Proširene vene - kako ih se riješiti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#176 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

SmokingMan wrote:Malo to olakšaj pozom iz joge "svijeća - Savangasana".Niju je teško raditi.Samo budi uporan.Moj jarane i ja se gombam sa proširenim venama,meni su zapetljane oko "lista" desne potkoljenice.Samo treba strpljenja,i malo regulisane prehrane.

Image



Ma imam ja već dugo prehranu regulisanu.

Takođe na desnoj nozi na listu su upetljanje i niz nogu par kvrgica onih.

Sve ove simptome nisam povezivao sa proširenim venama te išao neurologu on mi radio emng ruku.

Kontam da li da idem da radim emng i nogu ili je ovo žarenje i peckanje u nogama i kao neko mravinjanje ili škakljanje u stopalima i prstima od vena proširenih?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#177 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by SmokingMan »

Ja jedino imam problema da mi se pojavi modrina tokom stajanja,i to oko desnog skočnog zgloba.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#178 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

SmokingMan wrote:Ja jedino imam problema da mi se pojavi modrina tokom stajanja,i to oko desnog skočnog zgloba.

Ma onako čitam simptomi proširenih vena su to peckanje i žarenje i slično
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#179 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by SmokingMan »

emmir1 wrote:
SmokingMan wrote:Ja jedino imam problema da mi se pojavi modrina tokom stajanja,i to oko desnog skočnog zgloba.

Ma onako čitam simptomi proširenih vena su to peckanje i žarenje i slično
Ja baš rijetko to osjetim.Šta mi preostaje,nego da pomalo vježbam i tako to.Al džaba,ja se moram puno kretati,navikao sam.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#180 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

SmokingMan wrote:
emmir1 wrote:
SmokingMan wrote:Ja jedino imam problema da mi se pojavi modrina tokom stajanja,i to oko desnog skočnog zgloba.

Ma onako čitam simptomi proširenih vena su to peckanje i žarenje i slično
Ja baš rijetko to osjetim.Šta mi preostaje,nego da pomalo vježbam i tako to.Al džaba,ja se moram puno kretati,navikao sam.


Ja godinama svaki dan prelazim preko 10 km plus igram fudbal i tenis

Čak mislim da sam zbog previše aktivnosti i dobio te vene
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#181 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

emmir1 wrote:Primjetio sam prije pola godine da su mi se izvijugale vene po desnoj nozi te kao par kvrgica...
Unazad zadnjih mjesec imam kao i neke trnce, žarenje i peckanje u stopalima i listovima...kao blaga utrnulost.

Da li ima neko sličnih problema i kako rješava
Imam i ja i to ti je sve od vena. Uradio pregled u Chicago Vein Institute (Hotel radon Plaza) i preporucili mi lasersko uklanjanje, a do tada nosenje elasticne carape. Carapa pomaze ali nije trajno rjesenje. Trajno rijesenje je samo operacija. Ima i u B.Luci odlican doktor koji to radi (Dr. Dragic)
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#182 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

Altsa wrote:
emmir1 wrote:Primjetio sam prije pola godine da su mi se izvijugale vene po desnoj nozi te kao par kvrgica...
Unazad zadnjih mjesec imam kao i neke trnce, žarenje i peckanje u stopalima i listovima...kao blaga utrnulost.

Da li ima neko sličnih problema i kako rješava
Imam i ja i to ti je sve od vena. Uradio pregled u Chicago Vein Institute (Hotel radon Plaza) i preporucili mi lasersko uklanjanje, a do tada nosenje elasticne carape. Carapa pomaze ali nije trajno rjesenje. Trajno rijesenje je samo operacija. Ima i u B.Luci odlican doktor koji to radi (Dr. Dragic)


Znači ništa ovi neki laseri i slične metode...samo operacija?

Da li imaš info koji su minusi operacije, donosi li operacija neke nove tegobe s obzirom da uklone vene jel?

Znači imaš iste simptome koje sam nabrojao, to neko mravinjanje u stopalima i slično?

Bio sam kod par neurologa i radio emng, nisam uopšte to povezivao sa venama koje su mi vidljive jako po listovima
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#183 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

Na lasersku i mislim. Nije klasicna sa rezanjem ali opet je operacija. ja imam jednu izrazenu venu na lijevoj nozi i pojavila mi se jos u pubertetu ali nisam imao nikakvih problema dok se nije zaslo malo u godine. sada mi smeta jer me boli, bridi noga i trni. sve je to bol koja nije nista specijalno ali smeta. uradili su mi oni ultrazvuk te noge u Chicago vien institutu i preporucili lasersku operaciju, a do tada da nosim elasticnu carapu. e sad ja nikako da se nakanin da to uradim. postoperativni proces je jednostavan jer odmah nakom postupka ides kuci na svojim nogama sutra na posao i sl. Volio bih da neko ovdje napise svoja iskustva ako je radio uklanjanje vena u Chicago Vien Instituta jer ne znam uopste kakvi su i kako rade.
Inace o venama i laserskim operacijama imas mnogo toga na netu pa nadi. vec sam rekao da u BL radi svjetski priznat strucnjak dr. Dragic pa ako su ti blizi bolje kod njih otici. kremice, gelovi i ostala sranja ne pomazu osim sto mozda malo olaksaju ali ne rjesavaju problem.
User avatar
Rene Higuita
Posts: 895
Joined: 10/09/2012 16:17
Contact:

#184 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Rene Higuita »

Altsa wrote:Na lasersku i mislim. Nije klasicna sa rezanjem ali opet je operacija. ja imam jednu izrazenu venu na lijevoj nozi i pojavila mi se jos u pubertetu ali nisam imao nikakvih problema dok se nije zaslo malo u godine. sada mi smeta jer me boli, bridi noga i trni. sve je to bol koja nije nista specijalno ali smeta. uradili su mi oni ultrazvuk te noge u Chicago vien institutu i preporucili lasersku operaciju, a do tada da nosim elasticnu carapu. e sad ja nikako da se nakanin da to uradim. postoperativni proces je jednostavan jer odmah nakom postupka ides kuci na svojim nogama sutra na posao i sl. Volio bih da neko ovdje napise svoja iskustva ako je radio uklanjanje vena u Chicago Vien Instituta jer ne znam uopste kakvi su i kako rade.
Inace o venama i laserskim operacijama imas mnogo toga na netu pa nadi. vec sam rekao da u BL radi svjetski priznat strucnjak dr. Dragic pa ako su ti blizi bolje kod njih otici. kremice, gelovi i ostala sranja ne pomazu osim sto mozda malo olaksaju ali ne rjesavaju problem.
Operacije je jedino efikasno "lijecenje" prosirenih vena. Od operacija imas izbor: 1. klasicna, 2 samo laser, 3. samo pjena, 4. kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena.
Klasicna operacija je prevazidjena prije 20 godina, sijeku i vade cijelu venu/e, dugotrajan oporavak i mirovanje.
Sam laser niko ne radi, odnosno ne rade profesionalci. U svakom zanatu imas dundjera. Vene kvalitetno mogu da rade samo i samo Vaskularni hirurzi.
Samo pjena - vrijedi kao i za laser. Raja se zezne, preporuci im ortoped koji radi usput i vene i konta jeftino prosao i rijesio se vena, a u stvari problem se vrati za 2-3 godine. Pjenom se rade samo male i kapilarne vene.
Jedino kvalitetno rjesenje je kompletan tretman kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena. Laserom se rijesavaju velike povrsinke vene tzv. safenske vene. Vaskularni hirurg uvuce laser malim rezom od 1 mm i provuce laser duz cijele vene i bukvalno spali safenske vene od pocetka do kraja. Nakon tretmana nosi se carapa do kontrole. Nakon lasera, poslije 10-15 dana odradi se flebektomija gdje se malim rezovima 1-2mm izvuku male vene koje se granaju sa safenske vene. Nastavlja se nosenje carape. Treca faza je pjena gdje se uklanjaju ostaci koji se ne mogu rijesiti laserom i flebektomijom. Nastavlja se nosenje carape 1-2 mjesec ovisno o stanju. Slijede kontrole svaka tri pa svakih 6 mjeseci da se isprati jesu li tretirane vene zatvorene i ako je koja ostala (kapilar ili mala vena) tretira se pjenom.
Uglavnom dodjes na nogama i odes na nogama. Ides na posao i s posla normalno. Preporucene je cesce setanje, nema puno sjedenja - nije preporucljivo. Nije jednostavno i lagano, ali nije ni blizu klasicne operacije. Mogucnost povratka prosirenih vena 0,03%. Kada se rijese safenske vene 99% problema po pitanju prosirenih vena je rijeseno.
Chicago Vein Institut radi po propisu sa kompletnim tretmanom i sto je najvaznije rade Vaskularni hirurzi koji znaju svoj posao.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#185 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

Rene Higuita wrote:
Altsa wrote:Na lasersku i mislim. Nije klasicna sa rezanjem ali opet je operacija. ja imam jednu izrazenu venu na lijevoj nozi i pojavila mi se jos u pubertetu ali nisam imao nikakvih problema dok se nije zaslo malo u godine. sada mi smeta jer me boli, bridi noga i trni. sve je to bol koja nije nista specijalno ali smeta. uradili su mi oni ultrazvuk te noge u Chicago vien institutu i preporucili lasersku operaciju, a do tada da nosim elasticnu carapu. e sad ja nikako da se nakanin da to uradim. postoperativni proces je jednostavan jer odmah nakom postupka ides kuci na svojim nogama sutra na posao i sl. Volio bih da neko ovdje napise svoja iskustva ako je radio uklanjanje vena u Chicago Vien Instituta jer ne znam uopste kakvi su i kako rade.
Inace o venama i laserskim operacijama imas mnogo toga na netu pa nadi. vec sam rekao da u BL radi svjetski priznat strucnjak dr. Dragic pa ako su ti blizi bolje kod njih otici. kremice, gelovi i ostala sranja ne pomazu osim sto mozda malo olaksaju ali ne rjesavaju problem.
Operacije je jedino efikasno "lijecenje" prosirenih vena. Od operacija imas izbor: 1. klasicna, 2 samo laser, 3. samo pjena, 4. kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena.
Klasicna operacija je prevazidjena prije 20 godina, sijeku i vade cijelu venu/e, dugotrajan oporavak i mirovanje.
Sam laser niko ne radi, odnosno ne rade profesionalci. U svakom zanatu imas dundjera. Vene kvalitetno mogu da rade samo i samo Vaskularni hirurzi.
Samo pjena - vrijedi kao i za laser. Raja se zezne, preporuci im ortoped koji radi usput i vene i konta jeftino prosao i rijesio se vena, a u stvari problem se vrati za 2-3 godine. Pjenom se rade samo male i kapilarne vene.
Jedino kvalitetno rjesenje je kompletan tretman kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena. Laserom se rijesavaju velike povrsinke vene tzv. safenske vene. Vaskularni hirurg uvuce laser malim rezom od 1 mm i provuce laser duz cijele vene i bukvalno spali safenske vene od pocetka do kraja. Nakon tretmana nosi se carapa do kontrole. Nakon lasera, poslije 10-15 dana odradi se flebektomija gdje se malim rezovima 1-2mm izvuku male vene koje se granaju sa safenske vene. Nastavlja se nosenje carape. Treca faza je pjena gdje se uklanjaju ostaci koji se ne mogu rijesiti laserom i flebektomijom. Nastavlja se nosenje carape 1-2 mjesec ovisno o stanju. Slijede kontrole svaka tri pa svakih 6 mjeseci da se isprati jesu li tretirane vene zatvorene i ako je koja ostala (kapilar ili mala vena) tretira se pjenom.
Uglavnom dodjes na nogama i odes na nogama. Ides na posao i s posla normalno. Preporucene je cesce setanje, nema puno sjedenja - nije preporucljivo. Nije jednostavno i lagano, ali nije ni blizu klasicne operacije. Mogucnost povratka prosirenih vena 0,03%. Kada se rijese safenske vene 99% problema po pitanju prosirenih vena je rijeseno.
Chicago Vein Institut radi po propisu sa kompletnim tretmanom i sto je najvaznije rade Vaskularni hirurzi koji znaju svoj posao.
I meni su rekli da moram doci na tri tretmana. Da li je bolan tretman?
Hvala
User avatar
Rene Higuita
Posts: 895
Joined: 10/09/2012 16:17
Contact:

#186 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Rene Higuita »

Altsa wrote:
Rene Higuita wrote:
Altsa wrote:Na lasersku i mislim. Nije klasicna sa rezanjem ali opet je operacija. ja imam jednu izrazenu venu na lijevoj nozi i pojavila mi se jos u pubertetu ali nisam imao nikakvih problema dok se nije zaslo malo u godine. sada mi smeta jer me boli, bridi noga i trni. sve je to bol koja nije nista specijalno ali smeta. uradili su mi oni ultrazvuk te noge u Chicago vien institutu i preporucili lasersku operaciju, a do tada da nosim elasticnu carapu. e sad ja nikako da se nakanin da to uradim. postoperativni proces je jednostavan jer odmah nakom postupka ides kuci na svojim nogama sutra na posao i sl. Volio bih da neko ovdje napise svoja iskustva ako je radio uklanjanje vena u Chicago Vien Instituta jer ne znam uopste kakvi su i kako rade.
Inace o venama i laserskim operacijama imas mnogo toga na netu pa nadi. vec sam rekao da u BL radi svjetski priznat strucnjak dr. Dragic pa ako su ti blizi bolje kod njih otici. kremice, gelovi i ostala sranja ne pomazu osim sto mozda malo olaksaju ali ne rjesavaju problem.
Operacije je jedino efikasno "lijecenje" prosirenih vena. Od operacija imas izbor: 1. klasicna, 2 samo laser, 3. samo pjena, 4. kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena.
Klasicna operacija je prevazidjena prije 20 godina, sijeku i vade cijelu venu/e, dugotrajan oporavak i mirovanje.
Sam laser niko ne radi, odnosno ne rade profesionalci. U svakom zanatu imas dundjera. Vene kvalitetno mogu da rade samo i samo Vaskularni hirurzi.
Samo pjena - vrijedi kao i za laser. Raja se zezne, preporuci im ortoped koji radi usput i vene i konta jeftino prosao i rijesio se vena, a u stvari problem se vrati za 2-3 godine. Pjenom se rade samo male i kapilarne vene.
Jedino kvalitetno rjesenje je kompletan tretman kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena. Laserom se rijesavaju velike povrsinke vene tzv. safenske vene. Vaskularni hirurg uvuce laser malim rezom od 1 mm i provuce laser duz cijele vene i bukvalno spali safenske vene od pocetka do kraja. Nakon tretmana nosi se carapa do kontrole. Nakon lasera, poslije 10-15 dana odradi se flebektomija gdje se malim rezovima 1-2mm izvuku male vene koje se granaju sa safenske vene. Nastavlja se nosenje carape. Treca faza je pjena gdje se uklanjaju ostaci koji se ne mogu rijesiti laserom i flebektomijom. Nastavlja se nosenje carape 1-2 mjesec ovisno o stanju. Slijede kontrole svaka tri pa svakih 6 mjeseci da se isprati jesu li tretirane vene zatvorene i ako je koja ostala (kapilar ili mala vena) tretira se pjenom.
Uglavnom dodjes na nogama i odes na nogama. Ides na posao i s posla normalno. Preporucene je cesce setanje, nema puno sjedenja - nije preporucljivo. Nije jednostavno i lagano, ali nije ni blizu klasicne operacije. Mogucnost povratka prosirenih vena 0,03%. Kada se rijese safenske vene 99% problema po pitanju prosirenih vena je rijeseno.
Chicago Vein Institut radi po propisu sa kompletnim tretmanom i sto je najvaznije rade Vaskularni hirurzi koji znaju svoj posao.
I meni su rekli da moram doci na tri tretmana. Da li je bolan tretman?
Hvala
Pri tretmanima se koristi lokalna anestezija. Medjutim, nemamo svi isti prag tolerancije na bol, pa imas ljudi koje boli i kada pogledaju iglu. Boli onoliko koliko treba za ubod igle za anesteziju. Uglavnom sve se odvija u saradnji doktor-pacijent pa se tako pojacava ili smanjuje anestezija. Tretmani su vise proceduricni (tri tretmana, carape, kompresija na tretiranim mjestima) nego sto su bolni. Uglavnom, normalan, prosjecan pacijent ce to podnijeti sa lakocom i bez problema.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#187 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

[quote][/Jedino kvalitetno rjesenje je kompletan tretman kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena. Laserom se rijesavaju velike povrsinke vene tzv. safenske vene. Vaskularni hirurg uvuce laser malim rezom od 1 mm i provuce laser duz cijele vene i bukvalno spali safenske vene od pocetka do kraja. Nakon tretmana nosi se carapa do kontrole. Nakon lasera, poslije 10-15 dana odradi se flebektomija gdje se malim rezovima 1-2mm izvuku male vene koje se granaju sa safenske vene. Nastavlja se nosenje carape. Treca faza je pjena gdje se uklanjaju ostaci koji se ne mogu rijesiti laserom i flebektomijom. Nastavlja se nosenje carape 1-2 mjesec ovisno o stanju. Slijede kontrole svaka tri pa svakih 6 mjeseci da se isprati jesu li tretirane vene zatvorene i ako je koja ostala (kapilar ili mala vena) tretira se pjenom.
Uglavnom dodjes na nogama i odes na nogama. Ides na posao i s posla normalno. Preporucene je cesce setanje, nema puno sjedenja - nije preporucljivo. Nije jednostavno i lagano, ali nije ni blizu klasicne operacije. Mogucnost povratka prosirenih vena 0,03%. Kada se rijese safenske vene 99% problema po pitanju prosirenih vena je rijeseno.
Chicago Vein Institut radi po propisu sa kompletnim tretmanom i sto je najvaznije rade Vaskularni hirurzi koji znaju svoj posao.
quote]

Malo me cudi procedura koju ti opisujes.
Ja sam radila proceduru laserom i uklonili su mi obe safenske vene. Bila je lokalna anestezija, opis kako si naveo i to je bilo sve. uopste nisam isla na dodatne radnje. Dr , mi je rekao da je mali procenat da ce se na tom mjestu oformiti nove. Iskreno , niti jednom nisam isla na kontrolu , niti su zahtjevali da uradim.
Procedura traje oko pola sata , nema bolova , mozda neki tupi bol, nije vrijedno pomena.Mada ,nakon tog zahvata , pojavili su se kapilari na butini- koje ja nisam dodatno tretirala.
Od tada nosim kompr, carape svakodnevno 30/40 . Mislim da je to jedini nacin da se sprijece nastanak novih problematicnih.

Radila procedure u Americi.
User avatar
Rene Higuita
Posts: 895
Joined: 10/09/2012 16:17
Contact:

#188 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Rene Higuita »

moonca wrote:
[/Jedino kvalitetno rjesenje je kompletan tretman kombinacija laser, pjena, flebektomija (mini rezovi) ostataka prosirenih vena. Laserom se rijesavaju velike povrsinke vene tzv. safenske vene. Vaskularni hirurg uvuce laser malim rezom od 1 mm i provuce laser duz cijele vene i bukvalno spali safenske vene od pocetka do kraja. Nakon tretmana nosi se carapa do kontrole. Nakon lasera, poslije 10-15 dana odradi se flebektomija gdje se malim rezovima 1-2mm izvuku male vene koje se granaju sa safenske vene. Nastavlja se nosenje carape. Treca faza je pjena gdje se uklanjaju ostaci koji se ne mogu rijesiti laserom i flebektomijom. Nastavlja se nosenje carape 1-2 mjesec ovisno o stanju. Slijede kontrole svaka tri pa svakih 6 mjeseci da se isprati jesu li tretirane vene zatvorene i ako je koja ostala (kapilar ili mala vena) tretira se pjenom.
Uglavnom dodjes na nogama i odes na nogama. Ides na posao i s posla normalno. Preporucene je cesce setanje, nema puno sjedenja - nije preporucljivo. Nije jednostavno i lagano, ali nije ni blizu klasicne operacije. Mogucnost povratka prosirenih vena 0,03%. Kada se rijese safenske vene 99% problema po pitanju prosirenih vena je rijeseno.
Chicago Vein Institut radi po propisu sa kompletnim tretmanom i sto je najvaznije rade Vaskularni hirurzi koji znaju svoj posao.
quote]

Malo me cudi procedura koju ti opisujes.
Ja sam radila proceduru laserom i uklonili su mi obe safenske vene. Bila je lokalna anestezija, opis kako si naveo i to je bilo sve. uopste nisam isla na dodatne radnje. Dr , mi je rekao da je mali procenat da ce se na tom mjestu oformiti nove. Iskreno , niti jednom nisam isla na kontrolu , niti su zahtjevali da uradim.
Procedura traje oko pola sata , nema bolova , mozda neki tupi bol, nije vrijedno pomena.Mada ,nakon tog zahvata , pojavili su se kapilari na butini- koje ja nisam dodatno tretirala.
Od tada nosim kompr, carape svakodnevno 30/40 . Mislim da je to jedini nacin da se sprijece nastanak novih problematicnih.

Radila procedure u Americi.
Nisu svi pacijenti isti niti imaju iste probleme sa venama. Kontrole se rade, odnosno pacijent se prati kako bi se kotrolisalo uspjesnost zatvorerenih vena, odnosno sprjecavanje recidiva kroz neki period 6-12 mjeseci. Naravno kontrole su i tu da bi se otklonili i ti kapilari ili sitne venice za koje postoji mogucnost da se pojave u kontrolnom periodu. Meni licno ovaj pristup na Chicago Vein u Sa djeluje temeljno i nista se ne prepusta slucaju.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#189 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Vjerujem da je i to razlog.
Prve laserske zahvate sam imala na podkoljenicama-vene koje su bile vidljive. No ,nakon par godina se pojavile nove. I te nove sam uklonila , i tek tada je bilo vrijeme za ukljanjanje i sefenskih.
Mislim da sam tada pogrijesila ,sto nisam nosila komp. carape.

U svakom slucaju ih se treba rijesiti na vrijeme i pratiti upute dr.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#190 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

Pročitah na forum hr na temi o venama da jedan korisnik piše da mu je brat umro od infrakta nakon nekog vremena od operacije vena pjenom.

Kao komadić pjene došao do srca.

Ne razumijem se baš a vjerujem da bi i doktori upozorili na taj rizik
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#191 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by SmokingMan »

emmir1 wrote:
SmokingMan wrote:

Ja godinama svaki dan prelazim preko 10 km plus igram fudbal i tenis

Čak mislim da sam zbog previše aktivnosti i dobio te vene
Moguće je jer su se i meni pojavile u zadnje 2 godine,vjerovatno od visokog intenziteta,ali i dalje pješačim i trčim.međutim,ne pretjerujem kao ranije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#192 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Ne bi trebalo da se pojave aktivnostima. Naprotiv. Stajanje, dugo sjedenje je najgore , ali i to se pojavi osobama koje vec imaju nasljedjeno, genetski poremecaj.

Mislim da ih treba odmah tretirati cim se pojave, kao i nosenje carapa.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#193 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

SmokingMan wrote:
emmir1 wrote:
SmokingMan wrote:

Ja godinama svaki dan prelazim preko 10 km plus igram fudbal i tenis

Čak mislim da sam zbog previše aktivnosti i dobio te vene
Moguće je jer su se i meni pojavile u zadnje 2 godine,vjerovatno od visokog intenziteta,ali i dalje pješačim i trčim.međutim,ne pretjerujem kao ranije.


Ja sam vene ispupćane skužio tek u proljeće kada sam obukao bermude i vidio u liftu noge.

Odnosno na jednoj nozi.

I nisam ništa poduzimao ali zadnja 2 mjeseca imam kao laganu utrnulost u prstima nogu, neko škakljanje, žarenje....i samo kada sjedim...kada hodam to ništa ne osjetim, takođe kao neka pomjeranja mišića u listovima vidim...valjda grčevi ali nisu bolni

I sve to u obe noge iako na su samo na jednoj nozi jako izražene, ali čitam da vene ne moraju biti vidno ispupćane da bi imali sve te simptome, kao u procesu su proširenja i imaju te simptome iako se još ne vide

Imam sutra termin za snimanje pa da vidim šta će reći
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#194 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

moonca wrote:Ne bi trebalo da se pojave aktivnostima. Naprotiv. Stajanje, dugo sjedenje je najgore , ali i to se pojavi osobama koje vec imaju nasljedjeno, genetski poremecaj.

Mislim da ih treba odmah tretirati cim se pojave, kao i nosenje carapa.

Kod mene u porodici ne znam da neko ima proširene vene.

A imam aplikaciju onu koja većinom i svi imaju koja mjeri korake, evo godinama je meni dnevni prosjek između 10 i 15 km.

Pa kontam da sam opteretio noge
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#195 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

emmir1 wrote:
moonca wrote:Ne bi trebalo da se pojave aktivnostima. Naprotiv. Stajanje, dugo sjedenje je najgore , ali i to se pojavi osobama koje vec imaju nasljedjeno, genetski poremecaj.

Mislim da ih treba odmah tretirati cim se pojave, kao i nosenje carapa.

Kod mene u porodici ne znam da neko ima proširene vene.

A imam aplikaciju onu koja većinom i svi imaju koja mjeri korake, evo godinama je meni dnevni prosjek između 10 i 15 km.

Pa kontam da sam opteretio noge
hm, ja sam ih podosta izvadila- i od tada nosim carape svakodnevno. Pocela sam pjesaciti 5km dnevno i nisu se nove pojavile. Ali osjetim nekada peckanje.

Pokusaj tokom dana podici noge iznad nivoa srca oko 20 -ak minuta.
Ali , ako su vidljive a ne bole , onda nije za brigu.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#196 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

moonca wrote:
emmir1 wrote:
moonca wrote:Ne bi trebalo da se pojave aktivnostima. Naprotiv. Stajanje, dugo sjedenje je najgore , ali i to se pojavi osobama koje vec imaju nasljedjeno, genetski poremecaj.

Mislim da ih treba odmah tretirati cim se pojave, kao i nosenje carapa.

Kod mene u porodici ne znam da neko ima proširene vene.

A imam aplikaciju onu koja većinom i svi imaju koja mjeri korake, evo godinama je meni dnevni prosjek između 10 i 15 km.

Pa kontam da sam opteretio noge
hm, ja sam ih podosta izvadila- i od tada nosim carape svakodnevno. Pocela sam pjesaciti 5km dnevno i nisu se nove pojavile. Ali osjetim nekada peckanje.

Pokusaj tokom dana podici noge iznad nivoa srca oko 20 -ak minuta.
Ali , ako su vidljive a ne bole , onda nije za brigu.



Pa ne bole me, jedino što imam to peckanje i kao blagu utrnulost prstiju.

A na jednoj nozi su jako vidne, ispupćane i zakrivljene
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#197 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Ako ne bole a vidljive -kazu nije neophodno odstranjivati. Jedino zbog estetike.

Ako ti prsti trne moguce da je nerv u pitanju.
Mislim da bi trebao uraditi ultrasond -pregled, ako vec nisi.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#198 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

moonca wrote:Ako ne bole a vidljive -kazu nije neophodno odstranjivati. Jedino zbog estetike.

Ako ti prsti trne moguce da je nerv u pitanju.
Mislim da bi trebao uraditi ultrasond -pregled, ako vec nisi.

Nisam to radio, ne znam ni šta je.

Radio sam mnoge pretrage u zadnje vrijeme jer simptome nisam povezivao sa proširenim venama.

Bio kod par neurologa i radili su mi emng ruku.

E ujutro imam naručeno u al tavil za vene
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#199 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

emmir1 wrote:
moonca wrote:Ako ne bole a vidljive -kazu nije neophodno odstranjivati. Jedino zbog estetike.

Ako ti prsti trne moguce da je nerv u pitanju.
Mislim da bi trebao uraditi ultrasond -pregled, ako vec nisi.

Nisam to radio, ne znam ni šta je.

Radio sam mnoge pretrage u zadnje vrijeme jer simptome nisam povezivao sa proširenim venama.

Bio kod par neurologa i radili su mi emng ruku.

E ujutro imam naručeno u al tavil za vene
Sad se sjetih -- ako ti arterije ne donose dovoljno krvi - moguce da osjecaj blago trnjnje prstiju---

Dobro je da ides da ih pregledas kod dr specialiste za to.
Nadam se da neces imati velikih problema.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#200 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by emmir1 »

moonca wrote:
emmir1 wrote:
moonca wrote:Ako ne bole a vidljive -kazu nije neophodno odstranjivati. Jedino zbog estetike.

Ako ti prsti trne moguce da je nerv u pitanju.
Mislim da bi trebao uraditi ultrasond -pregled, ako vec nisi.

Nisam to radio, ne znam ni šta je.

Radio sam mnoge pretrage u zadnje vrijeme jer simptome nisam povezivao sa proširenim venama.

Bio kod par neurologa i radili su mi emng ruku.

E ujutro imam naručeno u al tavil za vene
Sad se sjetih -- ako ti arterije ne donose dovoljno krvi - moguce da osjecaj blago trnjnje prstiju---

Dobro je da ides da ih pregledas kod dr specialiste za to.
Nadam se da neces imati velikih problema.

Hvala ti puno na odgovorima
Post Reply