Proširene vene - kako ih se riješiti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#276 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

Ma.Le.Na wrote: 16/08/2020 14:45 4k.jedna noga
Skupo
Ima li popust na drugu, bez zezancije
moras provjeriti kod njih. pravo su ljubazni.ja ne volim spominjati cijenu ali mene je izaslo manje od 3000 KM za jednu nogu.sa rastom estetskih zahtjeva raste i njihova cijena to je nesumnjivo fakat.slobodno tražite da vam doktor pokaže ranije radove sličnih ili istih slučajeva.obzirom na prijašnje rezultate. garanciju od njih dobijas dugoročnu.obzirom da je imao puno pacijenata lako je naći adresu i tel. www.dr.dragic.rs/rs/kontakt
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#277 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

Cekaj, meni sad nije jasno estetski zahtjevi pa ta operacija nije uopste estetske prirode, i kakve veze to ima sa cijenom??? Radi se o zahvatu koji otklanja sasvim izvjesne komplikacije opasne po zivot. To je preskupo obzirom da radim i zivim u BiH (u realnom sektoru), placam zdravstveno godinama... Govorim u svoje ime, nekom mozda nije - isto ko kad dodju nasi zemljaci iz dijaspore pa kaze jeftino sam proso sa navlakama samo 12000 KM!
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#278 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by exliberal-ex »

Ja imam prosirene vene od svoje18-te godine, htjeo sam da ih operisem i odem kod strica koji je bio sef hirurgije na kosevu...pogledao i samo mi rekao carapa. A operacija..znas da se nevidi...tjelo nevoli noz , zaboravi. Njegova rodjena sestra ga molila da operise njene vene...jok samo ce se vratit i bit ce jos gore, nikad nije dozvolio nikom.iz familije da ode pod noz radi vena...a svi smo oh imali.
Sreo sam par ljudi koji su to radili, nekima su rezali gdje je vena iskocila (znam jednog koji ima 27 oziljaka na lijevoj potkoljenici), nekima su izvlacili na preponama...od 3 do 5 godina je trebalo da se vrate nazad svima.
Meni je sisla od potkoljenice do stopala samo na lijevoj nozi, zavoji pomazu ali ne previse...sad ganjam carapu koja pokriva cijelo stopalo...
Obicno dodjem kuci pa podignem noge pod 45 stepeni dok lezim na podu...dobro za ledja, dobro za vene.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#279 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

_id=16734149 wrote:19/08/2020 03:11 .slobodno tražite da vam doktor pokaže ranije radove sličnih ili istih slučajeva.obzirom na prijašnje rezultate. garanciju od njih dobijas dugoročnu.obzirom da je imao puno pacijenata
Kakvu garanciju mogu dati- vena koja je odstranjena.-vrlo male sanse su, da ce se 'vratiti'. .. ali, ne moze garantovati da neka od preostalih 'zdravih' nece kolapsirati.

..
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#280 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

Nikakvu... sve je to individualno i povezano unutra jbg. Kao sto sam rekao, il ih imas ili nemas, nije to kicma pa da vjezbas i popravis. Uzmi carapu cijela noga i nosaj vazdan, ujutro u krevetu oblaci, navece u krevetu skidaj. Tusiranje noge hladnom vodom odozdo prema gore, da nije jak mlaz. Pa vidi koliko mozes tako vjerujem disciplina dosta pomaze i volja. Svakako bolje vec intervencija - nebitno kakva.
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#281 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

stubrijez wrote: 21/08/2020 15:30 Cekaj, meni sad nije jasno estetski zahtjevi pa ta operacija nije uopste estetske prirode, i kakve veze to ima sa cijenom??? Radi se o zahvatu koji otklanja sasvim izvjesne komplikacije opasne po zivot. To je preskupo obzirom da radim i zivim u BiH (u realnom sektoru), placam zdravstveno godinama... Govorim u svoje ime, nekom mozda nije - isto ko kad dodju nasi zemljaci iz dijaspore pa kaze jeftino sam proso sa navlakama samo 12000 KM!
O tom se radi da ti u inozemstvu doista toliko moras platiti tu operaciju koju Dragic izvodi ovdje u regionu za cetvrt te cijene a treba imati na umu da je on zavrsio tamo specijalizaciju u Njemackoj pa naknadno educirao njihove kirurge, flebologe i sta ja znam u Nizozemskoj, Austriji, Njemackoj. Odnedavno i ruske ljekare. Neko je napisao da tjelo ne voli noz. A ko govori o nozu ? Radi se o malom lokalnom ubodu za tu lasersku sondu pod lokalnom aneztezijom. Estetika je posljedica zdravstvenog problema tu nema nikakve dvojbe.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#282 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

stubrijez wrote: 21/08/2020 15:30 Cekaj, meni sad nije jasno estetski zahtjevi pa ta operacija nije uopste estetske prirode, i kakve veze to ima sa cijenom??? Radi se o zahvatu koji otklanja sasvim izvjesne komplikacije opasne po zivot. To je preskupo obzirom da radim i zivim u BiH (u realnom sektoru), placam zdravstveno godinama... Govorim u svoje ime, nekom mozda nije - isto ko kad dodju nasi zemljaci iz dijaspore pa kaze jeftino sam proso sa navlakama samo 12000 KM!
U Americi ima veze- sta je estetski... ako je vena vidljiva , ne izgleda lijepo, ali ti ne pravi probleme- nemas bol, peckanje itd.. ako hoces da je uklonis- placas privatno...ako tom istom dr kazes da te boli noga, - onda ne placas.... :lol: meni je dr dao do znanja, ne otvoreno ali , kroz razgovor...
Vjerujem da je i u Bosni isto- moras reci da te boli.. :)
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#283 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

no pain no gain :wink: :sad:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#284 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

moonca wrote: 25/08/2020 23:39
stubrijez wrote: 21/08/2020 15:30 Cekaj, meni sad nije jasno estetski zahtjevi pa ta operacija nije uopste estetske prirode, i kakve veze to ima sa cijenom??? Radi se o zahvatu koji otklanja sasvim izvjesne komplikacije opasne po zivot. To je preskupo obzirom da radim i zivim u BiH (u realnom sektoru), placam zdravstveno godinama... Govorim u svoje ime, nekom mozda nije - isto ko kad dodju nasi zemljaci iz dijaspore pa kaze jeftino sam proso sa navlakama samo 12000 KM!
U Americi ima veze- sta je estetski... ako je vena vidljiva , ne izgleda lijepo, ali ti ne pravi probleme- nemas bol, peckanje itd.. ako hoces da je uklonis- placas privatno...ako tom istom dr kazes da te boli noga, - onda ne placas.... :lol: meni je dr dao do znanja, ne otvoreno ali , kroz razgovor...
Vjerujem da je i u Bosni isto- moras reci da te boli.. :)
O tome i govorim, ko bi se sjeko bezveze. Nije to estetski problem, naravno da boli... nema tu potrebe da se deklarises, vrlo dobro oni svi znaju sta je to, od cega i cemu vodi, zato mi nije jasno ovo ali eto. Cisto sumnjam da se i u jednoj drzavi to placa ili tretira odvojeno od ostalih vaskularnih tegoba.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#285 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by boshniak »

Da malo dignem temu, ima li neko islustva sa laserskom operacijom vena u tuzli ili okolini. Ok znam dr. Dragic je provjeren i to stoji. Ali vidim da to rade i na klinici za srce u TZ, sad se zove Medical Institute Bayer. Znam za njihovu vrhunsku reputaciju kad je u pitanju kardiohirurgija, a vidjo i da rade laserski tretman vena i koliko vidim imaju i cjenovnik oko 2200KM za jednu nogu, sto je skoro duplo manje nego kod Dragica.
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#286 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

Doktor Dragic je CAR ! Najaci je sigurno u regionu bar su to moja pozitivna iskustva. Ali kad ga je uvazena doktorica Selma Jakupovic iz Tuzle pohvalila dali treba traziti dalje savjete i preporuke ?? Experimentirati s nizim cijenama i traziti preko kruha pogace pa se posle obracati Dragicu za korekcije ? Vjeruj imam takvih saznanja da ne tusim ovdje. Pogledaj sto kaze doktorica Selma u svojim dojmovima. Prelijepa je zena.
vinja
Posts: 245
Joined: 15/10/2007 15:26
Location: Mostar

#287 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by vinja »

Mereema wrote: 10/08/2022 01:38 Doktor Dragic je CAR ! Najaci je sigurno u regionu bar su to moja pozitivna iskustva. Ali kad ga je uvazena doktorica Selma Jakupovic iz Tuzle pohvalila dali treba traziti dalje savjete i preporuke ?? Experimentirati s nizim cijenama i traziti preko kruha pogace pa se posle obracati Dragicu za korekcije ? Vjeruj imam takvih saznanja da ne tusim ovdje. Pogledaj sto kaze doktorica Selma u svojim dojmovima. Prelijepa je zena.
Upravo sam u fazi dogovaranja za operaciju kod dr. Dragića. Sasvim slučajno sam saznala za njega, i to je žena i njemu pričala baš tako oduševljeno. Samo sam htjela zahvaliti na podijeljenom iskustvu, lakše mi je kad vidim da ljudi imaju zaista pozitivna iskustva. Mene će jedna noga koštati 5000 KM, ali ako je to cijena da se riješim ove boli, onda je to ništa. Ljudi te pare olako potroše na kafe i cigare, a kad moraju toliko izdvojiti za zdravlje, e onda je kao previše. Samo mi je ostala dilema oko nosanja čarape nakon svega i da li smijem nastaviti s aerobikom... ?
User avatar
Altsa
Posts: 7344
Joined: 19/03/2004 18:31

#288 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

exliberal-ex wrote: 21/08/2020 20:14 Ja imam prosirene vene od svoje18-te godine, htjeo sam da ih operisem i odem kod strica koji je bio sef hirurgije na kosevu...pogledao i samo mi rekao carapa. A operacija..znas da se nevidi...tjelo nevoli noz , zaboravi. Njegova rodjena sestra ga molila da operise njene vene...jok samo ce se vratit i bit ce jos gore, nikad nije dozvolio nikom.iz familije da ode pod noz radi vena...a svi smo oh imali.
Sreo sam par ljudi koji su to radili, nekima su rezali gdje je vena iskocila (znam jednog koji ima 27 oziljaka na lijevoj potkoljenici), nekima su izvlacili na preponama...od 3 do 5 godina je trebalo da se vrate nazad svima.
Meni je sisla od potkoljenice do stopala samo na lijevoj nozi, zavoji pomazu ali ne previse...sad ganjam carapu koja pokriva cijelo stopalo...
Obicno dodjem kuci pa podignem noge pod 45 stepeni dok lezim na podu...dobro za ledja, dobro za vene.
Taj ti je stric izgleda bas ekspert. :D
User avatar
Altsa
Posts: 7344
Joined: 19/03/2004 18:31

#289 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

vinja wrote: 12/09/2022 17:13
Mereema wrote: 10/08/2022 01:38 Doktor Dragic je CAR ! Najaci je sigurno u regionu bar su to moja pozitivna iskustva. Ali kad ga je uvazena doktorica Selma Jakupovic iz Tuzle pohvalila dali treba traziti dalje savjete i preporuke ?? Experimentirati s nizim cijenama i traziti preko kruha pogace pa se posle obracati Dragicu za korekcije ? Vjeruj imam takvih saznanja da ne tusim ovdje. Pogledaj sto kaze doktorica Selma u svojim dojmovima. Prelijepa je zena.
Upravo sam u fazi dogovaranja za operaciju kod dr. Dragića. Sasvim slučajno sam saznala za njega, i to je žena i njemu pričala baš tako oduševljeno. Samo sam htjela zahvaliti na podijeljenom iskustvu, lakše mi je kad vidim da ljudi imaju zaista pozitivna iskustva. Mene će jedna noga koštati 5000 KM, ali ako je to cijena da se riješim ove boli, onda je to ništa. Ljudi te pare olako potroše na kafe i cigare, a kad moraju toliko izdvojiti za zdravlje, e onda je kao previše. Samo mi je ostala dilema oko nosanja čarape nakon svega i da li smijem nastaviti s aerobikom... ?
Po preporuci ljekara elasticne carape se nakon operacije i uklanjanja vene moraju nositi prvih 7-10 dana citav dan a potom se nose ako se sjedi u komadu duze od 1,5 -2 h (recimo voznja autom), obavezne su prilikom putovanja avionom cijeli zivot.
vinja
Posts: 245
Joined: 15/10/2007 15:26
Location: Mostar

#290 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by vinja »

Altsa wrote: 13/09/2022 12:38
vinja wrote: 12/09/2022 17:13
Upravo sam u fazi dogovaranja za operaciju kod dr. Dragića. Sasvim slučajno sam saznala za njega, i to je žena i njemu pričala baš tako oduševljeno. Samo sam htjela zahvaliti na podijeljenom iskustvu, lakše mi je kad vidim da ljudi imaju zaista pozitivna iskustva. Mene će jedna noga koštati 5000 KM, ali ako je to cijena da se riješim ove boli, onda je to ništa. Ljudi te pare olako potroše na kafe i cigare, a kad moraju toliko izdvojiti za zdravlje, e onda je kao previše. Samo mi je ostala dilema oko nosanja čarape nakon svega i da li smijem nastaviti s aerobikom... ?
Po preporuci ljekara elasticne carape se nakon operacije i uklanjanja vene moraju nositi prvih 7-10 dana citav dan a potom se nose ako se sjedi u komadu duze od 1,5 -2 h (recimo voznja autom), obavezne su prilikom putovanja avionom cijeli zivot.
Hvala 🤗
m-senchy
Posts: 68
Joined: 11/05/2017 10:40

#291 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by m-senchy »

Ima li neko da prenese svoja iskustva sa klinikama iz Sarajeva koje rade operacije vena laserom.
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#292 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by liyf »

Altsa wrote: 13/09/2022 09:36
exliberal-ex wrote: 21/08/2020 20:14 Ja imam prosirene vene od svoje18-te godine, htjeo sam da ih operisem i odem kod strica koji je bio sef hirurgije na kosevu...pogledao i samo mi rekao carapa. A operacija..znas da se nevidi...tjelo nevoli noz , zaboravi. Njegova rodjena sestra ga molila da operise njene vene...jok samo ce se vratit i bit ce jos gore, nikad nije dozvolio nikom.iz familije da ode pod noz radi vena...a svi smo oh imali.
Sreo sam par ljudi koji su to radili, nekima su rezali gdje je vena iskocila (znam jednog koji ima 27 oziljaka na lijevoj potkoljenici), nekima su izvlacili na preponama...od 3 do 5 godina je trebalo da se vrate nazad svima.
Meni je sisla od potkoljenice do stopala samo na lijevoj nozi, zavoji pomazu ali ne previse...sad ganjam carapu koja pokriva cijelo stopalo...
Obicno dodjem kuci pa podignem noge pod 45 stepeni dok lezim na podu...dobro za ledja, dobro za vene.
Taj ti je stric izgleda bas ekspert. :D
striic baš zna znanje, svašta. :thumbup:
FirefoxBosna
Posts: 15
Joined: 22/01/2018 13:11

#293 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by FirefoxBosna »

Kod kog doktora ste bili?
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#294 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by nineinchnails »

Hodidjed wrote: 28/08/2008 09:16
Zah wrote:Kod prosirenja vena neko ima manje ili vece bolove, neko kao npr. ja osjeca umor. Jednom sam imao ozbiljan problem. Jednostavno od clanka na stopalu do koljena pojavile su mi se prvo rijetke crvene tackice, a onda je njihov broj postajao sve veci. Najveca koncentracija je bila oko clanka iznad stopala. Narpavio sam termirn kod specijaliste, ali to je trebalo cekati 2 mjeseca. Onda sam pretrazivoa po internetu i nasao da u takvim slucajevima treba kupiti ekstrakt od divljeg kestena. To se ukapa u vodu (omjer sam zaboravio) i onda se vatom tri puta u toku dana premazuje noga. Nakon 10-15 dana vise nisam imao problema. Potrazit cu jedan link da vidite cemu je to bio predznak.

Obavezno procitati.
http://74.125.95.104/search?q=cache:bE5 ... d=17&gl=us
jedno vrijeme sam nosio te kompresivne carape (odprilike 7 dana). Tek tada su mi se pojavili jaki bolovi u nogama. bacio sam carape, a bolovi su ostali jos slijedecih par mjeseci. Carape- nikad vise.
Razne kreme od divljeg kestena koristim, ali ne vidim da nesto pomaze. Stvar je u tome, sto te kreme drze stanje kakvo jeste na stagnaciji. Isao sam kod doktora prije par godina i kaze da nije to nista strasno i da ima puno gorih slucajeva od mene tako da se ne sekiram.
To si najvjerovatnije uzeo carape koje ti ne odgovaraju. Sigurno su ti bile male i previse tijesne. Ja uzmem carape do koljena, velicina carape ide po velicini stopala i izaberes stepen kompresije (blagi, srednji, veliki).
Ja sam uzeo srednje i mogu da ti kazem da pomaze. Noge me mnogo manje bole, a prosirene vene se dalje ne sire. Isao sam na preglede ultrazvukom gdje su mi rekli da je laserska operacija zgodna stvar, ali postoji mogucnost stvaranja tromba u unutrasnjim venama, kao i recidiva na drugim venama. :(
User avatar
febo_acm
Posts: 10237
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#295 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by febo_acm »

Zna li neko koja se metoda koristi u Opcoj bolnici, imaju li lasersku metodu? Narucen sam za operaciju, ali skonto sam da nisam pitao kako se radi 😂
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#296 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by forumskivojnik »

febo_acm wrote: 22/11/2023 19:15 Zna li neko koja se metoda koristi u Opcoj bolnici, imaju li lasersku metodu? Narucen sam za operaciju, ali skonto sam da nisam pitao kako se radi 😂
Oni su ti morali objasniti kako se radi :D bez obzira da li si ih pitao ili ne.
Operacija se zove krosektomija - stripping koja se radi u Opcoj bolnici. Lasersku krosektomiju sigurno ne rade :oops: , mozda neki od privatnika vaskularaca, oni je mogu debelo naplatiti od vas pacijenata :lol: , ne JZU.
Ako radis iz kozmetickih razloga ne bih ti bas preporucila ali ako imas smetnje koje su uzrokovane prosirenim venama onda je ok.
Postavicu ti par linkova na nasem jeziku pa ih pregledaj da ne postavljam na njemackom ali obavezno trazi da ti daju kompresivne carape koje su napravljene po mjerama tvojih nogu (izmjeri se obim potkoljenice ako ces dobiti do koljena ili obim potkoljenice i natkoljenice za cijelu nogu i po tim mjerama se napravi kompresivna carapa sa kompresijom koju ti vaskularac odredi.).
Zavisno od tvoje klinicke slike imaces na nozi 10-tak incizija kroz koje ce izvuci prosirene vene.

https://www.lege-artis.hr/operacija-vena/

https://vrt.firenews.video/ljepote-i-zd ... enih-vena/

https://atlasklinika.com/usluge/hirurgi ... gija-vena/

https://poliklinika-mester.hr/klasicna- ... ping-vena/

Krosektomija i stripping je klasicna operacija prosirenih vena. Ovisno o tome koji je dio vene zahvacen prosirenjem, imaces manji rez u preponi ili na straznjem dijelu koljena, a vise incizija na potkoljenici (iznad svake prosirene kolateralne vene). Kod ovih metoda se napravi mali rez preko spoja bolesne vene u duboki venski sistem.
Bolesna vena se izolira, ligira hirurskim koncem iznad prosirenja, u odvojeni dio ispod prosirenja ugura se sajla sa olivom odredjene velicine, zaveze hirurskim koncem. Na kraju bolesnog dijela vene, sajla se izvodi kroz drugi rez. Vena se sada moze potpuno "izvuci" iz tijela. Ostao je samo kanal, nekadasnje korito vene. :D :-)
User avatar
febo_acm
Posts: 10237
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#297 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by febo_acm »

Hvala na odgovoru, ma nekako se sve slucajno desilo, ali s obzirom da sam iz vise izvora cuo da ne rade laserski… Nista od toga, idemo dalje. Bio sam na pregledima u vise ordinacija i ne bih radio nista iz estetskih razloga… Nosim kompresivnu carapu i imam terapiju i sada sam ok, nema problema. Inace sve je bilo ok dok se jedan dan nije upalila noga i nisam mogao otici do WC.

Vjerovatno cu za par mjeseci to uraditi privatno u CVI na Stupu, istrazit cu jos. Nije nista alarmantno, nemam trombove, u nekoj sam pocetnoj fazi.
Znam par osoba koje su vene odstranili stripping metodom i ono je uzas kroz sta su prosli i da je oporavak trajao sedmicama. Ja nazalost i nemam toliko vremena, a i ne bih da me rade tim “klasicnim” metodama.
User avatar
Altsa
Posts: 7344
Joined: 19/03/2004 18:31

#298 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

forumskivojnik wrote: 23/11/2023 20:07
febo_acm wrote: 22/11/2023 19:15 Zna li neko koja se metoda koristi u Opcoj bolnici, imaju li lasersku metodu? Narucen sam za operaciju, ali skonto sam da nisam pitao kako se radi 😂
Oni su ti morali objasniti kako se radi :D bez obzira da li si ih pitao ili ne.
Operacija se zove krosektomija - stripping koja se radi u Opcoj bolnici. Lasersku krosektomiju sigurno ne rade :oops: , mozda neki od privatnika vaskularaca, oni je mogu debelo naplatiti od vas pacijenata :lol: , ne JZU.
Ako radis iz kozmetickih razloga ne bih ti bas preporucila ali ako imas smetnje koje su uzrokovane prosirenim venama onda je ok.
Postavicu ti par linkova na nasem jeziku pa ih pregledaj da ne postavljam na njemackom ali obavezno trazi da ti daju kompresivne carape koje su napravljene po mjerama tvojih nogu (izmjeri se obim potkoljenice ako ces dobiti do koljena ili obim potkoljenice i natkoljenice za cijelu nogu i po tim mjerama se napravi kompresivna carapa sa kompresijom koju ti vaskularac odredi.).
Zavisno od tvoje klinicke slike imaces na nozi 10-tak incizija kroz koje ce izvuci prosirene vene.

https://www.lege-artis.hr/operacija-vena/

https://vrt.firenews.video/ljepote-i-zd ... enih-vena/

https://atlasklinika.com/usluge/hirurgi ... gija-vena/

https://poliklinika-mester.hr/klasicna- ... ping-vena/

Krosektomija i stripping je klasicna operacija prosirenih vena. Ovisno o tome koji je dio vene zahvacen prosirenjem, imaces manji rez u preponi ili na straznjem dijelu koljena, a vise incizija na potkoljenici (iznad svake prosirene kolateralne vene). Kod ovih metoda se napravi mali rez preko spoja bolesne vene u duboki venski sistem.
Bolesna vena se izolira, ligira hirurskim koncem iznad prosirenja, u odvojeni dio ispod prosirenja ugura se sajla sa olivom odredjene velicine, zaveze hirurskim koncem. Na kraju bolesnog dijela vene, sajla se izvodi kroz drugi rez. Vena se sada moze potpuno "izvuci" iz tijela. Ostao je samo kanal, nekadasnje korito vene. :D :-)
Pa ko ce ici na ovo pored lasera.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#299 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by forumskivojnik »

Altsa wrote: 30/11/2023 08:37
forumskivojnik wrote: 23/11/2023 20:07
febo_acm wrote: 22/11/2023 19:15 Zna li neko koja se metoda koristi u Opcoj bolnici, imaju li lasersku metodu? Narucen sam za operaciju, ali skonto sam da nisam pitao kako se radi 😂
Oni su ti morali objasniti kako se radi :D bez obzira da li si ih pitao ili ne.
Operacija se zove krosektomija - stripping koja se radi u Opcoj bolnici. Lasersku krosektomiju sigurno ne rade :oops: , mozda neki od privatnika vaskularaca, oni je mogu debelo naplatiti od vas pacijenata :lol: , ne JZU.
Ako radis iz kozmetickih razloga ne bih ti bas preporucila ali ako imas smetnje koje su uzrokovane prosirenim venama onda je ok.
Postavicu ti par linkova na nasem jeziku pa ih pregledaj da ne postavljam na njemackom ali obavezno trazi da ti daju kompresivne carape koje su napravljene po mjerama tvojih nogu (izmjeri se obim potkoljenice ako ces dobiti do koljena ili obim potkoljenice i natkoljenice za cijelu nogu i po tim mjerama se napravi kompresivna carapa sa kompresijom koju ti vaskularac odredi.).
Zavisno od tvoje klinicke slike imaces na nozi 10-tak incizija kroz koje ce izvuci prosirene vene.

https://www.lege-artis.hr/operacija-vena/

https://vrt.firenews.video/ljepote-i-zd ... enih-vena/

https://atlasklinika.com/usluge/hirurgi ... gija-vena/

https://poliklinika-mester.hr/klasicna- ... ping-vena/

Krosektomija i stripping je klasicna operacija prosirenih vena. Ovisno o tome koji je dio vene zahvacen prosirenjem, imaces manji rez u preponi ili na straznjem dijelu koljena, a vise incizija na potkoljenici (iznad svake prosirene kolateralne vene). Kod ovih metoda se napravi mali rez preko spoja bolesne vene u duboki venski sistem.
Bolesna vena se izolira, ligira hirurskim koncem iznad prosirenja, u odvojeni dio ispod prosirenja ugura se sajla sa olivom odredjene velicine, zaveze hirurskim koncem. Na kraju bolesnog dijela vene, sajla se izvodi kroz drugi rez. Vena se sada moze potpuno "izvuci" iz tijela. Ostao je samo kanal, nekadasnje korito vene. :D :-)
Pa ko ce ici na ovo pored lasera.

Pored Stripping metode i laserske krosektomije postoje i druge metode tretmana prosirenih vena ali kod svake od njih javljaju se recidivi.
Stripping je sigurna i usavrsena metoda koje dugorocno gledano ima najsigurnije i najbolje rezultate, dok se sa npr. laserskom krosektomijom ne mogu tretirati svi oblici prosirenih vena a recidivi se javljaju relativno rano i kod svakog pacijenta.

Bolnice ne mogu naplatiti usluge laserske krosektomije (ZO im plati pausalno) koju za razliku od njih svaka privatna prcija moze izvoditi i basnoslovno naplacivati od pacijenata (na zapadu od privatnog zdravstvenog osiguranja :mrgreen: ).
User avatar
Altsa
Posts: 7344
Joined: 19/03/2004 18:31

#300 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

forumskivojnik wrote: 02/12/2023 11:29
Altsa wrote: 30/11/2023 08:37
forumskivojnik wrote: 23/11/2023 20:07

Oni su ti morali objasniti kako se radi :D bez obzira da li si ih pitao ili ne.
Operacija se zove krosektomija - stripping koja se radi u Opcoj bolnici. Lasersku krosektomiju sigurno ne rade :oops: , mozda neki od privatnika vaskularaca, oni je mogu debelo naplatiti od vas pacijenata :lol: , ne JZU.
Ako radis iz kozmetickih razloga ne bih ti bas preporucila ali ako imas smetnje koje su uzrokovane prosirenim venama onda je ok.
Postavicu ti par linkova na nasem jeziku pa ih pregledaj da ne postavljam na njemackom ali obavezno trazi da ti daju kompresivne carape koje su napravljene po mjerama tvojih nogu (izmjeri se obim potkoljenice ako ces dobiti do koljena ili obim potkoljenice i natkoljenice za cijelu nogu i po tim mjerama se napravi kompresivna carapa sa kompresijom koju ti vaskularac odredi.).
Zavisno od tvoje klinicke slike imaces na nozi 10-tak incizija kroz koje ce izvuci prosirene vene.

https://www.lege-artis.hr/operacija-vena/

https://vrt.firenews.video/ljepote-i-zd ... enih-vena/

https://atlasklinika.com/usluge/hirurgi ... gija-vena/

https://poliklinika-mester.hr/klasicna- ... ping-vena/

Krosektomija i stripping je klasicna operacija prosirenih vena. Ovisno o tome koji je dio vene zahvacen prosirenjem, imaces manji rez u preponi ili na straznjem dijelu koljena, a vise incizija na potkoljenici (iznad svake prosirene kolateralne vene). Kod ovih metoda se napravi mali rez preko spoja bolesne vene u duboki venski sistem.
Bolesna vena se izolira, ligira hirurskim koncem iznad prosirenja, u odvojeni dio ispod prosirenja ugura se sajla sa olivom odredjene velicine, zaveze hirurskim koncem. Na kraju bolesnog dijela vene, sajla se izvodi kroz drugi rez. Vena se sada moze potpuno "izvuci" iz tijela. Ostao je samo kanal, nekadasnje korito vene. :D :-)
Pa ko ce ici na ovo pored lasera.

Pored Stripping metode i laserske krosektomije postoje i druge metode tretmana prosirenih vena ali kod svake od njih javljaju se recidivi.
Stripping je sigurna i usavrsena metoda koje dugorocno gledano ima najsigurnije i najbolje rezultate, dok se sa npr. laserskom krosektomijom ne mogu tretirati svi oblici prosirenih vena a recidivi se javljaju relativno rano i kod svakog pacijenta.

Bolnice ne mogu naplatiti usluge laserske krosektomije (ZO im plati pausalno) koju za razliku od njih svaka privatna prcija moze izvoditi i basnoslovno naplacivati od pacijenata (na zapadu od privatnog zdravstvenog osiguranja :mrgreen: ).
Ni jednom metodom ne mozes sprijeciti da ti se ponovo vena ne pojavi na nozi. Medutim to nije ista vena jer vena koja je uklonjena vise ne postoji. Prica da je "cupanje" vene bolje nego laser je diletantska prica.
Post Reply