prosjacenje, zarada, moja naivnost....

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#76

Post by surajaa »

Maj, mart prosle godine, vracam se ja kuci s fakulteta, temperatura me uzela, vani toplo proljetno sunce grije, ja se tresem, herpes mi se prosirio na usnama, natekle ko da su me ose izujedale....prolazim pored higijenskog, a ispred stoji onaj ludak sa stakama i prosi, dernja se, trazi mi pola marke ili marku, ne sjecam se vise.

Naravno, poucena ranijim iskustvom spram takvih, ignorisem ga, a on ce ti meni: "kurvo jedna kolka su ti usta, ti si dobra za pusenje k...." Doslo mi je da ga ubijem golim rukama na licu mjesta, but jebi ga, setkalo se tuda mnogo penzionera i ljudi, pa nisam htjela napravit masakr :x , samo sam kolutala ocima iza tamnih naocala i stiskala tasnu u rukama...

Novac mi nikad nije zao dati zeni sa djetetom koja nekad prosi isrped izloga City pub-a ili kod Bosnia hotela, nosi maramu na glavi, svezanu na straznjem dijelu glave, (vjerovatno znate o kome govorim) ona mi ima tako neki tuzan, jadan, napacen izraz lica, nikad sama ne trazi, uvijek se zahvali i kad je neka sica u pitanju...a takodje i slijepac koji svira frulu, samo sto njega nisam dugo vidjela, a bio mi je tako drag. Je li on medju zivima jos, nisam dobro upucena?
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#77

Post by PITARKA_SA »

neko pomenu malu Sabinu,ja sam se sokirala kada sam je u baskim vodama vidjela na moru..i pitam ja nju,kolko ces bit..kao ja sa njom sjela sok popit :roll: ..kaze ona deset dana :shock: :? :roll: :-) :o :oops:
sta vise da pricam..al iskreno doavno je nisam vidjela po strosi.

ima jedna nana ,gore kod poste,na carsiji..onako fina,cista,svaki put mi trazi 10 feninga za hljeba..dusa mi se kida.pogotovo kada vidim zenu,kako stvarno ode u pekaru i uzme hljeb :-? svaki put do kuce il oplacem il psujem sve oko sebe...dusa me boli..ali ja vise ne mogu nego uzeti joj hljeb svako jutro :roll: :roll:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#78

Post by Neelix »

a ako prestanes pusit.... :-) moci ces :P
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#79

Post by GandalfSivi »

_sa_ wrote:sve to stoji ali ja kad vidim stariju osobu da pruzi ruku odmah mi lose..
prije par mjeseci pred Begovom dzamijom stoji zena, place k'o kisa.
pruzila ruku i jedva me u oci pogleda, vidis joj u pogledu da nije naucila da prosi.
dala joj cener, 3 dana sebi nisam mogla doci od njenog pogleda, tuga ziva
Ta place ima vec osam godina i niko joj neda ispod pet maraka. Mozda ces sebi doci kad racunicu napravis...
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#80

Post by _sa_ »

ma dzaba, grize me savjest ako ne dam
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#81

Post by nebojeplavo »

Prosle godine je jedna nena preko puta Muzicke skole svako jutro prodavala cajeve, pape i ponekad male buketica cvijeca. Ja svaku jutro tim putem prolazila, i srce mi se stegne kad je vidim na onoj zimi i kako jede suhu kiflu :( I nisam mogla proci da nesto ne kupim, i ne kontam kako mi je zao ovih starih ljudi i kako nemaju nikog da im pomogne :(
Zadnjih godinu dana je nema :(
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#82

Post by ahmed&nedzad »

Već neko vrijeme jedna djevojčica od nekih 5-6 godina svaki dan prosi ispred Zemaljskog Muzeja. Viđao sam je i po kiši i hladnom vremenu, nekad ujutro, nekad iza podne. Sasvim je jasno da je neko tu dovodi rano ujutro, i ostavlja skoro cijeli dan. Postoji li način da se to nekome prijavi?! :?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#83

Post by encian »

nemojte me upucati na daljinu ali moje misljenje o tim zenama sa djecom sto prose je sljedece:

za sex treba puuuuuno snage. e ako je neka mogla da se seksa, moze i da radi. u sarajevu barem svako moze naci posao kao cistacica. pitam se sta rade u zivotu ti kojima su rodile djecu i da li su to djeca tih zena uopce.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#84

Post by uozo »

http://www.youtube.com/watch?v=BnDjEuk3 ... %26gid%3D5
Pogledajte ovog tipa koji prosi u Istanbulu na cesti! :shock: :shock: :-)
Znal' ko gdje mu je noga? :D
User avatar
mrs. zurbrigen
Posts: 364
Joined: 11/01/2007 22:25

#85

Post by mrs. zurbrigen »

wow... kako je nogu sakrio... respekt... :shock: :D


kod nas bas i nema tako puno prosijaka. ali sta se u zadnjih deset godina etabliralo su novine, koje prodaju ljudi bezkucnici. kostaju euro i po. i od svakog prodatog primjerka ostaje prodavacu euro. meni to super ideja. :)
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#86

Post by van Basten »

Ne možeš vala ni dati svakome ko ispruži ruku... ima tu čitava mafija koja sasvim lijepo živi od prosjačenja a upravo takvi su i najagresivniji... jednom sam u velikom parku ugledao skup "prosjaka" kako tabire zarađeno... pa bilo je tu bar 300KM na njih 5-6...
Moju mamu jednom presrete mlado ciganče (i to bez djeteta) sa pričom - daj mi marku za lijekova i sl... kaćže mati - daću ti 10, hajde sa mnom kući da mi opereš tri prozora... ova se odmah izgubi u vidu lastina repa
I za kraj posta, evo jedna pošalica...
Prosi cigo na ulici : daj mi 1KM i 17 feninga.
Kako sam bolan 1,17? Jučer si marku tražio?
Pa PDV došao buraz
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#87

Post by luksica »

Eh ovakooo..

Prije godinu dana ja stojim (tj. sjedim u autu) na semaforu kod televizije i prosi par mladih cigancadi i kako je jedno doslo do mene (nisam na prvi mah mogla skontati je li musko ili zensko) i kaze daaj jednu marku... i ja se okrenem i vidim stoji 20 centi u vratima, jer sam u to vrijeme bila stalno relacija Njemacka- BiH a i u medjuvremenu se upalilo zeleno, ja pruzim samo tih 20 centi...
Ono uzme i rece...jaooo pa ovo ti je samo 40 pfeninga, sto mi ne dade 1 Eur pa bi onda imao 2 marke......-toliko o matematici nasih cigancadi:))))

A nasa SABINA, dragi moji ja se Sabine sjecam jos od 1996 god, jer je tada svoju mladost provodila u Mostaru. (A ja svoju srednju skolu)
Ona je inace rodjena u Mostaru i uvijek je hodala po starom Velezovom (inace mjesto gdje u ono vrijeme bilo 20 kafica jedno uz drugo)sa svojom majkom. Najvise je volila da si sjece sama kosu...a tek kad joj ne zelis dati para onda ide i ganja cure i plasi ih makazama..prvo na sebi pokaze pa kaze "dodji da i tebe uljepsam ...hahaahha"
Druga karakteristika je bila da uzme casu vode sa stola i u facu ti je prospe..

Eh nakon toga Sabina je hodala plava gradom.Kad god bi je pitao sta je Sabina, ona bi sutila...vjerovatno nije sefu donosila pare svakodnevno..

Ja sam 2000 dosla u Sarajevo i sretnem Saabinuuu, kaze ona meni ej dje si? :) evo ja se malo preselila :)

Tako ako je sad ne vidjate..mozda se vratila rodnom gradu Mostaru!!! :-D :D :sad:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#88

Post by Lace »

luksica wrote:Eh ovakooo..

Prije godinu dana ja stojim (tj. sjedim u autu) na semaforu kod televizije i prosi par mladih cigancadi i kako je jedno doslo do mene (nisam na prvi mah mogla skontati je li musko ili zensko) i kaze daaj jednu marku... i ja se okrenem i vidim stoji 20 centi u vratima, jer sam u to vrijeme bila stalno relacija Njemacka- BiH a i u medjuvremenu se upalilo zeleno, ja pruzim samo tih 20 centi...
Ono uzme i rece...jaooo pa ovo ti je samo 40 pfeninga, sto mi ne dade 1 Eur pa bi onda imao 2 marke......-toliko o matematici nasih cigancadi:))))

A nasa SABINA, dragi moji ja se Sabine sjecam jos od 1996 god, jer je tada svoju mladost provodila u Mostaru. (A ja svoju srednju skolu)
Ona je inace rodjena u Mostaru i uvijek je hodala po starom Velezovom (inace mjesto gdje u ono vrijeme bilo 20 kafica jedno uz drugo)sa svojom majkom. Najvise je volila da si sjece sama kosu...a tek kad joj ne zelis dati para onda ide i ganja cure i plasi ih makazama..prvo na sebi pokaze pa kaze "dodji da i tebe uljepsam ...hahaahha"
Druga karakteristika je bila da uzme casu vode sa stola i u facu ti je prospe..

Eh nakon toga Sabina je hodala plava gradom.Kad god bi je pitao sta je Sabina, ona bi sutila...vjerovatno nije sefu donosila pare svakodnevno..

Ja sam 2000 dosla u Sarajevo i sretnem Saabinuuu, kaze ona meni ej dje si? :) evo ja se malo preselila :)

Tako ako je sad ne vidjate..mozda se vratila rodnom gradu Mostaru!!! :-D :D :sad:
jesi ti sigurna da je rijec o istoj sabini??? :-?

sabina je u tom periodu bila mala curica (6-8 godina)...sjecam je se u roza suknjici i majici...kako proviruje izmedju ljudi u strosmajerovoj koji su sjedili po bastama (sjedis i razgovara a u po frke izmedju tebe i sugovornika pored priviri mala faca...em te prepadne em te nasmije)...umiljata i sa sladoledom u rukama :-? nikad nikom nije pljusnula nista u facu a svak joj je davao novac :-?
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#89

Post by Skyfox »

Na mostu Bratstva i j. sjedi vec godinama cigo u crnom koznjaku i prosi masuci rukom gore dole, kao da nije sav svoj... Jednom prolazim i vidim neki starac u kravati se namecio na njega ko sta foliras nije tebi nista. Meni bi zao govorim starcu u prolazu - ostvi ga bolan! Kad starac napade i mene ko sta ja njemu govorim. Nakon nekih godinu dana kasno navecer se vracam iz grada i na kraju mosta sretnem jarana i stanem s njim, a ovaj cigo fino ustade otrese prasinu, ruke u dzepove i ode polako prema tramvaju... *ebiga, jos ga branio...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#90

Post by Fair Life »

encian wrote:nemojte me upucati na daljinu ali moje misljenje o tim zenama sa djecom sto prose je sljedece:

za sex treba puuuuuno snage. e ako je neka mogla da se seksa, moze i da radi. u sarajevu barem svako moze naci posao kao cistacica. pitam se sta rade u zivotu ti kojima su rodile djecu i da li su to djeca tih zena uopce.
Grijesis... pises gluposti.

Zbog neimaštine prodaju vlastite organe
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#91

Post by encian »

Fair Life wrote:
encian wrote:nemojte me upucati na daljinu ali moje misljenje o tim zenama sa djecom sto prose je sljedece:

za sex treba puuuuuno snage. e ako je neka mogla da se seksa, moze i da radi. u sarajevu barem svako moze naci posao kao cistacica. pitam se sta rade u zivotu ti kojima su rodile djecu i da li su to djeca tih zena uopce.
Grijesis... pises gluposti.

Zbog neimaštine prodaju vlastite organe
procitah. ta je zena svoju djecu rodila u vrijeme dok je imala. ja govorim o cigankama i necigankama koje prose po sarajevu a godinama imaju djecu otprilike istog uzrasta i ODBIJAJU da operu prozore kad im ponudis cenera za sat vremena posla.

ovakvim iz clanka treba pomoci, a ne onima koje sjede na trotoaru i traze novac.
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#92

Post by luksica »

Lace wrote:
luksica wrote:Eh ovakooo..

Prije godinu dana ja stojim (tj. sjedim u autu) na semaforu kod televizije i prosi par mladih cigancadi i kako je jedno doslo do mene (nisam na prvi mah mogla skontati je li musko ili zensko) i kaze daaj jednu marku... i ja se okrenem i vidim stoji 20 centi u vratima, jer sam u to vrijeme bila stalno relacija Njemacka- BiH a i u medjuvremenu se upalilo zeleno, ja pruzim samo tih 20 centi...
Ono uzme i rece...jaooo pa ovo ti je samo 40 pfeninga, sto mi ne dade 1 Eur pa bi onda imao 2 marke......-toliko o matematici nasih cigancadi:))))

A nasa SABINA, dragi moji ja se Sabine sjecam jos od 1996 god, jer je tada svoju mladost provodila u Mostaru. (A ja svoju srednju skolu)
Ona je inace rodjena u Mostaru i uvijek je hodala po starom Velezovom (inace mjesto gdje u ono vrijeme bilo 20 kafica jedno uz drugo)sa svojom majkom. Najvise je volila da si sjece sama kosu...a tek kad joj ne zelis dati para onda ide i ganja cure i plasi ih makazama..prvo na sebi pokaze pa kaze "dodji da i tebe uljepsam ...hahaahha"
Druga karakteristika je bila da uzme casu vode sa stola i u facu ti je prospe..

Eh nakon toga Sabina je hodala plava gradom.Kad god bi je pitao sta je Sabina, ona bi sutila...vjerovatno nije sefu donosila pare svakodnevno..

Ja sam 2000 dosla u Sarajevo i sretnem Saabinuuu, kaze ona meni ej dje si? :) evo ja se malo preselila :)

Tako ako je sad ne vidjate..mozda se vratila rodnom gradu Mostaru!!! :-D :D :sad:
jesi ti sigurna da je rijec o istoj sabini??? :-?

sabina je u tom periodu bila mala curica (6-8 godina)...sjecam je se u roza suknjici i majici...kako proviruje izmedju ljudi u strosmajerovoj koji su sjedili po bastama (sjedis i razgovara a u po frke izmedju tebe i sugovornika pored priviri mala faca...em te prepadne em te nasmije)...umiljata i sa sladoledom u rukama :-? nikad nikom nije pljusnula nista u facu a svak joj je davao novac :-?
Lace sigurna sam ..to je ista Sabina...stopom je dosla do Sarajeva ...barem mi je tako ispricala kad sam je prvi put kod katedrale srela...i onda sam je nakon toga cesto vidjala, upravo kako je ti opisujes....ali kao mala je bila pravi vrag...to ti mogu reci zasigruno...vjerovatno zivot na ulici utjece jako na samu osobu pa tako i na Sabinu...

:( eh sad ne znam gdje je i vjerujem da sad drugacije izgleda ...ipak vrijeme ide a djeca odrastaju....
umorni
Posts: 248
Joined: 30/10/2006 14:54

#93 123

Post by umorni »

Prilicno aktuelna tema :D
BugsBunny
Posts: 689
Joined: 29/10/2006 17:03

#94

Post by BugsBunny »

Ja imam strict zero tolerance policy kad dodje do prosjacenja. Dakle, ne dajem nikom nikad nista, pa taman da se raspada ispred mene. Tako se ne moram gristi sto sam dao i kome sam dao i u sta ce potrositi.
Ima socijalna sluzba, a ako nema, nisam ja kriv sto nema.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4378
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#95

Post by Romeo 80 »

BugsBunny wrote:Ja imam strict zero tolerance policy kad dodje do prosjacenja. Dakle, ne dajem nikom nikad nista, pa taman da se raspada ispred mene. Tako se ne moram gristi sto sam dao i kome sam dao i u sta ce potrositi.
Ima socijalna sluzba, a ako nema, nisam ja kriv sto nema.
Upravo tako! I ja sam isti. Prosto nekad ne mogu da vjerujem koliko ljudi mogu biti naivni. Nikad nije bilo više prosjačenja nego što je danas i ko je kriv za takvu situaciju!? Krivi su svi oni koji iz "sadake" dijele svoj novac, a lopovi što prosjače samo jako dobro koriste naš mentalitet! Postoje socijalne službe i zaista nema razloga za postojanje ovolikog broja prosjaka, koji počesto žive bolje od onih koji im novac daju.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#96

Post by Bosanac sa dna kace »

dosla mojoj materi na vrata neka mlada zena s dijetom prosi, i rekne joj mati; Idi bona ostavi to dijete kome, ako hoces daj men ja cu ti ga pricuvat pa zaradi, sramota, ti taka mlada zdrava a prosis, znam ja tebe, odakle si...
Veli dok sam trepnula nestalo je ispred mene.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#97

Post by Svemirski_Jebach »

ja vazda dajem beskucnicima cigare ovdje...jebi ga, znam kako je kad nemas zapaliti... :D :D

a onda se oni fino i kulturno zahvale...ono sir i folovi..

mada, sad cu im to ukinuti...prestajem pusiti.
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#98

Post by Troll_Happens »

Uličarka puna k’o brod

Kada su socijalni radnici u Parizu pokušali s ulice ukloniti jednu beskućnicu našli su se u čudu – ona je kod sebe imala 68.400 eura!

Šezdesetšestogodišnja Deniz već deset godina živi na pločniku jedne bogate četvrti Pariza, ali su je početkom srpnja gradske vlasti opomenule kako se nalazi blizu zida od azbesta i da mora da se “seli”. Ona je to odbila, a oni su pokušali silom da je uklone s ulice, piše Mondo.

Tada su otkrili i zašto Deniz ne pristaje na promenu adrese – ispod krpa, vrećica za smeće i starih kofera koje je imala, policija je pronašla veću količinu novca u sitnim apoenima.

Brojanje je trajalo sedam dana, a rezultat je bio - 68.400 eura!

haha kod nas je mozda rezultat skromniji 68.400 km-ova hahaha
:lol:
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#99

Post by Citizen-X »

http://www.ljudi-ljudima.net

Ako je neko voljan pomoci, bujrum neka to radi na pravom mjestu i pravim osobama.

Ima toliko leukemije i tumora da samo ako se potrazi malo moze se znati kome i kako udijeliti dinar...

Pozdrav!
ifbbpro
Posts: 490
Joined: 19/05/2006 00:13

#100

Post by ifbbpro »

Meni je nedavno ciganka sa djetetom trazila para, i ja se uhvatio za dzep kad kaze TREBA MI 4 KM ZA.... ehehehe.. samo sam nastavio :oops:
Post Reply