Prota Milorad Golijan spasao dva imama

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#1 Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by llull »

ŽIVOT NIJE VAŽNIJI OD OBRAZA Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Odgovorno vam tvrdim ovim slepim očima da više nikada neće biti takvog strašnog rata između Muslimana, Bosanaca i pravoslavnih Srba jer sam ja to krvavo kolo prekinuo ‘92. godine.

Image

Ovako priča za “Blic” prota Milorad Golijan (63) koji je tada proteran iz mesta Vlasenice nakon što je spasao dvojicu imama.

Odrastao je u mestu Žeravice u opštini Han Pijesak, BiH. Još kao dečak voleo je knjigu i školu.

- Voleo sam knjigu. Nije mi bilo teško da idem peške i po 12 kilometara u školu. Uvek sam bio na strani mita. Vaspitan sam na epskoj poeziji. Voleo sam Marka Miljanova koji je govorio da je junaštvo da čovek brani sebe od drugoga, a čojstvo da brani druge od sebe. U trenutku kad je izbio rat želeo sam u svemu tome što je bilo ružno da pokažem da čojstvo nije propalo do kraja, da kažem ljudima da štite svoje komšije – priča prota Golijan.

Kao pravoslavni sveštenik ‘92. u vreme rata bio je na službi u Vlasenici.
- Posle odlaska jedinica JNA, SDS kao vodeća stranka preuzela je vlast, a onda je počelo da se dešava sve što se dešavalo. Ja sam se sa svih tih događaja sklanjao jer su me učili da nikada ne vređam drugu veru. Puštanje srpskih pesama na ulici u jednoj multietničkoj sredini me je vređalo pa sam se držao ili kuće ili crkve.

NAPISAO 14 KNJIGA
- Prvi put sam oplakao knjigu kad sam je uzeo u ruke nakon što sam oslepeo. Sanjam da čitam Dostojevskog. Četiri svoja romana nikada nisam video, a diktirao sam ih u pero supruge Milice. “Pas na putu” je prvi roman napisan u slepoći – kaže Golijan.
Jedne noći primio je poziv dvojice imama.
- Noć pre nego da me pozovu sanjao sam san u kome se nalazim u džamijskom holu i neko u taj hol baca bombu. Dočekujem bombu rukom i bacam je nazad i ona eksplodira napolju. Sutradan su me zvale efendije da im pomognem. Rekli su mi da su skriveni u podrumima džamije. Umirio sam ih, rekao im da se okupaju, obuku i da izađu napolje. U mantiji sam otišao po njih i odveo ih u opštinu misleći da, kao srpski sveštenik, imam autoritet na toj srpskoj vlasti – priseća se Golijan.

Tada nastaje prava drama.
- Rigidno su nas dočekali. Sećam se da me je predsednik opštine pitao: “Što ti štitiš ove efendije”? Ubrzo smo izašli napolje, naišla su policijska kola, odvela ih u stanicu. Upalio sam „jugo“, ušao kod načelnika i rekao: “Šta uradite sa ovim ljudima, uradite i sa mnom”.

Image

Uspeo je da nabavi propusnice za imame.
- Oni su bili na mojoj duši, na mom obrazu, a moja glava nije važnija od mog obraza. Jedan je pušten da se vrati u svoje selo, drugog sam odvezao za Kladanj. Kada sam se vratio doživljavao sam svakodnevno šikaniranje. Ljudi su okretali glavu od mene na ulici, javno me osuđivali, pljuvali, nazivali izdajnikom. Šira porodica me je osuđivala, a i dan-danas padne poneka osuda, ali ne kajem se iz razloga što biti čovek i sačuvati obraz važnije je nego sačuvati život.

Svoju životnu priču želi da podigne na viši, metafizički nivo.
- U zapisima Rodoljuba Čolakovića iz Oslobodilačkog rata, može se pročitati šta se dešavalo u Vlasenici u toku Drugog svetskog rata. Nemačke jedinice su kao okupatori držale red, a po njihovom povlačenju ustaše počeše da preuzimaju. Najviđenije Srbe, trgovce, seljake, među njima mog kolegu, sveštenika Dušana Bobara, odveli su u šumu Rašja gajda. Sve su ih likvidirali, a Dušana Bobara prikovali su kroz čelo ekserom za bukvu. To je bilo ‘41. ili ‘42. Ako se tada nijedan efendija nije setio ili nije smeo, ne osuđujem ljude, da zaštiti svoga kolegu protu Bobara, nakon 50 godina ja sam zaštitio dvojicu efendija. Mene zato ne osuđuje moj bog Hristos, a to ako sam sudbinu polomio i historiju zaustavio, to mi može biti samo na ponos. Ovo prvi put sada pričam, i neka me pljuju – ništa novo, jer uprkos svim bitangama sveta, rata tamo više biti neće – kategoričan je prota Golijan.

Nakon ovog događaja tadašnji vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda doneo mu je dekret da za 24 sata napusti Vlasenicu. U selo Noćaj, pokraj Sremske Mitrovice, dolazi ‘92. godine.
- Kad je u pitanju vera, ja ne mogu reći za sebe da imam veru i da verujem. Imam život koji je metafizički, pod uticajem Dostojevskog, Berđajeva, Karla Gustava Junga, Adlera, Platona, Heraklita… Vladika mi je pokazivao anonimna pisma mojih kolega koji su imali pritužbe jer nisam imao nikakve cene i tarife. Kao kap po kap to je tuklo po mojoj duši dok zbog visokog šećera i očnog pritiska nisam oslepeo pre pet godina. Moj crkvenjak jednom prilikom je rekao: “Oslepeo je da vas više ne gleda kakvi ste”.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/613666 ... -dva-imama

Zna li ko sta o ovoj prici ,ima li istine tu ...
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by muha_sa »

neku vece je bila emisija o ovom covjeku--bili su i imami da posvjedoce istinitost :-D
veze nemam na kojoj TV :-)
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#3 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by llull »

Ja jutros naletio na netu pa me bas zanima, da li ima ko da iz prve ruke kaze recenicu dvije ...
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#5 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by Zokipfc »

Kakva je p*cka taj Kacavenda, necuveno
User avatar
Čitalac
Posts: 5680
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#6 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by Čitalac »

Nakon gotovo 20 godina, Munib Ahmetović je ponovo progovorio o Miloradu Golijanu, sa željom da ga jednog dana ponovo vidi i da obnove prijateljstvo. Za Golijana kaže da je "primer dobrog, koje na kraju uvek pobeđuje". Prema njegovim rečima, pod plaštom crkve i vere određeni ljudi radili su i govorili stvari koje se nikada ne mogu opravdati, ali pravi vernici, za kakvog smatra sebe i Golijana, mogu doneti samo optimizam. "Istina jeste duga, ali ona ima svoj kraj. Ljudi moraju da shvate da nije sve isto i da je bilo čestitih ljudi u ratu, te da će ih uvek biti u svakom narodu i u svakom vremenu. Milorad svesno nije prihvatio ono što su verovatno od njega tražili i u trenutku kada je video da je i sam u opasnosti i dalje je ostao dosledan", dodao je Munib Ahmetović.

...
Hodža Munib Ahmetović ispričao je da su se tog kobnog dana sa Golijanom našli ispred zgrade u kojoj su živeli u pola osam ujutru. "Rekao je da će učiniti sve što može. Odveo nas je u staru zgradu rudnika boksita, gde je bila vojna komanda, a gde smo videli i tadašnjeg predsednika opštine. Tražio je propusnice za nas i nikada neću zaboraviti rečenicu koju je rekao, a to je da smo mi njemu na savesti i da ne dozvole da se nama, kao i džamiji, bilo šta desi. Odatle smo otišli u SUP, gde smo zatekli starog načelnika Radeta Bjelanovića i novopostavljenog Maneta Đurića. Svi su nam govorili da nam zapravo ne trebaju nikakve propusnice i da se možemo slobodno kretati, ali je bilo primetno, u tom turobnom, ružnom stanju, da na popa već gledaju mrko. Kada smo završili, Milorada su samog pozvali nazad. Šta su mu tada rekli ja ne znam, ali znam da je bio bled kada je izašao i da je prokomentarisao da se boji za sebe, da je nova vlast još gora, ali da će nas odvesti do Kladnja, ako to želimo, bez obzira na sve. Nisam još ni došao do stana, a već su me pokupili policijskim autom u kojem je sedeo i Bego Selimović. Odvezli su nas nazad u SUP, vrlo brzo razdvojili i mene ispitivali nekoliko sati. Detalji su mučni, ali kada su mi tražili novac i kada sam rekao da ga nemam, pustili su me da odem. Isti dan sam uspeo da izađem iz Vlasenice do svog rodnog sela Skugrići, a kasnije je do mene stigla vest da je pop Milorad uspeo da izvede i Begu Selimovića do Kladnja. Više ga nikada nisam video", ispričao je Ahmetović.
http://rtv.rs/sr_lat/drustvo/svestenik- ... 09981.html
User avatar
argyle
Posts: 1847
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#7 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by argyle »

Sarajmen wrote: Protu Golijanina da Bog poživi i nagradi za dobro koje je učinio za svog života. Ali zbog sveg onog lošeg što se desilo na području Vlasenice , nad nesrbskim stanovništvom, to je kap dobra u moru počinjenog zla. Cijenim tu kap kojoj je on doprinio da postoji. I neću ni riječ više da napišem da je ne bih zaprljao.
a sta li ovo radi prota Golijan na snimku

- Posle odlaska jedinica JNA, SDS kao vodeća stranka preuzela je vlast, a onda je počelo da se dešava sve što se dešavalo. Ja sam se sa svih tih događaja sklanjao jer su me učili da nikada ne vređam drugu veru. Puštanje srpskih pesama na ulici u jednoj multietničkoj sredini me je vređalo pa sam se držao ili kuće ili crkve.
User avatar
argyle
Posts: 1847
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#8 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by argyle »

Sarajmen wrote:Čim sam na snimku čuo da vojsku oslovljavaju sa '' Srpske Republike Bosne i Hercegovine'' , odredio sam neki vremenski okvir u kojem je snimak nastao. Tako se u samom početku nazivala vojska koja će kasnije promijeniti ime u VRS. Golijan je u vrijeme nastanka snimka radio svoj sveštenički posao. Gledam živi snimak, a reportersku propagandu bacim pola u vodu u startu.
spominje se Petrovdan, 12 juli

nego, sa 2. sjednice Autonomne regije Birac, 5/2/92
Image
Image
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#9 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by mishic »

Ovo je prežvakana priča i jeste rijetkost na strani onih koji se zaklinju "da ništa neće činiti na svoju ruku, za što nemaju naređenje pretpostavljenih". E sad, od koga su spašavani i spašeni ti imami?!! Ko je šta ovdje činio? Mogu li se ovakve geste među pripadnicima ARBiH nabrojati i jesu li bile tako rijetke? Ko je spašavao i spasio i ljude i objekte (mislim na one vjerske) koji su bili na teritoriji pod kontrolom ARBiH? Koliko je koga i na kojoj strani stradalo? A šta se danas događa? Komandant Armije RBiH, 6 komandanata Korpusa ARBiH, destine komandanata brigada i stotine pripadnika Armije RBiH, hapšeni su, hapse se i procesuiraju kao da su oni bili agresori a ne žrtve i branioci.
Upita li se iko šta bi bilo da smo mi činili ono što su oni činili i šta bi bilo da od prvog do zadnjeg dana rata sve i jedan komandant u Armiji RBiH nije govorio da mi ne smijemo činiti ono što čine agresori?
Šta se ovo zapravo događa? U svemu i po svemu uloge se potpuno zamijeniše. Nosioci zla i nosioci dobra, agresori i žrtve kao da su zamijenili uloge. Tamo gdje je bilo malo ovakvih kao što je prota Milorad a puno onih koji su radili onako kako su se zakleli i ovamo gdje je malo ko činio zločin a bilo bezbroj onih poput prote Milorada, sada se kroz sud, medije i sve ostalo prikazuje i čini kao da je bilo obrnuto.
Ovo ne umanjuje protinu ulogu ali doprinosi iskrivljenju slike koja iz dana u dan izgleda suprotno onoj koja je stvarna.
User avatar
argyle
Posts: 1847
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#10 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by argyle »

a vidi ovo...
Mediji i rat: Kako je “Politika” izveštavala 1992. godine

http://www.e-novine.com/feljton/48904-T ... ubija.html

SVEŠTENIK NA FRONTU (Vlasenica, avgusta):
Nije baš da ima mnogo zanimanja kojima se čovek bavi i u vreme mira, i za vreme rata. Jer, rat kad zavlada - svejedno da li su u pitanju oni minuli ili ovaj sadašnji u Bosni - vazda je primera da se ljudi očas prekomanduju, pa naprosto počnu da rade nešto o čemu nisu ni sanjali, učitelji, obućari, pravnici ili kafedžije postaju komandanti, minobacadžlije, mitraljesci...

Među one retke, koji ostaju verni svom poslu i zavetu su sveštenici, ali, dabome, ni izbliza nije isto vršiti službu dok traje mira i onda, kad počne nesreća.

Gospodina Milorada Golijana, vlaseničkog protojereja, rat je zatekao u mantiji. Rat traje, pop Milorad nije skinuo mantiju. Uprkos ratu, vrši svoju svetu dužnost.

- Otkako ljudi ginu, idem svuda gde jave, na položaj, front, svejedno, nije red da čovek ode neopojan. Jeste, rizik je, ne znaš da li ćete potrefiti neka granata, pronaći snajper ili kakvo drugo oružje. Znate, šanse da vas ne pogodi na položaju iste su kao i one da ostanete živi dok za vreme grmljavine stojite pod drvećem. Dakle, gospodine, rizik je ne samo ne da li ćete stići da obavite sahranu, već i da li ćete se vratiti živi. Ali, kažem, idem, vršim svoju dužnost, jer to je moj ratni zadatak.

Gospodin Golijan, mlađi čovek reskih misli, pogleda i pokreta, objašnjava kako se obavljaju te sahrane po sili rata.

- Te vitezove - ne zovem ih tako bez razgloga, ako ništa drugo, za razliku od onih vremena, sad je ceo svet protiv Srba - sahranjujemo tamo gde je najzgodnije. To, mahom, znači na mestu pogibije. Ne može kao nekad, rat je. Nema kuknjave - ona bi se, ej, čula u šumi, a ne znaš do koga može dopreti. Na te sahrane obično dođe pet-šest ljudi, jer, rekoh - rat je. Tamjan i sveće ne naplaćujem. Taman posla.

Podsećamo sveštenika Golijana da Srbe optužuju da ni izginulima u ratu ne daju da na onaj svet odu u miru.

- E, mnogo je tih besmislenih optužbi i klevetanja, koje neprijatelji upućuju na naš račun. Ništa od toga nije tačno, a tačno je ono što sam vam, gospodine, malopre rekao kako mi sahranjujemo naše. Ne smemo ni da organizujemo sahranu kakav je red, jer nam postavljaju zasede. Eto, ja sam vatreno krštenje doživeo kad je trebalo da sahranimo Milenka Kraljevića iz sela Trnovo kod Šehovića. Nismo ga nosili na groblje, kako je bilo planirano. Bila je zaseda, opkolili su nas - srećom, izvukosmo se - pa ga sahranismo kod njegove kuće.
Iz do sada rečenog, moglo bi se zaključiti da sveštenik Golijan, od svega što mu je dužnost, jedino vrši opela.

- Da, opela su sada najčešća. Istina, liturgija je redovna, jer je Vlasenica slobodan grad, ali, gospodine, evo, nekako od aprila, nit' koga venčavam, nit' koga krštavam.

Gospodin Milorad Golijan, protojerej vlasenički, na kraju nam je rekao:

- Biće uskoro, ne brinite, i venčanja i krštenja. (D. P.)
User avatar
argyle
Posts: 1847
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#11 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by argyle »

decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#12 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by decembar2017 »

Znam covjeka kome je zivot spasio pravi Bosanac pravoslavac, tako ga on opisuju jer kaze ni grama nacionalizma nije bilo u njemu, na silu ga obukli u uniformu i slucajno se nasao tu u selu kako su krenuli cetnici da odvode ljude u logore i on ga je licno odveo u autu na sigurno. I po svjedocenju ljudi koji su bili tu i prezivjeli logor , a sto vecina drugih koji su tada odvedeni nije, stvarno mu je taj spasio zivot. Tako receno ispada dusa od covjeka, humanista.

Ali taj sto mu je spasio zivot je nedavno osudjen zbog ubistva na desetine i desetine ljudi u razlicitim situacijama i lokacijama, civila pa cak i tih logorasa, rodbine i komsija od tog covjeka kojeg je spasio.

I to i ova tema je samo jos jedan dokaz koliko je srpski narod pao na testu moralnosti da se ovakvi primjeri pojedinacnih spasavanja ljudi koriste da se pokaze neka humanost, dok u isto vrijeme citava sela, gradovi, regije bili saucesnici /svejdoci zlocina nad hiljadama ljudi i danas o tome sute.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#13 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by Diwan »

Ovo navodno 'spašavanje' efendija je čin 'ruka ruku mije' odnosno njihovog poznanstva, a ne nekog njegovog dobročinstva i ljudskosti, jer su istovremeno zaplatile druge džematlije. Da se zauzeo za sve - to bi se moglo smatrati činom dobročinstva i humanosti.

To je ta ironija današnjeg svijeta gdje se ubice slave, gdje zločinci dobijaju nagrade i slično.

S druge strane je takođe velika mrlja na ove efendije koje su se zauzele samo za sebe napustivši svoje džematlije.
Khovach
Posts: 10
Joined: 22/07/2018 13:09

#14 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by Khovach »

Svaki vjerski vodja nikada ne bi trebao ostavljati svoje sljedbenike. Svaki vjerski vodja je "pastir" a njegovi sljedbenici "ovce", on mora i u dobru i u zlu biti tu, kao kapetan broda. Kod nas u Bosni je sve izopaceno, ljudi hoce da budu religijske vodje radi interesa a ne (kao sto bi trebalo) dobrobiti te vjerske zajednice (cast izuzetcima). Dok je tako u vjerskim zajednicama i dok su povezane sa politikom mi nikada necemo dobroga vidjeti.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#15 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by seln »

Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Zakovao mu pistolj?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#16 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Isti katili su i u miru nastavili svoj zločinački posao, maloljetnu Melihu Durić (16) ubili su 11 jula 2001, jednim hicem u vrat. Bio je to prvi put da se Meliha vratila kući od maja 1992, kada je kao sedmogodišnjakinja, u naručju svoje majke, protjerana iz svoje Vlasenice.
Na više mjesta sam našao da se za to ubistvo sumnjičio bivši pripadnik 10. diverzantskog odreda, prezimenjak ovog popa (a možda i rođak) Vlastimir Golijan, koji sada služi kaznu od 15 godina zatvora za strijeljanje Srebreničana na Branjevu. Je li ikakva istraga vršena povodom tih sumnji, ili je sve rekla-kazala?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#17 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by julisiz es grant »

seln wrote:
Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Zakovao mu pistolj?
:D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#18 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by julisiz es grant »

Diwan wrote:Ovo navodno 'spašavanje' efendija je čin 'ruka ruku mije' odnosno njihovog poznanstva, a ne nekog njegovog dobročinstva i ljudskosti, jer su istovremeno zaplatile druge džematlije. Da se zauzeo za sve - to bi se moglo smatrati činom dobročinstva i humanosti.

To je ta ironija današnjeg svijeta gdje se ubice slave, gdje zločinci dobijaju nagrade i slično.

S druge strane je takođe velika mrlja na ove efendije koje su se zauzele samo za sebe napustivši svoje džematlije.
Naravno. I oni najgori su znali spasiti ponekoga, zbog prijateljstva, novca ili nečeg trećeg. Što ih ne abolira od zločina koje su počinili nad mnogim drugima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Post by insomnia78 »

seln wrote:
Prota Milorad Golijan spasao dva imama

Zakovao mu pistolj?
Zapala mu brada u redenik :lol:
Post Reply