Protestanti u BiH

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#1 Protestanti u BiH

Post by bezimeni nepoznati »

Vidio sam da na ovom ima nešto protestanata pa me zanima odakle protestantu BiH, jer ja koliko znam prije doba interneta skoro niko u BiH noje znao za protestqnizam, pa da li se BH protestantska zajednicq formirala u 21. vijeku ili je pak to starije. Pitam čisto iz znatiželje i zašto ne tražite svog predstavnika u Medjureligijskom vijeću, i da li imate kednu zajednicu ili ima nekakvih hiljade malih organizacija.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#2 Re: Protestanti u BiH

Post by Piaty »

Ma moralo je biti protestanata. Ta saka Nijemaca, mozda Ceha i slicno, koji su zivjeli tu (prije pojave interneta haha tj od doba A-U) su valjda protestanti.
Ali dobro ti je pitanje jer je cinjenica da su negdje pojavom interneta (koliko god smijesno zvuci) protestanti narasli, odnosno njihov broj.

Nema niceg drugog osim misionarstva (mozes pronaci na internetu), upakovanom kroz neke radionice, sekcije i slicno.

Ja znam trojicu muslimana (po imenu muslimani Bosnjaci) koji su presli na protestantizam (dali luteranstvo, metodizam ili sta vec). Jedan je Timoti, drugi Pet a trecem se ne mogu sjetiti imena.
Jednom sam na tv-u vidio protestanta sa srpskim imenom i prezimenom (jer je bilo potpisano ispod dok je pricao).

Znam za onu Evangelicku crkvu na Malti u Sarajevu.

A znas li ti da je Momsen nas Bosance, zapravo zvao prvim europskim protestantima?
I to zbog Bosanske crkve.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#3 Re: Protestanti u BiH

Post by Tvrtko II Kotromanić »

bezimeni nepoznati wrote: 24/03/2021 17:47 Vidio sam da na ovom ima nešto protestanata pa me zanima odakle protestantu BiH, jer ja koliko znam prije doba interneta skoro niko u BiH noje znao za protestqnizam, pa da li se BH protestantska zajednicq formirala u 21. vijeku ili je pak to starije. Pitam čisto iz znatiželje i zašto ne tražite svog predstavnika u Medjureligijskom vijeću, i da li imate kednu zajednicu ili ima nekakvih hiljade malih organizacija.
protestanti su kod nas poceli dolazit sa AU monarhijom
kako je ona otisla, smanjio im se i broj
danas tj iza rata su otvorene i te misionarske crkve, Mormoni su u Mehmeda Spahe ulici, ima na kosevskom neka crkva ali ne znam koji su to, ugl ima adventista, baptista

ali recimo jedan od najvecih tragova protestantizma u nas je zgrada danasnje likovne akademije, inace nekada protestantska evangelisticka crkva
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4 Re: Protestanti u BiH

Post by Sociolog »

Dobra tema Jergovic je pisao o tome.
Solidan broj kuferasa A.U.porijekla su bili protestani na Barama imali svoju parcelu.

Djuro Basler cuveni nas arheolog porijeklom nijemac je bio jedan od njih.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#5 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 17/04/2021 16:29
bezimeni nepoznati wrote: 24/03/2021 17:47 Vidio sam da na ovom ima nešto protestanata pa me zanima odakle protestantu BiH, jer ja koliko znam prije doba interneta skoro niko u BiH noje znao za protestqnizam, pa da li se BH protestantska zajednicq formirala u 21. vijeku ili je pak to starije. Pitam čisto iz znatiželje i zašto ne tražite svog predstavnika u Medjureligijskom vijeću, i da li imate kednu zajednicu ili ima nekakvih hiljade malih organizacija.
protestanti su kod nas poceli dolazit sa AU monarhijom
kako je ona otisla, smanjio im se i broj
danas tj iza rata su otvorene i te misionarske crkve, Mormoni su u Mehmeda Spahe ulici, ima na kosevskom neka crkva ali ne znam koji su to, ugl ima adventista, baptista

ali recimo jedan od najvecih tragova protestantizma u nas je zgrada danasnje likovne akademije, inace nekada protestantska evangelisticka crkva
Mormoni i JW nemaju veze sa protestantizmom.
Protestantske crkve nisu otvorene samo iza rata, bilo ih je i prije. Pentekostne, baptističke, nezavisne crkve su postojale prije ovog, a i prije nekih pređašnjih ratova.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#6 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

bezimeni nepoznati wrote: 24/03/2021 17:47 Vidio sam da na ovom ima nešto protestanata pa me zanima odakle protestantu BiH, jer ja koliko znam prije doba interneta skoro niko u BiH noje znao za protestqnizam, pa da li se BH protestantska zajednicq formirala u 21. vijeku ili je pak to starije. Pitam čisto iz znatiželje i zašto ne tražite svog predstavnika u Medjureligijskom vijeću, i da li imate kednu zajednicu ili ima nekakvih hiljade malih organizacija.
Male organizacije? Otkad je crkva organizacija? Koliko god da je velika ili mala, nema veze sa temom šta je ona. A što nema predstavnika? Pa, ne možemo se dogovoriti, još uvijek :D
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#7 Re: Protestanti u BiH

Post by Piaty »

dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:14
bezimeni nepoznati wrote: 24/03/2021 17:47 Vidio sam da na ovom ima nešto protestanata pa me zanima odakle protestantu BiH, jer ja koliko znam prije doba interneta skoro niko u BiH noje znao za protestqnizam, pa da li se BH protestantska zajednicq formirala u 21. vijeku ili je pak to starije. Pitam čisto iz znatiželje i zašto ne tražite svog predstavnika u Medjureligijskom vijeću, i da li imate kednu zajednicu ili ima nekakvih hiljade malih organizacija.
Male organizacije? Otkad je crkva organizacija? Koliko god da je velika ili mala, nema veze sa temom šta je ona. A što nema predstavnika? Pa, ne možemo se dogovoriti, još uvijek :D
Koje su nacionalnosti pripadnici vase crkve?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#8 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Piaty wrote: 10/11/2021 23:18
dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:14

Male organizacije? Otkad je crkva organizacija? Koliko god da je velika ili mala, nema veze sa temom šta je ona. A što nema predstavnika? Pa, ne možemo se dogovoriti, još uvijek :D
Koje su nacionalnosti pripadnici vase crkve?
Višenacionalci :D
Nema kod nas gledanja ko je ko. Nacija je odvojena od vjere i vjera od nacije. Bitno je da li vjeruješ u ono što se u našim crkvama vjeruje, pa možeš biti po naciji š'a ti volja :)
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#9 Re: Protestanti u BiH

Post by Piaty »

dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:20
Piaty wrote: 10/11/2021 23:18

Koje su nacionalnosti pripadnici vase crkve?
Višenacionalci :D
Nema kod nas gledanja ko je ko. Nacija je odvojena od vjere i vjera od nacije. Bitno je da li vjeruješ u ono što se u našim crkvama vjeruje, pa možeš biti po naciji š'a ti volja :)
Nisam ocekivao bas taj odgovor. Ono, ako si Portugalac, zasto bi govorio da nisi?
Nisam ni sumnjao da ste odvojili vjeru od nacije. I ja sam je odvojio ali sam i dalje Bosnjak/Bosanac. Pa ako postanem protestant, opet ostajem Bosnjak :)

Uglavnom, kako shvatam - ne da se ne izjasnjavate uopce tako, nego vas ima svih nacija pa ti mrsko da nabrajas.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#10 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Piaty wrote: 10/11/2021 23:28 Nisam ocekivao bas taj odgovor. Ono, ako si Portugalac, zasto bi govorio da nisi?
Nisam ni sumnjao da ste odvojili vjeru od nacije. I ja sam je odvojio ali sam i dalje Bosnjak/Bosanac. Pa ako postanem protestant, opet ostajem Bosnjak :)

Uglavnom, kako shvatam - ne da se ne izjasnjavate uopce tako, nego vas ima svih nacija pa ti mrsko da nabrajas.
Tuch down :) Baš tako. Ne gubi se nacija, mada vjerski gledajući tvoja nacija postaje ona odozgo, nebeska (kao primarna). Naravno da po ovoj zemaljskoj ostaješ to što jesi i da je ne mijenjaš. Ali baš zato nemam potrebe nabrajati nacije.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#11 Re: Protestanti u BiH

Post by Piaty »

dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:32
Piaty wrote: 10/11/2021 23:28 Nisam ocekivao bas taj odgovor. Ono, ako si Portugalac, zasto bi govorio da nisi?
Nisam ni sumnjao da ste odvojili vjeru od nacije. I ja sam je odvojio ali sam i dalje Bosnjak/Bosanac. Pa ako postanem protestant, opet ostajem Bosnjak :)

Uglavnom, kako shvatam - ne da se ne izjasnjavate uopce tako, nego vas ima svih nacija pa ti mrsko da nabrajas.
Tuch down :) Baš tako. Ne gubi se nacija, mada vjerski gledajući tvoja nacija postaje ona odozgo, nebeska (kao primarna). Naravno da po ovoj zemaljskoj ostaješ to što jesi i da je ne mijenjaš. Ali baš zato nemam potrebe nabrajati nacije.
Ok.

Sretno :bih:
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#12 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Piaty wrote: 10/11/2021 23:37
Ok.

Sretno :bih:
:thumbup:
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#13 Re: Protestanti u BiH

Post by hamos »

Citao sam negdje,protestanti u BIH su vecinom konvertiti iz reda bivsih katolika te roma...ima tu nesto i bivsih pravoslavaca i bivsih muslimana
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#14 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

hamos wrote: 10/11/2021 23:41 Citao sam negdje,protestanti u BIH su vecinom konvertiti iz reda bivsih katolika te roma...ima tu nesto i bivsih pravoslavaca i bivsih muslimana
Donekle tačno. Neki nisu iz tih redova. Neki su čisti ateisti bili. Ali ako pričamo o konvertitima, pa i katolici i pravoslavci i muslimani su konvertiti, zar ne? Poenta je da protestantom (ili ja više volim reći sljedbenikom Isusa, ne protestantom) postaješ svojevoljno. U to se ne možeš roditi niti ti pomaže to što su ti roditelji protestanti. Moraš se slobodno odlučiti da budeš to.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#15 Re: Protestanti u BiH

Post by hamos »

dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:44
hamos wrote: 10/11/2021 23:41 Citao sam negdje,protestanti u BIH su vecinom konvertiti iz reda bivsih katolika te roma...ima tu nesto i bivsih pravoslavaca i bivsih muslimana
Donekle tačno. Neki nisu iz tih redova. Neki su čisti ateisti bili. Ali ako pričamo o konvertitima, pa i katolici i pravoslavci i muslimani su konvertiti, zar ne? Poenta je da protestantom (ili ja više volim reći sljedbenikom Isusa, ne protestantom) postaješ svojevoljno. U to se ne možeš roditi niti ti pomaže to što su ti roditelji protestanti. Moraš se slobodno odlučiti da budeš to.
Pa da,znam ja jednog takvog,rodjen je kao katolik sada je protestant,a znam i jednog koji je jehovin svjedok vec 20 godina,..i sudbina htjela da mu se sin zaljubio u neku muslimanku koja je zeljela da on predje na islam i to je i ucinio
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#16 Re: Protestanti u BiH

Post by hamos »

ali zanimljivo je da su vecinom sve protestantske zemlje danas mahom ateisticke,tipa svedska
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#17 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

hamos wrote: 10/11/2021 23:46 Pa da,znam ja jednog takvog,rodjen je kao katolik sada je protestant,a znam i jednog koji je jehovin svjedok vec 20 godina,..i sudbina htjela da mu se sin zaljubio u neku muslimanku koja je zeljela da on predje na islam i to je i ucinio
Pa, da. Pitanje slobodne volje i izbora. Ali pošto su to izolovani slučajevi, živimo u jednom društvu gdje se odabir druge vjere (od one u kojoj su ti očevi, majke itd) smatra smrtnim grijehom, malte ne.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#18 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

hamos wrote: 10/11/2021 23:48 ali zanimljivo je da su vecinom sve protestantske zemlje danas mahom ateisticke,tipa svedska
pazi, ima istine, ali nije baš baš tako. Zapadne evropske zemlje sve više naginju nekim drugim stvarima i nisu više utemeljene kao nekada na biblijskim principima. Kada se to počelo dešavati, počeo se dešavati i ekonomski i moralni pad. Ali čuj...svako bira, pa ko voli nek izvoli :D
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#19 Re: Protestanti u BiH

Post by Palmalma »

I da im vrate crkvu:


Image
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#20 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Palmalma wrote: 11/11/2021 00:06 I da im vrate crkvu:


Image
Eh...pusti snovi, nažalost.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#21 Re: Protestanti u BiH

Post by HAMZABUZIM »

hamos wrote: 10/11/2021 23:46
dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:44 Donekle tačno. Neki nisu iz tih redova. Neki su čisti ateisti bili. Ali ako pričamo o konvertitima, pa i katolici i pravoslavci i muslimani su konvertiti, zar ne? Poenta je da protestantom (ili ja više volim reći sljedbenikom Isusa, ne protestantom) postaješ svojevoljno. U to se ne možeš roditi niti ti pomaže to što su ti roditelji protestanti. Moraš se slobodno odlučiti da budeš to.
Pa da,znam ja jednog takvog,rodjen je kao katolik sada je protestant,a znam i jednog koji je jehovin svjedok vec 20 godina,..i sudbina htjela da mu se sin zaljubio u neku muslimanku koja je zeljela da on predje na islam i to je i ucinio
Znam i ja jednog politicara iz RH koji je sada protestanr mislim da ga znas i ti al nemogu ga imenovati. Sjecam se da se zalio na K. crkvu.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#22 Re: Protestanti u BiH

Post by HAMZABUZIM »

hamos wrote: 10/11/2021 23:48 ali zanimljivo je da su vecinom sve protestantske zemlje danas mahom ateisticke,tipa svedska
Mozda zato sto oni citaju vise Bibliju. Ovi nasi Katolici i Pravoslavci se ponose svojom vjerom ali ogromna vecina nikad nije pricitala ni pola Biblije.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#23 Re: Protestanti u BiH

Post by Sociolog »

Milan Kucan je protestant iz Slovenije.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#24 Re: Protestanti u BiH

Post by Piaty »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 00:44
hamos wrote: 10/11/2021 23:48 ali zanimljivo je da su vecinom sve protestantske zemlje danas mahom ateisticke,tipa svedska
Mozda zato sto oni citaju vise Bibliju. Ovi nasi Katolici i Pravoslavci se ponose svojom vjerom ali ogromna vecina nikad nije pricitala ni pola Biblije.
Interesantno zapazanje. Moze biti.

Meni prvo u oci upada ekonomska situacija. Protestantske drzave, koje su vecinom u sjevernoj i sjevernozapadnoj Europi, su mnogo razvijenije od katolickih drzava. Mozda je ta vrsta nekog blagostanja dovela do rasirenog ateizma, a opet s druge strane, cinjenica je opet da je sam protestantizam bio uzrok tom blagostanju. Korijeni kapitalizma su protestantski, pa kako je doslo do toga?
Postoji neki error negdje
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#25 Re: Protestanti u BiH

Post by no_sikiriki »

Meni je fascinantan broj stranaca koji su ovdje u nekoj ulozi misionara. Imala sam par nekih susreta prije vise godina poslovno, i poznavala jednu porodicu koja je dugo zivjela ovdje. I vidim one momke u odijelima (strance) često, pa nude neke kurseve engleskog i sl. Moram priznati da mi je interesantan njihov izbor da dodju u Sarajevo, gdje ne znam da su ljudi bas otvoreni za mijenjanje svoje religije.
Post Reply