PROTESTI, 23.2. U 13h, KATEDRALA

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#176

Post by Tesssa »

samo da jos jednom ponovim, jer vidim da se ovo pitanje malo malo povlaci :D
dinchy84 wrote:Ovako! :D

Usmjerite snagu na nesto drugo, letci se vec rade i bit ce spremni za stampu u srijedu navece, u cetvrtak se stampaju (svako ce uzeti dio na sebe) i dijele u cet i petak! da to vise ne povlacimo po temi... :)

Hvala :D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#177

Post by fixer »

pa ako se prijavi moraju se organizovati redari. i onda policija mora suradjivati s organizatorom. organizator nije kriv za pojedinacne slucajeve ako redari reaguju i uhvate one koji prave nered. organizator je kriv ako se zaustavi ulica a nema dozvole. ako ne zaustavi prosvjed a vidi da bi moglo doci do sveopsteg nereda
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#178

Post by BSn »

alica.k wrote:
fixer wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/080219170
sta ovaj iz mupa prica. broj kriminalnih slucajeva u padu a ova djeca "pokvarila sliku"
ne znam za vas al ja vishe vjerujem demiru koji je iznjeo podatke. strasno. al za orkestar jedno veliko hura
ma pusti ga majke ti, ija sam danas to slusala na radiu i umirala od smijeha. cuj u padu.

Pa, bilo je ocekivano da ce se situacija promjeniti za vrijeme vanrednog stanja.
Vanredno stanje, samo po sebi, nije nesto cime se treba hvaliti.
Last edited by BSn on 19/02/2008 20:29, edited 2 times in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#179

Post by vjesticanametli »

zatisje pred buru :lol: :lol: :lol: :lol:

ma dajte ba vise kakva smanjenost ko koga ovde zahebaje :D

nit su sta radili niti ce ikada. a sad nesto oni zakljucuju.
SS samire sram te bilo kakav si
olja
Posts: 65
Joined: 04/11/2002 00:00

#180

Post by olja »

Alhemicarkaa wrote:
olja wrote:Mozda je bolje da protesti jos uvijek ostanu na nivou spontanih okupljanja, ali ako vlasti budu insistirali da neko prijavi skup, moze to biti sve sedmice druga osoba, imenom i prezimenom. Redarsku sluzbu nije tesko organizovati, svakome od ucesnika moze se napraviti traka sa natpisom redar, ali u ovom slucaju, za nekoliko sedmica vecina protestanata ce biti na policijskim spiskovima.
Ja sam protiv toga, oni to samo i cekaju. Ako se baci samo jedan jedini kamen bice ti ljudi odgovorni. Pa ne protestujemo svaki dan, to su cetri osobe mjesecno, oni zele odgovornog krivca. Vidjeli smo kako policija ima ovlasti kad se napadne vlast, sigurna sam da bi i zakon profunkcionisao i nasao zatvor za osobe koji bi bili organizatori. A svi znamo da jedna, pa cak ni 10 i 20 osoba ne moze kontrolisati toliki svjet. Ako jedno baci kamen, bacice ih jos 10, a za njima jos 100, a kriv ce biti onaj koji je prijavio. Podrazumjeva si ako si prijavio skup da si ga i organizovao, a ako si ga organizovao onda da ga znas voditi i koordinirati.
da, ali na kraju ce neko ipak morati preuzeti odgovornost, pa makar i po cijenu zatvora. bez toga, ove demonstracije ce biti samo redovna subotnja setnja sa pistaljkama, i niko ih nece shvatati ozbiljno. ali da ne crnjacimo unaprijed.... :)

a i mimo zakonske obaveze, mozemo organizovati medju nama redarsku sluzbu da malo jacim momcima, da tokom demonstracija sve pomalo nadgledaju...
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#181

Post by Alhemicarkaa »

olja wrote:
Alhemicarkaa wrote:
olja wrote:Mozda je bolje da protesti jos uvijek ostanu na nivou spontanih okupljanja, ali ako vlasti budu insistirali da neko prijavi skup, moze to biti sve sedmice druga osoba, imenom i prezimenom. Redarsku sluzbu nije tesko organizovati, svakome od ucesnika moze se napraviti traka sa natpisom redar, ali u ovom slucaju, za nekoliko sedmica vecina protestanata ce biti na policijskim spiskovima.
Ja sam protiv toga, oni to samo i cekaju. Ako se baci samo jedan jedini kamen bice ti ljudi odgovorni. Pa ne protestujemo svaki dan, to su cetri osobe mjesecno, oni zele odgovornog krivca. Vidjeli smo kako policija ima ovlasti kad se napadne vlast, sigurna sam da bi i zakon profunkcionisao i nasao zatvor za osobe koji bi bili organizatori. A svi znamo da jedna, pa cak ni 10 i 20 osoba ne moze kontrolisati toliki svjet. Ako jedno baci kamen, bacice ih jos 10, a za njima jos 100, a kriv ce biti onaj koji je prijavio. Podrazumjeva si ako si prijavio skup da si ga i organizovao, a ako si ga organizovao onda da ga znas voditi i koordinirati.
da, ali na kraju ce neko ipak morati preuzeti odgovornost, pa makar i po cijenu zatvora. bez toga, ove demonstracije ce biti samo redovna subotnja setnja sa pistaljkama, i niko ih nece shvatati ozbiljno. ali da ne crnjacimo unaprijed.... :)

a i mimo zakonske obaveze, mozemo organizovati medju nama redarsku sluzbu da malo jacim momcima, da tokom demonstracija sve pomalo nadgledaju...
OK, slazem se, treba ga prijaviti. Samo treba vidjeti kako.

;)
slatka_mala
Posts: 38
Joined: 22/01/2008 21:15

#182

Post by slatka_mala »

fixer wrote:pa ako se prijavi moraju se organizovati redari. i onda policija mora suradjivati s organizatorom. organizator nije kriv za pojedinacne slucajeve ako redari reaguju i uhvate one koji prave nered. organizator je kriv ako se zaustavi ulica a nema dozvole. ako ne zaustavi prosvjed a vidi da bi moglo doci do sveopsteg nereda
Nema organizatora je li tako bilo da je ovo spontano okupljanje gradjana! I ako se odluci da bude organizator i da se najavi protest policiji i ne daj Boze da bude nereda organizator ne moze uticati na to. Masa se kontrolisat ne moze, ja jos nisam cula da postoji nacin za to!
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#183

Post by fixer »

ev rece mi frend koji podrzava proteste da je vidio na ovom forumu da ljudi komuniciraju i da ima mnogo dobrih ideja, ali iako je njegova zelja da sudjeluje u ovom to ne moze, jer zahtjev za registraciju se puno ceka.
pitanje za cijenjenu administraciju ovog foruma glasi;
jel istina da postoji mnogo nerijesenih registracija do sad?
ako je istina, jel moze neko od forumasha pomoci da se to sto prije rijesi?
potrebni su ljudi za diskusiju na ovom forumu, bilo da podrzavaju ili ne ove prosvjede. hvala
bennysaraj
Posts: 8
Joined: 15/02/2008 18:42

#184

Post by bennysaraj »

vozdra raja, evo čitam ideje za subotu ima interesantnih stvari koje se mogu napravit,međutim u subotu najavljuju fino vrijeme i bit će sigurno više ljudi nego prošli put pa bi trebalo oformit grupu ljudi koji bi služili kao redari ili nešto slično,uglavnom u smislu da smire strasti ako krene divljim tempom!...volio bi dati svoj doprinos pored pojavljivanja,a u mogućnosti sam, pa kome da se javim?ili neka se neko iz organizacije javi meni ako može....
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#185

Post by Dasi »

alica.k wrote:
jos jedan Bosnjo wrote:
maki_celo wrote: uslikas,prijavis...

Ovo je, valjda, neka sala?
ne!
znaci neko dodje s transparentom GLASAJ ZA SDP, 100%BiH, SDA DEMOKRATIJA mi ga uslikamo i kazemo cika caji da ga uhapsi?????
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#186

Post by stochar »

Shodno zaključku Gradskog vijeća Grada Sarajeva sa sjednice od 12. februara, oformljeno je Stručno tijelo čiji je zadatak da detekuje uzroke i predloži akcioni plan Grada Sarajeva u području sprječavanja maloljetničke delikvencije i kriminala.

ček' malo, zar nije rekla gradonačelnica Semiha da ona i gradska uprava nemaju nikakve ovlasti? otkud sad odjednom oni prave nekakav akcioni plan? nesto se ne sjecam da je posljednjih nekoliko godina mijenjan statut grada...

ili oni ovo rade nelegalno, ili su se odjednom sjetili da imaju ovlasti za sprecavanje maloljetnicke delikvencije? ako je ovo drugo, onda ce biti da su to isto mogli uraditi i prije nekoliko godina i mozda sprijeciti da dodje do situacije kakva je danas i proteklih dana? bice da su se ipak malo zajebavali po Dubaiju umjesto da se pravio akcioni plan ranije?
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#187

Post by stochar »

S druge strane, Grad Sarajevo će na uzroke maloljetničke delikvencije koje ne može razriješiti u okviru svojih ingerencija, djelovati putem inicijativa prema organima državne uprave, a u čijoj je nadležnosti sprječevanje i rješavanje ovog problema.

ove inicijative prema organima drzavne uprave... bice da Semiha nije imala papira da ih pise proteklih godina... oooo, sto neko sam sebe demantuje...
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#188

Post by stochar »

Članovi Stručnog tijela složili su se da situacija zahtijeva hitno djelovanje i hitni prelazak s teoretsko-istraživačkih na konkretne aktivnosti.

trebala im je spaljena starica i mrtav djecak pa da se sjete da sa suplje trebaju preci na konkretne aktivnosti? AFERIM!!!
sniPod
Posts: 113
Joined: 13/11/2006 18:31
Location: Sarajevo

#189

Post by sniPod »

bennysaraj wrote:vozdra raja, evo čitam ideje za subotu ima interesantnih stvari koje se mogu napravit,međutim u subotu najavljuju fino vrijeme i bit će sigurno više ljudi nego prošli put pa bi trebalo oformit grupu ljudi koji bi služili kao redari ili nešto slično,uglavnom u smislu da smire strasti ako krene divljim tempom!...volio bi dati svoj doprinos pored pojavljivanja,a u mogućnosti sam, pa kome da se javim?ili neka se neko iz organizacije javi meni ako može....
nema tu organizacije ovo je sve spontano okupljanje gradjana... a tako je i najbolje nema krivca ako se nesto lose desi a nadam se da nece. Spontano je najbolje, mozemo se mi ovako organizovati oko letaka,plakata, parola... ostalo je spontano :-)
sinergija
Posts: 281
Joined: 16/02/2008 21:26
Location: 071

#190

Post by sinergija »

Jeste ali za Dubai dobijes dnevnice, a za akcioni plan treba raditi da ga se napravi, a jos teze po njemu djelovati. Jer bolje nista ne uraditi pa te niko i ne kritikuje, a kada ''nesto'' uradis onda to svi vide i onda te kritikuju.
Neka oni rade svoje, a mi treba da radimo svoje i da im vise ne dopustimo da nas rade.
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#191

Post by shuriken »

olja wrote:
Alhemicarkaa wrote:
olja wrote:Mozda je bolje da protesti jos uvijek ostanu na nivou spontanih okupljanja, ali ako vlasti budu insistirali da neko prijavi skup, moze to biti sve sedmice druga osoba, imenom i prezimenom. Redarsku sluzbu nije tesko organizovati, svakome od ucesnika moze se napraviti traka sa natpisom redar, ali u ovom slucaju, za nekoliko sedmica vecina protestanata ce biti na policijskim spiskovima.
Ja sam protiv toga, oni to samo i cekaju. Ako se baci samo jedan jedini kamen bice ti ljudi odgovorni. Pa ne protestujemo svaki dan, to su cetri osobe mjesecno, oni zele odgovornog krivca. Vidjeli smo kako policija ima ovlasti kad se napadne vlast, sigurna sam da bi i zakon profunkcionisao i nasao zatvor za osobe koji bi bili organizatori. A svi znamo da jedna, pa cak ni 10 i 20 osoba ne moze kontrolisati toliki svjet. Ako jedno baci kamen, bacice ih jos 10, a za njima jos 100, a kriv ce biti onaj koji je prijavio. Podrazumjeva si ako si prijavio skup da si ga i organizovao, a ako si ga organizovao onda da ga znas voditi i koordinirati.
da, ali na kraju ce neko ipak morati preuzeti odgovornost, pa makar i po cijenu zatvora. bez toga, ove demonstracije ce biti samo redovna subotnja setnja sa pistaljkama, i niko ih nece shvatati ozbiljno. ali da ne crnjacimo unaprijed.... :)

a i mimo zakonske obaveze, mozemo organizovati medju nama redarsku sluzbu da malo jacim momcima, da tokom demonstracija sve pomalo nadgledaju...
ovo i nisu demonstracije nego mirni protesti
gradjani ozbiljnije shvacaju mirne proteste nego divljanje
cilj je da gradjani zahtijevaju odgovornost politicara za svoj rad ili nerad

mozda neko i nekad pozove ljude na demonstracije, ali to nismo mi i ne sada
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#192

Post by fixer »

stochar wrote:Shodno zaključku Gradskog vijeća Grada Sarajeva sa sjednice od 12. februara, oformljeno je Stručno tijelo čiji je zadatak da detekuje uzroke i predloži akcioni plan Grada Sarajeva u području sprječavanja maloljetničke delikvencije i kriminala.

ček' malo, zar nije rekla gradonačelnica Semiha da ona i gradska uprava nemaju nikakve ovlasti? otkud sad odjednom oni prave nekakav akcioni plan? nesto se ne sjecam da je posljednjih nekoliko godina mijenjan statut grada...

ili oni ovo rade nelegalno, ili su se odjednom sjetili da imaju ovlasti za sprecavanje maloljetnicke delikvencije? ako je ovo drugo, onda ce biti da su to isto mogli uraditi i prije nekoliko godina i mozda sprijeciti da dodje do situacije kakva je danas i proteklih dana? bice da su se ipak malo zajebavali po Dubaiju umjesto da se pravio akcioni plan ranije?
oni nemaju ovlasti u smislu da se direktno bore s kriminalom ali imaju nadleznosti da urade ovo sto su sad uradili. samo draga moja gradonacelnice sad je kasno. da nisi otisla u dubai i uradila ovo moglo bi ti se i oprostiti. vec su cak tvoji ljudi lagali o opsegu nadleznosti gradskog vijeca i tebe.
olja
Posts: 65
Joined: 04/11/2002 00:00

#193

Post by olja »

shuriken wrote:
olja wrote:
Alhemicarkaa wrote: Ja sam protiv toga, oni to samo i cekaju. Ako se baci samo jedan jedini kamen bice ti ljudi odgovorni. Pa ne protestujemo svaki dan, to su cetri osobe mjesecno, oni zele odgovornog krivca. Vidjeli smo kako policija ima ovlasti kad se napadne vlast, sigurna sam da bi i zakon profunkcionisao i nasao zatvor za osobe koji bi bili organizatori. A svi znamo da jedna, pa cak ni 10 i 20 osoba ne moze kontrolisati toliki svjet. Ako jedno baci kamen, bacice ih jos 10, a za njima jos 100, a kriv ce biti onaj koji je prijavio. Podrazumjeva si ako si prijavio skup da si ga i organizovao, a ako si ga organizovao onda da ga znas voditi i koordinirati.
da, ali na kraju ce neko ipak morati preuzeti odgovornost, pa makar i po cijenu zatvora. bez toga, ove demonstracije ce biti samo redovna subotnja setnja sa pistaljkama, i niko ih nece shvatati ozbiljno. ali da ne crnjacimo unaprijed.... :)

a i mimo zakonske obaveze, mozemo organizovati medju nama redarsku sluzbu da malo jacim momcima, da tokom demonstracija sve pomalo nadgledaju...
ovo i nisu demonstracije nego mirni protesti
gradjani ozbiljnije shvacaju mirne proteste nego divljanje
cilj je da gradjani zahtijevaju odgovornost politicara za svoj rad ili nerad

mozda neko i nekad pozove ljude na demonstracije, ali to nismo mi i ne sada
gledano legalisticki, ovo je javni skup, ma kako ga mi nazvali- mirne demonstracije, mirni protesti, parada ljubavi i prijeteljstva, itd, kojeg po zakonu neko mora prijeviti, itd... kao sto smo vidjeli u postu od ranije...

da se razumijemo, nisam ja za SS ili protiv protesta, pokusavam samo smisliti nacin da zahtjevi gradjana dobiju legitimitet. ovako, nazalost, sve ostaje na setnji.

maloprije sam procitala u definiciji gradjanske neposlusnosti, da je jedan od 2 legalna oblika (osim mirnog protesta)- podizanje sudske tuzbe protiv predstavnika vlasti koji su odgovorni za sadasnju situaciju u gradu. ako ima pravnika, dobro bi bilo cuti njihovo misljenje o ovome.
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#194

Post by maki_celo »

olja wrote:
shuriken wrote:
olja wrote: da, ali na kraju ce neko ipak morati preuzeti odgovornost, pa makar i po cijenu zatvora. bez toga, ove demonstracije ce biti samo redovna subotnja setnja sa pistaljkama, i niko ih nece shvatati ozbiljno. ali da ne crnjacimo unaprijed.... :)

a i mimo zakonske obaveze, mozemo organizovati medju nama redarsku sluzbu da malo jacim momcima, da tokom demonstracija sve pomalo nadgledaju...
ovo i nisu demonstracije nego mirni protesti
gradjani ozbiljnije shvacaju mirne proteste nego divljanje
cilj je da gradjani zahtijevaju odgovornost politicara za svoj rad ili nerad

mozda neko i nekad pozove ljude na demonstracije, ali to nismo mi i ne sada
gledano legalisticki, ovo je javni skup, ma kako ga mi nazvali- mirne demonstracije, mirni protesti, parada ljubavi i prijeteljstva, itd, kojeg po zakonu neko mora prijeviti, itd... kao sto smo vidjeli u postu od ranije...

da se razumijemo, nisam ja za SS ili protiv protesta, pokusavam samo smisliti nacin da zahtjevi gradjana dobiju legitimitet. ovako, nazalost, sve ostaje na setnji.

maloprije sam procitala u definiciji gradjanske neposlusnosti, da je jedan od 2 legalna oblika (osim mirnog protesta)- podizanje sudske tuzbe protiv predstavnika vlasti koji su odgovorni za sadasnju situaciju u gradu. ako ima pravnika, dobro bi bilo cuti njihovo misljenje o ovome.
ma,oni su zasticeni imunitetom k'o rijetke zivuljke,nista od tuzbe
olja
Posts: 65
Joined: 04/11/2002 00:00

#195

Post by olja »

maki_celo wrote:
olja wrote:
shuriken wrote: ovo i nisu demonstracije nego mirni protesti
gradjani ozbiljnije shvacaju mirne proteste nego divljanje
cilj je da gradjani zahtijevaju odgovornost politicara za svoj rad ili nerad

mozda neko i nekad pozove ljude na demonstracije, ali to nismo mi i ne sada
gledano legalisticki, ovo je javni skup, ma kako ga mi nazvali- mirne demonstracije, mirni protesti, parada ljubavi i prijeteljstva, itd, kojeg po zakonu neko mora prijeviti, itd... kao sto smo vidjeli u postu od ranije...

da se razumijemo, nisam ja za SS ili protiv protesta, pokusavam samo smisliti nacin da zahtjevi gradjana dobiju legitimitet. ovako, nazalost, sve ostaje na setnji.

maloprije sam procitala u definiciji gradjanske neposlusnosti, da je jedan od 2 legalna oblika (osim mirnog protesta)- podizanje sudske tuzbe protiv predstavnika vlasti koji su odgovorni za sadasnju situaciju u gradu. ako ima pravnika, dobro bi bilo cuti njihovo misljenje o ovome.
ma,oni su zasticeni imunitetom k'o rijetke zivuljke,nista od tuzbe
Jesi li siguran u to? :roll: Trebao bi nam neki pravnik protumaciti.
jos jedan Bosnjo
Posts: 49
Joined: 28/04/2006 13:39

#196

Post by jos jedan Bosnjo »

maki_celo wrote: ma,oni su zasticeni imunitetom k'o rijetke zivuljke,nista od tuzbe

Sta je sa Europskim sudom za ljudska prava?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#197

Post by alica.k »

jos jedan Bosnjo wrote:
maki_celo wrote: ma,oni su zasticeni imunitetom k'o rijetke zivuljke,nista od tuzbe

Sta je sa Europskim sudom za ljudska prava?
boli evropu za nas
jos jedan Bosnjo
Posts: 49
Joined: 28/04/2006 13:39

#198

Post by jos jedan Bosnjo »

alica.k wrote:
jos jedan Bosnjo wrote:
maki_celo wrote: ma,oni su zasticeni imunitetom k'o rijetke zivuljke,nista od tuzbe

Sta je sa Europskim sudom za ljudska prava?
boli evropu za nas

Sud ima nadleznost za clanice Vijeca Europe, mi smo clanica. Pitanje je ima li tu dovoljno za tuzbu (meni pada na pamet onaj fasistoidni "proglas" vlade kantona).
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#199

Post by fixer »

jesu zasticeni u nekim stvarima. npr u gradskom vijecu svako ima pravo predlaze ideje i ne smijes ih tuziti zbog ideja ali je gradsko vijece tretirano kao pravno lice. u clanu 6 zakona o lokalnoj samoupravi na nivou federacije pise;
Jedinica lokalne samouprave ima svojstvo pravnog lica.
olja
Posts: 65
Joined: 04/11/2002 00:00

#200

Post by olja »

alica.k wrote:
jos jedan Bosnjo wrote:
maki_celo wrote: ma,oni su zasticeni imunitetom k'o rijetke zivuljke,nista od tuzbe

Sta je sa Europskim sudom za ljudska prava?
boli evropu za nas
bez da ismijavamo jedni druge ironicnim komentarima, bolje da pokusamo provjeriti ovu mogucnost (Trazili ste konkretne prijedloge :-D )
Locked