Protest studenata pred Ekonomskim fakultetom u Sarajevu!!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
skendo

Protest studenata pred Ekonomskim fakultetom u Sarajevu!!!!

Post by skendo » 06/03/2007 09:21

Ima li ova naša "Bolonja" ima ikakvog smisla??

Da li se radi o totalnom obezvrijeđivanju studija (u smislu znanja), a poskupljivanju (u smislu plaćanja studija) ili se ipak radi o nečemu valjanom??

Da li studenti protestvuju sa valjanim razlogom??

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 06/03/2007 09:22

Jel to ono nesto juce sto je bilo?

Ne kontam ti naslov i post nikako...

skendo

Post by skendo » 06/03/2007 09:26

jeste ono od juče

povod za protest je bio u osnovi, kako kažu studenti, neprincipijelna primjena Bolonjske deklaracije kod nas u Sarajevu.

Kažu studenti da su svi (Univerzitet, profesori, itd.) u taj proces ušli potpuno nespremni.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/03/2007 09:32

skendo wrote:jeste ono od juče

povod za protest je bio u osnovi, kako kažu studenti, neprincipijelna primjena Bolonjske deklaracije kod nas u Sarajevu.

Kažu studenti da su svi (Univerzitet, profesori, itd.) u taj proces ušli potpuno nespremni.

usli su spremni kad je trebalo ukinuti rokove i naplatiti zrak sto udisu na faxovima...

a sto se protesta tice...studenti dragi, JADNI STE!
Da li se Bolonja primjenjuje na svim faxovima univerziteta u Sarajevu? I ostalim univerzitetima? Da li studenti imaju iste probleme? Da i da!

Umjesto da recimo u srijedu (mnogi faxovi nemaju predavanja u pon i petak) izadju sa svih svojih fakulteta i blokiraju REKTORAT UNIVERZITETA sa jasno definisanim ciljevima, nasi studenti kazu JUPI, ZBOG PRESUDE NEMAMO PREDAVANJA U PETAK...

Ili mozda studenti ocekuju od OHRa da im sredi sve?

Skendo, moze se skupiti par hiljada studenata u sekundi. Imas dva studentska doma, imas studentski radio preko kojeg mozes obavijestiti populaciju....

ali ne, to je previse zahmetli...

izvini, nije nista licno, samo sam tuzna kad vidim 20 Dostasha i 15 studenata ekonomije kako se bore za vracanje septembarskog roka....

:( ako ti ja mogu sta pomoci, reci..

Skyfox

Post by Skyfox » 06/03/2007 09:37

Bio sam tamo kada su poceli uvoditi novi sistem rada i predavanja nastao je opsti haos. Profesori i asistenti se gubili govorili razlicito o istoj temi na istom predmetu. Ono sto je mene najvise pogodilo kao vanrednog studenta je da sam morao prisustvovati odredenom broju predavanja i vjezbi a nisam mogao zbog posla. Cijene su skocile...

Ima i nekih pozitivnih stvari. Oni koji tek pocinju studirati smatraju da je sistem ucenja slican srednjoskolskom i da se lakse mogu uklopiti.

Hendrix
Been thanked: 4 times

Post by Hendrix » 06/03/2007 09:39

Koliko rokova uopšte imaju bolonjci?
Pošto ja na svom faxu (građevina) vidim da lafo imaju 2 roka a ustvari im daju sve rokove kao i nama po starom sistemu , plus što ih većina već ima položen pismeni ispit jer su predavali vježbe i dolazili redovno na predavanja.Osim toga imaju neuporedivo lakše predmete i profesore nego što smo mi imali tako da vam bude jasnije zašto sa građevine niko neće na proteste.
Tehnički fakulteti su postali definitivno lakši s ovim sistemom.
Ako ćemo već o protestima ja bih protestovo što sam bio na svim predavanjima i vježbe predo a niko mi ništa nije priznao za ispit od toga i dalje moram na pismeni pa usmeni kod majmuna.
Ova Bolonja kod nas ne liči na ništa , uzeli su malo ovog malo onog i eto ti obrazovnog sistema.

umorni

1234

Post by umorni » 06/03/2007 17:07

Bio sam juce kod onih drotova da vidim hoce li priletiti ako ovi zapale one lutke da ih zgazim sa ledja.. Jeste Mirc-ko pogledaj ko sve studira i odakle.. pa boli kurac ili dupe nekog koje iz Gracanice ili Tuzle ili Sanskog mosta.. koji studira u Sarajevu za probleme sa Bolonjom..to su oni sto cine vecinu medju studentima..

Evo znam iz iskustva krene nas nekoliko odavde na proteste (mi koji smo odavde) a ovi dosljaci studenti produze na kafu..jebe se njima za ono sto ce se desiti svima nama ( i njima)..

Ja sam zato da se izgasa zakon da studiraju samo ovi iz Sarajevskog Kantona,a ovi izvan njega fino nek plate razumljivu cjenu pa nek studiraju koliko hoce ,a ovako stavljaju nas u isti kos sa njima a od mojih i tvojih roditelja se odbija od krvnickih plata za njihove kafe i ostale jebicluke..

Pa nek kazu da sam ovo ili ono.. :x

umorni

1234

Post by umorni » 06/03/2007 17:08

Pozivam vas sve u subotu 10.3 12h na plato Marin Dvor..pa da se bar nesto dogovorimo..
DOSTA!

mIRCerka

Re: 1234

Post by mIRCerka » 06/03/2007 17:10

umorni wrote:Bio sam juce kod onih drotova da vidim hoce li priletiti ako ovi zapale one lutke da ih zgazim sa ledja.. Jeste Mirc-ko pogledaj ko sve studira i odakle.. pa boli kurac ili dupe nekog koje iz Gracanice ili Tuzle ili Sanskog mosta.. koji studira u Sarajevu za probleme sa Bolonjom..to su oni sto cine vecinu medju studentima..

Evo znam iz iskustva krene nas nekoliko odavde na proteste (mi koji smo odavde) a ovi dosljaci studenti produze na kafu..jebe se njima za ono sto ce se desiti svima nama ( i njima)..

Ja sam zato da se izgasa zakon da studiraju samo ovi iz Sarajevskog Kantona,a ovi izvan njega fino nek plate razumljivu cjenu pa nek studiraju koliko hoce ,a ovako stavljaju nas u isti kos sa njima a od mojih i tvojih roditelja se odbija od krvnickih plata za njihove kafe i ostale jebicluke..

Pa nek kazu da sam ovo ili ono.. :x

:lol: sjecma se protesta pred ekonomijom prosle godine....
pitam jednu studenticu GDJE SU TI RAJA kaze ona ETO IH TU IZA, PIJU KAFU ODMARAJU MALO...

bemti, otishla revolucija na pauzu...
:D

davis.ba

Post by davis.ba » 06/03/2007 19:11

Hendrix wrote:Koliko rokova uopšte imaju bolonjci?

Pa valjda po bolonji nema rokova. Ide normalno nastava pa jedan parcijalni, drugi, završni test, ako se padne tu možda još jedan popravni eventualno i to je to.

Ili?

sabanss
Been thanked: 3 times

Post by sabanss » 06/03/2007 19:19

Bolonja definitivno nije u Bosni...

Odnosno ako je ovo sto nam prodaju pod Bolonju uistinu to, onda se Europi ne smjesi svijetla buducnost.

Hvala Bogu pa zavrsih...

Hendrix
Been thanked: 4 times

Post by Hendrix » 06/03/2007 19:56

Ma kakvi završni testovi , kod nas već kontaju aprilske rokove da im daju , mislim u redu je novi sistem uvodit ali je kod nas to tako nakaradno da veze nema.
I još kruže priče da će sve koji su sada generacije prije bolonje puštati bez uslova dalje u godine što se već i uradili samo da ih ovi ne stignu.
Imaćemo 1000 apsolvenata.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 06/03/2007 21:40

umorni...mozda bi isto trebalo predloziti da studirati mogu samo studenti ciji je koeficijent boje koze extra bijeli...da ne bi ne daj boze neko manje bijel sjeo za isti sto..

:roll: :roll: :roll:

ili recimo, ako neko zivi na alipasinom ne bi trebao studirati u opcini centar nego nek sebi prave univerzitet u A fazi :roll: :roll: :x :x

Deb's

Post by Deb's » 06/03/2007 22:16

Mislim da bi većinski studenti otišli na neke demonstracije kad bi im neko od osoblja (nastavničkog kadra) fakulteta to NAREDIO :(

Ja sam s etf-a, i mi smo najdalje dogurali s bolonjom (bar nam tako govore :D ), neke se stvari i dalje ne podudaraju s tim konceptima - al mislim da se radi na tome da se poboljša. Kao što je već neko rekao ETF je postao lakši/kraći, al su zato predmeti (koji su postali jednosemestralni) preobimni i imamo samo 2 roka (tj. ak rokneš ideš na još jedan popravni) - problem je što čovjek ako padne jedan ispit, vrlo lako može doći do domino efekta (pošto su ispiti vremenski zbijeni) pa da zezne još neke stvari... al šta je tu je :roll:

MUNAFIK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 54 times

Post by MUNAFIK » 06/03/2007 23:05

Uvodzenje bolonje je pozitivna stvar koja se desava u Bosni i Hercegovini ali trenutno to sve ima vrlo negativne posljedice za studente.
sto se tice rokova i Bolonje to nema veze sa nekom Bolonjom bolonja je jedna vrsta ugovora kojim se treba osigurati KVALITET NASTAVE, i SLOBODNO KRETANJE STUDENATA PO FAKULTETIMA SIROM EVROPE. Rokovi se daju lokalnim ili drzavnim zakonima na regulaciju.

Glavni problem na Univerzitetu u Sarajevu je taj sto NEMA TIJELA KOJE REGULISE KVALITET, a takvo tijelo je neophodno da bi SE diplome dalje od granica Sarajevskog kantona mogle priznati! to je problem i sada studenti koji zavrse za godinu dana PO BOLONJI imat ce diplomu bez PECATA tijela za KONTROLU KVALITETA drugacije receno IMAT CE DIPLOMU KOJA CE MOZDA ILI JEDVA VAZITI I U SAMOM KANTONU SARAJEVO!!!

Bio sam na protestu studenata, vrijeme je da se STUDENTI POBUNE!!! nesmije biti straha, a studenti se BOJE!!! gledam dekana Ekonomskog fakulteta na kako bizaran nacin nepostuje studente koji su izasli pred fakultet sa zahtjevima on im se cak nije ni obratio nije ni izasao da vidi sta oni zele!!! TO JE SRAMOTA sa takvim upravama kojima je bitan samo NOVAC i neka samo promocija necemo stici nigdje...

STUDENTI SAMO NAPRIJED!

bih_finest

Post by bih_finest » 06/03/2007 23:34

Što se tiče Ekonomije i Bolonjskog procesa, kod nas se to ja mislim podobro poštuje. Imaš dva roka za jedan predmet npr. u januaru i imaš popravni u februaru i to je to što se tiče prvog semestra. Ne možeš neki predmet koji si slušao u prvom semestru prijaviti u junu ili julu, tada možeš samo prijaviti predmete iz drugog semestra, a one koje nisi položio na ljetnoj školi koja se organizuje u augustu (tj. 2 predmeta). Studenti su se, barem na ekonomiji, bunili zbog predmeta Uvod u ekonomiju, koji je preduslov za neke predmete u drugom semestru, tak ako nisi položio Uvod u ekonomiju ne možeš izaći na neke predmete iz drugog semestra, znači gubiš godinu. Kod nas je profesor tog Uvoda u ekonomiju rekao odmah na početku da je taj predmet preduslov, a bilo je objavljeno i na stranici fakulteta, a i predmet je stvarno lagan, ko god je učio mogao ga je položiti, ne bih da se sad pravim neš pametan ili govorim protiv svojih kolega, ali mislim da su to oni studenti koji su odmah prvi dan došli na predavanja, rekli jebo ovo hajmo mi na kafu Znam, jer sam i ja takav bio, i obnovio godinu, ali nisam se bunio, niti sam tražio čak prošle godine septembarski rok, jer sam znao da nisam učio cijelu godinu i sad na kraju ja da se nešto bunim. No et, potpisao sam peticiju, iako sumnjam da će išta postići, jer je dekan stvarno zapeo za ovo, valjda hoće čistku da napravi. Tako da je moj savjet da krenete učiti, vjerujte odmah je sve lakše;)

MUNAFIK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 54 times

Post by MUNAFIK » 07/03/2007 01:15

bih_finest wrote:Što se tiče Ekonomije i Bolonjskog procesa, kod nas se to ja mislim podobro poštuje. Imaš dva roka za jedan predmet npr. u januaru i imaš popravni u februaru i to je to što se tiče prvog semestra. Ne možeš neki predmet koji si slušao u prvom semestru prijaviti u junu ili julu, tada možeš samo prijaviti predmete iz drugog semestra, a one koje nisi položio na ljetnoj školi koja se organizuje u augustu (tj. 2 predmeta). Studenti su se, barem na ekonomiji, bunili zbog predmeta Uvod u ekonomiju, koji je preduslov za neke predmete u drugom semestru, tak ako nisi položio Uvod u ekonomiju ne možeš izaći na neke predmete iz drugog semestra, znači gubiš godinu. Kod nas je profesor tog Uvoda u ekonomiju rekao odmah na početku da je taj predmet preduslov, a bilo je objavljeno i na stranici fakulteta, a i predmet je stvarno lagan, ko god je učio mogao ga je položiti, ne bih da se sad pravim neš pametan ili govorim protiv svojih kolega, ali mislim da su to oni studenti koji su odmah prvi dan došli na predavanja, rekli jebo ovo hajmo mi na kafu Znam, jer sam i ja takav bio, i obnovio godinu, ali nisam se bunio, niti sam tražio čak prošle godine septembarski rok, jer sam znao da nisam učio cijelu godinu i sad na kraju ja da se nešto bunim. No et, potpisao sam peticiju, iako sumnjam da će išta postići, jer je dekan stvarno zapeo za ovo, valjda hoće čistku da napravi. Tako da je moj savjet da krenete učiti, vjerujte odmah je sve lakše;)

Ovdje se radi o stvari da se znalo da postoje preduslovi ali da su oni definirani kao preporuka profesora i kroz 3 semestra koja su zavrsena kako je prosao proces bolonje na ekonomiji tako se i postupalo. predmeti preduslovi su pisali znalo se za njih ali su bili preporuka i moglo se sve polagati a sada se desila stvar da odjednom pocnu izbacivati studente sa predavanja kazu ima pravilo... a niko nikada nije pokazao NIKAKVO PRAVILO NA KOJEM PISE ISTA O TIM PREDMETIMA! JEDINO POSTOJI ono koje je objavljeno priije 2 mjeseca u kojem se jasno kaze STUDENT MOZE SLUSATI I POLAGATI SVE PREDMETE U NAREDNOM (tj ovom sada ljetnom ) SEMESTRU BEZ OBZIRA STA JE POLOZIO U PREDHODNOM! ovo jasno pise.... a radi se i o jos jednoj stvari a to je da su od studenata uzete pare za one predmete sa kojih ih sada ISTJERUJU SA PREDAVANJA...PLJACKA, KRIMINAL LOPOVLUK!
A Kolega ta ljetna skola je SAMO ROK KOJI STUDENTI EKONOMIJE PLACAJU PO PREDMETU 150 KM. dok na drugim fakultetima studenti fino polazu ispite BESPLATNO!!! i jos jedna stvar TI KOLEGA NISI SVJESTAN DA TVOJA DIPLOMA KAKO SADA STVARI STOJE NECE NISTA VAZITI, OVO NE KAZEM JA OVO JE JASNA PORUKA SA SAVJETOVANJA O REFORMI VISOKOG OBRAZOVANJA koje je bilo nedavno odrzano u Sarajevu!
i kada se prica o Uvodu u ekonomiju cinjenica je jedna da je taj predmet lagan zavisno od toga koji ti profesor predaje i koji ti asistent predaje... podatci govore jasno kod jednog profesora prolaznost recimo 5% a kod drugog 20%... ONO STO KOCI REFORMU PORED NEPOSTOJANJA ZAKONA JE I NERAD I NE ANGAZMAN PROFESORA... PROFESORI KOJI NE ZELE DA SE AKTIVIRAJU ONI KOCE PROCES REFORME A NE STUDENTI KOJI POKAZUJU SVOJE NEZADOVOLJSTVO! ti mozd anisi ucio i obnavljas godinu ja sam ucio i ucim i neobnavljam Hvala Bogu nista al sa ovakvim stanjem cu obnavljat i ja kao i 99% studenata koji su trenutno 2 godina....

van Basten
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

Post by van Basten » 07/03/2007 02:00

skendo wrote:jeste ono od juče

ovdje bih se složio sa studentima... pogotovo sa ovom riječju - svi. Znači - da jeste Univerzitet, da jesu profesori, možemo nabrajti tako i do čistača il u drugom smjeru do Špirića, svi oni su nespremni dočekali Bolognu, al dočekali su je nespremni i studenti. Bolonjska deklaracija upravo liči srednjoškolskom sistemu učenja - svaki dan po sahatak i dosta, i ko tako radi bez problema čisti ispite. Nažalost, naši studenti su navikli da na ispite pomisle dvadesetak dana prije roka a knjigu iz tog predmeta prvi put otvore deseta dana prije ispita, a to ovdje ne prolazi. U tom kampanjskom učenju ekonomija nije izuzetak nego naprotiv

encian

Post by encian » 07/03/2007 05:08

umornom i munafiku

@umorni: raspravljalo se i o tome. zapravo je kanton odakle dolazi student trebao da plati sa kantonu za obrazovanje. po tom principut bi npr. iz srednjebosanskog kantona studirale citave 2 osobe! u svjetlu s_anja u zemlji zakljucilo se da je bolje iskolovat raju nego zakerat za lovu.

@munafik: ja sam dilomirala prije bolonje i znam koliko su se trudili zbog te bolonje. cicicu 100% treba skinuti kapu. postavio je pravila i drzi ih se. uveo je red i rad na tom fakultetu. sto se tice uvoda u ekonomiju, predmet je u najmanju ruku smijesan. i da, uslov je za neki drugi predmet, ne mogu se sjetiti koji, kao sto je racunovdstvo bilo uslov za finansijsko racunovodstvo i finansijsko izvjestavanje, i kao sto su poslovne finansije bile uslov za finansijski menadzment. smijesno je da se uvijek bune i zbog rokova i zbog uslova studenti koje nikad ne vidjas na faksu. a to da uzimaju lovu, pomiri se sa tim. barem imas best service na univerzitetu 100%. i jedan stvarno prijateljsi savjet: ekonomija je stvarno fax na kojem ako naucis predmet polozit ces ga 100%. naravno, ne mislim na skripte i ispitna pitanja.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 09:02

Zar nisu ukinuli junsko julski rok i uvevli ljetnu skolu gdje se ispit placa 150KM?

amrino

Post by amrino » 07/03/2007 09:19

Podrzavam studente- da ne bi bilo zabune- ali nikako mi nije jasno kako to da se uvijek bune oni koji su u daleko najboljoj situaciji? :?

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 09:27

amrino wrote:Podrzavam studente- da ne bi bilo zabune- ali nikako mi nije jasno kako to da se uvijek bune oni koji su u daleko najboljoj situaciji? :?

:shock: WTF opet se slazemo :shock: :? :shock: :?

Jedan od komentara na proslogodisnjim protestima studenata ekonomije vezano za ukidanje septembarskog roka je bio : KOJI SE KLINAC BUNITE I ZASTO SE BUNE OBICNO ONI KOJI NECE DA U STVARI UCE?

amrino

Post by amrino » 07/03/2007 09:32

mIRCerka wrote:
amrino wrote:Podrzavam studente- da ne bi bilo zabune- ali nikako mi nije jasno kako to da se uvijek bune oni koji su u daleko najboljoj situaciji? :?

:shock: WTF opet se slazemo :shock: :? :shock: :?

Jedan od komentara na proslogodisnjim protestima studenata ekonomije vezano za ukidanje septembarskog roka je bio : KOJI SE KLINAC BUNITE I ZASTO SE BUNE OBICNO ONI KOJI NECE DA U STVARI UCE?

Bas tako! :D
Iz licnog iskustva znam da su najgrlatiji oni koji studiraju vec 7-8 godinu...i koje ni pod razno nije trebala kaciti Bolonja...ali haj to nego kada uporedimo stanje na Ekonomskom sa stanjem na ostalim fakultetima- tacno bude WTF?
Sta tek da rade oni studenti kojima je laptop na faxu misaona imenica...da ne bulaznim dalje- situacija je svima poznata...
Treba promijeniti hejbet stvari, donijeti hejbet zakona...ali cemu to kada ne znamo cijeniti te promjene i poboljsanja?!

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 09:37

Ja sam definitivno protiv bolonje u ovom obliku...ukinuse redovni junskojulski rok i uvedose ljetnu skolu gdje ispit palcas 150 KM....

Nama, vjecitim apsolventima (sto bi rekla moja mama PARE TI SE OSLADILE I PRAVI SI MAZOHISTA JER VOLIS DA RADIS I VUCES ISPIT PRED DIPLOMU VEC 100 GODINA) se naplacuje izlazak na ispit 100 KM. I to mi je skroz ok. Da su pametni, uveli bi vise rokova za nas, a ne bi pare otimali ovako svinjski (ne hinjski vec svinjski jer su fakat svinje) u redovnim rokovima...

inace se placa, na filozofiji, 30 KM za obnovu biblioteke, a knjige u istoj ili ne mozes dobiti nikako (ja nisam u 4 redovne godine studiranja nikad niti jednu knjigu uspjela dobiti) ili kad neko vec digne knjigu, ona se raspada i puna je grinja...

Sto nas vodi ka onome iz mog prvog posta:
Zasto se svi studenti Sarajevskog Univerziteta ne dogovore sta je ono sto im svima smeta, i onda ZAJEDNO blokiraju rektorat univerziteta, koji se nalazi u zgradi pravnog fakulteta (vjeruj mi da mnogi to ne znaju) i ne izbore se za svoje pravo?

Zasto?

amrino

Post by amrino » 07/03/2007 09:45

mIRCerka wrote:Ja sam definitivno protiv bolonje u ovom obliku...ukinuse redovni junskojulski rok i uvedose ljetnu skolu gdje ispit palcas 150 KM....

Nama, vjecitim apsolventima (sto bi rekla moja mama PARE TI SE OSLADILE I PRAVI SI MAZOHISTA JER VOLIS DA RADIS I VUCES ISPIT PRED DIPLOMU VEC 100 GODINA) se naplacuje izlazak na ispit 100 KM. I to mi je skroz ok. Da su pametni, uveli bi vise rokova za nas, a ne bi pare otimali ovako svinjski (ne hinjski vec svinjski jer su fakat svinje) u redovnim rokovima...

inace se placa, na filozofiji, 30 KM za obnovu biblioteke, a knjige u istoj ili ne mozes dobiti nikako (ja nisam u 4 redovne godine studiranja nikad niti jednu knjigu uspjela dobiti) ili kad neko vec digne knjigu, ona se raspada i puna je grinja...

Sto nas vodi ka onome iz mog prvog posta:
Zasto se svi studenti Sarajevskog Univerziteta ne dogovore sta je ono sto im svima smeta, i onda ZAJEDNO blokiraju rektorat univerziteta, koji se nalazi u zgradi pravnog fakulteta (vjeruj mi da mnogi to ne znaju) i ne izbore se za svoje pravo?

Zasto?

To je pitanje za studiozno proucavanje- haman nisu politicari jedini koji ne komuniciraju izmedju sebe i koji se ne mogu dogovoriti...Svi imaju razlicite ciljeve, neki nemaju ciljeve uopste, a neke boli k....
O tim pitanjima obicni studenti ne bi trebali dumati...trebalo bi provesti neku obuku, nesto u stilu "vijeca ucenika" , edukovati studente u tom pravcu, organizovati ih...pa neka sami sebi biraju predstavnike- po mandatima- a ne da jedni te isti ljudi griju guzice po unijama studenata i da ne rade nista...
Eto i tu se slazemo (nadam se da nece kisa ili snijeg)- za cetiri i po godine nikad ni jednu knjigu nisam naskla u toj biblioteci...a kad sracunas koliko se studenata godicnje upise- kad to pomnozis sa 30...za par godina su kompletan fond mogli obnovit!!! :x

Post Reply