Proširene vene - kako ih se riješiti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#251 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

Imam licno iskustvo evo da napisem ako neko bude mogao da izvuce pouku. Siguran sam da su te prosirene vene nasljedna stvar, mislim pravo na vene ne na one tanke plave kod zena to mozda i jeste od stojanja. Moj slucaj je da sam 2008. primjetio napuhanu venu velicine kospice tresnje tacno nazad iza koljena izmedju one dvije tetive. Doktor me savjetovao da stezem to mjesto umjereno elasticnim zavojem sto sam i radio a bilo je pogresno jer sam trebao da nosim elasticnu carapu za cjelu potkoljenicu. Narednih nekoliko godina radio sam vani i stanje se polako pogorsavalo taj varikozitet se sirio dole prema listu. 2010. prvi put odlazim vaskularnom hirurgu i dobijam savjet da nosim carapu elasticnu i mazem Lioton gelom. Sportista sam da napomenem, lopta, trcanje, planinarenje, biciklo sve sam to radio za to vrijeme jedino doktor rece da izbjegavam tvrdu podlogu valjda radi stresa. Iz godine u godinu se stanje pogorsavalo i 2015 doktor kaze nema sta vrijeme da se to operise. U toj fazi vec sam imao tegobe posebno ljeti tezak osjecaj i kao da je pritisak u nozi i da je recimo puna vode. Bila je vec vani otprilike velicine kao pola prsta da viri i vidjelo se 10ak 15 cm. Operisu mi to 2015. E tu se desio neki nesporazum odnosno prepucavanje dva doktora na UKC Tuzla to mi se nije svidjelo mislim da sam tu mozda ispao zrtva njihovog neetickog ponasanja. Naime, jedan je zagovarao da se vena vadi od pocetka iz prepone a drugi tamo gdje je nastalo iza koljena. Uradjena je druga opcija. Operacija je u totalnoj anesteziji, fizicki sam bio spreman podnio sam odlicno i brzo se oporavio. Nikakvih problema nisam imao u januaru ove godine blizu tog mjesta mi se ponovo pojavio varikozitet. Isao sam na kontrolu opet dobijem Lioton, aspirin i carapu da nosim i jos neki lijek koji nisam htio da pijem jer u uputstvu pise da se ne pije ako nosis kompresione carape. Sada odem povremeno na kontrolu a mozda i necu vise jer mi je doktor zadnji puta rekao doslovce: " ne mozemo mi tebi nozem vratiti mladost..." Eto ko sve radi kao vidjeni specijalist znaci ovo je na UKC Tuzla ne generalizujem, ima tu super strucnjaka ali ima i diletanata ocigledno kao ovaj jedva sam se uzdrzo da ga ne posaljem u istoriju ipak sam covjek kulturan i odgojen a ne kao on. Objavicu i njegovo ime kad nadjem taj zadnji nalaz lik je papan nevidjen a bas imam sve rijeci hvale za doktore nije to lagan poziv. Znaci tacno pet godina je trebalo da se vrati vena. Ubijedjen sam da je operisano drukcije tj. da se izvukla cijela vena van iz prepone da bi bilo drukcije a mozda i grijesim. Sad da mogu vratiti vrijeme ne bih nikad izabrao operaciju vec bih nosio carapu, tusirao nogu hladnom vodom (Kneippova metoda, super pomaze) i vjezbao listove nogu sto vise. Listovi nogu i njihova vjezba nose vaznu funkciju jer preuzimaju dobar dio cirkulisanja krvi ispod koljena. Ovo je moje iskustvo ja ga napisah onako da vidi koga interesuje...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#252 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

stubrijez wrote: 30/07/2020 12:55 Imam licno iskustvo evo da napisem ako neko bude mogao da izvuce pouku. Siguran sam da su te prosirene vene nasljedna stvar, mislim pravo na vene ne na one tanke plave kod zena to mozda i jeste od stojanja. Moj slucaj je da sam 2008. primjetio napuhanu venu velicine kospice tresnje tacno nazad iza koljena izmedju one dvije tetive. Doktor me savjetovao da stezem to mjesto umjereno elasticnim zavojem sto sam i radio a bilo je pogresno jer sam trebao da nosim elasticnu carapu za cjelu potkoljenicu. Narednih nekoliko godina radio sam vani i stanje se polako pogorsavalo taj varikozitet se sirio dole prema listu. 2010. prvi put odlazim vaskularnom hirurgu i dobijam savjet da nosim carapu elasticnu i mazem Lioton gelom. Sportista sam da napomenem, lopta, trcanje, planinarenje, biciklo sve sam to radio za to vrijeme jedino doktor rece da izbjegavam tvrdu podlogu valjda radi stresa. Iz godine u godinu se stanje pogorsavalo i 2015 doktor kaze nema sta vrijeme da se to operise. U toj fazi vec sam imao tegobe posebno ljeti tezak osjecaj i kao da je pritisak u nozi i da je recimo puna vode. Bila je vec vani otprilike velicine kao pola prsta da viri i vidjelo se 10ak 15 cm. Operisu mi to 2015. E tu se desio neki nesporazum odnosno prepucavanje dva doktora na UKC Tuzla to mi se nije svidjelo mislim da sam tu mozda ispao zrtva njihovog neetickog ponasanja. Naime, jedan je zagovarao da se vena vadi od pocetka iz prepone a drugi tamo gdje je nastalo iza koljena. Uradjena je druga opcija. Operacija je u totalnoj anesteziji, fizicki sam bio spreman podnio sam odlicno i brzo se oporavio. Nikakvih problema nisam imao u januaru ove godine blizu tog mjesta mi se ponovo pojavio varikozitet. Isao sam na kontrolu opet dobijem Lioton, aspirin i carapu da nosim i jos neki lijek koji nisam htio da pijem jer u uputstvu pise da se ne pije ako nosis kompresione carape. Sada odem povremeno na kontrolu a mozda i necu vise jer mi je doktor zadnji puta rekao doslovce: " ne mozemo mi tebi nozem vratiti mladost..." Eto ko sve radi kao vidjeni specijalist znaci ovo je na UKC Tuzla ne generalizujem, ima tu super strucnjaka ali ima i diletanata ocigledno kao ovaj jedva sam se uzdrzo da ga ne posaljem u istoriju ipak sam covjek kulturan i odgojen a ne kao on. Objavicu i njegovo ime kad nadjem taj zadnji nalaz lik je papan nevidjen a bas imam sve rijeci hvale za doktore nije to lagan poziv. Znaci tacno pet godina je trebalo da se vrati vena. Ubijedjen sam da je operisano drukcije tj. da se izvukla cijela vena van iz prepone da bi bilo drukcije a mozda i grijesim. Sad da mogu vratiti vrijeme ne bih nikad izabrao operaciju vec bih nosio carapu, tusirao nogu hladnom vodom (Kneippova metoda, super pomaze) i vjezbao listove nogu sto vise. Listovi nogu i njihova vjezba nose vaznu funkciju jer preuzimaju dobar dio cirkulisanja krvi ispod koljena. Ovo je moje iskustvo ja ga napisah onako da vidi koga interesuje...
Ja sam radila nekoliko 'zahvata' ispod koljena- kao i obe iz prepone su uklonjene-- nije bila neka operacija- ambulantno, lokalna anestezija- bez bolova...
Prvo su odstanjene ispod koljena- nakon nekoliko godina - pojavile se nove.. opet i te odstanila, da bi na red dosle -iznad koljena. Razlog- nisam nosila carape .. mislila sam, to je dovoljno.

HIrurzi to ne preporucuju naglaseno-- :-) ali, mi je med sestra rekla -da je to presudno..kao i osobe koje imaju slican problem..

Sta sam shvatila, je- da se carape moraju nositi svakodnevno----
losioni, tablete -pomazu, ali nisu presudni. kao i lifestyle-- da li si na nogama cijeli dan, sjedish li.. itd...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#253 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

tako je, to ili imas ili nemas... ako imas deveraces cijeli zivot to je sigurno. Carape naravno ili nosis ili ne nosis isto. Meni doktor zadnji put napisao nesto u smislu po potrebi duze stojanje i setnje mislim bezveze. Carape su terapija logicno da ces uvijek nosit to je podrsaka za vene cija je struktura bespovratno narusena to se ne moze regenerisati. To sam i sam vidio kada krene jednom mozes usporiti disciplinom jedino izlijeciti tesko sve metode su privremene i u kombinaciji sa carapom i ostalim daju bolje ili slabije rezultate. Ja ne nosim stalno carapu jer dosta sjedim na poslu onda nisu djelotvorne naprotiv noge su na tom dijelu savijene a moras izbjegavati savijanje nogu kad ih nosis tako da kako god okrenes ko ih ima jebena stvar nego cuvati se nekih daljih faza smanjiti rizik od komplikacija prehranom i sportom... to ja mislim a da mi je neko iz struke dao smislen savjet za sve ove godine i nije...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#254 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

stubrijez wrote: 30/07/2020 14:08 Ja ne nosim stalno carapu jer dosta sjedim na poslu onda nisu djelotvorne naprotiv noge su na tom dijelu savijene a moras izbjegavati savijanje nogu kad ih nosis tako da kako god okrenes ko ih ima jebena stvar
Mislim da grijesis- trebao bi ih svakodnevno nositi, pogotovo sto sjedish..
Znam da su dokoljenice problem, jer zavrsetak je stisnut... ali, pokusaj naci -neke ugodne . ja kupujem --Sigvaris- dobar je kvalitet u ugodan za nositi.. zensko sam, pa nosim -- thigh high--
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#255 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

Ma znam da grijesim... imam sad neku za cijelu nogu ali nije mi bas fit. Da te pitam kad vec pominjes, koji brand preporucujes ima li negdje online da se naruci prema mjerama?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#256 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

stubrijez wrote: 01/08/2020 22:49 Ma znam da grijesim... imam sad neku za cijelu nogu ali nije mi bas fit. Da te pitam kad vec pominjes, koji brand preporucujes ima li negdje online da se naruci prema mjerama?
Ja kupujem na :

https://www.brightlifedirect.com/collections/sigvaris
https://www.discountsurgical.com/brands/sigvaris/

Ja sam zensko-tako da od svih brendova-- mi se svidja - sigvaris..
Jednostavno po uputi izmjeris -nogu i pokaze ti i velicinu - ja nosim 30/40 mmhg-
Carape se po preporuci -mijenjaju svaka 3 mjeseca- svakodnevno peres u blagom deterdjentu, ne Woolite..
ne znam koje ces izabrati ali, pomocu gumenih rukavica-mi zene koristimo kad peremo sudje- :-D ces vrlo jednostavno navuc i skinuti .
:)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#257 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Sanjarko »

:arrow:
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#258 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

moonca wrote: 30/07/2020 13:18
stubrijez wrote: 30/07/2020 12:55 Imam licno iskustvo evo da napisem ako neko bude mogao da izvuce pouku. Siguran sam da su te prosirene vene nasljedna stvar, mislim pravo na vene ne na one tanke plave kod zena to mozda i jeste od stojanja. Moj slucaj je da sam 2008. primjetio napuhanu venu velicine kospice tresnje tacno nazad iza koljena izmedju one dvije tetive. Doktor me savjetovao da stezem to mjesto umjereno elasticnim zavojem sto sam i radio a bilo je pogresno jer sam trebao da nosim elasticnu carapu za cjelu potkoljenicu. Narednih nekoliko godina radio sam vani i stanje se polako pogorsavalo taj varikozitet se sirio dole prema listu. 2010. prvi put odlazim vaskularnom hirurgu i dobijam savjet da nosim carapu elasticnu i mazem Lioton gelom. Sportista sam da napomenem, lopta, trcanje, planinarenje, biciklo sve sam to radio za to vrijeme jedino doktor rece da izbjegavam tvrdu podlogu valjda radi stresa. Iz godine u godinu se stanje pogorsavalo i 2015 doktor kaze nema sta vrijeme da se to operise. U toj fazi vec sam imao tegobe posebno ljeti tezak osjecaj i kao da je pritisak u nozi i da je recimo puna vode. Bila je vec vani otprilike velicine kao pola prsta da viri i vidjelo se 10ak 15 cm. Operisu mi to 2015. E tu se desio neki nesporazum odnosno prepucavanje dva doktora na UKC Tuzla to mi se nije svidjelo mislim da sam tu mozda ispao zrtva njihovog neetickog ponasanja. Naime, jedan je zagovarao da se vena vadi od pocetka iz prepone a drugi tamo gdje je nastalo iza koljena. Uradjena je druga opcija. Operacija je u totalnoj anesteziji, fizicki sam bio spreman podnio sam odlicno i brzo se oporavio. Nikakvih problema nisam imao u januaru ove godine blizu tog mjesta mi se ponovo pojavio varikozitet. Isao sam na kontrolu opet dobijem Lioton, aspirin i carapu da nosim i jos neki lijek koji nisam htio da pijem jer u uputstvu pise da se ne pije ako nosis kompresione carape. Sada odem povremeno na kontrolu a mozda i necu vise jer mi je doktor zadnji puta rekao doslovce: " ne mozemo mi tebi nozem vratiti mladost..." Eto ko sve radi kao vidjeni specijalist znaci ovo je na UKC Tuzla ne generalizujem, ima tu super strucnjaka ali ima i diletanata ocigledno kao ovaj jedva sam se uzdrzo da ga ne posaljem u istoriju ipak sam covjek kulturan i odgojen a ne kao on. Objavicu i njegovo ime kad nadjem taj zadnji nalaz lik je papan nevidjen a bas imam sve rijeci hvale za doktore nije to lagan poziv. Znaci tacno pet godina je trebalo da se vrati vena. Ubijedjen sam da je operisano drukcije tj. da se izvukla cijela vena van iz prepone da bi bilo drukcije a mozda i grijesim. Sad da mogu vratiti vrijeme ne bih nikad izabrao operaciju vec bih nosio carapu, tusirao nogu hladnom vodom (Kneippova metoda, super pomaze) i vjezbao listove nogu sto vise. Listovi nogu i njihova vjezba nose vaznu funkciju jer preuzimaju dobar dio cirkulisanja krvi ispod koljena. Ovo je moje iskustvo ja ga napisah onako da vidi koga interesuje...
Ja sam radila nekoliko 'zahvata' ispod koljena- kao i obe iz prepone su uklonjene-- nije bila neka operacija- ambulantno, lokalna anestezija- bez bolova...
Prvo su odstanjene ispod koljena- nakon nekoliko godina - pojavile se nove.. opet i te odstanila, da bi na red dosle -iznad koljena. Razlog- nisam nosila carape .. mislila sam, to je dovoljno.

HIrurzi to ne preporucuju naglaseno-- :-) ali, mi je med sestra rekla -da je to presudno..kao i osobe koje imaju slican problem..

Sta sam shvatila, je- da se carape moraju nositi svakodnevno----
losioni, tablete -pomazu, ali nisu presudni. kao i lifestyle-- da li si na nogama cijeli dan, sjedish li.. itd...
Nisi bio informiran, isprati molim te sta dr Dragic radi pa ce ti biti jasnije. U lokalnoj anesteziji, rezultati trajni, prate te godinama poslije intervencije. Uvjeri se i sam. Pozovi i naruci se na prijegled, Banja Luka ti je nadomak. Cula sam ja za neke doktorice iz Tuzle da su isle k njemu rjesavati vene laserom.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#259 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by boshniak »

stubrijez wrote: 30/07/2020 12:55 ..
I moj prijatelj ljekar mi je radio UZ vena i rekao mi da ako nekad budem radio operaciju da mora ići od prepone, da nipošto ne dopustim da rade samo djelomično, takođe mi je preporučio kod tog nekog stručnjaka iz BL, gdje su i njemu radili operaciju. Dakle u pitnaju je ljekar koji je bez problema mogao uraditi operaciju u matičnoj ustanovi na UKC-u. Kažeš da su radili u opštoj anesteziji, da li to znači da na UKC nemaju laser već samo hirurško "čupanje" vena.
daario naharis
Posts: 615
Joined: 17/06/2015 19:42

#260 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by daario naharis »

moonca wrote: 02/08/2020 00:48
stubrijez wrote: 01/08/2020 22:49 Ma znam da grijesim... imam sad neku za cijelu nogu ali nije mi bas fit. Da te pitam kad vec pominjes, koji brand preporucujes ima li negdje online da se naruci prema mjerama?
Ja kupujem na :

https://www.brightlifedirect.com/collections/sigvaris
https://www.discountsurgical.com/brands/sigvaris/

Ja sam zensko-tako da od svih brendova-- mi se svidja - sigvaris..
Jednostavno po uputi izmjeris -nogu i pokaze ti i velicinu - ja nosim 30/40 mmhg-
Carape se po preporuci -mijenjaju svaka 3 mjeseca- svakodnevno peres u blagom deterdjentu, ne Woolite..
ne znam koje ces izabrati ali, pomocu gumenih rukavica-mi zene koristimo kad peremo sudje- :-D ces vrlo jednostavno navuc i skinuti .
:)
Gdje se u Sarajevu moze kupiti? Prvenstveno pitam za koristenje na treningu.
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#261 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

boshniak wrote: 05/08/2020 10:33
stubrijez wrote: 30/07/2020 12:55 ..
I moj prijatelj ljekar mi je radio UZ vena i rekao mi da ako nekad budem radio operaciju da mora ići od prepone, da nipošto ne dopustim da rade samo djelomično, takođe mi je preporučio kod tog nekog stručnjaka iz BL, gdje su i njemu radili operaciju. Dakle u pitnaju je ljekar koji je bez problema mogao uraditi operaciju u matičnoj ustanovi na UKC-u. Kažeš da su radili u opštoj anesteziji, da li to znači da na UKC nemaju laser već samo hirurško "čupanje" vena.
DAjte ljudi koj jos danas cupa i vadi vene. Pa nismo u kamenom dobu. Laserom se to rjesava elegantno i trajno. Ne bih nikada pristao na klasicno odstranjivanje vena tzv. cupanje. Uradio laserom i 100% zadovoljan. Vena se prati citavom duzinom i citavom duzinom se spali uz pomoc lasera. Nema to dovde i odavde. Ja sam imao od stopala do prepone venu i uklonjena je citavom duzinom a ne do koljena ili od koljena.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#262 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by boshniak »

Altsa wrote: 05/08/2020 13:20 DAjte ljudi koj jos danas cupa i vadi vene. Pa nismo u kamenom dobu. Laserom se to rjesava elegantno i trajno. Ne bih nikada pristao na klasicno odstranjivanje vena tzv. cupanje. Uradio laserom i 100% zadovoljan. Vena se prati citavom duzinom i citavom duzinom se spali uz pomoc lasera. Nema to dovde i odavde. Ja sam imao od stopala do prepone venu i uklonjena je citavom duzinom a ne do koljena ili od koljena.
Da, ni ja ne bi pristao na hirurško odstranjivanje, ali ako su mu radili u opstoj anesteziji znaci da na UKC-u rade još tom metodom. Gdje si ti radio.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#263 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

Ja sam radio na UKC Tuzla, to je klasicna metoda, cupanje kako kazete nije to nikakav bauk. Totalna je anestezija u pitanju i tako to rade tamo, ako se sta promijenilo u ovih pet godina ne znam... Metoda nije vazna vec nacin kako da se problem rijesi, mislim da je tu bila kod mene greska a zasto su to tako uradili parcijalno sam djelimicno sugerisao, znam da su me dobro zajebali da se moram sada opet vracat na staro.
Laser ima svoje nedostatke, ja kad razmisljam o laseru prvo pomislim sta se desava sa tkivom koje ostaje iza te spaljene, zatvorene vene, nije mi jasno bas sta se tu uradi... bilo je cak i kao revolucionarno ona pjena jedno vrijeme to mi je bas bilo strasno
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#264 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

boshniak wrote: 05/08/2020 16:18
Altsa wrote: 05/08/2020 13:20 DAjte ljudi koj jos danas cupa i vadi vene. Pa nismo u kamenom dobu. Laserom se to rjesava elegantno i trajno. Ne bih nikada pristao na klasicno odstranjivanje vena tzv. cupanje. Uradio laserom i 100% zadovoljan. Vena se prati citavom duzinom i citavom duzinom se spali uz pomoc lasera. Nema to dovde i odavde. Ja sam imao od stopala do prepone venu i uklonjena je citavom duzinom a ne do koljena ili od koljena.
Da, ni ja ne bi pristao na hirurško odstranjivanje, ali ako su mu radili u opstoj anesteziji znaci da na UKC-u rade još tom metodom. Gdje si ti radio.
Ja sam radio kod Dr. Dragica u BL i prije operacije je najavljeno da ce biti lokalna anestezija ali ja se nicega ne sjecam pa prema tome bila je totalna :D
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#265 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

stubrijez wrote: 05/08/2020 16:30 Ja sam radio na UKC Tuzla, to je klasicna metoda, cupanje kako kazete nije to nikakav bauk. Totalna je anestezija u pitanju i tako to rade tamo, ako se sta promijenilo u ovih pet godina ne znam... Metoda nije vazna vec nacin kako da se problem rijesi, mislim da je tu bila kod mene greska a zasto su to tako uradili parcijalno sam djelimicno sugerisao, znam da su me dobro zajebali da se moram sada opet vracat na staro.
Laser ima svoje nedostatke, ja kad razmisljam o laseru prvo pomislim sta se desava sa tkivom koje ostaje iza te spaljene, zatvorene vene, nije mi jasno bas sta se tu uradi... bilo je cak i kao revolucionarno ona pjena jedno vrijeme to mi je bas bilo strasno
Ne postoje rane nakon operacije laserom. Samo oziljci velicine 1-2 mm koji nastaju na mjestima gdje se ulazi laserskom sondom kada se spaljuju te prosirene vene. Sonda ne ulazi u tkivo vec direktno u venu i laserom je sprzi. Jedina postoperativna stvar je noga koja je otecena i plava ko sljiva ali se to vremenom sve regulise i vrati na normalu. Nakon toga vena bude velicine dlake i razgradi se u tijelu. Prije operacije sam se dobro ispricao sa dr. Dragicem koji je izuzetno prijatna osoba a studirao je u Sarajevu medicinu prije nego sto je otisao zbog rata, pa smo pricali o razno raznim stvarima vezanim za Sarajevo.Tada mi je rekao da koristi pjenu samo kad mora i u sto minimalnijim kolicinama jer kako on kaze da pjena kada se utisne u vecim kolicinama moze da šeta po tijelu pa napravi jos vecu stetu jer se ne moze kontrolisati. Uglavnom izbjegava pjenu. Pogledajte ova dva videa i sve ce vam biti jasno.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F1VOnni ... mb_rel_end[/youtube]

boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#266 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by boshniak »

Altsa wrote: 05/08/2020 17:57 Ja sam radio kod Dr. Dragica u BL i prije operacije je najavljeno da ce biti lokalna anestezija ali ja se nicega ne sjecam pa prema tome bila je totalna
I koliko te izašla operacija kod Dragića, kod mene je u pitanju jedna noga pa se dvoumim gdje da to uradim
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#267 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by stubrijez »

Isto je i sa klasicnom metodom, imas dvije rane dva sava modro bude tu gdje se odvoji od tkiva nista strasno. Mislim da je taj laser vise izmisljen kao olaksanje doktorima jer nema slozene pripreme za operaciju. Opet ponavljam nevazno je izvedba ako je dobro isplanirano sta se i zbog cega operise. Ja ako budem morao ponovo i ja bih izabrao laser mozda opet sve zavisi koliko to kosta i da li zdravstveno/socijalno priznaje naknade relacija Federacija - RS u sta sumnjam, kako to ide bezveze da placam nesto ako imam zdravstveno osiguranje nije to popravak zuba..?
Marsija86
Posts: 4
Joined: 06/08/2020 22:35

#268 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Marsija86 »

Altsa wrote: 05/08/2020 18:09
stubrijez wrote: 05/08/2020 16:30 Ja sam radio na UKC Tuzla, to je klasicna metoda, cupanje kako kazete nije to nikakav bauk. Totalna je anestezija u pitanju i tako to rade tamo, ako se sta promijenilo u ovih pet godina ne znam... Metoda nije vazna vec nacin kako da se problem rijesi, mislim da je tu bila kod mene greska a zasto su to tako uradili parcijalno sam djelimicno sugerisao, znam da su me dobro zajebali da se moram sada opet vracat na staro.
Laser ima svoje nedostatke, ja kad razmisljam o laseru prvo pomislim sta se desava sa tkivom koje ostaje iza te spaljene, zatvorene vene, nije mi jasno bas sta se tu uradi... bilo je cak i kao revolucionarno ona pjena jedno vrijeme to mi je bas bilo strasno
Ne postoje rane nakon operacije laserom. Samo oziljci velicine 1-2 mm koji nastaju na mjestima gdje se ulazi laserskom sondom kada se spaljuju te prosirene vene. Sonda ne ulazi u tkivo vec direktno u venu i laserom je sprzi. Jedina postoperativna stvar je noga koja je otecena i plava ko sljiva ali se to vremenom sve regulise i vrati na normalu. Nakon toga vena bude velicine dlake i razgradi se u tijelu. Prije operacije sam se dobro ispricao sa dr. Dragicem koji je izuzetno prijatna osoba a studirao je u Sarajevu medicinu prije nego sto je otisao zbog rata, pa smo pricali o razno raznim stvarima vezanim za Sarajevo.Tada mi je rekao da koristi pjenu samo kad mora i u sto minimalnijim kolicinama jer kako on kaze da pjena kada se utisne u vecim kolicinama moze da šeta po tijelu pa napravi jos vecu stetu jer se ne moze kontrolisati. Uglavnom izbjegava pjenu. Pogledajte ova dva videa i sve ce vam biti jasno.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F1VOnni ... mb_rel_end[/youtube]

I mene zanima cijena kod dr Dragica?
Marsija86
Posts: 4
Joined: 06/08/2020 22:35

#269 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Marsija86 »

I koja je cijena kod dr Dragica,i mene zanima?
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#270 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

Dragic je skup ali je definitivno i najbolji. Sve zavisi vjerojatno od duzine vene koja se radi. Mene je doslo 4.000 KM. Vena od stopala do prepone. Pretpostavljam da je jeftinije ako je duzina vene koja se tretira laserom kraca. Nakon operacije se ima garancija da ako se pojave nove vene onda se operisu besplatno ali se mora redovno dolaziti na kontrole. Redovne kontrole su uslov za ovo oko besplatne operacije.

Vezano za laser i nase drzavne medicinske ustanove. Ja nisam cuo da i jedna to radi. Samo privatne klinike.
Marsija86
Posts: 4
Joined: 06/08/2020 22:35

#271 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Marsija86 »

Hvala na informaciji!
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#272 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

Marsija86 wrote: 14/08/2020 12:05 Hvala na informaciji!
Sta god vas zanima tu sam.
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#273 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

Mene je manje izaslo kod dr Dragica ali vjerojatno je manje problematicno stanje bilo jer sam se javila na vrijeme. Ne zelim ponavljati ono da zdravlje nema cijenu znamo svi to dobro.Eto i ja sam tu za savjete onoliko koliko mogu pomoci.Nije me sram noge pokazati. :) a kad bi me pitali da li bi ponovno otisla kod njega na operaciju odgovor je decidno "da".
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#274 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Ma.Le.Na »

4k.jedna noga
Skupo
Ima li popust na drugu, bez zezancije
Marsija86
Posts: 4
Joined: 06/08/2020 22:35

#275 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Marsija86 »

Ima li neko iskustva sa radom Nasa mala klinika u Sarajevu,vezano za lasersku operaciju vena?
Post Reply