Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Kolombica
Posts: 5
Joined: 04/05/2016 13:31

#1 Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by Kolombica »

Pozdrav, drustvo, u nedjelju navecer pronasla sam kanarinca, vec toliko izmorenog da nije mogao ni letjeti, a i hodao je vec na jedvite jade. Naravno, malca sam odmah pokupila sa ceste i donijela doma. Nabavili smo mu sve od opreme, pije, jede, kaka uredno. Jedno oko mu je skoro uvijek zatvoreno, ne grebe se po njemu, ali ga ni ne otvara bas. Krmeljice nema. Iznimno je pasivan, javi se tu i tamo pijukom, sjedi uglavnom na jednom mjestu. Pojede, glavu pod krilo i spavanac. Mislim da ima uzasnu upalu misica, prvi puta u zivotu u slobodnom letu do iznemoglosti. A u biti se bojim da je tuzan i da ne ugine od tuge.
Koliko bi mu moglo trebati da se oporavi i privikne na novi dom? Danas mu idem kupiti antibiotike za oko, ali sve nekako mislim da bi mu kupila antibiotik za u vodu jer je cijeli nikakav.
Ideje, prijedlozi, savjeti....?
Hvala vam puno!!!!
P.S. Proguglala sam sve sto mogu, ali nisam nasla nista o ovakvoj situaciji.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#2 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by simbabimba »

Dozivio je sok, iscrpio se do iznemoglosti, pothladio...

Najbolje bi bilo kod veterinara Harisa (City Vet) da ga malo odneses. Vrlo vjerovatno mu trebaju antibiotic, vitamincici, nesto konkretno.

A dobar je znak to sto jede :) Sretno!

https://www.facebook.com/profile.php?id ... 16&fref=ts
Kolombica
Posts: 5
Joined: 04/05/2016 13:31

#3 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by Kolombica »

Rado bi ga odnijela veterinaru, ali mi smo medju tisucama koji su otisli trbuhom za kruhom u Njemacku. Veterinar nam je trenutno luksuz, jos se borimo da poslozimo osnovno. Pokusavam samostalno naci rjesenje za ovog malog stvora. Evo bas si uredjuje perje, valjda je i to nekakav pozitivan znak. Kad sam ga nasla odmah je kakao, tako da ne vjerujem da je dugo bio vani, 24 sata najvise. Ne vjerujem da bi imao sta kakati da je bio duze. Ali mu je kakica bila suha, dehidriran je bio skroz. Sad je i dalje kompaktna, ali vlazna.
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#4 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by lijepa u dusi »

Daj mu pored hrane svjezeg voca i povrca, iskreno mislim da mu ne treba odmah ukljucivati nikakav antibiotik, pogotovo ne na svoju ruku jer mu je vjerovatno ionako opao imunitet. Neka ga koji dan, ne znam koliko ste u mogucnosti da mu nabavite drustvo. Pustajte mu snimke drugih kanarinaca, da se osjeca bar malo manje sam. Mnogo price i tepanja pored kaveza, mislim da bi se trebao brzo oporaviti i uklopiti. :)
Kolombica
Posts: 5
Joined: 04/05/2016 13:31

#5 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by Kolombica »

Imamo dva japanska galebica, bili su skupa u krletci, ali kanarinac je u fazi oporavka i treba mir, ne pusta ove druge bas k sebi, nije od volje. Sad je u svojoj krletci, odmah do njihove. Kad se oporavi nabavit cemo mu curu, to svakako.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#6 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by Partizzanka »

prvenstveno svaka cast sto ste ga udomili. potrazite po komsiluku ako ima ko da trazi kanarinca, znam da obicno ljudi misle da kanarinac nije vezan za svoje ljude ali ima slucajeva koji jesu zaista vezani i previse za svoje ljude tako da izbjegnes mogucnost da je tuzan.

Ako malecki jede i kaki kako treba (pod ok kakicama podrazumjevaju se cvrste i NEVODENASTE kakice), ako se sreduje i ako tu i tamo malo pjevusi (moras znati da ne pjevaju svi kanarinci, samo poneki) onda vam veterinar ne treba :)
ako spava sa glavom pod krilom znaci da se osjeca sigurno, da je bolestan spavao bi sav nasusuren i kao loptica i tako danima.

To za oko ... mozes mozda slikati pa postaviti sliku na neki forum ljubitelja ptica tipa papige.info forum tamo ima vise vlasnika kanarinaca.
ali i to oko mozda je nesto urodjeno, moze biti nesto sto je hronicno ... ako vidis da ga ne muci nemoj ga ni ti muciti nekim pregledima i sta ja znam vec ne.
Kolombica
Posts: 5
Joined: 04/05/2016 13:31

#7 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by Kolombica »

Oporavio se maleni!!! Danas i propjevao, u milion tonova! Ali je jako jako teritorijalan, sto nisam nigdje procitala. Svugdje pise da su kanarinci pitomi i da se lako zblize s ostalim pticama. Danas im je moj muz nabavio ogromnu krletku, da budu svi zajedno, i mali pjevac se ponasa po "sve moje" politici. Galebici nisu ni isli jesti, a on je tamanio i svoju i njihovu hranu. Ima li netko slicnih iskustava? Mozda je od šoka, mozda je do sad zivio sam i nije naucio na drustvo....?
Njegovi ljudi su nepoznat pojam, zvala sam veterinara, zvala sam drustvo za zastitu zivotinja gdje po zakonu prijavljujes izgubljene i nadjene ljubimce, gledala u oglasniku, nitko ga ne trazi. A nasla sam ga nasred gradskog trga na terasi kafica, nije pticica iz ulice.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#8 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by sunceKOtepsija »

nije kanarinac za kaveza
Kolombica
Posts: 5
Joined: 04/05/2016 13:31

#9 Re: Pronadjen kanarinac, molim pomoc

Post by Kolombica »

He, ovaj moj se na cesti i nije najbolje snasao.

Nego, meni se cini da se nas novi kanarinac udvara galebici. Njezinog galebica stalno tjera - gdje god da galebic sleti, evo kanarinca k njemu. A curu ne tjera, njoj pjeva. Donijet cemo mu njegovu curu, neka ima svoju kanarincicu, valjda ce onda biti mir. Ili ne?
Post Reply