnog napona , statičkog elektriciteta , gromobranske zaštite ; bez dobijenih Upotrebnih dozvola i bez prethodnog puštanja u rad postrojenja naprazno...
- da se poslovi proizvodnje gvožđa odvijaju mimo uobičajenih standardnih tehnoloških postupaka gdje se krše tehnološki propisi ( nedostatak Uputstava za siguran rad na postrojenjima i u plinsko opasnim zonama )
- -da odsisni sistemi nisu u ispravnom projektovanom stanju , da nisu u blokadi sa postrojenjem tako da je moguće pustiti postrojenje bez puštanja sistema za otprašivanje
- Puštena postrojenja (istovarne stanice , koksna peć sa pratećim postrojenjima ) bez potrebnih ispitivanja (zaštite od dodirnog napona , statičkog elektriciteta , gromobranske zaštite ; bez dobijenih Upotrebnih dozvola i bez prethodnog puštanja u rad postrojenja naprazno
- U svim dijelovima pogona oko postrojenja i na postrojenjima na kojima se obavlja tehničkotehnološki proces osvjetljenje je nedostatno
- Department Čeličana ( proizvodnja čelika) - Puštena postrojenja (mikser , konvertor sa pratećim postrojenjima bez dobijenih Upotrebnih
dozvola za oruđa za rad i uređaje i bez prethodnog puštanja u rad postrojenja naprazno ;

- Department Kovačnica Sačinjen Zapisnik broj 08-34 – 4215 -10 / 08 od 22.09.2008 sa uočena 22 nedostatka...


(VIŠE)IZVJEŠTAJ O PROVEDENIM AKTIVNOSTIMA INSPEKCIJSKOG NADZORA U PRIVREDNOM DRUŠTVU "ARCELOR MITTAL" DOO ZENICA
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#316 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Porazni podaci iz izvještaja Federalne uprave i inspekcijske poslove zaista zaslužuju svaku osudu rada odnosno nerada svih federalnih organa umiješanih u slučaju ArcelorMittal Zenica. Tri ministarstva, Federalna vlada, Vlada ZDK i nekolicina općinskih vijećnika svojim aktivnostima svakom normalnom čovjeku daju sliku nesposobnog, agilnog i nadasve naivnog sistema vlasti jedne države. Sa svojim političkim funkcijama dozvoljavaju i otvaraju naširoko vrata inostranom kapitalu, koji je kao takav najbolji i najprivlačniji, a pritom se ne obraća pažnja na posljedice odnosno rezultat istog tog kapitalnog ulaganja. U slučaju ArcelorMittal Zenica, građani Zenice uočavamo, da inostrani kapital koji je pušten pred naša vrata jednostavno odražava mnogo drugačiju sliku od one za koju se govorilo, a to je, da će u mnogo čemu promjeniti naš grad... Ako su se u ovom gradu dogodile promjene onda su one vidljive kao: nepoštivanje i kršenje zakonskih regulativa sa područja Zakona o zaštiti okoliša, zakonsko prekoračene emisije štetnih polutanata, povećani broj kancerogenih oboljenja i oboljenja respiratornog sistema, početak rada postrojenja bez Okolinske dozvole za koju se lokalni moćnici strahovito bore kako bi sebi i svojima sljedbenicima omogućili »privredni razvoj«.

Izvještaj, sačinjen od ocjena osam inspekcijskih službi, dokazao je i pokazao na kakvom nivou je današnja svijest političkih vođa. U svakoj demokratskoj državi, gdje se političari pozivaju na moralnu i etičnu odgovornost, ovakav stav naših vođa do izvještaja ozbiljne federalne inspekcijske službe, zaslužuje ni manje ni više nego procesuiranje kroz institucije sistema. Šteta koja je nanešena Zeničanima, ogromna je. Generacijski smo otrovani različitim štetnim polutantima što kroz zrak, zemlju i vodu, a sve na račun kapitala i niske misaonosti političkih lidera.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#317 Re: Protesti u Zenici

Post by Gandalf »

Mene samo interesuje koliko još ovaj BLESAVI narod namjerava trpiti da ga ove političke barabe jašu --- ima li lijeka za glupost bosanskoga čovjeka --- koliko će se još ljudi u Zenici diviti Šopingu i Areni , dok im u kući temperatura iznosi ugodnih - 10 stepeni --- hoće li nam kućni ljubimci ubrzo postati , polarni medvjedi i pingvini --- hoće li Zenica postati dio Arktičkog kruga ??????????
User avatar
samo_ti
Posts: 1440
Joined: 02/12/2008 00:53
Location: Jalija Columbia

#318 Re: Protesti u Zenici

Post by samo_ti »

Gandalf wrote:Mene samo interesuje koliko još ovaj BLESAVI narod namjerava trpiti da ga ove političke barabe jašu --- ima li lijeka za glupost bosanskoga čovjeka --- koliko će se još ljudi u Zenici diviti Šopingu i Areni , dok im u kući temperatura iznosi ugodnih - 10 stepeni --- hoće li nam kućni ljubimci ubrzo postati , polarni medvjedi i pingvini --- hoće li Zenica postati dio Arktičkog kruga ??????????
Nista onda.....puske u ruke i idemo na Rusiju..... 8-) .......ili mislis da je Huso i za ovo kriv... :?:
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#319 Re: Protesti u Zenici

Post by Hare_ze »

samo_ti wrote:
Gandalf wrote:Mene samo interesuje koliko još ovaj BLESAVI narod namjerava trpiti da ga ove političke barabe jašu --- ima li lijeka za glupost bosanskoga čovjeka --- koliko će se još ljudi u Zenici diviti Šopingu i Areni , dok im u kući temperatura iznosi ugodnih - 10 stepeni --- hoće li nam kućni ljubimci ubrzo postati , polarni medvjedi i pingvini --- hoće li Zenica postati dio Arktičkog kruga ??????????
Nista onda.....puske u ruke i idemo na Rusiju..... 8-) .......ili mislis da je Huso i za ovo kriv... :?:
Nije kriv Huso, krivi smo mi...nista bolje od ovoga i ne zasluzujemo.
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#320 Re: Protesti u Zenici

Post by notsure »

Joke, eto moj ćaća je kriv.
Zna li iko:
1. Piše li u ugovoru Mittal-Općina koliko megavata Mittal MORA isporučiti za plaćenih 25 KM/MW?
2. Prati li ko fakture koje Mittal isporučuje JP "Grijanje" jer su iste sa dogovorene cijene od 25 KM/MW +PDV već narasle na 45+PDV?
3. Koliko dana nismo imali grijanje od oktobra do decembra jer na računu piše 9 dana umanjenja za novembar i 2 dana za decembar. Siguran sam da je bilo više.
4. Zašto umanjenje na računu ne odgovara stvarnoj cijeni - kako cijele godine plaćamo sezonu od 6 mjeseci, onda ona 2 dana negrijanja su u stvari samo jedan dan!
5. Zašto ekipe JP Grijanje ovih dana pojačavaju pumpe u zgradama u kojima stanuju guzonje, da bi iz mreže povukli više pare sebi, a da nama majmunima ostane manje?
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#321 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Slabost naše vlade se odražava na ovom ispitu. Plinska kriza! Sarajevo je u mnogo čemu ovisno od plina dok građani Zenice nisu u tolikoj mjeri, koliko su ovisni od Mittala. Mittalova nanovo pokrenuta proizvodnja bazira na zemnom gasu i uglju.
Nakon recesijskih najava Zeničani ostajemo bez grijanja mjesec dana! Načelnik je govorio da će platiti koliko god da to bude potrebno. Javnost su lagali o kvarovima kotlova, kojeg su popravljali cijeli mjesec dana. Tada nije bilo potrebno zakazati vanrednu sjednicu vlade o tome, da je jednom gradu u BIH hladno. Tada, nismo viđali načelnika na tim sjednicama. Da! I nakon stabiliziranja i "popravljenih kotlova" dolazi mir i stabilnost....Rusima se rahlo digao pa zatvoriše pipu. Zenica opet na hladnom zbog Mittala, a Sarajevo zbog svoje direktne ovisnosti o plinu i plinskim toplanama...Da ne dođe do nesporazuma. Ovdje se ne piše o amunizitetu prema građanima Sarajeva!!!! Nakon domino efekta koji povlači i mnoge firme na hladno, evo nam vanrednih sjednica Vlade. Načelnik je našao shodno doći i predložiti SVOJE probleme, a da premieru Brankoviću pobolje objasne problem, pozvan je i sam dir. proizvodnje MIttala Paul Victor. Znači, kada smo bili sami na hladnom, načelnik izgleda nije mario za građane Zenice ali na poziv premiera se ipak ne može odbraniti. Molim vas lijepo...počeo sam post o slabosti Vlade...ko je Paul Victor? Poslovni čovjek, koji će dati konkretne odgovore na pitanja o grijanju? Čovjek, koji je tu da zaradi, a ne da prosperira privredni razvoj. Da! Mittal uveliko prispjeva BDP BIH ali na kakav način??? To Smajlovića i Brankovića ne zanima...oni su tu da im omoguće dobre uslove za rad, i da smiruju javnost ukoliko se ko javi ili pak protestira...jednostavno "ruka ruku mije"....Paul Victor je toliko izgleda važan da jednostavno mora biti prisutan na sjednicama Vlade, i u jednu ruku lobira i trži od vlade mnoge ustupke. Ministarstva izgleda ne mogu ništa napraviti, a da ne pozovu predstavnike jedne željezare. Pitam se, gdje je bio Branković, kada se Zenici nije isporučivalo grijanje mjesec dana?!? ok! Ovo nije tema o njemu....Relacija Smajlović vs. MIttal je simbioza lokalnog (osobnog)interesa na jednoj strani, i dobiti inostranog partnera na drugoj strani...građani su dobili šta???? Zagađenje, probleme sa grijanjem, pokretanje pogona bez Upotrebnih dozvola (što je kažnjivo), povećanje kancera, donacije od društveno odgovorne kompanije...stranci profitiraju uz pomoć lokalne i federalne vlasti...a na drugoj strani nam kažu sliku njihove važnosti i nezamjenljivosti u politici...građani umjesto da razmisle koga imaju na vlasti i na kakav način se "diže" privredni razvoj, radije plaćaju račune za (ne)grijanje.
Image
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#322 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

notsure wrote:Joke, eto moj ćaća je kriv.
Zna li iko:
1. Piše li u ugovoru Mittal-Općina koliko megavata Mittal MORA isporučiti za plaćenih 25 KM/MW?
2. Prati li ko fakture koje Mittal isporučuje JP "Grijanje" jer su iste sa dogovorene cijene od 25 KM/MW +PDV već narasle na 45+PDV?
3. Koliko dana nismo imali grijanje od oktobra do decembra jer na računu piše 9 dana umanjenja za novembar i 2 dana za decembar. Siguran sam da je bilo više.
4. Zašto umanjenje na računu ne odgovara stvarnoj cijeni - kako cijele godine plaćamo sezonu od 6 mjeseci, onda ona 2 dana negrijanja su u stvari samo jedan dan!
5. Zašto ekipe JP Grijanje ovih dana pojačavaju pumpe u zgradama u kojima stanuju guzonje, da bi iz mreže povukli više pare sebi, a da nama majmunima ostane manje?
notsure...u nastavku c/p sa drugog foruma
Uslovi za isporuku i preuzimanje toplotne energije iz vrelovodne mreže („Službene novine općine Zenica“, broj: 7/02)
Član 51.
Umanjenje troškova za nedovoljno zagrijavanje dato je u procentima (%) u niže navedenoj tabeli u zavisnosti od izmjerenih temperatura u prostorijama.
Pri obračunu procenta iz tabele primjenjuje se na puni iznos zaduženja za normalno zagrijavanje.
Prostorije u kojima treba da bude temperatura +18 ˚C su: dnevni boravci, trpezarije, kuhinje, spavaće sobe, poslovne prostorije, kancelarije i sl.

Temperatura
zraka u prostoriji 17 16 15 14 13 12 11 10
(C)____________________________________________
% umanjenje 5 11 17 22 28 33 39 44
Prostorije u kojima temperatura zraka treba da bude +15 ˚C su: hodnici, predsoblja, WC i sl.

Temperatura
zraka u prostoriji 14 13 12 11 10
(˚C)____________________________________________
% umanjenje 6 13 20 26 33

Prostorije u kojima temperatura zraka treba da bude +20 ˚C su kupatila.

Temperatura
zraka u prostoriji 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10
(C)____________________________________________________
% umanjenje 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50

Distributer daje umanjenja samo za korisnike-potrošače kod kojih su kućne instalacije projektovane i izvedene u skladu sa tehničkim propisima predviđenim standardom JUS.U.J5.600.
Ne preostaje drugo nego da se napiše reklamacija za neisporučeno grijanje...a i sam znaš, da nas je načelnik pozvao javno na neplaćanje neisporučenog grijanja!
arhiva FTV, potraži 03.12.2008
Last edited by kozolec on 10/01/2009 17:41, edited 1 time in total.
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#323 Re: Protesti u Zenici

Post by Hare_ze »

notsure wrote:Joke, eto moj ćaća je kriv.
Zna li iko:
1. Piše li u ugovoru Mittal-Općina koliko megavata Mittal MORA isporučiti za plaćenih 25 KM/MW?
2. Prati li ko fakture koje Mittal isporučuje JP "Grijanje" jer su iste sa dogovorene cijene od 25 KM/MW +PDV već narasle na 45+PDV?
3. Koliko dana nismo imali grijanje od oktobra do decembra jer na računu piše 9 dana umanjenja za novembar i 2 dana za decembar. Siguran sam da je bilo više.
4. Zašto umanjenje na računu ne odgovara stvarnoj cijeni - kako cijele godine plaćamo sezonu od 6 mjeseci, onda ona 2 dana negrijanja su u stvari samo jedan dan!
5. Zašto ekipe JP Grijanje ovih dana pojačavaju pumpe u zgradama u kojima stanuju guzonje, da bi iz mreže povukli više pare sebi, a da nama majmunima ostane manje?
Sve je to tacno. Samo, ko je birao vlast - gradjani Zenice, i sad kad prave narod budalama NIKO se ne buni, nema protesta nema nista. Zato kazem - krivi smo MI! Huso je samo posljedica a ne uzrok...kriva je pasivnost i podanicki mentalitet nasih sugradjana.

Vec sam pisao na ovoj temi zbog cega su nastali problemi sa grijanjem ove sezone i moj stav se zna, ali vecina je birala i vecina nista bolje i ne zasluzuje od ovoga.

P.S. zaboravio si dodati i cinjenicu da JP Grijanje Zenica ne dozvoljava ugradnju kalorimetara u domacinstva kako bi se mjerila i placala stvarna potrosnja... ima tu jos masa nerjesenih problema.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#324 Re: Protesti u Zenici

Post by kozolec »

Image

U gore posredovanoj sličici su svi poznati akteri u slučaju AM Zenica. Očita nesposobnost triju ministarstava, Vlade FBIH, Općinskog vijeća i lokalnih političara, da zauzmu odlučniji stav oko poštivanja svih tajanstvenih uslova iz tajanstvenog Kupoprodajnog ugovora.

Raport federalne inspekcije je porazan!!! Trenutna situacija oko ovog hajmo reći poštivanja ugovornih obaveza je uspostava proizvodnje bez Uporebnih dozvola, ne atestirana oprema, proizvodnja bez predhodnog testiranja proizvodnje na prazno, ne poštivanje radničkih prava. AM je "potrošio već" svojih 5 godina prilagođavanja i uspostavljanja proizvodnje, a uslovi nisu ni blizu "uspostavljenog".

Plan aktivnosti za smanjenje zagađenja, kojeg radi UNZE se već godinu dana vrti na relaciji UNZE - Ministarstvo za okoliš i turizam...Prema informacijama bliskim Ministarstvu za okoliš, kaže se da je Plan aktivnosti za smanjenje zagađanja također rađen na vrlo niskom i neprofesionalnom nivou. Onda moji forumaši, zamislite da ovo rade naši nazovimo ih stručnjaci sa UNZE-a, a svi znamo koliko su novca zaradili.

No, međutim Vlada ZDK i Općinsko vijeće, prema nekim informacijama, šalje urgentno pismo istom ministarstvu sa zahtjevom o urgentnom izdavanju Okolinske dozvole!!! :shock: Ovim činom Općina nastoji "iztržiti" ovaj tako važan dokument jer se on izdaje na period od 5 godina! Jedini argument kojeg koristi Općina je da u ovom slučaju eko policija ili ko će već to biti, nema nadležnosti za monitoring i provjeravanje pogona AM, što po mom mišljenju predstavlja nebulozu!!! Kao što i inspekcija ocjenjuje rad Mittala kao "ad hock" mogu sa zadovoljstvom reći da je i rad opštinara možda i na nižem nivou od pomenutog.

Da li će AM zaista dobiti Okolinsku dozvolu na urgenciju Općine i Vlade ZDK? Rok za pridobivanje je bio kraj 2008 godine, a usmenim je putem produžen do 2010. "Usmenim" znači NEOZAKONJEN. Još jedno kršenje zakona od strane Vlade FBIH, što ostalih ministarstava, a da za to nije niko niti dao ostavku ili barem dao demant na pojedine fakte. Naravno, veliku ulogu će odigrati i Komisija nadležna za pregled Plana aktivnosti.

Nedavno dobih informaciju odnosno link, gdje se Zenica spominje na web strani AMittala...AM Zenica na webu Pa ljudi moji! Firma kao AM si dozvoljava različite mahinacije pa tako i pumpanje posjetioca njihovog web-a. Evo i primjera:

Prvi sastanak sa predstavnicima lokalne zajednice Tetovo

AM Zenica je održao prvi sastanak sa predstavnicima susjedne lokalne zajednice Tetovo da bi razpravljali o različitim temama u vezi sa okolišem - trenutnom situacijom i planovima AM Zenica vezano na zaštitu okoliša kao i mogućnostma zapošljavanja mlađih ljudi iz zajednice.

AM Zenica se je predstavio građanima sa svojim planovima i projektima zaštite okoliša u narednom periodu, naglašavajući da je AM Zenica društveno odgovorna kompanija, koji se ne obavezuje samo na lokalnu zajednicu nego i na domaće zakonodavstvo, kao i na korporaciju koja ima vrlo visoke ekološke standarde.

Postavljena konkretna pitanja o dinamici ekoloških projekata su dobili odgovore sa objašnjenjem tehničke posljedice od 15 godina neaktivnosti pojedinih pogona.

Na sastanku, koji je vrlo dobro primljen od strane sudionika iz lokalne zajednice, je prvi u nizu sastanaka koji će se održati dvo-mjesečno, te će biti proširen na ostale tri susjedne lokalne zajednice. Lokalna zajednica će uspostaviti koordinacijsko tijelo koje će biti u kontaktu češće sa ArcelorMittal Zenica, kako bi se razmjenile informacije i podijelila zabrinutost.

Obje strane su se složile da je ova vrsta komunikacije poželjna, kako bi se izbjegle dezinformacije i da se pokaže da ArcelorMittal Zenica je društvena odgovorna kompanija.

orginal tekst ovdje

Point ovog sažetka je u sljedećem...GDJE SU MEDIJI??? GDJE, KO I KADA JE BIO SASTANAK??? Da li to znači, da AM može defacto naći i dogovarati sa bilo kim i sklapati dogovore bez prisustva javnog mišljenja? Još se navode i skorašnji susreti sa ostalim susjedskim zajednicama.
Napominjem, da je ova vijest objavljena 26.11.2008, par dana prije studentskih protesta odnosno u danima protesta srednjoškolaca.

Spomenuti ću i još jedan primjer...kada je riječ o fondacijama i donacijama AM koristi broj od 400 000 ljudi koji koriste pomenuta sredstva?!!! Pitam se forumaši kada je to Zenica skočila sa 130 na 400 hiljada stanovnika??? Zaista smiješno.
Tematika donacija je zaista zanimljiva...tamo nalazimo čitavu kamaru društava i organizacija. A što je ono najsmješnije??? Pa uvjerite se i sami, da je i Općina navedena kao korisnik donacija, a ne zaboravimo klupe i sadnice!!! AM i lokalna zajednica

I za kraj ostaje da se pitamo, dokada ćemo kao građani Zenice imati strpljenja i tolerancije za neučinjeno. Šteta, koja je učinjena Zeničanima, ogromna je! Kao š to je to jedan istaknuti novinar napisao Mittal je kažnjen što radi ali ne i zato što nas je otrovao!!!

Iskreno govoreći ne vidim skorašnja pozitivna rješenja po Zeničane jer kako smo i dosada vidjeli reakcija građanstva je na jako niskom nivou.

Image

Svi su upućeni ali nisu uključeni!

pozdrav!
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#325 Re: Protesti u Zenici

Post by kone »

Hajde ako vam nije tesko da neko uslika snijeg u onom parku kod BP,pa da narod vidi kakav snijeg imamo u Zenici :lol:
Post Reply