PROTESTI, 23.2. U 13h, KATEDRALA

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#76

Post by suncica24 »

preneseno sa facebook-a:

Ljudi,
nadam se da nece i ova grupa izlaziti s nekim novim tendencioznim i neartikuliranim zahtjevima. Pratim ove forumase sa sarajevo-x i cini mi se da je mnogima od njih ovo idealna prilika za dobru zabavu.
Podrzavam ih najdalje do te mjere da cu i sam opet prisustvovati prvom sljedecem okupljanju, al jednako koliko ne dopustam upravnim organima i njihovim agentima da mi serviraju razloge zasto ne bih, necu dopustiti ni pojedinim kreativnim dusebriznicima s druge strane da mi odrede zasto trebam protestovati.
Nadam se da ti protesti nece prerasti u neki novi kratkorocni i nedovrseni kolektivitet i volio bih na sljedecim protestima vidjeti preko 10000 nezadovoljnih POJEDINACA. Dakle, da zajednicko organiziranje seze najdalje do odredjivanja sljedeceg termina protesta, ali ne i odredjivanje STA BI SE OD NJIH TREBALO TRAZITI, jer tu se sasvim sigurno necemo sloziti jedni s drugima.
Neka svako pisti i galami iz svojih razloga, ne ulazi u tudje, a upravni organi znaju sta trebaju raditi i dovoljno je da ih 10000 bucnih pojedinaca redovno napominje.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#77

Post by suncica24 »

DaysleepeR:

sinoc sam fixeru objasnjavao za ste mogu biti prozvani gradonacelnica i premijer

nema potrebe za pravnikom jer oni nisu formalno prekrsili zakon

oni su jednostavno nedovoljno kvalitetno obavljali svoj posao i zato se traze smjene

rezutat njihovog loseg rada je vanderno stanje u gradu i to niko nemoze da porekne

premijer je odgovoran za sigurnost, policiju, sudstvo

gradonacelnica je odgovorna za urbanizam, samim tim je odgovorna za stanje u gradu jer u gradu fali ustanova za kreativno odgajanje mladih

ovo sto se sad radi je gasenje pozara i to nije dobar posao, sad je kasno

nikakvi pravnici nikakve gluposti, ljudi rade po zakonu i rade ono sto trebaju jednostavno nisu dovoljno sposobni i zato se traze smjene

ako budete isli u pravnu bitku i pokusavanje dokazivanja nezakonitosti, pa docekacemo kraj svega kad nam bude 70 godina

think out of the box
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#78

Post by damirm »

suncica24 wrote:Krugman:

Ljudi, dvije stvari!!!

1) neko spomenu za donacije ranije. Da li se moze otvoriti bankovni racun na koji bi mogli uplatiti priloge za potrebe pokreta - pare sa kojima ce da se obezbjedi prostor, zakupe najave okupljanja u novinama, obavjestenja (kao ono u odgovor smradovima iz kantona), plakati u gradu, i obezbjede rekviziti za proteste? I usput da se napravi paypal racun preko kojeg obicna raja iz inostranstva se mogu takodjer pridruziti. Ja bi prvi u sklopu svojih mogucnosti dao love za ovo.

2) Molim vas da medjusobnu komunikaciju drzite na nivou - bez obezvrjedjivanja tudjih misljenja, i sa razumjevanjem da vase vlastito misljenje je samo jedno od mnogih koje se uzima u obzir i kao takvo nemora biti potpuno implementirano. Ne dozvolite da licna neslaganja, sujeta i iskljucivost na bilo koji nacin otruju ove pokusaje da zbacimo ove dvije spodobe sa vrata (Silajdzic i Borovac) i posaljemo jasan signal korumpiranoj vlasti u ovom drustvu da njihov nerad, nesposobnost, i kriminal vise nece biti tolerisani.

Zapamtite: borimo se protiv jednog dobro uhodanog i podmuklog sistema i pojedinaci koje pokusavamo zbaciti su bezobrazni, osiljeni, i spremni na bezkompromisan obracun, kao sto su njihovi postupci od Srijede i pokazali. To imajte neprestano na umu, i prije svakog postupka dobro razmislite kako on ide nasim ciljevima na ruku i kako moze biti izmanipulisan da nas se obezvrijedi.

Ove preporuke se posebno odnose na vas na ovom forumu i sire koji postajete neka vrsta rukovodstva ovog gradjanskog pokreta. Dobro zapamtite da predstavljate teznju dosta, dosta ocajnih ljudi za boljim zivotom - a to je ogromna odgovornost.

Samo odlucno!!!
I korumpiranoj opoziciji...
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#79

Post by suncica24 »

Veddredi:

U prilogu vam dostavljamo saopcenje za javnost Besime Boric, zastupnice SDP BiH u Skupštini kantona Sarajevo

BESPLATNO KUPANJE UPOSLENICIMA KANTONA SARAJEVO KAO NADOKNADA ZA PRETRPLJENI STRAH

Nevjerovatno !

U petak,15.2.2008. godine Služba za zajednicke poslove Vlade kantona je ostalim službama u kantonu uputila dopis – obavijest da je još u novembru 2007. potpisala ugovor sa” SPA centrom Ljecilište “Banja –Terme –Ilidža” (!) da svi uposlenici Kantona mogu koristiti (za njih besplatno )fitness sale utorkom i petkom od 19-20 sati,a bazen od 20-21 sat.
Tako smo saznali da najvažniji posao u ovoj bezbjednosno napetoj situaciji u kantonu jeste recena obavijest koja je, valjda, sad podijeljena uposlenicima kantona kao nadoknada za pretrpljeni strah zbog demonstracija gradana 13.2. Još je znacajnije da smo saznali da se novac poreskih obveznika ne troši samo za sramne oglase Vlade o “režiranom skupu “ pred zgradom Kantona nego i za ugodno kupanje uposlenika u termalnim bazenima u objektu koji je samoproglašeno ljecilište , bez ikakve verifikacije relevantnih ustanova, ali zato sa relevantnim vlasništvom. O mogucem tenderu za ovakvu uslugu ne bih ovom prilikom pitala. Pretpostavljam da ce uslijediti kompetentan odgovor na ova sramna dogadanja.
Marko99
Posts: 94
Joined: 06/11/2006 19:13

#80

Post by Marko99 »

johnnykola wrote:
Zox wrote:nesto imageshack ne fercera... Nisu valjda i njega oborili :roll:
uglavnom, ovo ja dijelim. Boje su bezveze jer su tek u stampi OK. (CMYK)
Image
beton!
Armirani!!! Svaka cast!!! :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#81

Post by vjesticanametli »

slazem se sa sleeperom i bebi bluuuuuuuuuu
User avatar
Šapat
Posts: 786
Joined: 09/10/2006 16:59
Location: Sarajevo
Contact:

#82

Post by Šapat »

Bez namjere da kudim bilo sta, jer sam i sam u svemu i s vama, ali zar ne bi bilo pametnije da se sada fokusiramo na to da prvo uspjesno smijenimo Samira i Semihu, a komotno i nadobudnu savjetnicu, pa da nakon toga nastavljamo sa specificnim i precizinim zahtjevima koji se ticu zakonskih regulativa...

Mislim da NVO-e sve budno prate (sto je ocito i iz njihovih potpisa na saopstenju) tako da se nakon smjene sve to fino moze uvezati kako bi se sa zahtjevima izaslo pred vladu (ne Adamovica, on je vec zasluzeno otis'o :)).
U ovom momentu, po meni, treba se fokusirati na smjenu onih koji su na vrhu i koji su najodgovorniji za pljuvanje po nama, gradjanima.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#83

Post by alica.k »

necemo zaboraviti :D
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#84

Post by Big Boy »

Vjerujem da je nas glas dosao do onih koji mare za zadnja desavanja u gradu. Mediji su na ovaj ili onaj nacin protumacili proteste i mislim da oni, koje to uopste interesuje, mogu vrlo lako naci nacina da saznaju vise.

A sta im je potrebno za to osim vrijeme i mjesto okupljanja. Zbog toga mislim da je idealno da se ni vrijeme ni mjesto, ni dan okupljanja ne mijenjaju.


Sto se tice pozivanja onih koji se dvoume da li izaci na proteste ili ne, mislim da bi jako dobra mogucnost bila lagana setnja kroz citav grad... (katedrala - pofalici, socijalno - pa i dalje) iako je za ovo ipak potrebna kriticna masa ljudi. (Sjetite se samo 1992 kad je raja izasla na ulice uprkos svim bradonjama i njihovim dugim cijevima okrenutim prema gradu - dobar dio te raje jos uvijek zivi u seher Sarajevu !).

Nisam pristalica ideje da se ljudi u proteste vuku za rukav. Stilom, a ne silom... ako vecina ne moze vidjeti pozitivno u protestima onda i zasluzuje vladu koju trenutno imaju. Zato smatram kontraproduktivnom ideju da se ljudima trpaju letci u sanducice i pod brisace. To mi mirise kao da su neki izbori uskoro pa se neko trudi da dobije/kupi glas viska. Kad samo pomislim na sve potrosene pare od svih stranaka na te promotivne letke... glava me zaboli. U zemlji gdje gladnih ima trosi se na brda sarenih papirica.

Ono sto je meni OK je da se samo okupljenima ponudi nesto na papiru a da tu budu konkretno napisani i poredani ciljevi i razlozi zasto protest ima smisla. Oni koje sve to interesuje su samom svojom pojavom pokazali svoje interesovanje, a oni koji nisu vjerovatno im nije ni stalo. A najbolja reklama su nam ljudi koji kad saznaju vise sire taj glas dalje.

Mozda je ljudima malo teze da se identificiraju s grupom koja nema ni obiljezja ni naziva (sto ja licno smatram pozitivnim) i neophodno je da u narodu prelomi fakat da se tamo buni narod a ne neki "nasi" ili "oni tamo". Svi smo mi u istom kosu samo su ljudi upali u letargiju od svih dosadasnjih lazi i prijevara domacih politicara.

Od neceg mora poceti... kamen po kamen - palaca, zrno po zrno - pogaca.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#85

Post by alica.k »

dijana simanic ili ti DIIIIIIIIIIIIII sinoc na tv vogosca (valjda je niko drugi nije htio zvat)

http://www.youtube.com/watch?v=BCCqzGFpZwg
http://www.youtube.com/watch?v=3zbCMEMXb4Q
http://www.youtube.com/watch?v=V43x__WDeEI

edit: upratite ovo "pa da vam kazem huhuhu" garant ga nista i ne savjetuje
Last edited by alica.k on 19/02/2008 13:58, edited 1 time in total.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#86

Post by alica.k »

Big Boy wrote: Mozda je ljudima malo teze da se identificiraju s grupom koja nema ni obiljezja ni naziva (sto ja licno smatram pozitivnim) i neophodno je da u narodu prelomi fakat da se tamo buni narod a ne neki "nasi" ili "oni tamo". Svi smo mi u istom kosu samo su ljudi upali u letargiju od svih dosadasnjih lazi i prijevara domacih politicara.
nakon 15 godina u toru, tesko se naviknut na slobodu...
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#87

Post by Risto Kuglarić »

alica.k wrote:
Big Boy wrote: Mozda je ljudima malo teze da se identificiraju s grupom koja nema ni obiljezja ni naziva (sto ja licno smatram pozitivnim) i neophodno je da u narodu prelomi fakat da se tamo buni narod a ne neki "nasi" ili "oni tamo". Svi smo mi u istom kosu samo su ljudi upali u letargiju od svih dosadasnjih lazi i prijevara domacih politicara.
nakon 15 godina u toru, tesko se naviknut na slobodu...
:D svaka čast. I više od 15 rekao bih al nije to sad tema. :D

edit: ...al mora se nekad počet privikavat, pa, što kažu, what better time then now
sniPod
Posts: 113
Joined: 13/11/2006 18:31
Location: Sarajevo

#88 Ubijena djeca opkoljenog Sarajeva trebaju nasu pomoc!

Post by sniPod »

I POKRET VIJECA MLADIH - http://djecijipokret.blogger.ba/

Podrska djeci i mladima u borbi i zastiti svojih prava u vidu okupljanja i protesta! Da na pocetku napomenemo, mi podrzavamo mirne proteste u subotu i trebalo bi sto vise ljudi doci!



Postovani mladi prijatelji i gradjani Sarajeva,

NVO “ Djeciji pokret mira, ljubavi,prijateljstva” – Djeca Sarajeva , u potpunosti podrzava vasa nastojanja da nasim politicarima i vladama ( koja ironija ), pokazete da postojite, da mislite, da patite, da disete a nemate zraka, i da zelite slobodu, mir, normalno skolovanje bez segregacije u bilo kom smislu, bez mrznje, bez nasilja, bez ikakvih podjela i degradacija vase i licnosti vasih roditelja, bez korupcije i kriminala! Mi zelimo slobodu misli i govora i postivanje djece i mladih u cijeloj BiH . Ako na mladima svijet ostaje, a ostaje, onda nas pustite svi vi kompleksasi da zivimo ovaj svoj zivot, kakav je takav je. Vi ste krivi sto nije bolji jer se bojite nas i nasih mogucnosti. Zalosno je jer je istinito.! I VISE NE MOZE TAKO.!

Trazimo: 1. Da odmah uspostavite kontakt sa mladima i stvorite ambijent za razumijevanje i toleranciju,

2. Da sprijecite svaku vrstu nasilja ,

3. Da ispostujete reformu skolstva,

4. Da odmah donesete Odluku kojom ce se Dom mladih staviti na raspolaganje mladim ljudima koji bi u ovom prostoru, koji nosi ime bas po njima, mogli realizovati svoje zamisli na muzickom, literarnom, dramskom, kulturnom i svakom drugom ,edukativnom, planu,

5. Da se odmah sprovede javna rasprava o spomeniku ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva koji ce ( iako stakleni ??) kostati million i sto pedeset hilj.km. U ime svih nasih mladih , monstruozno , ubijenih drugova , trazimo odgovornost od svih onih koji su prihvatili ovo idejno rijesenje koje ponizava sve mrtve ali i zive mlade u ovom gradu.

SLIKA SPOMEN-OBILJEZJA UBIJENOJ DJECI OPKOLJENOG SARAJEVA (SRAMOTA) : http://img505.imageshack.us/my.php?imag ... aneht2.jpg

Upravni Odbor Pokreta i Pokret Vijeca mladih

P.S. molimo vas da ovo prosirite, jer moramo se izboriti da poniste ovaj "SPOMENIK" i da naprave javni forum, na kojem ce gradani Sarajeva izabrati spomenik koji ce se svima svidjati i kojem ce se svi diviti i sjecati sto se desilo djeci Sarajeva i koji ce svi razumjeti a ne samo umjetnici. Nasa mlada raja koja je izgubila zivot u ovom nesrecnom ratu zasluzuje najbolje, to je najmanje sto mozemo uciniti za njih i njihove roditelje. Hvala!
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#89

Post by [Matrix] »

alica.k wrote:
Asana wrote:
samo gost wrote:
1. Od SBiH. Kantonalne vlade i Skupštine Kantona Sarajevo zahtijeva se da osiguraju da premijer S. Silajdžić odmah podnese ostavku (da se povuče s pozicije premijera) u znak odgovornosti za sveukupno stanje u KS koje je kulminiralo zločinima, te zbog neprihvatljivog načina komunikacije i odnosa prema građanima;
2. Traži se hitna revizija potrošnje budžetskih sredstava koja su na raspolaganju Kantonu Sarajevo kako bi javnost bila upoznata sa načinom trošenja budžetskih sredstava, kao i da izvještaj bude javno objavljen radi upoznavanja građana o načinu trošenja sredstava koja se obezbjeđuju iz sredstava poreskih obveznika.
(Pod 2. mislim na informacije o pitanjima kao što su npr.. na osnovu koje odluke vlade je plaćen oglas u novinama, ko plaća i na osnovu koje odluke kupanje u Termama, ko i koliko troši na razne ručkove, i sl. čašćavanja i u kojim sarajevskim kafanama. Dakle, ne zbirne informacije već detaljna analiza utroška sredstava.)
Odlicno!
super
:thumbup: :bih:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#90 Zakon o javnom okupljanju SN KS 17/01

Post by hadzinicasa »

Godina VI - Broj 17, Srijeda, 18.jula 2001. Godine


--------------------------------------------------------------------------------

ZAKON

O JAVNOM OKUPLJANJU

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se način ostvarivanja prava građana na mirno okupljanje i javni protest; pojam javnog okupljanja, procedura prijavljivanja javnog okupljanja;uslovi pod kojima se može zabraniti javno okupljanje; prava i obaveze organizatora i voditelja javnog okupljanja;organi nadležni za provođenje ovog zakona i druga pitanja od značaja za uređivanje pitanja javnog okupljanja na teritoriji Kantona Sarajevo.

Član 2.

Građani imaju pravo na mirno okupljanje i javni protest (u daljem tekstu: javno okupljanje) pod uslovima propisanim ovim zakonom.

Pod javnim okupljanjem građana u smislu ovog zakona podrazumijevaju se protesti, povorke i druga slična javna okupljanja građana na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, organizovana u svrhu javnog izražavanja misli ili ostvarivanja političkih interesa građana, kao i javna okupljanja organizovana radi ostvarivanja zabavnih, kulturnih,vjerskih, sportskih ili drugih interesa građana (u daljem tekstu: priredbe).

Član 3.

Održavanje javnog okupljanja prijavljuje organizator.

Prijava za održavanje javnog okupljanja podnosi se Policijskoj upravi Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona u općini na kojoj se javno okupljanje namjerava održati (u daljem tekstu: Policijska uprava), najkasnije u roku od 72 sata prije održavanja javnog okupljanja.

Ako se javno okupljanje namjerava održati na području koje obuhvata dvije ili više općina, prijava se, u roku iz prethodnog stava, podnosi Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: MUP).

O prijavljenom javnom okupljanju iz prethodnog stava, MUP obaviještava policijske uprave na čijem području će se održati javno okupljanje.

Član 4.

Prijava za održavanje javnog okupljanja sadrži: ime i prezime, podatke o rođenju i prebivalište organizatora, odnosno naziv i sjedište organizatora, svrhu, mjesto, dan i vrijeme održavanja javnog okupljanja, predviđene mjere osiguranja na javnom okupljanju, podatke o načinu na koji je ustrojena redarska služba, kao i broj redara i njihove lične podatke, ime i prezime i podatke o rođenju i prebivalištu voditelja javnog okupljanja.

U slučaju kada se javno okupljanje održava na javnoj cesti, ulici i pješačkoj zoni, koje iziskuje obustavu saobraćaja, organizator je dužan uz prijavu priložiti odobrenje o obustavi saobraćaja i vremenu obustave saobraćaja kantonalnog ministarstva nadležnog za poslove prometa.

Član 5.

Od obaveze prijavljivanja oslobođene su vjerske institucije, sindikalne organizacije, političke stranke, učeničke ili studentske organizacije i druga pravna lica u slijedećim slučajevima:

vjerski obredi koji se održavaju u prostorijama ili prostoru koji služi u vjerske svrhe, odnosno vjerski obredi koji se na zahtjev vjernika održavaju u vezi sa obiteljskim, vjerskim ili drugim običajima;

uobičajeni sastanci ili seminari ili druga slična okupljanja, koja se održavaju u zatvorenom prostoru, na kojima pristup nije svakom dopušten;

okupljanja koja se održavaju u prostorijama koje nisu otvorene za javnost, ukoliko se na njima prevoshodno razmatraju pitanja sindikalnog udruživanja, odnosno zaštite socijalnih interesa sindikalnih organizacija;

uobičajena okupljanja, sastanci, tribine, okrugli stolovi ili okupljanja registrovanih političkih stranaka koji se održavaju u zatvorenom prostoru;

pogrebne povorke;

priredbe i igranke ukoliko se održavaju u zatvorenim prostorijama školske i druge odgovarajuće ustanove, u učeničkoj i studentskoj organizaciji;

kulturni događaji koji se održavaju u zatvorenim prostorima.

Član 6.

Strane fizičke i pravne osobe mogu organizovati javno okupljanje po odobrenju Policijske uprave, odnosno MUP-a, ako se javno okupljanje organizuje na području koje obuhvata dvije ili više općina.

Zahtjev za izdavanje odobrenja za održavanje javnog okupljanja organizator iz prethodnog stava dužan je podnijeti najkasnije pet dana prije održavanja javnog okupljanja.

Zahtjev iz prethodnog stava može se odbiti samo iz razloga utvrđenih ovim zakonom koji se odnose na zabranu javnog okupljanja, u roku od 48 sati od dana prijema zahtjeva.

Po zahtjevu iz stava 2. ovog člana odlučuje se rješenjem.

Protiv rješenja iz prethodnog stava može se izjaviti žalba ministru unutrašnjih poslova u roku od 24 sata od dana prijema rješenja.

Postupak rješavanja po žalbi je hitan i mora se završiti u roku od najmanje 24 sata prije održavanja predviđenog javnog okupljanja.

Po prijemu konačnog rješenja organizator je dužan odmah obavjestiti javnost o zabrani održavanja javnog okupljanja i ukloniti javno istaknute objave, odnosno oglase o sazivanju javnog okupljanja.

Član 7.

Zabranit će se održavanje javnog okupljanja ako je sazvano radi:

1. vršenja aktivnosti nasilnog rušenja ustavnog poretka;

2. ugrožavanje nezavisnosti, suverentiteta odnosno teritori- jalnog integriteta BiH;

3. vršenje krivičnog djela ili podsticanja na vršenje krivičnih djela;

4. izazivanja ili raspirivanja nacionalne, rasne ili vjerske mržnje ili netrpeljivosti;

5. remećenja javnog reda i mira ili vrijeđanja javnog morala;

6. ukoliko nije blagovremeno prijavljeno, kada je prijav- ljivanje obavezno;

7. ukoliko se očekuje da će na javnom okupljanju biti poremećen javni red i mir ili ugrožen život i sigurnost ljudi i imovine, ili da će se održavanjem javnog skupa onemogućiti javni saobraćaj, a organizator nije u stanju da blagovremeno obezbijedi javni red i mir na javnom okupljanju odnosno normalan javni saobraćaj;

8. ukoliko na zahtjev nadležnog organa, organizator blagovremeno ne preduzme naložene dodatne mjere;

9. ako javno okupljanje organizuje organizacija, odnosno, udruženje građana, čiji je rad zabranjen odlukom nadležnog suda.

Član 8.

Rješenje o zabrani održavanja javnog okupljanja donosi Policijska uprava, odnosno MUP, ukoliko se javno okupljanje treba da održi na dvije ili više općina, u roku od 24 sata od prijema obavještenja o održavanju javnog okupljanja.

Rješenje iz prethodnog stava može se donijeti samo iz razloga utvrđenih ovim zakonom koji se odnose na zabranu javnog okupljanja.

Protiv rješenja iz prethodnog stava može se izjaviti žalba ministru unutrašnjih poslova, odmah po prijemu rješenja, a najkasnije u roku od 24 sata po prijemu rješenja.

Postupak rješavanja po žalbi je hitan i mora se završiti u roku od najmanje 12 sati prije održavanja predviđenog javnog okupljanja.

Po prijemu konačnog rješenja, organizator je dužan odmah obavjestiti javnost o zabrani održavanja javnog okupljanja i ukloniti javno istaknute objave, odnosno oglase o sazivanju javnog okupljanja.

Član 9.

Organizator javnog okupljanja određuje voditelja.

Organizator i voditelji, ustrojavaju redarsku službu i određuju redare koji su dužni održavati red i mir u skladu s utvrđenim mjerama osiguranja.

Ako mjere osiguranja koje je utvrdio organizator nisu dovoljne, Policisjka uprava nalaže organizatoru provođenje dodatnih mjera osiguranja.

Ako organizator ne postupi u skladu sa nalogom Policijske uprave, Policijska uprava može zabraniti javno okupljanje.

Za provođenje mjera iz st. 2. i 3. ovog člana odgovoran je i voditelj.

Član 10.

Redar mora biti punoljetna osoba i za vrijeme trajanja javnog okupljanja mora imati na rukavu vidljivu oznaku sa natpisom “redar“, ili takvu oznaku na odjeći.

Redar za vrijeme obavljanja dužnosti ne smije nositi oružje.

Član 11.

Organizator i voditelj su odgovorni za ustroj redarske službe, održavanje reda i mira na javnom okupljanju te vođenja javnog okupljanja.

Član 12.

Voditelj je dužan preduzeti mjere radi isključivanja osoba koje tokom javnog okupljanja remete javni red i mir.

Voditelj je dužan prekinuti javno okupljanje ako ocijeni da će javno okupljanje poprimiti nasilnički tok kojim se ugrožava sigurnost ljudi i imovine ili bezbjednost saobraćaja.

Voditelj može odlučiti uz saglasnost ovlaštene službene osobe nadležne Policijske uprave da se prekinuto javno okupljanje nastavi nakon što je uspostavljen red i mir.

Član 13.

Ovlaštena službena osoba nadležne Policijske uprave, odnosno MUP-a, ukoliko se javno okupljanje održava na području dvije ili više općina, naredit će voditelju da prekine javno okupljanje i pozove učesnike da se mirno raziđu ako za vrijeme trajanja javnog okupljanja nastupe razlozi zbog kojih se javno okupljanje može zabraniti.

Ako voditelj ne postupi po naredbi iz stava 1, ovog člana, ovlaštena službena osoba nadležne Policijske uprave,odnosno MUP-a, prekinut će javno okupljanje.

Nadležna Policijska uprava,odnosno MUP, će prekinuti javno okupljanje i zatražiti od učesnika da se raziđu ako javno okupljanje nije prijavljeno ili se održava protivno prijavi.

Član 14.

Javna okupljanja ne može organizovati politička organizacija ili udruženje građana čiji je rad zabranjen.

Član 15.

Zabranjeno je učesnicima javnog okupljanja nositi oružje ili predmete namijenjene ili podobne za nanošenje povreda ili oštećenje imovine.

Član 16.

Novčanom kaznom od 500 do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj organizator javnog okupljanja-pravna osoba:

1. ako ne prijavi održavanje javnog okupljanja (član 3. stav 1);

2. ako ne pribavi odobrenje za održavanje javnog okupljanja (član 6. stav 1);

3. ako postupi suprotno odredbi stava 7. člana 6. ovog zakona;

4. ako postupi suprotno odredbi stava 5. člana 8. ovog zakona;

5. ako postupi suprotno odredbama člana 9. ovog zakona.

Za prekršaj iz prethodnog stava kaznit će se organizator javnog okupljanja - fizička osoba, novčanom kaznom od 100 do 500 KM.

Član 17.

Novčanom kaznom od 100 do 1.000 KM kaznit će se odgovorna osoba organizatora javnog okupljanja-voditelj javnog okupljanja, ako ne postupi u skladu sa odredbama člana 9. stav 2., čl. 11., 12. i 13. stav 2. ovog zakona.

Član 18.

Novčanom kaznom od 100 do 500 KM kaznit će se učesnik javnog okupljanja za prekršaj iz člana 15. ovog zakona.

Član 19.

Danom stupanja na snagu ovog zakona, na području Kantona Sarajevo, prestaju se primjenjivati odredbe Zakona o javnim skupovima (“Službeni list SRBiH“, broj 41/90 - prečišćeni tekst i “Službeni list RBiH“, br.13/93 i 13/94).

Član 20.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenim novinama Kantona Sarajevo“.


--------------------------------------------------------------------------------

Broj 01-02-234/01 12. jula 2001. godine Sarajevo


--------------------------------------------------------------------------------

Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Miro Lazović, s. r.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#91

Post by alica.k »

najkul osoba :D fala puno!
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#92

Post by fixer »

DaysleepeR wrote:
alica.k wrote:
DaysleepeR wrote:dajte neka neko pokusa zbaviti Zakon o javnom okupljanju Kantona Sarajevo

ja trazim ali nemogu da nadjem
Zakon o javnom okupljanju («Službene novine Kantona Sarajevo», broj 17/01).

a to si mozda i ti nasao :S. kako se mogu vidjet ove sluzbene novine? ja se sjecam kad sam trazila info o osnivanju NVO da sam ih nasla negdje bila..........
na internetu nema

pokusavam da nabavim drugim sredstvima

nasao sam zakon ali Tuzlanskog kantona

po njemu su demonstracije od srijede bile zestoko protivne zakonu i dobro je sto nisu silom ugusene

samo toliko...

u ustavu pise da svatko ima pravo na i) Slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruzivanja s drugima.
clan dva
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#93

Post by DaysleepeR »

fixer wrote:
DaysleepeR wrote:
alica.k wrote: Zakon o javnom okupljanju («Službene novine Kantona Sarajevo», broj 17/01).

a to si mozda i ti nasao :S. kako se mogu vidjet ove sluzbene novine? ja se sjecam kad sam trazila info o osnivanju NVO da sam ih nasla negdje bila..........
na internetu nema

pokusavam da nabavim drugim sredstvima

nasao sam zakon ali Tuzlanskog kantona

po njemu su demonstracije od srijede bile zestoko protivne zakonu i dobro je sto nisu silom ugusene

samo toliko...

u ustavu pise da svatko ima pravo na i) Slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruzivanja s drugima.
clan dva
procitaj zakon gore

protestima u srijedu je falilo mnogo toga
treba ispostovati zakonski minimum
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#94

Post by alica.k »

4. izazivanja ili raspirivanja nacionalne, rasne ili vjerske mržnje ili netrpeljivosti;

onda treba zabranit sjednice vlade, kantona i bilo koje druge vrste :S

edit: UH IZNERVIRA SE
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#95

Post by Prenj »

Izvinjavam se ako je nesto od ovoga uduplano, ali evo i moj doprinos listi zahtjeva:
- grad po mjeri njegovih gradjana, a ne tajkuna
- hocemo da svaki kvart ima:
Centar za mlade i djecije igraliste,
park, a ne kafanu sa zelenilom
...
- zelimo ulice po kojima se moze setati, a ne parkinge (primjer: gdje parkirati kod Domova zdravlja, Dezurnih apoteka, ...)
- zelimo siguran, udoban i brz gradski prevoz,
- cist vazduh, a ne rekordne vrijednosti zagadjenja i ljeti i zimi
- zelimo da nase prelijepe planine budu zasticene i pretvorene u Nacionalne parkove, a ne prekrivene ruznim apartmanima za “elitu”,
- zelimo da rekonstrukcija porodilista bude sto prije zavrsena pa da dobijemo porodiliste iz XXI vijeka, a ne XIX,
- zelimo transparentnu administraciju u sluzbi gradjana,
- zelimo da se u potpunosti iskorijeni korupcija iz zdravstva, administracije, Univerziteta i rigorozne kazne i za primaoce i davaoce mita,
- zelimo osudjene kriminalce iza resetaka, a ne na slobodi,
- zelimo da grad izgleda kao grad, bez cumeza, bespravnih kuca i trznih centara i ostalog jada,
- zelimo skolstvo po mjeri djece, a ne politicara
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#96

Post by [Matrix] »

alica.k wrote:
Big Boy wrote: Mozda je ljudima malo teze da se identificiraju s grupom koja nema ni obiljezja ni naziva (sto ja licno smatram pozitivnim) i neophodno je da u narodu prelomi fakat da se tamo buni narod a ne neki "nasi" ili "oni tamo". Svi smo mi u istom kosu samo su ljudi upali u letargiju od svih dosadasnjih lazi i prijevara domacih politicara.
nakon 15 godina u toru, tesko se naviknut na slobodu...
Broj poruka grupiran po nadimku(samo na dvije teme o protestima)
Ucestvovalo u konverzaciji oko 250 ljudi !
Poslano postova/poruka oko 3000 !

(A da iskoristis vrijeme za nesto konstruktivno? jasminasab)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#97

Post by mIRCerka »

zbog podrske protestima, velike patriote preko bare me proglasise osobom na platnoj listi Dodika...

Aferim patriote...dodjite nazad u BiH pa napravite bolju zemlju, i ne olajavajte ljude, BOG sve vidi i prati, nece vam biti veselo na onome svijetu :D
jos jedan Bosnjo
Posts: 49
Joined: 28/04/2006 13:39

#98

Post by jos jedan Bosnjo »

mIRCerka wrote:zbog podrske protestima, velike patriote preko bare me proglasise osobom na platnoj listi Dodika...

Aferim patriote...dodjite nazad u BiH pa napravite bolju zemlju, i ne olajavajte ljude, BOG sve vidi i prati, nece vam biti veselo na onome svijetu :D

Ko jos shvata ozbiljno budaletine iz tzv. bosanskog kongresa? Ko ih je ikada shvatao ozbiljno? :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#99

Post by mIRCerka »

jos jedan Bosnjo wrote:
mIRCerka wrote:zbog podrske protestima, velike patriote preko bare me proglasise osobom na platnoj listi Dodika...

Aferim patriote...dodjite nazad u BiH pa napravite bolju zemlju, i ne olajavajte ljude, BOG sve vidi i prati, nece vam biti veselo na onome svijetu :D

Ko jos shvata ozbiljno budaletine iz tzv. bosanskog kongresa? Ko ih je ikada shvatao ozbiljno? :D
Ja ti svako prozivanje shvatam ozbiljno. Zato molim sve forumashe koji dobijaju redovno proglase ili kako li se vec ti pamfleti zovu, da mi se jave ili da na [email protected] posalju zadnji broj...
Dosta sto nas Premijer sve nazva ruljom, anarhistima i slicno, ovo vec prelazi sve granice normalne komunikacije...
User avatar
Šapat
Posts: 786
Joined: 09/10/2006 16:59
Location: Sarajevo
Contact:

#100

Post by Šapat »

Tjah...a fino predlozih na sta da se fokusiramo u subotu, i niko nista...
Locked