Protesti u Americi.

Post Reply
Sit svega
Posts: 127
Joined: 22/11/2006 19:36

#1 Occupy Wall Street

Post by Sit svega »

https://occupywallst.org/

Mislite li da je ovo početak kraja kapitalizma kakvog danas poznajemo?

Mišljenja sam da će ovo svakim danom postajati sve veći pokret, na početku su pokušali represijom i hapšenjima demonstranata da uguše demonstracije, mediji su ih ignorisali, ali pokret postaje sve jači i jači. Moje je mišljenje da se iza brda nešto valja...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Occupy Wall Street

Post by PipiDugaDevetka »

Na više tema sam pisao da mi iz BiH ništa ne možemo učiniti, nego ako ima neko ko je organizovan u neku NVO, treba da se pridruži američkim organizacijama jer revolucija mora da dođe iznutra, iz naj naj...države na svijetu, USA!
Borci protiv GMO tehnologije bi se trebali pridružiti dr. RIMI LEIBOW:
http://www.healthfreedomusa.org/

Nisam siguran da razumijem šta se dešava na Wall streetu u NYC.
Samo bih dodao da je prije Berlinskog zida trebalo srušiti ovaj zid u NYC.
User avatar
Kaotic
Posts: 410
Joined: 29/09/2011 10:10
Location: Web & Logo dizajner, Disc Jockey

#3 Re: Occupy Wall Street

Post by Kaotic »

Borba za slobodu istine, da vlasti vise ne lazu, MEDIJI NE LAZU, narod ima pravo znati sve.
Usput, ovu akciju je pokrenula skupina ANONYMOUS. Hackeri oni :D
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#4 Protesti u Americi

Post by -LIBERO- »

Posto su svoje teme imali protesti u Egiptu,Libiji..i drugim zemljama,bez tendencije i ocekivanja da ovi trenutni protesti u Americi su pandam tim protestima,nekih slicnosti definitivno ima.
Samoorganizacija,povezanost i uvezanost prosvjednika drustvenim mrezama ,cak i uzivo prenos svih tih desavanja daje neku zajednicku nit svemu tome.
Dostupnost masi informacijama,demokraticnost interneta i svih drustvenim mreza su samo neke stvari koje bi dodatno mogle biti poveznica sa predhodnim protestima sirom svijeta. Tu je ,naravno,i ta nota pozivanja na pravedniji svijet,raspodjelu dobara,jednakosti ,borbi protiv trenutnih sistema na vlasti i sl.

Budjenje naroda Amerike ili.....????

Amerika na ulicama!



Prosvjedi na Wall Streetu ulaze u 13. dan i ne pokazuju znakove posustajanja. Pred burzom u New Yorku trenutno "dežura" nekoliko tisuća ljudi. Srce prosvjeda čini oko 300 aktivista koji već danima kampiraju pred Wall Streetom, gdje su se počeli okupljati 17. rujna.

Iako ga mnogi mainstream mediji i dalje bojkotiraju, prosvjed na Wall Streetu privlači sve veću pozornost, posebno među mladim Amerikancima. Ideja prosvjeda je upozoriti na nepravednost suvremenog kapitalističkog društva, gonjenog pohlepom, kojeg i mnogi ekonomski stručnjaci smatraju neodrživim.

Okupljanje koje je u svojim začecima, zapisala je novinarka New York Timesa Ginia Bellafante, izgledalo bezglavo i kaotično, te kao takvo osuđeno na neuspjeh, sada poprima sve konture organizirane borbe protiv establishmenta. Prosvjednici su izabrali svoje neformalno vodstvo, organizirali se u "odbore" i podijelili si zadaće, opisuje reporter časopisa Time Nate Rawlings.

Točno se zna tko je zadužen za distribuciju hrane i vode, tko za čišćenje smeća, tko za održavanje reda i mira... Podignuta je oglasna ploča na kojoj se ispisuje dnevni raspored, koji uključuje prosvjedne marševe po Wall Streetu i plenumske skupštine koje se održavaju svaki dan i na kojima prosvjednici diskutiraju o svojim ciljevima. U središtu parka u kojem prosvjednici kampiraju organiziran je "medijski centar" iz kojeg se na Twitter šalju najnovije informacije, a sva bitnija događanja se uživo "streamaju" na internetskim stranicama prosvjednika.
Pokušaji da se pokret ugasi, poput policijske akcije u kojoj je prije nekoliko dana uhićeno oko 80 prosvjednika, samo su galvanizirali borce protiv Wall Streeta. Anti-kapitalistički pokret zahvaljujući brojnim snimkama policijske brutalnosti nad prosvjednicima koje su se pojavile na internetu samo je dobio novi zamah.

Među uhićenima tog dana bio je i John Farley, novinar njujorškog internetskog portala MetroFocus. Farley potvrđuje da si je policija uhićenjima učinila medvjeđu uslugu. "U zatvoru se dogodilo nešto vrlo neobično. Prosvjednici su se počeli vrlo ozbiljno dogovarati o svojim budućim akcijama. Stvorila se kohezija koja ranije nije postojala. 'Gušteri' koje nikad prije nisu bili u zatvoru slušali su iskusne aktiviste kako im objašnjavaju potrebu da se postave jasni zahtjevi kako bi se stvorila podrška šire javnosti", prepričava Farley svoje iskustvo.


Prosvjednike su nakon toga podržali i mnogi ugledni američki javni intelektualci, poput Noama Chomskog i kontroverznog dokumentariste Michaela Moorea. "Prosvjednici se ne moraju brinuti oko svojih idućih koraka. Idući korak se već događa", kazao je Moore u razgovoru s Amy Goodman, pokretačicom popularnog nezavisnog programa "Democracy Now!".
Moore tvrdi da se boraveći među prosvjednicima i sam uvjerio da iza okupacije Wall Streeta ne stoji nikakva aktivistička organizacija. "Ovo je doslovno ustanak ljudi kojima je dosta. I već se počeo širiti u druge gradove. Nastavit će se širiti po cijeloj zemlji, uskoro će na ulici biti deseci tisuća i stotine tisuća ljudi", kaže Moore.
Pobuna će se širiti, uvjeren je slavni redatelj, zato što ogromna većina Amerikanaca vjeruje u cilj koji su si prosvjednici postavili i zato što je danas, zahvaljujući internetu, puno lakše širiti ideju nego u nekim prošlim revolucijama. "Većina Amerikanaca danas ne podnosi Wall Street. Milijuni Amerikanaca ostali su bez svojih domova. Pedeset milijuna ih nema zdravstveno osiguranje. Službeno je 14 milijuna nezaposlenih, što vjerojatno znači da ih je više od 20. Postoje milijuni Amerikanaca koji samo čekaju da nešto netko učini. To nešto je počelo", tvrdi Moore.

Nedavna uhićenja koja su privukla pozornost javnosti na prosvjednike Moore je komentirao u svom ciničnom stilu: "Vrlo je zanimljivo da je do sada uhićeno više od 100 prosvjednika, ali niti jedan bankar, direktor s Wall Streeta, nitko iz korporativne Amerike. Nitko od onih ljudi koji su 2008. godine izazvali gospodarski kolaps nije završio u zatvoru. Ljudi koji su uništili budućnost ove generacije svojim financijskim špekulacijama su na slobodi, a prosvjednici trunu u zatvoru. Čini li vam se to pravedno?".
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#5 Re: Protesti u Americi

Post by -LIBERO- »

Prenos protesta uzivo na slijedecim linkovima:


Prenos uzivo!!!!


Stranica preko koje se obavjestava i organizuje sve vezano za nastavak protesta:


Stranica!!!
Last edited by -LIBERO- on 30/09/2011 18:46, edited 1 time in total.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6 Re: Protesti u Americi.

Post by heckler »

Pozorisni teatar u reziji Chomskog i Moora.

Moore je simpaticni zajebant.

Chomski je negator genocida u Bosni i samoprozvani americki disident. Ljudski izmet na kakvog je tesko naici.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#7 Re: Protesti u Americi.

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:Pozorisni teatar u reziji Chomskog i Moora.

Moore je simpaticni zajebant.

Chomski je negator genocida u Bosni i samoprozvani americki disident. Ljudski izmet na kakvog je tesko naici.
moore se pojavio tek poslije.... valjda zato jer je nedavno izdao knjigu pa malo promocija ovo ono... :D

inace protest bezze... hrpa djece koja je gledala previse losih dokumentaraca na youtubeu i napusenih profesionalnih revolucionara... nesto kao dosta kod nas, samo jos gore... 300 u njujorku... to je ko da se na ceki ispred centralne skupi pet ljudi pa nesto fol kampuju...
Sit svega
Posts: 127
Joined: 22/11/2006 19:36

#8 Re: Occupy Wall Street

Post by Sit svega »

Kaotic wrote:Borba za slobodu istine, da vlasti vise ne lazu, MEDIJI NE LAZU, narod ima pravo znati sve.
Usput, ovu akciju je pokrenula skupina ANONYMOUS. Hackeri oni :D
Ne, nisu oni pokrenuli, samo su dali podršku i zaprijetili napadima na web stranice finasijskih institucija...

A evo kako se bogataši podsmjehuju protestantima...

http://www.youtube.com/watch?v=2PiXDTK_ ... r_embedded

I sindikati su najavili dolazak na proteste u srijedu!
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#9 Re: Protesti u Americi.

Post by heckler »

A jedan wrote:
Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:Pozorisni teatar u reziji Chomskog i Moora.

Moore je simpaticni zajebant.

Chomski je negator genocida u Bosni i samoprozvani americki disident. Ljudski izmet na kakvog je tesko naici.
moore se pojavio tek poslije.... valjda zato jer je nedavno izdao knjigu pa malo promocija ovo ono... :D

inace protest bezze... hrpa djece koja je gledala previse losih dokumentaraca na youtubeu i napusenih profesionalnih revolucionara... nesto kao dosta kod nas, samo jos gore... 300 u njujorku... to je ko da se na ceki ispred centralne skupi pet ljudi pa nesto fol kampuju...
ma povjesat gamad, usudili se da protestvuju :x



jel ima neko ko se bori protiv sistema da mislite da ga vrijedi podrzati, mislim licnost? ako da, navedite imena.

Kojeg ba sistema? Amerike? Koga bolan mi da podrzavamo!? Ako 300 miliona amerikanaca odrzava taj sistem sta mene koji k. treba da boli za njima?
Izlaznost na izborima im je 40%. Imaju dvopartijski sistem koji po svim parametrima djeluje kao jednopartijski sistem gdje su 2 partije lice i nalicje iste novcanice i daju samo iluziju visestranacja. Koalicijska vlada im je nepoznat pojam. Zemlja gdje pokusaj da se uvede zdravstvena zastita za sve rezultira masovnim protestima!? Zemlja gdje ces najrealnije i najistinitije vijesti vidjeti na Daily Show-u na Comedy Central kanalu. Eto ti nekog ako hoces da ga podrzavas.... Jon Stewart
Image
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10 Re: Occupy Wall Street

Post by PipiDugaDevetka »

500 protestvujućih privedoše,... :x
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11069
Joined: 15/01/2010 18:31

#11 Re: Occupy Wall Street

Post by Jack Be Nimble »

Nista od ovoga bio sam na par protesta, danas na zadnjem. Nema nikakve poente, ljudi dodju a ne znaju ni zasta protestuju, nista nije povezano, nezna se ko pije a ko placa. Dreba ima vodja, dreba im kicma, sada je totalno rasulo, ali imaju masu. Tesko se prenosi na ostale gradove, mediji uopste o tome i ne pricaju. Ja bi isao pred wall street ali isto ispred fox news, msnbc, cnn itd.
User avatar
sladak_ko_med
Posts: 1235
Joined: 28/08/2011 14:42
Location: klub lakih muškaraca

#12 Re: Occupy Wall Street

Post by sladak_ko_med »

Sit svega wrote:https://occupywallst.org/

Mislite li da je ovo početak kraja kapitalizma kakvog danas poznajemo?

Mišljenja sam da će ovo svakim danom postajati sve veći pokret, na početku su pokušali represijom i hapšenjima demonstranata da uguše demonstracije, mediji su ih ignorisali, ali pokret postaje sve jači i jači. Moje je mišljenje da se iza brda nešto valja...
a moje mišljenje je da toliko mrziš USA i čezneš za komunizmom da si nekako sa prevelikom strašću dočekao ovaj za američke pojmove skoro pa minoran protest.

ako sam pogriješio demantuj me
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#13 Re: Occupy Wall Street

Post by casper_ »

Hapsi bagru.
User avatar
sladak_ko_med
Posts: 1235
Joined: 28/08/2011 14:42
Location: klub lakih muškaraca

#14 Re: Occupy Wall Street

Post by sladak_ko_med »

casper_ wrote:Hapsi bagru.
:mrgreen: :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#15 Re: Occupy Wall Street

Post by nosara »

Nista dok ne padne mrtva glava...

A, dakako, nadam se propasti te agresorske drzave i politike neoimperijalizma na bilo koji nacin... Tamo gdje je sve pocelo mora se i zavrsiti...
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#16 Re: Occupy Wall Street

Post by sarajev_o »

najvece zlo na planeti sve im najgore zelim
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#17 Re: Occupy Wall Street

Post by raoul duke »

Okupimo se na isti nacin i pred americku ambasadu u Sarajevu.
Pusti pricu, iznosenje informacija i misljenja, da nas vidim na djelu? Just a tought..
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#18 Re: Occupy Wall Street

Post by simpozijum delirijum »

napokon da neko otvori i ovu temu :thumbup:
jeste ! znacajno je mnogo vise nego sto mi svi mislimo , znam da ce mnogi reci ;" ma supljak , par hiljada hipika se skupilo i pokusava folove i golove !"
ali ? nije tako
vidimo kako policija i rezim vrlo nervozno postupa i hapsi potpuno mirne demonstrante , elita se usrala , ne znaju sta ce ??
najradije bi ih pobili iz mitraljeza kao teroriste alli im ne daju povoda
ovo postaje pokret vrlo snazan pogotovo zato sto se sada ukljucuju i ugledni inetelektualci i poznate licnosti
Son Pen ,Suzan Sarandon ,Noam Comski, Majkl Mur, Kris Hedzis, Ami Godman i mnogi ostali
situacija u USA je blago receno ; katastrofalna !
da ne navodim svoj primjer , ja i moj Boss se borimo kao lavovi da sastavimo kraj sa krajem , imam oko 20 $ u dzepu i moj Boss ima oko 50 $ za benzin da idemo na posao , ne lazem , takva je situacija !
nezaposlenost je oko 20 %
korupcija je kao u BiH
generacija izmedju 20 do 30 godina starosti , sa fakultetima i kreditima ( jer skolovanje nije dzaba ) radi u Mc Donaldsu ili slicnim usranim poslovima , oko 40% zivi sa roditeljima jer ne mogu da priuste sebi smjestaj
slicno Arapskoj revoluciji , koju su pokrenuli mladi i obrazovani
za sada ova USA revolucija je vrlo civilizirana , ponosan sam na bracu i sestre u Njujorku Bostonu Los Andzelesu Cikagu , uskoro i kod mene na Floridi , koji su pokrenuli stvar
svaka im cast :thumbup:
takva vam je situacija ovdje a vi sada teoretisite koliko ocete '
peace i pozdrav iz imperije na zalasku
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#19 Re: Occupy Wall Street

Post by atko »

mozes npr srusiti libijski rezim jer on ima olicenje u liku jednog covjeka i jedne palate ... ali na sta jurisamo u wall st. ili jos bolje pitanje ... gdje da jurisamo ??? :shock:

zacarani krug ... hebeno kako god ...potrosacke mase su davno sklopile pakt sa korporativnim djavolom ... dosezemo limite ... i mase i korporacije niti mogu naprijed niti zele nazad ...
User avatar
sladak_ko_med
Posts: 1235
Joined: 28/08/2011 14:42
Location: klub lakih muškaraca

#20 Re: Occupy Wall Street

Post by sladak_ko_med »

Infidel666 wrote:Okupimo se na isti nacin i pred americku ambasadu u Sarajevu.
:-)
Sit svega
Posts: 127
Joined: 22/11/2006 19:36

#21 Re: Occupy Wall Street

Post by Sit svega »

sladak_ko_med wrote:
Sit svega wrote:https://occupywallst.org/

Mislite li da je ovo početak kraja kapitalizma kakvog danas poznajemo?

Mišljenja sam da će ovo svakim danom postajati sve veći pokret, na početku su pokušali represijom i hapšenjima demonstranata da uguše demonstracije, mediji su ih ignorisali, ali pokret postaje sve jači i jači. Moje je mišljenje da se iza brda nešto valja...
a moje mišljenje je da toliko mrziš USA i čezneš za komunizmom da si nekako sa prevelikom strašću dočekao ovaj za američke pojmove skoro pa minoran protest.

ako sam pogriješio demantuj me
Da, bas tako, mrzim USA. Klasicno razmisljanje ispranih mozgova. Ako ne razmisljas kao ja, sigurno si ili komunista ili terorista, a samim tim mrzis USA, treceg nema. Ko se nebi slozio sa agresivnom americkom politikom a sve u svrhu osiguranja zaliha nafte koje je sve manje. Ko se nebi slozio sa licemjerjem kada su u pitanju libijski, sirijski i americki protestanti. Ko se molim te nece sloziti sa pravom par najbogatiji ljudi na svijetu da upravljaju sa 8 milijardi ljudi na planeti. Ko se nebi slozio sa njihovim pravom da namjerno izazivaju ekonomske krize sa svrhom daljeg bogacenja. Za rusenje americke i evropske i svjetske privrede nijedan bankar, broker i bogatas nije zavrsio u zatvoru, ali zbog blokiranja mosta 700 demonstranata zavrsi u zatvoru, ali ako se ne slazes s tim, ili si komunista ili si terorista i mrzis USA. Ne moze ti biti odvratna americka politika prema Palestincima tek tako, mora biti da si ili komunista, ili terorista, sto automtski povlaci i mrznju prema USA. Mislim...
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#22 Re: Occupy Wall Street

Post by simpozijum delirijum »

da bi nam sve bilo jasnije ? morate vidjeti ovaj link jer od njih je sve krenulo
par mladih ljevicara i anarhista i slobodnih umova pokrenuse inicijativu inspirirani Arapima i Grcima i tako da sada evo vidimo pokret kao lavinu , sumski pozar , energiju mladosti , novu pozitivu
nisu niti inicijatori ovoga ocekivali da ce se odrzati cak 3 sedmice i da ce sa danasnjim danom biti 18 000 ljudi i hiljadu uhapsenih a da ce rezim i elita biti tako usrani i ne znaju kako da uguse pobunu
obratite paznju na sve rase i religije , lijepe cure i momke , to je ponos Amerike !!
evo link svima otvoreno ( ja se vec ukljucio , kuckam donacije za hranu i vrece za spavanje )
http://www.adbusters.org/
Azerty
Posts: 37
Joined: 25/09/2011 11:43

#23 Re: Occupy Wall Street

Post by Azerty »

Infidel666 wrote:Okupimo se na isti nacin i pred americku ambasadu u Sarajevu.
Pusti pricu, iznosenje informacija i misljenja, da nas vidim na djelu? Just a tought..
To bi tek bio samoubilacki postupak.
Bosna je jos uvjek poluokupirana i njena drzavnosti je dovedena u pitanje na vise od polovine teritorija a neki bi isli protiv jedinog saveznika koji moze da izvuce Bosnu iz kaljuze i omoguci joj opstojnost u neprijateljskom okruzenju.

Svakako bi trebali ici protiv SAD dok srbocetnici uvlace Rusiju na ova podrucja na malo velika vrata. I umjesto da to iskoristimo i trazimo jacanje americkog angazmana mi bi ih tjerali van. Zbogom pameti.

A nije da nismo opomenuti. A nije da nemamo oci. A nije da nemamo usi. A nije da i nemamo primjer pred ocima a to je Kosovo gdje Amerika bas ovih dana zakucava zadnje temelje drzave Kosovo. Srbocetnici i Rusi samo mogu da nasipaju sljunak na nekim obodima imasu zastavama. Citam jucer su digli barikadu par km unutar Srbije??? To je to. Ili imas mozak ili ga nemas.

Pamet u glavu i manite se gluposti.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#24 Re: Occupy Wall Street

Post by UnscarD »

Vlada Libije priznala demonstrante na wall streetu kao zvanicne predstavnike SAD-a :)
Sit svega
Posts: 127
Joined: 22/11/2006 19:36

#25 Re: Occupy Wall Street

Post by Sit svega »

Samo da se zna, "za američke pojmove skoro pa minoran protest", postaje sve snažniji i ima sve veću podršku

http://www.advance.hr/vijesti/najveci-i ... svjednike/
Post Reply