Protesti u subotu, 4. oktobra!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Protesti protiv propusta nadleznih u sprecavanju nasilja u Sarajevu u posljednje vrijeme?

Poll ended at 03/10/2008 23:48

DA
87
64%
NE
48
36%
 
Total votes: 135

delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#1 Protesti u subotu, 4. oktobra!

Post by delightful »

Zbog velikog broja pp-ova u kojima se spominje odgovornost policije zbog nesprecavanja nasilja na ulicama Sarajeva u zadnje vrijeme, otvaramo ovu temu na kojoj se mozete izjasniti da li ste za ili protiv protesta u Sarajevu, u subotu, 4. oktobra, na kojima bi se trazila odgovornost nadleznih za dogadjaje od 24. i 28. septembra.
Molimo vas da iznesete svoje argumente na prihvatljiv nacin, dakle, bez vrijedjanja sagovornika, bez vrijedjanja odredjenih skupina ljudi, a nadasve bez pozivanja na nasilje ili odobravanja nasilja. Hvala na razumijevanju.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#2 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by alphonse kauders »

Ja sam protiv protesta, jer protesti nisu sredstvo koje će u našoj državi promijeniti bilo šta, osim ako se ne radi o nasilnim protestima - a to je već oksimoron: "nasilni protesti protiv nesprečavanja nasilja" :D

Ako je nekome do protesta, mislim da treba da protestuje dan kasnije u lokalnoj mjesnoj zajednici, Osnovnoj školi ili u određenom prostoru namijenjenom za takvu vrstu protestovanja..

Eto, toliko.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#3 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by uvjek dobar gost »

alphonse kauders wrote:Ja sam protiv protesta, jer protesti nisu sredstvo koje će u našoj državi promijeniti bilo šta, osim ako se ne radi o nasilnim protestima - a to je već oksimoron: "nasilni protesti protiv nesprečavanja nasilja" :D

Ako je nekome do protesta, mislim da treba da protestuje dan kasnije u lokalnoj mjesnoj zajednici, Osnovnoj školi ili u određenom prostoru namijenjenom za takvu vrstu protestovanja..

Eto, toliko.
Razumno i tačno !!! .... no ja bih glasao za ZA, možda jeste datum škakljiv ali ... mislim da je protest potrebniji kao upozorenje političkim strankama jer ja lično mislim da su one krive jer su kreirale i cijelo vrijeme vodile pogrešne politike, što sada ima reperkusije u pogoršanoj sigurnosnoj situaciji.. sutra već neke druge jer je obrazovni sistem recimo isto u njihovim rukama... ja sam ZA ali sam za "gandijevski" pristup jer se nasiljem ništa ne postiže !!!
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#4 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by alphonse kauders »

uvjek dobar gost wrote:
alphonse kauders wrote:Ja sam protiv protesta, jer protesti nisu sredstvo koje će u našoj državi promijeniti bilo šta, osim ako se ne radi o nasilnim protestima - a to je već oksimoron: "nasilni protesti protiv nesprečavanja nasilja" :D

Ako je nekome do protesta, mislim da treba da protestuje dan kasnije u lokalnoj mjesnoj zajednici, Osnovnoj školi ili u određenom prostoru namijenjenom za takvu vrstu protestovanja..

Eto, toliko.
Razumno i tačno !!! .... no ja bih glasao za ZA, možda jeste datum škakljiv ali ... mislim da je protest potrebniji kao upozorenje političkim strankama jer ja lično mislim da su one krive jer su kreirale i cijelo vrijeme vodile pogrešne politike, što sada ima reperkusije u pogoršanoj sigurnosnoj situaciji.. sutra već neke druge jer je obrazovni sistem recimo isto u njihovim rukama... ja sam ZA ali sam za "gandijevski" pristup jer se nasiljem ništa ne postiže !!!
Nakon dešavanja na queer festivalu, s tobom se ovdje nikako ne mogu složiti, nasiljem se itekako mnogo postiže kod nas. Ako se sjetimo protesta iz marta ove godine, najjače reakcije, najbolji efekat su imali oni protesti kad se kamenovala zgrada Vlade. Čim smo kontinuirano prešli na pište, plakate i gandijevske parole, ispuhali su i protesti.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#5 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by -LIBERO- »

Ja licno,vise nikada na mirne proteste necu izaci jer se pokazalo da svima njima "puca neka stvar" sto ce nas par stotina(sto sam optimistican jel' da :D ) izaci i kao neke parole i zvizdaljke nositi...nista od toga u zemlji nam Bosni :D
I slazem se,ja sam za promjene i to cu iksicem ( :D ) uraditi u nedjelju.

Zato upamet i iksirajte stranke, i ljude, za koje mislite da mogu napraviti pozitivan pomak u tom smijeru.

Bosna,a i Balkan cijeli,samo silu respektuje...surova istina,ali ipak istina. :run:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#6 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by Admir_1984 »

Nema nishta od mirnih protesta. Il se uhvatiti kamenja il se povaljati po cestama pa sve blokirati. Al djaba je sve kada nema sanse da se skupi 10000-20000 hiljada ljudi. Evo recimo ovi penzioneri, redovno najebu ali nishta zivo ne poduzimaju.

Masa moze pokrenuti stvari, ali narod se ovde jos nije probudio.....
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#7 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by valterbranisarajevo »

U nedjelju ću dati svoj doprinos da se riješimo makar Semihe... :D Dugo nećemo imati bolju priliku... :dance:
Last edited by valterbranisarajevo on 30/09/2008 10:04, edited 1 time in total.
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#8 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by milivoje »

alphonse kauders wrote:
nasiljem se itekako mnogo postiže kod nas. Ako se sjetimo protesta iz marta ove godine, najjače reakcije, najbolji efekat su imali oni protesti kad se kamenovala zgrada Vlade. Čim smo kontinuirano prešli na pište, plakate i gandijevske parole, ispuhali su i protesti.
:thumbup:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#9 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by amrica »

Semiha svakako odlazi, nema je na listi predlozenih.... :D


A sto se tice protesta, u meni je toliko ruznih osjecaja od prije par dana da ne mogu da sutim. Bila sam tamo, vidjela sav uzas, grozu, strahotu, prepala se. itd....
Sad, u dilemi, da li cucati kod kuce jer "mirni protesti nista nece rijesiti" ili izaci na protestice koji ce dozivjeti fijasko, u najgorem slucaju, ipak cu izabrati proteste.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#10 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by uvjek dobar gost »

O tako bih volio da niste u pravu, ali u principu smiješi mi se brk.... reče djed psu kraj kamina...

Svakako tačno, u pravu ste ..... no naravo to samo po sebi otvara mnoga pitanja .... ali ipak bolje bili kakvi nego nikakvi.. mislim na proteste. :-D
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#11 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by Compact »

Ja sam za proteste, i delegirao bih sljedeće razloge:

1. Protest zbog toga što iz bezbjedonosnih razloga nije otkazan "Queer festival" iako je bilo najava da će biti nasilja! Novinarima je prijećeno smrću, ali iz MUPa su se od to oglušili. Kolege iz MUPa HNK otkažu dolazak navijača Zrinjskog na derbi sa Veležom, ali ovi izgleda su mislili da mogu bolje. Direktni su krivci za stvaranje loše slike o našem gradu, i glavni su krivci što su novinari Imamović i Kojović dobili batine.

2. Protest vlastima što nisu otkazali organizaciju "Queer festivala" jer je organizator prevario građane. Danima su građani pozivani na festival, ali kada je počeo na njega se nije moglo ući. U Evropskim zemljama nije zabilježen takav vid diskriminacije, gaženja prava na informiranost i ljudsku slobodu! Festival se umjesto upoznavanja "različitih" i "različitog" sveo na opasnu diskriminaciju. Mnogi od posjetilaca nisu mogli ući jer nisu bili pederi ili lezbejke!

4. Protest zbog treptećih semafora koji uzrokuju veliki broj sudara na semaforima, jer nesigurni vozači koče čim zeleno počne da trepti.

5. Protest zbog sve većeg broj prodavača gornjeg i donjeg veša na ulicama Sarajeva u Centru i Starom gradu.

6. Protest što Sarajevo i Željezničar tavore dok se za kung-fu za samo jednu posjetu Kini izdvoji 8000 KM, a pomenutim klubovima se godišnje da po 3000 KM.

Toliko od mene.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#12 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by alphonse kauders »

Ne fakat, jes ovo tužno , ali vehiji sa queer festa (koliko god izopačen njihov fašizam bio) su primjer kako u ovoj državi moraš protestovati da bi došao do nekog cilja, a pri tom ne moraš biti ni bogzna kako brojčan.
Problem je što "normalni" ljudi nisu toliki fanatici i niko nije spreman da za svoju ideju popije pendrek ili "prekršajnu prijavu". Lakše će 100 nasilnika u ovom gradu postići svoj cilj, nego 3.000 pištaljki. Čim onima protiv kojih protestuješ ne daš (nasilni) povod za naprasnu reakciju, time im samo kupuješ vrijeme - jednostavno se ušute, mediji prestanu izvještavati i čiča miča, gotova priča.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#13 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by valterbranisarajevo »

Onda možemo spriječiti da dobijemo Semihinog klona..Uglavnom, mislim da u nedjelju možemo uraditi mnogo toga da nam u ponedjeljak napokon svane.... :)
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#14 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by klixober »

Ja izlazim na protest 5. oktobra.Ako opet izaberemo SDA/SBiH koaliciju,a sve mi se cini da hocemo,barem poslusajmo zajedno pjesmu..

User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#15 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by amrica »

problem je sto nijedan od njih pendreka vidio nije, oni su se derali na policajce, a policija je sutjela....
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#16 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by milivoje »

Ako se vec pjeva...






Samo jos da se taj andjeo pojavi :-x
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#17 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by homo_sapiens »

Ima li iko neko konkretno rjesenje ?
Ili da svi napustimo ovu zemlju jer se ne postuju osnovna ljudska prava?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#18 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by jefferson »

homo_sapiens wrote:Ima li iko neko konkretno rjesenje ?
Ili da svi napustimo ovu zemlju jer se ne postuju osnovna ljudska prava?
Znam da je moderator rekao bez poziva na nasilje, medjutim, ja jos neznam za primjer da je vlast promjenjena ili pocela se drugacije ponasati bilo gdje u svijetu (Indija je druga prica koju trebamo gledati kroz kolnijalizam) ako se samo stajalo i pistalo.
Dok se ne zapale auta, polupaju kancelarije, tj. dok se oni licno ne osjete ugrozenima, nista nema od ovoga.
Na kraju, kada sve saberem, ljudi, fatajte se noge!
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#19 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by Vozdra raja :-) »

Ako na izborima vecina gradjana izabere ponovo SDA i SBIH, onda odakle pravo nekome da pravi proteste i buni se protiv vecine!? Gradjani su rekli svoje!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#20 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by Fair Life »

Prekasno je za upotrebu nasilja ali i mrkve da bi s nesto mijenjalo na bolje.
Ne nadajte se ni izborima kao necem sto ce konacno izluciti pozitivne promjene.
Nema od toga nista dok god vecina ne poludi od gladi i pocne ubijati da bi se prehranila.

Do tada... SABUR.
Bistra_boza
Posts: 202
Joined: 17/05/2007 13:22
Location: USA

#21 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by Bistra_boza »

NAROD nije nadlezan za proteste.........Proteste treba zabraniti jer destabilizuju i ugrozavaju sigurnosnu situaciju u gradu, izuzev ako su odobrili sda i usra bih
ups...100% EUROPA, ako su protiv Lagumdzije..........sto prije izdjite na ulice to je demokratski.
100%.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#22 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by jefferson »

Vozdra raja wrote:Ako na izborima vecina gradjana izabere ponovo SDA i SBIH, onda odakle pravo nekome da pravi proteste i buni se protiv vecine!? Gradjani su rekli svoje!
To sam ja davno rekao, kod nas narod hoce ovo. Ljudi su dole sado mazohisticki nastrojeni.
Kao sto rece fair life, dok se ne pocnu ubijati da se prehrane nema nista od toga.
U USA panika zbog ekonomije (nezaposlenost je na 6.1%) a kod nas se ljudi ni ne osvrcu na 44%. Ja jos nisam cuo od neke stranke (osim od uvazenog Nikole Grabovca koji je nesto konkretno uradio za ekonomiju u BiH) da ima neki ekonomski program. Sve se svodi na plemena.
Zato ko misli o ekonomiji neka ide na podforum "dijaspora" tamo ima tema o legalnom odlasku iz BiH!
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#23 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by kockica_kockica »

Za proteste sam ... zasto? E pa zato sto mozda zvizdanjem u tom trenutku nece se nista postici, ali ce nas cuti da postojimo.. da postoje, jos uvijek u ovom gradu, drzavi, ljudi koji ne podrzavaju nasilje, diskriminaciju, koji ne zele biti u strahu pored policije... Onu vece ispred ALU policija nista nije ucinila da zastiti ucesnike i goste festivala... a svi znamo da je tim ljudima prije festivala prijeceno smrcu i lincovanjem.. dakle sigurnost im je bila ugrozena.. umjesto da su trazili vinovnike tog psihickog terora oni su uradili jedno veliko nista... a onda na sam dan su dopustili da se izivljavaju nad ucesnicima i gostima, zlobno i licimjerno "kao" stiteci a u stvari vecina tih policajaca bi najradije pomogla krvniku nego zrtvi... E to je jako dobar razlog za proteste :)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#24 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by Fair Life »

Oni ti kockice nemaju obraza.
Davno su se na njega posrali, tako da strah od gubitka obraza vasim pistanjem, galamom, mirnim prosvjedom... njima ne znaci nista.

Dok se god ne pocnu bojati za svoje guzice...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#25 Re: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?

Post by kockica_kockica »

Fair Life wrote:Oni ti kockice nemaju obraza.
Davno su se na njega posrali, tako da strah od gubitka obraza vasim pistanjem, galamom, mirnim prosvjedom... njima ne znaci nista.

Dok se god ne pocnu bojati za svoje guzice...

Znam ja da obraza nemaju a da se guzice ne boje... samo ako budemo mirno ovo sve gledali kako prolazi onda nek nam je dragi Bog na pomoci :o
Post Reply