Protesti u Turskoj

Post Reply
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4076 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

AleksoMKD wrote:
theTruePath wrote: Iran ima svoju jevrejsku zajednicu,koja mrzi izrael i koja lize dupe irancima
I mislim da im po ustavu Irana sledi par mjesta u Parlamentu.

Nego ljudi, mozda ovo nije nikakva zavjera vec sluzbe rade svoj posao i hapse one koji su pocinili kriminal bez razlike kojoj partiji pripadaju, kako i treba biti u normalnoj drzavi.
Istina,imaju veca prava u Teheranu nego suniti

A ovo drugo je vrlo moguce
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7511
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#4077 Re: Protesti u Turskoj

Post by AleksoMKD »

theTruePath wrote:
Istina,imaju veca prava u Teheranu nego suniti
To me ne cudi. Meni se cini da se u tom regionu oko zaliva Suniti i Shiiti mrze vise medjusebno nego sa svima ostalima.
theTruePath wrote: A ovo drugo je vrlo moguce
Vec sam objavio onu listu najzastupljenijih teorija zavere oko ovih dogadjaja au Turskoj, ali ja se nadam da je ovo tacno.
A i Erdoganu je najpametnije da podrzi akciju.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4078 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

gdje mogu vidjeti listu?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7511
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#4079 Re: Protesti u Turskoj

Post by AleksoMKD »

theTruePath wrote:gdje mogu vidjeti listu?
http://www.buzzfeed.com/mikegiglio/the- ... ssive-corr

Je malo ko zajebancija ali imas linkove unutra do izvora, cak i gde provladine novine pisu da je ovo Americko maslo.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4080 Re: Protesti u Turskoj

Post by vatrogasac »

"Gulen i Hizmet pomogli su Erdoganu da osvoji (i zadrži) vlast, tri puta od 2002. godine, ali je stvar očigledno "pukla", pa Gulen sad "podriva". Kako je ranije pisao AFP, prošlog mjeseca su objavljeni vladini planovi da se zatvori mreža privatnih škola Gulenovog pokreta i to je, izgleda, uzdrmalo savezništvo.

Kako navodi BBC, Hizmet je veoma uticajan pokret, koji prevazilazi granice Turske, finansirajući škole, tink-tankove i medije od Kenije do Kazahstana. Iako nema formalnu strukturu niti vidljivu organizaciju, privukao je milione sljedbenika i milijarde dolara, pa ocjenjuju da je riječ o najvećoj "muslimanskoj mreži".

Prije nekoliko mjeseci, mediji Hizmeta objavili su navodne tajne dokumente koje je potpisao premijer Erdogan, a kojima se preporučuju mjere obračunavanja s Gulenovim pristalicama.

Vjeruje se da u Turskoj Hizmet ima milione sljedbenika, a da su mnogi na uticajnim pozicijama u državnim institucijama - od policije, tajnih službi, do pravosuđa i Erdoganove stranke - Partije pravde i razvoja (AKP).

Njihove škole su sekularne - iako profesori moraju da budu uzorni i da ne puše, ne piju i da se ne razvode...

Za Gulena kažu da propovjeda "altruistički islam" i borbu za "opšte dobro", a kritičari podsjećaju na njegovu izjavu iz 1999. godine, koja ide u prilog aktuelnoj "teoriji zavjere" protiv Erdogana.

Riječ je o video zapisu, u kojem Gulen objašnjava svojim sljedbenicima: "Morate da prodrete u arterije sistema, a da vas niko ne primjeti dok ne dospijete u centre moći."

FENA
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4081 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

Fethulah Gulen vec 15 godina zivi u izolaciji u SAD,iza sjene kontrolise dobar dio Turske

ovdje zivi:

Image

Nekada:

Image
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4082 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

AleksoMKD wrote:
theTruePath wrote:gdje mogu vidjeti listu?
http://www.buzzfeed.com/mikegiglio/the- ... ssive-corr

Je malo ko zajebancija ali imas linkove unutra do izvora, cak i gde provladine novine pisu da je ovo Americko maslo.
Ali ima tu dosta istine
Tietje24322
Posts: 197
Joined: 14/12/2013 18:13

#4083 Re: Protesti u Turskoj

Post by Tietje24322 »

Gulen je mocna Turska organizacija van Turske. Ti ljudi su i veliki vjernici i veliki nacionalisti a uz to i jako emanicipovani. Imao sam priliku sa drugom otici na iftar u Gulen studentsku kucu. Jako organizovani studenti.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#4084 Re: Protesti u Turskoj

Post by udrch »

Erdogan i AKP su više naslonjeni na Islam, nego li je to Hizmet..iako je Gulen vjerski učenjak u djelovnaju Hizmeta se može vidjeti da je ipak osim Islama njima jako bitna i Turska nacija..
Hizmet se jeste proširio i prodro duboko u svim pravcima, ali je od dolaska AKP na vlast ta mreža poprimila bolesti svih sličnih pokreta..dva su cilja na kojima je Gulen zasnivao djelovanje svojih sljedbenika: smanjiti uticaj vojske i olabaviti sekularizam..nakon što se uspjelo u obadva cilja njegovi sljedbenici nemaju više tako visoke motive, ali imaju ovodunjalučke želje..odavno se piše po forumima, ali i na siejlima se govori da nije više isto..
neki su se okrenuli dunjaluku, a neki ne vide svrhu da se bore protiv AKP..
nama je u interesu da pobjedi ova struja sa AKP, jer na osnovu zajedničke vjere možemo graditi i podršku te moćne zemlje..Hizmet ako izađe kao pobjednik bojim se da ćemo imati samo morlanu podršku..
mislim da će pobjediti AKP, jer on ima podršku u narodu, dok će Gulen izgubiti i dosta sljedbenika..
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#4085 Re: Protesti u Turskoj

Post by underwater »

Tietje24322 wrote:Gulen je mocna Turska organizacija van Turske. Ti ljudi su i veliki vjernici i veliki nacionalisti a uz to i jako emanicipovani. Imao sam priliku sa drugom otici na iftar u Gulen studentsku kucu. Jako organizovani studenti.
I sam Tajip bio je nurdzija ... Gullen ga je hranio i skolovao od malena.
Ali Fethullah je iskolovao toliko siromasne muslimanske djece da mu se moze oprostiti ova greska.
Samo mi nije jasno kako mu se nisu oci otvorile ranije, doduse, Tajip je mnoge prevario, ali Gullen je ipak LUMEN
Nurdziije su mozda najpozitivnija stvar u Turskoj ikada, koncept koji ne moze gubiti.
Ni NATO ne moze spasiti Tajipa.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4086 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

inshaAllah udrch :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#4087 Re: Protesti u Turskoj

Post by madner »

udrch wrote:Erdogan i AKP su više naslonjeni na Islam, nego li je to Hizmet..iako je Gulen vjerski učenjak u djelovnaju Hizmeta se može vidjeti da je ipak osim Islama njima jako bitna i Turska nacija..
Hizmet se jeste proširio i prodro duboko u svim pravcima, ali je od dolaska AKP na vlast ta mreža poprimila bolesti svih sličnih pokreta..dva su cilja na kojima je Gulen zasnivao djelovanje svojih sljedbenika: smanjiti uticaj vojske i olabaviti sekularizam..nakon što se uspjelo u obadva cilja njegovi sljedbenici nemaju više tako visoke motive, ali imaju ovodunjalučke želje..odavno se piše po forumima, ali i na siejlima se govori da nije više isto..
neki su se okrenuli dunjaluku, a neki ne vide svrhu da se bore protiv AKP..
nama je u interesu da pobjedi ova struja sa AKP, jer na osnovu zajedničke vjere možemo graditi i podršku te moćne zemlje..Hizmet ako izađe kao pobjednik bojim se da ćemo imati samo morlanu podršku..
mislim da će pobjediti AKP, jer on ima podršku u narodu, dok će Gulen izgubiti i dosta sljedbenika..
Nema nije previse bitno ko ce pobjediti, a za Tursku bi bilo bolje da to ne bude Erdogan.
Turska je bila najbolji Hrvatski saveznik prije 20 godina, ne zato sto su iste vjere nego zato sto su se interesi poklopili. Tako ce biti i u buduce, bez obzira ko pobjedi.

Niko od njih nece staviti interese Bosne iznad interesa Turske, a svi ce pomoci Bosni kada je to u interesu Turske.
Sto se tice same Turske, ako Erdogan pobjedi na pola je puta do Mubarakovstine.
Tietje24322
Posts: 197
Joined: 14/12/2013 18:13

#4088 Re: Protesti u Turskoj

Post by Tietje24322 »

Mozda sam pogresno shvatio ali Gullen i AKP su ideoloski bliski. CHP i ti takozvani sekularni nacionalisti su proslost u Turskoj. Vecina Turaka nevidi fajde od njih jer je neupitno da je Turska sekularna drzava. To ih samo koci. Turski nacionalisti iz MHP su isto blisku Gullenu ali su nezreli. Oni bi odjednom da naftom bogati Kazachstan pripoje Turskoj. Gullen to radi postepeno.

Gullen je struja koja u Kazachstanu i Uzbekistanu te Turkmenistanu obrazuje novu generaciju mladih Turaka koji u buducnosti trebaju da budu nosioci neke vrste Turske unije. Oni su otvorili i univerzitete u Sarajevu i Albaniji.

Erdogan i Dovoutoglou su Neo Osmanisti i vise konzervativni. Gulen isto ima elemente neo Osmanizma ali akcenat je na obrazovanju. Njima je obrazovanje najvaznije. Na iftaru kad sam bio u Gulen kuci odmah vidis da ljudi jesu upuceni u politiku.Ali na prvom mjestu im je obrazovanje.

Sad sta nama odgovara? Odgovara nam najvise aktivna Turska vanjska politika. Politika koja ce uspijeti u naredne dvije decenije okupiti Turske narode kao sto su Kazachi i Uzbeki i organizovati. Posle toga nam odgovara da nam pomognu u stvaranju drzave od Bosne jer ocigledno je previse prepreka da to sami uradimo.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#4089 Re: Protesti u Turskoj

Post by Co0l »

Nisam previse sklon misljenju da ce pobjeda,nazovimo je tako,jednog ili drugog imati nekog veceg uticaja na BiH.
Inace,negdje sam procitao da se Fethulahove privatne skole u obavjestajnim krugovima smatraju regrutnim centrima CIA-e :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4090 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

Fethulahova skola postoji i u Sarajevu,tacnije international school
Last edited by theTruePath on 27/12/2013 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#4091 Re: Protesti u Turskoj

Post by Co0l »

theTruePath wrote:Fethulahova skola postoji i u Sarajevu,tacnije international school
:izet:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4092 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

Co0l wrote:
theTruePath wrote:Fethulahova skola postoji i u Sarajevu,tacnije international school
:izet:
znaci tamo su nam buduci cia agenti iz BIH 8) :D
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#4093 Re: Protesti u Turskoj

Post by Co0l »

theTruePath wrote:
Co0l wrote:
theTruePath wrote:Fethulahova skola postoji i u Sarajevu,tacnije international school
:izet:
znaci tamo su nam buduci cia agenti iz BIH 8) :D
Pa sad,ne znam ja koliko je tacno to za te njegove skole ali u svakom slucaju i ako je tacno pretpostavljam da ne regrutuju bas iz svake nekog.Ne sto ne bi htjeli nego sto je,opet pretpostavljam,teze naci nekog ko bi zadovoljio kriterije da bude regrutovan kao neka vrsta obavjestajca.Vjerovatno se primarno radi na nekoj soft indoktrinaciji studenata jer je vrlo moguce da tim skolama nije samo cilj obrazovanje i zarada od toga.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#4094 Re: Protesti u Turskoj

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:16, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4095 Re: Protesti u Turskoj

Post by theTruePath »

cyber,sto si ljubomoran na vezu izmedju bosnjaka i turaka? ;)
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#4096 Re: Protesti u Turskoj

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:16, edited 1 time in total.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4097 Re: Protesti u Turskoj

Post by japin_mutapi »

theTruePath wrote:cyber,sto si ljubomoran na vezu izmedju bosnjaka i turaka? ;)
:thumbup:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#4098 Re: Protesti u Turskoj

Post by asurbanipal »

theTruePath wrote:cyber,sto si ljubomoran na vezu izmedju bosnjaka i turaka? ;)

Zar postoji neka veza ? :roll:
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#4099 Re: Protesti u Turskoj

Post by jastuk1 »

asurbanipal wrote:
theTruePath wrote:cyber,sto si ljubomoran na vezu izmedju bosnjaka i turaka? ;)

Zar postoji neka veza ? :roll:
Pošto priznaješ da si u kafani, nema šanse da skontaš.

A ovaj što je stavio ovog kretenskog glumca za rolleyes, njegov post je ustvari najveći rolleyes. :!:
User avatar
Cyrax
Posts: 2533
Joined: 13/06/2009 19:47
Location: Najveći bludnik grada Cikaga.

#4100 Re: Protesti u Turskoj

Post by Cyrax »

asurbanipal wrote:
theTruePath wrote:cyber,sto si ljubomoran na vezu izmedju bosnjaka i turaka? ;)

Zar postoji neka veza ? :roll:
Strasna veza :D
Al se ovdje kvazisultan i bivsi okupator brane vise nego Žuč kad je najgore bilo
Post Reply