Pronalazak Posla u EU

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

BHanibal

Pronalazak Posla u EU

Post by BHanibal » 25/09/2011 19:50

Zavsio sam ekonomiju i magistrirao na engleskom univerzitetu te govorim perfektno engleski kakve su mi mogucnosti da poslodavac obezbijedi radnu dozvolu kako bih mogao raditi u nekoj od EU drzava ali i generalno za ljude koji iz bosne traze posao vani.

muha_sa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Pronalazak Posla u EU

Post by muha_sa » 25/09/2011 19:56

BHanibal wrote:Zavsio sam ekonomiju i magistrirao na engleskom univerzitetu te govorim perfektno engleski kakve su mi mogucnosti da poslodavac obezbijedi radnu dozvolu kako bih mogao raditi u nekoj od EU drzava ali i generalno za ljude koji iz bosne traze posao vani.

tvojoj struci haman pa nikakve :-) na žalost.

zlajaBHF

Post by zlajaBHF » 26/09/2011 02:03

muha_sa wrote:
BHanibal wrote:Zavsio sam ekonomiju i magistrirao na engleskom univerzitetu te govorim perfektno engleski kakve su mi mogucnosti da poslodavac obezbijedi radnu dozvolu kako bih mogao raditi u nekoj od EU drzava ali i generalno za ljude koji iz bosne traze posao vani.

tvojoj struci haman pa nikakve :-) na žalost.

Nije bas tako.... Ustvari ne vjerujem da jeste...
Salji svoj CV na razne adrese, nije nemoguce da ti se jave

sladak_ko_med

Post by sladak_ko_med » 26/09/2011 08:44

koji pasos imas, ako je BiH, nema selameta, bar ne duze od 3 mjeseca :D

Gray

Post by Gray » 26/09/2011 09:53

sladak_ko_med wrote:koji pasos imas, ako je BiH, nema selameta, bar ne duze od 3 mjeseca :D

Nema ni tri mjeseca za posao. Elem, mislim da ti je najteže naći nekoga ko želi da te zaposli. Ako nađeš nekoga kome se sviđaš, ko želi da baš ti radiš neće mu vjerovatno biti veliki problem da ti nabavi radnu dozvolu.

BHanibal

Post by BHanibal » 26/09/2011 09:59

sladak_ko_med wrote:koji pasos imas, ako je BiH, nema selameta, bar ne duze od 3 mjeseca :D

Ma ovaj nas jadni bosanski sto je najveci problem...slat cu CV pa vidjet

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 26/09/2011 10:28

BHanibal wrote:

Najbolji strani poslodavac u BiH su Ujedinjene nacije. ''Milion'' nekih beneficija imaju, a ni plate nisu lošše.

Apliciraj, pa ako imadneš sreće:
http://www.unv.org/en/about-us/employment/vacancies.html
https://careers.un.org/lbw/Home.aspx

BHanibal

Post by BHanibal » 26/09/2011 11:37

PipiDugaDevetka wrote:
BHanibal wrote:

Najbolji strani poslodavac u BiH su Ujedinjene nacije. ''Milion'' nekih beneficija imaju, a ni plate nisu lošše.

Apliciraj, pa ako imadneš sreće:
http://www.unv.org/en/about-us/employment/vacancies.html
https://careers.un.org/lbw/Home.aspx

Hvala

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 26/09/2011 14:34

Ako šta pronađeš javi ima još zainteresovanih :mrgreen:

muha_sa

Post by muha_sa » 26/09/2011 19:40

BHanibal wrote:

samo šalji--ništa te ne košta al vjeruj da od tog ama baš ništa nema--nije više haman vec NEMA.
to radi ovih što prosipaju ublehe a pojma nemaju o ovome o cemu pišemo :-)
da si zanatlija pa hajd-imao bi 1% šanse a ovako ni to 1%.
da si informaticar-dobar informaticar-- ne bih ja ni pisao na ovoj temi jer znam raje koji su otišli---neko im sredio papire-neko ih tražio.
jedina šansa je da se oženiš-dok i tome nisu dohakali--a u mnigim zemljama vec i jesu--kažu,ako se volite hajte u BiH pa živite--sve za ljubav :D

zlajaBHF

Post by zlajaBHF » 26/09/2011 21:17

muha_sa wrote:
BHanibal wrote:

samo šalji--ništa te ne košta al vjeruj da od tog ama baš ništa nema--nije više haman vec NEMA.
to radi ovih što prosipaju ublehe a pojma nemaju o ovome o cemu pišemo :-)
da si zanatlija pa hajd-imao bi 1% šanse a ovako ni to 1%.
da si informaticar-dobar informaticar-- ne bih ja ni pisao na ovoj temi jer znam raje koji su otišli---neko im sredio papire-neko ih tražio.
jedina šansa je da se oženiš-dok i tome nisu dohakali--a u mnigim zemljama vec i jesu--kažu,ako se volite hajte u BiH pa živite--sve za ljubav :D

Hoces li samo objasniti zasto moze informaticar ili zanatlija a ne moze ekonomista???

muha_sa

Post by muha_sa » 26/09/2011 21:23

zlajaBHF wrote:
Hoces li samo objasniti zasto moze informaticar ili zanatlija a ne moze ekonomista???

prvo ti objasni--molit cu lijepo--kako i kojim putem ce se neko iz BiH zaposlit u EU--bez obzira na zanimanje.
-zanatlija ce se zaposlit tako što ce neki naš čiko koji ima registrovanu firmu-recimo u Njemackoj-potražit zavarivace u BiH pa ih fino zaposlit--pošto je to deficitaran i veoma tražen kadar iliti zanat---u svojoj firmi te ih slat na razna gradilišta širom Njemacke---jel ti sad jasno :?
-ovo sve što pišem nije rekla kazala nit je od cibuka vec provjereno.

sad cekam tebe da mi pojasniš--ne meni vec ovom postavljacu teme--kako ce se zaposlit ekonomista koji dobro govori engleski-u neku od zemalja EU. :?

zlajaBHF

Post by zlajaBHF » 26/09/2011 21:31

muha_sa wrote:
zlajaBHF wrote:

prvo ti objasni--molit cu lijepo--kako i kojim putem ce se neko iz BiH zaposlit u EU--bez obzira na zanimanje.
-zanatlija ce se zaposlit tako što ce neki naš čiko koji ima registrovanu firmu-recimo u Njemackoj-potražit zavarivace u BiH pa ih fino zaposlit--pošto je to deficitaran i veoma tražen kadar iliti zanat---u svojoj firmi te ih slat na razna gradilišta širom Njemacke---jel ti sad jasno :?
-ovo sve što pišem nije rekla kazala nit je od cibuka vec provjereno.

sad cekam tebe da mi pojasniš--ne meni vec ovom postavljacu teme--kako ce se zaposlit ekonomista koji dobro govori engleski-u neku od zemalja EU. :?

:?

Velike kompanije u Evropi koriste engleski jezik kao oficijalni. Tako je recimo u mojoj firmi. Bez engleskog ne mozes raditi. U mojoj firmi, ali i drugim firmama, a pricamo o velikim firmama, rade ljudi iz cijelog svijeta. Naravno da je najvise onih iz Danske, odakle sam ja, ali VELIKI broj radnika dolazi iz drugih zemalja. Danski jezik ne moras znati!
Tu ne pricamo samo o specijalistima, nego i ostalim, izmedju ostalih i ekonomisti.

Ja kad sam dobio posao, meni su iz HR poslali papire u vezi dobivanja dozvole boravka, iako to imam, jer su mislili da nemam, posto sam naveo da sam bosanski drzavljanin.
Naravno ti iz HR me nisu zaposlili, ali ovo samo govori koliko je to za njih normalno, da im dodje radnik iz pizdica. Poslali mi papire gdje i kako mogu naci stan, auto, bla bla...Ljudi imaju razradjene procedure.

Uglavnom je ovako u svakoj velikoj firmi u Skandinaviji, ali sigurno i ostatku zap. evrope.

zlajaBHF

Post by zlajaBHF » 26/09/2011 21:34

A pitao si me i kako....Pa odes na stranice raznih firmi i vidis d ali traze radnike, ako traze, posaljes CV.
Ni manje ni vise.

muha_sa

Post by muha_sa » 26/09/2011 21:56

Zlaja :)
kad si vec tu onda bi moro bolje od mene znat kakva je politika zapošljavanja u EU. al te ocito ne interesuje ova tema--što je i razumljivo---medjutim,mene je ovo živo zanimalo te sam ovu temu dobro"svario" :D
-da ne duljim :-) i kad Bih bude punopravna clanica EU. bit ce jasno propisano da jedan period-da li 5.godina il manje-od prijema gradjani BiH ne mogu dobit posao u E.U.----izuzev rijetkih izuzetaka--koji i sad dobiju posao iako nismo ni blizu E.U.
-recimo u SweCkoj :D manjak stomatologa-pouzdano znam-nije rekla kazala :D nema šanse da se naš stomatolog zaposli--izuzev onaj ko ima uredno prijavljen boravak a samim tim i papire.

-eto prijatelju--s ovim bih završio na ovoj temi :D ko god se regularno zaposli nema prijavljen boravak u nekoj od zemalja E.U. molio bih da se javi na ovu temu i da savjet postavljacu teme da covjek isto pokuša.

Gray

Post by Gray » 26/09/2011 22:19

Slazem se sa zlajom iznad, i u Svedskoj dosta velikih firmi koristi engleski kao sluzbeni jezik, npr. SKF, Volvo kamioni i autobusi itd.

Drugo, to za ogranicenje kada udjemo u EU (ako ga bude), ne znaci da se nikako ne mozes zaposliti, samo da ti treba radna dozvola, kao i sada.

Trece, logicno je da ne mogu se zaposliti doktori i stomatolozi koji moraju znati jezik da bi komunicirali sa pacijentima, ali druga je stvar kada radis u firmi gdje se prica na engleskom i medju radnicima i sa klijentima.

muha_sa

Post by muha_sa » 26/09/2011 22:30

Gray wrote:Slazem se sa zlajom iznad, i u Svedskoj dosta velikih firmi koristi engleski kao sluzbeni jezik, npr. SKF, Volvo kamioni i autobusi itd.

Drugo, to za ogranicenje kada udjemo u EU (ako ga bude), ne znaci da se nikako ne mozes zaposliti, samo da ti treba radna dozvola, kao i sada.

Trece, logicno je da ne mogu se zaposliti doktori i stomatolozi koji moraju znati jezik da bi komunicirali sa pacijentima, ali druga je stvar kada radis u firmi gdje se prica na engleskom i medju radnicima i sa klijentima.

i primaju ekonomiste iz BiH :?:

drugo-provjereno i bit ce tako a moje mišljenje je da ce se prije EU raspast nego mi postanemo punopravni clanovi iste.

trece--imaš li primjer il onako-od cibuka :?: može bit ekspert swedskog jezika al se ne može zaposlit kao stomatolog jer ce primit Poljaka koji natuca swedski jer je Poljska u EU.

-hajd vozdra :run: i ovo je previše peglanja--deder malo poricajte s ljudima il bar procitajte "Bosansku poštu" to su one novine što izlaze u SweCkoj--na našem jeziku i svašta u njima ima procitat :D
:run:

zlajaBHF

Post by zlajaBHF » 26/09/2011 22:31

muha_sa wrote:Zlaja :)
kad si vec tu onda bi moro bolje od mene znat kakva je politika zapošljavanja u EU. al te ocito ne interesuje ova tema--što je i razumljivo---medjutim,mene je ovo živo zanimalo te sam ovu temu dobro"svario" :D
-da ne duljim :-) i kad Bih bude punopravna clanica EU. bit ce jasno propisano da jedan period-da li 5.godina il manje-od prijema gradjani BiH ne mogu dobit posao u E.U.----izuzev rijetkih izuzetaka--koji i sad dobiju posao iako nismo ni blizu E.U.
-recimo u SweCkoj :D manjak stomatologa-pouzdano znam-nije rekla kazala :D nema šanse da se naš stomatolog zaposli--izuzev onaj ko ima uredno prijavljen boravak a samim tim i papire.

-eto prijatelju--s ovim bih završio na ovoj temi :D ko god se regularno zaposli nema prijavljen boravak u nekoj od zemalja E.U. molio bih da se javi na ovu temu i da savjet postavljacu teme da covjek isto pokuša.

Ne vjerujem da si u pravu...

Svaka firma moze zaposliti koga hoce, i drzava se tu ne petlja.
Naravno, imaju neka pravila. Znam da postoji pravilo da moras bruto zaradjivati vise od 300.000 kruna godisnje da
bi dobio radnu dozvolu, medjutim to nije problem za ljude koji su visokoobrazovani, jer im je to minimalna plata.

Znaci postoje zakoni, na koje ti misli, ali ne za poslove kao sto ovaj momak trazi.
Da sam ja na mjestu mog sefa, vjerujem da bi bez problema mogao zaposliti ovog momka ako ispunjava
odredjene uslove.

sladak_ko_med

Post by sladak_ko_med » 26/09/2011 22:37

ovako ako se nastavi, ode bezvizni režim :x , raji nikako nije jasno da se ne može radit nego samo putovat :-) mante se ćorava posla neću moć putovat :twisted:

Gray

Post by Gray » 26/09/2011 22:40

muha_sa wrote:
Gray wrote:Slazem se sa zlajom iznad, i u Svedskoj dosta velikih firmi koristi engleski kao sluzbeni jezik, npr. SKF, Volvo kamioni i autobusi itd.

drugo-provjereno i bit ce tako a moje mišljenje je da ce se prije EU raspast nego mi postanemo punopravni clanovi iste.

trece--imaš li primjer il onako-od cibuka :?: može bit ekspert swedskog jezika al se ne može zaposlit kao stomatolog jer ce primit Poljaka koji natuca swedski jer je Poljska u EU.

-hajd vozdra :run: i ovo je pre

više peglanja--deder malo poricajte s ljudima il bar procitajte "Bosansku poštu" to su one novine što izlaze u SweCkoj--na našem jeziku i svašta u njima ima procitat :D

Niko nije rekao da je lagano, ali nije ni nemoguce. Na tebi je da ubijedis poslodavca da si ti najbolja osoba za posao, a ako nisi onda ne treba ni da te zabosli.

I bas ti hvala za BP, nisam stvarno znao za nju...

A za EU ti ne brini, raspada se ima 50 godina pa nikako da se raspadne...

BHanibal

Post by BHanibal » 27/09/2011 15:50

Gray wrote:
muha_sa wrote:

-hajd vozdra :run: i ovo je pre

više peglanja--deder malo poricajte s ljudima il bar procitajte "Bosansku poštu" to su one novine što izlaze u SweCkoj--na našem jeziku i svašta u njima ima procitat :D

Niko nije rekao da je lagano, ali nije ni nemoguce. Na tebi je da ubijedis poslodavca da si ti najbolja osoba za posao, a ako nisi onda ne treba ni da te zabosli.

I bas ti hvala za BP, nisam stvarno znao za nju...

A za EU ti ne brini, raspada se ima 50 godina pa nikako da se raspadne...

Treba sve pokusati...ako uspije dobro ce biti ako ima sto ima!

I amerika je bila na staklenim nogama na pocetku gore nego sto je sada EU pa je ostala do sada.

amrica

Post by amrica » 27/09/2011 16:48

sa diplomom ekonomije b-h fakulteta ne mozes nista.... ali ako imas magisterij na engleCkom univerzitetu, onda imas nekih sansi. Nije da ne postoje firme kojima je engleski dovoljan, ali sve vise zemlaja uvodi uslov znanja domaceg jezika.

Zatim, ako nadjes posao poslodavac mora drzavi garantirati da ce ti plata biti tolika i tolika, tj. postoji limit. Tek onda moze traziti radnu dozvolu za tebe. Dok za eu-ovce ne mora... tako da je to tezak pos'o... da si neki ekstra strucnjak za naftu ili programer, i nekako, ali sa "nasom" ekonomijom... :-)

U svakom slucaju, sretno :)

zambaklija

Post by zambaklija » 27/09/2011 17:03

za druge zemlje EU neznam ali znam za švabiju i vjerovatno je svugdje isto jer se propisi usuglašavaju.U njemačkoj su uveli nešto poput "zelene karte" na prvom mjestu za IT inžinjere jer ih je manjak,skoro sam čuo da postoji potražnja za bolničare,ono privatna njega i to,a na radiu sam slušao slijedeće prije 3-4 dana:njemačkoj je potrebno više hiljada doktora opšte prakse,e sad uslov je da prakticira u malim mjestima seoskim predjelima ali sve se to može saznati na stranici njihovog ministarstva za vanjske poslove.Glavni uslov je izuzev IT apsolutno poznavanje njem.jezika.Pa sretno :D

a što se tvoje struke tiče...teško,teško,vrlo teško...imam prijateljicu iz srbije koja je tamo završila jel se DIF kaže-ono sport i to sa ekstra nekom diplomom za evropu i ništa ,evo je udala se i čisti....a šo se tebe tiče preporučio bi ti i tako i tako da potražiš neko mjesto za opštu praksu možda se tako nekako negdje uvališ...sretno

Gothic princess

Post by Gothic princess » 27/09/2011 17:36

Ma ajde, jedva čekaju u EU da zaposle nekog iz Bosne. Jedino kao je u pitanju neki stručnjak iz oblasti koja se baš traži.
A naši ekonomisti, pravnici, politolozi..... :lol: :lol: :lol: :lol:

immuno

Post by immuno » 27/09/2011 18:21

Prvo zelim ti srecu da sto trazis nadjes eh sad to sto govoris engleski jezik to se samo po sebi podrazumijeva jer je nezamislivo da neko zavrsi "fakultet" a da nezna engleski prema tome neka extra prednost u tome nije,drugo ekonomija nazalost pogotovu iz BiH takodje nije ni na zelenim granama takoreci a kamoli da je potraznja za kadrom te struke i iz te zemlje,trece konkurencija je malo je reci jaka uzmi samo indijce koji govore i studiraju na engleskom i poznato je da su najjaci u informatici recimo,cetvrto recesija ili ekonomska kriza uzima danak ( u EU je otkako je kriza 13,5 miliona ljudi ostalo bez posla) da uopste negovorim o nostrifikaciji diplome,o osiguranjima,stanovima,kirijama i bla bla..........

Probaj apliciraj hvala bogu danas imas internet nemoras mrdnuti iz halvata i bez obzira na sve nikad se nezna gdje ce ti nafaka provriti - sretno!

Post Reply